Dames Foreholte pakken DSVD in SDl Valse start Leidse korfbalteams MSV behaalt knappe winst Weer nederlaag Oranje in YS Fides opent met verlies Winst voor lieren Saturnus Nederlagen voor alle topploegen in zaalcompetitie McEnroe verdient miljoen MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 LEIDEN MSV behaalde een krappe, doch uiterst be langrijke zege op concurrent Leiderdorp: 61-62. Blitz trok de goede lijn door; tegen AMVJ werd het 78-93. De Trotters konden het tegen BVO niet bolwerken: 84-73. Lisse had gezien de 53-78 eindstand geen probleem met de Wolves. Grasshoppers gingen onderuit tegen Juven- tus met 65-71. De dames van Elmex Leiden verloren weer eens. Tegen Devil Devils werd het 58-34. Leiderdorp-MSV 61-62. Beide ploegen draaien bovenin mee in de eerste klasse rayon en er mocht dus niet verloren worden. Het belang van de wedstrijd was zeker in de beginfase te merken. Door de zenuwen werden de simpelste kansen gemist en na vijf minuten spelen was de stand dan ook 0-0. Leiderdorp opende toen de score en tot 11-10 ging het gelijk op. Leiderdorp, rede lijk verdedigend, ging in de aan val volkomen in de fout tegen het fel en geconcentreerd verde digende MSV dat prompt uitliep. De Noord wijkers hadden rede lijk succes met een nieuw inge studeerde aanval en via 11-18 werd het 13—26. Voor de pauze deed Leiderdorp nog iets terug: 25-33. Ook na de pauze werd er van beide kanten slecht gebasketbald. Er werd rommelig gespeeld en van afstand kon alleen Ton Paulides de basket vinden. Leiderdorp kwam terug tot 33-37 en dit ver schil bleef lang gehandhaafd. De ploeg van Ben van Cleef, door persoonlijke omstandigheden niet optimaal coachend, maakte een paar minuten voor het einde gebruik van enkele Noordwijkse missers onder de borden en kwa men met 57-59 voor. MSV, met de uitblinkende Peter Goosen voorop gaf zich echter niet ge wonnen en kwamen via 59-59 op 59-62. In de spannende slot seconden kreeg Leiderdorp nog fraaie kansen op de zege, maar verder dan 61-62 kwam het niet en MSV had de belangrijke zege binnen. Voor Leiderdorp scoor de Tony Lamping 16 punten en voor MSV kwam Chris Jonker aan 25 punten. AMVJ-Blitz 78-93. Blitz heeft de smaak te pakken getuige de vijf de zege op rij. Tot 18-19 moch ten de Roterdammers bijblijven, maar toen sloeg Blitz een gat: 20-29. Halverwege was de stand 34—44. Na de pauze kwam het opportunistisch spelende AMVJ iets terug, maar Blitz liet zich niet verrassen. Via 68-77 en 70-88 haalden de Voorschotena ren de buit binnen. Ton Kallen berg werd met 21 topscorer. BVO-Spaarbank Trotters 84-73. BVO behaalde op de Trotters een regelmatige overwinning. De Al- phenaren hadden een sterke start: 26-12. De Leidenaars knabbelden vooral door scores van Wim van Niekerk (38 pun ten) iets van de achterstand af; de ruststand was 45-37. Na de basketverwisseling werd het niet veel anders. BVO scoorde via breaks makkelijke punten en voor de Trotters kon alleen Van Niekerk tot scoren komen. Pres ses konden de ploeg van coach Kales niet aan de positieve kant van de score helpen. Wolves—Lisse 53—78. Lisse maakte tegen deze subtopper geen fout. Er werd goed verdedigd en al leen door wat ongeconcentreerd aanvallen konden de Amster dammers in het spoor van Lisse blijven. Coach Han Wallaart riep zijn mannen tot de orde en Lisse pakte alsnog een grote voor sprong bij de rust: 25-38. In de tweede helft kwamen de Amster dammers tot op vijf punten, maar daarna maakte Lisse aan al le onzekerheid een eind: 53-78. Topscorer werd Eric van Zelm met 17 punten. Grasshoppers-Juventus 65-71. Grasshoppers is duidelijk van slag. Het kon tegen de zone-ver dediging van Juventus moeilijk tot scoren komen, terwijl de gas ten met grote zuiverheid van af stand raak bleven schieten. Hal verwege was nog van alles moge lijk: 36-36. Na de pauze bleven de Katwijkers poedelen en pakte het sterk spelende Juventus de verrassende zege. Wim van de Oever kwam tot 18 