mm Kunstrijden alleen voor e leen voor elite "Kasparov ligt me wel" "Vreemd om weer in peloton te hangen" Kortsjnoi optimistisch Geslaagde rentree Gerrie Knetemann Tom Daey Ouwens waarnemend praeses Jos Bongers opvolger van Vultink Er is geen ijs, geen geld en geen beleid John van der Wiel secondant eleid PAGINA 21 LONDEN (GPD) - Schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi hoopt dat zijn tweekamp tegen het jonge Russische schaakwonder Gary Kasparov zonder incidenten zal ver lopen. Hij verklaarde dat gisteren in Londen aan de voor avond van de halve finales van het wereldkampioen schap schaken. GUADELOUPE (GPD) - Acht maanden na zijn dramatische val tijdens de semi-klassie- ker Dwars door België heeft Gerrie Knetemann afgelopen weekeinde zijn rentree ge maakt. Dat gebeurde met wedstrijden op het Caribische eiland Guadeloupe in de Atlan tische Oceaan. Zaterdag werd hij in de zwaarste koers van het weekeinde, die overigens slechts over een afstand van 85 kilometer ging, zesde. „Gezien de omstandigheden ging het goed", reageerde de „Kneet" op zijn heroptreden, „en met wat meer durf had er nog wel meer ingezeten. Alleen ben ik hier niet naartoe gekomen om risico's te nemen, maar gewoon om eindelijk eens te koersen. En het is vreemd om weer in het peloton te hangen. Maar vooral bok leuk, natuurlijk". De wedstrijdjes op Guadeloupe, waarvoor hij net als een aantal andere Europese profs is uitge nodigd om tegen de plaatselijke amateurs te rijden, zijn een eer ste bekroning van maandenlang hard werken aan een terugkeer. Knetemann liep bij die valpartij in maart een dubbele beenbreuk en een zeer ernstige arm blessure op. Vier pezen en een zenuw in zijn rechterarm werden doorge sneden, waardoor zijn hand niet meer goed functioneerde en sommigen hem afschreven voor de actieve wielersport. Knetemann echter kondigde aan terug te zullen komen en teken de voor komend seizoen een con tract bij de Belgische ploeg Eu- rop Decor van o.a. Fons de Wolf en Frank Hoste. Overigens is hij nog altijd niet helemaal hersteld van zijn blessures. Vier maal per week bezoekt hij de fysiothera peut voor een massage van het rechterbeen, dat nog altijd pijn lijk is en waarvan hij hinder blijft ondervinden. En ook zijn hand is nog geen honderd procent. „Er zijn nog wel functies die niet he lemaal perfect zijn in die hand. maar ik heb er toch weinig last van: Ik kan mijn stuur vasthou den, remmen en schakelen. Meer hoef ik niet te doen, al weet ik niet hoe dat zal zijn als het er echt op aankomt in een koers met heel veel bochten bijvoor beeld". 'We zullen wel zien wanneer het schip strand". DEN HAAG (ANP) - Tom Daey Ouwens, wie op 12 november tij dens de jaarlijkse algemene ver gadering van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond in Beekbergen door een motie van acht turnkringen verhinderd werd voorzitter van het KNGV te worden, is zaterdag unaniem door het bestuur benoemd tot vi- ce-voorzitter en waarnemend praeses van het gymnastiekver- bond. Tot de jaarvergadering p was Daey Ouwens (coördinator J van de lichamelijke oefening bij de gemeente Leiden) al interim- voorzitter van het KNGV. De motie waarop de benoeming van Daey Ouwens strandde, is overigens aanleiding geworden tot een actie van zeven andere Ze heeft talent, hebben ze op de club tegen haar gezegd, en ze kan het heel ver brengen. Maar er zijn een paar probleempjes. Niet al leen heeft ze de Nederlandse na tionaliteit, ze woont ook in dat land. En omdat haar vader niet over een dikke portemonnaie be schikt, is dat ongeveer de groot ste handicap die je in deze sport kunt hebben. Want wie wat wil bereiken, zal het bijna helemaal alleen moeten doen. De schaat- senrijdersbond