WIEL WE NU BESTELLING contactlenzen, das pas fijn. van der door Fred Klaver i De vestiging van een casino in Amsterdam kan alleen gerealiseerd worden wanneer de overheid voldoende garanties geeft voor de veiligheid van het speelhuis en zijn bezoekers. We hebben op dit punt echter het volste vertrouwen in burgemeester Van Thijn. Dat zegt drs. J. Kroes, directeur van de Nationale Stich ting Casinospelen. DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 Gisteren moeten er over de hele we reld duizenden ballonnen zijn op gestegen, want het was twee eeu wen geleden dat in het Parijse Bois de Boulogne om zes minuten over twee 's middags op 21 november 1783 (u ziet het, op de kop af twee honderd jaar geleden!) de hete luchtballon van de gebroeders Montgolfier opsteeg. Let wel, dit was niet de eerste ballonvlucht, en zelfs niet de eerste ballonvlucht met levende wezens, maar de eerste „be mande" ballonvlucht, met aan boord van het mandje de 26-jarige Francois Pilatre de Rozier en mar kies d'Arlandes. De Journal de Pa ris schreef de volgende dag: Al spoedig waren de luchtvaar- ders uit het gezicht verdwenen, maar de machine wier schitterende vorm zich tegen de horizon afteken de, klom tot zeker 900 meter. Ze stak de Seine over en dreef naar een punt, waar heel Parijs haar kon Zes van die duizenden ballonnen die gisteren het luchtruim moeten heben gekozen, stegen gistermid dag op van het vliegveld Hilver sum. Een daarvan was de Gele Gids-ballon van Rien Jurg uit Hen gelo, die twee passagiers meevoer de: Peter Rademakers van Publi- Media, en Nico Scheepmaker van Trijfel. Het was, ik zeg het er ogen blikkelijk bij, een recordvlucht voor Rien Jurg qua duur en lengte. Ze duurde een minuut of drie, en de afgelegde afstand was gelijk aan de diagonaal van het vliegveld. Met primitievere middelen deden Francois Pilatre de Rozier en Mar kies d'Arlandes er tweehonderd jaar geleden langer over: 25 minu ten, en zij overbrugden ook een gro tere afstand: 8 kilometer. Maar die korte vlucht lag niet aan ons. Er was geen toestemming verleend voor een langere vlucht, omdat de nogal straffe wind („het wordt een ruwe vaart", zei een insider tevo ren bemoedigend) precies in de richting van het militaire vliegveld Soesterberg stond, en dat was een verboden luchtruim voor de ballon- Maar voor een eerste keer vond ik het mooi zat. We stegen weliswaar niet hoger dan zo'n veertig meter (het leek minder), dat is niet hoog, maar toen ik op dezelfde hoogte vanaf de twbalfde verdieping van onze flat in Mensinge in Buitenvel- dert (nu alweer tien jaar geleden) over de balkonrand keek, vond ik. het wèl een knappe hoogte! Boven dien is zo'n balkonbalustrade nog enkele decimeters hoger dan de rand van zo'n mand, die tot de heup reikt. Zo'n mand is trouweits kleiner dan je denkt. Ook al, omdat de vier hoeken worden ingenomen door gasflessen die de vlam moeten voeden, waarmee de lucht in de ballon op de gewenste hitte wordt gehouden. Met ons drieën konden we ons nau welijks roeren, en Jan Haarhuis, met wie de 80-jarige schrijver Al- bert Helman (Lou Lichtveld) zijn eerste ballonvaart meemaakte, ver telde na afloop dat hij de bejaarde maar taaie letterkundige aangera den had vanwege de straffe wind in het mandje onder te duiken, waarna hij per ongeluk óp de schrijver van ,Miju Aap Schreit", die op de bodem van de mand was gaan liggen, was gaan staan! Zo krap is het nou in zo'n mandje! Het viel ueberhaupt niet mee de ballonnen, met de aanwezige wind, rechtop te blazen (in tegenstelling tot de zeilvaart is de ballonvaart niet met de wind gediend). Ik ont dekte tot mijn verbazing dat zo'n lege huls van 2190 kubieke meter eerst door middel van een grote foehn met koude lucht wordt volge- blazen, waarna die lucht, als de ballon eenmaal behoorlijk bol op zijn zij ligt, met een vuurspuwende brander in hete lucht wordt veran derd. Want die hete lucht, die niet uit het gat onderin ontsnapt, doet de ballon stijgen. U weet dat, ik weet dat, maar de uitvinders van de