Bonden schorten acties even op c ÜHEEFTBECHTOPÜWPRIWË J 'Samen' gaat het beter maar de vraag is: hoe? Overleg maandag afgewacht Veel drukte op rivieren Hervormde kerk wil ICTO niet erkennen WEEKBLAD PRIVÉ-AB0NNEE SERVICE Ondanks onze maatregelen om te komen tot volledige bezorging, is het mogelijk, dat u bij uitzondering Privé niet heeft ontvangen. Haal nu uw weekblad op in de winkel, vanzelfsprekend zullen wij na uw bericht de aanschafprijs f 1,85) geheel vergoeden. Voor dit ongerief bieden wij u onze verontschuldigingen aan. Directie Weekblad Privé. 'Accufabriek moet dicht wegens gevaar' CDA op bres voor het gezin Bedrijf vecht opzeggen lozingsvergunning aan ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De acties in het openbaar vervoer zijn voorlopig opgeschort in afwachting van het resultaat van het ambtenarenoverleg, maandagavond, tussen minister Rietkerk(binnenlandse zaken) en de bonden. Tot en met maandag zijn er geen stakingsacties bij de spoorwegen en het streekvervoer. De stiptheidsacties bij NS gaan gewoon door. De geplande langzaam-aan-acties die volgende week als nieu we actievorm bij de spoorwegen zouden beginnen, heeft de Vervoersbond FNV ge schrapt. Binnenland ARNHEM (ANP) - De voor dit jaargetijde extreem lage water standen in de grote rivieren lei den tot een topdrukte in het scheepvaartverkeer. Omdat slechts een geringe diepgang mogelijk is kunnen veel schepen maar half worden geladen. Voor hetzelfde werk is ongeveer een dubbel aantal schepen nodig. De Rijn stond bij Lobith gisteren op een peil van 7.79 meter. In de afgelopen jaren was dat alleen in 1976 nog lager (rond 7.50 meter). De extra drukte op de i leidt volgens rijkswaterstaat ove rigens niet tot problemen. Wel zijn in bijvoorbeeld Nijmegen en Arnhem verschillende woonbo ten bijna droog komen te liggen. De bewoners vrezen schade als de vorst intreedt en de rivieren dan nog niet op peil zijn. De lage waterstanden van de afge lopen dagen worden vooral ver oorzaakt door de zeer beperkte regenval in het stroomgebied van de i Door de lage waterstand en de daarmee samenhangende inzet van extra schepen zijn veel meer schippers aan net werk dan nor maal. De winsten voor de schip pers blijven overigens beperkt, omdat er per schip veel minder vracht kan worden meegeno- NS heeft gisteren besloten in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak in het kort geding dat twee weken geleden was aange spannen tegen de Vervoersbon- den. In het geding was bepaald dat de bonden het recht hebben acties te voeren. NS wil de rech ter nu vragen het Utrechtse von nis te vernietigen en alle acties die nog gaande zijn met onmid- dellijke ingang te verbieden. Dit Anderhalf miljoen werklozen voorspeld DEN HAAG (ANP) - Drs. H. van Stiphout, directeur van de Orga nisatie voor Strategisch Arbeids marktonderzoek, acht een werk loosheid van anderhalf miljoen mensen tegen 1990 waarschijn lijk. "Daarmee tekent zich een tragiek af, omdat werkgelegen heid nauwelijks te verwezenlij ken lijkt en werkloosheid onbe taalbaar wordt", zo zei hij giste ren tijdens een bijeenkomst van zijn organisatie in Den Haag. Het probleem van arbeid en werk gelegenheid heeft naar de me ning van drs. Stiphout dramati sche vormen aangenomen. So ciale ontreddering en maat schappelijke instabiliteit teke nen zich langzamerhand af. Een blijvend groot aantal werklozen zal economisch en sociaal wor den achtergesteld, omdat het volgens Stiphout onvermijdelijk is dat de werkenden de belang rijkste opbrengsten uit arbeid zullen opeisen. Hieruit zullen nieuwe klassentegenstellingen voortvloeien. op straffe van een miljoen gul den per overtreding. Het hoger beroep dient op 8 december in Amsterdam. Vandaag dient het kort geding dat Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aangespannen te gen de AbvaKabo. GS willen dat de rechter de staking bij de Wes- terschelde-veren verbiedt. GS van Zeeland hebben de AbvaKa bo ook verantwoordelijk gesteld