Lugdmiimi gaat er heus niet uit" Groen licht voor Lendl kan zich nog net redden FBO akkoord met sponsor Eilander: "Al moet ikzelf de wei in' Volledige medewerldng van clubs U.V.S. VELO m RQ0DENBURG R00DENBURG - ROOD WIT A. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 Toernooi Antwerpen ANTWERPEN - (ANP) Met angst en beven hebben de or ganisatoren van het prestigieuze 'kampioenentoernooi' in Antwerpen gisteren de verrichtingen gevolgd van kampioen geldverdiener Ivan Lendl. Sinds de Tsjech heeft ondervonden dat zijn onderkoelde aanpak het op de echte toernooien niet zal maken geeft hij zijn emoties wat meer de ruimte. Met alle gevaren van dien. 'Ivan de Verschrikkelijke' was donderdag tegen Hooper niet meer ongenaakbaar en gisteren tegen Gomes zelfs uiterst kwets baar. Zonder de blijken van spor tiviteit, die de 23-jarige Zuidame rikaan zich veroorloofde ("Die bal van hem was echt in, arbi ter") zou de acht dagen oudere Lendl het waarschijnlijk niet hebben gered. Nu kwam de voor zijn doen drukke Tsjech na ruim tweeenhalf uur spelen met de schrik vrij: 6-7, 7-6 en 6-3. Dat zelfde gold dus ook de organisa toren. Een vroegtijdige uitscha keling van Lendl zou vrijwel ze ker een gedevalueerde finale tot gevolg hebben gehad. Dat komt dan door de indeling, waarbij Lendl als titelhouder nummer één is geplaatst voor Connors en McEnroe die elkaar vandaag in de halve finale ont moeten. Een eindstrijd van één van die twee tegen de winnaar van Gene Mayer (in de halve fi nale door opgave van Clerc) en Gomes zou de Vlaamse ambities geen goed hebben gedaan. Het streven van Antwerpen is nog al tijd op het niveau van het Mas ters te komen. Het belachelijk hoge prijzengeld is al groter dan in New York, qua prestige lukt het nog niet. Ook al omdat er in de St.Jorisstad nog steeds geen punten voor de ranglijst zijn te verdienen. LEIDEN - Wim Eilander wil desnoods zelf de voetbalschoenen aantrekken om Lugdu- num voor degradatie te behoeden. "Mocht het bestuur beslissen tussentijds een andere trainer aan te trekken, dan ga ikzelf de wei in. Zolang ik hier zit, zal Lugdunum niet degraderen. Wat er ook gebeurt". Aan de uitdrukking gemakkelijk had. Hij Gene Mayer had het heel wat ge makkelijker dan Lendl. Zijn op ponent, José Luis Clerc, stapte bij een achterstand van 6-1, 2-0 uit de baan vanwege een onwilli ge buikspier. De toernooi-arts schreef hem ter plekke vier we ken rust voor, zodat moet wor den afgewacht of de Argentijn fit is voor het Masters. In de eerste avondpartij strompel de John McEnroe eveneens moeizaam naar de halve finales. Sandy Mayer, wiens verschij ning alleen al meestal McEnroe's bloed aan het koken brengt, kwam voor het eerst in zijn car rière in het zicht van de zege. Maar McEnroe redde zich in drie sets: 6-7 (3-7), 7-6 (7-3), 6-2. Het is een jaarlijks terugkerend beeld. Medio november is Lug dunum steevast onderaan de ranglijst terug te vinden. Zolang de Leidse club in de eerste klasse speelt, komen de voetballers zéér uit de startblokken. door Fred Segaar LOTTO DEN HAAG (ANP) De uitslag van de Midlotto 45 a, getrokken op vrijdag, is: 3- 15- 19-25-38-40. Reservegetal: 41. De uitslag van het cijferspel is: 501782. UTRECHT (ANP) - Het be stuur betaald voetbal heeft in de algemene vergadering op 28 november geen oppositie meer te vrezen van de clubs over de gesloten sponsor overeenkomst. De vergade ring van werkgevers, de fede ratie van betaald voetbalor ganisaties (FBC), gisteren in Utrecht, aanvaardde de over eenkomst na uitleg en verkla ringen van Henk Hut. De penningmeester van de sec tie betaald voetbal verklaar de ook dat hi.i op het stand punt staat dat zijn sectie vijf tig procent van het sponsor bedrag moet ontvangen. Wanneer het bondsbestuur daarmee niet akkoord zou gaan, dan zullen er binnen het sectiebestuur portefeuil les ter beschikking worden gesteld. Het geld dat de reclame-over eenkomst oplevert, zal niet direct ten goede komen aan de clubs, maar gebruikt wor den ter dekking van tekorten die anders op de verenigin gen zouden worden verhaald. Dat houdt dus in dat Feye- noord en Heracles gelijkelijk profiteren. De vergadering, die Van Eijden (Ajax) en