Kamer berust in c raketplaatsingen Aanpak 'pensioenbreuk aanmerkelijk afgezwakt 'Strijd om koers partij' BERICHT AAN REKENINGHOUDERS VAN DE POSTGIRO. Regering gaat 'adempauze' bepleiten Politie demonstreert massaal in Den Haag Geroyeerde vice-voorzitter EVP Feddema Diefstallen RAI-bewakers mild bestraft Geen reclame voor Heineken VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Nederland respecteert de beslissingen van Groot-Brittanië, Italië en West-Duitsland om te beginnen met het plaatsen van 572 kruisraketten en Pershings II. Als die plaatsing eenmaal gaande is, zal de regering er via informeel overleg met de bondgenoten voor pleiten, dat de NAVO een „adempauze" van een half jaar aanbiedt in ruil voor Russische concessies aan de onderhandelingstafel. Premier Lubbers zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een de bat over de plaatsing van atoom raketten in de NAVO-landen. Hij kwam daarmee tegemoet aan een suggestie van CDA-fractie- leider De Vries, die op een adem pauze had aangedrongen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer stemde in met het regerings beleid. Moties van de oppositie, die vroegen om uitstel van de eerste raketplaatsingen en om af keuring van de besluiten van de bondgenoten, kregen geen.meer- derheid. Volgens PvdA-leider Den Uyl breekt nu „een nieuwe ijstijd in de betrekkingen tussen oost en west" aan. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Eagle- burger verklaarde tijdens een persconferentie per satelliet te genover Europese journalisten onmiddellijk, dat hij niets ziet in de door Lubbers overgenomen suggestie van De Vries. Volgens hem moet de NAVO keihard vasthouden aan het voorgeno men plaatsingsschema, tenzij er een akkoord met Moskou wordt gesloten. De Vries opperde tijdens het ka merdebat twee omstandigheden waaronder de NAVO een adem pauze in het plaatsingsschema zou kunnen aanbieden: als de Russen hun eis laten vallen dat de Franse en Britse kernwapens in de Geneefse onderhandelin gen worden betrokken en als Moskou begint met vernietiging van een wezenlijk aantal SS-20's. 'Geschiedvervalsing' Lubbers weersprak de bewering van de oppositie, dat hij het Ne derlandse voorbehoud tegen het NAVO-dubbelsbesluit van 1979 zou uitkleden. Hij noemde het „geschiedvervalsing" om te zeg gen dat Nederland zich ook een oordeel over mogelijke plaatsing van nieuwe wapens in de andere NAVO-landen zou hebben voor behouden. Het voorbehoud gold slechts de stationering in ons ei gen land. Nederland heefteen „indirecte me de-verantwoordelijkheid" voor de komende plaatsingen, zei hij. De regering heeft in 1979 het NA- VO-dubbelbesluit bewust niet in zijn geheel veroordeeld. Hij wil de daarom geen oordeel geven over de plaatsingsbesluiten van de bondgenoten. Een Nederland pleidooi voor uit stel van de plaatsingen vond hij alleen gerechtvaardigd als er enig schot zat in de Geneefse wa- penbeheersingsgesprekken. „Maar ik kan niet aantonen dat er enige kans is op een door braak die uitstel rechtvaardigt". De premier werd daarin ge steund door WD-fractieleider Nijpels en De Vries. Volgens Lubbers en De Vries zijn de PvdA en D'66 medeverant woordelijk, omdat zij als coalitie partijen in het tweede kabinet- Van Agt het NAVO-dubbelbe- sluit als gegeven hebben geac cepteerd. De premier, die het voortdurend aan de stok had met Den Uyl, ontkende dat het kabi net weinig of niets zou hebben gedaan om de Geneefse onder handelingen uit het slop te halen. In vertrouwelijke contacten heeft de regering het afgelopen jaar tal van initiatieven ont plooid, zei hij. Spelletje gespeeld De