VS wijzen informeel Sowj et-voorstel af D In erfenis Kennedy meer mythe dan politieke gegevens INDONESIE-REIZEN 5Geert alleenrecht kruisraketten Denktash geeft geen gehoor aan resolutie Suriname legt verzoek om onderzoek terzijde Israël juicht bombardement toe Congres VS akkoord verhoging bijdrage IMF mrnmw lp] ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) De Verenigde Staten hebben volstrekt afwijzend gereageerd op het jongste informele Sowjet-aanbod bij het overleg over de middellange-afstandsraketten in Genève. Woordvoerder Speakes van het Witte Huis zei gisteren dat de VS geen enkel akkoord zullen aceepteren dat de Russen het alleenrecht geeft op raketten voor de middellange afstand. Buitenland Volgens uit Bonn afkomstige in formaties zou Moskou bereid zijn het aantal raketten tot 120 (met 360 kernkoppen) te vermin deren. De voorwaarde was dat de Verenigde Staten de plannen tot plaatsing van 572 raketten in de Europese landen zou afzien. Als compensatie zou de Sowjet-Unie haar eis laten vallen om de 162 Castratie Drie mannen die bekend heb ben schuldig te zijn aan het verkrachten en ernstig mis handelen van een 23-jarige vrouw zijn door de rechter voor de keuze gesteld te wor den gecastreerd, of voor 30 jaar achter de tralies te ver dwijnen. De rechter in de plaats Ander son in de Amerikaanse staat South Carolina noemde zijn uitspraak een "uitvoerbaar alternatief'. Bij zijn uit spraak had rechter Pyle het nadrukkelijk over fysieke ca stratie, maar hij zei geen be zwaar te hebben tegen het ge bruik van chemicaliën. Che mische castratie is een om streden zaak, waarbij gebruik wordt gemaakt van het vrou welijke hormoon depo- provera, dat libido-onder drukkend zou werken. De veroordeelden zijn 19, 21 en 27 jaar oud. Niet belachelijk President Canaan Banana van Zimbabwe is niet belachelijk en wie het tegendeel beweert kan nu rekenen op een ge vangenisstraf van maximaal vijf jaar en een boete van 1.000 Zimbabwaanse dollars. Na te zijn goedgekeurd door het parlement tekende de president het wetsvoorstel zelf. Het is nu in Zimbabwe verboden de autoriteit van het staatshoofd te ondermij nen, "vijandelijke gevoelens" ten aanzien van hem op te wekken of gevoelens van "haat en minachting" op te roepen of hem belachelijk te maken. Britse en Franse kernraketten mee te tellen. Die zouden dan la ter in een apart overleg aan de orde moeten komen. Het officiële Sowjet-persbureau Tass sprak gisteren deze berich ten tegen. Volgens Tass is er ab soluut geen sprake van „geheime signalen" van de kant van de Sowjet-Unie dat de eis om de Franse en Britse raketten mee te tellen is vervallen. „Er bestaat geen enkel signaal", liet Tass we ten, „en er kan geen enkel sig naal van die aard bestaan". In de vandaag verschijnende uitga ve van het Russische partij-or gaan Prawda verklaart de Russi sche minister van defensie Dmi tri Oestinov dat de Sowjet-Unie in geval van plaatsing van nieu we middellange-afstandsraket ten in Europa, door zal gaan met plaatsing van SS-20 raketten. Verder kondigde hij aan dat in overeenstemming met de bond genoten van de Sowjet-Unie aan- vullendfe systemen als tegen wicht voor het toenemend aantal Navo-kernwapens zullen worden geplaatst. Voorts liet Oestinov weten dat Rusland als antwoord op de Amerikaanse strategische kernwapens intercontinentale NEW YORK (AP) - De Turks-Cy priotische leider Denktash heeft gisteren gezegd dat hij geen ge hoor zal geven aan een V.N.