Eibrink (PEC) tot nieuwe bestuurders koos, vond wel dat het sectiebe stuur in de afgelopen maand te karig met informatie is ge weest. Dat echter werd giste ren gecompenseerd door de mededelingen van Hut, waar door de clubs, met uitzonde ring van PSV, tevreden zijn gesteld. Dit jaar is het niet anders. Maar, in de loop van het seizoen slaag de de ploeg er telkens weer in het bij de start van het seizoen geval len 'gat' te dichten om vervol gens in de middenmoot te eindi gen. Op het eerste gezicht lijken er nauwelijks redenen om alarm te slaan. De realiteit heeft even wel geleerd, dat Lugdunum er niet vanuit mag gaan dat de ge schiedenis zich herhaalt. Daar voor geeft het spel geen aanlei ding en daarvoor ook heeft de ploeg teveel aan kwaliteit moe ten inleveren. Hoe moet het nu eigenlijk verder met Lugdunum, dat met drie punten uit acht wedstrijden de rode lantaarn stevig in handen heeft? Of, die vraag is wellicht meer op z'n plaats; hoe is die slechte start te verklaren? Wim Eilander (27), aan zijn tweede jaar bezig in de Kikkerpolder, kan ook niet anders dan gissen naar de oorzaken. Natuurlijk, het vertrek van Frans Sjardijn en Henri van der Weiden speelt een belangrijke rol in deze. Ook bleef Lugdunum niet gespaard van blessures en schorsingen. UTRECHT (GPD) De hofleveranciers van het Nederlands elftal zijn gisteren tijdens een bijeenkomst in Utrecht nagenoeg volledig akkoord gegaan met voorstellen die bondscoach Kees Rijvers heeft gedaan met betrekking tot de voorbereiding op het Europees kampioenschap voetbal in Frankrijk. Voorop gesteld dat Nederland zich plaatst, betekent dit dat het Ne derlands elftal in de maanden fe bruari, maart en april in totaal zes oefenwedstrijden zal spelen tegen vertegenwoordigende af- Derwall kiest delingselftallen van de KNVB. Deze wedstrijden op respectieve lijk de woensdagen 22 februari, 7 en 21 maart en 4, 18 en 25 april, zullen worden afgewerkt in de regio. De KNVB heeft met dit voorstel van Rijvers ingestemd omdat men uitstekende ervarin gen heeft opgedaan met de oe fenwedstrijd tegen Zeeland in de aanloop tot de vriendschappelij ke interland tegen België. tot het officiële begin van de EK op 12 juni minimaal één inter land en een paar zware oefen wedstrijden tegen nog niet te tegenstanders worden voor de aanval Voorstel SAARBRUCKEN (SID) - De Westduitse bondscoach Jupp Derwall heeft zijn elftal voor het kwalificatietoernooi van de Eu ropese titelstrijd tegen Albanië, morgen in Saarbrücken, op twee plaatsen gewijzigd in vergelij king met het team dat afgelopen woensdag met 0-1 van Noord- Ierland verloor. De Westduitsers moeten zegevieren om zich via de eerste plaats in de voorronde- groep 6 te plaatsen voor de eind ronde volgend jaar in Frankrijk. Derwall kiest weer voor een aanval met drie spitsen. Terug in het team zijn Littbarski (1. FC Koln) en Voller (Werder Bremen). Met Karl-Heinz Rummenigge vor men ze de voorhoede. Voller blijkt voldoende hersteld van zijn blessure. Achterin speelt Littl^arski's ploeggenoot Gerd Strack libero. Uli Stielike heeft van zijn werkgever Real Madrid geen vrij gekregen. Augenthaler, door een bekkenkneuzing mis schien niet inzetbaar, bezet met Matthaus en Meier het midden veld. Debutant Herbert Waas van Borussia Mönchengladbach zet zijn interlandcarrière op de bank voort. De opstelling is: Schumacher, Dremmler, Strack, K.H. Forster en Briegel; Augen thaler, Matthaus en Meier; Litt barski, Voller en Rummenigge. Seizoen start op 1 september UTRECHT (ANP) - Het voetbal seizoen 1984/85 begint voor de eredivisieploegen in het week einde van 1 september. De com petitieleider van de sectie be taald voetbal, Jan Huijbregts, wil voor de eerste twee weken van september ook op woensdag een programma samenstellen. De competitie in de eerste divisie begint mogelijk al half augustus. Huijbregts wil onder de eerste- divisieclubs een enquête hou den. Op voorstel van Kees Rijvers zal de KNVB verder alles in het werk stellen om de competitie '83-'84 in het weekeinde van 12 en 13 mei te laten eindigen, zodat daar na onmiddellijk kan worden be gonnen met, zoals Rijvers dat noemt, 'de passieve voorberei ding' (een