Klaagzang grafici maakt indruk De goudprijs als signaal Achttien karaats handel in broodjes, tanden en juwelen Beurs week Economie Extra Geldmarkten ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 Extra PAGINA 29 door Paul Frentrop door C. Wagenaar De Amsterdamse effectenbeurs begon de week in zeer vaste stemming. Een aantal belang rijke beursgroepen, zoals het algemeen gemiddelde, stegen ongeveer twee punten. Maar woensdag was deze stijging verdwenen, hoewel de lokale industrie nog anderhalve punt winst wist over te houden. Het meest viel de index van de vijf internationals terug. Want de stijging van anderhalve punt op maandag was woensdag reeds veranderd in een daling van anderhalve punt. Deze ontwikkeling was deels van technische aard. Er was de vo rige week nogal fors vooruitge lopen op gunstige winstcijfers van de grote internationale concerns. Vele beleggers koch ten flinke posten daarvan op. Maar toen de inderdaad fraaie winstcijfers bekend werden, zoals van de Koninklijke Shell, Unilever en Akzo werden geen verdere aankopen meer ver richt en werd eerder zelfs winst genomen. Dit deed de opmars deze week stokken. Daarbij kwam dat aandelen Ko ninklijke nogal scherp reageer den op een door de OPEC ge houden voorbespreking voor de in de eerste helft van de cember te organiseren grote conferentie. Ook ditmaal liep het onderhoud stuk op de tweespalt tussen Iran dat ver dere produktiebeperkingen en prijsstijgingen wil en Saoedi- Arabië en zijn aanhang die de huidige stabiele situatie tot aan 1986 willen handhaven. Daar naast leek de koersontwikke ling op het Damrak nog onder de voortdurende onzekerheid over de acties en stakingen van de ambtenaren en vooral over de afloop van de onderhande lingen. Met name de luide klachten van de grafische be drijfstak over de enorme scha de, maakten indruk. En dit zal zeker niet beter worden nu de onderhandelingen zich na het weekeinde nog voortslepen. Maar ook vanuit Wall Street kwa men nauwelijks signalen over de richting waarin de beurs moest koersen. Daar stond de Dow Jones-index woensdag nog vrijwel op het niveau van eind vorige week. Tegenover een stijging van zes punten stonden weer verliezen van de zelfde omvang. Volgende week maandag en dinsdag komt het bestuur van de FED de geza menlijke centrale banken van de Verenigde Staten weer bij een om de geld- en kredietpoli- tiek tot eind december vast te stellen. Hoewel de mening overheerst dat de FED andermaal zal be sluiten voorlopig niets te doen, zijn er altijd weer lieden die de gevreesde renteverhogingen voorspellen. Rentegoeroe Kaufman bijvoorbeeld houdt voor 1984 een rentestijging met 1,5 procent voor zeer wel mo gelijk en dit was voldoende om menige belegger thuis te doen blijven. Maar positieve facto ren voor een voorlopig rustig blijvende rente-ontwikkeling zonder stijgingen waren de flinke daling van de geldhoe- veelheid in omloop en verder de teruglopende stijging in ok tober van de industriële pro- duktie. Dit zou wijzen op een minder verhit economisch her stel en het is gunstig voor het onder de duim houden van de inflatie. Een schaduwzijde blijft evenwel dat er nog steeds geen oplos sing gevonden is voor het dich ten van de begrotingsgaten, nu het Congres de regering de voet dwars zet om voldoende geld op de kapitaalmarkt te le- nen. Een opmerkelijk verschijnsel de ze week was de opnieuw zeer vaste stemming van de Ameri kaanse dollar. De sterk mee vallende geldcijfers die afgelo pen maandag bekend werden deden de dollar aanvankelijk flink inzakken, ook in Amster dam, maar direct daarop steeg de prijs alweer tot boven de 3 gulden. Ditmaal zou de Sow- jet-Unie de oorzaak zijn. Het was al enige tijd bekend dat dit land zit te springen om devie zen, daarom werden de afgelo pen paar weken door de Rus sen al meerdere malen grote hoeveelheden goud verkocht. Maar nu blijkt Rusland ook rechtstreeks dollars op te ko pen die kennelijk met goud worden betaald, gezien de ge lijktijdig sterk inzakkende goudprijs deze week. Directe invloed op onze rentestand had dit verschijnsel evenwel niet. Het is bovendien niet be kend of de centrale banken