Een secretaresse op maat "Dit is geen lingeriewinkel" Allergisch voor Deel III Tien jaar TopJobs: een gat in de markt Lon van Volen, specialist in borstprothesen DEEL III ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 Extra PAGINA 27 Zonder erbij na te denken betalen de meeste autobezitters jaarlijks voor een nieuw deel 3. Maar waar dat papiertje nu precies voor no dig is, is lang niet iedereen dui delijk. Het hoort er kennelijk bij. Als automobilist ben je immers strafbaar als het niet duidelijk achter de voorruit van de auto is bevestigd. Henk Hoogeveen uit Putten en met hem nog vele anderen, zijn het in het geheel niet eens met deze zienswijze. Deel 3, zegt Hoo geveen, is in strijd met de Grond wet. "Het is een door de overheid gelegaliseerde vorm van oplich ting". "Betalen voor deel 3 is een volkomen belachelijke zaak en in strijd met de rechtsgang." Meer dan vijf miljoen automobilis ten betalen al tien jaar, zeg maar, twee tientjes voor het velletje pa pier. Hoogeveen: "En dat alleen om aan te tonen dat ze niet in overtreding zijn op het Regle ment Kenteken Registratie (kort weg RKR). Wat hier gebeurt is het omkeren van de bewijslast. Iets wat in onze rechtspleging uitgesloten is. Iemand is pas schuldig aan een vergrijp als dat bewezen is. De automobilist moet in dit geval het omgekeer de doen: namelijk bewijzen dat hij onschuldig is. Het is toch te gek dat de overheid elk jaar op nieuw zo'n slordige honderd mil joen gulden incasseert op een on geoorloofde wijze?" De ingeburgerde verhalen dat deel 3 noodzakelijk zou zijn tegen diefstal, ter controle van de wa- verzekering of motorrijtuigenbe lasting, werken bij Henk Hooge veen op de lachspieren. "Daarop heeft het geen enkele invloed", benadrukt hij. "Het dient slechts ter controle van het kentekenre gister in Veendam." Briefwisseling Hoogeveen weigert al tien jaar lang deel 3 achter zijn voorruit te plakken. Verder betaalt hij alles netjes op tijd: wegenbelasting en verzekering. Maar geld overma ken voor deel 3 weigert hij. Zo dra de envelop in de brievenbus glijdt, verscheurt hij die en stuurt hem terug naar Veendam waar RKR is gevestigd. Eén keer kreeg hij van de plaatse lijke politie een proces-verbaal. Het leverde hem een bekeuring van honderd gulden op. Door omstandigheden kon hij zich bij de rechter niet verdedigen. Om toch nog aandacht voor het hele gedoe rond deel 3 te vragen, schreef hij een cheque uit op naam van de rechter. Het bedrag werd enkele weken later van zijn rekening afgeschreven. De rech ter had de moeite genomen zelf naar het postkantoor te gaan om het gevorderde bedrag te innen. Hoogeveen deed meer. Hij ging een uitgebreide briefwisseling aan met de ministers van verkeer en waterstaat, schreef Kamerle den, de premier en zelfs de ko ningin. Nergens vond hij een wil lig oor voor zijn probleem. Vergeefs deed hij een beroep op de ANWB. KNAC, BOVAG en RAI Bestookte de pers en plaatste ad vertenties om diezelfde Kamerle den tot een discussie te dwingen. Resultaat had het nauwelijks. Hoogeveen heeft inmiddels een stapeltje brieven met adhesiebe tuigingen. De massale bijval, waarop hij toch wel een beetje had gerekend, bleef tot nog toe uit. Dit komt, denkt hij, omdat niemand om twee tientjes tram melant wil maken. Nut Deel 3 en het nut ervan. Woord voerder Stokhof van het Bureau Kentekenregistratie in Veendam zegt er het volgende over: "Aan de hand van deel 3 kunnen wij toetsen of een voertuig nog altijd op naam staat van dezelfde eige naar. Het systeem is waterdicht". Volgens Stokhof valt er aan de rechtsgeldigheid van deel 3 niet te tornen. Deel 3 is tot stand ge komen via een Koninklijk Be sluit. De actie van Hoogeveen, zijn daarop reacties merkbaar^ "Nauwelijks", zegt