c Blind: "Sparta springplank een is Bemoedigende start Kortsjnoi Zeeuw niet vrij van ambities Spelers delen in winst Vier nieuwe gezichten bij Spartak EK 06 •<- w&f. Partij DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 Sport Twee keer 2-1 in de Kuip in enke le dagen tijd, maar wat een we reld van verschil in de reacties. Die eerste 2-1 tegen Spanje leidde bijna tot een collectief, volstrekt on-Hollands delirium en die tweede 2-1 van koploper Feyenoord tegen DS'79 inspi reerde vele critici weer tot de somberste bespiegelingen over het ware peil van het Neder landse voetbal. Tegenstellingen in de sport - je kunt er boeken mee vullen. "Dit is iets waarvan je dróómt", zei Ruud Gullit direct na af loop van Nederland-Spanje in opperste gelukzaligheid tegen een gelijk Zoef-de-Haas naar hem toegeschoten tv-verslagge- ver Evert ten Napel. Hij doelde natuurlijk op dat kanonsschot waarmee hij via de rug van een Spanjaard wederom de 80- jarige oorlog in Neerlands voordeel besliste. Zou diezelfde Gullit later wel be seft hebben hoezeer hij in dit duel aan de zondebok-rol was ontsnapt? Want stel nou eens dat de forse bok die hij verdedi gend al in de eerste minuut schoot de Spanjaarden aan de leiding had gebracht. Het had. gemakkelijk gekund. De kans zou groot zijn geweest dat het Nederlands elftal zich dan, met dat vol lava zittende legioen op de achtergrond, over de kop had gelopen. Het was vermoe delijk 0—1 gebleven of mis schien was er met bloed, zweet en tranen nog een 1-1 uitgerold. In beide gevallen wèg finale plaats voor het Europees kam pioenschap. Wat zou er na afloop zijn ge beurd? Evert ten Napel zou, maar nu met doodgravers-pas, wederom op Gullit zijn toege stopt. En hij zou hem met on heilszwangere stem hebben ge vraagd: "Ruud, voel jij je ver antwoordelijk voor de rouw waarin nu gans ons volk is ge dompeld?" En met een gezicht, royaal toerei kend om de Nobelprijs voor neerslachtigheid in ontvangst te nemen, zou Ruud hebben geantwoord: "Dit kan je eigen lijk alleen maar in een nacht merrie overkomen". Dromen en nachtmerries in de sport zit daar vaak maar een vloeipapiertje tussen, al willen de experts daar natuurlijk niet van horen. Lof De chef-sport van de Volkskrant, Ben de Graaf, herdacht on langs het feit dat hij 25 jaar in de sportjournalistiek bezig was. Wie de Volkskrant niet leest, kent De Graaf ongetwij feld van zijn voor radio en tv op gedempte toon uitgesproken biljartverslagen. De Graaf is stellig een goed jour nalist, eentje die verder kijkt dan een voetbalveld lang is. Hij legt scherpe kritische nor men aan waarmee hij niet sjoe melt. Anderen willen op de gol ven van grote vaderlandse triomfen wel eens een oogje sluiten voor onplezierige bij verschijnselen, De Graaf niet. Al jaren trekt hij fel ten strijde tegen de verruwing op en rond de velden, die hij een ramp voor de sport beschouwt. En sommige officials zou hij het liefst op drijfijs aan de Noord pool droppen, zo lijkt het. Kortom, geen geliefd man. Hij zou zich ook geen raad weten als hij het wèl was. Af en toe maakt hij het te bont. Dan neemt zijn commentaar de voiyn aan van zuurpruimerig- heid reden waarom de spe lers van het Nederlands elftal hem tien jaar geleden eens in het zwembad kieperden. Een prijzend woord verlaat zel den zijn pen. Hij doet dat niet graag. Na de 3-2 tegen Ierland en de 2-1 tegen Spanje vond hij het toch eens nodig iets aardigs over Rijvers te laten afdruk ken. En dan zie je dat hij daarvoor eigenlijk niet geschikt is. Want wat schreef hij afgelopen don derdag? "Het wordt tijd om de eigenzin nige