heteluchtballon, de gebroeders Montgolfier, wisten dat nog niet. In „Met de wind mee" van Rolf Boost want alsof de duvel ermee speelde, viel die ballonopla- ting in Hilversum samen met de presentatie van dit boek over „de ups en downs van 200 jaar ballon varen"), lees ik dat Joseph Montgol fier op het idee voor zijn „montgol fier" kwam, toen hij de rok van zijn vrouw die voor de open haard te drogen hing zag opbollen in de rook van het vuur. „Rook stijgt op!" bedacht Joseph, én daarom verbrandde hij bij zijn eerste proefneming vochtig stro en wol, en dat gaf veel rook, en toen op 19 september 1783, in het bijzijn van honderdduizenden toege stroomde Parijzenaars, de eerste met levende wezens bemande bal lon de lucht in ging (een haan, een schaap en een eend in een mandje herinnert u zich Laika nog?), werd zoveel mogelijk rook ontwikkeld door het verbranden van oude schoenen, bedorven vlees en vochtig stro. Pas later ontdekt men dat niet de rook, maar de hete lucht de bal lon omhoog deed gaan!... Enfin, we stegen wat moeizaam op, maakten kort achtereen drie on voorziene landingen (dat moet dat „hoppen" zijn waar men in de transcendentale meditatie over spreekt), daarna stegen we tot veer tig meter hoogte, om enige honder den meters verder weer neer te ko men. Zo'n mand raakt dan de grond, kiept om, en wordt nog eni ge tijd voortgetrokken. De inzitten den kiepen dus ook om, ik lag bo venop Rien Jurg, maar dat lijkt nu sensueler dan het was. Ik heb met een een afspraak gemaakt voor een langere vlucht. Bij de exploitant van de casino's is het vertrouwen in Amster dams eerste burger nog ver sterkt door diens uitlatingen dat hij niet opzij gaat voor eventuele criminaliteit die de komst van een casino met zich mee zou kunnen brengen. Van Thijn reageerde hiermee op angstgevoelens van staatsse cretaris Korte-van Hemel (jus titie) die heeft gezegd dat Am sterdam als vestigingsplaats voor een casino te gevaarlijk zou zijn. Kroes ziet Amsterdam als plek voor het vierde Nederlandse casino helemaal zitten, maar hij haast zich te zeggen dat niet hij het voor het zeggen heeft. Voor het eind van het jaar brengt het adviescollege van de regering, de Raad voor de Casinospelen, verslag uit aan de staatssecretarissen van eco nomische zaken en justitie over de meest geschikte vol gende casinogemeente(n). Zeer snel daarna valt de uitein delijke beslissing. Dertig ge meenten hebben zich aange meld. Amsterdam dat de beste papieren heeft, gevolgd door Rotterdam, Arnhem, Breda, Enschede en Groningen, zal wanneer alles volgens plan verloopt, eind 1985 of begin 1986 met een casino kunnen gaan draaien. Amsterdam is de vierde toeris tenstad van Europa en dient derhalve een legale gokgele- genheid te hebben; het toeris tisch aanbod wordt ermee uit gebreid, zo redeneren B en W van de hoofdstad van ons land. "Het is toch te gek dat mensen bij de legale Nederlandse casi no's komen vragen hoe laat het casino op het Amsterdamse Damrak open gaat". Kroes meldt deze anekdote om aan te geven dat vooral veel buiten landers de stellige indruk heb ben dat ze in legale speelgele- genheden verkeren terwijl ze in werkelijkheid in illegale ten ten spelen. Dit misverstand is slecht voor het aanzien van het officiële Nederlandse casino- bedrijf, vindt Kroes. Daarom is het volgens hem zo belangrijk dat Amsterdam gaat volgen in de rij Zandvoort, Valkenburg en Scheveningen, de gemeen ten die al een casino hebben. Amsterdam zou direct het grootste casino van ons land moeten gaan worden. De Nationale Stichting Casino spelen die de speelhuizen ex ploiteert, moet het in feite een zorg zijn in welke plaats het volgende casino komt. Eigen belang speelt niet mee omdat de spelopbrengsten toch alle maal in de schatkist vloeien. Het personeel ziet echter wel degelijk financieel gewin bij de komst van een nieuw casino in Amsterdam. De onderne mingsraad heeft er bij de direc tie op aangedrongen zich sterk te maken voor Amsterdam om dat verwacht wordt dat de spe lers juist in de wereldstad de fooienpot