tot steun van de nationale valuta zijn overgegaan. Bij ons werd de geldmarkt dit- maal nogal verruimd door de ambtenarenacties. Want door de staking in het giroverkeer kunnen er ook geen belastin gen worden betaald. Dit vergt tegen het jaareinde doorgaans nogal omvangrijke bedragen die nu in de geldmarkt blijven. De obligatiemarkt liet deze week dan ook een lichte koers stijging zien. Zoals opgemerkt ging het op de aandelenmarkt heel wat onre gelmatiger toe. Het best lagen nog de binnenlandse sectoren. Het slechtst de groep van de internationals. Koninklijke Pe troleum liep terug van f 137 op f 130 gulden door bovenge noemde OPEC-problematiek. Goud brengt niet alleen veel geld op, maar heeft voor de meeste mensen nog steeds een onweerstaanbare aantrekkingskracht. Beleggers, handelaren, particulieren en poli tici volgen de gebeurtenissen op de goudmarkt met grote nauwgezetheid. De vraag naar goud, of het uitblijven ervan fungeert vaak als een thermometer van de wereld politiek (zie de column hiernaast). Diezelfde goudprijs is van groot belang voor beleggers en goudhandelaren èn kenne lijk ook voor particulieren, die in groten getale hun sieraden als 'sloopgoud' te koop aanbieden op het moment dat de goudprijs stijgt. De laatste jaren is ook de daling van de koopkracht voor velen een argument hun juwelen van de hand te doen, in de hoop daar een aardige aanvulling op het huis houdgeld aan over te houden. Handel in goud is kortom vrij aantrekkelijk en wordt niet snel aangetast in tijden van recessie. Reden genoeg om deze nering eens van dichtbij te bekijken. de eerbiedwaardige SMH bank. Allemaal redenen die be leggers toch zouden moeten doen bedenken dat het mis schien veiliger is thuis wat goud aan te houden dan het geld op de bank te laten staan. Maar dat is niet het geval. De goudprijs is gebaseerd op an dere dan veiligheidsoverwe gingen. Er zijn twee belangrij ke redenen te noemen waarom de goudprijs zich zo rustig houdt in een onrustige wereld. De eerste reden is dat er goede alternatieven zijn voor een be legging in goud. Dc Ameri kaanse overheid moet 200 mil jard dollar lenen om haar te korten te financieren. En om dat Amerikanen zelf niet erg spaarzaam zijn moet het rijkste land ter wereld een groot deel van die dollars in het buiten land lenen. Op die leningen wordt een aantrekkelijke rente in harde dollars betaald en Amerikaans overheidspapier is voor beleggers nog steeds zo goed als goud. De rente is dan aardig meegenomen. In de tweede plaats hoeven be leggers zich geen zorgen meer te maken over de inflatie. In 1981 bedroeg de geldontwaar ding in de VS nog 13 maar voor dit jaar wordt op 4 gere kend en in vele andere rijke landen ligt het inflatiepeil nog lager. Dus beleggers hoeven anders dan vroeger niet bang te zijn dat hun rente-inkom sten door de inflatie weer te niet worden gedaan. Het feit dat de goudprijs zo laag blijft kan tevens worden be schouwd als een economisch signaal. De lage prijs geeft aan dat beleggers niet bang zijn dat de inflatie in de nabije toe komst opnieuw zal gaan stij gen. Bestond die vrees wel dan zou nu immers het juiste mo ment zijn gekomen om goud en andere gronstoffen te ko pen. Maar de vraag blijft mini maal. Verscheidene deskundigen wij zen er de laatste tijd dan ook op dat de lage goudprijs kan worden geïnterpreteerd als een teken dat de Amerikaanse cen trale bank, de Fed, haar strak ke monetaire beleid kan ver soepelen zonder gevaar te lo pen dat de inflatie opnieuw de kop opsteekt. En een losser monetair beleid heeft vele voordelen. Wanneer de banken weer extra kredietruimte krijgen komt ex tra geld voor nieuwe investe ringen beschikbaar. De rente kan dalen waardoor het be drijfsleven en de beurs nieuwe impulsen krijgen. Een renteda ling betekent een belangrijke lastenverlichting voor de der de wereld landen met hun zwa re schuldenlast. Bovendien kunnen deze landen meer grondstoffen kwijt in de rijke landen, waar de economische groei die dit jaar is ingezet, dan niet door een strak beleid wordt afgeremd. Het feit dat er in de westerse wereld meer dan 32 miljoen werklozen zijn wordt door vele economen