Intensief geheim beraad in Genève ■jgj&sië! Omstreden tv-film over kernoorlog Franse perswet raak vooral rechts 7Met<shaa§ 1995.. contact lenzen.. X'rnm s^s- Rakettenoverleg naar climax -C D- Italiaans parlement steunt rakettenbeleid Kamp Amal- militie door Israël vernietigd DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 GENEVE (RTR) - Achter de schermen werd gisteren in Genève een intensief geheim beraad gehouden over de Euroraketten. Naarmate de INF-onderhandelingen naar een climax groeien, onderhandelen de Amerikaanse en Russische onderhandelaars tussen de officiële zittingen door bijna voortdurend in het geheim, aldus officiële bronnen in Genève. Dat gebeurt soms in de Amerikaanse of Russische missie, maar af en toe ook in particuliere verblijven of in restaurants. Buitenland Op zo'n onofficiële bijeenkomst zou de Amerikaanse onderhan delaar Paul Nitze zijn Russische gesprekspartner Kwitsisnky het nieuwe Amerikaanse voorstel voor een beperking tot 420 kern koppen aan beide zijden hebben overhandigd, dat dinsdag offi cieel in Genève op tafel werd ge bracht. De Sowjet-Unie had gedreigd bij het 'verschijnen' van de nieuwe kernwapens op het Europese to neel uit de onderhandelingen te zullen stappen. Maar, hoewel maandag de eerste kruisraketten in Groot-Brittannië arriveerden, is dat niet gebeurd. Aangenomen wordt dat de Russen zullen wachten tot na het zeer belangrij ke debat over de nieuwe kernwa pens in de Bondsdag dat volgen de week eindigt. Alleen in West- Duitsland zullen Pershing 2-ra- ketten worden geplaatst, een ra ket die de Sowjet-Unie meer vreest dan de langzamere kruis raket. Het Europees Parlement heeft gis teravond in Straatsburg met 170 stemmen voor, 107 tegen en 26 onthoudingen een resolutie aan genomen van christendemocra ten, liberalen, Britse conservatie ven en gaullisten, waarin steun wordt uitgesproken voor de NA- VO-lidstaten die het dubbelbe- sluit van 1979 (plaatsing van de nieuwe kernwapens in Europa en tegelijkertijd onderhandelin gen daarover met de Sowjet- Unie) hebben goedgekeurd. Een voorstel van Griekenland om de plaatsing met een halfjaar uit te stellen, werd verworpen. Roemenië heeft gisteren voor het eerst de Sowjet-Unie geadvi seerd alle kernraketten uit Euro pa te verwijderen. Tot nu toe had Roemenië bij zijn herhaalde op roepen tot ontmanteling van kernraketten vermeden de Sow jet-Unie met name te noemen. Een federale rechter in New York heeft gisteren geweigerd om de Verenigde Staten te verbieden ROME - Met 351 tegen 219 stem men keurde de Italiaanse Kamei gisteravond het regeringsbeleid inzake de kruisraketten goed. Wat zich de afgelopen dagen in het parlement heeft afgespeeld kon echter nauwelijks als „raket- tendebat" worden omschreven. Voor een echt debat zijn toch minstens twee partijen en zo mo gelijk een onzekere uitslag no dig, maar de banken van de rege ringspartijen bleven drie dagen lang bijna volslagen onbezet en ook de uitslag van de eindstem-, ming stond van te voren vast. Met deze uitslag van het „debat" door Hein ien Kortenaar werd het NAVO-besluit van 1979, dat toen onmiddellijk werd goedgekeurd door dezelfde vijf partijen die nu de regering vor men, plus de neo-fascistische MSI, nogmaals bevestigd. De communistische afgevaardigde Pietro Ingrao protesteerde dins dag tegen de onverschilligheid van de coalitie-fracties, „te lam lendig om, ik zal niet zeggen naar ons te luisteren, maar wel om te proberen ons te overtuigen". De aanleiding voor de Kamerbe handeling was de indiening van twee moties, een van de commu nisten, waarin werd gevraagd de onderhandelingen van Genève voor onbepaalde tijd voort te zet ten en intussen de plaatsing van de kruisraketten voor 12 maan den uit te stellen en de gesprek spartners uit te breiden tot alle betrokken landen van NAVO en Warschaupact, en èen van de kleine linkse partij „Proletari sche Democratie", waarin eenzij dige ontwapening werd bepleit. Het debat werd maandag inge leid door een verklaring van pre mier Bettino Craxi, waarin deze kruisraketten op Brits grondge bied te stationeren. De uitspraak was de tweede negatieve be schikking in één week op verzoe ken van Britse vredesactivisten en twee Amerikaanse Congresle den om plaatsing