Japan matigt video-export Polen wil na sancties rekening vereffenen Kort zakelijk Marktberichten Beurs Amsterdam Jongerenoproer in beurs g|irp®n'?K Behalve via EG-filialen Financieel crisisje de kop in gedrukt Na Duitse bank ook IHB gered KERSTDINER: VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 Economie PAGINA 9 Opleiding werklozen Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid SFB is bezig een aantal opleidin gen voor werklozen op te zetten. Het gaat om interne opleidingen voor het eigen personeel, die ook door werklozen gevolgd kunnen worden. Het SFB maakte dit gis teren bekend tijdens een bijeen komst van het weekblad Inter mediair, waarbij de prijs voor het beste sociale jaarverslag werd uitgereikt aan het SFB. Behalve 100 personeelsleden kun nen ongeveer 100 werklozen aan de cursussen deelnemen. Het SFB biedt ook de stageplaatsen die voor het behalen van de ver schillende diploma's nodig zijn. De deelnemers kunnen worden opgeleid tot programmeur, boek houder en bedrijfscorrespon- dent. Daarnaast is er een econo- misch-administratieve oplei ding, die ongeveer het niveau heeft van MAVO-4. Van deze cur sus die al een paar maanden loopt hebben al drie deelnemers een baan gevonden. Ook de pro- grammeeropfèiding is al sinds september bezit. De overige cur sussen starten op korte termijn. Volvo De winst voor belasting van het Zweedse Volvo-concern is bijna verdubbeld van 408 miljoen kroon in het derde kwartaal van 1982 tot 793 miljoen kroon (301 miljoen gulden) in dezelfde pe riode van dit jaar. De winst over de eerste negen maanden steeg met 66,5 procent van 1,9 miljard kroon tot 3,2 miljard kroon (ruim 1,2 miljard gulden). De concernomzet in de eerste ne gen maanden steeg met 39 pro cent tot 71,5 miljard kroon (27 miljard gulden). Ongeveer de helft van deze stijging was het gevolg van veranderingen in de wisselkoersen. De forse winststijging bij Volvo was voor een belangrijk deel te danken aan een recordverkoop van personenauto's. De verkoop nam in de eerste negen maanden van dit jaar met 13,6 procent toe tot 267.000 stuks en Volvo wist haar marktaandeel in de meeste landen te vergroten. De omzet in deze sector steeg met vijftig pro cent tot 18,8 miljard kroon (7,1 miljard gulden). Staal Het Luxemburgse staalconcern Arbed en de Westduitse staalon- derneming Kloeckner-Werke hebben plannen voor vergaande samenwerking. Die zal in eerste instantie vorm krijgen door de samenvoeging van twee dochter ondernemingen in de Bondsre publiek, zo blijkt uit mededelin gen van Kloeckner op donder dag. Het gaat bij de voorgenomen fusie, die begin volgend jaar voltrok ken moet zijn, om Eschweiler Bergwerks-Verein (EBV), een dochter van Arbed die staal en kolen produceert in de omgeving van Aken, en de in Beieren ge vestigde Kloeckner-dochter Maxhuette. Het kapitaal van Maxhuette zal worden vergroot van 163 tot 193 miljoen mark. EBV zal daarin deelnemen voor vijftien procent. Een woordvoerder van Kloeckner noemde de plannen gisteren een bijdrage tot de herstructurering van de Westduitse staalindustrie. Pogingen van de vijf grootste staalconcerns in de Bondsrepu bliek om tot een grootscheepse herstructurering te komen via fusies zijn mislukt. Vorige maand leden de onderhandelin gen over een fusie tussen Krupp en Thyssen definitief schip breuk. Eerder waren besprekin gen over een samengaan van Kloeckner, Hoesch en Salzgitter op niets uitgelopen. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 17 november. Andijvie per kg. 0,50-0,88; boerekool per kg. 0,61—0,69; spitskool 1,09; bos- peen 1 1,32-1,39; waspeen AI per kist' 6,00-10,40; B I 4,00-13,10; C I 3,90-8,40. Aanvoer: 137 ton. Prei A per kg. 0,54; spruitkool A 0,90; uien per kg. 0,46-0,57; peterselie (krul) 94—1,03; bloemkool 6 per bak I 1,97; 8 I 0,95-1,27; 10 II 0,70-0,86; 12 II 0,35-0,45; 15 I 1,34-1,37. PARIJS (Rtr) - Polen zal proberen de .regeringen van westerse lan den ertoe te bewegen een deel van hun vorderingen af te schrij ven. Dat is gisteren vernomen van Poolse zijde na afloop van tweedaagse onderhandelingen over een regeling voor de Poolse schulden aan westerse landen in Parijs. De Poolse delegatie heeft tijdens de besprekingen gewezen op ae grote schade die het land heeft geleden als gevolg van de econo mische sancties van het Westen. Deze schade, die eerder deze maand door regeringsfunctiona rissen in Warschau werd ge raamd op bijna veertien miljard dollar, zou voor de westerse lan den een reden kunnen vormen om een deel van de schuld van zeventien miljard dollar af te schrijven in plaats van de aflos sing daarvan uit te spreiden over een langere periode, zo werd ge redeneerd in kringen van de Poolse delegatie. Polen had in 1982 2,2 miljard dollar moeten aflossen aan westerse re geringen en dit jaar 2,9 miljard dollar, maar daarvan is nieis te rechtgekomen. De ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-landen besloten in januari 1982 de onderhandelingen over herstructurering van de Poolse schuld op te schorten naar aan leiding van de afkondiging van de staat van beleg in Polen. De, staat van beleg werd in juli van dit jaar opgehevert, maar pas de ze week is het overleg hervat. Bij de onderhandelingen in Parijs waren zestien westerse landen vertegenwoordigd. Zij lieten in een korte verklaring na afloop van de bijeenkomst weten dat er naar verwachting in de nabije toekomst een volgende onder handelingsronde zal zijn. De totale schuld van Polen aan het Westen beloopt 26 miljard dollar. Daarvan is zoals gezegd zeven tien miljard dollar verschuldigd aan regeringen. AANDELEN binnenland doorlopend S3 50 53.10 40 00 39 80 321 00 32200 309 20 310.00 197.60 197 50 237.50 23710 delimï c óouwe egb. Noteringen van vrijdag 18 november 1983 (tot 12.29 uur) 212 00 213.00 330.00 326.00 nunbouw C 530 00 n sch hyp c 220 00 102.50 125 00 740.00 740.00 205 00 206 00 burroughi crticotp westingh. 49 00 beleggingsinst. 152.60 152 80 OBLIGATIES staatsleningen 12770 127.30 109.60 109 60 bg 9 83-08 1026 bedrijfsleven mbo 8'.2 83-98 nmb 10V4 82 nmb9'/4 83-93 nwb 8^4 84-03 99 php 84'4 83-93 lOO.i pandbrieven wuh 12 80-88 106 00+ wuh 11 80-88 103 80 wuh 9'. i 79-87 wuh 8*4 78-87 99 50 99 50 100.50 100 60+ parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Bankwezen 219 9 Handel enz. 122 9 Alg lokaal 1303 Algemeen 139.1 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 21 - nw 3 langl. 8 56 - 3-5 |aar 812 - 5-8 jaar 8.25 Goud 36370 - 37870. Zilver: 800 - 870. buitenlands geld Amerikaanse do"ar 2.91 Engelse p< Dutte mark (100) 110.01 Hal ire (10 0001 17.50 "ortugesësc. (100) 2.00 Can dollar 2.38 (100) 35.50 (100) 136.25 140.75 Mn (100) 36.25 (100) 38.50 Deense kroon (100) 29,50 5.34 5.64 Oost. shining (100) 15,75 Spaanse peseta (100) 1,80 Griekse drachme (100) 2.60 Finse mark (100) 50,50 Joeg. dinar 1,80 VERKLARING DER TEKENS NG offoéle nol geschorst a achtergestelde lemng Veel geruchten rond Amtas Op de Amsterdamse Effecten beurs mocht vandaag niet worden gehandeld in de aandelen van het verzekeringsfonds Amtas In verband met een te verwachten bericht, is de handel verboden tot maandagmorgen half twaalf Verondersteld wordt dat Nat Ned een bod op de nog bij derden uit staande aandelen Amfas gaat doen. Daarbi| circuleerden geruch- 1 pri|S v worden betaald De laatst gedane notering was f 129. hetgeen tevens de hoogste prijs van het jaar was Koninklijke Olie was begin beurs bgna I 1 in herslcl op t 131,40 Ak- zo en Unilever gingen met om- f 180 2 Op de obligatiemarkt waren de eer ste noteringen fractioneel lager dan de prijzen dio gisteren golden De banken lagen licht verdeeld in de markl en de noteringen van de verzekeringsaandelen gingen