"Te weinig uitleg, daarmee zijn we de mist in gegaan" "Dit is natuurlijk een zware tegenvaller" Neelie Smit-Kroes over de ambtenarenacties Het voorzieningenniveau van het openbaar vervoer zal achteruit moeten als de vraag ernaar sterk afneemt door de acties van ambtenaren en trendvolgers. „Ik sluit niet uit dat die vraag straks onder ogen gezien moet worden. Ik hoop het uiteraard niet. Het zou mij een lief ding waard zijn als het allemaal loopt zoals we het hadden ingeschat. Maar dit is natuurlijk wel een zware tegenvaller", zegt minister Smit-Kroes in een gesprek over de Spoorwegen. Wat had de minister ingeschat? Begin december vorig jaar, de Tarievennota was toen wel aangekondigd maar nog niet bij de Tweede Kamer ingediend, zei zij te verwachten dat het vervoer er niet minder om zou worden door de aangekondigde tariefsverhogingen. „Hooguit zal de bestaande groei in het openbaar vervoer iets afnemen". Begin mei herhaalde zij dit standpunt voor het stads- en streekvervoer. Voor de trein hield zij inmiddels rekening met „een gering verlies". Achteruit Medio november blijkt er, meer in overeenstemming met de verwachtingen van NS, inderdaad vervoersverlies te zijn opgetreden, maar dat verlies is in de afgelopen weken aanzienlijk versterkt door de onbetrouwbaarheid van trein-, bus- en tramdienst. Wat te denken van de buschauffeur die twee weken geleden tussen Warmond en Oegstgeest 's morgens vroeg zijn hele vracht schoolkinderen op straat zette omdat zijn stakingstijdstip was aangebroken? Minister Smit-Kroes: „Als het zo doorgaat is het inderdaad een reële mogelijkheid dat de voorzieningen achteruit moeten. Want aan de ene kant heb ik met de minister van financiën een meerjarenafspraak weten te bereiken over het budget voor het openbaar vervoer voor de komende drie jaar. Ik had duidelijk de garantie gekregen dat, als er verder bezuinigd moest worden, dit stuk van het openbaar vervoer daarvan vrijgesteld was. Op mij rustte dan de plicht de Tarievennota uit te voeren". „Maar je kunt absoluut niet verwachten dat iemand die nu weer in de auto is gekropen, zonder slag of stoot naar het openbaar vervoer teruggaat op de dag dat alles weer normaal verloopt. Dat is een veronderstelling die niet op realiteit stoelt. Als er aanzienlijke verschuivingen in de vervoersstromen zouden komen, dan kom ik met dat financiële plaatje niet meer uit. Met spijt: „Ik wil wel dit zeggen: het zou mij ontzettend aan het hart gaan als we moesten snijden. Want wat was nu juist de achtergrond van deze hele operatie? Om te proberen het voorzieningenniveau zoveel mogelijk heel te houden en om de gebruiker een garantie te geven voor de continuiteit van het openbaar vervoer. Openbaar vervoer is een heilig moeten. Een goed openbaar vervoer zoals we het gewend zijn vind ik eigenlijk ook een heilig moeten. Dat was mijn zorg en daarom heb ik getracht tot die meerjarenafspraak te komen". Willemstunnel Een wat moeilijke situatie dreigt te ontstaan met betrekking tot de Willemstunnel. In de Tweede Kamer heeft de minister gezegd dat er voor 600 miljoen kan worden gebouwd, maar dan moet er wel volgend jaar worden begonnen. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft zich behoudens instemming van de gemeenteraad bereid verklaard tot een constructieve opstelling, maar in het eerste gesprek werden Rotterdam en de minister het al niet eens over de kosten die Rotterdam zelf moet betalen. Hoe lang kan dat duren? Mevrouw Smit-Kroes: "Nee, het is anders. Er kan voor 600 miljoen worden gebouwd. Ik ben bereid, heb ik tegen Rotterdam gezegd, om voor jullie genoegdoening zo vroeg mogelijk te laten beginnen. Je komt dus niet achteraan in de rij van wachtenden op infrastructurele werken in het spoorwegnet." Het kan toch niet te lang duren. „Nee, ik vind van niet, want ten aanzien van de constructie van de huidige brug kan niemand zeggen hoe lang hij het nog houdt. Mij is ook