Onzekerheid rond steun universiteit aan Vietnam Cursussen voor mensen met pensioen in zicht Petra-jeugdkoor wil via Raad van State alsnog geld gemeente 'Als het uit God voortspruit, dan is het gezegend' Onderwijs ouderen noodzaak, maar: 'Wie betaalt het?' Forum Ouders Op Herhaling Minister: geleidelijk stoppen PAGINA 4 Leiden DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 LEIDEN Veertig, misschien wel vijftig jaar hetzelfde ritme van werken, weekeinde, vakantie, 's Morgens op de fiets naar het werk, een gevuld broodtrommeltje achterop de bagagedrager, 's Avonds weer terug om te eten en te genieten van een vrije avond. Maar dan breekt de tijd van 'eeuwige vakantie' aan: het pensioen. Vrije weekeinden of vakanties zijn er niet meer bij, van nu af aan zijn alle dagen hetzelfde. In het broodtrommeltje kun je wel een paar vaste plantjes zet ten. "Nu kun je gaan genieten van je welverdiende rust", zegt de di recteur van het bedrijf wellicht op de afscheidsreceptie. Na een werkzaam leven is de pen sionering immers een verwor ven recht. Maar voor steeds meer mensen komt het af scheid van het werk te vroeg, vaak al op 57-jarige leeftijd om plaats te maken voor jonger personeel. De pensionering wordt zo steeds meer een plicht, plotseling behoor je tot de 'ouderen': uitgerangeerd. Een personeelschef bij de Hoog ovens was in de jaren zestig de eerste die doorzag dat de over- LEIDEN - Minister Deetman van onderwijs schitterde gisteravond door afwezigheid in de Stadsge hoorzaal waar 'Ouders Op Herha ling' een forumdiscussie had georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. De mi nister had een hoge ambtenaar afgevaardigd om in zijn plaats het beleid rond het onderwijs aan volwassenen uiteen te zet ten. Gevolg was een teleurge steld, overigens in grote getale opgekomen publiek. Want dat volwassenen-educatie moét, daar was iedereen het wel over eens, maar breekpunt bleef de Vraag hoeveel dat dan wel mag kosten. De financiering van het onderwijs aan volwassenen is namelijk nog steeds afhankelijk van de lande lijke politiek. Alleen Deetman had als minister van onderwijs het verlossende antwoord kun nen geven. Zijn vervanger Van Ommen beschikte als ambtenaar over een prachtig alibi om zich van de domme te houden wan neer het om beleidsuitspraken ging. En de plaatselijke politici in het forum, raadslid Van Akke ren (CDA) en wethouder Peters (PvdA) konden de schouders in alle onschuld ophalen en met het vingertje naar Den Haag wijzen. "Ze stellen zich op als 'wij zijn ook de dorpsraad maar"', zo merkte een bezoeker op. Voor forumlid Rinie Zandbergen, cursist bij Ouders Op Herhaling, stond het als een paal boven wa ter dat er voor basisonderwijs schakeling van werken naar pensionering niet zó vanzelf sprekend was. Hij begon cur sussen te organiseren voor per soneel dat binnen twee èt drie jaar aan de pensionering toe was. Dat initiatief is inmiddels gevolgd door vele bedrijven in het hele land: cursussen 'Pen sioen in Zicht' worden ook al jaren lang gegeven in vor mingscentrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest. Zinvol Die cursussen moeten niet wor den voorgesteld als lessen in boetseren, bloemstukjes ma ken of emailleren. Het gaat er niet om mensen te leren hoe ze met hun vrije tijd om moeten gaan, wel om te laten zien dét aan volwassenen geld moet zijn. "Iedereen heeft toch recht om te leren lezen en schrijven, en ie dereen betaalt toch belasting?" Een zienswijze die vanuit de zaal weerklank vond: "Leiden is een universiteitsstad. Je kunt hier van