Steeds 'Actie ambtenaren bracht ernstig in gevaar' in gevaar Gemeente: 'Maak busvervoer naar centrum niet duurder' Politie over verkeersblokkade: Alternatief plan voor traject Leiden-Leiderdorp-O egstgeest Sen met Tarief nu 720 gulden per jaar Commissie: 'Maak parkeerontheffing bedrijven goedkoper' ie (etui btadblwefd Lexicologie uit financiële problemen LEIDEN De blokkade-actie vorige week donderdag op praktische alle toegangswegen in Leiden heeft tot onaanvaardbare risico's en situaties geleid. Dat schrijft politiecom missaris H.W. van Voorden aan de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Aangelenheden in een evaluatie van de acties. vorige week donderdag op praktische alle toegangswegen irdbare risico's en situaties geleid. Dat schrijft politiecom- aan de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke atie van de acties. in gevaar was: in de duisternis reed men met hoge snelheid op de slecht verlichte afzettingen af, de tekens van de regelende ver keersagenten werden en masse genegeerd en men reed soms als 'spookrijder' tegen het verkeer in. Bovendien liep de route voor on der meer het ambulanceverkeer al snel volledig vast en was de poltie in de ogen van het publiek mede-actievoerder gezien en daarom zeer agressief bejegend. De openbare orde werd volgens de politiecommissaris verder in gevaar gebracht door groepen mensen in bepaalde woonwijken die tegenacties planden. Van Voorden heeft daarnaast uit gerekend dat het extra-personeel dat in dienst geroepen moest worden in totaal tachtig uur overuren maakte, hetgeen een kostenpost van vierduizend gul den oplverde. Hij spreekt ten slotte het vermoe den uit dat een totale chaos zou zijn ontstaan als de blokkade-ac tie tot tien uur donderdagoch tend had geduurd, zoals de actie voerders oorspronkelijk van plan waren. Stadhuisplein Overigens voerden gisteren ambte naren op het Stadhuisplein weer actie tegen korting op de salaris sen van ambtenaren en trendvol gers en op de uitkeringen. Enige honderden mensen verzamelden zich gisteren rond het midda guur op het Stadhuisplein. Ter wijl ambtenaren het Stadhuis en Stadsbouwhuis overdag voor pu bliek gesloten hielden, vond op het Stadhuisplein een manifesta tie plaats. Diverse sprekers van vakbonden, politieke partijen en het welzijnswerk spraken hun ongenoegen uit over de bezuini gingen. Fractieleider Van der Molen (PvdA) zei vierkant achter de ei sen van de ambtenaren te staan. Brands (CPN) daagde het college uit om achter de ambtenaren te gaan staan. Het college was ech ter niet uitgenodigd om te spre ken en wethouder Fase (WD), die wel even op het plein aanwe zig was, zei ook niet te willen spreken. Pikant detail: door af wezigheid van twee PvdA-wet- houders is de WD deze week in de meerderheid in het college. Tot droefenis van de actievoe renden weigerde dit college toe stemming om een grote vlag (—3% Nee) aan de Stadhuistoren te hangen. Uitkeringstrekkers gingen 's mid dags in een optocht door de stad en 's avond stond de Sociale Dienst open voor belangstellen den, waar zij op muziek, sprekers en discussie onthaald werden. Het Stadhuisplein was gisteren het actiefront van ambtenaren, trendvolgers en uitkerings-gerechtigden. Aan vankelijk was de deelname gering, maar rond het middaguur stond het plein vol. (foto Holvast» Medewerkers van met name de rei niging en bestrating blokkeer den vorige week belangrijke we gen als protest tegen bezuinigin gen op hun salarissen. Vanaf vijf uur waren onder meer de Lam- mebrug, Zijlbrug, Voorschoter- brug, Plesmanlaan en Oegstgees- terweg door wagens van de reini ging geblokkeerd. De politie richtte zich in eerste instantie op het berijdbaar houden van de hoofdroutes voor ambulance, brandweer en politie en het zo veel mogelijk handhaven van de openbare orde bij de verschillen de