Onbegonnen Werk actief in I vrije tijd Excellente Neeliehet zit in uw po Voorlichting van gemeente over kvvijtschelding belasting PAGINA 4 Forum De vierde klassen en hoger van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap hebben deze week aandacht besteed aan het the ma "Fascisme vroeger en nu". Woensdagmiddag vond de af sluiting plaats met een forum- disccussie waaraan meededen de CPN-er Marcus Bakker, de VVD-er Jacobse, de oud-verzet strijdster Truus Mengerde se cretaresse van het Auschwilz- comibé Eva Furth en Anita Ver burg van het anti-fascisten co mité Leiden. Aan het forum vooraf ging de film "De oplos sing" van de Anne-Frankstich- ting. Daarin wordt getoond hoe grote sociale en financiële problemen de aanzet kunnen zijn tot racisme. De film is zeer hard van loonge laden met agressie en heeft een nogal neerslachtige afloop, met tol slot de woorden"de oplos sing....?" Toegegeven: hel thema leent zich niet voor een zoetsappige aanpak met een roman-einde, en de Anne-Frankstichting heeft duidelijk beoogd de meest realistische stof voor een dis cussie te bieden. Maar je kunt je afvragen of men niet voor een andere aanpak had moeten kiezen. Niet aardi ger, anders. Voor een Turkse maatschappe lijk werker (al 18 jaar wonend in Nederland), die ook zou deel nemen aan het forum, schoot de film in elk geval zijn doel voor bij. Geheel van streek geraakt door het gebodene, zag hij van verdere discussie af. "Het zou niets worden. Ik ben hier niet tegen bestand", zei hij. Toen men hem voorhield dat het juist nu van belang was te blijven, zei hij verdrietig: "lk zou er niets van terecht brengen". Marcus Bakker mag dan uit de Tweede Kamer verdwenen zijn, het blijft toch een meester i7i het debat. Tijdens de discus sie in de Louise wilde iemand van hem welen waarom hij niet aan het forum had willen deelnemen als iemand van de Centrumpartij mede aan tafel zou hebben gezeten. "Dat zou mooi vuurwerk hebben gege- Bakker"Voor vuurwerk moet u op koninginnedag zijn". Vraagsteller: "U weet best wat ik met vuurwerk bedoel. Ik zei het wat eenvoudig". Bakker: "Ja, en daarom krijgt u van mij ook een eenvoudig ant woord". Bij Neelie De Merenwijk wordt met ingang van 1 januari 1983 alsnog ont- polderd, zo meldde de krant vo rige week. Daarmee lijkt dan eindelijk een punt gezet achter een affaire die de bewoners van deze wijk met dubbele be lasting, zowel van het water schap De Oude Veenen als de gemeente, opzadelde. De Oude Veenen in rouw, het ac tiecomité Merenwijk natuur lijk dolgelukkig: de beloning van vier jaar volgehouden ac tie van de burgerij, roept men daar verrukt. Bij die woorden heeft het VVD-raadslid Bakker meteen het hoofd geschud. Dat actiecomité moet geen kapso nes krijgen, want het is heel an ders gegaan. Bakker vreesde dat die onlpolde- ring er nooit zou komen, gezien de kracht van de lobby van de waterschappen en is daarom vorige week maandag met wet houder/partijgenote Jos Fase "bij de politiek bevriende mi nister Neelie Smit-Kroes op vi site gegaan om het nog eens goed op een rijtje te zetten". En ziel: enkele dagen later was er ontpoldering. Dat actiecomité met zijn vier jaar strijd. Kom nou toch. Een kopje thee met cake bij een poli tieke vriendin en klaar is kees. Hoe zou het daar zijn toegegaan? Neelie: "Lieve schatten, leuk dat jullie er zijn. Hoe gaat het in Leije?" Bakker: "Het kon beter, excellen te Neelie, want we zouden zo graag ontpolderen. De Meren wijk wordt nu dubbel gepakt. Dat is nog tot daaraantoe, maar het wemelt er van de VVD-stemmers. En nog erger: driekwart van de Leidse WD- fractie woont er. Kuijers, Zon- nevylle, Elzenga, ikzelf, de wet houders Schoute en Fase. ach wie niet... En allemaal dubbel gepakt". Neelie: "Ja. maar lieve jongen, wat moet ik