-reso- lutie die de Turkse minderheid op Cyprus vraagt de onafhanke lijkheidsverklaring ongedaan te maken. Denktash zei dat de ontwerpreso lutie, waarin zijn republiek "on wettig" wordt verklaard "geen morele of legale waarde" heeft en niet kan worden uitgevoerd. "De Veiligheidsraad kan het zelf beschikkingsrecht van een volk dat daarvan gebruik heeft ge maakt niet wegnemen", zei Denktash. raketten en kruisvluchtwapens met groot bereik zullen gaan op stellen. CDA-fractieleider De Vries vindt dat de Navo zou moeten reage ren met een positief signaal op het Russische voornemen de Franse en Britse kernraketten niet langer te betrekken bij de ontwapeningsgesprekken in Ge nève. De Vries herhaalde nog eens zijn bij het rakettendebat in de Tweede Kamer gepresenteer de voorstel om na de eerste plaat singen van kruisraketten in West-Europa, verdere plaatsing gedurende bijvoorbeeld een half jaar op te schorten. De eerste Britse reactie op het nieuwe ontwapeningsvoorstel van de Sowjet-Unie was nogal koel. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zei dat het niet langer door de Sowjet-Unie willen betrekken van de onafhankelijke Britse en Franse kernmacht bij de onder handelingen in Genève „een stap in de goede richting te vinden". In dezelfde zin reageerde de Ne derlandse regering op de geruch ten over de nieuwe Russische voorstellen. Het is een signaal de Sowjet-Unie bereid is na te den ken over het aantal SS-20 raket ten, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Niettemin blijft de regering van mening dat moet worden geconstateerd, dat ook in deze benadering sprake blijft van een aanzienlijk aantal SS-20's, terwijl daar tegenover geen enkele Amerikaanse plaat sing in Europa zou worden toe gestaan. DEN HAAG (ANP) Suriname is niet van plan in te gaan op de wens van de internationale ar beidsorganisatie ILO in Genève om een onafhankelijk onderzoek te laten instellen naar de gebeur tenissen in december 1982, toen vijftien critici van het bewind- Bouterse werden doodgescho ten. Dat blijkt uit een gisteren met algemene stemmen door de ILO-beheersraad (bestuur) aan vaard rapport dat is opgesteld na een bezoek van een ILO-verte- genwoordiger aan Suriname. Het rapport is opgesteld na een klacht van het IVVV (Internatio naal Verbond van Vrije Vakver enigingen) waarbij onder meer de FNV is aangesloten. Het rap port behandelt de dood op 8 de cember van de Surinaamse vak bondsleider Cyriel Daal en nog drie Surinamers die functies hadden in de vakbond, te weten de journalisten Behr en Rahman en de advocaat mr. E. Hoost. De ILO veroordeelt hun dood "in de sterkste termen". Over de dood van de andere 11 slachtoffers van 8 december kan het IVW geen klacht indienen omdat het geen vakbondsmensen betreft. Het is voor het eerst dat in een offi cieel rapport is vastgelegd dat. Suriname geen onafhankelijk onderzoek wenst naar de gebeur tenissen van december. Tot nu toe had de Surinaamse regering zich nooit duidelijk uitgespro ken. Zo werd in de regerings-. verklaring van 1 mei geheel over december '82 gezwegen. Neder landse politici hebben een onaf hankelijk onderzoek steeds als voorwaarde genoemd voor her vatting van de ontwikkelings hulp. STAALINDUSTRIE - Bij alle afdelingen van het Waalse staal bedrijf Cockerill-Sambre in Luik en omgeving is gisteren de pro- duktie stil gevallen. In Luxem burg overleggen Belgische en Luxemburgse ministers over een eventuele samenwerking tussen de Luxemburgse staalbedrijven Arbed en het Waalse Cockerill- Sambre. De Waalse staalarbei- ders zijn bang dat zo'n eventuele samenwerking ontslagen tot ge volg kan hebben. STAVANGER Het lot van het Noorse hotelplatform Alexander Kiel- land, dat op 27 maart 1980 kapseisde met als gevolg dat 124 mensen het leven verloren, is gisteren bezegeld. Het in september van dit jaar voor een nader inspectie rechtop gezette wrak van het 10.000 ton zware plat form werd gisteren naar een 700 meter diep fjord ten noorden van Sta- vanger gesleept en daar door middel van explosieven tot zinken ge bracht. De Alexander Kielland, die dienst deed als onderkomen voor arbeiders van de booreilanden in het Ekofisk-olieveld, verging in 1980 in een zwa re storm doordat een van de vijf poten waarop het rustte het begaf. Er waren 89 overlevenden. Na de ramp bleek dat