verteld dat hij niet zo versterkt kan worden dat hij nog een paar jaar langer mee kan. Dus zeg ik, er moet op korte termijn een beslissing worden genomen en begonnen worden". Maar vanwaar dan het besluit in dit voorjaar dat er geen tunnel, maar een goedkopere brug moest komen?. Dat werkt toch vertragend, de voorkeur van de Kamer was bekend en uiteindelijk komt er toch een tunnel. „Allerleerst spraken we toen over andere bedragen. Het is bij mij nooit een kwestie geweest dat ik zo graag een brug wilde, dat is louter uit financiële nood geboren". We hebben geen 900 miljoen in kas". Zakelijkheid Vraag: Is dat dan een vorm van berekenendheiu? Bij de Oosterschelde is die indruk ook al eens ontstaan, nu met de Willemstunnel voor de tweede keer: als je nu maar heel lang roept 'ik ben ertegen want het is me te duur', terwijl je er in je hart voor bent, dan verplaats je toch de financieringsverplichtingen naar anderen. Je krijgt hem er op zo'n manier door en als hij af is kun je hem feestelijk gaan openen. De minister, die de opmerking met zichtbaar genoegen aanhoort: „Ik denk dat het gewoon zakelijkheid is waarmee ik opereer. Je kunt niet meer uitgeven dan je hebt. De meerjarencijfers zijn bekend. Dus je kunt prachtige cijfers ophangen, maar die discussies hebben geen zin, want we hébben geen 900 miljoen. Er is ook in de komende jaren geen 900 miljoen te verwachten. Dus een discussie op basis van dat bedrag heeft voor mij geen „Vervolgens zeggen we: er moet wel iets gedaan worden, want we hebben vastgesteld dat die brug aan het eind van zijn dagen is. Dan maar een second-best oplossing, dus zodoende is er een brug op tafel gekomen. Nu kan de Kamer natuurlijk steeds zeggen: ja maar, wij willen toch een tunnel. Dan kun je vervolgens zeggen: het zou zo leuk zijn als nog ietsje dit en ietsje dat erbij kwam. Maar je hebt natuurlijk altijd met mensen te maken. Alles wat je doet heeft uiteindelijk met mensen te maken". ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 Van woede wil ze niet spreken, maar wel van ergernis. "We hebben jarenlang steeds meer taken naar de overheid overgeheveld. In tien jaar kwamen er 400.000 banen bij, terwijl er in het bedrijfsleven 500.000 verloren gingen". Neelie Smit-Kroes, minister van verkeer en waterstaat, bijt van zich af. "Mijn handen jeuken als ik zie dat actievoerders rijkseigendommen gebruiken". „Wij zijn bezig voor onze kin deren een erfenis achter te la ten waarvoor je je in een per soonlijke situatie zou dood schamen. We spelen va ban- que in Nederland en de ge volgen komen bij de volgen de generatie op tafel. Door dat we zelf zoveel speelruim te willen hebben, plezierig willen kunnen leven, zetten we die ruimte voor onze kin deren op nul". Drs. Neelie Smit-Kroes, minister van verkeer en waterstaat, moe der ook van een volgende gene ratie-telg, steekt haar ergernis over de acties van de ambtena ren niet onder stoelen of banken. Ook niet onder het meubilair op haar werkkamer schuin tegen over Madurodam. Toch is ze be hoedzaam: „Ergeren, nou nee, misschien klinkt dat wat sterk...". „Ik maak me het meest kwaad - nou, kwaad; misschien is erge ren toch het goede woord - over het feit dat je nu door de acties ziet dat er bedrijven in betalings moeilijkheden komen, postor derbedrijven, tijdschriftuitge vers, waar door de onverwachte tegenslagen arbeidsplaatsen naar de bliksem gaan. Terwijl de regering nou uitgerekend met die bezuinigingsmaatregelen heeft bedoeld die afschuwelijke werkloosheid wat terug te drin gen". „We zijn bezig het huis uit te wo nen. Als we nu niets doen aan de werkgelegenheid en maar door gaan met het laten oplopen van schulden en rentelasten, dan heb je maar een heel klein briefje no dig om uit te rekenen dat er straks nog meer mensen uitke ringen nodig hebben en dat dan het moment komt waarop je moet zeggen: sorry, u heeft er wel altijd premies voor betaald, maar het geld is