daar nu mee?" Bakker: "Excellente Neelie, het zit in uw portefeuille". Neelie: "Ach, gut, nee toch. Ik heb de KLM, Eurocontrol, de NS, die binnenschippers, het hele gedoe in Zeeland, die tunnel onder de dinges. Ga ik ook over een of andere veenpolder? Wat enig. Jullie willen dus ontpolderen. Ik vind het best, maar de vraag is wat het CDA wil". Fase: "Brinkman woont er zélf'. Neelie: "Zeg dat dan meteen. Ik zal wel even een briefje sturen dat het me behaagt te ontpolde ren. Nog een kopje thee?". Bakker en Fase je kunt ze om een boodschap sturen. Kunnen ze niet eens wat vaker op pad? Record Toezeggingen van PvdA-wethou der Dick Tesselaar (volkshuis vesting en sport) aan de ge meenteraad behoren tot de zeldzaamheden. Ze vormen in de tien jaar van zijn bewind een dossier zo dun als een plak je Leidse kaas. Dick is een democratietje op zich zelf. Hij weet hoe het moet. wat f Leiden H goed voor ons is en de rest hoeft er zich dus niet tegenaan te be moeien. Kost alleen maar tijd. Nu heeft hij ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling 1984 zowaar twee toezeggingen gedaan. Een record. Ten eerste: "Een onderzoek naar de belangstelling voor jeu-de- boules banen". Dat is uiteraard omdat hij dat spelletje zelf wil spelen, want anders roept hij bij dit soort onderzoeken altijd dat hij daar "geen zin" in heeft. De tweede toezegging is curieu zer: "Voorlichting aan alloch tone (buitenlandse) vrouwen inzake abortus, in te brengen bij het stedelijk overleg". Wat is dat nu weer? Geen sport en geen huisvesting. Het onder werp lijkt geknipt voor wet houder Jos Fase. Maar nee, Tes selaar. Waar die man niet alle maal de hand in wil hebben. Het gemeenteraadslid mevrouw Van Akkeren-Straathof heeft zich gestoord aan de vrouwen die in optocht naar wethouder Peters zijn gegaan om te plei ten voor deugdelijke kinderop vang. Crèches, peuterspeelza len en meer van dat soort be grippen vlogen in het rond, die natuurlijk nog niet bestonden toen de spruiten van het CDA- raadslid de luier nog om had den. Dat kinderen van een halfjaar daarvoor vjorden gebruikt!", riep ze verontwaardigd in een vergadering van de raadscom missie voor emancipatie en aanverwante artikelen. Wat zou er eigenlijk op de aan wezigheid van kinderen bij een Marcus Bakker (foto gpd» demonstratie tegen zijn? Mis bruik? Als je van de bloedgroep van mevrouw Van Akkeren bent. word je een paar dagen na je geboorte geheel onge vraagd zo maar gedoopt. De monstratie hoort bij democra tie en democratie moetje er met de paplepel in gieten. Wat zouden die kinderen trou wens zelf liever willen: met een volle broek in de box temidden van een paar zwijgzame ted dyberen bivakkeren of lekker buiten in de kinderwagen met ma actie voeren? Wethouder Peters'- reactie was voorspelbaar: hij had zich niet gestoord aan de demonstratie, waarin van hem datgene werd geëist wat de man al van plan was te doen: meer geld voor kinderopvang beschikbaar te stellen. Peters denkt toch al dat emancipatie hetzelfde is als het zo krachtig mogelijk beamen wat zijn partijgenotes daar over opmerken. Origineler was het commentaar van het PSP-raadslid De la Mar: "Ik neem ook mijn kind wel eens mee naar een demon stratie, want er is geen opvang voor". Nu demonstreert De la Mar gemiddeld zeventien maal per maand tegen of voor iels en het mag niet worden uitgeslo ten dat zijn kinderen verplicht worden mee te doen, of er nu opvang is of niet. (Grapje uit de jaren zeventig: Mijn zoon móet en zal naar de anti-auto ritaire school, of-ie wil oj niet"). In elke lichaamscel zit bij De la Mar wel iets opstandigs. Dus waarschijnlijk was zijn kind reeds in het pre-natale stadium bereid tot actievoeren voor al les wat links ruikt. Behalve dan voor abortus-provocatus, althans op