heeft met betrek king tot het kunstrijden al jaren geleden het hoofd in de schoot gelegd. Er is geen ijs, geen geld en daardoor nauwelijks een be leid. „Er is geen geld, omdat er geen successen zijn en die zijn er weer niet omdat er geen geld is om wat met het talent te doen", ver zucht mevrouw Elsbeth Bon, in ternationaal jurylid en voorzitter van de Landelijke Technische Commissie Kunstrijden. Sjoukje Modaal is dus kansarm. Bonds- officials zijn de eersten om dat te beamen. KNSB-directeur Wim Comello, gepassioneerd van deze sport, schetst de hachelijke si tuatie met de mededeling: „Voor een begaafde pupil zou je eigen lijk een internaat moeten heb ben, zoals de turnbond dat heeft op Papendal. Dat betekent dan zes uur trainen per dag, nog eens anderhalf uur ballet en verder muziekonderwijs. In Nederland kom je dan al snel in de knoop met de leerplichtwet. Maar hèt grote probleem is natuurlijk dat er niet eens geld is om zelfs maar aan zo'n internaat te denken. Nu niet en in de toekomst niet!", al dus Comello. „Je komt dan onvermijdelijk in een bepaald milieu terecht met Amerikaanse toestanden..., waar een rijke vader tegen zijn zoon of dochter zegt: Ik leg voor jou ach ter het huis wel een ijsbaan aan, turnkringen. De kringen Hol lands Noorderkwartier, Noord- Holland-Zuid, Purmerend en omstreken, Gouda, Zeeuw-Bra bantse, Limburgse en Dord- drecht hebben het bestuur laten weten tegen uitbreiding te zijn van de commissie, die een nieu we voorzitter van het KNGV moet zoeken. De oorspronkelijke commissie bestond uit drie leden maar werd tijdens de jaarverga dering od zeven leden gebracht. De zeven turnkringen, die alle te gen de motie stemden, zijn van mening dat de nieuwe commis sie een onvoldoende draagvlak heeft, waardoor een eventuele nieuwe voorzitter niet de steun zou kunnen krijgen waarop hij recht heeft. zodat je kunt trainen", vertelt Comello. Nederlands talent lijkt dus geen kans te hebben. Er zijn slechts 25 overdekte banen in ons land, waarvan er bovendien maar één (die in Den Bosch) het hele jaar open is. Geld voor een hooggekwalificeerde trainer of trainster ontbreekt. „Wij hebben in het verleden wel eens het plan gehad om iemand uit het buiten land aan te trekken, maar dat bleek volstrekt geen haalbare kaart te zijn", weet mevrouw Bon. Kruimels Het opvallende is echter, dat het hardrijden op de schaats al jaren lang dik gesponsord wordt, maar dat de noodlijdende tak van de KNSB zich met wat kruimels te vreden moet stellen. „Dat komt", legt Comello uit, „omdat het voe ren van reclame op de kleding niet is toegestaan. Ik heb dat al tijd gek gevonden. Toen het con gres van de ISU (de internationa le schaatsbond) het besluit nam dat sponsoring was toegestaan, werd nota bene de duurste sport daarvan uitgesloten". De bond beschikt dus niet over grote bedragen en de financiële steun die aan talenten kan wor den gegeven is gering. Er kan worden bijgesprongen en men organiseert een zomerkamp in Den Bosch, maar wie zijn kind toch de maximale kansen wil ge ven moet veel duiten hebben of er zich alles voor ontzeggen. „Die gevallen zijn er ook wel, natuur lijk", vertelt Comello. „In Gro ningen zit een meisje met gewel dig veel talent: Marion Krijgs man. Ze komt uit een gezin van acht kinderen en die hele familie gaat bijvoorbeeld niet op vakan tie om dat meisje alle mogelijk heden te geven zich te ontplooi en". Knetemann echter leeft wat zijn wielercarrière betreft bij de dag. „Je moet toch eens beginnen en dan kun je het beter hier doen dan bijvoorbeeld in de Zesdaag se van Herning in Denemarken. De sfeer is hier ontspannen, heel anders dan bij wedstrijden in Eu ropa, waar met het mes op tafel wordt gereden. Hier hoeft