Stokhof. "Ik schrok in het begin wel even. Er kwamen wat verscheurde giro's terug. Maar het is uiteindelijk bij een handjevol weigeringen ge bleven. Als er een stuk of tien zo zijn teruggekomen maak ik me geen zorgen." Plannen om de politie in te schake len heeft hij niet: "We hebben meer dan vijf miljoen kaarten verstuurd. Wanneer je er een stuk of tien zo terug krijgt, dan hoef je geen actie te onderne men. Bovendien zijn die weige raars zelf verantwoordelijk voor hun daad. Wanneer de politie ze snapt krijgen ze een bekeuring." Hoelang denkt Henk Hoogeveen nog met zijn actie door te gaan? "Net zolang als nodig is", zegt hij bitter. "Tot heel Nederland van deel 3 is verlost." JAN WESTERLAKEN ImX v faX fa)-1*fa>\d. Ij vrouwen nooit te beroerd zijn om alles zelf te doen. Tot het leggen van vloerbedekking toe. We hebben hier op de grond gelegen, met vieze kleren en afgebroken nagels. En maar lachen: als onze opdrachtgevers ons zo eens konden zien.." Smetteloos Heden ten dage zijn zowel kantoor als het uiterlijk van de vrouwen zelf smetteloos, maar de perfecte secretaresse hoeft van hen niet constant in mantelpak en met gekapte haren rond te lopen. Net zo min worden kandidaten zonder gerenommeerde secretaresse-opleiding rigoureus afgewezen. Een middelbare schoolopleiding is dikwijls een minimumvereiste, maar een functie als secretaresse wordt vaker door ervaring dan door opleiding ingevuld. Meer aan banden ligt de leeftijd van de sollicant. Niet te jong en onervaren, maar zeker ook niet te oud. Boven de 45 wordt het heel moeilijk om iemand te introduceren. Altijd is de eerste indruk die de sollicitant maakt belangrijk. Zowel handgeschreven als getypte brieven kunnen volgens de dames, maar het soort briefpapier verraadt al wel het nodige. Mevrouw De Gelder: "Je krijgt soms brieven van dat lijntjespapier. Geen gezicht. Spel- en taalfouten geven je natuurlijk ook te denken. Je kunt niet genoeg benadrukken dat een sollicitatiebrief een eerste, onuitwisbare indruk is." Voor de verdere procedure neemt het bedrijf alle tijd. Doorgaans neemt de hele procedure een paar maanden in beslag. Daar is de betaling dan ook naar. TopJobs rekent voor secretaressefuncties een honorarium van 18 procent van het bruto jaarsalaris van de aangestelde kandidaat en 20 procent voor andere functies. Liever goed dan snel, zo luidt het credo van de dames. "Dat ben je tegenover je opdrachtgevers verplicht. De werkgeves zijn zelf tegenwoordig ook uiterst voorzichtig met het aannemen van personeel, ze nemen daar alle tijd voor. Logisch ook, want als je eenmaal iemand in dienst hebt genomen, dan zitje er doorgaans aan vast", aldus mevrouw De Gelder. Oordeel Komt TopJobs uiteindelijk met één of meer kandidaten aan, dan moet de opdrachtgever wel zelf het laatste, doorslaggevende oordeel uitspreken. Uit de cijfers blijkt dat het scoringspercentage hoog is: in bijna 95 procent van de opdrachten komt de juiste persoon via TopJobs op de juiste plaats terecht. De uitdaging van dat werk is er na tien jaar nog lang niet af. Het runnen van een eigen bedrijf schenkt volgens beiden naast slapeloze nachten heel wat bevrediging. Ze zijn niet van plan om ooit nog in andermans dienst te treden. Zeker niet als secretaresse, want zowel mevrouw Ouwehand als mevrouw De Gelder hebben dat vak zelf nooit langer dan een blauwe maandag uitgeoefend. Als grimeur deed hij ervaring op in het artiestenvak. Die activiteit vormde de basis van zijn huidige specialisme: het maken van borstprothesen. Geen confectie maar maatwerk. "Er zit een vrouw achter die cup". Hij heet Lon van Volen, is bij na 63 en vertelt bij wijze van inleiding dat hij uit de film en toneelwereld komt. Daar heeft hij het vak van grimeur en kapper geleerd. Vrijwel