Kamer boos over opstelling in VN Schade door acties overdreven Acties verminderd, overleg voortgezet PRIJS -C Oudere leraar heeft weinig lol in z'n baan Kabinet legt korter werken desnoods op DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 Nederland neutraal over grondwet Z.-Afrika Binnenland DEN HAAG (GPD) - PvdA en CDA - samen goed voor een meerderheid in de Tweede Kamer - hebben gistern het stemgedrag van Nederland in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij een resolutie over de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet veroordeeld. Beide partijen willen zo snel mogelijk, en liefst vandaag al, opheldering hebben van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de achtergronden van de stemonthouding van Nederland. AMSTERDAM (ANP) - Oudere le- raren beleven weinig arbeids vreugde in het onderwijs. De on vrede met hun werk hangt sa men met de ontwikkelingen in hun leven. Dit stelt drs. L.G.M. Prick in zijn proefschrift 'Het be roep leraar' waarop hij vandaag promoveert in de sociale weten schappen bij de Vrije Universi teit te Amsterdam. De problemen beginnen door gaans in de leeftijd van 37 tot 42 jaar. Jonge leraren kunnen zich makkelijker verplaatsen in de leerlingen, stelt Prick. Maar als de leraar eenmaal 35 jaar is ge weest, treedt er een soort ver vreemding op ten opzichte van zijn leerlingen. De leeftijdsperiode van 37 tot 42 jaar duidt Prick aan met de term 'midlevencrisis'. De leraar krijgt last van onlustgevoelens en vraagt zich af of hij nog langer in het onderwijs wil blijven werken. De daling van de bevre diging in zijn arbeid gaat vaak gepaard met veranderingen in zijn persoonlijke leven. vrede met hun werk. Prick heeft onderzoek gedaan onder 2000 le raren en leraressen uit alle secto ren van het voortgezet onder wijs. Een kwart van de onder vraagden bestond uit vrouwen. Terwijl bij mannen rond de 37 jaar een duidelijke daling optrad in de arbeidsvreugde nam die bij vrouwen nog steeds toe. Dat komt volgens Prick omdat vrou wen vaak uit zichzelf het onder wijs verlaten en vaak ook deel tijdbanen hebben, waardoor zich minder problemen voordoen. Na de midlevencrisis. bij het berei ken van de middelbare leeftijd, neemt ook de lichamelijke kracht af, terwijl het werk van een leraar met zo'n 29 lesuren per week zeer zwaar is Het aantal le raren dat na het 55ste jaar wordt afgekeurd, is vergeleken met an dere beroepen veel groter. Opmerkelijk is dat leraren boven de 55 jaar weer veel bevrediging in hun werk vinden en tevrede- ner zijn dan ooit. Dat komt vol gens Prick waarschijnlijk door dat juist diegenen recht overeind blijven staan die zich in het on derwijs het prettigst voelen en het vak wel aankunnen. In het kielzog van de Verenigde Staten, Engeland en West-Duits- land onthield Nederland zich gis teren van stemming over de reso lutie die de nieuwe Zuidafri kaanse grondwet ongeldig ver klaarde. Deze grondwet, die op 2 november door de blanke min derheid in het land per referen dum werd goedgekeurd, sluit de 18 miljoen zwarten in het land van deelname aan het landsbe stuur uit en geeft de bijna 3 mil joen kleurlingen enige politieke rechten. PvdA-woordvoerder Wallage meent dat het Nederlandse stem gedrag „een ernstige breuk is" met het tot nu gevoerde Zuid- Afrikabeleid. ..Wij horen nu plots bij het rijtje landen dat de apart heid in Zuid-Afrika stilzwijgend aan zich voorbij laat gaan", aldus Wallage. Minister Van de Broek zou of van daag of later bij de begrotingsbe handeling door de PvdA ter ver antwoording worden geroepen.. CDA-woordvoerder Aarts ver klaarde dat het CDA het stemge drag van Nederland betreurt „omdat wij van mening zijn dat er een duidelijk signaal aan de Zuidafrikaanse regering