Steeds 'Politie had geweld tegen ambtenaren moeten gebruiken' -c Boek om noodzaak renovatie bejaardentehuis aan te tonen Politie ziet voorlopig af van nummers op fietsen [RENOVATIE RIJN EN VLIET: WD kritiseert optreden bij blokkades: Poging bank op te lichten Bewoners Rijn en Vliet naar Tweede Kamer Fusie van instellingen ambulante geestelijke gezondheidszorg rond Vast en zeker voor elk kunstgebit Inbrekers- duo betrapt Sen meï /celwnb ktadbkeeld DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 Leiden LEIDEN - De Leidse politie neemt een afwachtende hou ding aan, wat betreft het voorzien van fietsen van een postcode-nummer. Wel gaat zij de komende tijd fietsen handelaren polsen of er be langstelling bestaat voor het systeem. In een notitie somt de politie een groot aantal redenen op voor haar terughoudendheid. Het proef-project in Deventer is nog niet afgerond en de re sultaten zyn nog niet bekend. De fietsen worden door de fa brikanten al voorzien van een framenummer, dat ook goed als identiteitsnummer werkt. Leiden heeft een (studenten- )bevolking, die veel verhuist en waar fietsen veel van eige naar wisselen. Bovendien is vervalsing van de postcode goed mogelijk, beschikt de politie over te weinig mensen voor een dergelijke actie en is een geautomatiseerde regi stratie nog niet geregeld. Al lemaal zaken, waardoor com missaris Van Voorden eraan twijfelt of het publiek er re sultaten van kan verwachten. TSr-* LEIDEN - De WD vindt dat de politie met geweld had moeten ingrijpen, toen donderdag 10 november ambtenaren het verkeer in de stad blokkeerden. WD-raadslid Langerak hekelde gisteravond zijn partijge noot, burgemeester Goekoop en de leiding van het politiekorps. Zij zouden de openbare orde niet gehand-, haafd hebben en actievoerende ambtenaren anders - milder - tegemoet zijn getreden dan andere burgers. De WD stond alleen in haar kritiek. De overige leden van de raadscommissie voor (onder meer) politiezaken spraken hun waardering uit voor de terughoudende opstelling van de politie. LEIDEN - De Leidse politie heeft vorige vrijdag een 36-jarige man die in Leiden verblijft aangehou den in verband met een poging tot oplichting. Hij had gepro beerd 350.000 gulden op zijn re kening te laten overschrijven. De man vertelde het personeel van de AMRO-bank aan de Stations weg dat hij geld kreeg van een bedrijf uit het oosten des lands. Hij gaf zich uit voor een verte genwoordiger van dat bedrijf. Het geld werd overgeschreven. Na een telefonische controle bleek echter dat er van oplich ting sprake was. Dus toen de man later op de och tend weer in het bankgebouw verscheen met het verzoek het geld op te nemen was de politie inmiddels gealarmeerd. De man werd aangehouden. Vanochtend werd hij voor de officier van jus titie in Den Haag geleid. Mevrouw Den Hollander (rechts) overhandigt het Tweede-Kamerlid Cornelisse het fotoboek c in de hal van het Tweede-Kamergebouw. i*'010 uru' LEIDEN Vertegenwoordigers van de renovatiewerkgroep 'Rijn en Vliet' hebben gisteren in Den Haag aan de Tweede-Kamercom missie voor welzijn en cultuur een fotoboek overhandigd, waar mee zij de dringende noodzaak van verbouwing van dit bejaar dencentrum hopen aan te tonen. De werkgroep bestaat uit bewo ners van het verzorgingstehuis aan de Aaltje Noorderwierlaan zelf en uit omwonenden uit de wijk, Zuid-West. Het fotoboek werd door de 84-jarige Rijn- en Vlietbewoonster mevrouw Den Hollander in handen gegeven van het Tweede-Kamerlid Cor nelisse (CDA), die voorzitter is van de commissie. Zij beloofde op haar beurt