PvdA rekent op initiatief Kamer PPR eens met samenwerking Lubbers: een derde van raketten is verdedigbaar In conflict regering-vakbeweging -c Bonden somber over overleg met Rietkerk Verkeer eist vier levens Minder werk geestelijk gehandicapte Gemeenten verlangen sterilisatie verklaring Groen-progressief akkoord bij Euro-verkiezingen MAANDAG 21 NOVEMBER 19H.1 DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl wil dat de Tweede Kamer het initiatief neemt om het volledig vastgelopen overleg tussen de regering en de vakbeweging uit het slop te halen. „De Kamer kan het kabinet dit niet meer alleen laten doen", zei hij zaterdag voor de VARA-radio. Binnenland De PvdA-leider wil, mogelijk don derdag al, een debat in de Twee de Kamer over het vrijdag stuk gelopen overleg. Maar hij zei ook de zaak niet te willen overhaas ten via een spoeddebat. „Dan krijg je, dat op een achternamid dag CDA en WD braaf achter het kabinet gaan staan en dan zeggen: het parlement heeft ge sproken". CDA-fractieleider De Vries zei geen bezwaar te hebben tegen een kamerdebat, maar hij voélt er niets voor dat „de Kamer op de stoel van de regering gaat zit ten". De Vries zei het niet eens te zijn met Den Uyls conclusie dat het kabinet niet bij machte is het werk te doen waarvoor het er zit en dat de Kamer het initiatief zou moeten overnemen". 'Bot' Den Uyl wil in het debat het aan bod dat de FNV in het overleg van vrijdagavond gedaan, heeft centraal stellen. Hij verwijt het kabinet „bot en ongevoelig" dat aanbod te hebben afgewezen. Den Uyl noemde het uniek dat een vakbeweging voorstelt ge noegen te nemen met minder premieverlaging. De afwijzing door het kabinet van deze voorstellen is volgens Den Uyl „vragen om explosies". Er ontstaat op deze manier een heel ernstige situatie, zoals we die in ons land sinds de oorlog niet meer gekend hebben, aldus de oppositieleider. Den Uyl zei dat de harde opstelling van het kabinet voortkomt uit de onwrikbare opstelling van minis ter Ruding en de WD-ministers wat betreft de koppeling tussen ambtenarensalarissen en uitke ringen. Zij zouden vinden dat een eventuele tegemoetkoming aan de ambtenaren niet ook, zo als het CDA wil, ten goede mag komen aan de uitkeringstrek kers. „Het is een schande dat zo'n zaak door onenigheid in het kabinet niet tot een oplossing kan komen", aldus Den Uyl. DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbonden verwachten weinig resultaat van het overleg van avond met minister Rietkerk. Premier Lubbers daarentegen liet zich zaterdag op een bijeen komst van CNV-jongeren opti mistisch uit over dé kans om tot een akkoord te komen. De bon den vragen zich af waarop dat optimisme van Lubbers is geba seerd. De ambtenarenbond Ab vaKabo zegt benieuwd te zijn wat minister Rietkerk vanavond te bieden heeft. Premier Lubbers en minister Rietkerk zeiden vrij dag nog eens nadrukkelijk vast te houden aan de 3 procent kor ting per 1 januari op de salaris sen en uitkeringen. In afwachting van het resultaat van vanavond blijven de acties bij het openbaar vervoer beperkt tot stipt werken bij de spoorwegen. Het streekvervoer rijdt vandaag normaal. De ponten over de Westerschelde hebben gisteren weer gevaren. De president van de rechtbank in Middelburg heeft zaterdag avond de stakingsactie bij de provinciale stoombootdiensten in Zeeland verboden. Hij gelastte de AbvaKabo binnen zes uur de acties te beëindigen. Door de sta king moesten automobilisten uit Zeeuws-Vlaanderen over Ant werpen om Brabant te kunnen bereiken. De bonden zijn door de uitspraak weliswaar teleurge steld maar volgens de AbvaKabo biedt het vonnis voldoende uit- ganspunten tot andere acties bij de