voor de financiële gevolgen van deze staking. Sinds gisteren lig gen de veerdiensten in Zeeland als gevolg van protestacties van het personeel bijna stil. De Centrale Commissie van werk gevers in het beroepsgoederen- vervoer is van mening dat de overheid, gezien haar verant woordelijkheid, verplicht is de marine naar de Zeeuwse wateren te sturen om de stakende beman ningen van de veerponten tot va ren te dwingen. Volgens de com missie heeft de staking bij de veerponten het regionale verkeer in Zeeland volledig ontwricht. De ambtenarenbond AbvaKabo overweegt de staking bij de pos terijen van PTT uit te breiden. Gedacht wordt aan het uitroepen van stakingen bij de voorsorteer- centra. Het automatiseringsproject van de belastingdienst in Apeldoorn, dat aanstaande maandag zou be ginnen, is door de stiptheidsac ties van belastingambtenaren voorlopig van de baan. Honderd werknemers bij de vuilafvoer- „maatschappij VAM in Wijster gaan dinsdag staken als de direc tie bij de onderhandelingen over hun nieuwe cao de korting van 3,5 procent wil doorvoeren. Zij stellen dit in een ultimatum dat maandagavond afloopt. Maandag, dinsdag en woensdag gaan ambtenaren van het Haagse gemeentehuis met hun collega's van de gemeentereinigings dienst het vuilnis ophalen. De AbvaKabo heeft acties aange kondigd tegen directies en dienstleidingen die ambtenaren wegens door de poststaking ver oorzaakt gebrek aan werk met verplicht verlof' naar huis sturen. Deze directies willen straks amb tenaren met onbetaald overwerk inzetten om het extra-werk te doen dat vrijkomt wanneer de poststaking is afgelopen, aldus de AbvaKabo. De eigen vervoerders, georgani seerd in de EVO (42.000 onderne mingen) hebben op regering en ambtenarencentrales een drin gend beroep gedaan een einde te maken aan de „maatschappij ontwrichtende acties". Volgens de EVO zijn de gevolgen van de acties bij PTT en douane voor het bedrijfsleven zo ernstig ge worden, dat eigen inventiviteit niet langer helpt. De aan- en af voer van goederen en de distri butie ervan, hebben tot een zoda nige schade geleid, dat de gren zen van het aanvaardbare ver zijn overschreden, aldus de eigen vervoerders. De FNV-actiekaravaan, die de af gelopen week door het land trok om uitkeringstrekkers en ambte naren te inspireren door te gaan met hun acties, heeft bijna 40.000 op de been gebracht. DEN HAAG - Enkele duizenden mensen demonstreerden gisteren op het Binnenhof in Den Haag tegen de 3.5 procent korting op uitkeringen. Een groep musici omlijstte het geheel met FNV-strijdliederen. <Foto gpdi DOORN (ANP) - De Nederlandse Hervormde Kerk zal het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) en het Her vormd Beraad Vredesvraagstuk ken (HBV) niet dezelfde plaats en erkenning geven als het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). De synode verwierp gisteren in ADVERTENTIE Doorn een motie van die strek king met 35 tegen 16 stemmen. Met ruime meerderheid wees de synode verder een voorstel af om de banden met het IKV te ver breken. De synode had evenmin behoefte aan een nieuwe pasto rale brief over de kernwapens, waarin alle standpunten op even wichtige wijze zijn verwoord (35 tegen 17 stemmen). ICTO en NB V hadden vorig jaar de synode om erkenning gevraagd. Beide organisaties zijn opgericht als reactie op de activiteit van het IKV en op de pastorale brief uit 1980, waarin de Hervormde Sy node gebruik en bezit van kern wapens afwijst. Het IKV is in' 1966 door negen kerken, waaron der de hervormde kerk, opge richt. Het hoofdbestuur van het ICTO. heeft teleurstellend gereageerd op het besluit van de Hervormde Synode. Het ICTO vraagt zich af of het nog wel zinvol is met de synode en haar instanties ge sprekken aan te gaan. Het hoofd bestuur overweegt het werkter rein te verleggen naar de plaatse lijke gemeenten. EXPORT Hoewel relatief klein in omvang, is de Nederlandse ex port naar de Volksrepubliek Chi na in de eerste drie kwartalen van het jaar