oppositiepartijen bestreden de opvatting van Lubbers dat het Nederlandse voorbehoud uitslui tend zou gelden voor de plaat sing van 48 raketten in ons land. Den Uyl noemde die interpreta tie „ontstellend". Beckers (PPR) zei, dat er in 1979 in het parle ment een bedenkelijk spelletje is gespeeld uitsluitend om het toenmalige CDA-WD-kabinet overeind te houden. Een motie van de PvdA om de plaatsing van de raketten in de NAVO-landen uit te stellen, kreeg behalve van PvdA, D'66, CPN, PPR, PSP en EVP de steun van zeven CDA'ers, name lijk Beinema, Buikema, Faber, Laning, De Kwaadsteniet, Schol ten en Dijkman. De laatste twee stemden ook voor een PvdA-mo- tie, waarin de raketplaatsingen bij de bondgenoten werd afge keurd. Premier Lubberh en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) tij dens het kamerdebat over de -plaatsing van kernwapens. (foto ANP) Nederland stemt niet tegen 'freeze' DEN HAAG (GPD) - Nederland zal binnenkort in de Verenigde Na ties niet tegen een Mexicaan- Zweedse ontwerpresolutie stem men, die bevriezing van de aan tallen kernwapens in Oost en West beoogt. Het Nederlands „nee" vorig jaar in de VN tegen een soortgelijke „freeze" (bevrie- zings) resolutie leidde achteraf tot een meningsverschil tussen de CDA-fractie en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Gisteren, tijdens het kernwapen debat in de Tweede Kamer, toon de Van den Broek zich gevoelig voor het CDA-argument, dat weer zo'n nee zou worden uitge legd als een signaal dat Neder land de ontwapeningsgedachten achter dergelijke resoluties niet waardeert. PvdA-leider Den Uyl noemde het bijleggen van het geschil „een open-luchtvoorstelling tussen een minister en de CDA-fractie". Van den Broek had CDA-fractie- leider De Vries namelijk uitge legd dat hij op grond van de overwegingen uit een motie die het CDA vorige maand in de Tweede Kamer had ingediend, moeilijk anders dan tot een nieu we afwijzing van de freeze-reso- lutie kon komen. Van den Broek had vier bezwaren tegen de ontwerptekst: er wordt geen onderscheid in bewapening gemaakt en om een directe be vriezing van de bestaande arse nalen gevraagd; er wordt verwe zen naar de verificatiebepalingen uit het SALT 1-akkoord, die niet van toepassing zijn op de mid- dellang-afstandswapens, en er is een passage aan toegevoegd die afstand neemt van de afschrik king met kernwapens. „Daar voor stemmen betekent dat Ne derland zich gedraagt als ware wij geen deelnemer aan het NA- VO-dubbelbesluit", aldus Van den Broek. Celstraf voor voetbalsupporter GRONINGEN (ANP) - De 18-jari- ge T. uit Groningen is gisteren door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een gevangenis straf van achttien maanden we gens poging tot doodslag en mis handeling. T. behoort tot de harde kern van de Z-side-supporters van FC Gro ningen. Hij stak op 20 juli jl. tij dens een voetbalwedstrijd een andere bezoeker met een mes in de borst. Het slachtoffer raakte zwaar gewond. Een dag eerder sloeg de jongen in de binnenstad van Groningen een hem onbe kende voorbijganger in elkaar. Als reden voor beide feiten gaf verdachte op niet onder te willen doen voor zijn kameraden. DEN HAAG (GPD) - De ambtena- renacties tegen de salariskorting gaan na het gisteravond geschor ste overleg tussen minister Riet kerk en de vier ambtenarencen- trales, gewoon door. „Er is hele maal geen reden ermee op te houden", aldus AbvaKabo-voor- zitter Van de Scheur. Voordat het overleg op het minis terie van binnenlandse zaken plaatsvond, werd op diverse plaatsen in het land nog gede monstreerd en gestaakt tegen de korting op ambtenarensalarissen