gegeven had moeten worden". Het CDA is van mening dat de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet de apartheid bevestigt, omdat hij geen burgerrechten geeft aan de zwarte bevolking van dat land. Geen verandering Minister Van den Broek (buiten landse zaken) verklaarde in het NOS-journaal nadrukkelijk dat er in het Nederlandse anti-apart- heidsbeleid geen enkele veran- DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) vindt dat het kabi net niet werkeloos kan blijverT toezien wanneer in de volgende onderhandelingen over de .cao's voor 1985-'86 niet meer vorm wordt gegeven aan de arbeids tijdverkorting. Op de vraag, wat- voor maatregelen het kabinet dan voor ogen staan, wilde De Koning echter niet ingaan. De twee grootste partijen in de Tweede Kamer, CDA en PvdA, vinden dat de overheid het voor beeld moet geven bij de arbeids tijdverkorting. Tijdens een uitge breide commissievergadering over de werkgelegenheidsnoia 1983-1984 van de regering uitte de oppositie scherpe kritiek. „Hoe durft de regering te komen met dit afschuwelijk rechtse af braakbeleid", zei Moor (PvdA). Volgens hem kan dit kabinet pas een werkgelegenheidsbeleid voeren als de sociale zekerheid tot het absolute minimum is te ruggebracht. De regering, bij monde van de mi nisters Van Aardenne (economi sche zaken), De Koning en Ru- ding (financiën), meende echter dat het gezondmaken van de na tionale economie en het meer af stemmen van het regeringsbe leid op het verbeteren van de rendementspositie van het be drijfsleven aan een opleving van de arbeidsmarkt vooraf gaat. Tot groot verdriet van de oppositie ademt de nota dan ook een sfeer van versoepelingen voor het be drijfsleven, waarbij - volgens de regering op de korte termijn - offers van de werknemers wor den gevraagd. De werkgelegenheidsnota is geba seerd op een „drie-sporenbe- leid". Het eerste spoor van het beleid staat vooral de laatste we ken volop in de aandacht: „De alsmaar doorgroeiende collectie ve sector, die de particuliere sec- WEERRAPPORTEN Amsterdam motregen De Bilt regenbui Deelen motregen Eelde mist Eindhoven zwaar bew. Den Helder regenbui Rotterdam motregen Twente zwaar bew Vlissingen zwaar bew. Zd. Limburg motregen Aberdeen regen Athene zwaar bew. Barcelona regen Berlijn geheel bew. Frankfort zwaar bew. Genève geheel bew. Helsinki zwaar bew Innsbruck onbewolkt Klagenfurt mist Kopenhagen onbewolkt tor verdringt dient beter te wor den beheerst. Het orde op zaken stellen van de eigen financiële huishouding", aldus de nota. Het tweede beleidsspoor richt zich op het herstel van de marktsec tor. Het derde spoor omvat een aantal maatregelen om de werking van de arbeidsmarkt „flexibeler" te maken. Daartoe behoort ook het stimuleren van vrijwilligers werk. De PvdA verklaarde niet principieel tegen het werken met behoud van een uitkering te zijn, mits er een beter toetsingsbeleid komt om te beoordelen of er al dan niet terecht een beroep op deze mogelijkhied wordt gedaan. Ook CDA en WD, die het beleid in grote lijnen steunen, willen op betere Acties bij AYR verboden ROTTERDAM (ANP) - De ac ties van de gezamenlijke ambtenarenbonden bij de Af valverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg moeten vanaf vandaag zodanig wor den beperkt dat een onge stoorde levering aan de in dustrie van gedestilleerd wa ter mogelijk wordt. Dit heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Nivard, gisteren bepaald in het kort geding dat de ge meente Rotterdam tegen de ambtenarenbonden had aan gespannen. Door de acties van de bonden wordt de leve ring van gedestilleerd water aan de petro-chemische in dustrie gestoord. De indus trie heeft de gemeente al met schadeclaims gedreigd. Volgens mr. Nivard zijn de ac ties van de