bondscoach de lof te geven die hij vermoedelijk verdient". Aan zo'n zin kun je afmeten hoe hij worstelt met een opgewekte boodschap. Je vindt het tijd om iemand lof te geven. Punt uit. Maar om ie mand lof te geven die hij "ver moedelijk" verdient, daar heb ik nou nog nooit van gehoord. Het beste zou zijn als hij voor het verspreiden van opbeurende woorden de pen gewoon even overgeeft aan een ander. Je kunt tenslotte niet in lies goed zijn. Belang Omdat ik een niet al te slecht ge heugen bezit, herinner ik mij nog goed hoe Van Praag en Ajax altijd te keer gingen als Nederlandse clubs niet bereid waren competitiewedstrijden een dag te verplaatsen als RUUD GULLIT Ajax daarmee gebaat was in verband met een Europa-Cup duel. Het belang van Ajax was immers een nationaal belang. Vorige week vroeg Sparta Ajax om de competitiewedstrijd tus sen beide ploegen op zaterdag 3 in plaats van zondag 4 decem ber te houden, omdat Sparta op 7 december voor de UEFA Cup de verre uitwedstrijd te gen Spartak Moskou moet spe len. Ajax heeft dat verzoek afgewe- Vraag: zou er alleen sprake van een nationaal belang zijn als Ajax daarbij betrokken is? Lemond In de aanhef van deze rubriek is iets gezegd over tegenstellingen in de sport. De Amerikaanse wereldkampioen op de weg, Greg Lemond, kan daar ook over meepraten. In dezelfde week dat hij uit Sacramento, Californië overkwam om in Parijs de prijs voor de beste wielrenner van 1983 (de Su per Prestige Trofee) in ont vangt te nemen, waaraan een cheque ter waarde van onge veer 20.000 gulden is verbon den, sloeg zijn landgenoot John McEnroe in een andere tak van sport in een paar demonstra- tiepartijen en een kort toernooi in Antwerpen bijna een mil joenflorijnen bij elkaar. Voor die 20.000 gulden (en een zoen van Miss France 1983) heeft Lemond maandenlang moeten vechten in zon, regen en wind. En McEnroe slaat in pakweg 20 tot 25 uur het veer tig-, vijftigvoudige bijeen. Ik weet wel dat de vergelijking niet helemaal deugt. Lemond heeft voor de diverse triomfen dit seizoen ook het nodige ge vangen, je hoeft bepaald geen medelijden met hem te hebben. Maar ook dan nog blijft de kloof gigantisch groot. Lemond heeft in de Franse hoofd stad tegenover een verslagge ver van het in Europa verschij nende Amerikaanse blad He rald Tribune een andere, hoogst merkwaardige tegen stelling aangeduid. Tijdens het wielerseizoen woont hij in het Belgische plaatsje Courtrai. De populariteit die hij daar genoot, steeg nog met sprongen toen hij in Zwitser land met zijn fraaie solo de re genboogtrui had veroverd. "Er waren dagen bij dat de tele foon niet stilstond. Als mijn vrouw en ik boodschappen gin gen doen, hadden we altijd mensen om ons heen". In oktober ging hij voor een maand of vijf terug naar Ame rika. "En ben je daar nu ook een nationale held?", vroeg de Herald Tribune. "Nee, daar weet niemand wie ik ben. De eerste Amerikaanse verslaggever moet me nog bel len". Lemond zit er niet mee. Want hij krijgt nu wat hij in Europa ze ker niet zou hebben: zijn wel verdiende rust. Slapstick Zelfs het Theater van de Lach ziet geen kans de taferelen te be denken die ze in de hoogste re gionen van de KNVB zonder ook maar een spier van hun ge zicht te vertrekken uit de mouw schudden. Waren we net met veel lawaai en gejengel door de processen Pro Sport-KNV en Philips-KNVB heengebanjerd, wilde me daar de ene helft van het bestuur betaald voetbal (Karei Jansen, Cees v.d. Berg) de andere helft (Van der Louw, Hogewoning, Harmsen) voor de rechter slepen, omdat men de documenten van de sponsor- affaire niet ter inzage had