en uitkeringstrekkers. In Den Haag kwamen gisteren meer dan 6000 geüniformeerde politie beambten uit het hele land bij een, later aangevuld door 2500 uitkeringstrekkers uit het zuiden van het land. In Amsterdam, waar gisteren een tweedaagse schoolstaking is begonnen, na men zo'n 1500 mensen deel aan een FNV-bijeenkomst. De duizenden politie-beambten op het Haagse Malieveld moesten een vrije dag voor de demonstra tie nemen, omdat ze na de uit spraak van de Utrechtse recht bank vorige week, uitsluitend in vrije tijd mogen demonstreren. Stakings- of stiptheidsacties zijn verboden. Volgens de voorzitters van de poli tiebonden ACP en NPB gaf de grote opkomst aan hoe diep de politie-ambtenaar is gegriefd door de houding van minister Rietkerk. „Het gaat om een hele reeks van maatregelen, van het wegvallen van telefoonvergoe ding tot en met de rijwiltoeslag", aldus NPB-woordvoerder Van der Linden. De bonden verwach ten een dezer dagen opnieuw een uitnodiging van Rietkerk voor overleg over de arbeidsvoor waarden van de politiemensen. Tijdens de demonstratie heeft een 29-jarige vrouw uit Den Haag zichzelf met benzine overgoten en in brand gestoken. De vrouw is overleden. Volgens de politie zouden aan de zelfverbranding geen politieke motieven ten grondslag liggen. De vrouw is waarschijnlijk tot haar daad ge komen als gevolg van geestelijke problemen. In Amsterdam is gisteren een tweedaagse schoolstaking be gonnen, waaraan ruim duizend onderwijskrachten meedoen. Volgens een woordvoerder van de ABOP zijn 100 van de 289. openbare lagere en kleuterscho len door de actie getroffen. In Rotterdam en Schiedam gaven gisteren ongeveer 400 leerkrach ten gehoor aan de stakingso- proep, veel minder dan was ver wacht; 200 onderwijzers en kleu terleidsters uit Den Haag hielden een werkonderbreking. Mensen met een uitkering en per soneel van de gezondheidszorg demonstreerden gisteren in Am sterdam, waar ook enige tijd een Demonstrerende politie bij het Haagse Malieveld. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) ziet af van zijn aanvankelijke, vérgaande plan om de zg. pensioenbreuk te he len. Volgens de bewindsman is dit plan te duur. Pensioenbreuk betekent dat iemand een deel van zijn pensioen verliest als hij van werkkring verandert of wordt ontslagen. De Graaf heeft nu een nieuw plan gemaakt dat aanmerkelijk minder ver gaat. Hij heeft dit ingediend bij de Stichting van de Arbeid (werkge vers- en werknemersorganisa ties). In het nieuwe voorstel wordt het voor een deel aan het bedrijfsle ven zelf overgelaten om de pen sioenbreuk op te lossen. In een verplichte aanpassing van de op gebouwde pensioenaanspraken aan de inflatie (bij verandering van werkkring of verlies van baan) ziet De Graaf niets. Uit een onderzoek bij pensioenfondsen en levensverzekeraars is hem ge bleken dat dit te duur zou wor den. De bewindsman stelt nu voor om mensen evenredige premievrije pensioenaanspraken te verlenen als ze van werkkring veranderen of worden ontslagen. Dat zou al- WEERRAPPORTEN 1 A temp. slag 24 uu i 1 1 E cl5 Amsterdam mist 5 -3 0 De Bilt onbewolkt 8 -5 0 Deelen onbewolkt 6 -5 0 Eelde 6 -5 0 Eindhoven 8 -4 01 Den Helder geheel bew 8 -4 0 Rotterdam 8 -6 0 Twente onbewolkt 6 -7 0 Vlissingen onbewolkt 9 2 01 Zd-Limburg 7 0 01 Aberdeen 8 6 04 Athene 19 00 00 Barcelona motregen 15 12 5 Berlijn 5 -4 0 Bordeaux onbewolkt 11 -1 0 Brussel 8 0 0 Frankfort geheel bew 5 3 02 Genève geheel bew 5 2 0 ■Helsinki 00 -14 00 Innsbruck onbewolkt 5 -6 0 'Klagenfurt 2 -10 0 Kopenhagen 3 -3 01 Lissabon onbewolkt 18 12 2 Locarno onbewolkt 5 -3 0 Londen 