dat moment. Neelie Smit-Kroes (foto anp> Keuzes Dat het bij de begrotingsbehan deling in de gemeenteraad straks meer over de nietjes van het schrift zal gaan, dan om het schrift zelf, wisten we al. Dus zal een van de centrale vragen worden: moet de gemeente nu 25.000 gulden extra uitgeven aan kinderopvang, of moeten we dat geld laten waar het nu is: bij Scouting Leiden. Want zover is het gekomen: een keuze tussen peuters en pad vinders. Volkomen ten onrechte natuur lijk en louter het gevolg van het feit dat die zaken nu eenmaal onder dezelfde wethouder val len. Wie een geheugen heeft dat ver der terug gaat dan één begro tingsjaar. weet dat het daar helemaal niet om gaat. Nee, de keuze was: emancipatie oj middenstanders. En werd: vrouwen èn winkeliers. Misschien moet dat even worden uitgelegd. De samenwerking in het college van B en W tussen PvdA en VVD, die al weer vijj jaar duurt, dreigde op een ge geven moment een deuk op te lopen. De VVD wilde subsidie voor de Stichting Leidse Bin nenstad en de PvdA wilde sub sidie voor de zogeheten V.O.S.- cursussen. V.O.S. betekent: vrouwen oriënteren zich op de samenleving. De PvdA zag niet zoveel in die stichting en de VVD niet zovéél in die vos. Maar het compromis was simpel: beide kregen subsidie. Het gevolg was dat vrouwen zich op de samenleving gingen oriënteren en daardoor moest er niet alleen meer geld voor emancipatie worden uitgetrok ken; er moest ook opvang voor VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 Gerard Bakker <f0to Wim Dijkman) de kinderen van die vrouwen komen, want waar laat je die tijdens (en na) het oriënteren? Vorige week riepen alle partijen dat ze scouting ook wel belang rijk vinden, alleen vinden ze peuteropvang nog belangrij ker (behalve het CDA) en dus, jammer, weg subsidie voor de scouting. Daarom deze suggestie aan Klein Links: stel maar voor om de subsidie die de Stichting Leidse Binnenstad krijgt over te hevelen naar de padvinders. De PvdA moet daar wel voor zijn. Die stichting doet toch niets anders dan op kosten van de gemeente namens de mid denstand het verkeersbeleid van het gemeentebestuur bekri tiseren; doet dus eigenlijk het zelfde als de niet—gesubsidieer de Kamer van Koophandel en daarvan heeft PvdA-wethou- dex Waal weer gezegd dat die wel afgeschaft kan worden. D'66 krijg je wel mee. En het CDA komt zo voor de keuze: scouting of stichting. De VVD: idem. (Als het CDA dus slim is stelt het op zijn beurt voor om het geld dat aan de V.O.S.-cursussen wordt besteed, uit te geven aan scouting): Kortom: hier ligt munitie in overvloed om een bres te schieten in de coalitie van PvdA en VVD. Verder moet Klein Links zelf natuur lijk even vergeten dat scouting misschien toch wat militaristi sche trekjes vertoont. Je moet er wat voor over hebben om PvdA en VVD in verlegenheid te brengen en ergens hebben die padvinders toch wel iets weg van die zo milieubewuste Grii- nen in West-Duitsland. En zo, jongens en meisjes, strui kelde het college van B en W in Leiden in het jaar 1983 over de geest van baron Baden-Powell. Postkantoor bijna klaar LEIDEN - Het nieuwe hoofdpost kantoor van de PTT wordt 5 de cember in gebruik genomen. Het ligt aan de Schipholweg, de voor malige Oegstgeesterweg Jpij het Schuttersveld. Op dezelfde da tum worden de volgende vesti gingen in Leiden gesloten: Gere- straat, Lammermarkt en Middel stegracht. Bovendien verande ren de openingstijden van het bijpostkantoor aan de Bree- straat. De openingstijden van het kantoor aan de Schipholweg worden: maandag tot'en met vrijdag van half negen tot zeven uur; zater dag van negen tot twaalf uur. Het postkantoor aan de Breestraat krijgt deze openingstijden: maandag tot en met vrijdag van half negen tot zes uur; donder dagavond van zes uur