bonden onrecht matig omdat de in dit geval getroffen bedrijven op geen enkele, wijze maatregelen kunnen nemen om het doel van de ambtenarenacties - het ongedaan maken van de salariskortingen - te doen verwezenlijken. dering is gekomen. „Ook naar de mening van de regering is deze grondwet volstrekt onvoldoen de", aldus de minister, „maar we moeten het zien als een opening, en naar wij hopen een verster king voor de progressieve krach ten in Zuid-Afrika, om verdere hervormingen in de toekomst door te voeren". De Algemene Vergadering, die met de resolutie reageerde op de uit slag van het referendum, stemde in overgrote meerderheid (141 landen) voor. Tegenstemmen waren er niet, slechts zeven ont houdingen (behalve de vier al eerder genoemde België, Lu xemburg en Portugal). Neder land onthield zich van stemming omdat de resolutie „niet de rech ten van Zuid-Afrika als soeverei ne staat eerbiedigt". Andere landen moeten niet voor schrijven hoe een vrije en even wichtige samenleving in Zuid- Afrika moet worden ingericht, aldus het Nederlandse motief voor de stemonthouding. Neder land staat weliswaar kritisch te genover de nieuwe grondwet, maar meent dat een resolutie die uitspreekt dat deze indruist te gen het Handvest van de Ver enigde Naties te ver gaat. Bizarre argumenten Wallage vindt dit „bizarre argu menten". De Zuidafrikaanse grondwet is „racistisch van aard". Die tot een „binnenlandse aangelegenheid" verklaren, bete kent in feite datje geen mogelijk heden hebt kritiek te uiten of er iets tegen te doen, aldus het Pvd A-Kamerlid. De discussie over de Nederlandse politiek ten opzichte van Zuid- Afrika heeft in het verleden voor veel spanningen in de christen democratische fractie gezorgd. Het dissidente CDA-Kamerlid en apartheidsbestrijder J.N. Schol ten liep de regering bij herhaling voor de voeten, onder meer bij kwesties als het nemen van sanc tiemaatregelen tegen Zuid-Afri ka. Scholten karakteriseerde het Ne derlandse stemgedrag als „een schokkende breuk met het verle den". Hij vindt het volstrekt ver werpelijk dat Nederland „deze racistische grondwet niet ver van zich afwerpt". AMSTERDAM - Een groep van twintig vrouwen bezette gisterochtend het Britse consulaat in Amsterdam uit protest tegen de plaatsing van kruisraketten in Engeland. Later verlieten de vrouwen vrijwillig het gebouw en poseerden zij voor het consulaat met in de hand een telex die zij naar Engeland verstuurden. (Foto ANP) AMSTERDAM (GPD) - De binnen stad van Groningen krijgt een oorlogshaven als Nederland in een internationaal conflict wordt betrokken. De haven van Rotter dam en Amsterdam zijn dan waarschijnlijk al lang gebombar deerd. Bankkredieten worden ingetrokken, de beurs wordt ge sloten. Binnen tien weken na het uitbreken van een oorlog heeft iedere Nederlander distributie bonnen voor de hem of haar per soonlijk toegemeten voedings middelen en wanneer de overle venden van een kernaanval zijn aangewezen op radioactief be smet voedsel, is het een troost om te weten dat personen boven de 40 jaar hiervan minder schade ondervinden dan jongeren. Dat zijn enkele onthullingen uit de oorlogsdraaiboeken die de over heid heeft klaarliggen en die door de actiegroep Onkruit zijn gepubliceerd in het boek Bun kerbuit. Het Tweede-Kamerlid voor de PSP, André van Es, is van plan deze week schriftelijke vragen te stellen aan de minister van binnenlandse zaken op grond van de informatie uit het boek. Onkruit geeft geheimen vrij over scenario bij kernoorlog In de nacht van 26 op 27 april 1983 heeft de actiegroep Onkruit twee commandobunkers in Noord- wijk en Katwijk opengebroken. Vanuit deze bunkers wordt in oorlogstijd het burgerlijke en mi litaire gezag uitgeoefend. On kruit heeft door de publikatie