stoombootdiensten in Zee land. De acties, die vandaag de zesde week ingaan, brengen niet alleen schade toe aan overheidsbedrij ven, spoorwegen, streekvervoer en bedrijfsleven. Ook de vakbon den hebben een veer moeten la ten in de vorm van stakingsuit- WEERRAPPORTEN x o c gï s! ë-s Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelono Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München regenbui 9 regenbui 9 motsneeuw 7 half bew. 7 regenbui 6 regenbui 9 regenbui 9 zwaar bew. 7 regenbui 9 sneeuwbui regenbui 6 sneeuwbui 4 licht bew. 6 mist —3 onbewolkt 7 half bew. 19 onbewolkt 6 onbewolkt 10 geheel bew. 15 4 OS 3 01 -1 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt 0 zwaar bew. 16 zwaar bew. 1 geheel bew. 13 onbewolkt 5 - geheel bew. 0 geheel bew. 3 half bew. 23 licht bew. 9 licht bew. 28 half bew. zwaar bew. regen 20 0 12 17 14 37 16 01 5 16 11 01 keringen en organisatiekosten, waarbij tot dusver bijna 3 mil joen gulden uit de weerstands- kassen moest worden gehaald. Daartegenover staat dat de grootste FNV-ambtenarenbond AbvaKabo een winst van 7000 nieuwe leden heeft geboekt. Bij de NS werd tot nu toe ongeveer 50 miljoen gulden minder aan kaartjes en abonnementen ver kocht. Bovendien komt de werk gelegenheid bij het spoorwegbe drijf in gevaar, aldus NS. De schade die het NS-goederen- vervoer heeft geleden, is moeilij ker te schatten.De acties in het streekvervoer, dat ook vandaag nog een adempauze inlast in af wachting van het overleg met de minister, hebben tot heden een strop opgeleverd van ongeveer een miljoen gulden. Als gevolg van de PTT-acties lijden de uitgevers van tijdschriften nu al een schade van miljoenen gul dens. Dat komt voornamelijk door de extra bezorgkosten die worden gemaakt om buiten de PTT om de bladen toch in de bus te krijgen. De transport- en agrarische sector heeft door de acties bij douane, PTT en spoorwegen al een bijna onoverzienlijke schade geleden als gevolg van langere wachttij den, het inzetten van extra mate riaal en verlies van omzet door het wegvallen van klanten of kwaliteitsverlies van goederen. Personeel van de Algemene Bank Nederland (ABN) bezorgt zelf brieven en afschriften bij de klanten. Voor elke in de woonge- ving bezorgde brief krijgt het bankpersoneel vijftig cent. SCHERPENZEEL (ANP) - Twee bejaarde inwoonsters van Scher- penzeel zijn om het leven geko men door een verkeersongeval gisteravond in hun woonplaats. De slachtoffers zijn de 74-jarige A. Bloemendaal-Roodhart en de evenoude M. Vermeulen-Van Eist. Het tweetal werd geschept door een personenauto toen het te voet de Dorpsstraat wilde oversteken. Mevrouw Bloemen- daal overleed gisteravond in het ziekenhuis, mevrouw Vermeu len in de loop van de nacht, aldus de politie. Bij een botsing zaterdagmorgen even voor tien uur tussen een au to met zes inzittenden en een trein op een spoorwegovergang in Rijen zijn twee kinderen op slag gedood. In het Elisabeth-zie- kenhuis in Tilburg liggen nog twee slachtoffers. Voor hun le ven wordt gevreesd. In het Jo- seph-ziekenhuis in Oosterhout bevinden zich de andere twee slachtoffers, die ernstig gewond zijn. Alle inzittenden werden bij het ongeval uit de auto geslin gerd. In de auto zaten vijf kinderen en de vader van twee van hen, allen woonachtig in dezelfde straat in Rijen. Ze waren op weg naar een sportcomplex waar ze een voet balwedstrijd moesten spelen. De politie noemt het een raadsel dat de bestuurder tegen de trein is aangereden omdat hij de situa tie ter plekke goed kent, alle be- veiligingslichten werkten en hij eerst nog een rangeerspoor moest passeren alvorens bij het baanvak van de passagierstrein te komen. Minister De