van de raketten te voorkomen. TRIPOLI (AFP/DPA) - Het Pale stijnse vluchtelingenkamp Bad- dawi bij de Noordlibanese stad Tripoli, waar aanhangers van PLO-leider Jasser Arafat zich hadden verschanst, is gisteren in handen gevallen van rebelleren de Palestijnen. Dat heeft een Pa lestijnse officier, die behoort tot de aanhang van Arafat en ano niem wilde blijven, gisteren aan het eind van de middag toegege ven. Eerder op de dag spraken Arafat-getrouwen tegen dat het kamp was ingenomen door de opstandelingen onder leiding van Abu Musa. Volgens de officier controleren de rebellen het kamp helemaal en bevinden de aan Arafat trouwe strijders zich aan de zuidkant van het kamp in de buurt van het hoofdkwartier van de PLO-lei der. Het kamp dat al twee weken wordt aangevallen door tegen standers van Arafat, die steun ontvangen van Syrië, viel in de loop van de middag. Enkele uren daarvoor had een woordvoerder van de dissidenten in Damascus al gemeld dat de Arafat-getrou wen uit Baddawi waren verdre ven. Dit werd enige tijd tegenge sproken door Arafat-aanhangers en ooggetuigen verklaarden dat Kamp Arafat in handen van rebellen in het kamp nog verzet werd ge boden. maar later werd het ver lies van Baddawi toegegeven. Met de val van Baddawi verliezen de loyale PLO'ers steeds meer grond onder de voeten in Noord- Libanon. Zij worden nu terugge worpen op de havenstad Tripoli, waar de Arafat-getrouwen al stel lingen hebben ingericht. Eerder deze maand viel een ander steun punt van Arafats mannen: het Palestijnse kamp Nahr el Bared. Saoedi-Arabië en Koeweit, die een bloedbad in de woonwijken van Tripoli vrezen, zetten giste ren hun bemiddeling voort om te proberen een einde te maken aan de strijd. Arafat zelf zou zich in de wijk El- Sahanha in Tripoli bevinden. Dit stadsdeel lag gisteren voortdu rend onder vuur. Radio-Beiroet noemde Tripoli een "spookstad die wordt gekenmerkt door plunderingen en vernielingen". De teruggedreven PLO-strijders zochten dekking in de buitenwij ken. Een aantal granaten verniel de vrijwel het gehele ziekenhuis van de Rode Halve Maan in Tri poli. Als de komende dagen geen wa penstilstand of een politiek com promis wordt bereikt en Arafats mannen ook in Tripoli het onder spit delven blijft de PLO-leider niets anders over dan zich over zee in veiligheid te brengen. Voor de kust wordt echter gepa trouilleerd door Israëlische oor logsschepen. Enkele dagen gele gen zou Italië Arafat asiel heb ben aangeboden op een van zijn oorlogsbodems. De Amerikaanse regering liet zich gisteren voor het eerst uit ten gunste van Jasser Arafat. De Verenigde Staten beschouwen Arafat als vertegenwoordiger van een stroming binnen de PLO, die enigszins gematigder is dan de meer extremistische groeperingen die worden ge steund door Syrië, zo zei een ho ge functionaris, die anoniem wil de blijven. Bij de gevechten in en rond Badda wi zijn ruim tweehonderd doden gevallen. De meeste slachtoffers zijn mannen van Arafat. nogmaals het bekende regerings standpunt uiteen zette. Italië blijft van plan de in 1979 aan gegane verplichtingen na te ko men, maar zal intussen alles in het werk stellen om de onder handelingen op gang te houden door op beide partijen een be roep te doen om tot wederzijds aanvaardbare uitgangspunten te komen en met name de Sowjet- Unie te verzoeken, af te stappen van het voornemen om de onder handelingen af te breken zodra de eerste Amerikaanse raket in West-Europa zal zijn gestatio neerd. Craxi herinnerde eraan, dat de re gering de rakettenplaatsing als een uitsluitend defensieve maat regel beschouwd: „Wij bedrei gen niemand en wensen door niemand te worden bedreigd". Overigens legde hij er de nadruk op, dat de eerste zeer beperkte serie kruisraketten in Italië niet voor het komend voorjaar opera tief zal zijn en dat het hele instal latieprogramma pas in 1988 kan worden voltooid. Communistenleider Enrico Berlin- guer haalde in zijn Kamerrede een opiniepeiling aan, die had uitgewezen, dat slechts 14,7 pro cent van de Italiaanse bevolking voor onmiddellijke installatie van de kruisraketten is, terwijl 32,1 procent uitstel en voortzet ting van de onderhandelingen wenst en 50,4 procent van me ning is dat het hele plaatsingsbe- sluit moet