verdubbeld, in ver gelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Ook de export' naar de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is sterk gestegen (beide met 40 procent), zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In totaal groeide de Nederlandse export de eerste negen maanden met bijna vier procent ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1982. Gemeente helpt bij ontheffing og-belasting TILBURG (ANP) - B en W van Tilburg willen de Tilburgse bevolking vanaf begin de cember actief gaan voorlich ten over de mogelijkheden tot kwijtschelding van onroe- rendgoed-belasting (ogb). Dat heeft het college deze week besloten. Begin december gaan de eerste aanslagen over 1983 de deur uit. Bij die aanslagen zit een pamflet met algemene infor matie over de belastingaan slag en wordt tevens verwe zen naar een folder waarin staat wanneer men in aan merking kan komen voor ontheffing van betaling. De folder is in de loop van de cember op diverse plaatsen in de stad verkrijgbaar. DIEREN (ANP) De Industrie bonden FNV en CNV willen slui ting van accufabriek De Komeet in het Gelderse Dieren, omdat de werkomstandigheden daar een rechtstreeks gevaar voor de ge zondheid van de 26 werknemers betekenen. Uit verschillende onderzoeken bij het bedrijf is de afgelopen jaren gebleken, dat er in de lucht een veel te hoog loodpercentage voorkomt. Ook in het bloed van veel werknemers is te veel lood aangetroffen. Volgens de bonden spot de bedrijfsleiding al jaren met alle regels en voorschriften die de veiligheid en gezondheid van de werknemers moeten ga randeren. Een proces-verbaal van de Ar beidsinspectie was voor de Arn hemse officier van justitie on langs aanleiding om voor de rechtbank sluiting van De Ko meet te eisen. De rechter ging echter niet verder dan een boete van 1000 gulden. UTRECHT (ANP) - Het CDA gaat de komende jaren nadruk leggen op "de kwaliteit van het leven". Centraal daarin staat respect voor leven en natuur. Ook het ge zin moet weer de aandacht krij gen die het verdient. De vice- voorzitter van de CDA-Tweede- Kamerfractie, Van der Linden, zei dit vandaag in Utrecht op een bijeenkomst van de jongerenor ganisatie van zijn partij. Volgens Van der Linden "hunkert de Nederlandse maatschappij naar wat meer christelijke warm te". Dat is broodnodig na de ma terialistische jaren die we achter ons hebben, aldus Van der Lin den. "individualisering ver vreemdt de mensen van elkaar, gezin en warme menselijke ver houdingen zijn bindende ele menten". Volgens het kamerlid presenteren PvdA en WD straks de reke ning van de arbeidstijdverkor ting aan de mensen die met een laag inkomen moeten rondko men. Deze partijen leggen vol gens Van der Linden een veel te grote nadruk op de individuali sering. Maar de echte minima met hun gezinnen hoeven niet bang te zijn, want wie strijdt voor het recht van de sterkste vindt het CDA tegenover zich, aldus Van der Linden. ROTTERDAM (GPD) Het Rotterdamse bedrijf Booy Clean heeft in een gisteren verzonden telex aan minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) haar besluit de lozingsvergunning van het bedrijf per 15 decem ber op te zeggen aangevochten. Booy Clean voert een rapport aan van de afdeling scheikundige technologie van de TH Delft, waarin staat dat het bedrijf slechts voor een tiende van het totaal vervuild havenslib in de Rotterdamse Geulhaven aansprakelijk kan worden gesteld. De inbeslagname van de boedel met een waarde van 45 miljoen gulden, vindt men niet in verhouding staan met de schoonmaakkosten van de Geulhaven die in de vijf miljoen gulden zullen belopen. Het Rotterdam se bedrijf zegt zich niet te willen onttrekken aan de vervuilingsproble- matiek maar wenst ook niet als de hoofdschuldige te worden aangewe zen. Men eist begin volgende week een overleg met de minister. Als dat er niet komt, dreigt het bedrijf juridische stappen te zullen onderne- Een woordvoerder Voskuyl van verkeer en waterstaat