Koning (sociale zaken) sprak zaterdag de geruchten te gen als zouden enkele ministers, met name minister van financiën Ruding, hebben gedreigd met af treden als de vakbeweging con cessies worden gedaan die de verlaging van het financierings tekort zouden belemmeren. Vol gens De Koning kan over „tien den van procenten" wel degelijk worden gesproken. „Maar de kern van het beleid moet over eind blijven". Ook premier Lubbers verdedigde zaterdag in Utrecht de opstelling van het kabinet. Volgens hem vroegen de bonden vrijdag een „fundamentele wijziging" van het beleid door voor te stellen de sociale premies te verhogen. „Daartoe was het kabinet niet bereid", aldus de premier. Voor dat het overleg begon, had het kabinet de korting op de ambte narensalarissen al teruggedraaid van 3,5 naar 3 procent en dat was volgens Lubbers het uiterste waartoe de regering kon gaan. Vanuit de christelijke vakbewe ging werd zaterdag weer scherpe kritiek geuit op het CDA. CNV- voorzitter Van der Meulen her haalde zijn opvatting dat het CNV zich steeds minder in het, CDA kan herkennen. De voorzit ter van de christelijke ambtena renbond CFO, De Jong, kriti seerde de CDA'ers die steeds zeggen wel begrip voor de wen sen van de ambtenaren te heb ben. maar nu eenmaal gebonden zijn aan het regeerakkoord. Dat deed ook CDA-fractieleider De Vries, die op de kritiek vanuit het CNV zei dat de vakbeweging van het CDA niet mag verwach ten dat het het regeerakkoord, dat het zelfheeft opgesteld nu af valt. „Dan scheiden onze wegen, want ik heb dat akkoord niet ge maakt", zei De Jong op dat argu ment. WD-partijvoorzitter Kamminga noemde zaterdag voor de TROS- radio de aangekondigde ver scherping van de acties van de ambtenaren „onaanvaardbaar". Kamminga riep de ambtenaren bonden op vanavond niet „met het mes op tafel" met minister Rietkerk te gaan onderhandelen. NIJKERK (ANP) - Geestelijk ge handicapten zullen steeds moei lijker een plaats kunnen krijgen in de sociale werkvoorziening. De wachtlijst met 13.000 namen van mensen die geplaatst willen worden, zal door het overheids beleid oplopen tot 24.000 in 1986. Zeker in zo'n situatie zijn we bang dat de geestelijk gehandi capten, die toch een zwakkere categorie vormen onder de werk nemers in sociale werkvoorzie ning, uit de boot zullen vallen. Dat zei de heer A.J. Berkhout, voorzitter van Philadelphia, de landelijke protestants-christelij ke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, zaterdag op de najaarsver gadering in Nijkerk. De heer Berkhout constateerde, dat afstemming tussen het mi nisterie van sociale zaken en dat van WVC grotendeels ontbreekt. Bij sociale zaken is men voorne mens, voor 1984 het aantal ar beidsplaatsen in de sociale werk voorziening terug te dringen met twee procent. In drie jaar zou dat dus betekenen zes procent. Terwijl we overal in het gehandi captenbeleid zien, dat we probe ren door bezuinigingen op de prijszetting zoveel mogelijk mensen aan een plaats te helpen, ziet men nu hier een groeiende wachtlijst. Grote druk op de rendementen in een zo economisch mogelijke be drijfsvoering zou kunnen bete kenen, dat mensen met een zo groot mogelijke produktiviteit in de sociale werkvoorziening zul len worden aangenomen. Geruis loos zou dan de grote groep van geestelijk gehandicapten eruit worden gedrukt, aldus Berk hout. BOMMELDING (ANP) - Een deel van het centrum van Enkhuizen is zaterdagmiddag van half vier tot half acht 's avonds afgezet ge weest in verband met een door de politie zeer serieus genomen bommelding. Even vóór half vier meldde een accentloos Neder lands sprekende man telefonisch aan het politiebureau dat binnen enkele minuten een