het fotoboek te zul len doorgeven aan haar partijge noot minister Brinkman, in wiens handen het lot van Rijn en Vliet nu rust. Renovatie van Rijn en Vliet staat al jaren op het programma. Net als dat bij renovaties van andere ver zorgingstehuizen is gebeurd, zouden de bewoners een tijd worden ondergebracht in het tij delijk bejaardencentrum aan de Schubertlaan. Volgens het pro gramma zou het werk in april van het volgend jaar moeten be ginnen. Een intussen door minis ter Brinkman afgekondigde bouwstop dreigt echter roet in het eten te gooien, zoals ook de voorgenomen bouw van een be jaardencentrum op de Zijloever in Leiden-Noord daardoor onze ker werd. Aan de Tweede-Kamercommissie liet minister Brinkman gisteren weten dat er voor ongeveer een miljard aan projecten in het ge ding is. Van de bouwstop is in tussen in zeventien gevallen ont heffing verleend voor dringende kwesties, zoals verbouwingen. De minister heeft met de provin cies afgesproken dat zij lijstjes zullen maken welke bejaarden centra het dringendst aan ver nieuwing toe zijn of waar er het eerst nieuwbouw moet komen. Binnen de financiële mogelijk heden die hij heeft, moet Brink man dan de knoop doorhakken. Voor wat betreft de provincie Zuid-Holland: PvdA-gedepu- teerde Boone, belast met de be jaardenzorg, heeft al laten weten renovatie van Rijn en Vliet nodig te vinden. Voorzitter en Zuid-Westbewoner Prins van de renovatiewerk- groep Rijn en Vliet baseert zijn hoop verder op uitlatingen van de minister dat hij bij het maken van uitzonderingen op de bouw stop vooral let op drie zaken: de beveiliging van de bewoners; de mogelijkheid om het aantal bed den te verminderen; de vraag of de renovatie valt binnen het ka der van de stadsvernieuwing. "De beveiliging van de bewoners is zeker in het geding", zegt Prins, "want Rijn en Vliet is ge woon brandgevaarlijk. Voor wat betreft het beddenbestand is het ook voordelig om te renoveren: Rijn en Vliet zou teruggaan van 89 naar 81. Met het fotoboek foto's van te kleine kamers, lekkende riole- ringsbuizen^ onbereikbare en on deugdelijke badkamers e.d. - hoopt de bewonerswerkgroep de noodzaak van renovatie nu vol doende onder de aandacht te hebben gebracht. Langerak zei "er bezwaar tegen te hebben dat de politie gewoon stond toe te kijken. Als een ge wone burger dit zou doen, zou hij een bekeuring krijgen". Het libe rale raadslid verweet de burge meester dat hij niet tevoren had ingegrepen. "Men kon weten dat de irritatie van het publiek zo groot was. Ik vind het niet te recht dat de doorrijder is opge schreven. Hij stond in zijn recht. Die obstakels hoorden er niet te zijn". Ook CDA-raadslid Geel kerken vroeg zich af of de gevol gen van de actie wel voldoende ingeschat zijn, maar hij vond daarentegen, dat de politie cor rect heeft gehandeld. "De politie trachtte er het beste van te ma ken. Ze heeft voorkomen dat de zaak uit de hand liep", aldus Geelkerken. Burgemeester Goekoop zei dat de politie niet vooraf officieel van de blokkade-actie op de hoogte was gesteld. Hoewel met het ac tiecomité was afgesproken dat alle acties 24 uur tevoren gemeld zouden worden. Er waren wel hardnekkige geruchten, aldus Goekoop. "Tegen verstoring van de openbare orde kan pas wor den opgetreden op het moment dat het gebeurt en niet vooraf'. De burgemeester zei dat er wel zou zijn ingegrepen, als alle toe gangswegen geblokkeerd zou den zijn geweest. Want de eerste zorg van de politie was volgens Goekoop dat het noodverkeer (brandweer, ambulances) moge lijk bleef. "Het zou dan ook veel ernstiger