College botst met gemeenteraad over hogere salarissen Oegstgeester sportnota: 'Wel wensen, geen geld' Leiderdorpse trekt erg veel infomarkt publiek Bezuiniging gehalveerd Op heterdaad betrapt Van Zoeterwoudse ambtenaren CDA: Affiche moet weg Begroting '84 Zoeterwoude OEGSTGEEST - Een nieuw voetbalcomplex voor ASC, een tweede sporthal of sportzaal, een speelveld in Haaswijk en een natuurijsbaan. Dat zijn de wensen in de nieuwe Oegstgeester sport nota die B en W gistermiddag lieten verschijnen. Maar geld voor deze wensen ontbreekt nog. De herziene nota gaat in op de pro blemen op sportgebied in Oegst- geest. Voor het meest urgente probleem, een nieuw complex voor voetbalvereniging ASC, wordt geen oplossing geboden in de nota. Daar zal later uitvoerig in een aparte nota op worden te ruggekomen. Een natuurijsbaan zit er voorlopig niet in. De aanleg gaat zeker 100.000 gulden kosten. En dat geld is er niet. Ook voor een tweede sporthal of -zaal. waaraan in de avonduren een duidelijke behoefte is, ontbreekt het geld. De enige wens die binnenkort ook lijkt te worden gehonoreerd is het speelveldje in Haaswijk op de hoek Kerckwervelaan/Al- phons Diepenbrocklaan. Dat veldje moet nog voorzien wor den van een harde ondergrond en een paar basketbalborden. Hoeveel dat gaat kosten is nog niet bekend. Wassenaarder onderscheiden WASSENAAR/KATWIJK - De Wassenaarder W. H. van Haers- ma Buma heeft vanmiddag uit handen van staatssecretaris Hoekzema (defensie) de onder scheiding 'Officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaar den' ontvangen. De staatssecre taris was naar het Protestants Militair Tehuis in Katwijk geko men om de onderscheiding uit te reiken. Van Haersma Buma (66) kreeg de onderscheiding voor de talloze (bestuurs-)functies die hij in de afgelopen jaren heeft vervuld op militair en maatschappelijk ge bied. Alle andere sportvoorzieningen zullen in stand worden gehou den en zonodig worden verbe terd. De halfverharde oefenvel- den van hockeyclub LMHC en voetbalclub Oegstgeest worden apart. Het binnen- en buitenbad hebben samen een tekort van 850.000 gulden, waarvan de helft vast ligt. Het binnenbad neemt driekwart van het tekort voor zijn rekening. opgeknapt en het trapveldje aan Veel mogelijkheden i verder te de Rozenlaan wordt geasfal teerd. Door een andere verdeling van de jeugdsportsubsidies zal een aan tal verenigingen een flinke veer moeten laten. Zo zal tennisver eniging OLTC over drie jaar bij na 5.000 gulden minder subsidie voor de jeugd krijgen, terwijl ta feltennisvereniging Oegstgeest er bijna 3.000 gulden op achteruit gaat. Hockeyclub LMHC krijgt 2.000 gulden minder. Verenigingen die van de andere verdeling profiteren zijn zwem vereniging Vivax (plus 2.700 gul den). korfbalvereniging KNS (van 88,66 gulden naar 730 gul den) en voetbalvereniging Oegst geest (plus 600 gulden). De ko mende drie jaar zal de verdeling geleidelijk aan worden veran derd om de overgang niet te groot te maken. De Oegstgeester sportclubs heb ben in totaal een kleine 4.800 le den. De gemeente Oegstgeest geeft jaarlijks daar 1,7 miljoen gulden aan uit (inclusief de zwembaden). Zwembad Het zwembad is toch een verhaal besparen op de zwembaden zijn er niet, zo concluderen B en W in de sportnota. Daarom is het col lege van plan het bad attractiever te maken, zodat er meer inkom sten zijn door een stijging van het aantal bezoekers. Zo denken B en W aan de aanleg van een midget-golfbaan op de zonneweide en warmer water in het buitenbad. In het overdekte zwembad zou een kunstlicht zonneweide moeten worden aan gelegd. En er zou een speciaal ta rief (1,50 gulden) moeten komen voor de jeugd tijdens school vakanties (uitgezonderd de zo mervakantie). De jeugd bezoekt het binnenbad veel te weinig naar de smaak van het college. Ook zou de bewegwijzering naar het zwembad moeten worden verbeterd. De whirlpool (het bubbeltjesbad) blijft open als het aan het college ligt. Via besparende maatregelen (het plaatsen van windschermen en het afdekken van het water) kan het energieverbruik worden teruggedrongen. Bovendien zou sluiting van de whirlpool een te nadelig effect hebben op het be zoekersaantal. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 VOORSCHOTEN - Twee Leidse personeelsleden van een slijterij aan de Voorschotense Veurseweg zijn betrapt bij het verduisteren van vier flessen sterke drank. De jongens (17 jaar) werden gisteren om half zes gepakt door het personeel, die de rijkspolitie inschakelde. De rijkspoli tie heeft de twee Leidenaren meegenomen voor verhoor en later weer op vrije voeten gesteld. LEIDERDORP - "Als deze trend zich voortzet dan kunnen we bij het opmaken van de eindbalans wel eens uitkomen op een bezoe kersaantal van tweeenhalf- tot drieduizend", zei Leiderdorps gemeentevoorlichter Willem Ijdo gisteravond om half negen tevre den. Snel doet hij een stap opzij om de nimmer aflatende men senstroom vrije doorgang te ver lenen. De informatiemarkt, terug van weggeweest, in sportzaal 'Op Dreef wordt inderdaad druk be zocht. Achter de vele kramen geen verko pers van vis, bloemen of groente maar vertegenwoordigers van verenigingen, instanties en van de gemeente die leden proberen ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse gemeenteraad wil niet dat de extra 70.000 gulden die de gemeente krijgt omdat ze meer dan 8.000 inwoners heeft geheel opgaat aan het verhogen van de ambtenarensalarissen. B en W hadden dat voorgesteld, maar de raad vindt dat slechts 20.000 gulden daarvoor mag worden gebruikt. De rest moet in het potje onvoorzien om financiële tegenvallers in de jaren na 1984 op te vangen. zich presenteren en ten worden toegelicht. Geduren de de tweede ronde is dan ook dikwijls de opmerking "Nee dank je, ik heb er al een", te ho ren. "Joh, neem er een", ik moet ze allemaal kwijt", antwoordt een meneer van de hockeyclub. Op het podium achterin de zaal maakt de volksdansgroep plaats voor aerobic-dames. De gangpa den zijn in een ommezien verla ten, iedereen wil de als trekpop pen bewegende meisjes zien. Een mevrouw van de Vereniging van Nederlandse Huisvrouwen komt niet meer bij van het la chen. Goedgekeurd of niet? Het antwoord is een voortzetting haar lachbui, de activitei- Interessant is ook de stand gemeentelijke groenvoorziening. J. Jansen van deze afdeling ver telt dat Leiderdorp uitstekend in zijn groen zit. "De landelijke norm bedraagt 28 vierkante me ter per inwoner. In Leiderdorp zijn dat er 65". Vijftien mensen hebben bij hem een aardemon- ster uit hun tuin ingeleverd voor onderzoek. Jansen doet voor hoe dat gaat. Hij giet er eerst de in houd van een jeneverfles over heen. "Water", antwoordt hij, nog voordat hem iets wordt ge vraagd. Een instrument waar mee zuurstofgehaltes kunnen worden gemeten wijst uit dat er in 'Op Dreef door het hoge be zoekersaantal heel wat frisse lucht verloren is gegaan. informeren. Sportclubs, politieke partijen (PvdA en WD gebroederlijk naast elkaar), de politie, maat schappelijke en welzijnsinstan- ties, Amnesty International, een film- en fotoclub en fanfarekorp sen: een lange opsomming maar toch niet meer dan een willekeu rige greep uit het aanbod. Dat Leiderdorp rijk aan verenigin gen is werd eens te meer bewe zen op deze markt die door bur gemeester Van der Have werd geopend. Een rondje door de sportzaal levert een enorme stapel stencils boekjes op. ZOETERWOUDE - Het opvallen de affiche aan de voorkant van het Zoeterwoudse raadhuis met de tekst '- 3V-2 Nee!' moet weg, vindt CDA-fractieleider Ho- genelst. "Wij betreuren het dat een gemeenschapshuis daarvoor wordt gebruikt. Het is niet pas send tegenover de Zoeterwoudse bevolking", meende Hogenelst. Burgemeester en wethouders waren het roerend met hem eens en had de ambtenaren