Meerderheid SPD tegen raketten Syrië: verzoening met Arafat is uitgesloten -c Britse krant: nieuw spionageschandaal Helmut Schmidt roepende in woestijn Moskou telt Britse en Franse kernmacht mee Nieuw bombardement Israël op Libanon Juweliersfamilie weer doelwit van ontvoerders Argentinië verrijkt nu zelf uranium MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 Buitenland KEULEN - Het speciale congres van de Westduitse so ciaal-democraten over de plaatsing van nieuwe kernwa pens in Europa werd inderdaad het eenzame gevecht van Helmut Schmidt. Ondanks een bijna twee uur durende rede voor de gedelegeerden in Keulen, waarin de vroege re Bondskanselier en nog altijd huidige vice-voorzitter van de SPD uitlegde waarom hij voor uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit is, kreeg Schmidt bij de stemming slechts 13 van de 400 mee. BONN (UPI) President Joeri Andropov van de Sowjet-Unie heeft bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland meege deeld dat zijn land niet bereid is zijn eis te laten vallen dat de Brit se en Franse kernwapens wor den inbegrepen in de ontwape ningsonderhandelingen in Genè- De woordvoerder van het West duitse kabinet, Peter Boenisch, deelde gisteren mee dat de Sow- jetrussische ambassadeur in Bonn, Wladimir Semjonov, vrij dag een brief van Andropov had overhandigd aan Kohl, waarin het standpunt van het Kremlin werd herhaald dat dit de Franse en Britse kernmacht in Genève niet buiten beschouwing wil la ten. De brief van Andropov is regel recht in strijd met wat de bonds kanselier donderdag heeft laten doorschemeren in een televisie- interview, dat de Russen bereid zouden kunnen blijken te zijn bij wijze van concessie hun eis te la ten vallen dat de Franse en Brit se afschrikkingsmacht bij de NAVO-wapens worden ingeslo ten - een van de grootste strui kelblokken op he't overleg. De bereidheid tot de positiewijzi ging zou informeel zijn uitge sproken door de Russische on derhandelaar in Genève, Joeli, Kwitsinski, tijdens een wande ling in een park in de Zwitserse stad met de Amerikaanse onder handelaar Paul Nitze. Diplomatieke kringen in de West duitse hoofdstad hadden de te genstrijdige opmerkingen over de mogelijkheid van wijzigingen in het Russische standpunt in Genève aanvankelijk uitgelegd als een teken van verwarring in Moskou aan de vooravond van de voorgenomen plaatsing van Kruis- en Pershing-2-raketten in de Bondsrepubliek. De Bondsdag begon vandaag aan een openbaar debat over de plaatsing en stemt er morgen Ondanks overweldigende afwij zing van plaatsing door de socia listische en 'groene' oppositie in Bonn, zal het besluit naar ver wachting worden goedgekeurd, aangezien Kohls CDU en de libe rale FDP een veilige meerder heid in het parlement hebben. De man, die achteneenhalf jaar lang de richtlijnen van de Duitse politiek bepaalde, noemde twee belangrijke redenen waarom hij niet het meerderheidsstandpunt van zijn partij kon delen. „De eerste is dat de Bondsrepu bliek Duitsland haar woord moet houden - ondanks alle teleurstel lingen over de houding van Was hington... De tweede is dat het politieke evenwicht verstoord wordt als de Sowjet-Unie niet ge stopt wordt bij het behalen van een eenzijdig overwicht". Schmidt vindt dat alléén het NA VO-dubbelbesluit in staat is om het machtsevenwicht te herstel len en daarna over te gaan tot vermindering van het aantal nu cleaire wapens - middellange af standsraketten in de wereld. „Wij mogen", aldus Schmidt, „dit wapen niet uit handen ge- door Hans Amesz Tijdens Schmidts woorden zat SPD-voorzitter Willy Brandt met een nietszeggend gezicht op de eerste rij op het podium. Brandt wist dat hij de strijd met Schmidt had gewonnen. SPD-voorzitter Brandt kreeg de handen op elkaar toen hij ver kondigde dat het ontwapenings- overleg in Genève was mislukt door de „stoerheid van diegenen die het belangrijker achtten dat Duitsland met Pershing 2-raket- ten werd opgezadeld in plaats van te proberen de hoeveelheid