LEIDSC AGBLAD Reien rond polo-topper Feyenoord: kampioen wisselvalligheid Wim Rijsbergen niet ontevreden Strack "redt" Derwall Zijl loopt uit de rails Spanje geeft niet op Olsen praat met United Vandaag in de Sportkrant Ajax kraakt Roda JC: 5-2 Breuk dreigt nog in NBB Knetemann maakt rentree SAARBRÜCKEN (DPA/SID) - Een kopbal van libero Gerd Strack tien minuten voor het ein de heeft het Westduitse elftal gis termiddag in de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal ge bracht. De 28-jarige speler van FC Köln hielp met zijn treffer West-Duitsland aan de broodno dige winst in het laatste kwalifi catieduel tegen voetbaldwerg Al banië (2-1). Door de zege werd West-Duitsland op doelsaldo winnaar in groep 6 voor Noord- Ierland, waarvan afgelopen woensdag in Hamburg nog ver rassend verloren was (0-1). De kwalificatie kwam in het uitver kochte stadion van Saarbrücken (40.000 toeschouwers) met hor ten en stoten tot stand. Net als tegen Noord-Ierland vier dagen eerder hadden de Westduitsers de grootste moeite het spel te maken en bleken zij totaal niet in staat het grote veldoverwicht in doelpunten gestalte te geven. Zelfs nadat de Albanees Tomori op slag van rust door de zwak lei dende Finse arbiter Mattsson wegens natrappen uit het veld was gezonden, wisten de elf Westduitsers zich geen raad met de tien meedogenloos verdedi gende Albanezen. West-Duitsland liet zich in de twee de helft verleiden tot Engels aan doend voetbal, dat voortdurend uitmondde in hoge ballen voor het doel van de onzekere doel man Musta. Treffers leverde die speelwijze vooralsnog niet op, al caramboleerde de bal meerma len op miraculeuze wijze naast het doel van Musta. Pas tien mi nuten voor het einde moest Mus ta zwichten. Een gave voorzet van Bernd Förster werd door Strack met het hoofd op beheer ste wijze in de hoek gedeponeerd (2-1). Brutaal Zestig minuten eerder had Albanië brutaal de leiding genomen. Na de eerste, goed opgezette aanval zorgde aanvalsleider Tomori zeer verrassend voor 0-1. Een minuut later lag de gelijkmaker achter doelman Musta. Aanvoerder Karl-Heinz Rummenigge was daarvoor verantwoordelijk (1-1). De uiterst magere-vertoning in de eerste helft, die de toeschou wers met een striemend fluitcon cert navenant waardeerden, werd vlak voor de rust ontsierd door een handgemeen. Een indirekte vrije trap in het straf schopgebied van Albanië - doel man Musta liep teveel passen met de bal mondde uit in na trappen van Tomori tegen Vol ler. Mattsson, wie de daaraan voorafgaande slaande beweging van Voller was ontgaan, had geen andere keus dan de Alba nees uit het veld te sturen. Die beslissing leverde zoveel onver kwikkelijke situaties binnen de lijnen op, dat het duel vijf minu ten stil lag. Derwall De kopbal van Gerd Strack vrij waarde West-Duitsland tenslotte van een regelrecht debacle. Niet alleen had een gelijkspel de be schamende uitschakeling bete kend, bovendien had de positie van Derwall als bondscoach zeer hachelijk geworden. Derwall zag de bui kennelijk hangen. Al voor de wedstrijd voelde hij zich ui terst nerveus en hekelde hij in een interview de Westduitse sportpers. Hij verweet de journa listen gebrek aan vakkennis en vertelde verslagen over de wed strijd tegen Noord-Ierland gele zen te hebben die in zijn ogen door paranoïde verslaggevers ge schreven waren. Na de schamele zege op Albanië had Derwall een nuchterder kijk. "Het resultaat telt. We zijn er door en kunnen ons nu rustig voorbereiden op Frankrijk. Een goede wedstrijd heb ik niet ge zien. Maar er hing veel van af. De spelers stonden onder grote druk. Dat is in het spel merkbaar geweest". Eindstand in groep 6: 1. West-Duitsl. 