c 'Elektriciteit wordt duurder' Stuntelige robot slaat paal Collegium Musicum kontr astrijk Tasjesroof Oegstgeest Nieuwe stijl Saeksioni belooft veel Stad en rand ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 In de war LEIDERDORP Aan een klas sieke verwarring is deze week de voorzitter van de Leider- dorpse onderzoekscommissie naar de handel en wandel van raadslid Stuivenberg ten prooi gevallen. Hij haalde namelijk boodschap en boodschapper door elkaar. Den Boeft was gestruikeld over de publicatie in deze krant die gewag maakte van het feit dat het raadslid móést aftreden als lid van het algemeen bestuur van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek wilde hij voor dit bedrijf de tekeningen voor een nieuwe machinegebouw mo gen maken. De voorzitter vreesde dat als ge volg van de berichtgeving de zaak Stuivenberg zou stigmati seren. In gewone woorden be tekent dit dat het liberale raadslid door de zaak een niet meer af te werpen stempel op zich gedrukt zou krijgen. Den Boeft was echter aan het verkeerde adres. Wie zijn bil len brandt moet op de blaren zitten en wie iets in de doofpot wil stoppen, zal bij aan het dag licht treden de hoon en spot van zijn medemensen ten deel vallen. De boodschappende krant is hiervan niet de oorzaak, doch de boodschap zelve. De krant doet alleen wat zij behoort te doen, de lezers op de hoogte houden van de handel en wan del van bestuur en bestuur ders. Overigens zou de zaak nooit zijn geëscaleerd indien leden van het dagelijks bestuur van het waterleidingbedrijf in een eer der stadium gewoon open kaart hadden gespeeld. Léng voordat Stuivenberg ervan zou kunnen worden verdacht van zijn functie een voordelig ge bruik te maken, zou hij de ste ven hebben gekeerd. Subsidie OEGSTGEEST - Dat sportbeoe fening de gemeente geld kost, mag als bekend worden veron dersteld. De deze week in Oegstgeest verschenen sport- nota maakt duidelijk om hoe veel het hierbij nu eigenlijk gaat. En dat is niet mis. Inclusief de kosten voor het zwembad is Oegstgeest jaar lijks ruim 1,7 miljoen gulden kwijt aan de aflossing op, de rente en het onderhoud van sportvoorzieningen. Op 16.000 Oegstgeesters betekent dit be drag dat iedereen, groot of klein, oud en jong, per jaar ruim honderd gulden hieraan bijdraagt. Of hij of zij nu van deze voorzieningen gebruik maakt of niet. Uitgesplitst naar enkele vereni gingen rollen nog meer schok kend cijfers uit het Japanse tel- raam. Neem bijvoorbeeld de nieuwe voetbalvelden aan de Van Houdringelaan. Die kos ten de gemeente jaarlijks bijna een kwart miljoen gulden. De voetbalvereniging UDO, die ervan gebruik maakt, telt 400 leden. Die ontvangen elk als subsidie op hun vrijetijdbeste- ding van de gemeente dus 625 gulden per jaar. Een andere slokop is voetbalver eniging Oegstgeest, die op de terreinen aan de Voscuyl speelt. De gemeente geeft jaar lijks ruim 162.000 gulden hier aan uit. Dat komt neer op 450 gulden per verenigingslid. Het hockeycomplex aan de Hof- brouckerlaan kost Oegstgeest ruim 153.000 gulden 's jaars. LMHC kent 813 leden, waar van overigens 'slechts' 469 Oegstgeester ingezetenen, maar dit terzijde. Per lid draagt de gemeente aan de accommo datie per jaar 188 gulden bij. De korfbalverenigingen Fiks en KNS maken gebruik van het korfbalcomplex aan de Vos cuyl dat de gemeentekas per jaar op ruim 81.000 gulden komt te staan. De beide vereni gingen tellen samen 261 leden, hetgeen betekent dat ruim 310 gulden per lid per jaar aan het complex moet worden toege voegd. Gunstig springen de tennissers eruit die met ruim 1.000 leden 'slechts' ruim 37.000 gulden aan gemeentesubsidie op de tennisbanen nodig hebben. Dat is 'slechts' 37 gulden per lid per jaar. Maar helemaal goedkoop lijkt de tafeltennisvereniging Oegst geest