gevraagd het plakkaat voor de ramen te verwilderen. De actievoerende arhbtenaren heb ben na overleg met hun vakbond besloten hieraan geen gehoor te geven. Vanuit de raad kwamen veroordelende geluiden ("Het getuigt van weinig smaak"), maar C. Straver (Progressief Zoeterwoude) nam het voor de ambtenaren op: Iedereen heeft het recht op persvrijheid, dat wil ook zeggen, vrijheid van me ningsuiting. Dat recht kan je geen mens ontnemen, ook niet op zijn werk". De vaststelling van de begroting 1984 verliep niet erg soepel gis teravond. Er was bijna vier uur vergaderen voor nodig voordat het ja-woord van de raad werd uitgesproken. Veel vragen had den CDA, WD en PZ naar aan leiding van de antwoorden van het college op de beschouwingen die de partijen vorige maand aan de begroting hebben gewijd. "Het is niet wat we gewend zijn, er is niet altijd even adequaat op onze vragen gereageerd", veroor deelde De Graaff (PZ) de ant woorden van het college. Veel woorden werden vuil ge maakt aan het besteden van de 70.000 gulden die de ambtenaren van de gemeente Zoeterwoude extra kunnen krijgen omdat de Op sociaal cultureel werk Oegstgeest OEGSTGEEST - De bezuinigin gen voor vrijwel alle sociaal-cul- turelen instellingen uit Oegst geest zullen aanmerkelijk lager uitvallen dan aanvankelijk de be doeling was. Bedroeg de korting bij de aanbieding van het ont werp 'sociaal-cultureel program ma' in september nog ruim tach tigduizend gulden, nu krijgen de instellingen te maken met een gezamenlijke bezuiniging van 42.000 gulden. B en W van Oegstgeest hebben dit besluit genomen nadat een aan tal instellingen zoals K O Oegstgeest en de plaatselijke Oranjevereniging alsmede de commissie welzijnsplanning ern stige bezwaren hadden inge diend tegen de oorspronkelijke grootte van het kortingsbedrag (86.000 gulden). De commissie vond het vooral niet juist dat het tekort van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) - ruim 40.000 gulden door een stijging van de personeelskosten - gedekt dien de te worden door alle overige Oegstgeester instellingen. Naar aanleiding van dit bezwaar zijn B en W met een gewijzigd voorstel gekomen om alleen de rijkskor ting (42.000 gulden) door te bere kenen naar de instellingen die profiteren van de rijksbijdrage. Hoewel het gewijzigde voorstel gisteravond tijdens een geza menlijke vergadering van de raadscommissie voor financiën en voor onderwijs en welzijn op enige tegenstand stuitte en voor wat stekelige opmerkingen zorg de werd uiteindelijk toch met het voorstel ingestemd. Vooral Hajo- nides (WD) uitte in eerste in stantie felle kritiek. "Het nieuwe voorstel is voor mij een rookgor dijn. Een duidelijke beleidslijn mis ik. V/aarschijnlijk is het col lege het spoor al even bijster als ik", aldus Hajonides. Zij baseer de haar standpunt daarbij op "de meest wonderbaarlijke afwijkin gen" van subsidiebedragen bij enkele instellingen. '"Hel is een merkwaardig ver schijnsel dat bij de activiteits- kosten van bijvoorbeeld Scou ting Oegstgeest het subsidiebe drag tweeduizend gulden hoger - uitvalt dan zij hebben aange vraagd. Datzelfde doet zich ook voor bij de personeelskosten van de stichting kinderspeelzalen", zo becijferde de liberale. De kritiek van Hajonides ontlokte bij radicaal Van Eisen de opmer king: "Zo aan het eind van de be sluitvorming komt deze kritiek op mij over als mosterd na de maaltijd. Er is in een vorige ver gadering van de WD-kant over dit punt ook niets gezegd". Ook CDA'er Van Veen stelde zich ge matigd op. "Laten we het college niets verwijten, want niemand komt met een constructieve panklare oplossing". De beide PvdA-vertegenwoordi- gers Haasnoot en Bosman gin gen eveneens akkoord met het gewijzigde voorstel. De enige in stelling die het tekort op de be groting voor 1984 door het nieu we voorstel niet ziet dalen is SJJO. Dat tekort stijgt van 56.000 naar 67.000 