punten. Devil Devils-Elmex Leiden 58-34. De Devils speelden een zeer felle man-to-man verdedi ging en daar hadden de Leidse dames blijkbaar geen kaas van gegeten. Alleen Hanneke Vree burg presteerde op niveau, maar werd dooi haar medespeelsters vaak niet begrepen. Via de 32-17 ruststand werd het een kansloze 58-34 nederlaag. PAGINA 19 LEIDEN - De zaalhandbalploegen uit de Leidse regio, die op landelijk niveau acteren, werden gisteren niet met verlies geconfronteerd. In de eerste divisie wonnen de dames van Foreholte in Voorhout met 14-11 van DSVD-Deurne. De heren van Saturnus, twee de divisie, lijken hun draai te hebben gevonden. Ancora moest er in Rotterdam met 22-16 aan geloven. De Amerikaan Kennedy is Jelle Esveld te snel af. OKLAHOMA CITY (ANP) - De door de Verenigde Staten reizen de Nederlandse basketbalploeg heeft zaterdag met 74-92 verlo ren van het team van de Universiteit van Oklahoma. Bij rust hadden de Amerikaanse studenten een voorsprong van 39-34. Nederland kon de tegenstander aardig bijhouden totdat uitblin ker van de Lagemaat wegens zijn vijfde persoonlijke fout naar de kant moest. Topscorer bij Nederland was Kuipers met twaalf punten, van de Lagemaat en Plaat brachten tien punten binnen. Bij de Ameri kanen was Tisdale, die tevens deel uitmaakt van de Olympische ploeg van de Verenigde Staten, met 32 punten de schotvaardig- ste basketballer. Voorsprong Nederland heeft in het duel met Oklahoma University alleen in het laatste deel van de eerste helft even een voorsprong gehad (30-27). Nog voor de pauze namen de Amerikanen, die een schot percentage van vijftig noteerden tegen Nederland 41, het initia tief weer over. Na rust liepen de Amerikanen vlot uit tot 55-38. De marge werd teruggebracht tot dertien punten (65-52 en 73- 60), waarna de studentenploeg de eindstand op 92-74 bepaalden. De dames van Oase hielden even eens in de tweede divisie, een puntje over aan de wedstrijd in Zeist tegen Takt '68, 8-8. In Leid- schendam zette HVS,eveneens tweede divisie, weer met succes een inhaalrace in. Athene ervoer dat de Stompwijkse ploeg pas af nokt bij het laatste fluitsignaal, 12-12 na 9-12. In de derde divisie pakte MMO in de laatste minuut een gelijkspel tegen Quintus 2, 11-11. In de afdelings-eerste klasse gaan de dames van Olympia'72 uit Wassenaar met het Haagse Ani mo trots op kop. De Wassenaarse ploeg klopte gisteren concurrent Animo met 11-7. Met de heren van HW'70 uit Voorschoten gaat het minder goed. Gisteren verloren zij in Voorschoten met 19-23 van een fel HEC na een 15- 10 voorsprong in de tweede helft. De Voorschotense dames daar entegen gaan verrassend op kop in de afdelings tweede klasse. De reserves van Kwiek Sport waren geen partij voor de pupillen van coach Jos Stigter, 22-5. Foreholtes Hannie Boskamp zal gisteren geen plezierige wed strijd hebben gespeeld. DSVD schotelde haar van meet af aan een persoonlijke dekking voor. Maar de gasten oogstten weinig succes met deze taktische ma noeuvre. De linkshandige Mar jan Mens nam de plaats van Han nie Boskamp in het centrum van de Voorhoutse aanval over en verdeelde het spel niet alleen naar behoren, maar scoorde ook nog eens twee gave treffers.Over igens bleek de persoonlijke dek king van Hannie Boskamp nig effectief. Zij scoorde toch driemaal. Ouderwets Foreholte speelde gisteren een ou derwetse partij met grote inzet als basis. Defensief zat het bij de 'Groenen' dicht en wat er nog doorkwam werd door Olga Al- mekinders zonder blikken of blozen onschadelijk gemaakt. Zoals de break van Deurnes jeugdige internationaal Marjan Blenke bij de stand 12-10. DSVD kwam die tegenvaller in de slot fase niet meer te boven. Nel Geerlings en weer Marjan Mens zetten de gasten definitief op ver lies, 13-10 en 14-10. DSVD mocht de laatste treffer voor haar reke ning nemen, 14-10. De heren van Saturnus moesten het zonder de zieke Peter Waal wijk stellen. Hij werd vervangen door de jeugdige Martijn