zegt niet te schrik ken van de dreigementen van Booy Clean. „Men heeft al vaker met gerechtelijke acties gedreigd. De minister heeft echter haar besluit niet zonder meer genomen. Het bedrijf is al een paar jaar achtereen gewaar schuwd om z'n vervuilende activiteiten te staken. Rijkswaterstaat denkt dat het schoonmaakkarwei in de Geulhaven zeker enkele tiental len miljoenen guldens zal kosten. Die inbeslagname van de boedel is dan ook zeker niet ongegrond". Hoewel dat door alle actienieuws wat onderbelicht is gebleven, heeft premier Lubbers de afge lopen twee weken toch enkele malen toegegeven dat het kabi net in het huidige conflict met de ambtenarenbonden tacti sche fouten heeft gemaakt. Op de CDA-partijraad in Bus- sum '-constateerde Lubbers twee weken geleden dat het kabinet er kennelijk onvol doende in geslaagd is de werkelijke bedoelingen achter de kortingsvoorstellen goed over te brengen. Hij stelde vast dat er tal van misverstanden de ronde deden, waardoor de kri tiek wellicht ongenuanceerder door Hans de Bruijn was dan - volgens hem - nodig. Weliswaar plakte Lubbers, even als CDA-fractieleider De Vries, aan die erkenning de kritiek vast dat de bonden en de oppo sitie de feiten bewust verkeerd hadden weergegeven, feit is dat het kabinet er zelf niet in geslaagd is zijn beleid goed te verkopen. Het kabinet heeft zelf, sinds de korting op de uitkeringen en ambtenarensalarissen in juli bekend werd, nauwelijks een gelegenheid gezocht om de ambtenarenbonden (en het grote publiek) duidelijk te ma ken waarom het wil wat het wil en hoe het dacht daarover met de ambtenarenbonden tot overeenstemming te komen. Integendeel, het probleem werd al gauw versimpeld tot het te rugdringen van Het financie ringstekort en het vóór of te gen de 3,5 procent korting zijn. Werkgelegenheidsaspecten kwamen er nauwelijks aan te pas. Het kabinet stelde zich boven dien in deze vrijwel geheel via de publiciteit en de actiepodia gevoerde discussie zo onge naakbaar op, dat het onderhan delingsklimaat al op voorhand slecht was. Het verkeek zich bovendien op de - inderdaad ongekende - eensgezindheid van de vier ambtenarenbon den. 'Nulpunt' Oud-minister van sociale zaken Albeda constateerde dezer da gen dat de overlegeconomie, ooit een innig gekoesterde ver worvenheid, na de laatste jaren al steeds meer te zijn uitge hold, nu bijna op een „nul punt" terecht is gekomen. En het kabinet-Lubbers leek daar tot voor zeer kort vrede mee te hebben. Deze week kwam op een CDA- bijeenkomst in Brabant de er kenning van Lubbers dat het kabinet in zijn dadendrang misschien iets te ver is doorge schoten. Als wij een fout heb ben gemaakt, zei de premier, dan is het „dat wij de ambtena- renorganisaties wellicht meer bij de afweging van het beleid hadden kunnen betrekken". Volgens Lubbers toont de be reidheid van het kabinet om over een meerjarig arbeids voorwaardenbeleid voor over heidspersoneel te praten aan dat het een beetje van die weg wil terugkomen. „Maar heus niet uit vrees voor de acties", voegde hij er haastig aan toe. Dat zou de ambtenarenbonden teveel eer geven. Toch was er „hulde" van Lubbers voor de bonden, omdat er nu weer kan worden gepraat. Dit betekent overigens niet dat het kabinet nu vindt dat het beter al in juli met de bonden had kunnen gaan praten. Dat kan ook niet. De bonden zou den zich nooit hebben laten verleiden op die manier mede plichtig te worden aan het ka binetsbeleid. Bovendien zou dan, nu de frac tieleiders van de regeringspar tijen toch al zo nauw bij de óp- stelling van de begroting zijn betrokken, de parlementaire behandeling van de begro tingsvoorstellen helemaal tot een farce zijn gemaakt. Wantrouwig Nu de gesprekspartners donder dag zonder resultaat uiteen zijn gegaan, valt daarom nog niet te overzien wat de bereid heid tot praten over een meer jarig beleid van de kant van het kabinet werkelijk waard is. Het kabinet heeft de afgelopen maanden voldoende redenen voor de ambtenarenbonden