WEHKAMPZIT NIET BU DE NEER. 5 D T Van Belkum velt HZC "Dit zal goed aflopen" Wiersma: Tk was onzeker" 'Witte tornado' aan basis Zijl-zege Interland op tv als Kuip is uitverkocht Groningers goedgemutst na verhoor tucht raad UEFA Nu tweekamp tegen Wirny Middelburg speciale behandeling Openbaar rapport na sponsor- perikelen KNWUmort om praeses VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 LEIDEN - De buitenlandse avonturen mogen de penningmeester van de Zijl/LGB dan een aanzien lijke hoeveelheid penningen hebben gekost, de waterpoloërs zijn er in elk geval heel wat ervarin gen rijker van geworden. Het bleek gisteravond in het thuisbad, toen rivaal HZC/de Robben met 12-9 werd bedwongen. De wijze waarop dat geschiedde moet coach Rob Schouten hoop voor de toekomst hebben gegeven. Hoewel zijn collega Wim Hermsen toch een talentvolle ploeg (maar nog zonder de geblesseerde Nico Landeweerd) in het water kon sturen, konden de Hilversum mers geen moment de wedstrijd naar hun hand zetten. Een verdienste van de Leidse ploeg, die na de internationale krachtmetingen heeft geleerd ge disciplineerd te spelen. Net als Rob Schouten beseffen de Leid se poloërs dat het collectief op treden het sterkste wapen is van de Kooiclub. In feite beschikte HZC/de Robben over veel meer individuele klasse (Aantjes, Nieuwenhuizen, Ronald Herm sen), maar tegen het massieve de Zijl/LGB viel gisteravond niet op te tornen. Geconcentreerd werd op de press gespeeld, de tegen stander kreeg nauwelijks kans een aanval op te zetten. Eenmaal in balbezit bracht de ploeg de discipline op het leder bij het brein Stan van Belkum in te le- HILVERSUM (GPD) - De TROS-televisie zal op zater dag 17 december een recht streekse reportage verzorgen van de interland tegen Malta als het Feyenoord-stadion is uitverkocht. De TROS ver wierf het recht op uitzending na loting met de NCRV, de andere zendgemachtigde op zaterdagavond. Bij een gelijk doelsaldo van Spanje en Nederland zal lo ting uitsluitsel moeten bren gen over welk land naar Frankrijk gaat. Dat althans staat volgens KNVB-woord- voerder Wim Jesse in de reglementen van de UEFA. SCORES De Zijl-HZC/de Robben 12-9 (2-0, 3-2, 3-2, 4-5) De Zijl: Stan van Belkum 8, Alex van Belkum 3 en Martin Vree burg 1. HZC: Hans Blankestein 3, Aad van Mil 2, Ronald Hermsen 2, Hans Blikslager en Johan Aan tjes 1. Het is al vaker gememoreerd, zon der hem zou de Zijl een aardig toontje lager zingen op de hitlad der. De international was tegen de verliezend bekerfinalist goed voor acht treffers, waarmee hij zijn waarde weer eens onder streepte. Daarbij moet wel wor den vermeld dat zijn ploeggeno ten hem vaak uitstekend waren. Mede daardoor kon de Leidse student uitgroeien tot de onbe twiste uitblinker van de wed strijd. Wat de heren Van Mil, Hoepelman, Nieuwenhuizen ook defensief probeerden, de zich als een octopus voortbewegende Van Belkum veerde altijd hoger uit het water dan zijn graaiende verdedigers. Scoringsdrift Door de scoringsdrift van de 'witte tornado' kon de Zijl/LGB de wedstrijd voortdurend dicteren. In de tweede periode werd de Hilversumse tegenstrever de mo gelijkheid gegund om langzij te komen. Slechts even kon HZC het genoegen van de 2-2 smaken, want bij het eindsignaal van het tweede partje prijkte een 5-2 ach terstand op het scorebord. In de derde periode was de strijd bij een 8-4 stand in feite beslist. "Dat kwam omdat we HZC niet in