WD slikt voorbehoud in CDA laakt reis van wethouder Opgeknapte Wijnbrug is weer beschikbaar Zes maanden gevangenisstraf geëist tegen Katwijkse tasjesrover MEDEDELING OVER DE SINT NICÖLAASPRIJSVRAAG ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Met een uiteenspattende fles 'vin du pont' heeft wethouder Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) gistermiddag de Wijnbrug, tus sen de Herengracht en Kalvermarkt, in gebruik gesteld. De officiële opening van de gerestaureerde brug viel aanvankelijk letter lijk en figuurlijk in het water. De fles wijn kwam tweemaal in het nat van de Zuidsingel terecht voordat de worp van de wethouder raak was. Drie maal is scheepsrecht, moet Waal hebben gedacht, voordat hij de eeuwenoude brug 'doopte'. Ook Zuidsingelbrug Het herstel van de Wijnbrug heeft ruim een half jaar geduurd. Volgende maand zal ook de restauratie van de Zuidsingelbrug, een stukje verder op, zijn voltooid. Beide bruggen zien er dan weer net zo uit als vroeger. Onder het 'eeuwenoude jasje' schuilt echter een stevige betonconstruc tie want de huidige bruggen moeten heel wat zwaarder verkeer kunnen dragen dan de paard en wagen van vroeger. Het herstel van de Wijnbrug en Zuidsingel brug heeft in totaal 320.000 gulden gekost. In de komende maanden zullen de walmuren tussen beide bruggen nog worden vernieuwd. De werkzaamheden werden uit gevoerd door de firma Beljon uit Zoeterwoude. Ook elders in de wijk wordt nog hard gewerkt aan de verbetering van riolering, walmuren en bestrating. Met name het herstel van de Wijnbrug heeft nogal wat gevolgen gehad voor de verkeerscirculatie in het Herengracht/Zijlsingelgebied. Gedu rende het werk was het autoverkeer aangewezen op de Kleine Haven- brug, de verbinding tussen de Kalvermarkt en Havenplein, om de wijk in en uit te rijden. Rond april 1984 zullen de meeste werkzaamheden onder en boven de grond zijn voltooid. Met vier ambtenaren naar VS r Waal (links) gelukt: de fles wijn is uiteengespat en de brug daarmee LEIDEN - Een reis die wethouder Bordewijk naar de Verenigde Staten heeft gemaakt, is de CDA- fractie in de Leidse gemeente raad in het verkeerde keelgat ge schoten. Vooral ook het feit dat in zijn gezelschap zich vier ge meente-ambtenaren bevinden is bij het CDA slecht gevallen, juist in deze tijd waarin de gemeente zoveel moet bezuinigen. De CDA-raadsleden Walenkamp en Bleijie hebben schriftelijke vragen aan het college van B en W gesteld. Bordewijk is in de V.S. om zich te oriënteren op au tomatiseringsprojecten, die ook voor de gemeente van belang kunnen zijn. De CDA-raadsleden vragen zich af of een dergelijke oriëntatie niet mogelijk was in Leiden, elders in Nederland dan LEIDEN - Ook de laatste onenig heid tussen coalitiepartners WD en PvdA over de begroting 1984 is glad gestreken. De keuze tussen peuters en padvinders is in het voordeel van de peuter speelzalen) uitgevallen. De WD heeft het aanvankelijk ge maakte voorbehoud ten aanzien van het besteden van extra geld 50.000 gulden - aan peuter speelzalen ingetrokken, zo maakte PvdA-fractieleidster Van der Molen gisteravond be kend. Naar verluidt in ruil voor het handhaven van de subsidie aan K O, waar de PvdA aan wilde tornen. Het intrekken van het voorbehoud bleek ook al uit de door de WD ingediende wijzigingsvoorstel len. Gistermiddag moesten alle politieke partijen voorstellen tot wijziging van de begroting (amendement) alsmede ontwerp- raadsuitspraken (moties) inge diend hebben. In totaal dienden de fracties 54 moties en 15 wijzi gingsvoorstellen in. Het enige amendement van de WD betrof een herverdeling van het geld voor internationale contacten en internationale solidariteit. Met een verschuiving van bijna zes duizend gulden ten gunste van internationale solidariteit wil de WD een drinkwaterproject in de Derde Wereld steunen. De WD zwijgt, verder over peuter speelzalen en stemt dus met het collegevoorstel in. Dat college voorstel