SS-20-raketten naar „beneden te onderhandelen". Zo'n gedrag is, Negen doden bij overstromingen in Portugal LISSABON (AFP/Rtr) - Bij zware stormen en regenbuien en ermee gepaard gaande overstromingen in het gebied van de rivier de Taag, rond Lissabon, zijn dit weekeinde zeker negen mensen omgekomen. Tien mensen wor den vermist en ongeveer 1.000 mensen zijn dakloos geworden. Lager gelegen delen van de Portu gese hoofdstad en het gebied van Santarem, 60 km verder, werden na de zware regenval in de nacht van vrijdag op zaterdag onder water gezet. Wegen in het gëbied zijn afgezet omdat ze onder wa ter of modder staan. Het trein verkeer in het gebied is stilge legd en elektriciteit en water voorziening zijn afgesneden. Excuus Het Britse boulevardblad The Sun heeft zich in een groot artikel gericht tot de ingeze tenen van Luxemburg naar aanleiding van de misdragin gen van Britse voetbalfans na de interlandwedstrijd van af gelopen woensdag in die stad. "Uit naam van Groot- Brittannië" werd een open brief afgedrukt, waarin het Britse volk zich excuseerde voor het wangedrag. Wraak Uit nijd over de afwijzing van zijn sollicitatie bij het Filhar monisch Orkest van Haifa in Israël heeft een pianist twee kostbare concertvleugels ge bruikt als urinoir. De orkestleiding heeft tegen de 28-jarige, niet genoemde mu sicus, een klacht ingediend. Volgens een woordvoerder is het binnenwerk van de vleu gels ernstig beschadigd. Beroving Drie gewapende mannen heb ben zaterdagavond bij een overval op restaurant 'Da Ciacci' in Turijn de ongeveer honderd gasten beroofd van al hun geld en sieraden. Nadat de mannen het restau rant om een uur of tien waren binnengedrongen, gelastten zij de gasten en personeel de handen omhoog te steken. Vervolgens stalen ze alle por tefeuilles, portemonnaies en sieraden en de inhoud van de kassa en vluchtten in een wachtende auto met een me deplichtige achter het stuur. aldus Brandt, gericht tegen de belangen van de Duitsers, in bei de delen van Duitsland. Ommezwaai Twee zaken zijn welhaast onge looflijk. Ten eerste dat een grote democratische partij als de SPD binnen een jaar haar koers ten opzichte van het NAVO-dubbel- bèsluit en dus de stationering van de raketten volledig heeft omgedraaid. Ten tweede dat Wil ly Brandt, die na zijn gedwongen aftreden als Bondskanselier - niet alleen vanwege de spion in de bondskanselarij maar voorna melijk door het optreden van zijn partijgenoten Schmidt en Weh- ner - op een politiek zijspoor was aangeland, nu de onbetwiste lei der van de SPD is. Mensen die hem goed kennen, beweren dat hij nooit tevoren zo zelfbewust en ook zo vrolijk is opgetreden als in Keulen. Wat betekent dit voor de toekomst van de Westduitse sociaal-demo cratie? Een definitief antwoord op die vraag is nog niet te geven. Maar afgezien van de politieke tegenstanders, die geloven dat de SPD afglijdt naar een soort protestbeweging die ook nog uit de NAVO wil, zijn de meeste kri tische waarnemers in de Bonds republiek het erover eens dat het rakettencongres in Keulen de partij alleen maar ten goede komt. Schmidt was nooit geliefd. Hij werd door vele partijgenoten ook beschouwd als een te „rechtse sociaal-democraat", als een prag matisch politicus die nauwelijks rekening wilde houden met de ideologische beginselen van zijn partij. Het juk van de loyaliteit aan en solidariteit met de sociaal democratische Bondskanselier is, sinds Schmidt via een motie van wantrouwen in het parle ment ten val werd gebracht en Helmut Kohl als zijn opvolger werd gekozen, weggevallen. Via Brandt heeft het er alle schijn van dat de SPD een opening heeft gemaakt naar de vredesbe weging en zeker ook naar een deel van de kiezers van de Groe nen. Er moet worden afgewacht of dit zich loont. Maar voorlopig kan Brandt zich erop beroepen dat zijn koers ten aanzien van de veiligheidspolitiek wordt gedra gen door de meerderheid van de Duitse bevolking. antwortung f und Arbeit Hoewel de voormalige bondskanselier Helmut