Geen raad voor beleid ouderen c Postorderbedrijven plaatsen "brievenbussen" voor hun klanten bij banken. Overleg omlijst door weinig protestacties Meer aardgas winbaar LAATSTE NIEUWS Brinkman verwerpt nieuw adviesorgaan Ziekenfonds wil toeslag in vrijwillige verzekering EVP-beraad over Feddema Van Aardenne maakt onderzoek bekend CNV-bond wil acties NS beëindigen DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (ANP) Minister Brinkman (WVC) voelt niets voor de oprichting van een (voorlopige) raad voor het ouderenbeleid, een wens van de Tweede Kamer. Tijdens een gisteren gehouden mondeling overleg over het bejaardenbeleid zette de bewindsman uiteen, dat een dergelijke adviesinstantie "een plichtmatig station" zou worden in de besluitvorming. Bovendien, zo hield hij de kamercommissie voor welzijn en cultuur voor, heeft het kabinet besloten tot een pas op de plaats met de instelling van adviesor gaan. Binnenland Uitvoering van een kameruit spraak op dit punt zal afhangen van de ruimte die de minister hiervoor van het kabinet krijgt, zo liet de minister weten. De in stelling van een raad voor het ou derenbeleid was één van de vele onderwerpen die gisteren in het overleg ter sprake kwamen. Vanuit de commissie werd grote zorg uitgesproken over het oude renbeleid. Aan de orde was de bespreking van de regeringsnota over bouwstenen voor een oude renbeleid. De zorg gold zowel het inkomensbeleid, als de huisves ting en bijvoorbeeld het open baar vervoer in verband met de deelde hy mee de problema- hankelijk ouder te worden en te blijven. 'Grote uitdaging' Minister Brinkman, die de beharti ging van het ouderenbeleid "een grote uitdaging" noemde, verzet te zich tegen de opvatting als zou de overheid de ouderen in de steek laten. Dat is zeker niet het geval, zei hij. Hij zegde de kamer commissie toe het overleg met de ouderenorganisaties te zullen opvoeren. Het contact wil hy zo goed mogelijk vorm geven. in verpleeghuizen. De moties ko men op een later tijdstip in stem ming. UTRECHT (ANP) - De zieken fondsen gaan in 1984 leeftijdstoe slagen invoeren op de premie voor de vrijwillige verzekering. De toeslag geldt alleen voor "nieuw toetredenden" en ze be draagt voor verzekerden tussen de 55 en 65 jaar 25 procent en voor mensen van 65 jaar en ou der 75 procent van de gewone premie. De algemeen secretaris van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen, De Vries, zei giste ren desgevraagd dat het invoe ren van toeslagen een moeilijke beslissing is geweest, maar dat zonder die toeslagen de vrijwilli ge verzekering "volstrekt failliet gaat". Omdat particuliere verzekeraars werken met kortingen voor jon geren en toeslagen voor ouderen, dreigt de vrijwillige ziekenfonds verzekering volgens hem een "vergaarbak van alleen maar ou dere verzekerden" te worden. En ouderen kosten nu eenmaal meer omdat ze meer gebruik moeten maken van de gezond heidszorg, aldus De Vries. "Zodra de staatssecretaris een richtlijn uitvaardigt, dat de leef tijdstoeslagen in de particuliere verzekering moeten verdwijnen, zullen wij ze ook afschaffen", al dus De Vries. De VNZ wil de toeslagen niet vra gen van verzekerden die recht streeks uit de verplichte (werk- nemers-)verzekering of de be jaardenziekenfondsverzekering overstappen naar de vrijwillige verzekering. Voorwaarde is dan wel, dat de toeslagen recht streeks worden betaald uit de kas van de verplichte of bejaar denverzekering. De Ziekenfondsraad zal zich aan staande donderdag over deze kwestie buigen. De algemeen se cretaris van de raad, L. Marselis, herinnert er in een notitie voor de raad aan, dat de raad zich in september mer 12 tegen 11 stem men tegen de invoering van leef tijdstoeslagen heeft uitgespro ken. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft de Tweede Kamer in oktober laten weten, dat hij het met de meerderheid van de Ziekenfondsraad eens is, dat leeftijdstoeslagen in de vrijwilli ge verzekering ongewenst zijn. Verder zegt Marselis, dat voor het uit de kas van de verplichte ver zekering laten betalen van de toeslagen voor verzekerden die rechtstreeks van de verplichte naar de vrijwillige verzekering overstappen, ministeriële goed keuring nodig is. Betaling van de toeslagen uit het fonds van de bejaardenverzekering kan alleen na een wetswijziging. De verplichte verzekering draagt al 35 miljoen gulden bij aan de pre mievermindering voor gehuwde bejaarden in de vrijwillige verze kering. De bijdrage aan de be jaardenverzekering is nog vele malen hoger. DEN HAAG (ANP) - De partijraad van de EVP zal op zaterdag 3 de cember in Amersfoort een extra vergadering belegden over het besluit van het partijbestuur van de EVP om vice-voorzitter Fed dema, te royeren. De partijraad wil een "diepgaan de" discussie over zowel de ach tergrond van dit besluit als het "zeer zware middel van roye ment" dat "slechts in uiterste omstandigheden" gebruikt mag worden. Royement kan geen middel zijn om een persoonlijk conflict in het partijbestuur te beslechten, aldus partijraads voorzitter Welle. Het conflict heeft deels te maken met de rol van Feddema als "waarnemer" bij de onderhande lingen over een samenwerkings- lijst voor de Europese verkiezin gen. Feddema zou zich daar te veel als "onderhandelaar" heb ben opgesteld. bejaarden. De bereidheid om rekening te hou den met het ouder-zijn is klein, zo werd geconstateerd. Daaraan werd toegevoegd, dat het in onze samenleving aan alle mogelijke maatregelen ontbreekt om onaf- BRAND Een uitslaande brand op de tweede verdieping van een flatgebouw in Zaandam heeft gisteren een jongetje van 3,5 jaar het leven gekost. De flat is volle dig uitgebrand. De brand ontstond doordat de kleuter met lucifers speelde. Zijn 8-jarig zusje meldde dit aan haar nog slapende ouders. De vader trok de slaapkamerdeur open, terwijl de vlammen hem tege moet sloegen. Hij wist één kind te pakken, maar zijn 3,5-jarig zoontje was op dat moment al door de vlammen gegrepen. tiek van de zogenoemde zwarte bedden in de bejaardenoorden te willen inventariseren en zo mo gelijk te "witten". Zwarte bed den, waarvan er zo'n 5.000 zijn, zijn niet door het rijk goedge keurd, maar kosten de staat wel geld. De afgekondigde bouwstop voor de bejaardenoorden noem de hij noodzakelijk. De tijdens het overleg ingediende moties van het PvdA-kamerlid Ter Veld wees de minister van de hand. In deze moties werd ge vraagd om meer geld voor kader vorming bij de ouderenorganisa ties, voor goede en betaalbare maaltijdvoorzieningen voor be jaarden en voor het behoud van de Amsterdamse reactieverings- centra. De bewindsman stelde zich even eens afwijzend op tegenover een fhotie van het zelfde kamerlid, waarin wordt gepleit voor uit breiding van de dagbehandeling DEN HAAG - Vice-voorzitter Pont van de ACOP en AbvaKabo-voorzit- ter Van de Scheur trekken hun jas aan om het ministerie van binnenland se zaken te verlaten. De FNV-bonden wilden gisteravond niet langer deel nemen aan het overleg tussen minister Rietkerk en de ambtenarenbonden. (Foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De hoeveel heid winbare aardgas in de Ne derlandse bodem, is toegenomen met 440 miljard kubieke meter. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) maakte deze bere kening van de Rijks Geologische Dienst gisteren bekend tijdens een vergadering met de Tweede Kamer over het aardgasbeleid. De winbare hoeveelheid aardgas in het veld bij Slochteren blijkt te zijn toegenomen met 240 miljard kubieke meter tot een totaal van 2.425 miljard kubieke meter. Dat is een stijging van 11 procent. Voor de overige velden is die hoeveelheid met tenminste twee honderd miljard kubieke meter toegenomen. De Kamer ging akkoord met het voornemen van Van Aardenne de export van aardgas in de toe komst beperkt op te voeren. De regeringspartijen en de PvdA stelden daarbij wel de