zijn geweest als de bruggen werkelijk geopend wa ren. Dat was nu maar bij één brug het geval". Onmogelijk Goekoop noemde het met grof ge weld optreden een onmogelijk- Raadslid Langerak: "De politie stond gewoon toe te kijken". (Foto Wim Dijkman) heid. Een grootschalig politie optreden vergt een week voorbe reiding. "Ik denk overigens dat in Leiden een dergelijk 'militair' optreden nooit nodig is", aldus de burgemeester. Hij merkte op, dat deze aanpak verreweg het gunstigste effect had en dat an der optreden zeer slecht gewerkt zou hebben voor de Leidse ar beidsverhoudingen. Langerak reageerde: "Dat zij dan maar zo. We zitten hier niet alleen voor onze werknemers, maar ook voor de veel grotere groep van niet- ambtenaren. Voor die groep wil ik opkomen". Goekoop: "Er was niemand, die de stad niet in of uit kon. Er was alleen sprake van RIAGG ojficieel opgericht LEIDEN - De belangrijkste instel lingen voor de ambulante geeste lijke gezondheidszorg in het noordelijk deel van Zuid-Hol land zijn gisteren officieel gefu seerd. Met het plaatsen van vele handtekeningen werd gistermid dag het personeel en beleidsbe- voegdheid van onder meer de Leidse Sociaal Psychiatrische Dienst overgeheveld naar een nieuwe stichting. Deze stichting zal voortaan door het leven gaan als de Stichting Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelijke ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. Gezondheidszorg voor Noorde lijk Zuid-Holland, oftewel RIAGG. Voor deze RIAGG zijn in totaal 130 mensen werkzaam, verdeeld over instellingen als Medische Opvoedkundige Bureaus, Bu reau voor Levens- en gezinsvra gen, Sociaal Psychiatrische Dienst en de Stichting Instituut voor Multidisciplinaire Psycho therapie Leiden. Deze instellin gen vormden sinds begin dit jaar overigens al een federatie. Bij het nu ontstane RIAGG is drs. B. Samson tot algemeen directeur benoemd, de heer H.R. Kraus tot inhoudelijk directeur. Bedoeling van de fusie is tot sa menwerking en bundeling van de werkvormen te komen. Dat gebeurt overigens niet geheel vrijwillig, maar is de instellingen opgedragen door het rijk. Omdat de vorming van het RIAGG niet al te soepel verliep - met name over de eigen identiteit van de betrokken instellingen is lang geruzied - is de fusie enkele maanden te laat gerealiseerd. Nu het RIAGG officieel een feit is zal er grote aandacht worden ge schonken aan de verbetering van de bereikbaarheid voor cliënten en verwijzers. Vanuit de gemeen ten wordt er sterk op aangedron gen dat het RIAGG 24 uur uur per dag bereikbaar moet zijn. Ook de overzichtelijkheid en kwaliteit van het hulpaanbod zal verbeterd moeten worden. LEIDEN - De Leidse politie heeft twee jongens - dertien en veer tien jaar oud - aangehouden. De jongens werden op heterdaad be trapt door een Leidenaar toen zij bezig waren met een inbraak in de Prinses Irene-school aan de Stadhouderslaan. Eén van de jongens ging er van door na de Leidenaar een vuist slag te hebben gegeven. Hij werd later aangehouden. Volgens de Leidse politie heeft het tweetal al een serie inbraken gepleegd. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Postduiventilt (1) De namaak-PTT beleeft gouden tijden. Zolang Tante Pos boos op Koos blijft, gaat het de Par ticuliere Stadspost voor Lei den en omgeving voor de wind. Drie weken geleden be zorgden de Stadspostbestel lers twee brieven op een dag, nu worden er dagelijks vijf-, zeshonderd poststukken ver werkt in het 'sorteerlokaal' aan de Leiderdorpse Gansstraat. "En dat aantal groeit nog dage lijks", bericht 'opperbesteller' Bas Alphenaar. Alphenaar, een gepensioneerde 'luchtmachthebber', las een paar maanden geleden een ad vertentie in de krant over een nieuw op te zetten stadspost. Er werden betrouwbare mede werkers gevraagd. De 55-jarige Leiderdorper had daar wel oren naar, aangezien hij een hekel heeft aan duimen draai en. Opdrachtgever J.R. Fer- werda kroonde Alphenaar on middellijk tot zijn rechterhand en samen gingen zij aan de slag. Ferwerda schijnt het opzetten van een stadpost te hebben af gekeken van een bevriende re latie die zijn sporen in Haarlem aan het verdienen is. "Daar loopt het als een trein", weet Alphenaar. "In Haarlem heb ben ze al vaste mensen in dienst en die slapen als het wa re achter de loketten. Zo druk is het". Zover zijn ze bij de Stadspost Leiden nog niet, maar het is wel de bedoeling dat er in de toekomst personeel in vaste dienst komt. Alphenaar: "We hebben nu tien medewerkers op een bepaalde onkostenba- sis. Dat stelt niet veel voor, want er moet nog altijd geld bij. Maar wanneer de groei aan houdt, dan willen we een pand in de stad betrekken en vervol gens mensen een vaste job bie den". Hoewel de PTT-stiptheid hem geen windeieren legt, zou Al phenaar best willen weten hoe zijn bedrijfje zou draaien wan neer de postduiven weer nor maal uitvliegen. "Wij maken namelijk geen mis bruik van de staking. Wij wa ren al bezig met de Stadspost vóór de acties begonnen. Na tuurlijk maken we wel gebruik van de acties. Er komen nu al lerlei bedrijven, instellingen en verenigingen uit nood naar ons toe. Nü kunnen we ons bewij zen door alles keurig af te han delen. En dat lukt, want tot nog toe hebben we nog geen één klacht gehad. We hebben dan ook goede hoop dat wan neer de acties voorbij zijn veel klanten blijven hangen". Postduiventilt (2) De succesformule van de Stads post is even simpel als doel treffend. Doordat Alphenaar en zijn tien bestellers geen kos- tenverslindend apparaat vor men, kunnen zij gemakkelijk ruim onder PTT-prijs duiken. In plaats van zeventig cent vraagt de Stadspost 55 cent voor het bezorgen van een brief. Dat scheelt dus zo'n twintig procent. Klanten met meer dan honderd poststuk ken per week krijgen nog eens twintig procent extra korting. Hetzelfde geldt voor de pak ketbestelling: twintig procent korting voor losse klanten en veertig voor de vaste. Op dit moment wordt gewerkt aan het opzetten van een sa menwerkingsverband met de Amsterdamse en Haarlemse Stadspost en met de in oprich ting zijnde Haagse Stadspost. "Daardoor kunnen we ook stukken buiten de regio ver zorgen", beseft Alphenaar. Hoewel de Stadspost dus voorlo pig windje mee heeft, heeft Al phenaar wel te kampen met de erfenis van de alternatieve I^TT die een jaar of tien gele den in Leiden actief was. Na een onstuimige start raakten de bestellers van de eerste Leidse Stadspost het bezor- gingsspoor volledig bijster, want in plaats van in brieven bussen werd de post op een ze ker moment in sloten bezorgd. Alphenaar: "We zijn daardoor in derdaad een beetje erfelijk be last, maar we proberen ons nu uit alle macht te bewijzen. En met die oude Stadspost heb ben wij dus helemaal niets te maken". J.V. Sterrenslag (2) Ondanks een zekere catiestoornis, zoals hij het zelf zegt, zijn er toch wel een paar interessante reacties binnenge komen. Hij heet namelijk niet Bert Lem, zoals wij vorige week vrolijk opschreven, maar Betlem. Hans Betlem wel te verstaan. En dan anderen de les lezen over concour hippi- que en concours hippique, schande. Hans Betlem dus, is voorzitter van Tl^e Dutch Meteor