worden terugge draaid. Zijn voorstel aan de regering luidt: verlenging van de plaatsingster mijn en tegelijkertijd een beroep op de Sowjet-regering om „een beduidend aantal" SS-20-raket- ten te ontmantelen. In zijn ant woord accepteerde Craxi dit voorstel als een aanbeveling, maar voegde er aan toe, dat hij geen enkele aanwijzing heeft dat de Sowjet-regering tot ontmante ling bereid is. Tijdens het debat werd voor het gebouw lieuwe kernwapens op de basis Comiso. het Italiaanse parlement gedemonstreerd tegen de opstelling i VS verlaten Grenada voor 23 december WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse legermacht op Grenada zal het Caribische eiland voor 23 december verlaten, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. De 23e december is de uiterste datum die het Congres heeft vastgesteld voor de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen op Gre nada. Kort na de invasie op Grenada nam het Congres een resolutie aan, waarin het verblijf van de Ameri kaanse strijdkrachten werd ge bonden aan een tijdslimiet van zestig dagen. Die periode van zestig dagen loopt tot 23 decem ber en het Congres moet zich op nieuw uitspreken als de Ameri kanen dan nog niet van het ei land af zijn. Op dit moment be vinden zich nog ongeveer vier duizend Amerikaanse soldaten op Grenada. 'Andropov in de arm geschoten?' LONDEN (AFP) - Het Britse dagblad "Daily Express" meldt vandaag dat de Russi sche leider Andropov de laat ste tijd niet meer in het open baar is verschenen, omdat "hij aan de arm is gewond door een kogel afkomstig van Youri Brezjnjev, zoon van zijn voorganger". De familie Brezjnjev neemt het Andropov kwalijk dat hij in de tijd dat hij de KGB leidde had geprobeerd haar in op spraak te brengen. BEIROET (GPD) - Terwijl in Noord-Libanon aan de Arafat-ge trouwe PLO-strijders door Pale stijnse rebellen, de laatste slagen werden toegebracht, is gisteren in de Oostlibanese Bekaa-vallei het grootste trainingskamp van de extremistische sjiietische Amal-militie vernietigd door luchtaanvallen van Israëlische straatjagers. De aanval werd gisterochtend vroeg uitgevoerd op het kamp van de met Iran verbonden isla mitische Amal-beweging in het plaatsje Nabi Chit, vlak bij de stad Baalbek. Volgens ooggetui gen in de Bekaa is het kamp met een aantal voltreffers geraakt en zijn twee munitieopslagplaatsen geëxplodeerd. Uren na de aanval was een grote brand nog steeds zichtbaar. In de Libanese hoofdstad bleef gis- tpren de situatie ook onrustig. Voor de tweede achtereenvol gende dag kwam de stad, zowel Oost- als West-Beiroet. onder ra ket- en artillerievuur te liggen. In totaal zijn daar gedurende de af gelopen twee dagen zeven men sen gedood en ruim dertig ge wond geraakt. Volgens de meeste waarnemers in Beiroet proberen de milities van de Druzen en de andere opposi tiepartijen door de nieuwe ge vechten druk op de regering uit te oefenen, omdat zij vrezen dat de regering het nationale verzoe ningsproces. dat begin deze maand in Genève begonnen was, wil vertragen. Gisteren bezocht evenwel de Syri sche minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Khaddam, Beiroet voor besprekingen met president Amin Gemayel. Ge- mayel zou zelf aan het begin van deze week naar Syrië, dat de op positie in Libanon steunt, zijn gegaan. Maar zijn bezoek werd uitgesteld nadat de Syrische pre sident Hafez el Assad in het zie kenhuis was opgenomen. ADVERTENTIE HET RECHTHUIS UITHOORN met champignons en room saus. Geserveerd met een uitgebreid garnituur. Schans 32 (aan de Amstel) telefoon: (02975) 61380 PARIJS - De Franse premier Mau- roy heeft de voornaamste punten bekendgemaakt van een pers wet, die ten doel heeft „de pluri formiteit van de pers te verzeke ren". In feite dient het project maar één enkel doel: het eigen kiezersvolk het genoegen ver schaffen van een nieuwe klap op de kop van jut van 'rechts', in de persoon van krantenkoning Ro bert Hersant. De actie van pre mier Mauroy komt niet op een erg nuttig moment, en ook in de 'linkse' media valt een gevoel door Rudolph Bakker van onbehagen waar over een initiatief dat in bepaal de kring louter psychologische waarde heeft. Onderwijl wordt door vriend en vijand van de regering-Mauroy de vraag in twijfel getrokken of de pers werkelijk behoefte heeft aan regelingen van hogerhand. De vier hoofdpunten daarvan zijn: 1. Duidelijk moet blijken wie pre cies de eigenaar(en) is (zijn) van wat in de perswereld. 