ie dereen in die wereld kent zijn naam, hij heeft gewerkt met Wim Sonneveld en Toon Her mans, en met reeds lang van het toneel verdwenen vooroorlogse sterren. Hij verstaat de kunst om geschon- den menselijk schoon althans voor het oog van de buitenwe reld te herstellen. Hij is er maar toevallig in terechtgekomen. In het begin heeft hij allerlei pro thesen gemaakt, vooral voor spectaculair verminkte mensen. Een aantal van hen heeft hij let terlijk van een nieuw gezicht voorzien. Tegenwoordig heeft hij samen met zijn vrouw Michèle, de handen vol aan de vele vrouwen die een borstamputatie hebben onder gaan, en die in groten getale de weg naar hem weten te vinden. Het was zijn vrouw die hem erop attendeerde dat hij met zijn ver worven vaardigheden mensen zou kunnen helpen. De grote stoot gaf een in Frankrijk wonen de neef die hem eens bezocht en uitriep: „Weet jij dat de hele we reld hiernaar zoekt?" De neef introduceerde hem in wat hij noemt 'de hoogste militair- medische kringen van Frankrijk' die Van Volen vroegen enkele mensen te behandelen die zeer ernstige verminkingen in het ge zicht hadden, en hij deed dat met succes. De krahten stonden er vol van. Hij heeft er lezingen gehouden voor colleges van in kaak- en ge- Crisis of geen crisis, met TopJobs gaat het goed. Al tien jaar lang opereert dit 'vrouwenbedrijf met veel succes op een markt die voordien nog braak lag. TopJobs makelt in secretaressen van velerlei snit. door Miep Hoenson Het tienjarig bestaan van TopJobs, volgende week woensdag, is een opmerkelijk jubileum. Dit geheel en al door vrouwen gerunde bedrijfje verdient een dikbelegde boterham met het zoeken naar personeel voor zo'n 700 Nederlandse bedrijven. Dit wervings- en adviesbureau is dagelijks bezig de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen in de sfeer van zogeheten managementondersteunende functies, door henzelf betiteld als "de vage banen". Het beroep van secretaresse vormt daarbij de hoofdmoot. De twee vrouwen achter TopJobs hebben die juiste plaats destijds allereerst voor zichzelf gecreeërd. De dames Z.D. Ouwehand (49) en F. de Gelder (36) maakten een baan in plaats van er een te zoeken. Directeur Ouwehand, Engelse van geboorte en ex-directeur personeelszaken, zocht destijds zelf zo'n bemiddelingsorgaan om aan de slag te komen. Toen bleek dat een dergelijk bedrijf in Nederland nog niet bestond werd het idee geboren om zelf een wervings- en en adviesbureau op poten te zetten. Haar ideeën vielen in goede aarde bij mevrouw De Gelder, die ervaring opdeed als coördinator van een uitzendbureau. Het bleek een levensvatbaar idee. TopJobs is in die tien jaar een begrip geworden voor bedrijven, die hooggekwalificeerde werknemers zoeken. Gedegen secretaressen, directiesecretaressen en management-assistenten, maar ook managers, - personeelsfunctionarissen, administrateurs en secretarissen worden door TopJobs geworven en geselecteerd. Daarmee neemt het Rotterdamse bedrijfje verantwoordelijk werk uit handen van organisaties als scheepswerven, im- en exportfirma's, oliemaatschappijen, banken, fabrieken, Ieder niveau heeft z'n top. Het gaat om de inhoud die aan zo'n functie wordt gegeven. De ene baas zal een secretaresse zoeken die met hem meedenkt en zich met de beleidslijnen bemoeit, een ander prefereert een gedienstige tikjuffrouw. De titel van secretaresse zegt niets over de inhoud van de baan. Er zijn onnoemelijk veel verschillen in niveaus die secretaressen kunnen hebben. "Maar het is zonde als een directiesecretaresse met vijftien jaar ervaring alleen maar routineklusjes krijgt opgedragen, terwijl ze veel meer kan", vindt mevrouw Ouwehand. Huwelijksbureau Aan TopJobs de taak twee partijen bij elkaar te brengen, waarbij