zware bom zou ontploffen in het postkan toor aan de Molenweg in Enkhui zen. De man zei te spreken na mens het anti-ambtenarencomi- té, een organisatie die bij de poli tie onbekend is. Een bom werd overigens niet gevonden. UTRECHT (ANP) - Een analyst van het taalgebruik in school boeken en de mate waarin hel voor leerlingen toegankelijk is. leidt tot verbijsterende conclu sies. Drs. E.S.F. Feteris, schrijfster van jeugdboeken, zei dat zaterdag in Utrecht. Zij was een van de inleiders op het congres over "Jeugd en taal" van het genootschap Onze Taal. De leesvaardigheid van jongeren is de laatste tientallen jaren mede door de opkomst van ra dio en televisie, volgens me vrouw Feteris sterk afgeno men. Ze noemde die ontwikke ling onomkeerbaar en zei dat boekenschrijvers en leraren re kening zullen moeten houden Ontoegankelij k taalgebruik in schoolboeken met die beperktere leesvaar digheid van de jeugd. Het wordt tijd, zei drs. Feteris, dat onderwijzers en leraren het er nu eindelijk eens over eens worden welke basis-taalvaar digheden hun leerlingen moe ten leren en hoe ze die moeten leren. Nog steeds leven er zeer verschillende ideëen over taal onderwijs. De onderwijzers en leraren zitten ook in verschil lende verenigingen. Al die ver schillen lijken niet bevorder lijk voor de taalontwikkeling van de leerlingen, aldus drs. Feteris. Ze vindt, dat de Vereniging voor Onderwijs in het Nederlands, de sectie Nederlands van de Vereniging van Leraren in Le vende Talen en bijvoorbeeld het genootschap Onze Taal de koppen eens bij elkaar zouden moeten steken. Anders bestaat de kans, dat de overheid via leerplannen en einde-examens bindend gaat voorschrijven wat er moet gebeuren. En een soort "staatspedagogiek" past volgens haar niet in Neder land. In het Amsterdamse RAI-gebouw werd zaterdag en zondag een rashondententoonstelling gehouden die als de grootste in Europa wordt beschouwd. Zo'n 4500 viervoeters uit twaalf landen waren van de partij. Behalve mooi zijn en opzitten moesten de dieren ook hun vaardigheden tonen bij de gedrags- en behendigheidsproeven. (Foto ANP). UTRECHT (GPD) - „Als de NAVO- bondgenoten na een akkoord in. Genève besluiten om het aantal middellange-afstandsraketten tot eenderde te beperken op voorwaarde dat dan ook Neder land plaatst, dan zal ik dat in het parlement verdedigen". Dit zei premier Lubbers zaterdag in Utrecht op de jaarvergadering van de christen-democratische jongerenvereniging (CDJA). De enige haalbare mogelijkheid om de impasse in de onderhan delingen tussen Amerika en Rus land in Genève te doorbreken is volgen^de premier de erkenning door de Sowjet Unie van het recht van de NAVO om tot plaat sing over te gaan. Tegelijkertijd moet de NAVO dan uitspreken dat zij genoegen neemt met een beduidend lager aantal raketten dan het Warschaupact heeft op gesteld. Als het totaal tot eenderde wordt terugebracht, zal het kabinet de ze beperkte plaatsing in de Tweede Kamer verdedigen, zei de premier. De invloed van de kleinere NAVO-landen begint zichtbaar te worden, omdat nu ook de grootmachten in kleinere getallen denken als het om atoomwapens gaat, benadrukte Lubbers. Op een PvdA-bijeenkomst in Eind hoven betoogden ook de voorzit ter van het Europees parlement, Piet Dankert, en de polemoloog Hylke Tromp, dat er wel eens minder dan 572 nieuwe kernwa pens in Europa zouden kunnen worden geplaatst. Volgens Tromp is de discussie over de plaatsing een kwestie van prestige geworden. „Nu het prestige gered is omdat met de plaatsing is begonnen, komt er weer wat ruimte om de onder handelingen in Genève voort te zetten en een akkoord te berei ken dat kan leiden tot minder ra ketten". De