ge kregen. Je reinste slapstick. Zoiets lappen ze hem nog niet eens in een bananenrepubliek. Goed, dat proces is dan op het nippertje niet doorgegaan, maar bij de KNVB zullen ze binnenkort wel weer wat an ders verzinnen, want lang rus tig blijft het daar nooit. Dit is waarschijnlijk nog maar het begin. Denk er eens aan als het Nederlands elftal inder daad "Parijs" haalt. De einde loze kissebisserijen die ons dón weer te wachten staan. Bij de gedachte alleen word ik al moe. Enfin, er zit niets anders op: te gen die tijd moeten we maar een paar kratten Pleegzuster Bloedwijn inslaan. Eilander Trainers wier ploeg het slecht doet, reageren op verschillende wijze. De een krijgt ruzie met zijn vrouw, de ander met zijn spelers, het bestuur of de voor zitter van de kantinecommis sie. De wanhopigen, maar dan ook de echt wanhopigen slaan dat allemaal over. Die willen zelf in het team meespelen. Wim Ei lander, de trainer van het in de eerste klasse onderaan benge lende Lugdunum, is zo'n man. In een interview in de krant van zaterdag overweegt hij "zelf de wei in te gaan". Ik kan me dat in zijn geval wel indenken. Een paar weken ge leden zag ik Lugdunum-DRC en halverwege de tweede helft nam grote zwaarmoedigheid bezit van me. En ik ben lid noch supporter van de groenwitten. Het is wel een sympathiek ge baar, hoor, van Eilander. De generaal die zich met een mus ket in de hand bij het voetvolk voegt om de dreigende onder gang te voorkomen. Maar tja, hoe pakt dat uit? Als het lukt, moet-ie een standbeeld hebben en voelen de spelers zich hele maal als knoeiers. En als het niet lukt, kan de trainer er dus ook geen hout van. Eilander kan maar beter zo goed mogelijk blijven doen waar voor hij is aangenomen. En hopen op wonderen. Koopmans Het is mooi van Rudi Koopmans dat hij al weer zijn Europese titel heeft behouden. Het zou nog mooier zijn als in zijn plas je nou eens niets afkeurens waardigs werd aangetroffen. ROTTERDAM - Ondanks zijn nog vrij prille leeftijd leunt Danny Blind op de internatio nale ervaring van een routinier. De Zeeuw is pas 22 jaar, maar op grond van zijn uitver kiezingen voor achtereenvolgens het Nederlands elftal voor 16- en 17-jarigen, de UEFA- jeugd, het militaire team en Jong Oranje, stapt hij op Spangen rond als de meest bereis de Spartaan. „Ik heb vanaf mijn zestiende jaar zowat alle vertegenwoordigende elftallen doorlopen, ben daar door veel in het buitenland ge weest, dus ben ik wel het een en ander gewend", beseft Blind dat hij door de jaren heen de grenzen zoveel vaker is overgestoken dan menig ploeggenoot. „Natuurlijk is die Europa Cup voor mij ook een nieuwe ervaring, maar voor de meeste jongens is het allemaal nieuw, die reizen door Europa. Maar ik moet er wel bij zeggen dat die Rotterdammers bij Spar ta zich nergens als een kat in een vreemd pakhuis voelen, die gas ten zijn moeilijk van hun stuk te brengen, die doen het nooit er gens voor in de broek". Leer hem, Danny Blind, na vijf jaar Sparta de Rotterdamse volks aard kennen. Maling aan alles hebben ze, weet hij uit ondervin ding. Voor niets en niemand heb ben ze ontzag, hooguit respect. Zijn karakter sluit uitstekend bij die mentaliteit aan, „Zeeuwen zijn ook nuchter". Vandaar ook dat Sparta zich volgens hem niet door 16.000 om doelpunten sme kende Carl Zeiss-fans van de wijs liet brengen, in het Oost- duitse Jena. Vandaar ook dat Blind, wijzend op de natuurlijke flair van „die Rotterdammers" zich geheel en al aansluit bij de visie van zijn trainer Bert Jacobs die luttele uren voor het UEFA- Cupduel met Spartak Moskou zijn spelers