2. Niemand mag eigenaar zijn van een nationaal dagblad en tegelij kertijd van een regionale krant. de oplage van het ge heel uitgaat boven de 15 procent van de totale oplage van alle re gionale kranten. 4. Eén enkele groep mag niet meer dan drie nationale publikaties ter algemene informatie controle ren, waaronder één enkel dag blad. Zonder dat premier Mauroy dit bij het ten doop houden van het pro ject met zoveel woorden heeft gezegd, past de regeling uitslui tend op Hersant, de eigenaar van de nationale 'Le Figaro', een lan delijk dagblad, evenals de door Hersant uitgegeven 'France- Soir'. Tevens is Hersant eigenaar van een aantal regionale publika ties, waaronder het regionale dagblad de 'Dauphiné Libéré', de in Grenoble verschijnende en op een na grootste regionale krant van Frankrijk met een op laag van ruim 480.000 exempla ren (de grootste is 'Ouest-France' met een oplaag van ruim 700.000 exemplaren). Het enige punt waar Hersant niet direct bij betrokken is, is het der de, waarin het verboden wordt eigenaar te zijn van meer dan 15 procent van de totale oplage aan regionale kranten. De links-onaf hankelijke 'Liberation' merkt spits op dat Mauroy er kennelijk ook op uit was zijn politieke vrienden te sparen, zoals de mi nister van binnenlandse zaken en burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, die op het thuisfront zijn eigen Provenflaal- se krant met ijzeren hand be stiert. ('Le Provenöal' heeft een oplaag van 330.000 exemplaren en is de achtste regionale krant van Frankrijk). De socialistische haat tegen Her- sant richt zich niet alleen op diens twijfelachtige porlogsver- leden. Zijn 'Figaro' en 'France- Soir' (en de eerbiedwaardige 'Aurore', die praktisch in de 'Fi garo' is opgegaan) waren (en zijn) het bolwerk van de rechtse par tijen die tot '81 bijna onafgebro ken aan de macht waren, en die nu in de oppositie zijn. Hersant omringt zijn acties met dictato riale geheimzinnigheid en hij speelt met kranten en met redac ties of het dobbelstenen zijn Daarbij wordt in het linkse kamp steeds weer met teleurstelling vastgesteld dat een uitgesproken linkse pers niet bestaat. Het zo lang noodlijdende socialistische dagblad 'Le Matin' trok pas weer wat op toen het zich - na de socia listische overwinningen in '81 - duidelijk kritisch tegenover het eigen bewind opstelde, en ook de links-onafhankelijke 'Libération' maakt furore om zijn bijtende kritiek op het bewind-van-de- grote-beloften, welke beloften niet konden worden nagekomen. Ten slotte is er dan het 'satirische' weekblad 'Le Canard Enchainé' - in principe links-gezind - dat bij het aan de macht komen van so cialisten en communisten even fel tegen hen van leer trok als het dat had gedaan tegen president Giscard d'Estaing, zijn diaman ten-affaire en zijn andere onge lukken. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk Binnenweg 114 - Heemstede. Haarlemmerstraat 53 - Leiden, Hoofdstraat 253 - Sassenheim Amerikaanse produktie over 'De volgende dag' WASHINGTON - De commerciële televisiemaatschappij ABC heeft voor zondagavond voor het Ame rikaanse volk een ruwe confron tatie in petto met de gevolgen van een kernoorlog. In twee uur en een kwartier wordt die ont daan van zijn onvermijdelijke abstracties en herleidt tot men sen en gebouwen die plotseling verdampen, tot onvoorstelbare chaos, tot hartverscheurende el- door Henk Kolb lende van langzaam wegrottende overlevenden, falend bestuur, executiepelotons, medische ca tastrofe. Europa kan deze film, 'De Volgen de Dag' ('The day after'), binnen kort in bioscooptheaters zien. Gegeven de aanstaande plaat sing van Pershing-raketten in de Bondsrepubliek krijgen 1400 re geringsfunctionarissen, journa listen en burgers zaterdag hun ei gen première in West Berlijn. In de VS is de volgens ABC zonder politieke bijbedoeling vervaar digde blik op 'ground zero' niet alleen het mikpunt geworden van de ultra rechtse falanx die vóór meer nucleaire bewapening is, maar ook van bezorgd manen de psychiaters, vrezend voor schade