voor de gemeente te zijn want zij ontvangt bijna 3.500 gulden per jaar. Dat komt voor de 170 leden neer op 20,58 gul den per jaar. Het zijn slechts voorbeelden, de lijst is niet uitputtend. Duide lijk is echter dat deze vorm van vrijetijdsbesteding een flinke hap neemt uit de totaal be schikbare gemeentelijke geld middelen. De discussie om dit terug te dringen draait al gauw uit op de stelling dat sport beoefening ook voor minder draagkrachtigen bereikbaar moet blijven. De vraag is ech ter of geen regeling getroffen zou kunnen worden die voor hen onbelemmerde deelname garandeert maar geen subsidie verstrekt aan hen die de kosten van hun vrijetijdsbesteding best kunnen dragen. Want er is anders geen reden om bijvoor beeld zeilers, surfers, bio- LEIDERDORP - Dat het karak ter van mensen op te maken is uit hun fiets bleek afgelopen dinsdag wel weer. Burge meester en wethouders van Leiderdorp lieten als eersten hun fietsen graveren om de kans op opsporing na te ver kleinen. Zo kwam burgemeester Van der Have op een degelijke Bata- vus-herenfiets, zijn ambt waardig. De altijd wat goedaardige CDA-wethouder Meerbug kwam met een halle luja-damesrijwiel en de recht door zee-wethouder Bezemer (PvdA) met een ouderwetse herenfiets. Maar voor de grootste verras sing zorgde WD-wethouder Gehner. Een sportief race- fietsje....met een sticker van de Politieke Partij Radikalen. Zou zo haar afwijkende stemge drag - tegen voorstellen van haar eigen(?) WD - tijdens de onlangs gehouden gemeen teraadsvergadering kunnen worden verklaard? (Foto Holvast) scoopbezoekers, bowlers, strandwandelaars, zweefvlie gers, modelbouwers, aqua riumhouders en postzegelver zamelaars soortgelijke bedra gen voor hun vrijetijdsbeste ding te onthouden. Voor 625 gulden voetbalgeld per Protest LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp hebben in al hun wijsheid onlangs een zeer be langrijk principieel besluit ge nomen: het winkelcentrum 'Winkelhof valt onder het be grip 'weg'. Met andere woor den: de eigenaar van 'Winkel hof bepaalt niet meer wat er gebeurt in de 'winkelstraten', maar de gemeente. Met angst en beven zal het mana gement van 'Winkelhof kennis hebben genomen van het be sluit. Politieke demonstraties irriteren het winkelende pu bliek maar. En wie weet gaan ze dan wel ergens anders hun dagelijks prak kopen, zo rede neren de middenstanders. Die opstelling leidde er vorig jaar toe dat het a-politieke Amnes ty International werd verban nen uit het winkelcentrum, dat anders op alle mogelijke ma nieren juist probeert mensen binnen te lokken. Het publiek zou hebben geklaagd over de 'agressieve manier van actie voeren van Amnesty en winke liers vonden de actievoerders 'zielig'. Boze reacties bleven niet uit. Burgemeester Van der Have, zelf zo'n 'zielige' actievoerder met een sandwich-bord, was verontwaardigd en 'stom ver wonderd' over het besluit van het management. Die kwam na alle druk dan ook schielijk te rug op het verbanningsbesluit. Dat terugkomen zal nu zeker worden betreurd, want men sen die Amnesty al agressief actie vinden voeren kunnen hun hart nu wel ophalen. Vredesactivisten, gekorte ambte naren, Blijf van m'n lijfvrou wen en Stop de zeehonden- moord beijveraars, uitgeklede uitkeringstrekkers, ze kunnen allemaal terecht in 'Winkelhof. Wel eventjes netjes de voorwaar den van de algemene plaatse lijke verordening nakomen: 48 uur van tevoren burgemeester Van der Have bellen, hem mee delen hoe de route is en hoe lang de demonstratie duurt. En derden geen hinder veroorza ken het verkeer niet belemme ren en afblijven van andere mensen en goederen. Kortom, de volgende route van de vredesdemonstratie gaat door het Leiderdorpse winkel centrum. Spandoeken wel even opvou wen, opblaasbare kruisraket ten leeg