het al lemaal niet zo nodig. En dat be valt me best, want van dat trai nen word je op een bepaald mo ment ook doodziek", aldus de Huijbergenaar, die met zijn vrouw, Gré, tot en met volgende week maandag op het paradijse lijke eiland verblijft. Zaterdag startte hij evenals Henme Kuiper en een aantal bekende Franse beroepsrenners in een ta melijk lastig koersje over 85 kilo meter. Ondanks de lange vlieg reis (12 uur) en het enorme tem peratuursverschil (boven de 30 graden) streed hij mee in de voorste linie van het vijftig man tellende deelnemersveld. De Kneet reed, net als Kuiper en de Een dergelijke opopffering is ech ter uiterst zeldzaam, want slechts weinig ouders hebben er ver trouwen in dat hun kind die loodzware trainingsarbeid ook vol zal houden. En van de paar talenten die Nederland heeft was er bijvoorbeeld niet één aanwe zig bij de Ennia Challenge Cup in Den Haag, behorend tot de be langrijkste toernooien van de wereld. Ingrid Aalders (begin dit jaar geblesseerd geraakt) heeft er de voorkeur aan gegeven nu eerst maar haar studie af te ma ken. En hetzelfde besluit nam Li Scha Wang, die mede door haar kunstrijactiviteiten op school kampioene zitten blijven werd en drie keer achter elkaar dou bleerde. De realiteit is dat - wil Nederland op de internationale wedstrijden toch van de partij zijn - men is aangewezen op de buitenlanders die nog in het bezit zijn van een Nederlands paspoort. „Dat is na melijk een voorwaarde, plus dat ze aangesloten moeten zijn bij een Nederlandse club", zet Co mello uiteen. Die constructie bracht Nederland roem met de in Los Angeles geboren en getogen Dianne de Leeuw. Een feit waar niet iedereen gelukkig mee is, want de afgunst in het piepklei ne wereldje is groot en er wordt jaloers gekeken naar de „buiten landse Nederlanders" die meeë- ten uit de karig gevulde ruif. Sommige kunstrijders ervoeren dat in het verleden zelfs als een vijandige sfeer en nog altijd heb ben enkelen de indruk dat de „nationalisten" op de tribune niet al te vriendelijk zijn voor de Canadese en Amerikaanse Ne derlanders. Ed van Campen (23 jaar, Los Angeles) was in 1981 na- Fransman Michaud, in het pelo tonnetje van vijftien coureurs, dat kort voor het einde een kop- groepje van vijf renners inliep. De plaatselijke amateur Molière pakte de winst. Knetemann spurtte dus naar de zesde plaats. „Daar moet je ook weer geen al te hoge hoed van op hebben, want dat zijn echt geen kanjers van wedstrijden hier. Maar renners als Pascal Simon, Jean René Bernaudeau en Ro bert Alban waren wèl gelost", stelde hij tevreden vast. De Kneet wil echter geen voorbarige conclusies aan zijn heroptreden verbinden, maar hij put er wel moed uit. „Ik ben realist en ik zeg: we zien wel waar het schip strandt. Dat is dit weekeinde niet gebeurd". Knetemann rijdt dit jaar in elk geval nog de Zesdaag se van Maastricht en zal volgend jaar starten in de Zesdaagse van Rotterdam. Kortsjnoi (52) zal in maximaal 12 wedstrijden moeten bewijzen of hij opgewassen is tegen het ge weld van de als een komeet om- hooggeschoten Kasparov (20), die momenteel wordt gezien als de nummer twee in de schaak wereld, na wereldkampioen Ana- toly Karpov. In de andere halve finale spelen de Rus Vassily Smislov en de Hon gaarse grootmeester Zoltan Ribli tegen elkaar. Die match zal de komende weken nauwelijks op vallen omdat de tweekamp tus sen de notoire communistenha ter en lastpak Kortsjnoi en het nu voor het eerst volop in de schijnwerper komende schaak genie Kasparov vanzelfsprekend alle aandacht gaat opeisen Ondanks de goede voornemens van Kortsjnoi hebben de organi satoren van de halve finales het afgelopen weekeinde al direct met de meer onaangename kan ten van zijn