9 7 02 Luxemburg onbewolkt 6 0 0 Madrid 15 7 01 Malaga onbewolkt 22 12 0 Mallorca 21 12 07 Malta 23 0 0 München 5 -7 0 Oslo -5 0 Split half bew 14 9 0 Stockholm half bew -2 -4 0 licht bew 6 -4 0 geheel bew 5 -1 0 Casa Blanca 22 14 2 Istanbul 11 7 0 Las Palmas licht bew 25 18 0 Tel-Aviv onbewolkt 22 14 0 Tunis zwaar bew 22 14 0 WOUBRUGGE - „Dat ik eigen machtig zou zijn opgetreden is een volstrekt onjuiste informa tie. Die berichten zijn naar bui ten gekomen door een deel vag het EVP-bestuur, dat de eigenlij ke macht in handen heeft. Dat deel heeft een politieke neder laag geleden in de partijraad van 5 november. Dat hebben ze niet kunnen verkroppen. Nu zijn ze met deze onvoorstelbare maatregel gekomen, die elke par tij, maar zeker een evangelische partij, onwaardig is. Dat deel van het bestuur zegt ook dat ik ge royeerd ben". door Bert Pol Dat royement heeft Hans Fedde ma, vice-voorzitter van de Evan gelische Volkspartij (EVP) naast zich neergelegd. „Ik erken dat gewoon niet. Onze leden kennen de weet ik dat dit royement te niet zal worden gedaan". Bin nenkort gaat hij het op een extra partijraad aanvechten en zal hij de bestuursleden die zich tegen hem hebben gekeerd eéns flink de waarheid zeggen. Conflict waar alles omdraait is de koers van het EVP, waaraan nu volgens Feddema wordt getornd door de bestuursleden die hem nu aan de kant hebben gezet. Dat zijn er vier. Ton de Leeuw de Bouter, Ad Verschoor, Aad van de Brink en Jan Hamming. Deze vier menen op hun beurt dat Feddema al zijn 'linkse' ideeën wilde doordrukken. Feddema, wetenschappelijk hoofdmedewerker in de niet- Westerse sociologie aan de VU in Amsterdam, wordt verweten dat hij uitsluitend wil samenwerken met de klein linkse partijen. Ook zou Feddema duidelijk blijk ge ven van zijn anti-CDA-houding en zou hij ook solitair bezig zijn geweest bij het oprichten van een wetenschappelijk bureau voor de EVP. Volop problemen dus bij een partij die er vorig jaar in slaagde om een zetel in de Tweede Kamer te krijgen. De Kamervertegenwoor- digster van de EVP is Cathy Ubels, op wie volgens Feddema ook een „dodelijke aanval" werd uitgevoerd. „De partijraad heeft in grote meerderheid besloten om het voorstel van een Groen Progressief Akkoord, dat overi gens een evenwichtig akkoord was, door te zetten naar het con gres van begin december. Dit is gebeurd tegen de wens van een meerderheid van het bestuur in. Voorzitter Wim Herstel van de EVP, mevrouw Ubels en ik ston den achter de partijraad. De an dere vier van het bestuur waren er tegen". Volgens Feddema zijn Dc Leeuw de Bouter, Verschoor en Van de Brink al een halfjaar bezig om de EVP in een andere richting te duwen. Hamming sloot zich daarna bij hen aan. „Zij vormen een machtsgroep die de koers van de partij duidelijk wil veran deren. Deze groep wil op een on derhuidse manier en in strijd met alle regels van de democra tie een nieuwe koers afdwingen die aanstuurt op het CDA, zoals ze zelf hebben erkend, zonder dat de partijraad, het congres en de basisgroep er ook maar iets van weten". De vice-voorzitter van het EVP is ervan overtuigd dat je nimmer een evangelische politiek kunt voeren met de WD „als concen tratiepunt van de elitair kapita listische krachten. De bestuurs leden die tegen mij zijn doorzien dit niet. Ze zijn ook niet princi pieel bezig, maar handelen uit tactische overwegingen. Door een wat CDA-achtige koers te va ren hopen zij op meer stemmen. Daarbij gaan zij over lijken. Zo zijn ze bijvoorbeeld ook gefru streerd over het feit dat de EVP er per week maar tien nieuwe le den bij krijgt. Zij willen er met