blokkade-punten. "Al snel ontstond echter de noodzaak tot sussend en bemiddelend optre den", zo constateert Van Voor den achteraf. De eerste incidenten deden zich al rond zes uur voor. Een automo bilist reed op de Lammebrug dwars door de afzetting, bij de Haagse Schouw werd een auto mobilist aangetroffen met een honkbalknuppel in zijn auto. De wegen raakten overvol: files op de Rijnsburgerweg en Hoge Rijndijk (de twee toegangswe gen die open bleven) en files voor de afzettingen. "Het publiek werd agressief, eiste van de politie optreden en ver wijderde met eigen voertuigen delen van de barricades". Con cluderend merkt van Voorden op dat direct vanaf het begin de verkeersveiligheid zeer ernstig LEIDEN - Een meerderheid in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer vindt het ta rief dat bedrijven in de toekomst zouden moeten betalen voor een parkeerontheffing te duur. In een nieuwe parkeerontheffings- regeling wil de gemeente tege moetkomen aan de wens tot ver ruiming van parkeermogelijkhe- den voor bewoners en bedrijven in de binnenstad. Voorgesteld wordt om de huidige 'blauwe zo ne regeling' zodanig aan te pas sen dat het mogelijk wordt ook een ontheffing te verkrijgen van het betalen van parkeergeld aan de parkeermeter en de centrale parkeermeter, met uitzondering van de 1 uur-meters. Voor een dergelijke ontheffing zouden bedrijven jaarlijks 720 gulden moeten gaan betalen. Raadsleden van PvdA, WD en CDA zeiden gisteravond in de commissievergadering dat tarief aan de hoge kant te vinden. Bak ker (WD) pleitte voor een schij- vensysteem met een oplopend tarief. Hoekema (D'66) en Van Lint (PPR) menen daarentegen het parkeertarief helemaal niet te hoog te is. Studenten De meeste raadsleden hadden ook moeite met de leeftijdsgrens (26 jaar) waar vanaf men een onthef fing kan aanvragen. Het leeftijds criterium is bedacht omdat de gemeente wil voorkomen dat ook studenten van de parkeeron- theffingsregeling gebruik kun nen maken. Wethouder Waal zei dat het om een duidelijk criterium ging en er be ducht voor te zijn dat andere cri teria een bureaucratisch systeem in het leven roepen dat vergelijk baar wordt met de woonruimte verdeling. De wethouder zei de parkeerontheffingsregeling daar niet belangrijk genoeg voor te vinden. Het is niet de bedoeling van de ge meente om met de nieuwe rege ling winst te maken. "We mogen blij zijn als we het regelen en controleren van parkeren kos tendekkend kunnen krijgen", al dus Waal. Wal en schip Voor het gemeentelijk 'bruggen hoofd' ir. L Barendregt liggen nog een paar aardige plezier tochtjes in het verschiet. Hij had aan boord van de rond vaartboot van Avifauna nog maar net de Rembrandtsbrug (met een koebreedte) genomen of kapitein Jaap Slingerland daagde hem uit hetzelfde kunstje te herhalen met zijn Olympia. Die tweede proefvaart moet nog altijd worden gehouden. Is de Olympia vast komen te liggen in de Rembrandtsbrug of heeft Barendregt deze met een kalf- breedte genomen? Dan kan hij vervolgens aan boord stappen van de laatste schuit die is overgebleven van de vloot van rederij Groenewegen. De beurtschippers Bert en Piet Groenewegen hebben hun ex portbedrijf aan de Utrechtse Veermamelijk van de hand ge daan. Na tientallen jaren sjouwwerk vinden de gebroe ders het welletjes. Voor hun<i- gen plezier hebben zij nog één schuit aangehouden. Daarmee willen zij Barendregt plus de voltallige gemeente raad langs een flink aantal ob stakels voor het water- én weg verkeer leiden. Nu Bert en Piet de tijd aan zichzelf hebben, kunnen zij herhaaldelijk de stadsbestuurders wijzen op hun falen. "Nu weten wij ook wel dat het honderd koppen honderd zinnen is en dat het voor de overheid vandaag de dag allemaal niet meevalt, maar waar ze hier in Leiden mee bezig zijn, grenst vaak echt aan het belachelijke", we ten de gebroeders. Bert