er 35 vermisten waren, die zich vermoedelijk in het wrak bevonden. Uit de overblijfselen van het platform heeft men er slechts vijf kunnen bergen. JERUZALEM (AFP) - Het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken heeft positief gereageerd op de Franse bombardementen op guerrilla-stellingen in Oo$t- Libanon. Israël zei dat er geen contact tus sen de twee landen was geweest over de acties. "Iedere actie die gericht is op het treffen van ter- gericht is op terroristen, is ;en woordvoer- roristen-bases het uitroeien v ons welkom", zi der. "De Amerikanen en Fransen zijn wrekers van het wreedste soort"! zo heeft de Iraanse president Chamenei, gisteren in Teheran gezegd over het bombardement, waarbij zeker 39 mensen om het leven kwamen. Chamenei zei in zijn preek tijdens het vrijdaggebed aan de univer siteit van Teheran: "Na de explo sies van de Amerikaanse en Franse bases in Libanon hebben de Amerikanen en Fransen ge zegd dat zij zich zouden wreken. Zjj hebben zich op de wreedste manier gewroken door mensen te bombarderen". WASHINGTON (RTR) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren met 226 tegen 186 stemmen akkoord gegaan met een verho ging van de bijdrage van de VS aan het Internationale Monetaire Fonds (IMF) met 8,4 miljard dollar. Aangezien de Senaat donderdag al ak koord was gegaan kan het betreffende wetsontwerp nu naar president Reagan voor ondertekening. Met de goedkeuring door het Congres is een einde gekomen aan een al maanden slepende kwestie. Er bestond binnen de Amerikaanse volks vertegenwoordiging sterke oppositie tegen het wetsontwerp omdat veel afgevaardigden meenden dat het geld voornamelijk zou dienen om banken met vorderingen op ontwikkelingslanden met grote schulden uit de problemen te helpen. Besprekingen achter de schermen tussen de regering en vooraanstaande Congres-leden hebben uiteindelijk ge zorgd voor een meerderheid. ADVERTENTIE UNITRAVEL - de grootste organisatie in Nederland op het gebied van Indonesië-reizen - gaf de fotograaf Jan van der Zwaard opdracht een dia show te maken van IV2 uur over Indonesië, waarvan de tekst door Mies Bouwman werd ingesproken. Het resultaat is een prachtige audio-visuele presentatie die laat zien wat een reis met UNITRAVEL inhoudt en hoe boeiend Indonesië is. Na het grote succes van de presentatie in 1982, wordt deze show als volgt herhaald: Dinsdag 22 november, 20.00 uur in de Stads gehoorzaal te Leiden. Plaats bespreken en toegangskaarten 7,50 bij V.V.V. Leiden, tel.: 071 - 146846, op werkdagen van 09.00 - 17.30 uur en op zaterdag van 10.00 - 16.00 uur en op de avond zelf vanaf 19.00 uur aan de zaal. Woensdag 23 november, in de Toneelzaal van het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag. Ie voorstelling: 19.00 uur, 2e voorstelling: 21.30 uur. Plaats bespreken en toegangskaarten 7,50 in het Congresgebouw, tel.: 070 - 548000, dagelijks van 11.00 - 15.00 uur en op de avond zelf vanaf 18.00 uur aan de zaal. WASHINGTON Met een Ita liaans geweer uit 1940, voor 21.45 dollar betrokken bij een postorderbedrijf in Chicago, maakte een maatschappelijke mislukkeling, Lee Harvey Os wald op 22 november 1963 om 12.30 uur precies, plaatselijke tijd, een eind aan het leven van de Amerikaanse president John F. Kennedy. De schok van die gebeurtenis trilt in de VS anno 1983 nog na, hoewel intussen zowel de romantische mythe die rond Kennedy werd geweven als een aantal van zijn politieke daden onder jaren van nadere beschouwing tame lijk hebbep geleden. Kennedy repte zich tijdens de duizend dagen van zijn rege ring in een merkwaardige trap pelgang van rampspoed naar hoop. En eindigde tenslotte zijn leven als geval 24740 in een operatiekamer voor noodge vallen van het Parkland Me morial Hospital in Dallas (Te xas). Om een uur 's middags of ficieel, maar in feite al eerder. De Verenigde Staten hadden een president