voorwaar de dat de extra opbrengst moet worden gebruikt voor verster king van de economie en van de positie die ons land op de ener giemarkt inneemt. CDA en WD dienden hiertoe een motie in. De twee partijen vinden dat de op brengsten van het aardgas in het verleden te veel zijn gebruikt voor andere doeleinden, met na me voor het voeren van inko menspolitiek. Van Aardenne wilde met het oog op de onderhandelingen met mo gelijke afnemers niets zeggen over de hoeveelheid die Neder land extra wil exporteren. De PvdA vindt dat deze hoeveelheid in totaal niet meer mag bedragen dan vijf maal het huidige, jaar lijkse exportvolume. De onder handelingen over extra-export beginnen in de loop van volgend jaar, als ook met de afnemers wordt gepraat over bijstelling van de huidige contracten. De CDA'er Van der Linden stelde de minister voor de aardgasop brengsten in de toekomst zo te ramen, dat meevallers niet gelijk worden gebruikt voor andere za ken dan versterking van de eco- Van Aardenne ontkende dat het bedrijfsleven in het nabije verle den nauwelijks heeft geprofi teerd van de aardgasopbreng sten. De twee miljard gulden die de laatste bijstelling van de ex portcontracten heeft opgeleverd, is vrijwel geheel besteed aan be lastingverlichting voor de bedrij ven, aldus de minister. De regeringspartijen stemden in met de intrekking van het wets ontwerp waarin de winst van de oliemaatschappijen uit de kleine aardgasvelden extra werd belast. Zij gaan ook akkoord met de koppeling van de aardgasprijs voor kleinverbruikers aan de prijs van huisbrandolie. De PvdA wil dat de prijs voor klein verbruikers wordt gekoppeld aan de prijs van stookolie, zoals dat ook in de industrie gebeurt ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Rondom het vijfde overleg tussen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de vier ambtenarencentrales over de regeringsplannen om volgend jaar te korten op de sala rissen van ambtenaren is het gis teren in Nederland rustig geble ven op het actiefront. Voor de meeste 'opwinding' zorg de de Vervoersbond CNV. Deze CNV-bond wil met ingang van morgen stoppen met de stipt heidsacties bij de Nederlandse Spoorwegen. Volgeps de bond is het effect van de acties aan het verdwijnen en is de motivatie on der het personeel gering. De CNV-bond heeft de Vervoers bond FNV en de -Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) schriftelijk gevraagd hoe deze bonden denken over het stopzet ten of opschorten van de acties. Gisteren hebben deze twee bon den echter al laten weten geen gehoor te zullen geven aan de op- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen regenbui regenbui sneeuwbui hagelbui regenbui regenbui Zuid Limburg licht bew. 6 -3 Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis geheel bew. half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewplkt 00 04 17 14 2 18 10 0 4 -2 02 0 01 onbewolkt half bew. licht bew. 3 -5 11 11 04 23 18 0 25 17 1 23 16 0 17 14 2 roep van de Vervoersbond CNV. Van afnemende actiebereidheid is volgens deze bonden geen sprake. Gisteren duurde de staking bij elf van de twaalf expeditie-knoop punten van de PTT nog altijd voort. Dat gold ook voor de stipt heidsactie bij de douane en de acties bij de gemeente-reiniging van Rotterdam en Amsterdam. Van de aangekondigde "zachte ac ties" bij de politie was nauwe lijks iets te merken. In het streekvervoer was het ook rustig. Uit protest tegen regeringsplannen kwam het gisteren wel tot een tweetal bezettingen. In Amster dam bezetten 150 brandweerlie den vrijwel de gehele dag het be lastingkantoor. In Beverwijk be zette een groep van 25 uitke ringsgerechtigden enkele uren het gebouw van de gemeentelij ke sociale dienst. Ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken hebben gisteren bij minister Rietkerk hun bezwaren tegen de rege ringsplannen kenbaar gemaakt. Volgens een woordvoerder van de enkele weken geleden op het ministerie opgerichte leden- groep van de ambtenarenvak bond Abva/Kabo heeft een dele gatie van de ledengroep de mi nister geprobeerd ervan te over tuigen dat gisteravond bij het overleg met de bonden van over heidspersoneel het "dictaat van drie procent" van tafel moest. Geen vrijwilligers Het dagelijks bestuur van de Alge mene Bank Nederland (ANB) heeft gistermiddag besloten nog niet over te gaan tot de maatregel om vrijwilligers onder het ABN- personeel brieven en bankaf schriften bij hun klanten te laten bezorgen. De directeur van het Amsterdamse hoofdkantoor van de ABN, Van Driel, nam gisteren eerder het besluit om de achterstand van ruim een half miljoen brieven en bankafschriften "via het inzetten van enkele honderden vrijwilli gers" weg te werken. Volgens een woordvoerder van de bank besloot het bestuur na "heroverweging van de argu menten" voorlopig het besluit om vrijwilligers onder het perso neel zelf de bankstukken te laten bezorgen, tot nader order op te schorten. Vier banken stellen een aantal postorderbedrijven in de gele genheid in hun vestigingen een bus te plaatsen waarin klanten van de bedrijven hun bestelfor mulieren kunnen deponeren. Het gaat onder meer om de post orderbedrijven, waaronder Otto, Neckerman en Wehkamp. De bussen worden vanaf morgen geplaatst. Dit gebeurt op verzoek van de postorderbedrijven. De banken hebben gemeend hier aan gevolg te moeten geven ge zien de "uitermate precaire" si tuatie waarin de bedrijven door de stakingsacties van de ambte naren zijn geraakt. Volgens de NMB is er al sprake van een om zetverlies van enkele tientallen procenten en een werktijdver korting voor vele honderden werknemers. Blindenpost De actieleiding van de Abva/Kabo heeft gisteren besloten de ver zending per post van braille-boe- ken voor blinden te laten door gaan. Deze geste werd gedaan nadat de Nederlandse Vereni ging voor Blinden en Slechtzien den zich solidair had verklaard met de acties van ambtenaren en trendvolgers. Uok de verzending van Novib-arti- kelen in het kader van de actie "Gast aan tafel" zullen ondanks de poststakingen doorgaan. Dat is het resultaat van overleg tus sen de Novib met de Abva/Kabo. De FNV zal de verdere acties van de ACOP-bonden Abva/Kabo en Vervoersbond FNV blijven steu nen uit de centrale weerstands- kas van de vakcentrale, ook als die acties uitgebreid en verhe vigd worden. Dit heeft een woordvoerder van de vakcentra le gisteravond meegedeeld. De centrale weerstandskas van de FNV bevat vele tientallen miljoe nen guldens. Uit de centrale weerstandskas krij gen de stakende bonden twee derde van hun normale stakings uitkeringen vergoed, zodat zij zelf nog voor een derde van het stakingsgeld moeten zorgen. Vrouw (82) zou zijn omgebracht door inbrekers Een rechercheteam is begonnen met een onderzoek naar de ver moedelijk gewelddadige dood van een 82-jarige vrouw, die gis termiddag levenloos in haar wo ning in Paterswolde is aangetrof fen. De politie vermoedt dat de vrouw inbrekers in haar woning heeft ontdekt en dat met de dood heeft moeten bekopen. Bent u klant van Neckermann, Otto, Termeulen of Wehkamp, dan kunt u vanaf woensdag 23 november bestelbonnen in de speciale "brieven bussen" deponeren die in bankkantoren* van ABN, Amro, NMB en Rabo door ons zijn opgesteld. Alle kantoren van de Rabo in de provincies Groningen, Friesland en Drente. Alle kantoren van de NMB in de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht en in de IJsselmeerpolders. Alle kantoren van de Amro in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland. Alle kantoren van de ABN in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Zo bent u er zeker van dat uw bestelbonnen op tijd ter plekke zijn. Uw bestellingen worden net zo stipt als normaal afgeleverd. Dit is een gezamenlijke publikatie van Neckermann, Otto, Termeulen en Wehkamp.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5