laten lopen en één voor één, a.u.b. Gevolg van stadsverwarming vreest Oegstgeest OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest vreest dat eventuele verliezen van stadsver warming zullen worden verhaald op de andere tarieven van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Daarom maakt de gemeente Oegstgeest bezwaar tegen een wijziging van de gemeenschappelijke regeling van het EBR, waaraan 21 gemeenten meedoen. Dat blijkt uit een brief die de gemeente Oegstgeest aan het college van beheer van het EBR heeft gestuurd. Onder grote belangstelling doet de robot zijn werk. OEGSTGEEST - Onder grote belangstelling is gister middag de eerste paal geslagen voor de bouw van twaalf twee-onder-een-kap woningen op het voor malige terrein van de lagere Sprmgplankschool aan de Lange Voort in Oegstgeest. Het startsein hiertoe werd dit keer niet gegeven door een van de Oegst geester bestuurders, maar door een robot die zijn werk overigens allesbehalve perfect uitvoerde. Burgemeester Scheenstra. wethouder Van Hazel en tal van raadsleden zagen het stuntelige optreden dan ook met een glimlach aan. De twaalf vrije sector woningen (kosten ruim drie ton) zullen over ongeveer acht maanden gereed zijn. De inritten tot de woningen komen aan de Lange Voort en de Rembrandt van Rijnlaan. Nu is het zo dat de winst die wordt gemaakt bij de levering van elek triciteit wordt gebruikt om de verliezen van de aardgaspoot van het EBR te dekken. In verband met de aanleg van stadsverwar ming in de Leidse nieuwbouw wijk Stevenshofjespolder en eventueel ook in andere delen van Leiden en Leiderdorp moest de gemeenschappelijke regeling worden gewijzigd. Ook de eer dergenoemde winst/verliesrege- ling. Oegstgeest maakt daar bezwaar te gen. Directeur Brooshooft van het EBR: "Oegstgeest vreest dat de elektnciteitsgebruikers de dupe worden van de stadsver warming, dat de elektriciteitsta rieven omhoog moeten. Maar daar hoeven ze niet voor te vre- Volgens Brooshooft zal de stads verwarming tot 1986 verlies lij den. Dat komt omdat dan pas de nieuwe elektriciteitscentrale aan de Langegracht in Leiden in ge bruik wordt genomen. Tot die tijd moet met hulpketels water worden verwarmd, omdat er nu al woningen op het stadsverwar- mingsnet zijn aangesloten. Na 1986 zal de stadsverwarming geld op gaan leveren, aldus Brooshooft. Met die winst zal dan het eerdere tekort worden gedekt. Toch is de gemeente Oegstgeest daar niet helemaal gerust op. Ze ker niet nu overal in het land ge meenten afzien van de aanleg van stadsverwarming of enorme verliezen lijden op al aangelegde stadsverwarming. Waarom zou het in Leiden dan wel kunnen? "Bij al die andere bedrijven in het land zijn speciale centrales voor stadsverwarming gemaakt. Die zijn erg klein en hebben geen groot draagvlak. Ons project is een veel beter project. Wij kop pelen stadsverwarming aan een elektriciteitscentrale", vertelt Brooshooft. Oegstgeest heeft de brief ook ge zonden aan de andere gemeen ten die vallen onder het EBR om steun te krijgen voor haar be zwaar. Alleen Alkemade heeft tot nu toe die steun toegezegd. Directeur Brooshooft is niet zo ge lukkig met de actie van Oegst geest. "Oegstgeest gaat voorbij aan het besluit van de algemene raad van hét EBR in 1980. Toen werd unaniem besloten stadsver warming aan te leggen. Het gaat niet aan om twee jaar later dan te zeggen: nu maar niet. Dat is on mogelijk. Het is een gepasseerd station. Dat besluit ligt vast", al dus Brooshooft. Collegium Musicum o.l.v. Bruno de Greeve en Nico v.d. Meel met werken van Mozart, Jac. Clemens non Papa. Thomas Tomkins, Carl Orff, Gordon Jacob. Geza Frid en Joh. Brahms. Gehoord 18 novem ber in de Antoniuskerk te Leiden. LEIDEN - Zoals het keurig ver zorgde programma-boekje ons al in