verloren, die met een te dunne meerderheid was ge kozen om van een mandaat te kunnen spreken. Het land kwam desondanks terecht in een draaikolk van diepgaande twijfel aan de fundamentele, zij het soms nogal eenvoudige waarheden waarop Amerika nen hun samenleving baseren. John Fitzgerald Kennedy. Zo ongeveer de helft van de Amerikanen die nu leven, wa ren toen zuigelingen of nog niet geboren. Zij hebben net een onsmakelijke politieke strijd meegemaakt, die een aar zelende president Reagan dwong een wet te tekenen, die Martin Luther King de politie ke heiligverklaring van een na tionale gedenkdag (met vrij-af) heeft verschaft. King werd ook vermoord. Zoals de zwarte re volutionair Malcolm X. En Ro bert Kennedy. Darlings In vele opzichten was John Ken nedy een opstap naar de jaren zestig, waarin tenslotte weinig zogenaamd gevestigde waar den overeind zouden blijven en die na verloop van tijd ook de schittering zouden afdek ken van al het briljante intel lect dat Kennedy naar Was hington bracht. Met zijn intre de kreeg het Witte Huis de her kenbare proporties van een le vendig gezinsleven en de dra ma's die daarmee gepaard gaan. „Jack" en Jackie werden de „glamorous darlings" van een natie, die aan een revolu tionair verleden een bizar ver langen heeft overgehouden naar hofhouding. Alom in de wereld bleken mannen plotse ling hun haar laag over de wenkbrauwen en naar rechts te kammen. De romantiek van de Kennedy's vond zelfs een neerslag in de code-namen, die de geheime dienst in november 1963 ge bruikte: Lancer voor de presi dent, Lace voor zijn vrouw, Ly ric en Lark voor de twee kinde ren Caroline en John F. junior. Men kan natuurlijk wel dro men van Camelot en vergelij kingen maken met King Ar thurs Ronde Tafel, maar Ken nedy wilde toch dat zijn volk schuilkelders zou bouwen te gen atoombommen. Toen de burgerrechten in het ge ding waren handhaafde Ken nedy om redenen van binnen lands politiek eigenbelang, de wet. Hij stemde tevens in met de uitvoerige spionnage van de FBI tegen Martin Luther King, die op grond daarvan er nu nog van wordt beschuldigd een communistische meeloper te zijn geweest, hoewel daarvoor nooit bewijs is gevonden.En al le retoriek omtrent de morele aspecten van het leven en de verantwoordelijkheden die het Witte Huis meebrengt daarge laten, knoopte hij relaties aan met onder anderen de vriendin van een Mafia-baas. Mythe Te Washington koesteren de ge trouwen uit de Kennedy-perio- de nog steeds een zekere af keer tegen de zogenaamde „re visionisten", die na zijn dood besloten de kwaliteit van Ame- rika's eerste rooms-katholieke president tegen het licht te houden in plaats van zich te verdiepen in wat had kunnen zijn als... Kennedy's president schap heeft in al zijn opzichti ge vitaliteit meer mythe nage laten en gevleugelde woorden, dan politieke gegevens waar mee men heden nog overweg kan. Kennedy was de vertegenwoor diger van een nieuwe generatie machthebbers, oorlogsheld, winnaar van een Pulitzerprijs (Profiles in Courage), journa list, lid van het Huis van Af gevaardigden, Senator, rijk hij kreeg van zijn vader Joseph een miljoen dollar cadeau toen hij negen werd), idealistisch en uiterst aantrekkelijk voor de drommen teenagers en ietwat oudere dames, die zich in zijn campagnes stortten alsof het om een feestje ging. Van reali teiten waarmee de gewone en de gekleurde man worden ge confronteerd had hij uit eigen ervaring verhoudingsgewijs weinig weet. In de lichte sneeuwval bij zijn in huldiging ontvouwde Kenne dy een filosofie omtrent Ame rika's plaats in de wereld en zijn daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheden, die in het licht van de historie thans voornamelijk de betrekkelijk heid aantoont van de voorne mens waarmee 's werelds staatslieden hun taak aanvan gen. „Loyalisten" en „revisionisten" komen met dezelfde tekst on der de neus tot uiteenlopende