gulden. Om aan die verslechterde financiële situatie iets te doen zal het college van B en W de gemeenteraad volgende week voorstellen een eenmalige subsidie te geven aan SJJO van twintigduizend gulden. Een ge lijk bedrag wil het Oegstgeestter gemeentebestuur ook toekennen aan de openbare bibliotheek. Door de rijkskortingen is het te kort bij de bibliotheek opgelo pen tot één ton. De beide raads commissie konden zich gister avond geheel verenigen met deze extra subsidies. grens van 8.000 inwoners werd overschreden. Het college wil dit geld ook gebruiken om de amb tenaren meer salaris te geven. De politieke partijen willen slechts een deel hiervan (20.000 gulden) benutten om de ambtenaren hun periodieke verhoging te geven. De rest willen ze in de post 'on voorzien' storten. Over de aanwending van deze post verschillen de partijen onderling van mening. In elk geval werd het college teruggefloten toen de raadsfracties besloten op 15 de cember over deze zaak verder te praten en het voorstel van B en W te wijzigen. Het college wilde de post onder voorbehoud in de begroting laten staan. De politie ke partijen verlangden anders. Tot 15 december moet het geld in de post onvoorzien worden ge parkeerd. "Dat is een motie van wantrou wen", riep wethouder Van der Heijden (CDA) aan het adres van fractieleider Kremer (WD). Des gevraagd zei Van der Heijden gisteravond hierover: "Ze ver trouwen het college blijkbaar niet, want wij kunnen feitelijk niets met dat geld doen". Hoe het ook zij, de partijen kregen hun zin op dit principiële punt. Het standpunt van de partijen wordt ingegeven door de zorg voor de jaren 1985 en 1986. "We moeten de bomen die te lang zijn doorgegroeid nu snoeien om ze later weer gezond te kunnen la ten groeien", verwoordde Kre mer (WD) de heersende opvat ting. Wethouder Van der Heijden weerlegde de kritiek van vooral de WD dat er onvoldoende maatregelen voor de komende jaren zijn genomen: "We hebben wel degelijk verder gekeken dan onze neus lang is" Uitbreiding Een ander opvallend punt dat gis teravond werd aangesneden be trof de dreigende uitbreiding van Zoetermeer. WD-fractieleider Kremer had in de Staatscourant gelezen dat de flatstad ten zuiden van Zoeterwoude toch plannen heeft om rond 1990 drie tot vier duizend woningën in de nieuwe wijk Noordhove te bouwen. De 'groene' bestemming van de Geerpolder komt hiermee in het geding. Kremer vroeg het college het com promisvoorstel van Zoeterwou de (maximaal 1.500 woningen in Noordhove) nogmaals bij de mi nister aan te kaarten. Burge meester Houdijk moest hem te leurstellen: "De minister van volkshuisvesting wil ons niet ontvangen. Ons standpunt is hem bekend en op het ministerie heeft men geen behoefte aan ver der contact". Houdijk beloofde echter dat het college via alle mogelijke kana len toch bezig is tot de bewinds man door te dringen. Het defini tieve aantal te bouwen woningen aan de rand van Zoeterwoude wordt in januari bekend ge maakt. VRIJDAG Parochiehuis - Haagweg 14, kleding- beurs, 15-19 uur. Zaal Herenstraat 64 - bingo-avond buurtcomité Tuinstad-Staalwijk, 20 Speeltuingebouw - Lage Morsweg 14a, bijeenkomst Nationaal Rheuma- fonds, 10-12 uur. De Waag - manifestatie Milieudefensie, 10-22 uur. Clubhuis Matilo - bingo-avond, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kamermuziek door het gitaarduo Bert Maas en Erik Otte. Lak-Theater - Van Orkater, Jim van der Woude, solo. Stadsgehoorzaal - concert door Harry Sackioni. Filmhuis LVC - film 'Et Dieu creé la femme' van Roger Vadim. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Leiderdorp Muzenhof - volkdansinstuif 7-12 jr., 19- 20 uur, voor volwassenen van 20.15-23 ZATERDAG Leiden Jazzzolder Hot House - optreden Hans van de Geijn kwintet. 