Groenewegen (67) is regio voorzitter geweest van de Ko ninklijke Schippersvereniging Schuttevaer. "In die hoedanig heid heb ik heel wat knelpun ten bij de gemeente aangedra gen. Maar je kunt net zo mak kelijk tegen de Marekerk lul len, want die geeft ook geen antwoord". Inmiddels hebben Piet en Bert (60) Groenewegen een lijst van knelpunten en struikelblok ken gemaakt die zij willen af varen wanneer Barendregt plus politici hun uitnodiging aanvaarden. Enkele van die knelpunten en struikelblokken zijn: LEIDEN - De gemeente Leiden zal bij de minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, een al ternatief op tafel leggen voor het plan om het openbaar vervoer traject Leiden-Oegstgeest-Lei- derdorp in drie zones op te split sen. Volgens de minister is de zone Lei den te groot en dient de zonering te worden aangepast aan de lan delijke norm. In de praktijk bete kent dit dat veel busreizigers in de regio Leiden volgend jaar de helft meer, of zelfs het dubbele moeten gaan betalen voor een busritje. De herzonering is een uitvloeisel van het begin dit jaar door de Tweede Kamer aanvaar de Tarievenplan voor de jaren 1984 tot en met 1987. Het gebied Leiden-Oegstgeest-Lei- derdorp bestaat thans uit één zo ne waarbinnen het reizen twee strippen kost. De minister wil het traject opsplitsen in drie zo nes. Reizen tussen Leiden en Oegstgeest en tussen Leiden en De Schrijversbrug: tussen de Zijlsingel en de Herensingel. Meelschuiten die uit de rich ting Leiderdorp komen, kun nen de draai richting meelfa briek niet in één keer maken. Gevolg: de brug staat langer open en de hele singel vol met auto's. De bocht in de Zijlsin gel kan volgens de Groenewe- gens makkelijk wat breder ge maakt worden. De Vijf Meibrug ter hoogte van de HCW: daar staan 'waardelo ze' draaihekken die zeer moei lijk te bedienen zijn. Vervelend voor het personeel èn het ver keer. Automatische slagbomen die nu bij de Marebrug staan te verroesten, zouden hier uit komst brengen, menen de ge broeders Groenewegen. De Herenbrug, Lourisbrug en Kerkpleinbrug in de Heren gracht: bruggen die in de ogen van de voormalige beurtschip pers of te smal of te breed zijn en voor het autoverkeer nau welijks te nemen bulten vor- De Sumatrabrug: geldverspil ling! Een pontificale brug voor een beetje vrachtverkeer. De Groenewegens vindén dat er een doorgaande verkeersroute Leiderdorp gaat dan één strip meer kosten. Een prijsverhoging dus van vijftig procent. Reizigers van Leiderdorp naar Oegstgeest, en omgekeerd, zouden in het ver volg vier strippen kwijt zijn. Dat wil zeggen een prijsverhoging van honderd procent. Eén van de consequenties van de nieuwe regeling zal ook zijn dat (toekomstige) bewoners van de Stevenshofjespolder straks de helft meer moeten gaan betalen als zij richting Leiden reizen. Het gemeentebestuur vreest dat de gevolgen voor het Leidse cen trum dan ook voelbaar zullen zijn. Verwacht wordt verder dat een aanzienlijk vervoersverlies zal optreden op interlokale lijnen en dat de neiging tot grijsrijden zal toenemen. Inmiddels is door de betrokken ge meenten en de NZH gezocht naar alternatieven waardoor minder reizigers met een tariefs verhoging worden geconfron teerd. De gemeente Leiden gaat over De Waard moet komen. Pas dan is de brug rendabel te maken. De Groenewegens hebben nog meer noten op hun zang. Maar die zingen ze liever exclusief voor Barendregt en zijn ge volg. Overigens twijfelen de gebroeders er zelf hevig aan of het voorgenomen pleziertocht je wel een succes zal worden. "Want met al die knelpunten zullen we waarschijnlijk niet zo gek ver komen". J.V. Foetus in mast (3) Moet de VBOK-mast aan de Nieuwe Beestenmarkt nu wel of niet worden geaborteerd? Moet de tekst die oproept af te zien van abortus verdwijnen of niet? De gemeente gaat er met de Vereniging tot Bescher ming