een liefst honderd erbij". Kortom, voor Feddema staat het vast dat het viertal wraak heeft willen nemen en bewust op ver deeldheid binnen de EVP heeft aangestuurd. „Zodat er grote kans is dat het Groen Progressief Akkoord straks op het congres als een kaartenhuis in elkaar stort". leen mogen gelden voor die ge vallen die zich voordoen na het in werking treden van de nieuwe maatregelen. De gedachte die hierachter zit, is dat bij sommige pensioenregelingen de kosten van een pensioenverhoging (aan passing aan de inflatie) pas later worden verrekend. Als iemand tussentijds van baan verandert of zijn baan verliest, is die pen sioenverhoging nog niet volledig betaald en lijdt zo iemand pen- sioenverlies. Een ander punt uit het nieuwe voorstel is dat pensioenfondsen op vrijwillige basis de pensioen breuk kunnen helen. Als een fonds een toeslag verleent aan gepensioneerden, zou die toeslag ook moeten worden gegeven aan de zg. slapers. Dat zijn de men sen die met de pensioenbreuk te maken kunnen krijgen. Hun pensioenaanspraken worden AMSTERDAM (GPD) - Zeven ex- bewakers van het Rai-gebouw in Amsterdam zijn gisteren door de politierechter wegens diefstal veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van een tot vier maanden. De chef van de zo genaamde RAl-groep van Hoo-' genbooms Bewakingsdienst hoorde vier maanden eisen, waarvan hij er een in een huis van bewaring zal moeten door brengen. De acht voormalige werknemers van Hoogenbooms Bewakings dienst kregen bovendien geld boetes van 500 tot 1000 gulden. „Eigenlijk hoort hier de hele Rai te zitten", zei een van de bewakers gisteren verontwaardigd. „Ieder een deed mee aan de diefstallen. De portiers, de algemene dienst en de schoonmaakploegen". Ook de standhouders zouden niet brandschoon zijn. Volgens de verdachten deden veel stand houders aangifte van diefstal zonder dat er wat weg was. De politierechter wilde zich beper ken tot de acht verdachten die in wisselende perioden grote hoe veelheden goederen uit de ten toonstellingshallen hebben mee genomen: cassetterecorders, driewielers, wasmachines, naai machines, truien, jacks, dekbed den, boormachines en racefiet sen en daarnaast flinke partijen sterke drank en frisdrank, bal- points en aanstekers. „Wegwerp- dingen", verdedigde een van de verdachten zich. .Cadeau-artike len die we rustig mochten mee nemen". De beste tijd voor de diefstallen lag 's nachts tussen drie uur en half zeven in de ochtend als het goed donker was en de schoonmaak ploegen hun hielen hadden ge licht. 'slapende' gehouden bij verande ring van baan of bij ontslag. Dat wil zeggen: ze worden niet aan gepast aan de inflatie. Dit bete kent dat er van hun pensioen rechten nog maar.weinig over is - door de voortgaande inflatie - als ze de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. Het aanvankelijke plan behelsde onder meer dat de pensioenaan spraken van alle slapers en ge pensioneerden moesten worden verhoogd met een percentage dat gelijk was aan de rentewinst. Deze rentewinst vloeit voort uit belegging van de pensioenpre mies door de pensioenfondsen. Dit plan, dat afkomstig was van de toenmalige PvdA-staatssecre- taris Dales en door de Graaf werd overgenomen, werd afge wezen door de Stichting van de Arbeid vanwege de hoge kosten. De grote partijen in de Tweede Kamer gaven in principe hun steun aan het plan, maar wilden eerst de uitkomsten van het on derzoek bij pensioenfondsen en levensverzekeringen afwachten. veerpont werd gekaapt. Een groep van 100 jonge uitkerings gerechtigden wist het goed be veiligde gebouw van de Amster damse effectenbeurs