22 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - de monstratie Japanse bloemschik kunst, 14 en 15 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat, prestatieloop, inschrijven om 10 uur. Restaurant Groenoordhallen - ski-beurs voor gebruikte wintersportartikelen, inleveren van 10-12 uur, verkoop van 14-17 uur. LVC - optreden de Amsterdamse groep Salsa Caliente. 21 uur. 't Parlement - ingang Nieuwstraat 45, start Sint Nicolaas wandeltocht, 10- 14.30 uur. Huize Groenhoven - Witte Rozenstraat 21, bazaar, 14 uur. Waag - manifestatie Milieudefensie, 10- 18 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- Toneel (1) Het uit Zoeterwoude-Rijndijk af komstige toneelgezelschap Ana basis brengt vanavond en mor genavond haar nieuwste stuk 'Route Kopenhagen'. In tegen stelling tot voorgaande stuk ken, meestal blijspelen, speelt het gezelschap vanavond een thriller waarin drugsmokkel, moord en intrige een belangrij ke rol spelen. Aanvang acht uur in de Eendenkooi, Kooikerspad, Zoeterwoude-Rijndijk. Toneel (2) Na het succes van vorig jaar met het stuk 'Vluchtweg afgesloten' gaat de toneelgroep van de Zoe terwoudse afdeling van de Ka tholieke Plattelandsjongeren (KPJ) verder met 'kwalitcitstó- neel'. Morgenavond spelen zij de eerste voorstelling van de klassieker 'Pygmalion' van George Bernard Shaw. Dit stuk is bij het grote publiek beter be kend in de musicalversie 'My fair lady'. De KPJ speelt het be halve morgenavond ook volgen de week vrijdag en zaterdag. Het decor van bijna dertig vier kante meter is ontworpen door een lid van amateur-schilders groep 'De Kameleon' uit Zoeter woude. Aanvang op alle avond en half negen. Plaats van hande ling is het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Sint St. Nicolaas komt morgenochtend naar Zoeterwoude. Om tien uur begint de krasse oude baas aan een rondgang door het dorp. Hij vertrekt met drumband VIOS vanaf bejaardencentrum 'Huize Emmaus'. Om ongeveer elf uur morgenochtend verwelkomt burgemeester Houdijk de hoge gast in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. In deze zaal is voor de plaatselijke jeugd een programma georganiseerd door Scouting Zoeterwoude. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur 12 en 17 uur 17 t Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tumstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, Stevenshof: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur vlgs af- .spraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Srnalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp za, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913, zo,F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur za en zo 12.30- 13 uur in Gezondheidscentrum, Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. Warmond E. Sleeboom, Pr. Aalbersenlaan 2, Voor hout, tel. 02522-11393. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 nov tot Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616 en mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Th.F.M. Peerdeman, Kiekendiefhorst 16, Leiden, tel. 213122. WIJKVERPLEGING Leiden Ihterkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posl uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie Is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt 'e verlenging abonnementsgelden op giri 3203571 t n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Commentaren Per post 83,60 W F J. Wirlz en Maandabonnement 20,59 A A van ®russe' (Autom. betaling) Rubriekchels Losse nummers f 0,85 J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) Directie: G. Koopman H. I. J. Veldhuizen Adj.dir: N. Qüakernaat Hootdredacteur: Drs. J W E. Metselaar Ad| Hootdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef: H v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bm buit ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J.de Tombe (sport) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tSt. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2