interpretaties: volgens dege nen, die ook na twee decennia de schok van de vervlogen hoop nog niet meester zijn riep Kennedy Moskou op tot onder handelingen - anderen herken nen in de woorden nog de kou- door Henk Kolb de oorlog en al de aanloop naar het Vietnam-drama, dat later zou volgen. Latijns- en Centraal-Amerika kregen een Bondgenootschap voor Vooruitgang toegezegd, verpakt in de verzekering dat het halfrond van plan was baas in eigen huis te blijven, omdat de vreedzame revolutie van hoop niet de prooi zou mogen worden van vijandige mach ten. Feitelijk, rationeel en rea listisch was Kennedy in zaken van buitenlands beleid, zeggen zijn naaste medewerkers van destijds. Zijn meer idealisti sche overwegingen mondden uit in een Vredeskorps van jon ge Amerikanen, hulpverle nend uitgezonden naar verre landen. Argeloos De jongste president uit de Ame rikaanse geschiedenis demon streerde met al deze overwe gingen in gedachten een ont hutsende argeloosheid, toen hij zijn generaals toestemming gaf een rommelige brigade van Cubanen in ballingschap aan land te laten gaan in de Var kensbaai, om Castro te verwij deren. Een project was dat nog van de 70-jarige Eisenhower, toen de oudste president in de Amerikaanse geschiedenis. Kennedy hield er een afschuw van militaire oplossingen aan over, zegt Theodore Sorensen, een van zijn vertrouwelingen. Niettemin: Kennedy bestelde maar liefst duizend nieuwe in tercontinentale raketten om een leemte op te vullen, die la ter evenmin bleek te bestaan als Reagans „venster van kwetsbaarheid". Daar lag het begin van een wapenwedloop die tot vandaag voortduurt. Het was Kennedy, die 16.000 Amerikaanse soldaten naar Vietnam stuurde en onder wiens beheer daar een regering letterlijk uit de weg werd ge ruimd, ook al was dat eigenlijk niet de bedoeling. De Russen vernederden Ameri ka door als eersten een glim mend apparaat ter grootte van een voetbal met vier sprieten en later ook een mens in een baan om de aarde te brengen. Kennedy besloot de technolo gie van de VS te mobiliseren en mensen naar de maan te zenden. Verder, op het buitenlands ter rein waar zijn presidentiële macht rechtstreekser in het ge ding was dan binnenslands: een crisis over Berlijn (méér Amerikanen onder de wape nen); een topconferentie en schriftelijke contacten met Chroestsjow en ontmoetingen met de belangrijkste westelij- ke leiders; en een crisis over Sowjet-raketten op Cuba, „de dertien dagen van oktober" 1962 waarin de wereld dichter bij een kernoorlog kwam dan ooit tevoren of sindsdien. Crisis-beheersing Deze Cuba-crisis toonde aan wat Kennedy in het Witte Huis had geleerd. De behandeling van die dreigende ramspoed is tot vandaag de dag een voorbeeld van geslaagde crisisbeheer sing. Hij had uitgevonden en zijn toespraken gaven daarvan bl(jk, dat er geen universeel Amerikaans gelijk of oplossing bestaat voor elk probleem dat zich in de wereld voordoet De reis naar Dallas was nodig om een verdeelde Democratische partij weer bijeen te brengen tijdens de aanloop naar verkie zing voor een tweede ambtster mijn, waarin alle verwachtin gen zouden worden ingelost. Het eind van die dromen kwam 0.08 seconde, nadat Lee Harvey Oswald op de zesde verdieping van een opslag plaats van leerboeken in Dallas de trekker overhaalde. ADVERTENTIE Oaar doel U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes Grote keukenshow met inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires Woningverbetering en verfraaiing Onderhoud van huis. tuin en auto Doe-Het-Zelt materialen en -gereedschappen «Tuinaanleg Nationale postzegelmanifestatie met eigen postkantoor en Ahoy:stempe! Zeit-Maak-Mode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazzballet Hobby's en kreatieve vrijetijdsbesteding Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën tipdoen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9