aan kinderzielen. De boodschap, die volgens ABC de wereld tot dieper nadenken be hoort te brengen over de bewa peningswedloop. is duidelijk: dit kan vandaag gebeuren en nie mand moet zich veilig achten. Zij is verpakt in zulke afgrijselijke beelden, dat gezinnen wordt ge raden kinderen niet alleen te la ten kijken en de jongsten maar vroeg naar bed te sturen. De maand november is een van de periodes waarin de commerciële televisie-ondernemingen in de VS in een heftige strijd gewik keld zijn om de kijkcijfers. Die bepalen de tarieven van hun re clametijd. Het feit dat andere maatschappijen als CBS en NBC ook over 'De volgende dag' spre ken en kinderpsychiaters advies laten uitbrengen, maakt de ver toning van het controversiële drama tot een nationale gebeur tenis. Regisseur Nicholas Meyer begon zijn werk in mei 1982. Hij was de vierde regisseur, die ABC bena derde. De anderen bedankten. De BBC heeft achttien jaar eer der een dergelijke film willen maken, maar schrapte de uitzen ding bij nader inzien, volgens Meyer, die eerder het ruimte epos 'Spacetrack II' regiseerde. Het Amerikaanse ministerie van Defensie wilde alleen medewer king geven als de film maar dui delijk zou maken, dat de Sowjet Unie de oorlog was begonnen en dus verantwoordelijk was. Het verhaal veronderstelt een atoombom die Kansas City ver nietigt en bemoeit zich met de gevolgen in Lawrence, zestig ki lometer verderop, waar zo onge veer de hele bevolking bij het gi gantische project betrokken is geweest. Wanneer de Ameri kaanse burgerij, rustig bezig met het regelen van het dagelijks le ven op een mooie dag de Minute- man raketten in een blauwe lucht ziet opstijgen, is de totale vernietiging niet ver meer af. De rampspoed die zich dan op de schermen ontplooit is van geheel andere aard dan de grote dosis geweld, die elk Amerikaans avondprogramma toch al bevat en die voor kinderen blijkbaar géén kwaad kan. Ruimschoots voor de vertoning is de politieke discussie begonnen. De tegenstanders van kernbewa pening spreken over de belang rijkste film ooit voor televisie ge maakt en organiseren gespreks bijeenkomsten en ledenwerf-ac ties. De democratische kandi daat voor het presidentschap se nator Alan Cranston, belegt „kijk-in's" tijdens de uitzending waarbij hij als tegenstander van voortschrijdende kernbewape ning. geld hoopt in te zamelen voor zijn campagne. Dominee Jerry Falwell, voorman van de Moral Majority en tegen stander van de 'freeze-bewe- ging', heeft gedreigd dat zijn groep de concerns zal boycotten, die zich op het scherm als spon sors van de eenzijdige film aan dienen. Het Comité voor Conser vatieve Politieke Actie noemt het een 'directe aanval op presi dent Reagans beleid van vrede door kracht.' Daarom zullen zij tijdens de verkiezingscampagne van 1984 geen propaganda ma ken via de plaatselijke stations die dit ABC programma uitzen den. ..Al krijgen we geen adver tentie", zegt ABC, „deze film wordt vertoond". 'De Volgende Dag' onthult wat zo ongeveer de werkelijkheid is achter de gedachten aan een win bare kernoorlog, aan een beperk te nucleaire krijg en de abstractie van overwegingen op papier on geacht de vraag of het die zijn van verontruste medici, dan wel die van de strategische plannen makers. Aan het slot staat een tekst: „De catastrofale uitwer king die u net hebt gezien, is naar alle waarschijnlijkheid minder erg dan de vernietiging die in werkelijkheid zou plaats vin den". „Niet geschikt voor kinderen on der de twaalf jaar", zeggen de psychiaters en leraren tobben met het feit dat je kinderen wel kunt vertellen dat geesten en spoken net zo min bestaan als Sinterklaas, maar dat de dreiging van een kernoorlog heel reeel is. De film is niet politiek, omdat zij geen keuze maakt voor of tegen kernwapens, maar zij zal veel mensen dwingen de koppen uit het zand te trekken na een onge kend hevige aanslag op hun emoties en te gaan meepraten over kernwapenbeleid. Dat is een ander soort realisme, dan bij voorbeeld Reagans optreden aan de demarcatielijn in Korea, waar hij in militaire jas door een veld- groene verrekijker de commu nisten onbevreesd in het gelaat staarde Scène uit "The day after" over de g>

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7