van het Ongeboren Kind over praten, en dat is het resul taat van een vergadering van de betreffende raadscommis sie woensdagavond. Kan een boeiend gesprek wor den. Leontien Bakermans van de VBOK denkt dat het vooral over de tekst op het bord gaat. "Daar is voornamelijk bezwaar er van uit dat aan een herzone ring niet valt te ontkomen. Uit de mogelijke varianten heeft de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer gisteravond eensgezind gekozen voor de va riant waarin wordt uitgegaan van een splitsing van de huidige zone in twee delen, met de lijn Post- hof, Station, Breestraat, Kore- vaarstraat, Lammenschansweg en het station Lammenschans weg als zonegrens. Deze centrale as is vanuit beide zones met het gewone zonetarief te bereiken. Voordeel van dit alternatief is dat alle reizen die naar het centrum of het station gaan geen extra ta riefsverhoging ondergaan. Een aantal verbindingen tussen wij ken (bijvoorbeeld tussen Meren- wijk en Zuid-West) gaat welis waar een zone meer kosten (50% tariefsverhoging), maar hierdoor zullen minder mensen worden getroffen dan volgens het voor stel van de minister. De gemeenten Oegstgeest en Lei- tegen. Dat zei dat vrouwtje van...wat was het ook al weer? Emancipatieraad? PSP?". Marietje van der Molen, fractie voorzitter van de PvdA mis schien? "Ja, precies die. Vol gens haar is de tekst later ver anderd". Dat wordt overigens bevestigd door ambtenaar Re- né Verplancke: "Er staat nu 'Laat leven dit kind' en oor spronkelijk was het 'U leeft. Ik toch ook' of zoiets". Klopt, zegt Bakermans. y'Maar ook die tekst is later nog goedgekeurd door het gemeentebestuur". Dus kan het enige gesprekson derwerp de plaats van de mast zijn. "Als deze plaats niet goed dan is geen enkele plaats goed. Het staat altijd op een toe gangsweg". Kortom, kan een boeiend ge sprek worden. Misschien dat dat 'vrouwtje' van de PvdA kan aanzitten. Kelderen Terwijl alle ambtenaren gisteren bij de bommelding het stad huis uitholden, zou ééntje vol gens de regels de kelder inge doken zijn. En die ene was P.J. de Raat, bijzondere wetten. "Nou, ik kom wel meer in de kelder. Maar dit lijkt me toch een te mooi verhaal. Dit is echt niet waar". De Raat is wel in het gebouw ge bleven, terwijl de andere niet- stakende collega's het hazepad kozen. Maar als hoofd bedrijfs zelfbescherming heeft hij niet alleen veilig in de kelder gebi vakkeerd. "Er gelden gewoon een paar voorschriften bij ont ruimingen", verklaart hij zijn wakker optreden. "Eigenlijk moet het bestuur daar over een beslissing nemen. Er kan bij voorbeeld worden besloten dat alleen een bepaalde verdieping wordt ontruimd. Bovendien trekken de leden van de be drijfszelfbescherming overalls aan om de ontruiming in goede banen te leiden". Daar is het dus gisteren allemaal niet van gekomen. "Nee, het is nu zo geweest dat iemand riep dat er een bommelding was en dat is als een lopend vuurtje door het gebouw gegaan. Toen is iedereen weggelopen". Zo is het een zootje natuurlijk. Als iedereen die een bom te melden heeft dat nu bij De Raat doet, kan dit voortaan niet meer gebeuren. B.J. 'LEIDEN - Het Woordenboek der Nederlandsche Taal waaraan als sinds de vorige eeuw wordt ge werkt kan nog voor de eeuwwis seling worden voltooid. Het in Leiden gevestigde Belgisch-Ne derlandse Instituut voor Lexico logie is namelijk uit de financiële moeilijkheden. Moeilijkheden die waren ontstaan toen de Belgische overheid ver klaarde niet meer aan haar finan ciële verplichtingen te kunnen voldoen. Dit zou o.a. tot gevolg hebben gehad dat het werken aan het woordenboek ernstig zou worden vertraagd. Tijdens het overleg van het comité van ministers van de Nederland se Taalunie, dat op 15 november in Breda heeft plaatsgevonden, is echter afgesproken dat de Bel gen hun financiële verplichtin gen wel zullen nakomen. De