staat stelden om te scoren. De ploeg heeft die opdracht goed uitgevoerd, terwijl ze toch tegen gasten als Ronald Hermsen, Jo han Aantjes en Gijze Stroboer moesten optornen. Daarbij werd de man-meer situatie dit keer goed uitgespeeld. Slecht één keer ging het mis", complimen teerde Schouten zijn ploeg. Omdat de Zijl/LGB in het slotpart al in een overwinningsroes leef de, kon het niet bepaald van in zet overlopende HZC de score nog draaglijk houden. Waar een nederlaag met forse cijfers op zijn plaats was geweest, bleef de marge slechts beperkt tot drie doelpunten: 12-9. Wellicht dat een volgende internationale trip de Leidenaars ook van die kwaal afhelpt. ROB ONDERWATER f Martin Vreeburg i i Andy Hoepelman en brengt De Zijl op 1-0. ZURICH (GPD) - Hals over kop maar in opperbeste stemming verliet de kleine delegatie van FC Groningen gisteravond Zurich. Het einde van de tien uur durende bijeenkomst die de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA) achter gesloten deuren aan het inmiddels roemruchte omkoopschandaal wijdde, werd niet meer afgewacht. Terwijl Ivanoe Fraizzoli, de mach tige voorzitter en eigenaar van Inter Milaan, nog zijn zegje deed voor het college dat zes nationali teiten telde, haastten Renze de Vries, Han Berger en KNVB-ju- rist mr. Wim Jansen zich naar het vliegtuig. „Dit loopt goed voor ons af. Als het anders uitpakt be grijp ik er niets meer van", con cludeerde De Vries, nadat het Groninger optreden voor de Onafhankelijk van elkaar verble ven De Vries en Berger drie kwartier bij de tuchtcommissie, die drie tolken bij de hand had. Maar echt bewijsmateriaal om de aanklacht tegen Apollonius Ko nijnenburg juridisch te verstevi gen, hadden ze niet. De tucht commissie deed geen uitspraak. HEERENVEEN (GPD) - Het voornemen van Harm Wiers ma om na de match tegen Jannes van der Wal het dam men op een wat zachter pitje te zetten, zal hij nog een half jaar moeten uitstellen. Immers, in maart volgend jaar wacht Wiersma een tweekamp over 20 partijen tegen het Russische damtalent Vadim Wirny. De werkgever van de nieuwe wereldkampioen, de Koninklijke Nederlandse Dam Bond, die eerst bij hoog en bij laag beweerde nim mer toestemming te zullen geven voor een tweekamp tussen Wiersma en Wirny, gaat zich nu wat gemoedelij ker opstellen. Dat verkondigde althans KNDB- voorzitter en burgemeester van Valkenburg, Paul Gilissen. „Het is een goede zaak dat die twee kamp toch gespeeld wordt, on der welke titel dan ook", bena drukte de heer Gilissen nog eens in Heerenveen, vlak nadat Wiers ma voor de vierde keer in zijn carrière als wereldkampioen was gehuldigd. Een opmerkelijke ommezwaai van de KNDB in een al even opmer kelijke materie. Voor de Russen was Wiersma al sinds afgelopen zomer wereldkampioen na het winnen van een achtkamp in Amsterdam. De KNDB hield evenwel vast aan Jannes van der Wal als wereldkampioen, die vo rig jaar het wereldtiteltoernooi in Sao Paulo op zijn naam schreef en waar de Russische dammers schitterden door afwezigheid. De Werelddambond en vooral voor zitter Wim Jurg zit duidelijk tus sen de wal en het schip. Zijn po ging om binnen de Werelddam bond geen tweespalt te krijgen lijkt echter te zijn geslaagd. Prestigestrijd In ieder geval is Harm Wiersma voor alle betrokken partijen nu de echte wereldkampioen, na zijn nipte 21-19 overwinning op de hevig tegenstribbelende Jan nes van der Wal. De 30-jarige Leeuwarder won