overwegend wat naar boven Ennia hield gisteren een buitenge wone aandeelhoudersvergadering en waarschijnlijk met ingang van 30 november zal Ennia met Ago gaan samenwerken onder de nieu- Een verkleining van de coupure van f 20 naar I 10 zal doorgevoerd worden, waardoor de winst por aandeel van Aegon over 1983 wordt geraamd op ca. 117. AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ongeveer honderd jongeren is gistermiddag het gebouw van de Amsterdamse Effectenbeurs binnenge drongen. Hierbij is een aantal gewonden geval len, van wie er één naar het ziekenhuis moest worden overgebracht.Terwijl voor de deur op het Beursplein nog eens zo'n vijfhonderd jongeren demonstreerden en "aandelen in de armoede' trachtten uit te delen, wist een groep via een zij ingang het pand van de beurs binnen te komen. Bij het binnendringen ontstond een handgemeen met mensen die in het beursgebouw werken en met de bewakingsdienst. Een woordvoerder van de beurs noemde het onwaarschijnlijk, dat hier bij messen en flessen zouden zijn gebruikt door de bewakers van de beurs, zoals ooggetuigen meldden. De woordvoerder erkende wel dat de demonstran ten "op een stevige manier" werden verwijderd. Het is begrijpelijk, zo zei hij, dat de beurshande laren met de grote verantwoordelijkeheid die zij dragen redeneren tegenover de binnendringers: "op jullie manier erin, op onze manier eruit". Eenmaal binnen verzamelden de betogers zich op de balustrade, waar ze met luid belgerinkel, spreekkoren en het strooien van pamfletten van "Het Uitkeringsfront" de handel onmogelijk maakten. In het pamflet zegt het Uitkeringsfront, dat nu ook de mensen gaan inleveren die tot dus ver buiten schot zijn gebleven, zoals de mensen met hoge inkomens. "De regering weet ze blijk baar niet te vinden, daarom zoeken we ze zelf op", aldus de betogers. Woedende beurshandelaren verwijderden hard handig een betoger die op de "vloer" (ruimte waar de handel plaatsvindt) was binnengedron gen. Ook probeerden zij brandspuiten op de jon gen te richten. Volgens de woordvoerder van de beurs is nog ge poogd om de actievoerders uit te leggen, dat de beurs juist een belangrijke schakel is in de Ne derlandse economie, waardoor ook de sociale uit keringen mogelijk zijn. De jongeren antwoordden daarop, dat op de beurs het geld wordt verdiend, dat de staat tekort komt. waardoor deze moet korten op ambtena rensalarissen en uitkeringen. De gealarmeerde politie wist de betogers tenslotte vrij snel het gebouw uit te loodsen. Buiten kre gen de overige betogers op het Beursplein de op dracht om te vertrekken. Toen hieraan geen ge hoor werd gegeven verspreidde de politie de me nigte met wapenstokken, honden en politie te paard. Daarna kwam de handel op een kletsnatte beurs- vloer, die bezaaid lag met pamfletten, langzaam weer op gang. KVJ3ipil w TOKIO (GPD) De EG en Japan zijn het vannochtend eens geworden over een verdere beperking van de export van Ja panse videorecorders naar de EG-landen. De vice-voorzitter van de Europese Commissie, tevens belast met industriezaken, Etienne Davignen en de Japanse minister voor internatinale handel en industrie, Sosuke Uno, bereikten daarover vandaag een akkoord na twee dagen onderhandelen. Onder de overeenkomst krijgen Europese producenten een gega randeerde afzet van 1,3 miljoen videorecorders op de Europes markt. Óm dat te bereiken zal Ja pan zijn export naar de EG be perken tot 5.05 miljoen stuks Philips ziet geluidsmarkt fors afkalven EINDHOVEN (GPD) - Philips heeft de markt voor hi-fi-appara- tuur in de zomer opnieuw zien dalen en „niet zo'n klein beetje". Dat zei drs. J. Zantman, per 1 ja nuari vice-president van het Eindhovense electronicacon- cern, gisteren bij de toelichting op de kwartaalcijfers. Philips heeft in deze kleinere markt wel haar marktaandeel kunnen handhaven, maar