werkgelegenheid van alle me dewerkers van het instituut is daarmee veilig gesteld. Boven dien is de voortgang gewaar borgd van de twee grote projec ten: het voornoemde woorden boek en de geautomatiseerde Taalbank van het Nederlands. derdorp staan positief tegenover het voorstel van Leiden. Uit overleg met de NZH is ook ge bleken dat de Leidse variant be spreekbaar is, ondanks een aan tal technische problemen waar voor de NZH zich gesteld zal Warmond De gemeente Leiden zal de minis ter van verkeer en waterstaat voorstellen het bedachte alterna tief over te nemen. Indien de mi nister toch blijft vasthouden aan het door haar gedane herzone- ringsvoorstel dan wordt bepleit om Warmond toe te voegen aan Oegstgeest (hiermee wordt de ta riefsverhoging voor de bollen streek gecompenseerd) en de Stevenshofjespolder toe te voe gen aan de zone Leiden. De her- zonering zal in elk geval op 1 april van het volgend jaar ingaan. De raadscommissie sprak zich gis teravond ook nog eensgezind uit vóór de gedachte om de zone- grenzen in het vervolg door de gemeenteraad te laten vaststel len inplaats van door het rijk. Familie voelt zich door huiseigenaar opgelicht LEIDEN - Een familie uit Cura cao heeft aangifte gedaan bij de Leidse politie van oplichting. Vannacht moesten het echtpaar en hun drie kinderen slapen in het centrum voor daklozen om dat het huis dat hen was aange praat door een Leidenaar al bleek te zijn toegewezen aan een ander gezin. In juli van dit jaar kwam de familie naar Nederland. Een Leidenaar zei dat hij wel een huis voor hun had; ze moesten dan wel vierdui zend gulden betalen. En dat deed het echtpaar. Gisteren werd de familie echter uit de woning aan de Condorhorst gezet omdat de woning al aan anderen bleek te zijn toegewezen. De politie heeft inmiddels een onderzoek inge steld. Leiderdorper met mes in arm gestoken LEIDEN - Een 21-jarige man uit Leiderdorp werd gistermiddag even na twaalven op de Haarlem merstraat met een mes in zijn bo venarm gestoken. Hij heeft aan gifte gedaan van mishandeling. De Leiderdorper kreeg in een eet huisje aan de Haarlemmerstraat ruzie met drie mensen, die vol gens de politie een oude vete met hem wilden afhandelen. Er ont stond een vechtpartij; eerst werd er binnen gevochten, later bui ten. Op straat werd de Leiderdor per op een gegeven ogenblik ge stoken door één van de drie bela gers. Vrouw doet aangifte van discriminatie LEIDEN - Een 33-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte ge daan van discriminatie. Al wan delend op de Haarlemmerstraat zag zij tot haar grote ongenoegen op diverse plekken stickers van de Nederlandse Volksunie waar op stond: Nederland alleen voor de Nederlanders. ADVERTENTIE Kom morgen om 10.30 uur naar de feestelijke prijsuitreiking Op het podium in de Haarlemmerstraat wordt het Spannende Sleutel Spel ge speeld. Duizenden guldens aan prijzen! Met ie dere week de hoofdprijs, t.w. een 8- daagse vliegreis naar Benidorm, vol pension in een luxe hotel. Prijswinnaars in de grote Sinterklaas lo terij van de winkeliers op en om de Haarlemmerstraat zoeken er uit in wel ke kluis de hoofdprijs verborgen ligt! Komt u in elk geval kijken. Want ook' onder het publiek zal de presentator prijzen uitreiken! Trouwens, welke Leidenaar is 's zater dags nu niet op de Haarlemmerstraat te vinden?! Voort de kindenen DEZE WEEK MOONWALK Springen, vallen en op staan op het grootste luchtkussen dat u ooit hebt gezien: de MOON- WALKI - Knomete Een In en om de Haarlemmerstraat in Leiden LEIDEN Een meisje van veer tien moest gistermorgen om streeks acht uur met een gebro ken linkeronderbeen naar het AZL worden gebracht nadat zij op de Willem de Zwijgerlaan was aangereden door een auto. Het meisje reed op haar fiets door rood, volgens de politie. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3