alles studeren. Dan is het toch te erg dat er ook nog men sen wonen die nog geen ABC kunnen schrijven?" Wethouder Peters betoogde dat Leiden wel alles binnen zijn macht doet om de volwassenen educatie van dienst te zijn. "In elk/geval hebben we er niet op bezuinigd en zijn ook de buurt huizen ontzien. Bovendien ge ven we prioriteit aan de kinde ropvang, wat het ouders moge lijk maakt om naar school te gaan". Ook Van Akkeren ver klaarde zich vóór de stelling dat basisonderwijs een recht is voor iedereen. Bij Ouders Op Herhaling in Leiden worden de cursussen in tachtig procent door vrijwilligers gege ven, ook wel door mensen die zelf kort geleden dezelfde cursus hebben gevolgd. "Dat is prima", aldus Rinie Zandbergen gister avond: "De vrijwilliger staat dan veel dichter bij de cursist en dat haalt alle zenuwen weg". En vrij williger Ariejan Korteweg: "Een diploma van bekwaamheid in het lesgeven is ook geen garan tie. Want alle mensen die nu bij Ouders Op Herhaling komen, hebben vroeger les gehad van er met de vrije tijd nog heel veel zinvols te doen is. Waarom niet nog wat gaan leren op late re leeftyd, waarom geen be stuursfunctie aanvaarden of in het vrijwilligerswerk stappen? Ook de problemen die met het pensioen gepaard gaan, komen bij de cursussen ter sprake. De problemen van de partner die man of vrouw straks ineens he le dagen over de vloer heeft. En het probleem ineens tot de 'ouderen' te behoren wanneer je bent uitgesloten van het werk dat eens zo'n belangrijke plaats in je leven innam. En dan nog de daling van de in komsten na pensionering. De cursussen hier in Leiden en de regio bestaan uit zes bijeen komsten van een hele dag, waarvan er vier aaneengeslo- speciaal daarvoor opgeleide be voegde onderwijzers. En die zijn toch ook hun schoolgeld komen terughalen". Anderen, onder wie wethouder Pe ters, vonden dat professionele krachten wel degelijk belangrijk zijn bij het onderwijs aan volwas senen. "Deskundigheid is toch geen vies woord. In een zieken huis wil ik ook geholpen worden door iemand die er verstand van heeft". Of die deskundigheid, op gedaan door ervaring óf oplei ding, ook betaald moet worden, daar verschilden gisteravond de meningen ook over. Sommigen vonden dat de overheid het geld er maar voor over moest hebben. Van Akkeren echter: "Er moet met vrijwilligers gewerkt blijven worden, anders was het onder wijs aan volwassenen niet meer te betalen. Dan zou je een grote groep mensen in de kou moeten laten staan". ten, met overnachting, worden gehouden in vormingscentrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest. Daarna worden er nog twee cursusdagen georganiseerd door instellingen in de eigen regio van de cursist, zoals K&O en de dienstencentra voor bejaarden in Leiden, Kat wijk, Noordwijkerhout of Oegstgeest. Er wordt gewerkt met een vaste groep van twintig mensen, sa mengesteld uit medewerkers van bedrijven en instellingen uit de Leidse regio. Zij moeten wel binnen afzienbare tijd met pensioen gaan en bedoeling is dat ook de partner meedoet aan de cursussen. De bijeen komsten hoeven niet door de cursisten zelf te worden be- DEN HAAG/LEIDEN - Het Petra- jeugdkoor wil via de Raad van State gedaan proberen te krijgen dat de gemeente Leiden het koor alsnog voor een jaarlijkse fian- ciële bijdrage in aanmerking laat komen. Een vertegenwoordigster van Pe tra vertelde staatsraad mevrouw A. Schilthuis dat het koor aan al le voorwaarden voor het verkrij gen van subsidie voldoet, maar dat de gemeente Leiden een ver zoek hiertoe zonder opgaaf van reden