op. Dat is. toch onaanvaardbaar". - Uw partijgenoot Geertsema sprak in dat verband eens van de „vruchten des velds", waarvan je dan maar moest gaan leven. „Misschien heeft hij in zijn omge ving nog veel velden, maar ik vrees dat dan schraalhans keu kenmeester wordt, of erger, dan krijgen we de geeuwhonger". - Werkgelegenheid. Je krijgt een vi cieuze cirkel: de overheid bezui nigt op zijn personeelsuitgaven (deel van de collectieve lasten), het personeel wordt boos, voert actie, bedrijven gaan zelf voor postbode spelen en de treinpende- laars klimmen hun auto weer in. Die krijg je niet gauw meer terug in de trein. Dan komt het moment dat u moet zeggen dat de treinen onrendabel worden, dat het voor zieningenniveau in het openbaar vervoer naar beneden moet en dat er ten slotte ontslagen vallen. „Bij alle acties wordt graag onder de tafel geschoven dat er nog geen enkele ambtenaar is ontsla gen. Ze moeten wel eerlijk blij ven. Maar ik ben het met u eens dat dat punt wel ooit komt. In 1984 nog niet, maar daarna, ik weet het niet. Als je uit die cirkel wilt komen, kun je niet alle ar beidsplaatsen bij de overheid la ten bestaan en dan toch de col lectieve druk verminderen. Ons overheidsapparaat is te groot ge worden. Onze collectieve lasten zijn hoger dan bijvoorbeeld in Duitsland. We moeten een stap terug. We hebben jarenlang - en alle politieke partijen deden er aan mee - steeds meer taken naar de overheid overgeheveld. In 10 jaar 400.000 banen erbij. Terwijl er in het bedrijfsleven 500.000 verloren gingen. Een van de ver klaringen voor het feit dat we nu in de puree zitten, is dat de over heid steeds meer taken wilde gaan vervullen. Daardoor werd het overheidsbeslag op het natio nale inkomen steeds groter en de mogelijkheid van de bedrijven om te investeren, te concurreren, steeds kleiner. Het is een duide lijke keus van dit kabinet het be drijfsleven nu weer wat ruimte terug te geven". - Privatiseren? „Ja". veilig naar school kunnen. Hoe doe je dat als je elders te veel uit geeft?" - Hoeveel toneel speelt u dan? „Kan ik beter aan u vragen, u kunt objectiever waarnemen. Maar nee, ik speel geen toneel. Kan ik helemaal niet. Als kind op school al niet. Ik probeer wel om duide lijk te zijn en te zeggen waarom ik iets doe of niet doe. Ik heb een broertje dood aan dingen die ik moet doen waarvan ik niet weet waarom. Ja, ik praat met m'n handen. Dat is dan misschien to neel". - U hebt anders een uitgesproken gevoel voor show. D'r hoeft maar een camera in de buurt te zijn en Neelie maakt het plaatje. „U provoceert me", zegt ze schater lachend. - Maar het werkt wel, dat is zicht baar. „Ik hoor dat vaak. Maar verdikke me. wie komt er nou hierheen? U toch. Ik heb u toch niet ge vraagd? Ik heb nog nooit een ca meraman opgebeld, maar als de media mij vragen mijn zaken uit te leggen dan ben ik er". - U praat handig, oogt goed, u bent een uitzondering, want de meeste kabinetscollega's halen nog niet een kwart van uw publiciteit. „Zit zo in het beestje. Als kind al had ik er de pest in als ik iets moest doen en niet wist waarom. Als ik steeds maar aanneem dat iedereen begrijpt wat ik doe, ben ik hooghartig bezig. Als je men sen iets wil laten accepteren, dan moet je het uitleggen. Daar zijn we eigenlijk voor een stuk de mist mee ingegaan bij die 3.5 procents operatie. Te weinig uit leg. Het is niet onredelijk, maar dat moet je wel begrijpelijk ma ken. En in een taal dat mensen zeggen: „Hé, eindelijk iemand die verstaanbaar is". Hoe je dat doet? Via de media. En ik accep teer, als ik even kan, zoveel mo gelijk uitnodigingen, om daar weer dingen uit te leggen. En wat zeggen ze dan: kijk haar, ze zoekt de publiciteit weer". - Bent u eigenlijk wel die raspohti- ca waarvoor velen u houden? U lijkt meer een rasmanager, die straks als einddoel bijvoorbeeld de stoel van KLM-president Or- landini ambieert. De hoge plaats op de WD-verkiezingslijst die u