tot half ne gen; zaterdag gesloten. Vrijdag 2 december is er in het nieuwe postkantoor 's avonds van zeven tot negen uur 'open huis'. CDA in Noord De CDA-fractie brengt zaterdag per fiets een werkbezoek aan Leiden-Noord. Wijkbewoners kunnen tussen tien en elf uur in het zaaltje van de Herensingel kerk met de raadsleden praten en suggesties doen voor de fiets tocht, die om elf uur begint. Vanavond kunnen er ook tele fonische suggesties worden ge daan: tel, 125279, Margreet van Akker en-Straathof, of 218182, Joop Vervoorn. Op 17 december gaat het CDA naar de Kooi. Vegetarisch In de serie buitenlands-vegetari sche vrijdagen staat vanavond in eethuis Repelsteel (Bree straat 19) Mexicaans op het menu. Van half zes tot half acht. Ska In het Open Café van het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, staat zaterdag een ska-mid- dag op het programma, met uitsluitend ska-muziék. Wie zijn eigen oude ska-platen wil horen, mag ze meenemen. Het café is van twee tot vijf uur ge opend. Postduiven Postduivenvereniging LPC houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in het lokaal van p.v. De Vrien denclub aan de Anna Pauw- lownastraat. De opening is za terdag om vier uur. De kam pioenen van het seizoen 1983 worden 's avonds om negen uur gehuldigd en aansluitend wor den de prijzen van de tentoon stelling uitgereikt. Zondag zijn de duiven van tien tot vijf uur te bezichtigen. Op beide dagen is er een rad van avontuur. Hot Rocks De Leidse muziekformatie 'Hot Roclcs' onder leiding van Rob Baars treedt zondag op in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Aanvang half Koffieconcert Bij werkgemeenschap De Ratel in het Volkshuis (Apothekers- dijk 33) geeft het blazersensem ble van de Leidse Muziekschool zondagochtend een koffiecon cert. Aanvang half elf Strandloop De Leidse verenigingen Swifttoer en Bataven organiseren zon dag een strandloop over 2Vz, 5 en 10 kilometer in Noordwijk. Start (elf uur) en inschrijving (kwart over tien) zijn beide aan de voet van de vuurtoren op de boulevard. Het nieuwe hoofdpostkantoor aan de Schipholweg. Leidse Rechtswinkel: tienduizenden mensen komen er voor in aanmerking LEIDEN - De gemeente Leiden gaat actief voorlichting geven over de mogelijkheid om kwijt schelding te krijgen van de on- roerend-goedbelasting. De aan slagen zullen volgend jaar verge zeld gaan van een folder, waarin staat in welke gevallen men voor kwijtschelding in aanmerking komt. Dat is besloten in overleg met de rijksbelastingsdienst, die namens de gemeente deze belas ting int. De mogelijkheid van kwijtschel ding werd onlangs door de So- cialistiese Partij aan de orde ge steld. SP-raadslid Vergeer vroeg wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën om er meer be kendheid aan te geven. Volgens Vergeer handelde het belasting kantoor in Leiden in strijd met de richtlijnen van de directeur van de rijksbelastingen in Utrecht (waaronder Leiden res sorteert) door de verzoeken af te wijzen. Bijstand De SP richtte zich schriftelijk tot de ontvanger der belastingen. "Het gaat om de vraag of mensen met een bijstandsuitkering wel of niet in aanmerking kunnen komen voor kwijtschelding. Vol gens de directie der rijksbelas tingen zijn er normbedragen vastgesteld. Wie minder inko men heeft dan het normbedrag, komt ervoor in aanmerking. Met geen woord wordt erover gerept dat mensen in de bijstand er niet voor in aanmerking komen. Lo gisch, omdat bijna elke bijstand strekker onder dat normbedrag zit", aldus Vergeer. Hij zei ver baasd te zijn, dat het ontvang kantoor in Leiden een heel ande re uitleg aan de normen gaf. "Volgens uw kantoor zouden bij standstrekkers niet voor kwijt schelding in aanmerking komen, omdat er in de bijstand een be drag voor woonlasten zit