Schmidt (midden) na zijn toespraak voor het SPD-congres een applausje kreeg, bleek de grote meerderheid van dat congres het niet met hem eens te zijn. Een meerderheid stemde tegen plaatsing van de nieuwe kernwapens in West-Duitsland. (Foto ap> BEIROET (AFP/RTR/UPI) - De Syrische minister van buiten landse zaken, Abdelhalim Chad- dam, ziet geen mogelijkheden voor verzoening met PLO-leider Jasser Arafat, wiens troepen in Tripoli vechten tegen door Syrië gesteunde rebellen. Dit blijkt uit een vraaggesprek met Chaddam in een in Parijs verschijnend Arabisch weekblad. Chaddam zei dat Arafat smaad heeft gepleegd jegens Syrië, dat Aanslag in Ulster BELFAST (RTR/AFP) - Drie do den en zeven gewonden vielen gisteravond bij een aanslag op een protestantse kerkdienst in de Noordierse plaats Darkley in de buurt van Belfast. Een groep die zich noemt de "krachten van de katholieke reactie", heeft zich verantwoor delijk gesteld voor de aanslag. De politie heeft nog niet eerder te maken gehad met deze groep maar vermoedt dat ze bestaat uit extremistische katholieken. hij de voornaamste opponent van Israël noemde. "Hij heeft een positie ingenomen die we niet voor hem hebben gekozen. Verzoening met hem is onaan vaardbaar", zo haalde het blad Chaddam aan. In en rond Tripoli zijn gisteroch tend na enkele uren betrekkelij ke rust de beschietingen van de stellingen van voor- en tegen standers van Arafat hervat. De diplomatieke pogingen tot een bestand te komen gaan door. De Libanese president, Amin Ge- mayel, had zaterdagavond in Riad een ontmoeting met de Sa- oedische vorst Fahd, hoewel het bezoek in principe geschiedde in het kader van de internationale contacten die Gemayel in op dracht van de geschorste Libane se verzoeningsconferentie moet leggen, ging het overleg volgens de Libanese pers voornamelijk over de inter-Palestijnse strijd die zich nu concentreert rond Tripoli. De Saoedische koning zegde alle steun toe aan de presi dent om de obstakels naar een bestand uit de weg te ruimen, verklaarde de Libanese premier. Chefic Wazzan, die ook bij het overleg aanwezig was. Een woordvoerder van de PLO- muiters verklaarde gisteren in Damascus dat ongeïdentificeer de oorlogsbodems noordelijk van Tripoli stellingen van de re bellen hebben gebombardeerd. De rebellen beantwoordden het vuren. Een Israëlische patholoog-ana toom heeft vastgesteld dat de broer van de PLO-rebellenleider Abu Musa woensdag in een Is raëlische gevangenis een natuur lijke dood is gestorven. Dit meld den Israëlische dagbladen giste- De 42-jarige Ishak Musa Maijayah zat een straf van 20 jaar uit we gens lidmaatschap van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. JERUZALEM - De Israëlische luchtmacht heeft gisteren op nieuw bombardementen uitge voerd ten zuidoosten van Bei roet. Volgens een Israëlisch le gercommuniqué werd daarbij een Israëlisch vliegtuig neerge schoten door Syrisch luchtaf weergeschut. De piloot wist zich met zijn parachute in veiligheid te stellen en kwam evenals de wrakstukken neer in de buurt van het vliegveld van Beiroet, niet ver van de plaats waar de Amerikaanse marniers zitten. Gisterenavond werd hij door een Israëlische helikopter afgehaald, zo meldde de Israëlische leger- woordvoerder. Volgens een Sy risch communiqué zijn twee Is raëlische vliegtuigen neerge schoten. Dat wordt door Israël echter ontkend. door Jaap van Wesel De bombardementen hadden plaats in de buurt van de weg Beiroet-Damascus, op Palestijn se stellingen in het gebied dat door het Syrische leger beheerst wordt. Volgens Israël houdt de aanval verband met terreuracties tegen het Israëlische leger in Zuid-Libanon. Die worden ech ter in het algemeen door extre mistische sji'itische organisaties uitgevoerd en niet door Palestij- nen. Dat maakt kennelijk voor Israël niet veel uit: er wordt in het algemeen over „terroristen" gesproken, zowel wat de sji'ieten als de Palestijnen betreft. Israël is weer teruggekeerd tot een oude politiek: luchtbombarde