het vooruitzicht stelde, le verde de keuze uit stilistische zeer uiteenlopende werken in een wisselende bezetting een inderdaad boeiend en kontra- strijk programma. In die keuze had CM het zich bepaald niet gemakkelijk gemaakt, wat ge zien de korte voorbereidings tijd misschien niet zo verstan dig genoemd moet worden. Om toch tot een resultaat te ko men zoals dat gisteren gepre senteerd werd moet wel heel hard gewerkt zijn. De aanblik van een podium vol enthou siast zingende en spelende stu denten is op zich al verheu gend Toch zijn enige kanttekeningen bij dit concert op zijn plaats. Het Kyrie van Mozart, door het volledige koor en orkest uitge voerd vraagt meer dan men kon geven Orkest en koor vormden èen weinig homo geen geheel, waarbij de droge akoestiek van de Antonius kerk zeker niet gunstig werkte. Binnen het koor neigen de so pranen vooral in het forte tot forceren waardoor de klank kaal en scherp wordt en het evenwicht tussen de stemmen onderling verloren gaat. Dat het ook anders kan was in het Schicksalslied van Brahms te horen, waar in het piano ge zongen middendeel opeens een warme rijke koorklank te beluisteren viel. Verrassend was het optreden van het kamerkoor o.l.v. Nico v.d. Meel met twee chansons van Clemens non Papa en twee madrigalen van Thomas Tom kins a capella. Heel ingetogen zingen met zorg voor duidelijk articuleren en gelijkwaardig heid binnen de stemmen lever den een heel doorzichtig klankbeeld. Even verrassend was het optre den van Nico v.d. Meel zelf als solist in de Catulli Carmina van Orff voor groot koor. Zijn stem is in alle registers mooi en gelijkmatig, en bovendien ex pressief. Zijn articulatie is vlekkeloos en zijn voordracht levendig. Aan het koor stelt de ze muziek zangtechnische ei sen die vanzelfsprekend niet waar gemaakt konden worden. Enthousiasme vulde de techni- sche tekortkomingen ruim schoots aan. Het CM-blazersensemble, dat drie volksliedbewerkingen van Gordon Jacob uitvoerde be wees weer de stelling dat een voudige muziek niet bestaat. En Juist simpele zettingen als de ze vragen een uiterste perfec tie. Onzorgvuldig stemmen legde een smet op deze uitvoe ring. De korte voorbereidings tijd zal er schuldig aan zijn dat de serenade voor kamerorkest van Geza Frid, die deze uitvoe ring in persoon bijwoonde, te veel onafgewerkte en onuitge werkte details bevatte om tot haar recht te komen. Al is het muzikaal gezien weinig proble matische muziek, veeleisend voor de spelers is het wel. orkest dat lang stemt, stemt nog niet altijd zuiver MIES ALBARDA. OEGSTGEEST - Een vrouw is gis teravond licht gewond geraakt tijdens een beroving op de Laan van Oud-Poelgeest in Oegst geest. Nadat zij haar auto had geparkeerd kwamen plotseling twee mannen tevoorschijn van wie er een haar met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Daarop werd haar schoudertas weggegrist. In de tas zat een portemonnee met 1500 gulden. Harry Saeksioni, gehoord: 18 no vember, Stadsgehoorzaal. Met: Hans Visser op diverse gitaren, John May - percussie, Jan de Leeuw - sax synthesizer en T. Schouten - drums. LEIDEN - Gitaarvirtuoos Saek sioni begeeft zich met zijn hui dige tournee door Nederland en België op een gevaarlijk pad Gisteravond in de Stads gehoorzaal pakte zijn luidruch tige en gedurfde optreden goed uit. Dat mag verrassend worden genoemd want Saek sioni heeft zijn populariteit vooral te danken aan zijn zoet gevooisde gitaarmuziek maar wat hij gisteravond liet horen had daar maar weinig mee te maken. Van wegzwijmelen was nauwelijks sprake, het pu bliek (dat veel stoelen onbezet liet) werd flink wakker ge schud met lange, avontuurlijke rock-achtige stukken vol sym fonische ingrediënten. Geopend werd met e dalletje van Jefferson Airpla ne, direct gevolgd door de 'Ah Shuffle', een loflied op het voe tenwerk in de ring van bokser Mohammed Ah. Daarna ver scheen Sacksioni's gevolg ten tonele en was het gedaan met dromen. 