de prestige strijd die onmiskenbaar voelbaar was, incasseerde derhalve een winstsom van 25.000 gulden en kreeg als toetje nog een gloed nieuwe auto in de middenklasse aangeboden van een Leeuwarder automobielbedrijf. Jannes van der Wal moest zich tevreden stel len met 20.000 gulden, volgens zijn zeggen „het grootst mogelij ke geldbedrag dat ik ooit heb ge zien". Een tweekamp die zich kenmerkte door een zekere saaiheid, maar bovenal door de 19 remisepartij en. Bovendien vonden veel insi ders de uitgangspositie ver keerd. Immers, Van der Wal had als titelverdediger voldoende aan 20 remises en hij maaakte er geen geheim van ook daadwer kelijk daarop te willen aanstu ren. Zijn snode plannen werden evenwel in de 14e matchpartij doorkruist, toen Wiersma een naar later zou blijken beslissen de voorsprong nam. Bedenkingen Wim Jurg beoordeelde al die remi ses als een slechte zaak en vond dat het hele systeem van een tweekamp maar eens op de hel ling moet. Er zijn mogelijkheden om dergelijke uitslagen te voor komen, oordeelde hij. Ook Wiersma en in iets mindere mate Van der Wal hebben hun beden kingen. Wiersma: „Al die remi ses zijn een nadeel. Ik begrijp overigens ook niet helemaal waarom degene die kampioen is voordeel moet hebben en aan een gelijke eindstand voldoende heeft. Er zou meer strijd moeten komen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door iemand een extra geldpremie te geven voor een winstpartij. Ik vind wel dat een tweekamp moet blijven, want het is als zodanig toch een mooie krachtmeting". Jannes van er Wal vindt een twee kamp eerlijker: „Want in een we reldtiteltoernooi is de mogelijk heid van combine aanwezig. Ik zou echter een ongelimiteerd aantal partijen willen in een tweekamp en dan bijvoorbeeld spelen om de eerste twee winst partijen. Daardoor zou het aantal remises ook minder worden". Risico Van der Wal achtte het niet zinvol om tegen Wiersma naar winstpo gingen te zoeken. "Harm maakt wel kleine foutjes, maar niet zo danig dat je van hem kunt win nen. In de door mij verloren 14e partij heb ik te veel risico geno men. Overigens was ik toen ook wat minder in conditie dan an ders". Frappant genoeg kreeg Harm Wiersma het alleen even moeilijk na zijn winstpartij. „Ik was onze ker hoe het nu verder moest", be kende de nieuwe wereldkam pioen. „Behoudend spelen of ri sico's nemen. Ik deed het eerste, maar dat was mijn spel toch niet. Twintig partijen is een zware geestelijke belasting, het houd je wel bezig. Mijn ervaring is dat je dergelijke slopende matches niet te veel moet spelen. Daar-om is die tweekamp tegen Wirny, die ik waarschijnlijk nog wel ga spe len, eigenlijk wat te veel van het goede. Maar ach, het moet Van die tweekamp zullen de eerste tien partijen in Moskou worden gespeeld. Dc laatste tien worden daarna in Nederland afgewerkt. Het is Harm Wiersma aan te zien: "Twintig partijen is een zware geeste lijke belasting". Het leverde hem wel bloemen, een beker, 25 duizend gul den èn een nieuwe auto op. (Foto anp» Eerst wil de raad de gisteren af wezige Konijnenburg horen. Han Berger, die als eerste naar bin nen was geroepen: "Ze vroegen om een concreet bewijs, maar ik moest zeggen dat ik dat niet had. Mijn enige motivatie om de zaak bekend te maken was om de sport te dienen en verder moes ten ze me maar op mijn woord geloven, heb ik gezegd. Ik heb het hele bekende verhaal uit de doeken gedaan. Wie, wat, waar. Van