telkens weer inprent dat „Sparta's kansen fifty-fifty staan". ROTTERDAM - Los van de premies kunnen de voetbal lers van Sparta 20 procent van de netto-opbrengst van de Europa Cup-wedstrijden tegemoet zien. Aan de wedstrijd tegen Cole- raine en Carl Zeiss Jena heeft Sparta inclusief de tv- baten en bedrag van 20.000 gulden overgehouden. Na af trek van onder meer de reis kosten naar Tblisi (55.000 gulden) hoopt de Rotter damse eredivisieclub aan de twee duels van de derde ron de tegen Spartak Moskou een ton over te houden. In de voorverkoop zijn er tot nu toe 8000 kaarten de deur uit gegaan; 10.000 verkochte plaatsbewijzen zijn er nodig om quite te spelen. Sparta heeft teleurgesteld gereageerd op de weigering van Ajax de voor 4 december geplande competitiewed strijd in Amsterdam een dag te ver vroegen. „We hadden hier om ge vraagd in het belang van het Neder landse voetbal. We wilden zo fit mo gelijk naar Tblisi afreizen", aldus Sparta-bestuurder Floor Bouwer. „Maar Ajax voelde er niets voor om op ons verzoek in te gaan. Het be stuur liet ons weten dat een ver plaatsing van de wedstijd naar za terdagavond Ajax 50.000 gulden aan recette zou schelen". door Gerard van Putten „Spartak", stelt Blind aan de hand van eerdere prestaties voorzich tig vast, „lijkt mij een sobere ploeg. Vier keer voor de goal ko men, twee keer scoren. Counter specialisten zijn het, dus moeten wij in de thuiswedstrijd niet on stuimig gaan aanvallen. Ik denk dat wij in Rotterdam meer op on ze tellen zullen moeten passen dan daar in de Sowjet-Unie. In de uitwedstrijd krijgen wij mis schien net zoveel kansen als die Russen". Mooi gesproken allémaal, maar zal het gebrek aan routine Sparta juist tegen zo'n door de wol ge verfde formatie als Spartak Mos kou niet kunnen opbreken? Blind weigert dat te geloven, grijpt in navolging van zijn trai ner Jacobs nog maar eens terug naar de twee confrontaties met Carl Zeiss Jena om aan te tonen dat Sparta tegen meer ervaren voetbalgezelschappen niet kans loos behoeft te zijn. „Maar", er kent hij ook, „soms spelen we te aanvallend. Er staat dan nie mand op, die op de rem trapt. Be paalde competitiewedstrijden hebben we dik gewonnen door dat doorgaan, doorgaan. Tegen Utrecht bijvoorbeeld, met 6-1. Maar we hebben er ook onnodig punten door verloren. Die wed strijd in Volendam was daar het sprekendste voorbeeld van. Toen renden we allemaal naar voren". Gewend Zelf heeft hij er ook een handje van zich te wagen aan een offensieve onderneming. Maar het moet ge zegd dat de „gemaakte verdedi ger" het moment van opkomen in vergelijking met vorig seizoen beter weet te kiezen. „Het is waar dat ik voorheen nogal eens onbe zonnen naar voren rende", geeft Blind toe. „Eigenlijk ben ik een middenvelder, maar inmiddels ben ik gewend geraakt aan die rechtsbackplaats. Ik weet nu ook beter dan vorig jaar of ik mag gaan of achterin moet blijven. Gelukkig voelen Ronald Leng- keek en ik elkaar blindelings aan. Hij weet precies wat ik wil doen, ik weet precies wat hij wil gaan doen. Ronald is niet te be roerd om zich wat te laten zak ken, als ik ga". Vrijwel wekelijks bewijst de opvol ger van Bert Jansen dat hij de omscholingscursus van midden velder naar verdediger goed heeft doorlopen. „Toch", geeft Blind prijs, „toch blijf ik uitkij ken naar een plaatsje op het mid- 'Routinier' Danny Blind (22): "Als je bij Sparta speelt, speel je om weg te komen". denveld". „Maar als rechtsback ben ik nog nooit door iemand uit de wedstrijd gespeeld, ik heb me moeiteloos in de verdediging we ten aan te passen, al vind ik wel dat de snelheid