behelst extra steun aan speelzalen in arbeiderswijken. Enkele voorstellen uit de moties en amendementen zijn, samenge vat: De PvdA pleit ervoor dat ambtena ren die vrijwillig korter gaan werken, de garantie krijgen dat zij niet straks opnieuw loon moe ten inleveren, als het rijk ar beidstijdverkorting (dwingend) oplegt. De sociaal-democraten willen concrete voorstellen om speciale aandacht te geven aan minder kansrijke groepen op de arbeidsmarkt, zoals vrouwen, jongeren, minder validen en bui tenlanders. De PvdA wil voorts een gemeentelijk fonds waaruit beginnende bedrijven financieel gesteund kunnen worden. De fractie is verder voorstander van maatregelen om de afvoer van huisvuil van bejaardenoorden te verbeteren. De PvdA wil de Stichting Inloop huis Psychiatrie een subsidie van 10.000 gulden toekennen en twee mille uittrekken voor crea- "tieve en kunstzinnige vorming van de schooljeugd. Dat geld is beschikbaar, omdat de inkom sten van woonvergunningen te laag zijn geraamd (zoals het CDA had ontdekt). De WD bepleit een aparte (deel- )commissie van de gemeente raad voor sport en recreatie. De liberalen willen haast maken met het het keerscirculatieplan. De fractie is verder van mening dat financiële meevallers tenminste voor een deel gereserveerd moeten wor den om het voorziene begro tingstekort in 1986 tegen te gaan. De WD wil het contact tussen politiek en bedrijfsleven verder verstevigen. De liberalen vinden voorts dat de (ook financiële) ge volgen van de reorganisatie van de vleeskeuringsdienst voor re kening van het rijk moet komen. De partij wil dat het college alle mogelijke stappen onderneemt, ten einde C A voor Leiden te behouden. De liberalen willen een soberder uitgave van het Stadsvernieuwingsblad. De WD bepleit verder een experi ment met huizen in zogeheten maatschappelijk gebonden ei gendom. Kwijtschelding De Socialistiese Partij vraagt het college te bevorderen, dat huur woningen behoorlijk worden on derhouden en dat achterstallig onderhoud wordt uitgevoerd zonder financiële gevolgen voor de huurders. De SP pleit ervoor, dat bij de aanslagen van de on- roerend-goedbelasting op de mo gelijkheid van kwijtschelding wordt gewezen en de normen hiervoor bekend worden ge maakt. Tevens wil de SP dat ie dereen die een eenmalige uitke ring krijgt, wordt vrijgesteld van reinigingsrecht, lozingsrecht en hondenbelasting. De SP wil dat de geraamde vergoeding van raadsleden met in totaal circa 75.000 gulden wordt verlaagd, zo dat de contributie van de open bare bibliotheek niet hoeft te worden verhoogd. D'66 wil onder meer congresruim te bij het toekomstig hotel op het Schuttersveld, gemeentelijke werkgelegenheidsprojecten voor met name jongeren, duidelijk heid over de afslanking van de ambtelijke top, in het perso neelsbeleid voorrang voor bui tenlanders. De democraten wil len geen invoering van het lo zingsrecht. In plaats daarvan wil len zij de huurders zwaarder be lasten. Wordt het lozingsrecht toch ingevoerd, dan moeten de gevolgen voor de renovatie van na-oorlogse woningen nauwlet tend in de gaten gehouden wor den. D'66 wil dat de kunstuitleen via een spaarkoopregeling kunstwerken gaat verkopen. Voorts bepleit de partij haast met een definitieve plek van de warenmarkt (de Marktenroute), na overleg met de belanghebben den. D'66 wil eveneens het In loophuis subsidie verlenen en de subsidie aan het JAC verhogen. Dit zou ten koste moeten gaan van de Stichting Leidse Binnen stad. Door de parkeerboetes voortaan aan de gemeente ten goede te laten komen, denkt D'66 een arbeidsplaats bij de af deling verkeer te kunnen schep pen. Wegloophuis De fracties van PSP en PPR werken bij het begrotingsdebat samen en hebben gezamenlijk voorstellen ingediend, soms aan gevuld met de CPN. Klein Links wil onder meer de Stichting Wegloophuis erkennen, het ont slag van verpleegkundigen van Endegeest opschorten, de nuts voorzieningen op het woonwa genkamp verbeteren, het