innam, correspondeert, zo te zien, niet met de reële invloed die u op het partijgebeuren heeft. „Ik pieker er niet over wat ik na deze baan ga doen. Ik vind dit de interessantste baan en ik zou voor geen goud willen ruilen met Nijpels of een andere kabinets collega. U treft hier een gelukkig mens. Maar wel één met veel zor gen. Maar achteruitkijken? Nee. Dagdromen? Nee. Een beetje Rotterdams met beide benen op de grond staan. Een functie als die van Haya van Someren am bieer ik niet. Ik hoef geen partij voorzitter te worden". - Geen Hollandse Thatcher? "Mensen maken dingen voor je uit. Plakken je etiketten op". Meer een doener dan een politiek dier? "Ik stond niet in de box al te den ken dat ik zo nodig de politiek in moest. Maar ik was en ben altijd gefascineerd geweest door ver keer en vervoer en zag dat. als je daar werkelijk iets in wilde be reiken, je de politiek in moest. Want daar vallen de beslissin gen". Het enige dier in Neelies werkka mer is een opgezette muskusrat. Een erkende dij ken verwoester. Tastbaar bewijs dat deze doe-mi- nister er ook wat aan doet. En dat wil weten. Kritiek mag, maar ze wil dan wel even wegen wie de kritiek spuit, en hoe. „Dat is het rollenspel in de poli tiek. Veel kritiek is voor de Büh ne. Van sommigen weet je dat ze ondanks hun kritiek beter we ten. Ik houd van recht-voor-zijn- raap-mensen. PTT'ers, binnen schippers wegvervoerders. Die spreken mij het meest aan. Of Leeman (PTT), die bij het begin van de acties tegen me zegt: „Als ik in Japan had geleefd, had ik nu harakiri moeten plegen, maar de hoogste bazen gaan daarin al tijd voor, dus mevrouw..." door Hans de Bruijn en Reinier van de Loo - Dan helpen de acties aardig mee, want straks zijn er minder trei nen en postbodes nodig. Maar uitgerekend van een doe-depar- tement als het uwe zou je juist sti mulerende maatregelen voor de werkgelegenheid mogen ver wachten. U sputtert echter amper tegen als minister Ruding de fi nanciële knoet hanteert. „De 2 procents-afslanking, die voor alle departementen geldt, heeft in mijn winkel ook al de no dige zorg veroorzaakt. Maar we doen het allemaal, en het bepaalt de teamgeest in dit kabinet, dat geen enkele minister probeert de kaantjes eruit te braden en de zu re hap naar een collega door te schuiven. Maar er heerst op mijn ministerie nog extra onzeker heid. Als bijvoorbeeld de Ooster- schelde-pijlerdam klaar is, dan zitten we hier op personeelsge bied (overtollige werknemers) nog op een schip met zure appe len te wachten. Nou denk ik dat bij alle departementen geldt dat er, zeker in het eerste afslan kingsjaar, nog wel wat laagjes spek zitten die eraf kunnen. Al thans op het gebied van arbeids plaatsen. Maar iets anders is het snijden in de investeringsmoge lijkheden. Dat is in vorige kabi netsperioden al dapper gebeurd, maar we moeten wel oppassen. Die lijn is fout. Want de investe ringen van de overheid zwenge len juist gelijktijdig de activiteit van de bedrijven aan. Neem de grond-, weg- en waterbouw. Het bedrijfsleven is daar voor meer dan 90 procent afhankelijk van overheidsoprachten. Dus snij den bij ons wordt ook daar direct zichtbaar. Een particulier gaat immers geen stuk weg aanleg gen. Het is niet toevallig dat er in die bedrijfstak 30 procent werk loosheid zit. We moeten uitkij ken met het badwater niet het kind weg te gooien. Afslanken, prima, maar niet op investerings niveau. En juist daarvoor is die hele 3 procents-operatie die Koos Rietkerk moet uitvoeren bedoeld. Als we die miljarden nog bij de departementen had den kunnen vinden, zouden we niet goed bij het hoofd zijn ge weest als we ze dan toch bij de ambtenaren hadden willen ha len". - En toch moet u bij een teruglopen de vervoersvraag straks gaan snijden in de voorzieningen, dus minder investe'ren. „We moeten die mogelijkheid reëel onder ogen zien. Maar ik zit wel met twee gebonden handen. Ik heb een meerjarenafspraak met Ruding