nog moet worden verbeterd en ook de koptech- niek. Voor alles is het echter zaak dat ik deze vorm vast hou. Ik heb nu net de laatste wedstrijd bij Jong Oranje achter de rug, ik heb begrepen dat ik daar nu te oud voor ben geworden. Ik denk daarom voorzichtig aan het Olympisch team". Gewild Hij is dus niet vrij van ambities, de Zeeuw die al vijfjaar pendelt tus sen zijn woonplaats Oost-Soe- burg en werkplaats Rotterdam. Als enig amateurtje in het Neder lands jeugdelftal van 16- en 17- jarigen was Blind destijds een gewild object van talloze scouts. FC VW was de eerste, die be langstelling voor het frele mid- denveldertje van RCS toonde. „Maar", herinnert Blind zich, „ik wilde toen eerst de HAVO afma ken". Een jaar later waande hij zich al bij NAC („ik was voor 95 procent rond"), maar ging uitein delijk in op de voorstellen van Sparta. „Bij die club speel ik ont zettend graag. Maar toch zeg ik dat Sparta een springplank is. Als je bij Sparta speelt, speel je om weg te komen. Alleen sta ik voor een transfer op de verkeer de plaats. Want de club haalt geen verdediger, die maakt een verdediger". ROTTERDAM - Na een vlieg reis van zes uur heeft het ge zelschap van Spartak Mos kou gisteren zijn intrek geno men in het Novotel in Schie dam. De ploeg telt vijf inter nationals, te weten doelman Dassajev, Gavrilov, Cheren- kov, Rodjonov en Bubnov. Die laatste, een verdediger, is aan het begin van het Russi sche voetbalseizoen overge nomen van Dynamo Moskou. De selectie van de 62-jarige coach Konstantin Beskov telt trouwens, in vergelijking met vorig jaar, nog drie nieuwe gezichten. Verdediger Mil- jeschkin kwam van Lokomo- tiv Moskou, Basseljev werd weggeplukt bij Dynamo Ki rov, terwijl Gladikin na drie jaar Alma Ata terugkeerde in het Lenin-stadion. De wedstrijd Sparta-Spartak Moskou zal overigens wor den geleid door de Portugees Fernandes Nazare. Namens de UEFA zal de vice-voorzit- .ter van de Engelse voetbal bond, Mc. Mullin, als waarne mer optreden. LONDEN (GPD) - Schakers zijn bijgelovige lieden, zegt men. Wat de definitieve uitkomst van de schaaktweekamp Kortsjnoi tegen Kasparov ook moge worden (er moeten aankomende maand nog minstens elf partijen worden gespeeld), het slechte voorteken waarmee gisteren de eerste match voor de 52-jarige communistenvreter Viktor Kortsjnoi zo succesvol begon (Kas parov gaf op na 52 zetten), kan hem niet ontgaan zijn. Dat zit zo. Kortsjnoi riep gistermid dag om enige minuten voor vier uur - de eerste wedstrijd stond op het punt te beginnen - nog even de scheidsrechter bij zich om de man met een aantal niet nader geopenbaarde zorgvragen en pijnpunten te confronteren. De scheidsrechter luisterde gedul dig, gaf z'n antwoorden en maak te daar wat bemoedigende geba ren bij. Dat had hij beter niet kunnen doen: met z'n arm veeg de hij Kortsjnoi's vlaggetje (de Russische dissident vertegen woordigt Zwitserland) zó van ta fel. Het leek of er even een glimlach op het gelaat van Kortsjnoi's jeugdi ge, uiterst beheerste tegenstan der, Gary Kasparov (20), ging. Maar daar werd het startsignaal al gegeven. Componist Tim Rice mocht Kasparov's eerste zet doen (de met wit spelende Rus opende met d2-d4), en daar ging het spektakel los. Nou ja, spektakel—bij afwezigheid van echte rellen speelde de eer ste wedstrijd in het kader van de halve finales van het wereldkam pioenschap schaken zich vooral in serene rust af. Plaats van han deling: de banketzaal van het Great Eastern Hotel, vlak bij het vanwege de boottrein naar Har wich bij tienduizenden Neder landers bekende Liverpool Street station. Ondanks