van documenten uit die bunkers de geheimzinnigheid willen doorbreken rond oorlogsvoorbe reidingen. „Bunkers zijn mislei dend, want ze propageren het idee dat een kernoorlog te voe ren en te overleven zou zijn". Een Unkruit-woordvoerder zei gis- Amsterdam: „De papieren zijn vrij belangrijk. Na de actie zijn de duinen in Noordwijk met in frarood onderzocht op sporen. Het is niet ondenkbaar dat na pu blikatie de organisatieschema's moeten worden veranderd. Het is ontzettend schokkend om te zien wat men aan het voorberei den is. De papieren die wij uit de bunkers hebben meegenomen zijn geheim. Waarom, omdat de militairen bang zijn voor onrust en verzet bij het publiek". Het boek Bunkerbuit. dat als on dertitel heeft „De plannen die de oorlog mogelijk maken", bevat de letterlijke tekst van de civiel- militaire stafoefeningen die in 1981 en 1983 op papier zijn uitge voerd. De oefeningen kregen de naam Wintex '81-en '83 en geven volgens Onkruit duidelijk het verband aan tussen de militaire mobilisatie en de opbouw van een maatschappij gericht op oor log. Behalve militairen worden bij de stafoefeningen ook civiele overheden betrokken als commi- sarissen van de koningin, burge meesters en topfunctionarissen van strategische bedrijven als NS, PTT en Omroep. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) en de ambtenarenbonden komen vanavond opnieuw bij een om een oplossing te vinden voor het conflict over de korting op de salarissen. Delegaties van de bonden en de minister heb ben gisteren tot in de avond overlegd over een driejarig con tract voor ambtenaren en trend volgers. Over het resultaat van dat gesprek zijn geen mededelin gen gedaan. Minister Rietkerk wil vasthouden aan de korting voor 1984, maar is wel bereid over een contract met de bonden te praten. De bonden daarentegen willen dat de kor ting van drie procent van tafel gaat. In afwachting van het resultaat van het overleg zijn de acties van de ambtenarenbonden gisteren sterk in omvang gedaald. Een aantal stakingen en stiptheidsac ties in het streekvervoer werd door de leden afgestemd. Bij de PTT gaan de stakingsacties onverminderd voort, waardoor reeds talloze bedrijven en parti culieren in de problemen zijn ge komen. Vooral het geldverkeer heeft onder de acties te lijden. De Consumentenbond heeft echter een manier ontdekt om girobeta lingen toch doorgang te kunnen doen vinden. De Postgiro blijkt daarvoor stilzwijgend een moge lijkheid te hebben geschapen. In 14 steden kunnen giro-over schrijvingen op de kantoren van Postgiro of Rijkspostspaarbank worden afgegeven. Ze worden dan normaal verwerkt. Voor Lei den en omgeving is het dichtbij- zijnde postkantoor waar giro's worden aangenomen in Den Haag (Prinses Beatrixlaan 6). De ANWB-verzekeringsmaat- schappij Unigarant in Hooge- veen gaat als gevolg van de PTT- acties werktijdverkorting voor 40 van de 80 medewerkers aan vragen. Het bedrijf lijdt door de staking een verlies van 160.000 gulden per maand. De Neder landse Vereniging van Envelop- penfabrikanten heeft bij de rege ring haar verontrusting uitge sproken over de PTT-acties. De afzet van enveloppen is in grote problemen gekomen. Diverse bedrijven die enveloppen produ ceren, hebben al werktijdverkor ting moeten aanvragen. Alle omroepbladen, met uitzonde ring van de VPRO-gids, en onge veer zestig tijdschriften zullen deze week ondanks de stakingen bij de PTT toch bij de abonnees worden bezorgd. Een particuliere onderneming zal de bladen vandaag vanuit een distributiecentrum brengen naar expeditieknooppunten van de PTT waar wordt gewerkt. In ge bieden waar de PTT niet werkt zal het bedrijf de bladen zelf be zorgen. De FN V-karavaan trok gisteren in Heerlen meer dan duizend amb tenaren en