geschapen om wantrouwig te blijven. Lubbers opmerkingen leken vooral bedoeld als een poging om de verziekte sfeer wat te verbeteren. In de rest van zijn Brabantse rede riep hij her haalde malen op om nu „sa men" aan oplossingen te Oud minister Albeda: overleg economie op nulpunt. (Foto ANP) werken. Het berouw komt dui delijk na de zonde. Overigens moet niet vergeten worden dat daarvoor een stevi ge duw in de rug nodig was van de president van de Haag se rechtbank. Door de partijen te dwingen weer met elkaar te gaan praten dwong hij ze te vens om - van beide kanten - wat water in de wijn te doen. Aan de andere kant heeft het overleg van donderdagavond bewezen dat het gevaarlijk is om, nu de laatste weken de stellingen zo hoog zijn ingeno men, al te hooggespannen ver wachtingen te koesteren. Ve len zullen verwacht hebben dat donderdagavond al spij kers met koppen geslagen zou den worden. Een zwaluw maakt nog geen lente, is hier voor een toepasselijk spreek woord. Dat het nog niet gelukt is komt met name door de moeilijke positie waarin de bonden door de acties zijn terechtgekomen. Hun dilemma is hoe zij de ac ties kunnen afblazen, terwijl zij toch akkoord zouden moeten gaan met een 3 procents kor ting, zij het in een wellicht an dere vorm en ingebed in een driejarig beleid. Want één ding is duidelijk: de korting moet voor het kabinet, in enigerlei vorm, in de meerja renafspraken zijn terug te vin den. Voor veel vakbondsleden zou dat echter het gevoel ople veren dat alles voor niets is ge weest. Dat zou kunnen leiden tot een grote desillusie bij de achterbannen, die voor het functioneren van de bonden in de komende jaren vérstrek kende gevolgen kan hebben. Aan de andere kant moeten de bonden er rekening mee hou den dat zij met hun acties dui delijk de sympathie van de pu blieke opinie bezig zijn te ver spelen. De acties dreigen daar mee een uitputtingsslag te worden waarbij uiteindelijk niemand gebaat is. Winst Wat is dan toch de - misschien magere - winst van de gebeur tenissen van de afgelopen week? Het belangrijkste is dat de regering voor het eerst de bereidheid heeft getoond met de ambtenarenorganisaties te komen tot een werkelijk ar beidsvoorwaardenoverleg. Ambtenaren hebben altijd met afgunst gekeken naar de werk nemers in het bedrijfsleven, die een open overlegstructuur allang kennen. Het overleg tussen ambtenaren bonden en regering had, zeker nu in de laatste jaren de finan ciële ruimte steeds kleiner is geworden, toch vooral het ka rakter van een dictaat. Door over een meerjarenbeleid te gaan praten kan ruimte ont staan om tot afspraken te ko men, die het voor het kabinet moeilijker maken om bij de eerstvolgende financiële te genvaller weer het oog te laten vallen op de portemonnee van de ambtenaar of uitkerings trekker, omdat die toch vrij makkelijk te pakken zijn. In het regeerakkoord is afgespro ken dat de ambtenaren in drie jaar tijd zes miljard moeten in leveren. Voor 1984 is nu al drie miljard ingevuld. Er zou al heel wat gewonnen zijn als de bon den de zekerheid kregen dat in 1985 en 1986 niet meer dan de resterende drie miljard behoeft te worden ingeleverd. Zover is het nog niet en zeker mi-, nister Ruding zal het niet zover' willen laten komen. Maar het zou de ambtenaren wel het ge voel geven dat zij over hun ei gen arbeidsvoorwaarden mo gen meepraten en dat zij niet een bij voorbaat machteloos slachtoffer zijn van het kabi net, waardoor alleen nog de Weg nu.II- acti< begaanbaar i Als de bonden en de regering er nu in slagen om tot een ak koord op de middellange ter mijn te komen, dan kan dat ook op langere termijn leiden tot een betere verhouding tus sen de regering en haar werk nemers. Het zou bovendien kunnen betekenen dat het ka binet-Lubbers voor de rest van zijn zittingsduur verlost is van arbeidsonrust bij de overheid en uiterst moeizame onderhan delingen. I)at moet toch ook wat wa^rci zijn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5