de veelbelovende naam is dit geen mooie zaal, en nu de tweekamp er wordt gespeeld al helemaal niet. Want Kortsjnoi en Kasparov spelen hun match in een soort metalen steigercon- structie die op een hardgroen vil ten kleed rust. Dat dit staaltje science fiction zich nu uitgere kend moet bevinden in een in zachte pasteltinten uitgevoerde zaal vol engeltjes, gouden krul len en kroonluchters bewijst on omstotelijk dat de sponsor over meer geld dan goede smaak be schikt. Wonderkind Is schaken, ook als het op het hoogst denkbare niveau wordt gespeeld, leuk om naar te kij ken? Een kleine 300 schaaken- OMCAT VB PENALTY PUS NU AAjJ OS. kamt wordt ov/erc3êmo- MEkl, 16» /BR B/ÖJ TUZ> NjÜORHEXJ MUZIEKJE Lukt mu. Am? Col C£GA MM \JAN7A9T, 'A/ 7=SAM-TA5*- 77&CW KAZXP- minuut hêett ZXXZQSrtOL/A/OS &W7*S'7rscH, -2091S IK ^>L BERDÊLR ZB I JJ thousiasten (die 18 tot 36 gulden betalen om één steeds maximaal vijf uur durende confrontatie te mogen meemaken) vonden in ie der geval van wel. Zij zagen gistermiddag de voor wonderkind doorgaande Kaspa rov (toen hij elf was, schreef grootmeester Botwinnik over hem: „In de handen van deze jongen ligt de toekomst van het schaken") tegen de oude vos Kortsjnoi vroegtijdig in moeilijk heden komen. De manier waarop de twee schaak giganten de eerste uren in hun stoelen zaten, was veelbeteke nend: Kasparov diep geconcen treerd, voorovergebogen over het bord met de witte en zwarte stukken, met de handen onder z'n kin of over z'n slapen wrij vend, Kortsjnoi achteroverhel lend, handen gevouwen in de schoot, op het oog bijna ongeïn teresseerd. Volgens een laatste computer-voorspelling heeft hij slechts 11 procent kans op de overwinning, tegen 89% voor Kasparov. Even voor zes uur (de wedstrijd was dus twee uur oud) had Kas parov al een uur en 50 minuten van zijn speeltyd gebruikt, en had hij nog maar 40 minuten over. Kortsjnoi had op dat mo ment niet meer dan 4 minuten en zes seconden opgesoupeerd. De jonge Britse schaakgrootmees ter dr. John Nunn, die in een an dere zaal van het Great Eastern Hotel de match uitlegde en met veel succes de zetten voorspelde die de titanen zouden doen, zei het als volgt: „Ik kan me voor stellen dat Kasparov het nu flink warm heeft". Om half negen was Kasparov's po sitie onhoudbaar geworden. Na 52 zetten gaf hij op, en moest de man die momenteel als nummer twee geldt na wereldkampioen Karpov, in Kortsjnoi, die al z'n eerste grote toernooien had ge wonnen toen Kasparov nog niet eens geboren was, zijn meerdere erkennen. Vlk- Wit: Garl Kasparov (Sow); z tor Kortsjnoi (Zwi). L <J2-d4 Pg8-re. 2 c2-c4 e7-e6, 3 Pgl-O b7-b6; 4 Pbl-c3 Lc8-b7; 5. a2-a3 d7-d5. 6. c4xd5 PPBxdS, 7 e2-c3 g7-g6. 8. Lfl-b5+ c7—c6, 9 Lb5-d3 Lf8-g7, 10. e3-e4 Pd5xc3, 11 b2xc3 c6-c5, 12. Lel-g5 Dd8-d6; 13. e4-e5 Dd6-d7, 14. d4xc5 0-0; 15. c5xb6 a7x- b6, 16 0-0 Dd7-c7; 17 Ld3-b5 Lg7- xe5; 18. Lg5-h6 Le5-g7, 19 Lh6xg7 Kg8xg7. 20. De3-d4+ Kg7-g8; 21. Pf3-g5 h7-h6. 22. Pg5-c4 Lb7xe4; 23. Dd4xo4 Pb8-a6. 24 De4-e3 Dc7-e5. 25. De3xc5 Pa6xc5, 26. Tfl-bl TfB-d8. 27. Lb5-fl Td8-d6. 28. Tbl-b4 Kg8— fB; 29. a3-a4 Ta8-a5; 30 g2-g3 KfB-e7. 31. Kgl-g2 f7f5; 32. Lfl-b5 Td6-d2. 33. Tb4-d4 Td2xd4, 34 c3xd4 Pc5xa4. 35. Ta 1 xa4 Ta5xb5. 36 Ta4-a7+ Ke7-- d6; 37 Ta7xh7 h6-h5, 38 Th7-g7 Tb5-d5. 39 Tg7xg6 b6-b5. 40 Kg2-f3 b5-b4, 41. Kf3-e3 b4-b3; 42. Kc3-d2 Td5xd4 43. Kd2-c3 b3-b2. 44 Kc3x b2 Td4-d2+. 45 Kb2-c3 Td2xf2. 46. h2-h4 (5-f4; 47. Tg6-g5 Tf2-13+. 48 Kc3-d4 Tf3xg3; 49. Tg5xh5 Tg3-e3. 50. Th5-h6 Kd6-e7, 51. h4-h5 e6-e5+, 52. Kd4-d5 f4—f3; wit geeft het op.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13