rustperiode waarin het accent voornamelijk zal komen te liggen op de medische verzor ging van de spelers). De actieve voorbereiding van het Nederlands elftal op de Europe se kampioenschappen start op 22 mei en vindt hoofdzakelijk plaats op het KNVB-sportcen- trum in Zeist. Behalve een fiks aantal trainingen zullen daarna - Tussen de wedstrijden door zullen de spelers telkens naar huis te rugkeren. Duidelijkheid hierom trent wordt pas verwacht begin februari als de hofleveranciers opnieuw bijeenkomen voor na der overleg met de bondscoach. Die bespreking komt uiteraard te vervallen als Spanje op 21 de cember tegen Malta tot een beter algeheel doelsaldo komt dan Ne derland. Ervan uitgaande dat Oranje zich echter kwalificeert voor de EK, laat de KNVB verder de compe titie '84-'85 pas in het weekeinde van 1-2 september beginnen. Al leen als een meerderheid onder de eerste-divisieclubs - daartoe uigenodigd via een enquête - aandringt op een eerder begin van de competitie zal voor wat betreft die divisie naar een ande re datum worden gezocht. De hofleveranciers (Ajax, Feye- noord, PEC, Groningen en PSV) verklaarden zich verder akkoord Eilander kwam daardoor aan het begin van de competitie voor een uitgeholde selectie te staan. On danks de slechte oefenperiode (acht van de elf duels gingen ver loren), stelde hij vertrouwen in de overgebleven groep. Die in de competitie tot nu toe niet meer dan drie punten heeft verzameld. Het slechte spel en de daaruit voortvloeiende resultaten hou den hem in de ban. Eilander kan het geen moment uit zijn hoofd zetten. "Aan het begin van het seizoen heb ik me voor het eerst ziek gemeld op school. Ik kon het toen even niet opbrengen. En een paar weken geleden op een zondagmorgen heb ik mijn auto hier vlak voor het Lugdunum- terrein in elkaar gereden. 2000 gulden schade. Omdat ik met m'n gedachten bij het voetbal zat". Ommekeer Oplossingen heeft hij nog niet aan kunnen dragen. Hij vindt dat de jongens zelf voor de ommekeer moeten zorgen. Waarmee niet ge zegd wil zijn, dat hij zich niet ver bonden voelt met de spelers. Dat blijkt overigens al uit het voor gaande. Hoewel de prestaties on dermaats zijn, vermoedt hij dat 'het' dit seizoen nog zal komen. Blijft 'het' uit en zou Lugdunum tussentijds een andere trainer aanstellen, iets dat nu overigens nog niet speelt, dan is hij bereid weer zelf de voetbalschoenen aan te trekken om zijn elftal voor degradatie te behoeden. "Tot nu toe ondervind ik alleen maar steun van het bestuur. Die men sen zijn reëel en geven mij de vrijheid". Zoals hij op zijn beurt zijn voetbal lers de vrijheid geeft. Waar Lug dunum onder het bewind van Ruud de Groot in een tactisch keurslijf werd geperst, daar mo gen de huidige eerste elftal-spe lers gaan en staan waar ze vyillen. Dat leverde vorig jaar, ook al weer na een slecht begin, het succes op, dat dit jaar moeilijk te evenaren lijkt. "Maar ik ben ze ker niet uit het veld geslagen", zegt de sportleraar. "We hebben nu windkracht 9 tegen, maar ik ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode Kees Rijvers: de clubs staan ditmaal achter hem. (Foto ANP). met het voorstel van Kees Rij- heeft voorgedaan toen Aja vers om tijdens de voorberei dingsperiode op het EK geen lu cratieve oefenwedstrijden in het buitenland te plannen. Gebeurt dit wel dan hebben ze de plicht dit kenbaar te maken aan het sectiebestuur, dat daarna in overleg met Kees Rijvers al of niet toestemming voor zo'n wed strijd zal verlenen. Kaarten voor interland bij de Afdeling LEIDEN - Voor het eerst sinds lange tijd zijn de Afdelings bureaus van de KNVB weer betrokken bij de voorver koop van kaarten voor voet bal-interlands. Voor het treffen Nederland - Malta, op 17 december in de Rotterdamse Kuip, kunnen toegangsbewijzen niet al leen bij de gebruikelijke voorverkoopadressen, maar ook bij de KNVB Afdeling Leiden betrokken worden. Vanaf vandaag kunnen kaar ten - ook telefonisch - voor het beslissende kwalificatie duel op sportpark De Bloe- merd worden besteld. ADVERTENTIE' Daarmee hoopt het sectiebestuur betaald voetbal, dat gisteren ove rigens werd vertegenwoordigd door Jacques Hogewoning, Ren- ze de