duidelijk is dat de deze zomer behaalde winst en omzetstijging (van 30 en res pectievelijk 11 procent ten op zichte van de zomer '82) niet te danken is aan de^verkoop beeld en geluidsapparatuur. Ook op de verkoop van videorecor ders is nog geen winst geboekt met het zelf ontwikkelde sys teem V2000. Anders dan geruch ten willen, heeft Philips overi gens' geen afschrijvingen hoeven te doen in verband met de wijzi ging in de sector videorecorders, die onlangs is meegedeeld. Het concern gaat vanaf midden vol gend jaar ook videorecorders maken gebaseerd op het Japanse systeem VHS, dat het beduidend beter doet. Deze recorders wor den in Europa geproduceerd, maar (voorlopig) buiten Europa verkocht. In Europa houdt Phi lips het vooralsnog op het eigen systeem. Het concern heeft nu een videorecorder van de tweede generatie, die winstgevend kan zijn bij meer verkopen in de toe komst. Nu daar het Japanse type aan wordt toegevoegd, kan na medio 1984 deze sector positief resultaat opleveren. voor het jaar 1984. Overigens hebben de EG-bedrijven dit jaar niet voldoende geproduceerd om de gegarandeerde afzet voor 1983, ter hoogte van 1,2 miljoen te halen. De voor 1984 overeengekomen hoeveelheid ligt 11 procent bo ven het aantal videorecorders dat Japan dit jaar naar de EG kon exporteren. Deze groei zal geheel voor rekening komen van de zogenaamde „chaissis-kits", die in Europa in elkaar worden gezet. Voor 1984 zijn dat er maxi maal 1,1 miljoen, tegen 600.000 dit jaar. EG-commissaris Davignon bena drukte vanochtend vlak voor de overeenkomst werd bereikt dat onder deze categorie alleen vi deorecorders vallen waarvan tenminste 25 procent van de on derdelen in Europa is geprodu ceerd, een getal dat „aanzienlijk hoger" moet worden in de loop van 1984. Japan heeft tevens beloofd om zijn export naar Europa te matigen voor andere „gevoelige" produk- ten, zoals televisies, beeldbuizen, motorfietsen, vorkheftrucs en quartshorloges. Volgens Davig non hebben de Japanners eerde re soortgelijke beloften over het geheel genomen goed nageleefd, maar de EG-commissaris maakte een uitzondering voor quartshor loges. „Een verdubbeling van de export is nauwelijks een mati ging te noemen", aldus Davig- Ondanks een scherpe afwijzing door Japan heeft de EG vastge houden aan zijn voornemen om de importheffing voor audio- disc-apparatuur te verdubbelen tot 9 procent. Tijdens een ontmoeting met Euro pese journalisten wees Davignon vrijdag op een „grote verande ring" die er heeft plaatsgevon den in de houding van de Japan se regering de laatste jaren. Hoe wel grote problemen onopgelost blijven, geeft Japan er blijk van de verantwoordelijkheid te wil len dragen die hoort bij zijn sta tus als economische grootmacht, en is de sfeer bij onderhandelin gen enorm verbeterd. In Israël is een duizendje al niet meer genoeg voor wie een fles behoorlij ke champagne wil kopen. De Shekel is vorige maand (opnieuw) met ruim 20 procent in waarde gedaald. Dit nieuwe biljet van duizend is nu elf dollarongeveer 33 gulden, waard. (Foto api. MAINZ (DPA/RTR) - De in uitstel van betaling verkerende West duitse fabrikant van bouwma- chines IBH Holding (de op twee na grootste ter wereld) heeft van de bank Schroder, Miinchmeyer, Hengst und Co. (SMH) een boe delkrediet van 1,5 miljoen mark gekregen. Daarmee is gewaar borgd dat de onderneming in elk geval tot begin december kan blijven draaien, zo heeft de be windvoerder, Wolfgang Petereit, meegedeeld. Er wordt volgens Petereit nog ge zocht naar een definitieve oplos sing voor het IBH-concern. Het boedelkrediet is slecht een voor lopige steun. De onderhandelin gen tussen IBH en SMH worden vandaag voortgezet. De SMH-bank zelf is door in het verleden aan IBH verstrekte kre dieten, in totaal 900 miljoen mark, in ernstige problemen ge raakt. Ruim twee weken geleden werd bekend, dat