8 5 1 1 2 11 15- 5 2. Noord-Ierl. 8 5 1 1 2 11 8-5 3. Oostenrijk 8 4 1 1 3 9 15-10 4. Turkije 8 3 1 4 7 8-16 5. Albanië 8 0 2 6 2 4-14 LEIDEN - De hernieuwde kennismaking met het Nederlandse voetbal is Wim Rijsbergen "redelijk" bevallen. Hoewel zijn nieuwe ploeg Helmond Sport tegen Willem II een 2-0 voorsprong prijsgaf, was de als laatste man in Helmond debuterende Rijsbergen niet ontevreden. Zijn angst dat hij na vier jaar Amerika in het begin moeite zou hebben met het tempo in de eredivisie, kwam in elk geval niet uit. "Ik kon het al aardig volgen, terwijl de scherpte toch nog niet helemaal terug is. Voor de eer ste keer ging het dus vrij redelijk", oordeel de de Leidenaar, die aan het 'organiseren' van de verdediging waarvoor hij is aange trokken, nog niet echt was toegekomen, zo als aan het uiteindelijke resultaat (2-2) ook viel af te lezen. "Maar dat kan ook moeilijk op zo'n korte ter mijn", aldus Rijsbergen. "Ik heb pas twee keer met Helmond meegetraind en ik ken de meeste jongens nog niet eens bij naam. Ik weet bovendien nog niet hoe ik ze moet be naderen met mijn aanwijzingen. Wat voor de één goed is, kan weieens slecht zijn voor de ander. Je hebt er tijd voor nodig om dat te ontdekken. Daarbij lag het dit keer niet zo zeer aan de defensie, maar aan het hele team. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor zover Zijl LGB na de Europese successen en de opmer kelijke 12-9 triomf op HZC/De Robben nog in een roes verkeerde, dan staat de Leidse water- poloploeg sinds zater dag weer in de keihar de werkelijkheid. Landskampioen AZC Microlife, dat volgende week de finale van de Europa Cup speelt, zet te de Leidenaars met een aan duidelijkheid niets te wensen overla- tende 12-3 overwinning op een zijspoor. De ploeg van coach Rob Schouten liep in het druk be zette zwembad De Thermen - de traditionele derby had dit keer hoge verwachtingen ge wekt - al vroegtijdig uit de rails. Een dertigtal seconden voor het verstrijken van de eerste periode werd Rob Schouten, die tot dan onafge broken zijn misnoegen de arbitrage had geuit, door arbiter Joop Jansen naar de tribune verbannen. AZC, dat op dat moment met 3-0 leid de, profiteerde van de Leidse wanorde door in die resteren de halve minuut nog twee maal te scoren. Waardoor de Alphense ploeg na een kwart van de wed strijd al een 5-0 voorsprong bezat. En het Leidse sprookje eigenlijk al uit was. Want toen Stan van Belkum - tegen De Robben met acht doel punten nog uiterst trefzeker - bij 8-0 tegen verdediger Eric Noordegraaf nog steeds niet tot scoren was gekomen, gooide de 'Witte Tornado' het bijltje er bij neer. "Twee da gen geleden scoorde ik acht van zulke ballen", verliet Van Belkum demonstratief het wat^r nadat Jansen een tref fer van hem wegens 'afzetten' had geannuleerd. "Als ze zo doorgaan met flui ten, kap ik ook met het spe len voor het Nederlands team", kwam hij uiterst ver ongelijkt bij de aanwezige bondscoach Denes Pocsik zijn beklag doen. De Hongaar gaf Van Belkum het advies om te blijven spelen. "Ach, de scheidsrechters zaten er een paar keer naast, maar zij namen ook goede beslissin gen tegen Van Belkum", ver telde Pocsik later. De Leidse sterspeler wenste echter niet meer te water te gaan, ook al leunt zijn ploeg zwaar op zijn inbreng. En daarmee was het aardige, van wat als een inte ressante waterpolopartij was begonnen, er af. AZC-coach George Geurtsen gaf er ook min of meer de brui aan door zijn 'tweede garnituur' het water in te sturen. "Ach, bij ons was de motivatie toen ook helemaal verdwenen. We hadden na het vertrek van Stan van Belkum (donkere cap) in duel met Ton Buunk. De twee r niet vaak op. Halverwege vond Van Belkum, die tegen zijn gewoonte i welletjes. De scheidsrechters floten te veel van zijn acties af. Stan geen tegenstand meer. Dan is de lol