Brusse en die deed wat er van hem werd verwacht. Spel verdelen op de centrale opbouwplaats en sco ren. Ook defensief stond hij zijn mannetje. Saturnus verdiende de winst maar toch waren er be nauwde momenten. Voorname lijk omdat de arbitrage zich weer eens nadrukkelijk met het strijd- verloop ging bemoeien. En dat gebeurde bepaald niet in het voordeel van de Leidse ploeg. Er kwamen weer twee-minuten straffen en Ancora kwam op 16- 14. Toen zette coach Benno Nieu- wenhuyzen de benjamin van het Leidse gezelschap in de persoon lijke dekking op Ancora's top schutter. En die verdween prak tisch van het toneel. Saturnus, bevrijd van de Rotterdamse drei ging uit de tweede lijn, ontrafel de het verweer van Ancora met haar gevaarlijke wapen, de break. Achtmaal ging Ancora daarmee de boot in: 22-16. Anton Klok was gisteren topschutter in de Leidse gelederen, maar de ze- ge dankte Saturnus aan het ster ke collectief waarin elke speler zich bereid toonde de missers van zijn teamgenoten te corrige- Kwetsbaar De dames van Oase lijken momen teel juist kwetsbaar als ze een voorsprong hebben. Tegen Takt' 68 dat een sterke aanval heeft met twee afstands-en sprong- schutters en twee goede cirkel- speelsters had de Oase defensie het direct zwaar te verduren. Maar bij Oase liep Helma van der Geest weer in topvorm rond en dat scheelde in de produktie. Gisteren stak bij Oase ook An nette van der Poel in een trefze kere bui. Helma van der Geest scoorde viermaal, Annette van der Poel driemaal.Roos van der Poel schoot eenmaal raak. Athene dacht in de tweede helft de oplossing van het probleem Ank van der Bosch van HVS te heb ben gevonden. Wilma Sikkel, de sterke en gevaarlijke cirkelloop- ster van de Haagse ploeg ging zich persoonlijk met de dekking van Ank van der Bosch be moeien. Coach-trainer Wim Jan sen had echter een antwoord klaar. Toen Athene op 12-9 kwam haalde hij Anita Hogeveen van de rechterhoek naar de twee de lijn. En dat bracht de produk tie van HVS weer op gang. De in haalrace van HVS leverde een gelijkspel op, 12-12, waar Athene niet ontevreden over mocht zijn. MMO kwam tegen Quintus zo snel op een 4-1 voorsprong dat de pu pillen van Caron dachten een ge makkelijke wedstrijd te spelen. Dat bleek een grove vergissing. Quintus nivelleerde net zo snel, 4-4. Wel leidde MMO met de rust, 7-5, maar met nog een minuut te spelen had Quintus de zege in handen. Elly van Leeuwen ont snapte echter aan haar persoon lijke dekking en dat betekende op de valreep 11-11. FRANK BONTE LEIDEN - Een valse zaal start voor de Leidse korf ballers met nederlagen voor alle topploegen. Per- nix verloor met minimaal verschil van OWO (9-10), terwijl de beide eer steklassers TOP en Zuiderkwartier onnodige nederlagen leden tegen Albatros en Het Zuiden. Op lager niveau waren er echter overwinningen voor Fiks, De Danaïden en De Algemene, terwijl de derbies in de derde klasse werden gewonnen door Tempo en Fluks. Gehaast draafde Pernix in de slot fase achter OWO aan. En liep regelrecht in de val, die de gerou tineerde ploeg Maarssenbroek had opgesteld. Rustig rondbal- lend dolden Frits Bruyntjes c.s. met de Leidenaren, hetgeen nog eens getypeeerd werd door de manier waarop de beslissende goal tot stand kwam. Kees Hor- Zo ver had het echter nimmer be hoeven te komen. Want niet OV- VO, maar Pernix dicteerde het spel een groot deel van het duel. Zij het weinig effectief, want te vaak lag het tempo te laag om ge vaar te stichtten in de OWO de fensie. Op die momenten vielen er gaten, zoals Geerten Breed- veld aantoonde, die na goals van Peter- en Carla Kuipers voor een 4-4 ruststand zorgde. Meer agressie in het Pernixspel be tekende na de hervatting een fors overwicht, in treffers ver taald door Peter Kuipers, Kees Hortensius en nogmaals Breed- veld. De ploeg van Engel zakte echter weer weg en de 7-4 voor sprong was halverwege de twee de helft bij 8-8 (goal Jenny van der Laken) al weer