Vianen, waar ik op uitnodi ging van Konijnenburg naartoe was gekomen, tot en met de wed strijd in Bari. Zeer nadrukkelijk is me gevraagd of Konijnenburg tegenover mij de naam van Inter Milaan had gebruikt of personen had genoemd. Daar heb ik ja op gezegd, want Konijnenburg zei namens Fraizzoli de 250.000 gul den aan te willen bieden". Terwijl Berger daarna de jury wijs maakte dat hij geen Nazi-groet aan de provocerende Hansi Mul ler had gemaakt ("Ik gebaarde met mijn hand dat hij weg moest gaan") vertelde Renze de Vries op de gang waarom hij Konijnen burg niet in een valstrik had ge lokt. "We hebben overwogen die 2,5 ton te laten storten op een bankrekening. Maar het ontvan gen van dat geld is ook een straf baar feit, daarom zagen we daar van af. Nee, het gesprek is niet op band opgenomen. Voor zoiets leen ik me als zakenman niet. Ik heb gezegd dat ik alles onder ede wil verklaren. Het is sterk van ons geweest om vóór de tweede wedstrijd de UEFA in te lichten. Dat maakt de beschuldiging voor de commissie alleen maar ernstiger". Dat Konijnenburg niet was ver schenen, kon nauwelijks verras- send worden genoemd, maar leidde wel tot honende reacties bij de Groningers. De Vries: „Hij heeft zich per brief wegens ziek- ADVERTENTIE Maak u geen zorgen over uw bestelling. Ondanks alles zorgt Wehkamp dat de bezorging gewoon doorgaat. En als u nü telefonisch bestelt krijgt u een gratis verrassing. In gesprek zullen we niet gauw zijn, want meer telefonistes dan ooit (60!) zitten van 's ochtends half negen tot 's avonds tien voor u klaar. Dit zijn onze telefoonnummers: 05230-17123 of038-97 34 44. WÖHICCimp te afgemeld. Ik kan me voorstel len dat hij er ziek van is". Berger stelde terstond de diagnose vast: „Zijn angstzweetklieren zijn ont stoken". Toen het Nederlandse drietal al op de terugreis was, kwam in een verre van vrolijke bui Ivanoe Fraizzoli bij de tuchtcommissie vandaan. De ondervraging had hem niet erg aangestaan. „De vraagstelling was erg agressief, we voelden vijandschap ten op zichte van Inter en daarover ben ik boos", liet de Italiaan weten. Hij was met zijn vice-voorzitter, de advocaat Giuseppe Prisco vooral aan de tand gevoeld over de rela tie met Konijnenburg. Fraizzoli: „Ik heb Konijnenburg maar één keer in mijn leven ontmoet. Dat was toen hij voor Ludo Coeck's transfer naar Inter zorgde. Konij nenburg heeft nooit een officiële functie voor ons vervuld en alles wat FC Groningen beweert is ab surd". De 70-jarige textielmagnaat, die zich niet zonder de bescherming van enkele body-guards op de openbare weg begeeft, kon er maar niet bij dat FC Groningen hem en zijn club zo in diskrediet heeft gebracht. „In al die vijftien jaar dat ik voorzitter ben van In- ter, heb ik vaak kritiek gehad omdat ik verkeerde spelers zou hebben aangetrokken, maar nooit heeft iemand me beschul digd van oneerlijkheid, zoals Vlak voordat hij wegbeende, mop perde Fraizzoli nog: „En daar voor moet FC Groningen flink gestraft worden". DEN HAAG (ANP) - Dc Neder landse motorcoureur Jack Mid delburg heeft van de Japanse motorenfabriek Honda een be voorrechte positie gekregen in de Grand-Prixactivitciten voor het seizoen 1984. Middelburg komt met de Fransman Ray mond Roche en de Australiër Wayne Gardner in aanmerking voor speciale uitvoeringen van de rs500-productiemachines van de Japanse fabriek. Het officiële fabrieksteam wordt gevormd door de Amerikaanse wereld