er af', vond AZC-aanvoerder Ton Buunk. Dat was wel zichtbaar ook. De laatste twee perioden, die na een geslaagde lob van Albert Spijker met een 8-1 voor sprong voor AZC ingingen, werden een slaapverwekken de aangelegenheid. Zijl deed onder de alternatieve leiding van Theo Uittenhout - die de ploeg verder in het gareel wist te houden - nog wel z'n best om er geen onheilspartij van te maken, maar AZC had gewoon geen trek meer. Merkwaardig genoeg richtte de aanklacht van Rob Schouten zich na afloop niet eens, zoals verwacht mocht worden, tot de arbitrage. "Nee, mijn boosheid heeft niks met het fluiten te maken maar met de entourage er om heen. Als er vergaderingen zijn met trai ners en scheidsrechters, dan probeer ik mee te denken. Dan opper ik dingen om coa ches te beschermen. Als dit dan het resultaat is, dan ben ik zeer teleurgesteld", vond de Leidse coach, die eerst een waarschuwing voor zijn ge drag verwacht had. "Als je bij 3-0 weggestuurd wordt is dat ook voor de jongens verve lend. Op zo'n moment is de wedstrijd stuk". Schouten vindt bovendien dat de invloed van George Geurt sen op het gebeuren te groot is. "Hij leidt scheidsrechters op en is coach. Dat kan eigen lijk niet. Er wordt dan ook met twee maten gemeten. Vorig jaar kon Geurtsen wel het nationale polo zochten elkaar nog niet tot scoren was gekomen, het (Foto Dijkmanl onbestraft een pion naar de scheidsrechter schoppen. Als hier dan zo'n voorzitter van de scheidsrechterscommissie (Vic Kerkhoff, WvW) rond loopt, dan maakt die met Geurtsen een praatje en ik krijg amper een hand. Dat soort zaken zint me aller minst". AZC-collega Geurtsen, een in ternationaal hoog gewaar deerde arbiter, kon wel enigs zins met Schouten meevoe len. "Maar denk er om dat ar- bitreren ontzettend moeilijk is. Ik ken het spel van twee kanten en dus precies. Maar als wij als coaches kritiek op de scheidsrechters blijven le veren, zijn we verkeerd bezig. Toch kan ik me de reactie van Rob voorstellen. Ik had ook de neiging om naar Joop "Meneer Schouten, u kunt gaan". (Foto Dijkman) Jansen toe te gaan. 'Moet dat nu', dacht ik. Rob is emotio neel, maar toch goed bezig bij de Zijl en de Nederlandse jeugd. Maar het was al geës caleerd". Geurtsen wilde daarmee niet de uitbarsting van Schouten en het 'opstappen' van Van Belkum goedpraten. "Ik vond de Zijl aanvankelijk goed pressen. Daar kwamen we moeilijk door. We hadden ook onze angst na de uitslag van Zijl - De Robben. Maar onze ploeg heeft voortreffe lijk gespeeld, zeker de eerste periode. Daarom vind ik zo'n incident van vanavond jam mer. We zijn nu net zo mooi bezig om reclame te maken voor het waterpolo. Dit doet daar afbreuk aan. Veronder stel dat deze wedstrijd op TV zou zijn geweest. Dat zou een hele slechte zaak zijn ge weest". Jansen, de meest omstreden ar biter, reageerde zeer lank moedig op de 'bedorven' der by. "Ik moet erg lang terug gaan om me te herinneren dat ik een coach heb wegge stuurd. Dat doe ik niet snel. Maar van het begin af aan heeft Schouten zich op elke overtreding afgereageerd. Daardoor raak je uit je con centratie en dan fluit je niet goed. Voor mij was de maat vol". Waarna zijn collega Ge rard Haagberg er ongevraagd aan toevoegde: "Ik beschouw dit als een psychologische nederlaag voor de Zijl". WIM VAN WANROOY Scoreverloop AZC - Zijl/LGB: le periode: 1-0 Remco Pielstroom (man meer), 2-0 Ton Buunk, 3-0 Eric Noordegraaf, 4-0 Ewoud van Winsen (man meer), 5-0 Ewoud van Winsen. 2e periode: 6-0 Ed van Es (man meer), 7-0 Ton Buunk (man meer), 8-0 Eric Noordegraaf. 8-1 Albert Spijker. 3e periode: 9-1 Jan Evert Veer (man meer), 10-1 Ton Buunk. 4e periode 10-2 Henk Harteveld. 