al dan niet openlijk nog genoemd als reden om niet bang te zijn dat de hernieuwde groei on middellijk in looneisen zal worden vertaald en de infla tiespiraal opnieuw zal starten. Volgens de goudprijs zou de Amerikaanse regering dus nog flink wat ruimte hebben voor een stimulerend beleid. Iets wat de Europese landen ook graag zouden zien, omdat dan de stroom van dollars naar de VS wordt afgeremd en de rente ook hier omlaag kan. Nu de Amerikaanse verkiezingen weer naderen lijkt de verlei ding om dat- signaal van de goudprijs te volgen moeilijk te weerstaan. Meer monetaire expansie in de VS betekent dat de goudprijs iets aan zal gaan trekken. Dat is leuk voor de bezitters van goud. En dan is het ook leuk om te weten dat Nederland nog steeds over een van de grootste officiële goudreserves ter wereld beschikt. Alleen de VS, Duitsland, Frankrijk, Italië en Zwitserland hebben meer goud in hun centrale bank lig gen. Goud is een eeuwen oud betaal middel en tot op de dag van vandaag de meest waardevaste vorm van beleggen. Als er niets meer zeker is, dan is de goudmarkt een veilig toe vluchtsoord. Goud is ook mooi en dus maken mensen er sieraden van, al of niet in combinatie met edelste nen. Zij lopen als het ware met hun beleggingen om hun nek, arm of vinger. Een statussym bool, dat de mate van rijkdom vertegenwoordigd. Zo is het een goed Turks gebruik, dat men zijn twee voortanden laat vervangen door gouden kro- Zelfs ons eigen koningshuis, doorgaans toch niet al te zwaar behangen met edelmetalen, verplaatst zich nog jaarlijks op de derde dinsdag van septem ber met de gouden koets. Een geschenk uit 1898 van de stad Amsterdam aan de toenmalige koningin Wilhelmina. Het top punt van uiterlijk vertoon, door sommigen prachtig en door anderen monsterlijk ge vonden. In tijden van schaarste echter, kan de verkoop van gouden sieraden soms een (tijdelijke) oplossing zijn van een krappe financiële situatie: voor het be talen van de hypotheek of an dere lening; een aanbetaling op de nieuwe auto; het kopen van kleding- en -als de nood maar hoog genoeg is- zelfs le vensmiddelen. Het mooie sieraad is dan opeens 'sloopgoud' geworden. Ver trouwd zijn reeds de rubrieks advertenties, waarin opko pers een bod doen variërend van 20 tot 35 gulden per gram op (oude) gouden sieraden. De prijs van fijngoud of zuiver goud fluctueert met de koers op de kapitaalmarkt, die afhan kelijk van vraag en aanbod stijgt of daalt. Een bezoek aan opkoper Vink, die dezer dagen zitting houdt in hotel Nieuw Minerva aan de Leidse Boommarkt, leert dat zijn klanten afkomstig zijn uit alle lagen van de bevolking. Geldnood, hoewel meestal niet expliciet vermeldt, is veelal het motief voor de verkoop. Vooral in steden waar de werkloos heid groot is, bijvoorbeeld Rot terdam, is het volgens Vink merkbaar dat steeds meer mensen hun sieraden en ook gouden tanden en kiezen ver kopen om wat extra huishoud geld bij elkaar te krijgen. Drijfhout Nederlands grootste 'goudhan delaar' is H. Drijfhout en Zoon's in Amsterdam. Ooit in Friesland begonnen als zilver smid zit Drijfhout sinds 1838 in Amsterdam en bestiert daar de goudmarkt in een prachtig Art Deco-pand aan de Nes. Behalve het verkopen van baar goud, zilver en platina (platina is, in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht geen witgoud, maar een aparte edelmetaal soort), vervaardigt Drijfhout produkten voor industriële toepassing waarin edelmetalen worden verwerkt. Bijvoor beeld smeltkroezen voor labo ratoria, onderdelen van prints voor de computer-industrie en het zogenaamde 'dental goud' voor de tandtechnische indus trie. Verder vervaardigt de Amsterdamse goudhandelaar sieraden of onderdelen daar van en fungeert als groothan del voor juweliers. Voor de in koop v?.n het sloopgoud is een aparte afdeling waar particu lieren en handelaren met hun sieraden terecht kunnen. In het algemeen is dit de plek voor de handelaren die hun in gekochte sieraden aanbieden aan Drijfhout, die het op zijn beurt weer omsmelt tot zuiver goud of zilver. A. Bochanen, hoofd van de metaalafdeling bij Drijfhout, ziet dagelijks het nodige over de toonbank