persoonlijkheid te maken gehad. Eerst wilde de grillige grootmeester niet in het Tower Hotel zitten, dat voor hem was uitgezocht, omdat hij dat te ver weg vond. Hij mocht daarop naar het Great Eastern Hotel, waar de halve fi nales worden gespeeld. Maar toen Kortsjnoi bleek, dat de Rus sen daar ook hun hoofdkwartier hebben opgeslagen, wilde hij ge lijk weer terug naar het Tower Hotel. Daar maakte hij vervol- tionaal kampioen bij de heren en scoorde een jaar later tijdens die titelstrijd een hoger aantal pun ten, maar behaalde toen geen ti tel omdat hij de enige deelnemer was. Hij hoort de toeschouwers soms smalend lachen. „Ik heb het gevoel dat ze zeggen: daar is die Van Campen, hij kan hele maal niks". Daar komt nog bij dat het Van Campen, op z'n zachtst gezegd, niet altijd meezit. Na een heupfractuur, vorig jaar opgelopen tijdens een training, kan hij - als enige op het interna tionale niveau - geen drievoudige sprong maken, verder gaat hij veelvuldig onderuit en tijdens de Challenge Cup in Den Haag ves tigde hij een diepterecord: een 1.9 voor zijn korte programma, wanneer hij vier van de zeven verplichte onderdelen miste. Nooit te voren was er op een groot toernooi zo'n lage waarde ring gegeven. „Ik schaamde me dood". Cent De insiders snappen er dan ook niets van, dat de KNSB ook maar één cent uitgeeft aan die Van Campen. „Maar dat doen ze ook niet", werpt hij tegen. „Om de Challenge Cup te kunnen rijden heb ik duizend dollar van mijn moeder moeten lenen om de vliegreis te kunnen betalen". Wat meer begrip lijkt er te zijn voor het uit Canada afkomstige dan spaar Wayne Deweyert en Ma rianne van Bommel, die volgens insiders voor het eerst in vier jaar „geen openlijke vijandigheid" ontmoetten. Maar dat komt na tuurlijk vooral omdat zij als eni gen een kansje hebben op het be reiken van de Olympische Win terspelen in Senyewo. Zij krij gen trouwens wèl financiële steun van de KNSB, al staat dat bedrag in geen enkele verhou ding tot de drie kwart ton die hun ouders er jaarlijks in stop pen. „Dat zijn bedragen die in de Nederlandse situatie eigenlijk ondenkbaar zijn. Kunstrijden op topniveau is inderdaad alleen een sport voor kinderen van ou ders die veel geld hebben. Ja, een elitaire sport dus", aldus Co mello. gens grote stampij, omdat er geen koelkast in zijn kamer bleek te zijn, en hoe dachten de heren dat hij anders zijn yoghurt op temperatuur hield? De koelkast werd ijlings aange voerd. Het noodlot wil nu, dat Kortsjnoi's grootste vijand, we reldkampioen Karpov, ook in het Tower Hotel verblijft. Het nood lot wil tevens, dat Kortsjnoi za terdag zijn erfvijand tegenkwam. Hij negeerde hem volkomen... Vechtschaker Een ondanks al dit leed goedge mutste Kortsjnoi legde gisteren tijdens een informele persbijeen komst m zijn hotel uit, waarom hij de tweekamp tegen Kasparov met vertrouwen tegemoet kan zien. „Kasparov is net als ik een vechtschaker, en dat soort spel ligt me. Bovendien ben ik in een uitstekende vorm, en heb ik na tuurlijk veel ervaring". „Ik heb dus op z'n minst een gelij ke kans. Kasparov is sterk, maar bij schaken is het nu eenmaal zo dat iemand psychologisch in el kaar kan klappen," zo zei Kortsj noi veelbetekend die vervolgens zijn gehoor uitlegde dat Kaspa rov in het nadeel is omdat hij niet alleen tegen hem, maar ook te gen het Sowjet-apparaat moet spelen. Deze nogal krasse theorie heeft de volgende achtergrond. Kasparov is niet geliefd bij de hoge Sow- jets. Hij is half-joods, half-Ar- meens, en bovendien afkomstig uit een intellectueel milieu (zijn vader is ingenieur). Karpov, al dus de Kortsjnoi-variant, is veel meer de held van het Politbu reau: hij is een echte Rus. en nog uit een arbeidersgezin afkomstig