t De 'blauwe bloem' van het geluk KERKDIENSTEN Dr. Oppenheimer (Leiden) in hoek: minachting huwehjk hoogst gevaarlijk9 2.ATERDAG 19 NOVEMBER 1983 Geestelijk leven LEIDEN - "Al is het huwelijk geen heilsinstituut en heeft het zijn ei gen, soms zeer grote problemen, de minachting ervan is hoogst gevaar lijk. Het is mode, negatief over het huwelijk te doen. Ik doe dat niet. Minachting betekent het einde van het vertrouwen tussen mensen, van het vertrouwen in het 'verbond', de wederzijdse geborgenheid". De Leidse oud-studenten- en -acade miepredikant dr. K. E. H. Oppenhei mer (78) gaat in zijn boek over liefde en huwelijk, dat deze week bij Boe kencentrum in Den Haag is uitgeko men, zeker niet voorbij aan de pro blemen binnen het huwelijk, maar hij legt welbewust de nadruk op het positieve. "Het is een uitgesproken apologie (verdediging) van het hu welijk, zonder de pijn en moeite er van te ontkennen". "Wij willen ge lukkig zijn. Daar is het ons om be gonnen". "Er zijn - het spreekt helaas vanzelf - ongelukkige, verziekte huwelij ken, en dat zijn er niet weinige. Al tijd en overal is er een spanning tus sen ideaal en werkelijkheid. Ver mindering van die spanning vraagt wijsheid, toegeeflijkheid en geduld. Veel mensen hebben die eigen schappen niet, kennen niet de nood zakelijke 'arbeid aan zichzelf en zetten dus ook niet alles op alles om hun huwelijk een goed huwelijk te doen zijn. Zij moeten niet het huwe lijk aanklagen, maar zich afvragen, wie zijzelf zijn. Je moet moeite doen om het gewilde en gezochte te reali seren, in het eigen leven waar te maken. Dat geldt ook voor het hu welijk". Net als zijn vorige ('In de tijd der cata strofen', 1980) en 'De kerk bij de tijd, buiten de tijd, tegen de tijd', 1981) is ook dit boek van dr. Oppenheimer een 'gesprek met tijdgenoten'. Hij wil weten, hoe zij over liefde en hu welijk hebben gedacht, wat hun verwachtingen en ervaringen wa ren, hun teleurstellingen, angsten en zorgen, maar vooral hun geluk. Oppenheimer schrijft geen memoires. Hij doorspekt zijn tekst wel met ei gen ervaringen. In sommige hoofd stukken is hij zeer openhartig. Ie mand karakteriseerde zijn boeken eens als 'verhuld biografisch'. Een 'aardige typering', vindt hij zelf. Maar die gaat nu niet meer op. De verhulling is weggenomen. Bij het schrijven van dit derde boek keek zijn jongere vrouw, medisch hoogleraar in Leiden, aandachtig over zijn schouder mee als hij pro beerde, zich in het wezen en de ei genschappen van de vrouw te ver diepen. "In onze mannelijke supe rioriteitswaan zijn wij al te lang voorbijgegaan aan de legitieme sen van de vrouwenbeweging. Wij hebben veel goed te maken en recht te zetten". De 'wederzijdse geborgenheid' ziet Oppenheimer als het essentiële van het huwelijk. "Wij vertrou wen elkaar absoluut en staan voor elkaar in. Een ongekende er varing van nabijheid. Die erva ring kan niet het karakter van het tijdelijke hebben. Werkelijke liefde wil continuïteit". Men moet overigens wel weten, wat men doet. "Die ene, die men lief heeft, werkelijk en in waar heid liefheeft, kiest men voor al tijd. Niet de duur - wij leven nu eenmaal langer - is de vijand van het huwelijk, maar juist het gebrek aan tijd en aandacht voor elkaar, aan bezinning. Dan loopt een huwelijk stuk op de ik-ge- richtheid van de betrokkenen. Het huwelijk eist iets van ons. Zelfs zeer veel. Aandacht, toege keerdheid, toegenegenheid, ver bondenheid, liefde". Dilemma Een probleem is, hoe mensen een absolute en onvoorwaardelijke belofte kunnen doen, die hen voor de toekomst bindt. Tröuw aan zichzelf (zo begrijpelijk) en trouw aan de ander (zo nodig), het is een naar het schijnt onop losbaar dilemma. Met de Franse filosoof Gabriel Mar cel - een van de vele 'tijdgenoten' die de schrijver in dit boek laat opkomen - gelooft Oppenheimer stellig, dat een mens juist trouw kan zijn aan zichzelf door trouw te blijven aan de ander. Al kun nen de omstandigheden precair en riskant zijn, trouw is geen stemming maar een gezindheid. En ook de bereidheid om te verge ven en opnieuw te beginnen. Op de vraag hoeveel een huwelijk kan doorstaan, antwoordt Op penheimer: "veel, zelfs zeer veel". Alles hangt af van de kwa liteit van de liefde, haar diepte en waarachtigheid, haar groei. "Ze zijn de