menten op guerrilla's. Voor de Libanese oorlog gebeurde dat met grote regelmaat in Zuid-Li banon, zonder veel succes overi gens, nu meer naar het Noorden. Vroeger alleen op Palestijnen, nu afwisselend op sji'ieten en Pale stijnen. Premier Sharpir zei in een televisie-interview dat Israël door zal gaan tegen terroristen te strijden, overal, en op de tijd die Israël zelf kan bepalen - niet per se als reactie op guerrilla-acties. Ook dit is een al jarenlang be kend geluid. Verschil is natuur lijk wel dat Libanon in de lucht (foto ANP/U PI) ROME (UPI) - Ontvoerders heb ben zaterdagavond laat de inter nationaal gevestigde Italiaanse juweliersfamilie Bulgari voor de tweede keer tot hun slachtoffer gemaakt. Drie mannen ontvoer den de 56-jarige mevrouw Anna Calissoni-Bulgari en haar 17-jari- ge zoon van hun landgoed van 60 hectare, 'Isoletta', ten zuiden van Rome. Eerst hadden ze negen bedienden en landarbeiders overmeesterd en de telefoonverbinding on klaar gemaakt. "U hoort van ons" zei een van de bendeleden tegen de echtgenoot van mevrouw Calissoni, gene- raal-b.d. Franco Calissoni, alvo rens zij hem geboeid en met een prop in de mond in een slaapka mer van het huis van de conciër ge achterlieten. Honderden politiemannen en le den van het korps der carabinieri ontketenden een zoekactie en een helikopter signaleerde op een landweg de gestolen auto die de ontvoerders hadden gebruikt, maar er waren geen sporen. Mevrouw Calissoni is een volle nicht van de 48-jarige Gianni Bulgari, de internationale juwe lier en 'jet-setter' die op 13 april 1975 door een man op straat in Bomexplosie in eethuis Parijs PARIJS (ANP) - Bij een bomex plosie zaterdagavond rond mid dernacht een restaurant nabij het Bois de Boulogne in Parijs ver woest. Daarbij raakten 25 men sen gewond. Twaalf bezoekers van het restaurant, dat een een joodse eigenaar heeft, moesten worden opgenomen in een zie kenhuis. De politie heeft nog geen idee wat het motief van de aanslag kan zijn. Eigenaar Robert Taieb zei dat hij geen bijzondere banden met joodse groeperingen of met Is raël heeft. Gisteravond had nog niemand de verantwoordelijk heid voor de aanslag op zich ge nomen. LONDEN (GPD) - Dieter Gerhardt, een Zuid afrikaan die voor zijn land onder meer mari ne-attaché op de ambassade in Londen was, heeft de afgelopen 20 jaar uiterst belangrijke informatie, vooral op marine-gebied, door gegeven aan de Sowjet-Unie. Dit meldt de Britse zondagskrant Mail on Sunday. Volgens de krant heeft Gerhardt, die momen teel in zijn vaderland terecht staat wegens verraad, toegang gehad tot vrijwel alle Britse marinegeheimen, inclusief die rond de onaf hankelijke Britse kernmacht, en al die infor matie doorgespeeld aan zijn opdrachtgevers in Moskou. Gerhardt zou bovendien verantwoordelijk zijn voor de dood van Britse militairen die aan de Falklandoorlog deelnamen. Hij zou informa tie over de bewegingen van de Britse oor logsvloot, die op een Zuidafrikaanse luister post was opgevangen, aan de Russen heb ben doorgegeven, die op hun beurt de Ar gentijnen op de hoogte brachten. De Zuidafrikaan had toegang tot deze infor matie uit hoofde van de zeer belangrijke functie die hij in zijn vaderland tot voor kort bekleede: hij was commandant van de mari nebasis Simonstown, vlakbij Kaapstad, die voor Zuid-Afrika van immens strategisch belang is. De grootste slag sloeg Gerhardt echter aan het eind van de jaren '60, toen hij aan de Zuid afrikaanse ambassade in Engeland verbon den was. Hij plaatste in die tijd advertenties in Britse kranten waarin hij Britse marine- i uitnodigde mee te doen aan de op bouw van een Zuidafrikaanse duikboot- vloot. Daarbij had hij in het bijzonder belangstelling voor militairen die betrokken waren bij het Polaris-project, de onafhankelijke Britse kernmacht die zich aan boord van een aantal duikboten bevindt. De vrees bestaat nu in Londen, dat hij tientallen, wellicht honder den namen van militairen die met Polaris te maken hadden en hebben, aan