verdwenen. Verdwenen was toen ook het overzicht bij de aanvalsacties en de irritatie, vooral jegens de goed leidende Kompier, werd duide lijk merkbaar. de 8-9 pas na tien minuten beant woord zag door Kees Hortensius. Vervolgens ging de Leidenaar in de verdediging zelf in de fout. Drie minuten voor rust kreeg TOP- Albatros een vreemde wending toen arbiter Arbman een gave treffer van de gastploeg niet door de korf zag gaan. Zo bleef het 6-2, een voorsprong bijeengeschoten door Stella- en Anne van der Zaag, beiden tweemaal. Heieen Simmelink en Karin Baak. De ploeg uit Zwijndrecht werd nog eens extra gemotiveerd door de ze tegenslag en dat werd na de rust duidelijk. Weliswaar groeide de marge nog tot 8-3, maar daar na was het gedaan met de Sas- senheimer suprematie. Via 8-8 werd het 10-12 en tenslotte 11-13, waarbij Sjoerd van der Klaauw (3) en Anne van der Zaag (2) voor de resterende treffers tekenden. Geheel onnodig leed Zuiderkwar tier een 10-8 nederlaag bij Het Zuiden. Wil de Wit (3) speelde voor rust een hoofdrol en hielp de ploeg na 2-0 weer in de strijd. Na rust (5-5) werd het door Dirk Jan de Kreek en Ineke de Hertog 5-7 en leek een overwinning in LEIDEN - De rol van debutant in de hoofdklasse is veeleisend. Het recenteverleden, waarin het overgrote deel van de nieuwkomers het na een seizoen al voor gezien moest houden bewijst dat overduidelijk. Voor Fides Pacta was het in het eerste duel tegen Pams niet anders. Een gebrek aan ervaring werd de Bos-brigade halverwege de tweede helft fataal. In vijf minuten scoorden de Hagenaars viermaal en beslisten het duel: 10-13. Na tien seconden stond de bomvolle 5-meihal al in lichterlaaien. Een pass na de uitworp tilde Henny Piket de bal al in de korf. Doch de goal werd door arbiter Siebenlist afgekeurd, een domper voor de Fides Pacta aanvaller. Nog slechts eenmaal scoorde hij, 2-0, maar daarna week Onno Nijen- huis niet van zijn zijde, terwijl de schoten allengs inboetten in zuiverheid. Hij was niet de enige, die tekort kwam tegen de Hagenaars. De effectiviteit van het schot en voor al de doorbraak, bleef onder de maat, maar echt beslissend was de slag om de paalbezetting. Ro bin Sommeling bleef lang een uitzondering, het Leidse kanon scoorde viermaal, maar in het ver loop van tweede helft sloeg de balans toch m zijn nadeel om. In verdedigend opzicht kon hij zich nog lang op de been te houden door vaak naar de korf te trekken om af te vangen. De Leidse dames verloren echter na een gelijk op gaande eerste helft (rust 4-4) de keiharde strijd onder de korf. Waardoor Robin Sommeling wel in moest leveren aan de snelle George Dinsbach. Het andere vak konden alleen in Ronald van der Velde (2) en Jeanet Smit tot score komen. Onvol doende compensatie dus, terwijl Henny Piket, in aanvallend opzicht de mindere van opponent Nijenhuis (4x), al bij 6-6 rijp was voor vervanging. De wissel werd echter uitgesteld door twee goals, die vielen terwijl Dick Onderwater zich warm liep. Toen de kleine Leidenaar erin kwam, hal verwege de tweede helft, was de fatale klap al uitgedeeld. In vier minuten was het gretige Pams weggelopen naar 7-10. Ronald van der Velden en Dick Onderwater verkleinden het gat nog tot twee treffers, maar de spanning was uit de wed strijd: 10-13. BRAM VAN GENT het verschiet. De Kreek verzette zich echter in woord en gebaar tegen de door scheidsrechter Bakker toegekende strafworpen, maar bleef in het veld aangezien coach Nico van Leeuwen al twee wissels, Kitty van der Mark en Erik van Lunteren, had ingezet. Resultaat was een geirriteerd Zuiderkwartier, dat geen partij meer was voor de Rotterdam mers: 10-8. Voor de overige goals zorgden Paula wagenaar, Dick Derksen en Erik van Lunteren. Fiks startte voortvarend door GKV in eigen huis via een 6-3 rust stand met 11-13 te verslaan. On danks de vele goals, Diederick van Veen (4) en Nico van Weizen (3) waren goed op dreef, was het oordeel van coach Berendes niet onverdeeld