voorwaarden van het ge luk. Het wordt je niet zo ge schonken. Het blijft niet onaan gevochten. Je moet het verdedi gen, wijs en bezonnen". De schrijver erkent, dat er grenzen zijn. "Dan gaat het gewoon niet verder". Maar de ander is geen wegwerpartikel. "Voor deze mo de van ons industriële tijdperk moeten wij oppassen. De ander is medestrijder in het gevecht. En juist dat veronderstelt trouw. Het tegenovergestelde is ver raad. Verlating, hoe dan ook, blijft altijd een vorm van ver raad". Volwassen Een van de oorzaken van het in dis krediet raken en van de kwets baarheid van het huwelijk zijn, volgens Oppenheimer, de te hoog gespannen verwachtingen. "Niemand kan voldoen aan een onbegrensd verlangen". Toch lijkt het de schrijver onjuist, de natuurlijke verwachting van twee fnensen, die in vrijheid be slissen om samen te leven, bij voorbaat als een 'volstrekte illu sie' te beschouwen. "Er zijn ook gelukkige huwelij- door S. J. de Groot ken". Oppenheimer gelooft niet, dat de bloem van de werkelijke liefde zo zeldzaam is. Daarvoor ziet hij te veel jonge gezinnen waarin die 'prachtige blauwe bloem' van het geluk 'florissant' opbloeit. "De grandeur van de liefde en haar continuering in het huwelijk". Het is vooral de persoonlijke 'zelf verwerkelijking' die het huwe lijk problematisch maakt. Men trouwt of leeft samen op zeer jonge leeftijd, weet nauwelijks nog iets van zichzelf, van de ei gen ontwikkeling en de toekom stige mogelijkheden van zelfont plooiing. "Alles is nog mogelijk. Het verlangen naar het andere is onbegrensd". Oppenheimer denkt, dat dit een van de voor naamste oorzaken is van echt scheiding op jonge leeftijd. Hij legt ook verband tussen het ho ge echtscheidingspercentage en de 'vertraagde volwassenwor ding' van de tegenwoordige •jeugd. "De jonge mens biolo gisch eerder rijp doet er langer over voordat hij enigszins het ni veau van het volwassen-zijn heeft bereikt". Maar ook op oudere leeftijd, als de kinderen uit huis gaan, is echt- - scheiding geen uitzondering. "Het is zeer wel mogelijk, dat de echtgenoten in hun eigen werk opgaand en in een andere wereld levend, met andere interessen en andere collega's door hun zelf ontplooiing ongewild van elkaar vervreemden. Als men zich niet bewust daartegen verzet, kan de trouw aan zichzelf op gespannen voet komen met de trouw aan het gesloten huwelijk. Alleen een in tense communicatie, overleg, aandacht en openheid voor el kaar, gemeenschappelijke activi teiten kunnen dat voorkomen". Sexistisch Oppenheimer laat zich niet nega tief uit over de emancipatiedrang van de vrouw. Die is legitiem als bevrijding uit achterstelling. "Helaas veroorzaakt de oplos sing van het ene probleem weer andere, onvoorziene proble men". Wel vindt de schrijver de feministische beweging te ver gaan in haar protest tegen 'on derdrukking', "al is dat begrije- lijk als reactie op de superiori teitswaan van de man". "Het op ruimen van eeuwenlange mis verstanden en conflicten lukt niet met agressie". Ook tegenover de 'feministische theologie' heeft Oppenheimer zijn reserves. "Ik begrijp de er gernis over sommige bijbeltek sten, die de maatschappelijke achterstelling van de vrouw ten onrechte hebben gelegitimeerd. Maar niet de taal is hét probleem. Wel de positie van de vrouw in kerk en maatschappij en in ver band daarmee het misbruik van teksten". "Men moet het evangelie niet sexis tisch lezen. Dat is de fout van de feministische theologie. Het evan gelie is emancipatorisch. Daar is geen twijfel aan. De waarheid stuit echter in de praktijk op gro te obstakels". In echtscheiding ziet dr. Oppenhei mer niet de enige uitweg voor het vastgelopen huwelijk. Ver vreemding kan op den duur lei den tot scheiding, "tenzij beiden de lange weg terug vinden, het begin, de oorspronkelijke vreug de". Je herinneren, hoe het toen en toen was. "Teruggaan ook tot het punt waar het mis ging" "Eigen inzicht, het morele niveau van de betrokkenen, de graad van de wederzijdse vervreem ding, ze zijn beslissend voor scheiding of voortzetting van het huwelijk. Herbezinning, de be wustwording van saamhorigheid en verbondenheid is althans in sommige gevallen beter dan scheiding". Verrotting De theoloog Oppenheimer schuift de lichamelijke kant van liefde en huwelijk niet