de Russische geheime dienst heeft doorgespeeld. De Labour-parlementariër Ted Leadbitter heeft gisteren aangekondigd, over de nieu we spionage-affaire vragen te zullen stellen aan premier mevrouw Thatcher. Het minis terie van defensie in Londen heeft inmiddels ontkend, dat Gerhardt ooit toegang heeft ge had tot vitale informatie. intussen wat dichter bevolkt is geworden met Fransen en Ame rikanen. Zelfmoordcommando's Het is voor het eerst in meer dan een jaar dat een Israëlisch vlieg tuig is neergeschoten, een toestel van het type KFir. Dat gebeurde precies een dag nadat de Syri sche minister van defensie gene raal Tlas zowel Israel als Ameri ka waarschuwde. Tegen Israël zei Tlas dat Syrië in staat is zich te verdedigen, en zelfs in staat is Israëlische steden als tel Aviv te bombarderen. Tegen Amerika dreigde hij met zelfmoordcom mando's uit de lucht op de 6e vloot die voor de Libanese kust ligt. Om de daad meteen bij het woord te voegen stegen Syrische vlieg tuigen op toen Israël zijn bom bardementen uitvoerde. Hoe ge vaarlijk de situatie in Libanon is geworden blijkt wel uit het feit dat toen ook onmiddellijk de Amerikaanse F-14-toestellen in de lucht verschenen om een pa raplu boven de Amerikaanse vloot te vormen: de Amerikanen vreesden een Syrische aanval. Als antwoord op de terreur in Liba non tegen Israël, Frankrijk en Amerika hebben de Israëli's nu de afgelopen weken drie bom bardementen uitgevoerd. Twee tegen Palestijnen, één tegen sji 'ieten. De Fransen staan op de tweede plaats met één bombar dement, en Amerika sluit de rij met 0 punten. Onbeantwoord is de vraag nog steeds of Amerika zelf tot actie over zal gaan, of dat het onderdeel is van afspraken met Israël dat de Israëli's het vui le werk opknappen. Vast staat dat anders danin het verleden Is raël geen Amerikaanse veroorde ling hoeft te vrezen. Integendeel, Amerika moedigt Israël aan om hard toe te slaan, in de hoop dat door een confrontatiepolitiek Sy rië meer geneigd zal zijn aan de onderhandelingstafel te gaan zit ten. Rome werd ontvoerd en een maand later ongedeerd, maar bij na 2 miljoen dollar armer aan los geld, vrijgelaten. De lange, blonde mevrouw Calis soni heeft slechts zijdelings met het familiebedrijf te maken. Kosmonauten bereiden terugkeer voor MOSKOU (Rtr/DPA) - De Russische kosmonauten Ale- xandrov en Lyakhov die sinds 28 juni in de ruimte zijn, bereiden hun terugkeer naar de aarde voor. Dit heeft het Russische partijblad Prawda gisteren gemeld. Het blad verzekerde de lezers dat hun ruimtevaartuig Sojoez-9 de brandstofreserves niet heeft opgebruikt. Eerder meldden bronnen uit de Verenigde Staten dat er pro blemen waren met het ruim teschip, die de terugkeer zou den bemoeilijken of onmoge lijk maken. De Prawda ver klaarde uitdrukkelijk dat al les normaal verloopt. Een precieze datum voor de te rugvlucht werd niet gegeven. Alle proefnemingen in het om vangrijke programma zijn uitgevoerd. Het ruimtesta tion Saljoet-7, waar de man nen het grootste deel van de tijd doorbrachten, blijft in de baan om de aarde, aldus de Prawda. BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is vrijdag officieel het negende land geworden van de "club" van landen die uranium kunnen verrijken. De voorzitter van de nationale commissie voor kernenergie, Carlos Castro Ma- dero, heeft dit bekendgemaakt. Hij onderstreepte op een perscon ferentie dat Argentinië een poli tiek zou blijven volgen van uit sluitend gebruik van kernener gie voor burgerdoeleinden. Hij gaf echter te kennen dat Buenos Aires niet een verdrag zou teke nen dat van Latijns-Amerika een kernwapenvrije zone maakt. Hij zei dat Argentinië zijn eigen technologie had gebruikt zonder hulp van buitenaf. De installatie voor verrijking van uranium in de provincie Rio Negro in het zuiden van het land zal in 1985 gaan functioneren. Hij gaf geen bijzonderheden over de capaci teit of over de graad van verrij king die bereikt werd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7