heeft afgewezen. "Hier- taald. De kosten worden gedra gen door het bedrijf waar de eerstdaags gepensioneerde nu nog in dienst is. Ook de op te nemen vrije dagen worden in de regel door die bedrijven doorbetaald. Informatie-middag Om bedrijven te informeren over de cursus 'Pensioen in Zicht' wordt er vrijdag om twee uur een informatie-middag gehou den op Kasteel Oud-Poelgeest. Deze middag is bedoeld voor personeelsfunctionarissen en maatschappelijk werkers van bedrijven, Alle bedrijven uit de Leidse regio zijn voor deze bij eenkomst uitgenodigd. Voor de oudere werknemers zelf volgen er in december een aan tal bijeenkomsten. Leiden: 9 december, twee uur, in de Volksuniversiteit K&O aan de Oude Vest 45; Katwijk: 9 de cember, twee uur, in het K&O- gebouw aan de Sluisweg 16; Oegstgeest: 16 december, drie uur, in het dienstencentrum aan de Lijtweg 9; Noordwijker hout: 16 december, drie uur, in het dienstencentrum Puycken- dam aan de Pilarenlaan 4. door zijn wij in onze belangen ge troffen", aldus de woordvoerster van Petra. "De leden moeten nu een veel hogere bijdrage betalen om het koor in stand te houden, dan waarvan voor deze situatie sprake was.". Leiden kent al jaren een contact groep voor koren. Het Petra-koor besloot in 1977 hiertoe toe te tre den. Het koor wilde een intensie ver contact met de andere (ze ven) koren die deel uit maken van de groep. De woordvoerster van Petra: "Het jaar van toetre- W. Teller van het Bureau Buiten land van de Leidse universiteit is hierover zeer verbaasd. Hij weet nog van niets. "Ze heeft altijd ge zegd geen beslissing te zullen ne men voordat de nota 'humanitai re hulp' in de vaste kamercom missie zou zijn behandeld. Nu dat gebeurt op 8 december. Ik loop daarop niet vooruit". De Rijksuniversiteit Leiden neemt deel aan twee grote projecten op technische en. medisch gebied, die verbonden zijn aan de uni versiteit van Hanoi. De minister steunt deze projecten met een bedrag van ruim één miljoen. De universiteiten, waaronder de Leidse, steken er voornamelijk kennis en tijd in. In het totaal zijn er tien projecten waarmee een bedrag van vijf miljoen is ge moeid. De minister vindt dat de hulp aan een land als Vietnam 'niet re giemversterkend mag werken en bevolkingsgroepen in acute noodsituaties direct ten goede moet komen'. Volgens haar vol doet de universitaire samenwer- ding zou een waarborg zijn voor een subsidie die het koor in stand houdt. Dat stond in de voorwaarden. De gejneente Lei den heeft dit nooit gecorri geerd." De gemeente liet weten dat er ab soluut geen sprake is van een soort automatisme bij de toeken ning van financiële bijdragen aan het verenigingsleven. De ge meenteraad heeft bepaald dat het jeugdkoor niet in aanmer king komt voor subsidie. Het be king met Vietnam 'niet of nau welijks' aan deze eisen. Daarom wil zij een punt zetten achter de financiering, zij het niet onmid dellijk. Schoo denkt aan een 'evenwichtig afbouwplan'. Teller: "Voor zover wij het kunnen hëkijken, werken onze projecten zeker niet 'regiemversterkend'. Ik ben van mening dat de minis ter eerst maar eens met bewijzen moet komen". Schoo heeft gisteren haar stand punt bekend gemaakt in een brief aan de Nuffic, waarin Ne derlandse hogescholen en uni versiteiten hun ontwikkelingsac tiviteiten hebben gebundeld. Coördinatrice Broersma van de Nuffic heeft de brief nog niet in haar bezit. "Wij hebben nog hele maal niets vernomen. Wel heeft de minister een keer tussentijds laten weten te willen wachten met het geven van een overbrug- gingscrediet totdat de