partici- patiewerk bij de LWS uitbrei den, vacatures bij ambtelijke topbanen vervullen met een ma ximale werktijd van 32 uur per week, de begrote reis- en verblijf kosten verminderen, werkzaam heden ten behoeve van het rijk weigeren of in rekening brengen. De partijen vinden, dat het hoog tijd wordt om de migrantennota te behandelen en bepleiten voorts een verdergaande demo cratisering in het onderwijs. Tot de financiële voorstellen van PPR/PSP/CPN behoren: subsi die voor het Inloophuis, bezuini gingen op K O, representatie en wethouderssalarissen, zodat de reinigingsrechten niet extra verhoogd hoeven worden, hand having van een halve arbeids plaats bij Stats, het ongedaan maken van de bezuinigingen op de Stichting Welzijn ten laste van het bijzonder onderwijs, extra bezuinigingen op Leiden Promo tion en de Stichting Leidse Bin nenstad ten behoeve van bouw en woningtoezicht. Het CDA ten slotte wil onder meer het lozingsrecht uitstellen, scou ting blijven subsidiëren en extra geld uittrekken voor het Daklo- zencentrum. De christen-demo craten willen alvast voorwaarden stellen aan het plan voor de par keergarage Sanders, waarbij zij hun voorkeur uitspreken voor de vestiging van éën grote winkel van regionale betekenis in het gebouw. Geld dat vrijkomt door arbeidstijdverkorting moet aan de gemeenten ten goede komen, aldus het CDA. De partij bepleit een noodbrug over de Maresin- gel ter hoogte van de Houtmarkt, een nader onderzoek naar de be zuinigingen in het welzijnswerk, een spoedige aanleg van het wie- Iercircuit Roomburg en ook zo mers activiteiten in de Schouw burg. Het CDA wil een perma nente tentoonstelling van ar cheologische vondsten en de partij wil een aparte commissie Welzijn Migranten. De christen democraten komen welücht nog met voorstellen op het gebied van de volkshuisvesting, maar wachten eerst de woonlastenno ta van het college af. DEN HAAG, LEIDEN, KATWIJK - Tasjesroof, diefstal van tassen met inhoud en medeplichtigheid aan diefstal van enkele kratten pils. Dat werd een 26-jarige Katwijker gisteren bij de Haagse rechtbank ten laste gelegd. De man bekende vlot. In januari van dit jaar had hij op de Leidse Morsweg een bejaarde vrouw een tas onder de armen vandaan gerukt. In dezelfde maand had hij bovendien in de Kraaierstraat en op het Diamantplein, beide in Leiden, tassen uit fietsmanden gestolen waarbij hij onder meer portemonnees met honderden guldens had buitgemaakt. Hij pleegde zijn daden steeds met behulp van een gestolen fiets waarop hij langs de slachtof fers reed en snel de tassen weggriste. De medeplichtigheid aan de bierdiefstal, in juni van dit jaar bij de Digros in Katwijk, bestond uit het leveren van een draadkniptang aan vrien den die zich daarmee een weg naar het bier knipten. De enige verklaring die de Katwijker voor zijn daden kon geven was zijn toenmalige heroïnegebruik waardoor hij in financiële problemen ver keerde. De man toonde overigens volop berouw, vertelde al tien weken van de drugs af te zijn en een nieuw leven, zonder verdovende midde len, te willen beginnen. Rechtbankpresident mr. Schipper betwijfelde of de Katwijker in dat laat ste zou slagen, gezien zijn weigering een kuur in een afkickcentrum te volgen. Officier van justitie mr. Klein Breteler vond ondanks alle goede voorne mens een duidelijke straf van negen maanden gevangenis (waarvan drie maanden voorwaardelijk) op z'n plaats. Bovendien eiste hij onder toezicht stelling van het Centrum voor Alcohol en Drugs. Hij tilde vooral zwaar aan de tasjesroof waarvan de meestal bejaarde slachtoffers naar zijn zeggen vaak maandenlang de naweëen ondervin den in de vorm van angstdromen en vrees om alleen de straat op te gaan. De rechtbank doet 2 december uitspraak. wel West-Europa, gezien het feit dat alle grote computermaat schappijen vestigingen hier heb ben. De CDA'ers wijzen op een artikel dat de wethouder van financiën heeft geschreven in het blad 