passeren. "Parti culieren komen hier meestal met oude gouden sieraden die ze nog ergens in een laatje heb ben liggen. Ze weten eigenlijk niet wat ze er mee moeten en dus verkopen ze het maar. Maar soms komen mensen met complete zilveren theeservie zen. Ik probeer ze er wel van af te houden, maar dat lukt niet altijd. Dan gaat het regelrecht de smeltoven in. Doodzonde". "Op het moment is het betrekke lijk rustig. De goudprijs is niet al te hoog en al een paar weken vrij stabiel. Maar ik heb ook de hausse in '79-'80 meegemaakt. Toen was het hier een gekken huis. De mensen stonden in rij en op de stoep. De hele Nes zag zwart, zo druk was het. Het personeel maakte overuren en we moesten om vier uur de deur sluiten om het aanbod te kunnen verwerken. Vaak gin gen we over zevenen pas naar huis. Op een gegeven moment zijn we met volgnummertjes gaan werken. De mensen die de ene dag niet meer aan de beurt waren gekomen, moch ten de volgende morgen als eerste naar binnen. Tot dat we ontdekten, dat voor de deur een andere handel ontstond. De nummertjes werden voor 25 gulden van de hand gedaan. Toen zijn we maar gestopt". "De goudhandel is eigenlijk heel onvoorspelbaar. Die hausse in '80 was wel verklaarbaar om dat de goudprijs zo hoog stond (tussen de 40.000 en 42.000 gul den per kilo tegen nu 36.000 per kilo, red.)". "In 't verleden zorgden politieke gebeurtenissen nog wel eens voor spectaculaire stijgingen op de goudmarkt. Bijvoor beeld na de mislukte poging van de Amerikanen in 1979 om de gijzelaars in de ambassade in Teheran te bevrijden. Door de precaire situatie die ont stond vluchtte iedereen in goud en de prijs schoot om hoog". door Anneloes Timmerije Andere voorbeelden zijn volgens Bochanen de moord op de Egyptische president Sadat. Of de situatie waarin landen hun schuldenregeling aan het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) niet meer kunnen vol doen. Het vertrouwen in de banken vermindert en men koopt goud. "Maar nu kan er een heel bataljon militairen worden opgeblazen zonder dat er ook maar iets gebeurt (bom aanslag op Franse en Ameri kaanse militairen in Libanon eind vorige maand, red.). Zelfs als je aan iemand op de beurs vraagt welke factoren de goud prijs bepalen, zegt hij nog: vraag en aanbod. Het blijft dus Toeststeen Terug naar het sloopgoud. Bij de inkoop van gouden sieraden moet eerst het goudgehalte worden bepaald. Sieraden worden vervaardigd van 8, 14, 18, 20 en 22 karaats goud. Zui ver goud is 24 karaats. Al naar gelang de legering (metaal toe gevoegd om het goud harder en dus beter verwerkbaar en draagbaar te maken, of te kleu ren) is het gehalte hoger of la ger. Een 14 karaats gouden ring betaat voor ruim 58 pro cent uit fijngoud. 18 Karaats is voor 75 procent fijngoud en in het duurste goud, 22 karaats, is 90 procent zuiver goud ver werkt. Hoe zuiverder het goud, hoe zachter en dus kwetsbaar der. Zoals gezegd wordt de le gering ook gebruikt om het goud te kleuren. Witgoud wordt bijvoorbeeld gekleurd met zilver en roodgoud met ko per. Daartussen bestaan nog diverse nuances. Iedere (goede) goudhandelaar beschikt over een toetssteen en toetswater. Om het goudge halte te bepalen maakt de goudhandelaar met het sieraad een krasje op de toetssteen, een stukje leisteen. Er blijft een streepje goud achter. Voor elk gehalte is er een apart flesje met toetswater (koningswater: mengsel van zoutzuur en sal peterzuur). Met een kwastje wordt er een druppeltje op het streepje goud aangebracht. Is er 18 karaats toetswater ge bruikt en het streepje ver dwijnt heel snel, dan is het goud van een lager gehalte, dus 14 of 8 karaats. Verdwijnt het streepje langzaam, dan heeft men goed getaxeerd en is het sieraad 18 karaats. Dan wordt het gewicht bepaald en de prijs, al naar gelang de koers van de dag, wordt vast gesteld. Ter oriëntatie: een smalle, eenvoudige trouwring brengt als sloopgoud ongeveer 50 gulden op. Alle bonafide goudhandelaren zijn verplicht om bij aankoop van sieraden de klant naar hun legitimatiebewijs te vra gen. Het nummer van het pas poort of rijbewijs wordt geno teerd en regelmatig door de plaatselijke politie gecontro