beter zullen spekken dan in een provinciestad. De speeltechnische functionaris sen (o.a. de croupiers) zijn voor hun salaris van die fooienpot (de zogenaamde tronc) afhan kelijk. Kroes zegt dat het zijn personeel niet lekker zit in het casino te Zandvoort steeds te moeten horen dat gasten de vo rige avond zo gezellig hebben gespeeld in een illegale tent. Al snel wordt dan het begrip broodnijd gebruikt. "Het is toch logisch dat het personeel, zeker in een tijd dat de tronc- opbrengsten teruglopen, dan tegen ons zegt: doe er iets aan". Eind juni werden gemeenten via de Staatscourant opgeroepen zich voor eventuele casinoves tiging aan te melden. Bij de beoordeling of een plaats in aanmerking komt, zal vooral gekeken worden hoeveel men sen in een bepaalde gemeente en ook in de directe omgeving wonen. Voorts speelt de omge- ving van het zaken- en toeris tenbezoek een rol. Dertig ge meenten reageerden op de op roep: Almere, Amsterdam, Arnhem, Assen, Baarle Na ssau, Boxmeer, Breda, Eindho ven, Enschede, Groningen, 's - Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Mook en Middelaar, Nieuwe Schans, Nijmegen, Oisterwijk, Olden- zaal, Renkum, Rheden, Rotter dam, Scheemda, Sluis, Utrecht, Vaals, Valkenswaard, Vlagtwedde, Vlissingen, Was senaar en Zwolle. In de aanlooptijd naar het eerste officiële speelhuis in ons land werd het casino vooral gezien als een noodzakelijke aanvul len van de toeristische attrac ties van een gemeente. Dat toe ristische element speelde een overheersende rol bij de aan wijzing van het eerste casino te Zandvoort (in 1976 geopend). Uit onderzoek is echter geble ken dat de toeristen de aanwe zigheid van een casino nauwe lijks laten meespelen bij de keuze van hun vakantiebe stemming. De bestaande casi no's hebben het verblijfstoeris- me in Zandvoort, Valkenburg en Scheveningen niet aanwijs baar opgekrikt. Hoewel het toeristisch element niet wordt losgelaten zal de Raad voor de Casinospelen nu toch meer waarde hechten aan het aantal mensen dat binnen een kring van circa dertig kilo meter rond een vestigings plaats woont. Amsterdam zit dan al snel aan een potentieel van ongeveer 2 miljoen men sen. Leiden kan weliswaar een markt aanbieden van 2,6 mil joen inwoners, maar dat is dan wel met inbegrip van alle Am sterdammers. De agglomeratie Arnhem telt circa 1,2 miljoen mensen, Breda 1,1 miljoen, Eindhoven 1,2 miljoen, En schede 700.000 en Groningen 650.000. Omdat het adviesor gaan van de regering ook reke ning zal houden met geografi sche spreiding van de casino's over ons land, is de verwach ting dat Groningen weliswaar in een later stadium, op een aanwijzing voor een casino kan rekenen. Het zal duidelijk zijn dat een ge meente als het Groningse Scheemda vooralsnog weinig kans maakt, ook al schildert burgemeester W.C. Waling de aantrekkelijkheid van zijn ge meente met de constatering dat Scheemda op de belangrij ke route Scheveningen-Am- sterdam ligt. De verwachting is dat de Raad voor de Casinospelen in zijn advies aan de regering zal voorstellen Amsterdam als vierde vestiging aan te wijzen, terwijl voorts de namen van nog een aantal gemeenten zal worden genoemd die na Am sterdam aan de beurt kunnen komen. Door meerdere plaat sen te noemen, krijgt de Casi nostichting de zo gewenste duidelijkheid om beleidslijnen naar de toekomst uit te zetten. de spelers bij een illegale tent zonder meer wegtrekt", meent Polders. Met de sollicitatie voor een legaal casino heeft de gemeente Am sterdam zeker niet de bedoe ling gehad om hiermee de strijd aan te gaan tegen de ille gale gokgelegenheden. Voorop staat dat Amsterdam een le gaal casino in zijn voorzienin genpakket wil hebben. Staatssecretaris Korte-van He mel van justitie stelde onlangs de kandidatuur van Amster dam ter discussie. In een in middels uitgelekte brief aan haar collega van economische zaken schreef ze dat Amster dam als vestigingsplaats te ge vaarlijk zou zijn voor een casi no. Ze wees erop dat er in Ne derland geen plaats is waar il legale gokactiviteiten