'De Nederlandse Gemeente'. Daarin vestigt Bordewijk er de aandacht op dat de Tweede Kamer zoveel moeite heeft om op haar eigen uitgaven te bezuinigen. "Het ge drag van de Tweede Kamer steekt schril af tegen dat van de gemeenten, die in allerlei vorm wel bezuinigen op de faciliteiten en vergoedingen van bestuur ders en raadsleden", aldus de wethouder in het artikel. Ook wijst Borderwijk er daarin op dat "de Tweede Kamer niet de enige instelling is die er onvoldoende oog voor heeft hoe van buitenaf naar de bestedingen van die in stelling zelf gekeken wordt". De CDA-raadsleden vragen zich nu af of deze laatste passage soms sloeg op de gemeente Leiden zelf en de door Bordewijk onderno- De raadsleden willen weten wat de oriëntatietrip naar de V.S. de ge meente kost en vragen tevens om een overzicht van alle in 1982 en 1983 ondernomen buitenland se reizen, de kosten daarvan, het doel en het rendement. Het CDA dringt er op aan nog voor de begrotingsbehandeling (die op 28 november begint) ant woord op zijn vragen te krijgen. Volgens de fractie is het geld dat nu aan buitenlandse reizen wordt besteed, wellicht te ge bruiken voor de exploitatie van het Centrum Onderdak, het dak- lozencentrum aan de Rem- brandtstraat, dat met een tekort kampt. PvdA heeft nieuwe voorzitter LEIDEN - Jan Marinus Wiersma (32) is gisteravond gekozen tot voorzitter van de PvdA-afdeling Leiden. Hij volgt Tjeerd van Rij op, die deze functie twee jaar heeft bekleed. Wiersma is defen sie-specialist en als beleidsmede werker werkzaam bij de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. Hij was in Leiden reeds vice-voorzit- ter van de afdeling. Op de jaarvergadering van de par tij werd de samenstelling van het bestuur als volgt vastgesteld: (waarnemend) secretaris Aad Groos, penningmeester Claudia Regoor, contactvrouw Rooie Vrouwen Marian ten Napel en voorts de leden Greetje van den Bergh, Jan van Coeverden, Cor Harteveld, Bart Werk, Kees Plug, Mieke Schulte en Geerten Schra- Binnen zonder kloppen - het gebeurde gisteren op de Rijndijk. (Foto Holvast). Auto schuift door voorgevel 'Ik kan leren lezen en schrijvenom beter in de maatschappij te staan LEIDEN De schooltijd. Sommige mensen denken er met verlangen naar terug. Aan de lieve juffrouw van de eerste klas, de geur van het oude schoolgebouw en het jaarlijks dagje uit worden de dierbaarste herinneringen bewaard. Maar voor anderen betekent de schooltijd slechts een terugkijken in'afgrijzen. "Schoolervaringen? Die waren slecht. De aandacht was enkelt voor de knap pen. Jan de Klootzak zat op de achterste bank. Wij kre gen niet veel aandacht. De juf was een beul. Wij noemden haar buldog". i het leslokaal aan de Herensingel. "De cursist maakt zelf uit hoe lang hel onderwijspro- LEIDEN - Een op de Rijndijk ge parkeerde auto is gistermiddag dwars door de gevel van een wo ning naar binnen geschoven, als gevolg van een krachtige duw die hij van een andere auto had gekregen. De bestuurder daarvan, een 22-jari- ge man uit Voorhout, reed kort na één uur op de Rijndijk in de richting van de Haagse Schouw, naar eigen zeggen met een snel heid van zestig a zeventig kilo meter. Door onbekende oorzaak verloor de automobilist de macht over het stuur, ter hoogte van het pand Rijndijk 206. De Voorhou- ter heeft aan de Leidse politie verklaard dat hij een klap hoorde en een harde schok aan zijn stuurwiel voelde. De wagen reed naar rechts, ramde eerst de bum per van een geparkeerde auto er af, botste vervolgens in volle vaart tegen een andere stilstaan de wagen, die doorschoof, een draai maakte, dwars door een houten gedeelte van de gevel van nummer 206 ging en gedeeltelijk in de woonkamer belandde. Een kast met boeken sneuvelde daar bij. Op het moment van de bot sing was er niemand thuis. De auto die door de gevel schoot is totaal vernield; de auto die de botsing veroorzaakte zwaar be schadigd, maar de bestuurder daarvan kwam met de schrik vrij. door