Society en vorige week zocht hij via Steeds naar mensen die een ster naar beneden hadden zien donderen. Tamelijk opmerke lijk, want: vroeg in de avond en laat in het jaar. "Ik heb tele foontjes gehad van drie men sen, twee uit Leiden en één uit Haarlem. Reacties waar ik ze ker wel wat mee kan doen". Het wachten is op foto's die spe ciaal daarvoor bestemde appa raten op verschillende plaat sen in het land hebben ge maakt. "Daarmee kunnen we wel tot een goede richtingaan duiding komen, denk ik. Maar die foto's zullen we met de stiptheidsacties van de PTT wel zelf op moeten halen". Behalve aan een Stadspost dus ook behoefte aan een sterren- post. B.J. Burgemeester Goekoop: "Militair optreden in Leiden nooit nodig". (Folo Holvast) hinder en vertragingen". Waarop Langerak weer zei: "De blokka de kon niet worden getolereerd. Die mening kunt u mij niet ont nemen". Commissaris Van Voorden vond het nogal gemakkelijk gezegd: ruim die blokkade even op. "Het was een blokkade op acht ver schillende plaatsen in de stad. Daar had ik de mensen niet voor. Daarvoor zou van elders bijstand moeten zijn gevraagd". Van Voorden bestreed dat de poltie met twee maten mat. Bij verge lijkbare acties van 'gewone' bur gers, heeft de politie ook nooit hardhandig opgetreden. Als voorbeelden noemde Van Voor den de blokkades van de Hoge Rijndijk en de Willem de Zwij gerlaan. "Het was overigens me de door toedoen van de politie dat de blokkades om acht uur werden opgeheven", aldus de commissaris. Hoofdinspecteur Mostert concludeerde, dat de ac tieleiding zijn verantwoordelijk heid goed besefte. Hij consta teerde fijntjes dat de blokkade te hoog gegrepen was. De aspecten van de duisternis, de irritatie bij het publiek en de lange duur van de blokkade speelden volgens hem een rol. "Piet Reckman schreef in de zestiger jaren al een boekje over sociale actie. In de bibliotheek staan er drie exem plaren van. Maar er zijn in Neder land gelukkig nog altijd weinig mensen die goed actie kunnen voeren", knipoogde Mostert. Beenbreuk na botsing tussen bromfietsen LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Zoeterwoude werd gister morgen omstreeks half negen met een gebroken linkeronder been en schaafwonden aan ar men en benen naar het AZL ge bracht na een botsing op de Ho ge Rijndijk. De jongen reed met zijn bromfiets op de Hoge Rijndijk. Hij passeer de drie fietsers, die naast elkaar reden. Te laat zag hij dat er uit de tegenovergestelde richting een andere bromfiets kwam. Een botsing viel niet meer te vermij den. Parkeerautomaat op molenterrein LEIDEN - Ook het parkeerterrein bij Molen De Valk is sinds eind vorige week voorzien van een nieuw parkeerapparaat. De par keervakken zijn genummerd en corresponderen met de cijfers die in het geheugen van de ma chine zitten. Zo kunnen de par keerwachten in snel tempo de foutparkeerders er uit pikken Dergelijke 'parkeercomputers' stonden nu al onder meer op het Stationsplein en by de Apothe- kersdijk. LEIDEN Jongerenvereniging Augustinus heeft onlangs 3500 gulden ontvangen van de Stich ting Comité voor de Zomerpost- zegels. Mevrouw A. Otten-Baas van het Leidse comité overhan digde het bedrag. Augustinus zal het geld onder meer gebruiken voor de aanschaf van video-ap- paratuur. Het geld is bijeenge bracht door de jaarlijkse verkoop van postzegels en kaarten in het voorjaar. Eerder profiteerden de Leidse Vrijwilligerscentrale, scoutinggroepen, peuterspeelza len en de manege Moedig Voor waarts (voor gehandicapten) hiervan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3