inbe grepen. Door ambtenaren van de Sociale Dienst werd ons verteld, dat uw medewerkers hen advi seerden maar geen kwijtschel ding van de OGB voor bijstands trekkers aan te vragen, omdat ze er toch niet voor in aanmerking zouden komen". Vergeer vroeg of de belastingsdienst bereid was zijn handelwijze te wijzigen over eenkomstig de richtlijnen van de directie. Verder wilde Vergeer onder meer weten hoeveel men-' sen met een bijstandsuitkering er in het verleden tevergeefs cm kwijtschelding hebben ge vraagd. Ongebruikelijk Belasting-ontvanger J.H. Peters antwoordt Vergeer dat inmid dels bekend is geworden dat het Ministerie van Financiën vindt dat in alle gevallen de norm moet worden toegepast, dus ook bij bijstandsuitkeringen. "Inder daad werd tot voor kort van deze zijde gesteld, dat in de bijstands uitkering, als onderdeel van de woonlasten, een basisbedrag aan OGB is begrepen, zodat hiervan geen kwijtschelding kan volgen. Het ligt echter niet op mijn weg daarover met u te discussiëren". Peters bestrijdt dat de fiscus de Sociale Dienst negatief zou heb ben geadviseerd over de kwijt schelding. Dat is een standpunt van de Sociale Dienst dat geba seerd is op eigen wetenschap en inzicht. Dat in de maandelijkse uitkering een bedrag is begrepen voor de OGB is het algemene standpunt geweest in alle ge meenten en niet alleen in Leiden. Peters zegt de vragen van Ver geer niet te kunnen beantwoor den, omdat "het niet gebruike lijk is met een gemeenteraadslid een discussie aan te gaan over al gemene beleidszaken". Peters zegt desgevraagd het overi gens een goede zaak te vinden dat de mensen op de mogelijk heid attent worden gemaakt. "Maar Vergeer haalt de zaken uit zijn verband. Door de ongenuan ceerde benadering van de SP worden we overspoeld met werk en moeten we mensen waarbij verwachtingen gewekt zijn, te leurstellen". Peters lijkt niet erg gelukkig met de richtlijn van het ministerie. "Vroeger was het zo dat iemand in de bijstand voor van alles en nog wat naar de So ciale Dienst moest stappen. Met rekeningen van de huur. van gas en elektra en van de OGB. Op een gegeven moment heeft men daar een eind aan willen maken. In de bijstand kwam een basis bedrag voor woonlasten, waarin al deze zaken verdisconteerd wa ren. Dus ook de OGB. De men sen konden zich nu zelf bedrui pen en net als mensen in loon dienst geld opzij leggen om die rekeningen zelf te kunnen beta len. Die opvatting is steeds door mij en de Sociale Dienst gehul- digd". Volgens Peters zullen de nieuwe richtlijnen voor de gemeenten niet al te grote consequenties hebben. "Het zal niet zo in de pa pieren lopen, want het zijn door gaans niet zulke hoge bedragen. Het gaat toch vooral om goedko pe huurwoningen. Bovendien zijn er vorig jaar ook kwijtschel dingen geweest". Rechtswinkel De medewerkers van de afdeling belastingen van de Rechtswinkel relativeren de activiteiten van de Socialistiese Partij enigszins. Zij zijn al een jaar geleden het Pro ject Kwijtschelding begonnen. Volgens de Rechtswinkel komen in Nederland tienduizenden mensen in aanmerking voor kwijtschelding van hun belas tingschulden, maar slechts een enkeling is ervan op de hoogte. Veel belangrijker dan kwijt schelding van de OGB is kwijt schelding van de aanslagen in komstenbelasting en premiehef fing volksverzekeringen. Uit de recente praktijk laten de mede werkers sprekende voorbeelden zien: een gescheiden vrouw met twee studerende kinderen en een maandelijkse huurlast van 442 gulden, die van een alimentatie van 1550 gulden per maand leef de, kreeg een aanslag van 318 gulden inkomstenbelasting en 2566 gulden premieheffing. Op advies van de Rechtswinkel vroeg zij kwijtschelding aan. Dat werd gehonoreerd. De vrouw hoefde 256 gulden minder in komstenbelasting en 