Conny Smits Voor al deze kinderen 'van de ach terste banken', die weinig tot niets van hun schooltijd opsta ken, werd tien jaar geleden 'Ou ders Op Herhaling' (OOH) opge richt. Ouders van leerlingen van de Heilig Hartschool konden daar hun eigen schoolkennis op frissen. Want analfabetisme heerste nog volop in Leiden- Noord. Huidige cursisten van OOH vertellen daar meer over in het jubileum-programmaboekje: "Wij zaten met vijftig kinderen in de klas. Ik zat achterin. Bij OOH kan ik leren lezen en schrijven, om beter in de maatschappij te staan. Om een diploma te halen". En dat leren gebeurt, in tegenstel ling tot vroeger, op een niet- schoolse manier bij 'Ouders Op Herhaling'. De klassen heten bij OHH taal-, lees- of rekengroepen, de leerkracht wordt allang geen 'meester' meer genoemd, je kunt ook in je eentje les krijgen en ge zelligheid speelt een grote rol. Bovendien heeft OOH tegen woordig ook cursussen in engels, typen, notuleren, vergadertech niek en een schakelcursus naar vervolgonderwijs. Andere delen Zo heeft OOH in de loop van het tienjarig bestaan maar liefst 2550 cursisten gehad. Op het moment bezetten ongeveer 350 mensen de 'schoolbanken' aan de Heren singel 3. En dat zijn allang niet meer alleen bewoners van Leide- n-Noord. OOH richt zich al en kele jaren ook op andere delen van de stad en de omgeving én op doelgroepen als woonwagen bewoners en buitenlanders. Drie betaalde krachten en 86 vrijwilli gers staan daar borg voor. Het Leidse 'Ouders Op Herhaling' was tien jaar geleden de eerste instelling in Nederland die cur sussen opzette voor volwassenen die hun lagere schoolkennis wil den opfrissen. Sindsdien zijn er in het hele land tientallen van dergelijke projecten ontstaan. Dat OOH nog steeds een voor trekkersrol vervult, mag blijken uit het vele lesmateriaal dat OOH ontwikkelde en dat gretig aftrek vindt in het hele land. Het 'Leid se spellingboek' wordt zelfs ge bruikt in Indonesië, Suriname en de Antillen. Gezien het nog steeds groeiende aantal cursisten, mag duidelijk zijn dat 'Ouders Op Herhaling' in een duidelijke behoefte voorziet. Het steekt OOH dan ook dat de instelling jaar in jaar uit in het voortbestaan wordt bedreigd door bezuinigingen van de over heid. Waar OOH in 1979 nog 390.000 gulden ter beschikking had, daar moest de instelling het dit jubileumjaar met nog maar 210.000 gulden doen. Feest Het jubileum van 'Ouders Op Her haling' wordt volgende week ge vierd met woensdag kinderthea ter Pluisje in 't Spoortje en vrij dagavond feest in het Antonius Clubhuis. Maandag is er van vijf tot zeven uur receptie in de Hei lig Hartschool en 's avonds om acht uur in de Stadsgehoorzaal een forumdiscussie met als on derwerp 'volwasseneducatie'. Deelnemers aan het forum zijn minister Deetman. wethouder Peters en het raadslid mevrouw Van Akkeren 'Ouders Op Herhaling' heeft voor de forumdiscussie al een aantal stellingen geformuleerd die dui delijk maken hoe de medewer kers denken over hun werk. "Ie dereen heeft recni om. los van zijn financiële situatie, ook op la tere leeftijd nog een basisoplei ding te volgen. Minimaal moeten de mensen de krant kunnen le zen of een formulier kunnen in vullen. En daarbij maakt de cur sist zelf uit hoe lang het onder wijsprogramma duurt". Ook vindt OOH dat mensen na de basiseducatie moet kunnen doorgaan met bijvoorbeeld een beroepsopleiding. "De vervolg opleidingen moeten daarom ver plicht worden om schakelcur sussen te geven, zodat de over stap makkelijker wordt. Ook zouden cursusten moeten kun nen doorstromen naar het lesge versschap. Want iemand met er varing in de volwasseneneduca tie is een betere lesgever dan ie mand met alleen onderwijsbe voegdheid". ADVERTENTIE Door de akties bij de PTT zijn veel inzendingen van de Sint Nicolaasprijsvraag vertraagd. De prijstrekkingen stellen wij derhalve uit tot nader be richt; doe dus wel steeds mee.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3