kampioen Spencer, de Japanner Katavama en de Brit Haslam. Het contract van de Italiaanse oud-wereldkampioen Marco Lucchinelli werd niet verlengd. De voorkeursbehandeling van de TT-winnaar van 1980 komt bij verrassing. Middelburg, de kop man van de Stichting Neder lands Racing Team (SNRT), kwam in 1983, zijn eerste jaar voor Honda, niet tot opzienba rende verrichtingen. De zesde plaats in de TT van Assen, als beste Europeaan, was met het behalen van het Nederlands kampioenschap in de 500cc-klas- se zijn opvallendste prestatie. Een seizoen eerder reed Middel burg nog als fabrieksrijder in dienst van Suzuki. Voor dat merk won hij in 1981 de grote prijs van Engeland op Silversto- Vorige week besloot de SNRT tot de aanschaf van een nieuwe Honda-racer. Na de bestelling van het type-84 kreeg de Neder landse importeur deze week bij de bevestigende telex te lezen, dat de race-directie in Japan de 31-jarige Middelburger een spe ciale machine had toegedacht. De SNRT zal één van de twee motoren, waarover Middelburg in 1983 de beschikking had, bin nenkort verkopen. ZEIST (ANP) - In opdracht van het bondsbestuur van de KNVB is een rapport samengesteld over de recente sponsorproblemen, dat gisteren openbaar is ge maakt. In het 27 pagina's tellen de rapport wordt een toelichting gegeven op de totale gang van za ken, te beginnen met de op 31 de cember 1982 gesloten overeen komst tussen de KNVB en het bureau Pro Sport Promotions en eindigend met de besluitvor ming rond de keuze van de spon sor en de korte gedingen in Utrecht en Amsterdam. Het rap port is gericht aan de afgevaar digden van de KNVB, de diverse bestuurlijke organen en belan genverenigingen en tevens aan de leden van de tweede kamer. Het rapport geeft geen uitsluitsel over de distributie van het totale sponsorbedrag van Sony (vier miljoen gulden over drie en drie kwart jaar) over de verschillende KNVB-sectoren. Wel worden aanwijzingen gegeven over de besluitvorming, die er toe leidde dat met Sony en niet met Philips een overeenkomst werd aange gaan. "Het aanbod van Brandste- der electronics was zowel eerder ontvangen als financieel aantrek kelijker dan het aanbod van Phi lips, zodat de bestuurlijke orga nen werd geadviseerd te beslui ten definitief met Sony in zee te gaan", zo staat in het rapport te lezen. UTRECHT (GPD/ANP) - Jan Karei Hylkema zal aanblijven als voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie, wanneer zijn opvolging moeilijkheden blijft geven. Tijdens de jaarvergadering gisteravond onstond gemor bij de benoeming van het nieuwe bestuurslid John Wesseling, voornaamste kan didaat voor opvolging in maart van de huidige prae- Veteraan Bram Koopmans vond dat het zo langzamer hand tijd is om op de hoogste post binnen de Unie een man met wielerervaring en wieier- verleden neer te zetten, daar bij denkend aan Piet van der Molen, de oud-voorzitter van de sportcommissic. Wesse ling komt uit hockey- en ten niswereld voort. Hylkema stelde echter dat de KNWU vooral behoefte heeft aan een manager in de voorzitters functie. Ook Jan in 't Veld (sprekend namens district Zuid-Holland I) sputterde licht tegen. Voor de verkiezing in maart kan iedere KNWU-er tegen kandidaten stellen. De vergadering spurtte verder door de agenda. Wel werd diepgaander informatie geëist over de begroting, die voor 1984 de 3,3 miljoen gul den overschrijdt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13