zo'n gro te vlucht hebben genomen als in Amsterdam zonder dat de plaatselijke overheid daarte gen optreedt. Voorts zou vol gens Kort-van Hemel de on derwereld in Amsterdam ille gale casino's exploiteren. Burgemeester Van Thijn rea geerde furieus. Het openbaar ministerie, de politie en B en W hebben volgens hem geen en kele aanwijzing dat illegale goktenten in Amsterdam het bolwerk zouden zijn van mis daadsyndicaten. Amsterdam verwacht ook niet de misdaad met een legaal casino aan te trekken. "Dat is toch ook in' Zandvoort niet gebeurd", wordt door de gemeente ge zegd. Het ziet er niet naar uit dat de houding van Korte-van Hemel de komst van een Amsterdams casino zal verhinderen. De staatssecretaris van justitie zou trouwens binnenskamers al hebben laten doorschemeren het niet aan te sturen op een politieke confrontatie met haar collega Van Zeil. De Raad voor de Casinospelen, waarin o.a. topambtenaren van justitie zit ten, zal voldoende positieve punten voor een vestiging van een casino in Amsterdam op tafel leggen en staatssecretaris Van Zeil van economische za ken zal zich zeker direct bü het eindoordeel van de Raad aan sluiten. Ook vanuit het parle ment is geen tegenwerking te verwachten. Integendeel, een grote meerderheid van de Tweede Kamer kan zich vin den in een aanwijzing van Am sterdam als vierde casinop laats. Directeur Kroes van de casinos tichting voorziet dat een Am sterdams casino minstens zo groot wordt als Casino-Scheve- ningen, dat dagelijks gemid deld 1800 bezoekers telt. In het casino te Amsterdam zou werkgelegenheid moeten ko men voor 300 400 man. De schatkist vangt nu jaarlijks 45 miljoen aan kansspelbe lasting. Met Amsterdam erbij zou dat bedrag tot zeker ƒ60 miljoen kunnen oplopen. Een aantal personeelsleden van de vestiging in Zandvoort zal overgaan naar Amsterdam. Het bezoek aan het casino te Zandvoort zal door de komst van het speelhuis in Amster dam teruglopen, maar dat is volgens de stichting geen pro bleem omdat Zandvoort op dit moment toch al overbezocht wordt. Dit casino is opgezet voor ongeveer 500 bezoekers per dag maar het zijn er mo menteel zo'n 800. "Het Amsterdamse casino moet een uitgaanscasino worden, een plek waar je toevallig ook even binnen wipt. De bestaan de traditionele casino's in ons land draaien vooral op een vast publiek dat relatief lange tijd in de speelzaal doorbrengt". Kroes wil voor Amsterdam een levendiger casino waar meer in en uit wordt gelopen. Mis schien dat voor kleinere, intie mere zalen wordt gekozen. Daarnaast hoopt de casinodi rectie vooral in Amsterdam vermaak binnen het casinoge bouw te brengen. Een bekende artiest zou als trekker voor het casino moeten fungeren. Voor het openen van een nieuw casino heeft de stichting mini maal twee jaar nodig.' Een vol gende vestiging zou een jaar na de opening van het vierde casi no kunnen draaien. Kroes ziet in ons land ruimte voor maxi maal tien casino's, waarbij van de traditionele huidige speel huizen wordt uitgegaan. De "mogelijkheid wordt niet uitge sloten dat over een aantal jaren voor meer casino's van kleine omvang wordt gekozen. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Behoefte Dat er behoefte bestaat aan meer legale speelgelegenheden is voor de Raad voor de Casino spelen zo duidelijk als wat. Se cretaris van de Raad, Bernard Polders, wijst erop dat de ille gale gokhuizen blijkbaar zeer floreren, de Golden Ten-clubs als paddestoelen uit de grond schieten en veel Nederlanders nog steeds voor een gokje de grens over gaan. "Allemaal za ken die erop duiden, dat de mensen graag willen gokken. Het is echter een illussie te denken dat een legaal casino ADVERTENTIE' KRUGT ZN NETZO STIPT AIS NORMAAL Ondanks alles zorgt Wehkamp dat de bezorging gewoon doorgaat. Ook bestellen is geen probleem. Meer telefonistes dan ooit (60!) zitten zeven dagen per week YSSkM s avonds tien voor u klaar. ^Uitzijn onze telefoonnumifi^i: 05230-17123 of 038-973444. VweRlKCimp

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17