ook. Dus moet Karpov beschermd wor den, en mag het niet eens op een tweekamp om de wereldtitel tus sen Karpov en Kasparov aanko men. „Ik heb dus nu voor het eerst de Russen aan mijn kant", aldus gisteren een met deze ge- dachtengang zeer voldaan lijken de Kortsjnoi. Tegen Kasparov heeft hij niets meer, dan dat deze voor een regi me speelt dat niet deugt. „Daar om is dit mede een politiek ge vecht, waarbij ik de vertegen woordiger van de Westerse we reld ben". Zijn werkelijke vijand is evenwel Karpov, die hem in 1978 en 1981 in de strijd om het wereldkampioenschap klopte. „Karpov haat ik", vertelde hij gis teren met aanzienlijk enthousias me, „omdat hij een pion is in de handen van het Politbureau. Hij zal nooit iets zeggen dat de heren in Moskou niet bevalt." Waarna Kortsjnoi zich een grapje veroor loofde: „Naar Karpov luisteren is zo ongeveer hetzelfde als de Pravda lezen". EINDHOVEN (ANP) - Jos Bon gers is gisteren voor de derde keer in vijf jaar Nederlands bil jartkampioen anker kader 47/2 geworden. Dc 27-jarige Nymege- naar veroverde de titel eerder in de seizoenen '79/'80 en '81/'82. In Eindhoven werd Bongers de op volger van Hans Vultink, die zich vanwege een lager algemeen ge middelde tevreden moest stellen met de tweede plaats. Harrie van de Ven, pas 22 jaar, speelde een opmerkelijk toernooi, dat hy met de derde plaats afsloot. Bongers is de kampioen van de re gelmaat geworden. Zonder uit schieters en met een normaal toernooigemiddelde verzekerde hij zich van het kampioenschap 47/2, dat dit seizoen niet in Euro pees of wereldverband wordt ge speeld. Tot de finale had Bon gers, als enige biljarter financieel gesteund door een geldschieter, nog geen partij verloren. In dc la te uurtjes op zaterdag moest hy de voor eigen publiek stotende- Van de Ven remise toestaan. Dt; overige vijf partijen had hij „re gelmatig" in winst omgezet. Dit tweetal vervulde met veteraan Vultink een hoofdrol in het tot drie dagen ingekorte kampioen schap. DEN HAAG (GPD) - Dromerig staart het kleine, blonde meisje in het Haagse schaatscen- trum De Uithof voor zich uit. Terwijl de Oostduitse ex-wereldkampioene kustrijden Katarina Witt de fraaiste figuren in de pas gedweilde ijsvloer krast, ziet dat meisje zichzelf in haar verbeelding al een sierlijke pirouette draaien voor de verrukte ogen van de internationale juryleden. Nog volop in haar fantasiewereld gooit ze tijdens het ova tionele applaus van de toeschouwers met een professionele nonchalance de witte kunstschaatsjes over haar schouder en loopt naar buiten. LONDEN - Na zijn debuut bij het Interpolis- schaaktoernooi in Tilburg krijgt John van der Wiel de komende weken opnieuw de kans om in het internationale voetlicht te treden. De Leidse grootmeester zal dat ditmaal echter niet als spe ler doen. Van der Wiel ontving namelijk van de hand van niemand minder dan Victor Kortsjnoj de uitnodiging om als diens secondant op te tre den. Dit met het oog op de vandaag te Londen te starten tweekamp in de kwartfinales om de we reldtitel tussen Korsjnoj en Harry Kasparov. De eervolle invitatie bereikte de Leidenaar pas op het laatste moment, maar Van der Wiel behoefde zich niet lang te bedenken en greep de kans met beide handen aan. Waarom Kortsjnoj juist Van der Wiel, die (nog) niet bekend staat als een groot openingskenner, tot secondant heeft verkozen is niet geheel duidelijk. Wellicht ziet de grillige ex- Rus in zijn Nederlandse collega een speler die hem juist met het oog op de grote tactische vaar digheden van opponent Kasparov tot steun kan zijn. In de taktische facetten van het schaakspel schuilt immers ook de grote kracht van Van der Wiel.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21