christen-democratische jonge ren toonden zich in Utrecht te leurgesteld dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer vorige week niet heeft gestemd vóór uitstel van de plaatsing van de nieuwe raketten in West-Europa. In een resolutie riepen de jongeren het kabinet op alsnog bij de NAVO- partners te pleiten voor een der gelijk uitstel. CD JA-voorzitter Johan de Leeuw zei in zijn toespraak dat de CDA- fractie „de morele plicht" had om vóór een uitstel-motie van de oppositie te stemmen. Volgens hem moet „uitstel van daadwer- Premier Lubbers tijdens zijn spreekbeurt voor de CDJA-jonge ren in Utrecht. (Foto anpk kelijke plaatsing als een laatste strohalm" worden aangegrepen. DEN HAAG (GPD) - Een aantal ge meenten blijkt om een sterilisa tie-verklaring te vragen bij het verlenen van een gemeente garantie die veel mensen nodig hebben om de financiering van hun koophuis rond te krijgen. Met een sterilisatie-verklaring, afgegeven door een arts, kan een werkende vrouw de gemeente de garantie geven van een vast inko men gedurende langere tijd. De voorzitter van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, H. Schipper, zegt dat een verklaring van de vrouw dat ze is gesterili seerd wordt geaccepteerd. Aspi rant-kopers worden soms op de mogelijkheid van sterilisatie ge wezen om zo hun zekerheid voor het verkrijgen van gemeente garantie te vergroten. Het bouw fonds adviseert gemeenten bij het verstrekken van gemeente garanties. Den Haag, Rotterdam, Zoetermeer en Barendrecht zouden in be paalde gevallen om een dergelij ke verklaring vragen. Een woordvoerder van de Stichting bevordering eigen woningbezit in Den Haag noemt deze ge meenten. Het zijn vooral steden die veel te maken hebben met executieverkopen die die extra zekerheid zouden verlangen. Het komt regelmatig voor dat een gezin in financiële problemen ge raakt en het huis met gemeente garantie niet meer kan betalen wanneer de vrouw haar baan (en inkomsten) moet opgeven bij de komst van kinderen. Bij ge dwongen verkoop lijdt de ge meente in de meeste gevallen een aanzienlijke strop. De directeur van de vereniging Ei gen Huis, H. J. Herwijnen, vindt het „mensonterend" dat sterili satie-verklaringen een rol spelen bij de koop van een huis. Zijn vereniging onderzoekt momen teel welke gemeenten en bemid delende organen (instanties die gemeenten adviseren bij het ver strekken van gemeentegaran ties) dit document opvragen. De voorzitter van de bemiddelende organen, drs. W. Dijksterhuis, zegt nooit van een sterilisatie- verklaring te hebben gehoord. „Het is volstrekt te verwerpen dat een dergelijk papier van in vloed zou zijn bij de afgifte van een gemeentegarantie. Dijkster huis kent wel gevallen waarbij mensen ongevraagd een sterili satie-rapport bij de bemiddelen de organen indienen om daar mee hun kansen op het verkrij gen van gemeentegarantie te ver groten. Gevangenen ontsnapt HAARLEM (ANP) - Vier gedeti neerden zijn zaterdagavond ont snapt uit het huis van bewaring in Haarlem. Twee van hen kon den een uur na de ontsnapping worden aangehouden bij het sta tion in Heemstede. De andere twee, van wie een vuurwapenge vaarlijk is, zijn nog op de vlucht, aldus een woordvoerder van de politie gisteravond. Vanuit een vernield raampje op de eerste verdieping van het gevan genis-complex hebben de ont snapten een sprong van vier me ter gemaakt. Daarna klommen zij over de muur die rondom het huis van bewaring staat. De poli tie vermoedt, dat de vier hulp van buitenaf hebben gekregen. AMERSFOORT-HILVERSUM (GPD) - De PPR zal niet zelfstan dig aan de komende verkiezin gen voor het Europees parle ment deelnemen. Het najaars congres van de