'Het ontstaan van een krater, een muzikale vertelling over een astronaut verraste vriend en vijand door zijn luid ruchtigheid en een orchestrale kracht. Deze lijn werd voortgezet in 'Nachtjournaal', "zo mogelijk nog luidruchtiger", aldus Saeksioni, een compositie waarin zijn nachtmerries na het zien van het laatste jour naal worden verklankt. f Na de pauze keerde de spanning gelukkig terug door een vijftal zeer fraaie gitaiïstische duet ten met Hans Visser. Waarna feilloos werd toegewerkt naar één der hoogtepunten: 'Wil loos' een lied van zijn nieuwe elpee dat is verrijkt met de vo calen van Raymond van het Groenewoudt. Sacksionis nieuwe stijl belooft veel interessants voor de toe komst. Zijn composities heb ben een duidelijke verjon gingskuur ondergaan, en dat is maar goed ook. WIM KOEVOET ZATERDAG i de Geijn kwintet, 22 u Rijksmuseum voor Volkenkunde - de monstratie Japanse bloemschik kunst, 14 en 15 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat, prestatieloop, inschrijven om 10 uur. Restaurant Groenoordhallen - ski-beurs voor gebruikte wintersportartikelen, inleveren van 10-12 uur, verkoop van start Sint Nicolaas wandeltocht, 10- 14.30 uur. Huize Groenhoven - Witte Rozenstraat 21, bazaar, 14 uur. Waag - manifestatie Milieudefensie, 10- 18 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Stadsgehoorzaal - uitvoering muziek vereniging K&G, 20 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 i ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Lak-Theater - kindervoorstelling, 15 Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, MAANDAG Ekklesia - Rapenburg 100, filmavond i.v.m. actieweek Mozambique/Ango- lo, 'the agoriy of Angola', 20 uur. Kapelzaal K&O - Robert Szreder, viool en Peter Zimmerman, piano, 20.15 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: B. Crul, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwyk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, Stevenshof: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwynenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp za, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913, zo, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur za en zo 12.30- 13 uur in Gezondheidscentrum, Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel 766462. Warmond E. Sleeboom, Pr. Aalbersenlaan 2, Voor hout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vf 18 nov tot 25 nov door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, den, tel. 220513.^ H. Vestjens, Rijn én Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266 Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616 en mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelmmalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: Th.F.M. Peerdeman, Kiekendiefhorst 16, Leiden, tel. 213122. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38,'tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleuteltje opgeven Leidsch Dagblad B V 071-143545 Geen krant ontvangen Post uitsluitend aan te( 071-123143 Postbus 54. tussen 18 00-19 30 uur 2300 AB LEIDEN (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur Hoofdkantoor Witte Singel 1Abonnementsgelden bij 2311 BG LEIDEN vooruitbetaling te voldoen. Telefoon 071-144941 Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur; Drs J W E. Metselaar Ad) Hoofdredacteur R D. Paauw Alg. redactiechef. Commentaren W F J Wirtz en A A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W F. J Wirtz (bin./buit /ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Home. Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2