door naar ethici of psychologen. Dat kan ook niet, "omdat de liefde haar bij zondere uitdrukking vindt in het lichamelijke en dit aspect juist zo intens wordt ervaren". De schrij ver ziet niet de minste reden om het sexuele negatief te beoorde len. Wel vindt hij de gedachte dat sex en erotiek de oplossing zijn voor problemen in de liefdes- en huwelijkservaring naief. De liefde wordt door het cultuur patroon vaak misvormd. De overschatting van het sexuele is een reëel gevaar, "een duidelijk symptoom van cultuurverval, vergelijkbaar met dat van de Grieks-Romeinse beschaving". "Met alléén genieten begint het proces van verrotting". "Maar zo hoeft het niet te zijn. Het lichamelijke kan de niet ver wrongen expressie zijn van een intense saamhorigheid en toege keerdheid". Rijpe vrucht Oppenheimer, die een apart hoofd stuk wijdt aan de ongehuwden/ alleenstaanden hun gemis is geen tekort of bitter lot! - be sluit zijn boek, na een theologi sche oriëntatie over huwelijk en echtscheiding, met een aangrij pend persoonlijk getuigenis over het einde van het huwelijk door de dood. (Zijn eerste vrouw over leed na een ongeneeslijke ziek te). "Schrikwekkende, beangstigende gedachte: een van ons beiden zal er niet meer zijn". "Tot de dood ons scheidt", zegt het oude ker kelijke huwelijksformulier. De schrijver - zelf enkele jaren gele den door een hartinfarct getrof fen zou het eigenlijk anders willen hebben. "Als mijn vrouw zou sterven - zij is jonger dan ik -, dan zou ik met haar willen sterven. Een oeroud verlangen, samen het onherroe pelijke, het onvermijdelijke te ondergaan. Maar als ik eerder dan mijn vrouw zou sterven - zeer waarschijnlijk, gezien mijn levensfase -, dan zou ik wel wil len, dat zij nog verder leeft, nog lang leeft en het goed heeft, en dat mijn geest nog in haar herin nering voortleeft". "Ik hoop, dat ik in mijn verlaten heid niet verlaten zal zijn door mijn vrouw. Dat zij aanwezig is, dat ik haar zie. De onafscheide lijke metgezel. Ik zal God danken voor het kostbare huwelijk met haar, zo vele jaren. En ik zal mijn geest in Gods handen beve len. Geest, dat ismijn zélf, mijn leven in Gods barmhartigheid. Vragend en biddend sterven, misschien met 'bevende zeker heid'. Zo zou ik wensen, dat als het zover is, mijn einde zou zijn de rijpe vrucht van mijn leven". 'Bemoediging' De drijfveer om dit boek te schrij ven was voor dr. Oppenheimer zijn 'wil tot bemoediging' Het is een stuk 'gemakkelijker' te lezen dan zijn vorige boeken. "Dat moet ook wel. want liefde is ons aller ervaring". De schrijver is hier ook met zijn lezers in ge sprek. In dat gesprek had het 'lichamelij ke' als oorzaak van spanningen en verwijdering binnen het hu- welijk wellicht meer aandacht verdiend. Je hoeft Eros niet te vergoddelijken om te erkennen, dat sexuele disharmonie een ver bintenis kan ontwrichten. In het hoofdstuk over de ongehuw den had de auteur ook de homo fiele medemens kunnen betrek ken, juist nu in de kerk de eman cipatie van dit verschijnsel zo in discussie is. Deze mensen blij ven nu geheel buiten beschou wing, en dat hoeft toch niet in een boek over liefde en huwelijk. Huwelijk en liefdesbeleving - be dreigd en aangetast -, ze blijven 'kostbaar', 'onvervangbaar' en 'uniek'. "Het geluk blijft bij wie het zorgvuldig vasthoudt". Kan dat nog in een tijd waarin alles lijkt te verschuiven? Oppenheimer is geen doemdenker. Luisterend naar tijdgenoten en 'grote figuren uit onze geestesge schiedenis' komt hij als theoloog én als deelgenoot in de liefde tot een helder en positief antwoord. Het is mogelijk, de 'blauwe bloem' van het geluk - symbool uit de Romantiek - te bewaren. Ook bij de continuering van de liefde in het huwelijk. Niet eenvoudig. Maar noodzakelijk. (Het boek is getiteld: 'Liefde en hu welijk grandeur, moeite en pijn'. Het telt 264 bladzijden, is uitgegeven bij het Boekencen trum in Den Haag en kost f23.90). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk (ivm kou mogelijk in Hoogl. Huis) 10 ds. Bouhuys; Pieterskerk 11 oeeum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Blenk, Amsterdam; Maranathak. (L. Mors'weg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld, 10.30 ds. Jansen, 5 ds. Ster- Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, zat. 26 nov. 10.30 rk. dienst, H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk. Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. v.d. Zwaan; Petrak. (Sunnamestr.) 10 dr. Vlijm; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) herv. gem., bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bak ker, Amstelveen. Geref. K. Vrijg. (aula De Vlietschans, Apollolaan): 10 ds. Houtman, 5 ds. Kamphuis. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr 10.15 mevr. ds. Groot-Korstanje, Alk- Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr): 10.30 ds. Koek, ha. Baptistengem. (O. Rijn 3): l'O en 6.30 ds. Bosveld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2). zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 E. Holder, vr. 8jeugd- Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Riekerk. Leger des Heils (Hooigr): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bij belstudie. 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 nam. (in oud-kath. kerk Zoeterw.singel). Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- Geref. Kerk: 10 ds. De Lange, A.dam, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk; zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 prof. dr. Berkhof, Leiden; Kruiskerk 10 kand. v. Es; Op- st.kerk 10 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantatedienst; Mar.kerk (ge ref.) 6.30 ds. Romein, Rijnsburg, opendeurdienst; Nabij 10 jeugdkapel, hr. v.d. Zee; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Mars diep) 10 mevr. ds. v. Everdingen, Lei den; Driehoorne 7 nam.; Oudshoorn- se kerk 10 pastor Haket en drs. Roos, Lokhorst, Sliedrecht. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Modde raar, 6.30 ds. Romein, Rijnsburg, opendeurdienst, Salv.kerk 10 ds. Middelkoop, Alkmaar, 6.30 ds. Snel, Rijnsburg. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom); 9.30 en 5 ds. Zemel. Ned Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Waagmeester, Lisse, 4.30 ds. De Vries, Culemborg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. H. v. Leeuwen. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 leesd., wo. 23 nov. 3 en 7.15 ds. v.d. Meer, dankdag. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. 10 ds. W. Veenstra, 6.30 hr. Jb. Klein Haneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. H. de Jong. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 en 7.30 (nam. evang.dienst). - Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Siccama. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9 30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. Avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dienst; De Stek 9.30 ds. v.d. Heiden, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Nieuwenhuis, Al phen, 5 dr. De Moor, Wadd.veen, jeugddienst. Chr. Geref. Kerk' 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. De Gier. HAZERSWOUDE Herv Gem. 9.30 ds. Christ, Eek en Wiel, 6.30 ds. Ouwe- neel, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Czina, 5 ds. Welbe dacht. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, 5 ds. Roth- Parkwijk: 7 nam. ds. Krispijn. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. 't Hooft, Rk Kerk. zat. 7, zo. 8 en 10. Gebraad, Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. O. Kerk 10 ds. v, Sliedregt, 6 ds. v. Roon; Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey. 5 ds Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. v. Slie dregt; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds /ijkgebouw De Hoeksteen 10 Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 ei 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, zie ook herv. gem. Geref Kerk Vrijg.: 8.45 ds. Houtman, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. Goossens, Doorn Van Wijckerslooth: 4 ds. P. Sierat. Endegeest: zie Groene of Will.kerk. Volle-evangeliegem. (Gem.c Rk Kerk: i. 9. 10.30 en 11.45 Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. Maas dorp, R.dam. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d Horst, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. Koster, ha. Geref. K. Vrijg.. 10.15 en 3.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk: 8.45 br. J C. van Dam, 7 ds. Mul. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tnpodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 5 ds. Moll, Al phen, opendeurdienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, Scheppmgsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds Wijngaarden, Nieuw-Vennep, ha Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. De Vree, Leimuiden; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 5 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Boswijk Geref. K Vrijg.: 10.30 leesdienst. 3 ds Kamphuis. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9.30 br Baartman, 2.45 ds. Koers, Wormer. Rk Kerk: Will.kerk z 1 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr, Hof- fenaar. Voorhout, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Den Hartog, Veenendaal. NIEUW VEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 kand. Van de Lagemaat, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude, 7 ds. Bronsgeest, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang 4.30 ds. Visser. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, Sint Annaland, 7 ds. Vlok, Gouderak. Geref Kerk (W. Verlaat): 10 ds. v. Wijn gaarden, Barneveld, 7 hr. Karstens, Leiden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. mr J. P. de Man, Sprang-Capelle, 7 hr. v Duin; Hoofdstr (Zee) 10 ds. Franken. Zeist, met doven en slechthorenden; geref. Buurtkerk 5 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk, Gou da. Geref. Kerk Hoofdstr. (Zee) 10 ds. War- nink, Nijverdal, 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Siemonsma, Voorburg. Rk Kerk. Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11,30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 kand. J. de Pagter, Oudewater. Rk Kerk Victork zat 7. zo 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will kerk 10.30dS Fnedeneh en pater Boshouwers, oecum dienst, Pauluskerk 9.30 ds. Kooman, Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Spelberg, Utrecht, 7 ds. Kooman. dienst Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijenng. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, Nieuw-Vennep, 7 ds. v.d. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Bethelkerk 9.30 ds. Smaling Geref. Kerk Petrak 9.30 ds. Baayen. 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Czina. Mar kerk 9.30 ds. Welbedacht, H.woude. 5 ds Baayen Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grut- Chr Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. Geref Kerk 10 ds Ferwerda. 5 ds. v.d. Wal. H.gom Chr. Geref. Kerk 10 en 5ds. Ruiter, Fra- Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Brostrom. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv Gem. 9.30 hr Stam. Nieuwkoop, 6.30 ds. Klein Kranen burg. Geref Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds Bui- V ALKENBURG Herv Gem 10 ds Vermeulen. 6 30 prof. dr v.d. Beek Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 dr v d. Kamp, Wassenaar, jeugddienst VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Lentz, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot, ha, Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- Geref. Kerk: 9 en 10.30 ds. De Zwart, ha, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg 10 en 5 ds. Blokland Herv. Evang. op Geref. Grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan 10) 9.30 ds. v Kooten. Delft, 5 ds. C van der Plas. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 open dienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland, ha. Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds Roetman, ha; Bethelk 9 30 en 5 ds Goossen, ha, Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Fernhout, Alphen; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Rk Kerk zat 7. zo. 8.30, 10 en 11.30 aan Zee. 7 muziekdienst, Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v, Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Gesink, Noordwijk, ha, 5 ds. Helderman, Bad hoevedorp, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn. 6 30 ds. De Jonge. Alphen. Geref Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds. Wolthaus, 12 gez. dienst in St. Jan Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 12 (gez.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11