hun werk soms verdacht veel op dat van een huwelijksbureau lijkt. Zowel de opdrachtgever als de sollicitant worden het hemd van het lijf gevraagd. Beiden kunnen hun wensen en verwachtingen op een objectieve tafel leggen. Mevrouw de Gelder: "Ik vraag mijn opdrachtgever altijd: waaraan hebt u een hekel, wat moet uw toekomstige secretaresse absoluut nooit doen? Dan krijg je heel verrassende antwoorden. Want het gaat er niet alleen om de juist gekwalificeerde personen te vinden, het moet tussen twee partijen ook klikken. Per slot van rekening moeten ze bijna de hele dag met elkaar samenwerken". Laatstgenoemde voorwaarde geldt evenzeer voor de twee vrouwen achter TopJobs zelf. Tien jaar geleden waren er heel wat mannen die wat lacherig deden over het vrouwenbedrijfje: twee dames, dat kon alleen maar ruzie worden. Het tegendeel blijkt waar. De dames Ouwehand en De Gelder blijken het na al die jaren nog opperbest met elkaar te kunnen vinden. Het bedrijfje heeft inmiddels een uitbreiding met drie medewerksters ondergaan. Willen ze de mannen bewust buiten de deur houden? Mevrouw Ouwehand: "We roepen niet uit dat we hier geen man over de vloer willen hebben. Maar het ging gewoon ontzettend goed met vrouwen. Misschien ook omdat zichtschirurgie gespecialiseerde artsen, hij is lid van een organisa tie van medici op dat gebied, en te zijner ere werd de naam van het vakblad waarvoor hij gere geld artikelen heeft geschreven gewijzigd (de naam had eerst al leen betrekking op kaak en ge zicht, maar gezien Van Volens specialisatie is het woord 'reha bilitation' eraan toegevoegd). In een van de afleveringen van dat blad komt een door een chirurg geschreven tekst voor die luidt: „De door onze vriend Van Volen toegepaste technieken voor de vervaardiging van lichaamspro thesen zijn verre supérieur aan die welke tot nu toe gewoonlijk worden toegepast. Het is waar lijk artistiek werk, dat een enorm talent verraadt". Verbijsterd Hij staat nog altijd verbijsterd van de verhalen die hij te horen krijgt van vrouwen die bij hem komen na een borstamputatie. Hoe een paar dagen na de operatie al ie mand van een lingeriewinkel aan het ziekenhuisbed verschijnt, om ze een prothese aan te sme ren. „Loodzware dingen, niet aange past of niets. Ik vraag me wel eens af: hoeveel provisie krijgt degene die zo'n handelaar op dat moment afstuurt op een vrouw? Ze ligt daar, in de verste verte niet bekomen van de emotionele shock, vaak met pijn en verdriet. En dan komt daar iemand met zo'n ding uit de grote stapel. Het is of je bij de drogist een vals ge bit 'made in Taiwan' uit de bak staat te graaien. Als je steunzolen nodig hebt, of een gebif of een bril, daarvoor staan allemaal ge schoolde mensen klaar, het wordt allemaal op maat gemaakt. Maar op dit gebied is er niets. Er zijn zestigduizend vrouwen in Nederland die de operatie heb ben ondergaan, dagelijks komen er vrouwen bij. En ze zijn totaal niet beschermd". de verminkte gelaten die hij res taureerde verdwenen onder prui ken en valse baarden, bijna on oplosbare moeilijkheden met borstamputaties worden ook wel eens geklaard met een geraffi neerd aangebracht stukje kant. De problemen zijn echter ook vaak onnodig groot. „De chirurg houdt er bij de operatie geen re kening mee dat de vrouw niet al leen van kanker af wil, maar achteraf ook een beetje behoor lijk erbij wil lopen", meent Van Volen. „Ze beschikken over steeds betere technieken om het leven te redden, de meest gea vanceerde systemen worden toe gepast; maar na de amputatie vallen de vrouwen in het ravijn, buiten het ziekenhuis staat al leen de handel, die totaal ondes kundig is en geen echte oplossin gen kan bieden". Hij verwijt overigens de medici niets, hoewel hij wel met hen zou willen