SMH op de been was gehouden door een reddingsoperatie van 650 mil joen mark van 38 Westduitse kre dietinstellingen. Hiermee werd een faillissement van deze gere nommeerde bank te elfder ure voorkomen. Aanvankelijk werd in Westduitse financiële kringen ontkend, dat de moeilijkheden bij IBH en de SMH-bank iets met elkaar te ma ken hadden. Maar toen de presi dent van de Frankfurter effec tenbeurs zijn aftreden had aan gekondigd, werd duidelijk dat de moeilijkheden bij de SMH-bank waren ontstaan door de grote schulden die IBH bij de bank had. De president van de effec tenbeurs is een van de vennoten van de bank. Volgens de richtlijnen voor ban ken in de Bondsrepubliek mag maximaal tachtig miljoen mark krediet worden gegeven -aan be drijven. Zaols gezegd, tastte SMH echter voor niet minder dan 900 miljoen mark in de bui del. Er waren in theorie garanties tot een bedrag van 1,2 miljard mark. Bij een nadere beschouwing door een instantie die toezicht houdt op het Westduitse bank wezen, bleek daarvan maar 300 miljoen mark hard gemaakt te kunnen worden. In allerijl bracht daarop een aantal particuliere banken en kredietin stellingen de rest van het bedrag bijelkaar, om voor de SMH-bank een "zachte landing" (voorko men van een faillissement) te creeëren. Een (ogenschijnlijke) chaos is het regelmatig op de beursvloerzoals deze op Wall Street genomen foto aantoont. Maar dan zijn er slechts heren in keurig pak bij betrokken en geen jongeren die te hoop lopen tegen de symbolen van het kapitalisme. (Foto AP)- 'Brood veel te duur door gebrek aan concurrentie' DEN HAAG (GPD) - De brood prijs moet omlaag. Vergeleken met W-Duitsland betaalt de Ne derlandse consüment gemiddeld 30 cent meer voor een brood. Dit zegt Konsumenten Kontakt, dat er bij de overheid op aandringt voor een doorbraak in de verhou dingen op de meelmarkt te zor gen. Want de broodprijs wordt kunstmatig hoog gehouden door gebrek aan concurrentie, meent KK. De concerns Wessanen en Meneba beheersen voor ongeveer 90 pro cent de markt, aldus KK-direc- teur Bert Donia, en maken dus de dienst uit. Dat dit zo is blijkt ons uit uitlatingen die ons uit de bakkerij sector bereiken. Wessa nen en Meneba houden de prij zen hoog, vormen in feite een kartel. We hebben er al eens eer der over geklaagd bij het minis terie van economische zaken. Konsumenten Kontakt vraagt in een briefde aandacht van staats secretaris Van Zeil (economische zaken, onder andere belast rrfet het prijs- en mededingingsbe leid) voor de „ongezonde situa tie" op de Nederlandse brood- markt. De consumentenorgani satie wijst op de situatie in W- Duitsland. waar wel concurren tie bestaat en een goede mededi- gingspolitiek. „De overheid zou dergelijke kar tels moeten aanpakken", vindt Donia, „al hebben we helaas een zwakke wetgeving op dit punt, die de laatste jaren eerder is uit gekleed dan versterkt". Als het kabinet er in zou slagen iets te doen aan verlaging van belang rijke onderdelen in het voedings pakket (als brood) dan zou dit het koopkrachtverlies toch nog iets lichter kunnen maken. Donia vergelijkt de meelmarkt met die op het gebied van melk. De melkconsumptie-industrie is een sterk kartel. Maar het heeft toch in een grotere prijsverlaging moeten toestemmen dankzij het doordringen van Belgische melk. Dergelijke prijsverlagende maatregelen zouden nu ook op het stuk van brood moeten wor den genomen, zo vindt Konsu menten Kontakt DIRECTEUREN, VOORZITTERS en PENNINGMEESTERS 0 vier uw emet bedrijf, vereniging enz. in J HET RECHTHUIS aandeAmstel S uithoorn gedurende de gehele maand december presenteren wii J specie Ke„,menu; J J Wij zorgen voor een feestelijk 9 0 aangeklede zaal met kerstboom en dinertafel in Kerstsfeer J BEL: 02975-61380 voor uitgebreide informatie 2 voor u Schans 32

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9