vaste ka mercommissie een advies over de nota heeft uitgebracht. Dat was beslist niet verontrustend". zwaarschrift dat Petra hiertegen indiende, werd als ongegrond af gewezen. Een verrassing, voor het koor was de mededeling dat de gemeente op dit moment be kijkt of er alsnog een regeling te treffen is. Als dat inderdaad het geval is, dan krijgt Petra de sub sidié met terugwerkende kracht. Echter niet over 1982. En daar heeft het jeugdkoor mede een uitspraak over gevraagd van de Raad van State. Een uitspraak die 3 januari tegemoet kan wor den gezien. De verdachte heeft al twee keer gevraagd wanneer hij naar bin nen kan. Hij staat op de gang, is niet in de wachtkamer gaan zitten. "Interessant geval", zegt de bode tegen ons. "Hij heeft de leerplichtwet ontdo ken". Wij raken in gesprek met de verdachte. "Het duurt wel lang allemaal hè". Inderdaad. Wat wij op on ze lever hebben, wil hij weten. "O, u bent van de krant. Dan zult u mijn geval wel interes sant vinden. Ze zeggen dat ik de leerplichtwet heb ontdo ken; dat zult u wel niet vaak meemaken. Had ik zo ge dacht". Zes jaar geleden begon hij de bij bel intensief te bestuderen. "Dag en nacht deed ik inten sief bijbelonderzoek. Bezeten was ik bezig. Ik heb ontzettend goed over alles nagedacht". Hij kwam naar eigen zeggen veel te weten. "Bijvoorbeeld dat wij bepaalde feestdagen ten on rechte christelijk noemen. Kerstmis, Pasen: dat zijn hei dense dagen. Verjaardagen be hoor je ook niet te vieren. Vol gens de bijbel hebben wij het eeuwige leven. Onthoud u dat even en dan stel ik u vervol gens de vraag: waarom zou je verjaardagen in dat licht be zien nog vieren?" Er gaat een lichtje branden: ver kondigt hij deze boodschap ook op zondagochtend, als Je hova Getuige? "Nee, ik ben niet aangesloten bij die organi satie. Aan de andere kant: ik ben een christen en in die zin vanzelfsprekend een Getuige van Jehova". Voor het nieuwe schooljaar be gon richtte hij een eigen school op: Jehova's Koninkrijk- school. "Dat laatste woord met tWee essen, nee, wacht even- ...rhet één natuurlijk. Mooie naam hè". "Je-ho-va's Ko-nink-rijk- school". Hij kijkt tevreden. Zegt: "Kijk, ik ben die school begonnen voor twee van mijn dochters, die twaalf en veer tien jaar oud zijn. Op school door Wim Brands werden ze gepest. Je kunt je dat wel voorstellen. Ze doen niet mee met die feesten en dat krijgen ze te horen. Die kinde ren stonden onder druk. Ge lukkig geeft mijn vrouw ze nu les". Denkt hij dat zijn school erkend zal worden, uiteindelijk? "Als ik van de kantonrechter onge lijk krijg, nou, dan ga ik ge woon in hoger beroep. Net zo lang tot het niet meer kan. Als ook de hoogste instantie mij in het ongelijk stelt zal ik mij niet langer verzetten, want dat mag niet van de bijbel. Dat is hoere rij. Mijn kinderen zullen het niet leuk vinden als ze terug moeten naar die andere school. Want het gaat nu goed met ze". Duister De bode kondigt aan dat de zit ting voor de meerderjarigen gaat beginnen. Hij is deze och tend lyrisch gestemd: "Het is mij een genoegen u uit te nodi gen dit donkere hol te betre den". In de rechtszaal is het in derdaad donker. Rechter Spij ker zegt dat er werklieden in het pand zijn. Had hij niet hoe ven meedelen want het geha mer dat weerklinkt, verklaart alles. "U hoeft echter niet bang te zijn dat de rechtspraak er onder zal lijden". Ja, dat had er nog bij moeten komen! De schooloprichter is al snel aan de beurt. Eigenlijk mag hij niet voor de balie verschijnen, zo blijkt. Zijn vrouw is opgeroe pen. "Ja maar...heeft u die brief niet