Radikalen heeft zaterdag met algemene stemmen ingestemd met het groen pro gressief akkoord van CPN, EVP, Groenen, PPR en PSP. De vijf kleine linkse partijen willen on der deze naam met een gezamen lijke lijst aan de verkiezingen meedoen. De PPR is met deze uitspraak de eerste van de kleine partijen die instemming heeft betuigd met de afspraken, die de vijf partijbe sturen de afgelopen maanden hebben gemaakt. Nadrukkelijk zien de Radikalen de totstandko ming van deze gezamenlijke lijst ook als een opstapje naar nauwe re samenwerking in de binnen landse politiek. De PPR vindt dat al bij de eerst volgende Ka merverkiezingen klein links met één lijst moet uitkomen. Het is de bedoeling dat de groen- progressieve lijst wordt aange voerd door de PSP'er Bram van der Lek. Het verkiezingspro gramma draagt verder een dui delijk anti-EG-karakter. In het programma wordt bijvoorbeeld vastgelegd dat het streven erop gericht is om juist in het Euro pees parlement ook de stem van Van der Lek: geen binnenlandse samenwerking. de „tegenbeweging" te laten ho- Ondanks de duidelijke uitspraak van het PPR-congres staat het nog allerminst vast dat de geza menlijke lijst ook werkelijk tot stand zal komen. Met name bin nen de PSP en de EVP zijn de meningen hierover sterk ver deeld. Vooral binnen de PSP lijkt de vraag of moet worden deelgeno men aan de Euro-verkiezingen erg moeilijk te liggen. De PSP- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Van der Spek, heeft het akkoord zelfs al volledig verwor pen. Voor de VARA-radio ver klaarde hij zaterdag niet op de lijst van mede-PSP'er Van der Lek te zullen stemmen. De PSP wil aanstaande vrijdag en zaterdag in Groningen over deze kwestie vergaderen. Tegelijker tijd zal het congres een niéuw partijbestuur kiezen, ter vervan ging van het in het voorjaar afge treden bestuur. De kwestie van nauwe samenwerking met klein links leidde eerder dit jaar tot een bestuurscrisis. Voor de VARA zei oud-voorzitter Van der Lek dat de gezamenlijke lijst bij de Euro-verkiezingen niet moet worden gezien als een aanzet tot nauwere samenwer king op binnenlands politiek ge bied. Hij ziet het als een puur pragmatische beslissing om het kritische anti-EG-geluid ook in het parlement in Straatsburg zelf te laten doorklinken. Zijn tegenspeler Van der Spek ge looft daar niet in. Hij weest erop dat volgens het verkiezingspro gramma de taken van de ge meenschap op bepaalde gebie den zelfs nog zouden moeten worden uitgebreid. Ook wordt in het programma het Lomé-ak- koord van de EG met een groot aantal ontwikkelingslanden niet afgewezen. Volgens hem is dit akkoord neo-kolonialistisch. Ook binnen de EVP, die in decem ber over de samenwerking zal beslissen, zijn de meningen over het akkoord sterk verdeeld. Een groot deel van het partijbestuur voelt niets voor nauwe politieke samenwerking met socialisten, radicalen, pacifisten en commu nisten. Het meningsverschil lag ook ten grondslag aan het recente besluit om vice-voorzitter Feddema te royeren. Hij is voorstander van het groen progressief akkoord en is als onderhandelaar namens de EVP bij het overleg betrokken geweest. De CPN, die zondag in Amsterdam een beslissing zal nemen, lijkt weinig of geen moei te met een samenwerking te heb ben. In een open brief aan de partijcon gressen hebben een aantal leden van het groen beraad gepleit voor de vorming van de geza menlijke lijst. Volgens de schrij vers, die allen afkomstig zijn van de bij het akkoord betrokken partijen, is deelname belangrijk teneinde de opvattingen van de groenen en andere progressieve bewegingen ook binnen Europa te laten horen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5