11- 2 Eric Noordegraaf, 11-3 Albert Spijker (man meer), 12-3 Eric Noordegraaf. Na 2-0 hadden we gewoon op 3-0 moeten blijven spelen, maar we lieten ons terugdrin gen". Niet onlogisch voör een team dat in zo'n be narde situatie vertoeft. "Bij een voorsprong slaat de angst toe en dan voetballen ze ook ongelukkig. Die angst moet eruit, willen we niet voor de winterstop op een heel grote af stand worden gezet. We gaan nu eerst naar PEC Zwolle en dan krijgen we Den Bosch en Volendam thuis. Daar moeten een paar punten aan vastzitten, anders wordt het echt een slechte kerst. Dan wordt het geen kal koen, maar halve kip". Roodenburg werkt weer LMHC herstelt zich knap Fides verliest openingsduel Quick Boys mist periodetitel MADRID (GPD) - Spanje geeft de moed niet op. Aanstaande don derdag zullen de voorzitter en de secretaris van de Spaanse voet balbond, Porta en Dominguez, in Zurich opnieuw beroep aanteke nen bij de UEFA tegen de „onre gelmatigheden" rond de wed strijd Malta-Nederland. Volgens de Spaanse bond had de UEFA moeten verbieden, dat deze wed strijd vorig jaar net over de Ne derlandse grens in Aken werd gehouden. Bondsvoorzitter Por ta, hevig onder druk gezet door het thuisfront, zal in Zurich een uitgebreid dossier op tafel leg gen om de UEFA te bewegen een eerder besluit, waarin het Spaan se protest werd afgewezen, te herroepen. Hoewel de Spaanse kansen mini maal zijn, houdt bondscoach Mu- noz nog altijd rekening met een eventuele verrassing voor de laatste wedstrijd tegen Malta. Spanje moet in die wedstrijd ver plicht een monsterscore behalen en zeven goals meer maken dan de totale produktie van Neder land tegen de Maltezen. Aanvan kelijk stond die wedstrijd ge pland voor 21 december a.s. (vier dagen na Nederland-Malta in Rotterdam) in Sevilla. Om de omstandigheden voor Malta te verzwaren heeft Munoz echter bij de bond aangedrongen op verplaatsing van deze interland. De laatste wedstrijd zal nu waar schijnlijk in Gijon, Vigo of Bil bao gespeeld worden. Daar hoopt Munoz, dat de Maltezen op de doorgaans natte velden moei lijker uit de voeten kunnen ko men dan in Sevilla. Statistisch liggen de papieren ech ter niet zo gunstig voor Spanje op een monsterscore. In de hele historie van het Spaanse nationa le team werd het slechts vier keer een score hoger dan 7-0 be reikt, alleen in een grijs verleden: 8-1 tegen Frankrijk (1929), 13-0 tegen Bulgarije (1933), 9-0 tegen Portugal (1934) en 7-0 tegen Cy prus (1971). De laatste 275 wed strijden haalde Spanje echter nimmer meer een dergelijke sco- AMSTERDAM (ANP) Jesper Ol sen heeft gisteravond in een Am sterdams hotel contact gehad met manager Ron Atkinson van Manchester United. Naast de Mancunians is ook Tottenham Hotspur geïnteresseerd in de Deense international. Vorige week donderdag heeft het bestuur van Ajax met Olsen ge sproken over de verlenging van diens contract dat aan het eind van het seizoen afloopt. Ajax is van plan de komende dagen het gesprek met zijn linksbuiten te hervatten. Kuip-ploeg valt na goede start ver terug ROTTERDAM - Met de herfsttitel in zicht is Feyenoord nog altijd de kampioen van de wisselval ligheid. De resultaten blijven het verdoezelen, maar vooral te gen de zogeheten 'kleintjes' uit de vaderlandse eredivisie is het qua voetbal vaak alles of niets met de Rotterdamse voetbal ploeg, die de middenweg maar niet kan vinden. Vorig seizoen leverde de beweging langs ex tremen op het eindrapport juist het tekort op dat de Rotterdam mers de titel kostte en ook nu ze zich na de komst van die ene grote erop hebben ingesteld meer 'op de kleintjes te letten', kunnen ze maar niet echt over tuigen tegen dat soort ploegjes. Gewonnen wordt er tot nog toe meestal wèl en dat is gezien de voorgeschiedenis natuurlijk het belangrijkste, maar de manier waarop dat gisteren tegen DS '79 