leerd. Beëdigd vernietiger bieden. Aan de andere kant is dat voor de klant een waarborg dat hun sieraad ook echt de oven ingaat en niet elders met winst wordt verkocht. In een gloeiend hete oven (goud smelt bij een temperatuur van 1063 graden en het kookpunt is 2970 graden Celcius) wordt het goud gescheiden van de ande re metalen en tot 'broodjes' van een kilo, 12'A kilo of kor rels (voor edelsmeden) ver werkt. Niet alleen goud, maar ook zilver wordt teruggewonnen uit sie raden, negatieven, films, fi- xeervloeistof etc. Drijfhout is de gelukkige bezitter van het predikaat 'beëdigd vernieti ger'. Dat wil zeggen, dat bij voorbeeld röntgenfoto's met gegevens van patiënten bij Drijfhout écht de oven ingaan, zonder in verkeerde handen te recht te kunnen komen. Oud beroep Op die manier wordt voorkomen dat helers hun gestolen goed via deze weg ter verkoop aan- Er kan nog zoveel gekocht en verkocht worden, goud raakt nooit op. De wereldproduktie in 1982 (exclusief de commu nistische landen) was 994 dui zend kilo (in 1980 was dat nog 960 duizend kilo). Goud wordt dus gedolven, omgesmolten tot baar goud en verwerkt tot sieraden. Een gedeelte van de sieraden komt als sloopgoud weer terug in de smeltovens en de kringloop is rond. De handel in goud is daarom ei genlijk altijd aantrekkelijk, on geacht het economische kli maat. Of, zoals Bochanen van Drijfhout zegt: "Goud heeft een bijzondere aantrekkings kracht dat het altijd zal behou den. Er zijn in de wereld twee heel oude beroepen. Eén daar van is goudhandelaar". Een van de vele nooit bewezen veronderstellingen in de finan ciële wereld is dat de goudprijs fors zal stijgen wanneer de po litieke en economische stabili teit in de wereld wordt be dreigd. Maar het afgelopen jaar heeft duidelijk aangetoond dat de goudprijs immuum is voor schokkende gebeurtenissen en alleen op grond van economi sche en monetaire overwegin gen tot stand komt. Eind 1979 begon de goudprijs te stijgen van 400 dollar per troy ounce (ca. 30 gram) tot het ab solute record van 835 dollar in januari 1980. Er gebeurde toen ook wel het een en ander in de wereld. In Iran werden Ameri kanen gegijzeld, de Opec lan den verhoogden de olieprijs fors en de Russen vielen Af- ghanisan binnen. Maar al gauw liep de goudprijs weer tot 500 dollar terug om in september 1980 weer tot 750 dollar te klimmen. Toen was inmiddels de oorlog tussen Iran en Irak begonnen en maakte Solidari teit in Polen furore. Het ver band tussen goudprijs en poli tieke onrust werd dus al gauw gelegd. Maar sindsdien is de goudprijs alleen maar gedaald, terwijl de wereld er toch zeker niet rusti ger op is geworden. Begin dit jaar werd nog 500 dollar be taald, maar in maart was dat nog maar 400 dollar en sinds dien heeft de goudprijs rond dit laatste bedrag geschom meld. Dat in het Midden-Oosten de Amerikaanse vloot voor Liba non en Russische adviseurs op Syrische raketbases maar en kele kilometers van elkaar zijn verwijderd in een allerminst rustige omgeving, deert de goudprijs niet. Iran dreigt re gelmatig de straat van Hor- muz, waardoor 25 van de westerse olie-aanvoer wordt verscheept, af te sluiten, maar op de goudmarkt wordt daarop niet gereageerd. De relatie tus sen de supermachten staan op een historisch dieptepunt en de vermoedelijke ziekte van partijleider Andropov roept ernstige twijfels op aan de sta biliteit van het Sowjet-bewind. Zo zijn er nog vele situaties op te noemen die de yeiligheids- vooruitzichten niet al te rooskleurig maken, maar de goudprijs is sinds 1979 niet zo laag geweest. Het vertrouwen in het bankwe zen is internationaal ook zel den minder geweest. Ontwik kelingslanden kunnen honder den miljarden aan bankkrediet niet terugbetalen. Volgens de officiële cijfers zijn in de Ver enigde Staten momenteel 617 banken in de problemen. Nog niet eens in verband met de in ternationale kredietverlening, maar vooral door miljarden- verliezen op de financiering van kleine oliemaatschappijen. Duitsland werd onlangs opge schrikt door het debacle van Baar goud en munten. Bij praktisch elke bank verkrijg baar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29