binnen te dringen. In het beursgebouw ontstond daarna hevig tumult; woedende beurshandelaren ver wijderden zelf hardhandig een betoger, die tot op de beursvloer, waar de beurshandel plaats vindt, was doorgedrongen. Ook werd geprobeerd brandspuiten op de jongeren te richten. Na een kwartier wist de politie de jonge ren uit het beursgebouw te ver wijderen. Enkele ruiten sneuvel den tijdens de gebeurtenissen. Rond de hoofdstad reden er giste ren in de ochtendspits geen trei nen door een staking van NS'ers. In het streekvervoer staakten chauffeurs van streekvervoerbe- drijven in Ridderkerk, Krimpen en Schoonhoven. Elders in het streekvervoer werd niet gestaakt om het resulaat van het overleg van gisteravond af te wachten. De Nederlandse Postorderbond gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, afgelopen dinsdag, omdat door het voort duren van de poststaking de schriftelijke orders uitblijven. AMSTERDAM (GPD) - Sinds de ontvoering van biermagnaat Hei neken en zijn chauffeur zijn alle reclameboodschappen voor Hei- neken-bier op radio en televisie stopgezet. In plaats daarvan wordt nu reclame gemaakt voor Amstel, het tweede biermerk van het Heineken-concern. De adver tentiecampagnes voor Heineken in de dag- en weekbladen wor den normaal voortgezet. De directie van de bierbrouwerij heeft de advertentiestop .voor Heineken-bier op radio en tv doorgevoerd omdat het, volgens het concern, niet past „gezellige reclame" te maken in de periode dat de Heinekentopman nog in handen is van zijn ontvoerders. „Amstel wordt niet direct geas socieerd met ons bedrijf en onze ontvoerde directeur", aldus een woordvoerder van Heineken. NOODFONDS - De gemeente Arnhem wil een noodfonds in stellen voor inwoners van de stad die in problemen zijn ge raakt bij het betalen van gas, wa ter en electriciteit. Burgemeester en wethouders van Arnhem heb ben deze week het principebe sluit tot een fonds van 100.000 gulden genomen. Het geld zal uit de saldireserves moeten komen. CDA en WD boos op Dolman DEN HAAG (GPD) - De fracties van CDA en WD zijn boos op kamervoorzitter Dolman, die ge weigerd heeft een beleefdheids bezoek te brengen aan paus Jo hannes Paulus II. Dolman be zoekt eind volgende week Rome, waar de voorzitters van de parle menten van landen aangesloten bij de Raad van Europa hun jaar lijkse bijeenkomst houden. Tijdens dit bezoek zijn de ongeveer dertig voorzitters ook uitgeno digd op een particuliere audiën tie bij de paus. Kamervoorzitter Dolman heeft echter besloten af te zien van dit beleefdheid-be zoek. In een verklaring zei hij niet katholiek te zijn. Ook wees hij erop dat het Vaticaan geen parlement heeft. De fractievoorzitters van CDA en WD, De Vries en Nijpels, heb ben op hun beurt onthutst op de ze uitlating gereageerd. Helaas zijn wij nog niet in staat alle giro opdrachten te behandelen, zoals u dat van ons gewend bent. Zo stagneert ten dele de toezending van de afrekeningen. Wij doen echter ons best om het ongerief voor u zoveel mogelijk te beperken. Wij kunnen u dan ook berichten, dat voor vrijwel al onze klanten het salaris of pen sioen op of rond de gebruikelijke datum op de postrekening zal worden bijgeschreven. Ook zonder de afrekening met uw salaris- of pensioenbijschrijving te hebben ontvangen, kunt u van uw kascheques en girobetaal kaarten gebruik maken. Voor nadere informatie zou u zonodig kunnen bellen met het administratiekantoor, dat uw postrekening behandelt. Arnhem: 085 - 45 7711, Den Haag: 070 - 82 40 91 en Amsterdam: 020-5611611. (©'•postgiro Vrf rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5