uitkeringsgerechtig den, die naar vice-voorzitter Drabbe kwamen luisteren. Eerder op de dag bevond de FNV- karavaan zich in Zuidoost-Bra bant, waar nauwelijks enige be langstelling bestond. In Zeeuws-Vlaanderen ontmoette de FN V-karavaan veel onvrien delijke reacties. Scheldkanonna des en een vliegtuigje met de tekst 'FNV en Kok rot op' toon den aan, dat de FNV niet wel kom was. Op Walcheren was de ontvangst hartelijker. Enkele honderden mensen wachtten daar de karavaan op. Cliënt kinder bescherming moet rapport kunnen inzien' AMSTERDAM (ANP) - Cliënten van de kinderbescherming moe ten het recht hebben om over hen geschreven rapporten in te zien en zo nodig van commen taar te voorzien. Verder moeten er wettelijke bepalingen komen, die de vernietiging van dossiers voorschrijven, zodra de bemoeie nis van een instelling met een cliënt is beëindigd. Dit zeggen het Adviesbureau Kinderbe- schermings Konflikten (AKK) uit Amsterdam en het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Am sterdam in een petitie die giste ren aan de staatssecretaris van justitie is gestuurd. Volgens beide instellingen heben de cliënten van de kinderbe scherming geen recht op inzage van de rapporten, die over hen geschreven zijn. "Binnen de kin derbescherming worden beslis singen genomen op grond van rapporten, die eenzijdige infor matie bevatten van de rappor teur. De cliënt is meestal niet eens op de hoogte van de inhoud van die rapporten, laat staan dat daarin zijn visie op de zaak wordt opgenomen, aldus beide instel lingen. Daarom vinden de twee instelingen dat cliënten het recht moeten hebben om rapporten aan te vullen met hun mening en kritiek op het rapport. Bovendien moet de rapporteur, al dus de petitie aan de staatssecre taris van justitie, zich op z'n minst ten overstaan van de kin derrechter en de cliënt over zijn rapport verantwoorden. CDA-werkgroep grotere vrijheid bij driejarige 'middenschool1 DEN HAAG (GPD) - Een door het wetenschappelijk bureau van het CDA ingestelde commissie vindt, dat er een nieuw driejarig schooltype moet komen na de basisschool. Het nieuwe school type zal moeten groeien vanuit het huidige schoolsysteem, waarbij de scholen veel ruimte krijgen om het nieuwe systeem inhoud en vorm te geven. Het rapport van de commissie, ver mijdt zorgvuldig de naam mid denschool voor het nieuwe schooltype. „Het voorgestelde nieuwe schooltype", zo meldt het rapport van de commissie, „verschilt sterk van de midden school, zoals voorgesteld in de destijds door Van Kemenade uit gebrachte Contourennota's". Het verschil met de toenmalige plan nen zit hem, volgens de samen stellers, niet alleen in de kortere cursusduur, maar vooral ook in de onderwijskundige inrichting. Zo wil de commissie van het CDA beslist geen keuzevak tij dens de drie jaar dat de leerlin gen dit onderwijs volgen. Tijdens de drie jaar dat de leerlin gen na de basisschool dit onder wijs volgen, zullen ze worden voorbereid op de tweede fase van het voortgezet onderwijs dat gericht is op beroeps- of studie kwalificaties. Hoe het allemaal precies binnen de school aange pakt gaat worden, laten de sa menstellers over aan de inzich ten van de onderwijsgevenden. ADVERTENTIE Lissabon Locarno g Londen z Luxemburg Malaga onbewolkt Mallorca licht bew Malta geheel bew. München zwaar bew. Nice onbewolkt Oslo onbewolkt Parijs zwaar bew. Rome zwaar bew. Split geheel bew. Stockholm zwaar bew. Wenen onbeWolkt Casa Blanca half bew. Istanbul zwaar bew. Las Palmas geheel bew Beiroet onbewolkt Tunis half bew. -1 -7 7 -6 3 -9 7 -2 15 12 5 -1 16 10 21 13 20 10 22 17 DEN HAAG (GPD) - De maatschappelijke schade als gevolg van stakende ambtenaren wordt, behoudens individuele gevallen en postorderbedrijven, soms overdreven. Veel organisaties van werkgevers klagen steen en been over omzetverlies of veel geld kostende alternatieve bezorgdiensten. In de praktijk lijkt de schade mee te vallen. Een voorbeeld. De grafische werkgeversorga nisatie KVGO claimt een schade als gevolg van PTT-stakingen van 25 tot vijftig miljoen gulden. Veel drukkerijen zouden besloten hebben bepaalde tijdschriften deze week niet te drukken omdat ze toch niet worden bezorgd. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad trof bijvoorbeeld dat lot. De KVGO noemt de situatie „desastreus". Om dat bericht heeft de organisatie van tijd schriftuitgevers, de NOTU, hard moeten la chen. „Dat is onzin, dat bericht over die schade.", meent algemeen secretaris mr. Oonincx. „Elke tijdschriftuitgever die bij ons, bij de NOTU, is aangesloten, heeft mee kunnen doen aan een alternatieve bezorg dienst die wij hebben opgezet. De NOTU- leden geven tachtig procent van de tijd schriften uit. Het meerendeel van de Neder landse tijdschriften wordt dus gewoon ge drukt en bezorgd." Heel opmerkelijk is zijn constatering dat de alternatieve bezorging vooral ook een succes blijkt omdat zoveel werkwillige PTT'ers meewerken. Oonincx: „Wij omzeilen de pos ten waar gestaakt wordt en dat zijn er min der dan de mensen denken. Totaal staken er maar duizend PTT'ers. Wij bezorgen de bla den waar wel gewoon wordt gewerkt en ver der doet de PTT zijn best" Het verhaal dat het werkwillige deel van de PTT er alles aan doet om de postbezorging zoveel mogelijk normale doorgang te doen vinden wordt uit meer dan een mond opge tekend. De ANWB bijvoorbeeld, de reis- en toeristenorganisatie die deze week met 2,2 miljoen te bezorgen tijdschriften in de maag zat. Een woordvoerster daar: „Staking of niet, onze leden moeten toch ons blad krij gen". De ANWB heeft inmiddels al meer dan een miljoen bladen bij haar leden bezorgd en de rest volgt binnenkort, ondanks acties. Hoe? „Bij onze drukkerij in Wageningen is spe ciaal een PTT-man bezig die alle mogelijkhe den nazoekt om de bladen daar te brengen vanwaar ze normaal worden bezorgd". Vol gens de ANWB gaat die samenwerking tus sen het werkwillige deel van de postbezor ging en de drukkerij uitstekend. Hoewel aanvankelijk gevreesd werd voor een forse verstoring van het betalingsverkeer lijkt ook dat nog mee te vallen. Het is nog altijd mogelijk afschrijvingen en overschrij vingen via de girodienst te verzorgen omdat telefonische opdrachten worden geaccep teerd. Het telefoon- en telexverkeer is toegenomen en via die diensten orders plaatsen en ont vangen gaat ook wel. Wie geen eigen telex heeft kan nog altijd op het postkantoor te recht om vandaar te zenden. De Nederlandse pakketdienst heeft intussen de omzet 3,5 maal zo hoog zien gaan. „Wij verwachten", zegt de directeur van deze dienst in Utrecht, „dat van die omzetstijging straks veel blijft hangen nu mensen noodge dwongen van de PTT weggaan en ontdek ken dat het via ons net zo goed gaat". De Eigen Vervoerders Organisatie EVO in Zoetermeer, waar 42.000 bedrijven met een eigen transportafdeling bij zijn aangesloten, heeft deze week een schade van ook al tien tallen miljoenen guldens becijferd. Net als de grafische werkgevers lijkt die bewering overdreven. Ze kan in elk geval niet worden aangetoond. "Het zijn onze indrukken", aldus woordvoer der Romijn De EVO doet er wel alles aan om de schade te beperken De organisatie heeft voor haar leden een lijst met tips sa mengesteld die ook al zoveel mogelijk uit gaat van samenwerking met wel werkzame PTT-bezorgers. de grootste en goedkoopste BONTSPECIAALZAAK van NEDERLAND met Leiden. Hogewoerd 23-25 Naast De Block, voorheen pand Radiobeurs Tel. 071-124938

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5