gelezen waarin ze mij machtigt?" Brief? Er gaat de griffier iets da gen. Hij staat op, loopt naar de prullenbak en vist er een brief uit. Juist ja, de verdachte is in derdaad gemachtigd door zijn vrouw. De parketwachter staat besmuikt te lachen. De officier wil graag weten of zijn vrouw niet liever had wil len voorkomen. "Niemand komt hier graag", krijgt hij ten antwoord. Een ambtenaar van de gemeente Leiden komt even later uitleggen dat de nieuwe school niet aan de ei sen voldoet. "Zijn vrouw, die de lessen geeft, is bijvoorbeeld geen lerares. Nee, dit kan niet". De officier vraagt of de schoolo prichter bereid is zijn kinderen weer gewoon naar hun oude school te sturen, nu hij dit alle maal gehoord heeft. Nee, is het antwoord. "Ik wil eerst eens goed onderzoeken wat mijn rechten zijn". De officier: "Ik kan u zeggen dat u zich niet aan de wet houdt". Wat is het dan? De verdachte: "Ik wil dat eerst eens goed onderzoeken. En ik kan toch in hoger beroep?" Druk Redelijk monter verlaat de schooloprichter na het vonnis de zaal. Snel gaat hij naar de kamer waar hij hoger beroep kan aantekenen. Na een kwar tier is hij terug. Vertelt: "Ik zet natuurlijk gewoon door, maar dat heb ik al gezegd, geloof ik". Hij staart wat voor zich uit, zegt dan: "Er wordt natuurlijk een enorme psyschologische druk op je uitgeoefend. Kijk, na dat bijbelonderzoek hield ik er dus bepaalde gedachten op na, goed, wat er gebeurde er: ken nissen bleven weg. Om maar eens wat te noemen. Dat is niet leuk, maar ja: samen met vrouw en kinderen sla je je er door. We gaan leuk met elkaar om, hoor! Ik ben echt niet zo'n bekrompen mannetje". Verkeert hij niet in een isole ment? "Nee. Zoals ik al zei: ik red het wel met mijn gezin. En wat ik doe - ik kan dat niet vaak genoeg herhalen - is geen vechten tegen de bierkaai. Be slist niet". Het vonnis: duizend gulden boe te, waarvan vijfhonderd voor waardelijk. "Luister nou eens heel goed naar mij. Ik denk er zo over: als het uit God voortspruit, dan is het gezegend". Hij kijkt voldaan, alsof hij nooit een boete heeft gekregen. Alsof hij een kwar tier eerder de hemel werd inge- prezen. Findhom Repelsteel, het vegetarisch eet huis aan de Breestraat 19, or ganiseert vanavond een bijeen komst over de Findhom leefge meenschap in Schotland. Deze leefgemeenschap bestaat 21 jaar en wordt omschreven als een "experiment in het dieper en voller met zichzelf, elkaar en de natuur omgaan en biedt mensen van alle achtergronden en geloofsovertuigingen een mogelijkheid hun ware identi teit als spirituele wezens te ont dekken". André Bakker, een re gelmatig bezoeker van Find hom, verzorgt de bijeenkomst. Hij laat een diaserie zien daarna is er gelegenheid tot discussie. Wie daar belangstel ling voor heeft kan de avond besluiten met Sacred Dance, kringdansen die in Findhom veel worden beoefend. Adn- vang vanavond: acht uur. Amnesty Groep Leiden van Amnesty In ternational houdt deze week weer schrijfavonden, waarop deelnemers brieven kunnen schrijven ten behoeve van poli tieke gevangenen. Vanavond om half acht in de Bevrijdings kerk en om acht uur in de Vre- deskerk; donderdag om, acht uur in de Ekklesia, Rapenburg 100. Film De> werkgroep TV-issue van de Studenten Ekklesia vertoont woensdag de film 'Die bleierne Zeit'. Aanvang 21.30 uur, plaats: Rapenburg 100. Agressie De Provinciale Vrouwenraad houdt donderdag een studie dag over het onderwerp 'Agres sie en de grenzen van de to lerantie'. Dat gebeurt in Den Haag, in de Triumfatorkerk op de hoek van de Jul. van Stol berglaan en de Laan