Vries en Ton Harmsen, een- situatie te voorkomen zoals die zich vorige week vlak voor de be langrijke interland tegen Spanje Èg LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG A.S. 14.00 UUR. DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U. ben er van overtuigd dat dat zal veranderen. Het zèl lukken. Pak ken we de eerste zege, dan treedt de verandering in. Maar Lugdu num zit steeds op de achterhand. We worden steeds op achter stand gezet. We moeten over dat dode punt heen, hé. Pessimis tisch ben ik nog niet, al spelen we slecht. Dat merk je aan het publiek. Je zag hoe weinig men sen zondag op de tribune zaten. En geef ze eens ongelijk. Maar we zijn wel goed genoeg voor de eerste klasse. Daar blijf ik bij. In dividueel bezit Lugdunum vol doende kwaliteiten. Maar in het veld klikt het nog niet". Gevolg Dat is mede het gevolg van schor singen en blessures. Naast het verlies van Van der Weiden en Sjardijn, werd Eilander gecon fronteerd met een kwetsuur van Wim Ligtvoet, terwijl Robert de Roo en Leo Wetselaar voor een lange periode werden geschorst. "Ze hebben elkaar als het ware afgelost. Wanneer de één weer speelgerechtigd was, kreeg de ander z'n derde boeking. Het zou toch een sterk staaltje zijn wan neer we nu nog terugkomen. Dan kom je gelouterd uit de strijd", vindt hij de zonzijde "Ik word er dan alleen maar ster ker van. Ik trek me alle nederla gen persoonlijk aan. Dan ben ik van de wereld. Je haalt je hier als jonge trainer problemen op de hals, die tien jaar uit hadden kunnen blijven. Maar ik heb er nu eenmaal voor gekozen". Problemen, die zich altijd voor doen wanneer een club in een pe nibele situatie verkeert, gaat hij niet uit weg. Eén voorbeeld daar van. Wim Oppelaar, sinds jaar en dag een vaste kracht in het eerste elftal, eiste een plaats op het mid denveld op. "Maar daar was geen plaats voor hem. Hij weigerde toen te spelen. Ik weet dat ik me op zulke momenten in diep vaar water begeef, maar dat moet dan maar. Ik ga er trouwens niet van uit dat-ie de pijp aan Maarten heeft gegeven". "Je moet niet vergeten dat ik een broekie was toen ik hier kwam. Als ik de trainer van de tegenpar tij voor de wedstrijd een hand geef, dan denken ze dat ik een geschorste speler ben of zo. Hoe jong ik ook ben; het bestuur van Lugdunum is met mij in zee ge gaan. Dat vertrouwen wil ik niet beschamen. Daarom zie ik het ook als m'n plicht Lugdunum in de eerste klasse te houden. Ook voor mezelf natuurlijk. Je wordt nu eenmaal beoordeelt op de prestaties van je elftal. En ik wil hogerop. Heb me zelfs opgege ven voor de A-cursus, maar daar kwam ik niet op omdat ik nog geen twee jaar B-trainer ben. Wie niet waagt wie niet wint, zeg ik altijd maar". Die instelling kwam vorig jaar en aan het begin van dit seizoen in het spel van Lugdunum tot ui ting. Waar mogelijk zocht de club uit de Kikkerpolder de aan val. Tegenvallende resultaten noopten hem, tegen zijn natuur in, terug te grijpen op een verde- digender concept. "Het drie-spit- sensysteem is voor mij een heilig huisje, maar ik moest een andere koers gaan varen. Daardoor is het spel nu heel somber gewor den. We hebben ontzettend wei nig goals gemaakt. Daar moet verandering in komen. Wat mij betreft morgen al.." Spurs willen Jesper Olsen contracteren KOPENHAGEN (SID) - De En gelse eerste-divisieclub Totten- ham Hotspur wil zich voor het nieuwe seizoen versterken met de Ajacied Jesper Olsen. De 22- jarige Deense international, aan zijn derde seizoen bij Ajax bezig, heeft gisteren in Kopenhagen onderhandeld met bestuurders van de Londense voetbalclub. Olsen arriveerde in de Deense hoofdstad met het nationale elf tal, dat zich in Griekenland had geplaatst voor de eindronde om het Europees voetbalkampioen schap 1984. Naast Tottenham heeft ook Man chester United belangstelling ge toond voor de frêle linkerspits. Olsen liet in Kopenhagen weten, dat hij dit weekeinde onderhan delt met Ajax De Amsterdamse eredivisieclub wenst al sinds het begin van dit seizoen het be staande contract met Olsen te verlengen. Ajax heeft het trans ferbedrag van Olsen op 2,2 mil joen gulden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13