positief. De Danaïden zette Olympiaan ze ven minuten voor tijd vanaf de stip mat, in een duel, dat meer weghad van een schaakpartij. Coaches Ron Ek en Hans van Huis werkten jaren bij hun te genstanders en de opstellingen van beide ploegen pasten pre cies. Doelpunten waren dus zeld zaam: 3-4 door Eric Peters (2), Hennie Devilee en Cees Chris- tiaanse. De Algemene blufte Quick in de beginfase volledig af en de 5-2 die halverwege het scorebord sierde, bleek een solide basis voor de overwinning. Martin Fi- lippo was met drie treffers top scorer voor de Leidse ploeg, waarin van de gebroerders van Vliet alleen Wim, als invaller, in actie kwam voor Ton Bey. Velocitas verloor al na acht minu ten Rien van Poelgeest, die kort daarna voor 1-0 had gezorgd. Het bleek het enige wapenfeit van de Leiderdorpers, die verder een ui terst zwakke partij afleverden te gen debutant Weidevogels: 8-5. KNS was geen partij voor Tempo, hoewel de nederlaag uiteindelijk nog beperkt bleef. Na 1-4 bleef KNS, waarbij Hans Kooien en Peter Zitman elk tweemaal scoorden, in het spoor van de Al- phenaren: 9-11. Ronald van der Velden springt aanmerkelijk hoger dan zijn belager Bob Springer. Fides verloor het openingsduel in de zaalcompetitie. (Foto Holvast). Crescendo kreeg van Fluks een fikse rekening gepresenteerd voor de onderschatting van de Noordwijkers. Pas bij 5-1 kwam de ploeg van coach Piet l'Ami te rug, waarbij John Huigsloot zich met vijf treffers onderscheidde. Een drama voor de invaller was echter dat hij na voor 10-10 te hebben gezorgd direkt beslis send werd gepasseerd door Tjaard Sijpkes: 11-10. Sijpkes scoorde tweemaal voor Fluks, evenals Marleen- en Anne Pas- schier. BvG ANTWERPEN (ANP) - Zonder zich echt in te spannen heeft John McEnroe gisteren in Ant werpen een weekje tennis afge sloten, waarin hij ruim een mil joen glilden binnenhaalde. De gulJte organisatoren van het EEC-toernooi fourneerden voor drie optredens van McEnroe, waarvan de finale tegen Gene Mayer (6-4, 6-3, 6-4) zelfs vol strekt oninteressant was. het dubbele van de hoofdprijs die de Amerikaan op Wimbledon ver diende. Daarbij komt nog twee ton voor Wembley en twee ton die hij aan een tussendoortje woensdag samen met Lendl aan de demonstratie in Luxemburg over hield. Het startgeld buiten beschouwing gelaten. Dat was zo hoog, dat de organisatoren van het toernooi in Rotterdam ter plekke hun pogingen staakten de Wimbledonkampioen vol gend jaar maart aan het publiek in de Maasstad te presenteren. Gene Mayer (27) lijkt eerder op zijn retour dan zijn vier jaar oudere broer Sandy, die het vrijdag McEnroe echt moeilijk maakte. Als de tegenstander het toelaat wil Gene de tweehandig gesla gen bal nog wel eens kort achter het net neerleggen, zoals hij een half jaar geleden in Rotterdam deed in de finale tegen Vilas. Dat was een van de twee toernooien die hij won. Tempo is echter iets waar hij steeds minder tegen be stand is. McEnroe wist dat van de tien voor gaande onderlinge duels, waar van hij er negen in zijn voordeel beslechtte. Hij serveerde scherp, nam nogal wat risico op de twee de service en behield zodoende de overhand. „Als het op service en volley aankomt, is er geen be tere", erkende Gene Mayer toen hij onder de douche vandaan kwam. McEnroe herkende meer kwaliteiten bij zichzelf: het ver mogen van tempo te wisselen en het vinden van onorthodoxe op lossingen. Hij gaat daarmee pro beren de eerste plaats op de we reldranglijst te heroveren. Ant werpen telde in dat opzicht niet mee. De Amerikaan moet daar voor naar Australië, dat voor het eerst sinds jaren weer een sterk bezet internationaal kampioen schap zal kennen. Om te wennen en de kas nog verder te spekken, speelt McEnroe er eerst drie de monstratiepartijen. Wat Antwerpen betreft, dat gaat in elk geval nog een jaar door. De organisatoren meldden een re cordopkomst van 100.000 toe schouwers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19