2516(!) gul den minder premies te betalen. Een bejaard echtpaar met bijzon dere ziektekosten en een hoge huur werd vrijgesteld van 797 gulden inkomstenbelasting. Bij de Rechtswinkel zijn vele geval len bekend, waarbij de kwijt schelding in de honderden, soms duizenden guldens loopt. De me dewerkers constateren dat de meeste mensen zelfs nog nooit van de mogelijkheid hebben ge hoord. Dat staat volgens hen haaks op het gelijkheidsbegin sel, een belangrijk begrip in het (dus ook fiscaal) recht. In een brief aan de vaste Kamercom missie voor Financiën wijst de Rechtswinkel onder meer op het "niet te rechtvaardigen verschil tussen degenen bij wie op ver zoek belastingschulden worden kwijtgescholden en anderen die in een gelijke financiële positie verkeren, maar (vaak met veel moeite) wel betalen, omdat ze niet op de hoogte zijn". 'Het gaat soms om relatief zeer ho ge aanslagen. Mensen met lage inkomens kunnen toch forse aanslagen krijgen als er verschil lende inkomensbronnen zijn. Ze ker als - bijvoorbeeld op alimen tatie - niets is ingehouden, loopt het totaal van verschuldigde be lasting en premies al snel op tot meer dan duizend gulden per jaar". De Rechtswinkel schrijft ervaring te hebben met mensen die in de problemen zijn gekomen, door dat zij onnodig belasting betaal den. De Rechtswinkel bepleit dan ook een actief voorlichtings beleid. Dat gebeurt immers ook bij andere regelingen ten gunste van de minst draagkrachtigen, zoals voor de 'eenmalige uitke ring voor de echte minima'. De informatie zou op de aanslagbil jetten of in de vorm van een bij sluiter kunnen worden ver spreid. Ook zouden er folders ge maakt kunnen worden of via ad vertenties in de media en Post bus 51 aandacht geschonken kunnen worden aan de mogelij ke kwijtschelding, aldus de afde ling belastingen van de Rechts winkel, die dit jaar volgens eigen schatting zo'n tweeduizend per sonen op het spreekuur heeft ontvangen. Voorbeeld Wie komt voor kwijtschelding in aanmerking? Dat wordt als volgt berekend. Neem het netto maandinkomen. Trek daar de ka le huur of hypotheekrente, pre mie ziektekostenverzekering en andere ziektekosten af. Kans op kwijtschelding bestaat als uw be steedbaar inkomen lager is dan 1315 gulden (volledig gezin), 1165 gulden (onvolledig gezin) of 860 gulden (alleenstaande met eigen huishouding). De grenzen liggen hoger als er kinderen zijn, maar dan moet wel de kinderbijslag bij het inkomen worden geteld. De kwijtscheldingsgrens ligt 100 gulden hoger voor een kind tot zes jaar, van zes tot en met twaalf jaar 150 gulden, van 13 tot 16 jaar 200 gulden en vanaf 16 jaar 250 gulden. De medewerkers van de Rechts winkel geven een voorbeeld: Een gezin met twee kinderen, 11 en 16 jaar oud. Het netto-inkomen bedraagt 1500 gulden per maand plus 300 gulden kinderbijslag, 1800 gulden in totaal. Trek de huur ervan af (400 gulden). Blijft als werkelijk inkomen over 1400 gulden. De grens ligt voor dit ge zin op 1315 150 250 gulden 1715 gulden. De kans op kwijt-, schelding is reëel. De medewer kers van de Rechtswinkel wijzen er echter nadrukkelijk op, dat dit een theoretische berekening is. De belastingsdienst bekijkt elk geval apart en kan van de alge mene beleidslijn afwijken. Het is geen geschreven recht, maar een kwestie van beleid. Het is derhal ve ook niet mogelijk om tegen een afwijzing in beroep te gaan. En nog een beperking: heeft men eenmaal betaald, dan is terugga ve niet mogelijk. Tijdig kwijt schelding aanvragen is daarom het devies. Het spreekuur van de afdeling belastingen van de Leidse Rechtswinkel is op dins dag- en woensdagavond van half zeven tot half negen en donder dagochtend van tien tot twaalf uur. (Ketelboetersteeg 10, tel. 130775).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4