van N.O. Indië. Inleiders op deze studie dag zijn de Leidse criminoloog dr. A.R. Hauber, H. Derksen, hoofd van de afdeling voorlich ting van de Haagse Tramweg Maatschappij en J.A.A. Caze- mier, hoofdinspecteur bij de Haagse politie. Nadere inlich tingen: tel 071-131335 en 01717-2359. Reuma Het Nationaal Rheumafonds houdt donderdagmiddag een creatieve bijeenkomst voor reu mapatiënten in Soos het Tref punt, gevestigd in de Regen boogkerk aan de Watermolen (Merenwijk). Van twee tot half vijf geeft H. Sassen een demon stratie glasschilderen. Onderwijs (1) L)e scholengèmeenschap Emilie Knappert houdt een drietal voorlichtingsmiddagen over het onderwijs aan deze school, met name welke beroepsoplei dingen er worden gegeven. De nieuwe scholengemeenschap is ontstaan door het samengaan van 't Rapenburg, de Apothe kersassistentenopleiding en de LOK. Emilie Knappert biedt daardoor aan LBO- en mavo leerlingen vijf vervolgopleidin gen: INTAS, verzorgingsassis- tent(e), uiterlijke verzorging, agogisch werk en sociale ar beid. In drie jaar kunnen de leerlingen voor twaalf beroe pen leren. De voorlichtingsmid dagen zijn (steeds van twee tot vier uur): donderdag in het ge bouw Storm Buijsingstraat 18c; 2 febmari in het gebouw Rapenburg 24 en 1 maart in ge bouw Vijf Meilaan 210. Boven dien wordt er twee keer open huis gehouden: op 19 januari aan de Storm Buijsingstraat en op 26 januari aan het Ra penburg, beide dagen van twee tot vijf en van zeven tot negen Onderwijs (2) De nieuwe basisschool De Burg graaf aan de Oppenheimstraat houdt donderdag een informa tiemiddag voor ouders van toe komstige eersteklassers. School hoofd J. v.dfScheun en onder wijzeres Lucia Vermeulen zul len een uiteenzetting geven over het onderwijs en de orga nisatie op school. De bijeen komst wordt van kwart over een tot kwart over twee in de aula gehouden. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging Zaalberg viste een competitiewedstrijd in de stadswateren. Uitslag: 1 J. van Zeist 2180 gram-36 stuks, 2 J. van Went jr. 1740-27, 3 G. v.d. Vaart 1420-15, 4 W. Hille- brand 860-12, 5 H. v.d. Linden 380-6, 6 W. Roest 340-7, 7 H. van Bemmel 0-0. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging SOVPTT viste in het Oegstgeesterka- naai. Uitslag: 1 R. Kikkert 5950 gram-14 stuks, 2 T. de Vink 1550-10, 3 N. Ravensbergen 1350-13, 4 P. v.d. Bogaard 975- 4,5 J. Dool 750-9, 6 P. v.d. Voort 350-7, 7 W. van Klaveren 350-2, 8 W. v.d. Pool 300-5, 9 N. Mas- saar 150-1,10 P. de Bree 75-1. Hengelsport (3) DVS viste de achtste wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 J. Hel- verstijn 5650 gram-84 stuks, 2 T. Hoppenbrouwer 5100-63, 3 C. Hoppenbrouwer 4200-53, 4 W. van Berkel 4200-43, 5 B. De- veling 3700-37, 6 T. Bronmeyer 3900-32, 7 W. Schouten 3350-33, 8 W.W. Steenbergen 33-2850, 9 W.J. Steenbergen 3125-29, 10 J. Moenen 2800-20. Hengelsport (4) TOP viste de zesde wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. Uit slag: 1 D. Schouten 36 stuks-730 cm, 2 H. Schouten 32-669, 3 C. Hoppenbrouwer 28-560, 4 T. Hoppenbrouwer 22-499, 5 W. van Berkel 23-440, 6 G. Kokke- dee 22-438, 7 J. Moenen 18-381, 8 J. van Rijn 17-351. LEIDEN - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) heeft het voornemen om geen financiële steun te meer te verlenen aan projecten, die Nederlandse universiteiten hebben opgezet in Vietnam. Belangstelling voor het forum, gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Minister Deetman schitterde door afwezig- heid. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4