over het budget voor het openbaar vervoer met de garan tie dat, bij eventuele eerdere be zuinigingen, dat bedrag er voor driejaar vrij van blijft. Als het nu allemaal aanzienlijk gaat tegen zitten door forse verschuivingen in de vervoersstromen, dan kom je met je financiële plaatje niet meer uit". - Wat dan? „Of naar Ruding, maar daar staan er méér voor het loket te dringen, vervoer is een heilig moeten., Ik wil de continuiteit ervan garan deren. Vandaar die driejaren-af spraak. Maar als het nu door nieuwe omstandigheden mis gaat. kan ik geen ijzer met han den breken". U heeft 'n nogal uitgesproken me ning over de acties. Reagan ont sloeg zomaar alle Amerikaanse luchtverkeersleiders toen die in staking gingen. Jeuken uw han den niet af en toe een beetje? „Het gaat hier niet zoals in de VS: nietje taak doen, dan, hallekidee d'r uit. Ontslag is hier pas moge lijk als iemand weigert een dienstbevel uit te voeren. Afslui ten van vaarwegen of blokkeren van vitale verkeersknooppunten is niet toelaatbaar. Sommige ac ties bij de telecommunicatie of in de sfeer van de volksgezondheid evenmin. Mijn handen jeuken als ik zie dat actievoerders rijksei gendom gebruiken. Ambulan ces, PTT-auto's, schuimblussers. Actie, prima - ik zal niet zeggen: prachtig - maar niet met eigen dommen van de samenleving. Reken er trouwens op dat de on- kostennota's bij de betrokkenen zullen worden gedeponeerd Op dat moment rinkelt de telefoon. Even later komt de „bewindsfi guur", zoals de minister zichzelf en haar collega's bij herhaling noemt, terug in het gesprek met een opgewonden nieuwtje: „Leuk om in jullie krantekop te zetten: actievoerders worden niet uitbetaald!" ,Nou, er blijkt nu een gerucht te bestaan dat stakende PTT'ers worden doorbetaald. Vergeet het maar. Over mijn... nee, zet dat maar niet in die kop". óf bezien watje nog kunt bakken van de verminderde inkomsten uit het openbaar vervoer. Het zou me erg aan het hart gaan te moeten snoeien in de voorzienin gen". En uitgerekend nu maakt u het voor de automobilist weer wat aantrekkelijker door de wegen op grote schaal te herstellen. „Ja, dat is me ook al weer verwe ten. Doe je eindelijk iets aan het rijkswegenonderhoud, dan pie pen ze snotverdikkeme weer over files". - U hebt toch een olifantshuid? „Zonder dat kun je beter weg gaan". Maar we bedoelden eigenlijk dat die pendelaar nu zeker niet gauw meer uit zijn auto is weg te halen en dus op den duur de kwa liteit van het openbaar vervoer kan aantasten. En daarna de werkgelegen heid. ,De oppositie bagatelliseert dat. Komt door mijn politiek, zeggen ze. Ho, ho. Feiten. Het openbaar ,Op andere momenten ook. Ik denk dat dat pure zakelijkheid is. Altijd geleerd dat je niet meer moet uitgeven dan je hebt. Dag- dromerij is zonde van je tijd. Ik vind zo'n vierbaans Willems- spoor natuurlijk prachtig, maar je moet ook prioriteiten stellen. Ik heb net een fietstunneltje in Etten-Leur geopend. Ouders van 2500 kinderen blij omdat die zo Het lijkt bijna tevoren gepland. Hoe berekenend gaat drs. Neelie Smit-Kroes te werk? Ze roept ja renlang dat ze tegen de pijler- dam in de Oosterschelde is, krijgt de Kamer over zich heen, vraagt dan fijntjes of die Kamer haar dan de financiële middelen wil verschaffen en krijgt ten slotte toch die dam, om dan ook nog als stralend middelpunt de feeste lijkheden bij het eerste pijleraf- zinken kleur te geven. De Rotter damse spoortunnel wil ze als ex- Rotterdamse natuurlijk ook, maar vanwege de 900 miljoen die ze niet heeft, verklaart de minis ter zich tegen. Dat ding kómt er. En Neelie zit straks in de eerste trein die onder de Nieuwe Maas doordendert. Op zulke momenten moet ze echt lol in haar vak heb ben. Neelie Smit-Kroes: "We moeten uitkijken met het badwater niet het kind weg te gooien". i Steun de collecte. (van 14 t/m 20 nov.'83) Giro Den Haag. Tel. Q7Ö - 656652

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25