samenwerken. „Maar tot nu toe ontbreekt in feite iedere verstandhouding". Dus komen de vrouwen terecht bij wat Van Volen noemt 'de graaibak van de drogist'. „Ze denken dat het er om gaat de cup van een bh te vul len, maar er zit ook nog een vrouw achter die cup!" Pijn Felle kritiek oefent hij op degenen die de vrouwen „loodzware pro theses aansmeren die de toch al gevoelige huid afsluiten en tot pijn leiden", en helemaal geen goed woord heeft hij over voor bepaalde onder de huid geïm planteerde prothesen, waarvan hij enkele afschrikwekkende voorbeelden op dia's laat zien. Van Volen levert overigens niet voor iedereen maatwerk. Hij heeft een duizendtal modellen, waarvan er 200 als standaard die nen. en die zijn aan te passen aan de individuele cliënt. Hij is voor geïnteresseerden bereikbaar op te lefoonnummer 020-449617. SANTÉ BRUN grootwinkelbedrijven en zelfs van orkesten. De juiste persoon op de juiste plaats is volgens de dames Ouwehand en De Gelder de belangrijkste voorwaarde voor een goed lopend raderwerk. Bestand Was het tien jaar geleden bij gebrek aan een ruim aantal sollicitanten niet altijd mogelijk de perfecte gegadigde op te sporen, vandaag de dag wordt TopJobs na elke advertentie overstelpt met reacties. Niet zelden wordt een bedrijf klant van TopJobs omdat het geen gat meer ziet in het doorworstelen van stapels sollicitatiebrieven. De beide dames doen dat wel, "soms met het risico dat er niets bij zit". Zo groot is dat risico overigens niet. TopJobs beschikt zelf al over een bestand van ongeveer 1500 kandidaten, waaruit eventueel een gegadigde kan worden gevist. Het bestand bestaat grotendeels uit secretaressen, die al wel een baan hebben maar die graag willen veranderen. De meeste secretaressen lopen liever op hun tenen dan dat hun dagelijks werk louter routine is, zo ervaren de TopJobs dames. Niet dat ze neerkijken op de gedienstige rechterhanden die hun ziel en zaligheid leggen in het schenken van koffie en het bijhouden van de agenda. Een topsecretaresse hoeft ook niet per sé een carrièrevrouw te zijn van een topfunctionaris in een bedrijf. Lon van Volen en zijn vrouw Michèle: artistiek verantwoorde oplossing zoeken. (foto gpdi Hij gaat er voorlopig nog van uit dat het met zijn verscheiden af gelopen zal zijn met zijn speciali satie. Hij tobt trouwens ook met de vraag: is dit nu werk voor een man of een vrouw? Vrouwen zijn er te emotioneel bij betrokken denkt hij, mannen begrijpen niet hoe het vrouwen aanpakt. Hijzelf is, samen met zijn vrouw, een uit zondering op die regel. Bij Van Volen komen de vrouwen niet binnen de eerste drie maan den na de operatie aan bod. Hij heeft een lang gesprek met de cliënten, laat foto's zien, ver klaart zich bereid achteraf pro blemen te bespreken en te pogen ze op te lossen. Hij schroomt niet heel nauw met de mensen be trokken te raken, hij praat met hen over zijn eigen levensge schiedenis, laat zien wat hij in het leven allemaal heeft gedaan Het is arbeidsintensief werk, vandaar het geringe aantal cliën ten dat hij kan behandelen. Hij zoekt vooral een 'artistiek ver antwoorde oplossing'. „Ik heb geen lingeriezaak", verduidelijkt hij. Van hem krijgen de vrouwen enke le sets prothesen mee, die vast in een bh zitten. Hij heeft ontdekt dat het psychologisch moeilijk ligt de protheses iedere keer te laten 'meeverhuizen'. Hij heeft goed naar zijn cliënten geluisterd en weet dat de prothese zo licht mogelijk moet zijn, vijftig, tach tig gram hooguit Stukje kant De oplossingen die hy bedenkt verraden vaak uit welke branche hij komt. De hulpstukken voor De dames Ouwehand (links) en De Gelder: "Een sollicitatiebrief is natuurlijk een onuitwisbare indruk". (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27