gebeurde, betekende eigenlijk (gezichts) verlies. Alleen via een omstreden vrije trap, kon Feye noord de morrende supporters op het nippertje het zwijgen op leggen: 2-1. In de visie van Dis trainer Hans Dorjee dus duide lijk met de hulp van arbiter Kei zer, die een actie van Spaan te gen Van de Korput bestrafte met de vrije trap waaruit Cruijff libe ro Gullit weer tot matchwinnaar liet uitroepen. "Er was niks aan de hand", vertolkte Dorjee gela ten zijn gevoelens ("Ik ben dood ziek van deze nederlaag"), "ten minste niet iets waar je op zo'n moment voor moet fluiten. Maar wat doe je eraan?". Niets dus, besefte de man die met zijn ploeg voor het eerst langs kwam in de Kuip, waar Feye noord al het achterafgepraat had kunnen vermijden als de belofte volle ouverture van een vervolg was voorzien. Dat gebeurde niet. Na een kwartier droomvoetbal, dat veel meer had moeten ople veren dan die ene treffer van Houtman (uiteraard terug in de basis na zijn 'Spaanse' prestatie), verdween de discipline en heer ste de chaos. Drie, vier-nul had het al moeten zijn na het buiten gewoon aardige begin, waarin DS nog geïmponeerd was door de entourage. Vooral Vermeulen en de foutloos begonnen Cruijff konden hun keus uit de voorraad kansen echter niet bepalen, waardoor de klad erin kwam. Alles wat aanvankelijk zo goed ging in de jubileum-wedstrijd van aanvoerder Ben Wijnstekers- hij kon zijn 250ste wedstrijd van wege een opspelende voetbles sure niet uitmaken en werd hal verwege vervangen door Van Til- ging daarna volledig mis. Het leidde tot de 1-1 van Van der Wiel en de totale desorganisatie bin nen Feyenoord. De vleugelspitsen (Jeliazkov en Vermeulen) trokken vergezeld van hun tegenstanders meer en meer naar binnen en van achter uit kwamen doorlopend spelers door het midden op (Nielsen, Gullit), zodat in het centrum file vorming ontstond van Feyenoor- ders. Ruimte voor de voordien succesvolle één-twee combina ties van Cruijff en Gullit was er niet meer, de opbouw verliep in het vervolg met de snelheid die dikke stroop gewoonlijk ontwik keld en DS kon niet alleen de 1-1 moeiteloos verdedigen, maar kon ook aanzetten voor de tegen aanval. Vaak gestuurd door libero Gerrie Mühren, de beste man van het veld, en verder gedirigeerd door het beweeglijke spitsje Hakim Braham, was DS daarbij niet eens kansloos. Feyenoord was dat wel, de spelers liepen elkaar voortdurend in de weg. Thijs Li- bregts onderkende het. "Als er een muur staat met een deur er in, ga je normaal gesproken door die deur heen, wij liepen er steeds met de kop tegenaan", zo omschreef de coach het voetbal van zijn ploeg plastisch. "Daar krijg je dus pijn in je hoofd van De fluitconcerten van de 19.213 kij kers (de ver teruggevallen Cruijff verdiende niets) verhevigden die pijn, maar het asperientje werd drie minuten voor tijd aangedra gen. Van de Korput, die zich als rechtsback al op wintervakantie waande, speelde de bal in duel met Spaan de bal te ver voor zich uit, 'viel' en kreeg de vrije trap waaruit Cruijff het hoofd van Gullit vond. De libero die de laat ste tijd het patent heefl op het scoren van de beslissende goals, zorgde ervoor dat het medicijn een dubbele uitwerking kreeg. Dorjee werd er "doodziek" van (Libregts: "Ik vond het wel een vrije trap, maar dat zeg ik puur chauvinistisch. Als ik nu Dorjee zou heten, zou ik daar ook een andere mening over hebben"); Feyenoord bleef voor de buiten wereld gezond. Tenminste op papier. Libregts keek eronder: "Zoals je na een wedstrijd bij Roda geen hosanna moet roepen, omdat het lek bo ven water is, zo hoef je na zo'n moeizame overwinning niet in paniek te raken. Maar we moeten wel de vinger op de zere plekken houden". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13