actief in I vrije tijd I De vrouw van anderhalf miljoen 'De vrouwen waren niet meer te krijgen Subsidie verrast vrouwen Ex-coUectante Leger des Heüs wordt vandaag tachtig jaar Collecte en manifestaties Actie van solidariteit voor onafhankelijke Zuidafrikaanse staten r—*T Leiden LEIDEN - Of haar olifant ook op de foto kan? De fotograaf kijkt verbaasd. "Ja, die lamp daar; dat ding lijkt toch op een olifant. Het lijkt me een feestelijk gezicht". LEIDEN - Onder het motto 'Sa men tegen de Zuidafrikaanse agressie' houden verschillende organisaties in Nederland deze herfst een solidariteitsactie voor onafhankelijke Zuidafrikaanse staten als Angola en Mozambi que. Deze 'frontlijnstaten' heb ben steeds meer te lijden van de agressie en ondermijning van Zuid-Afrika. Vanuit Nederland moeten deze maanden geld en soldariteit komen om de staten te steunen. Leiden is één van de ongeveer vijf tig Nederlandse plaatsen die meedoen aan de actie. Het Comi té Zuidelijk Afrika zal de gehele volgende week collectes houden en instellingen als de Boycot Ouspan Actie (BOA) organiseren tentoonstellingen, manifestaties, filmavonden en voorlichting op scholen over de situatie in Zuid- Afrika. De opbrengst van de collecte is be stemd voor twee projecten in An gola en Mozambique. Deze laat ste staat heeft al driejaar te kam pen met grote droogte en drin gend behoefte aan goede land bouwwerktuigen. Een eigen voedselproduktie zou de staat wat minder kwetsbaar maken ten opzichte van Zuid-Afrika. Daarom is het plan om water pompen aan te schaffen voor het platteland van Mozambique. Ook het opbouwwerk in Angola zal een graantje meepikken van de collecte. Honderdduizenden be woners zijn daar gevlucht voor Zuidafrikaans geweld en verblij ven nu in vluchtelingenkampen. Via het opbouwwerk worden het onderwijs, medische zorg en voedselproductie voor deze vluchtelingen ter hand genomen. Hoewel de collecte uitsluitend is bedoeld voor Angola en Mozam bique, strekt de solidariteit zich naar alle Zuidafrikaanse front- liinstaten uit. De organisatie vindt dat ook in Nederland meer bekendheid moet komen over het lot van deze staten. Belang rijk doel daarvan is de Neder landse regering ervan te door dringen dat zij de hulp aan deze frontlijnstaten moet voortzetten. Programma 21-26 november: Huis aan huis en straatcollecte. 21 november-4 december: Ten toonstelling in Stadhuis en We reldwinkel 17, 18, 22 en 23 november: lessen op Agnes Lyceum 21 november: Film 'The Agony of Angola' in Ekklesia, Rapenburg 102, aanvang acht uur. 22 november: Afrikaanse maaltijd en muziek in SSR, Hogewoerd 108. 23 november: Optreden Hanna en Clarence Breeveld en tentoon stelling in Breehuyd, Breestraat 19. 22 november: film en spreker in Augustinus, Repenburg 24. 23 november: Afrikaanse maaltijd •in de mensa, Kaiserstraat 25. 24 november: Afrikaanse maaltijd in Augustinus, Rapenburg 24 en in LISC, le Binnenvestgracht 22. 25 november: Reggae groep Black Roots in LVC, Breestraat 66. Acht uur. 26 november: Culturele manifestie in Stats, Haarlemmerstraat 73. Van een tot vijf uur met optre dens van de Zoek, Jan en Alle man, Demsey en Hanna en Cla rence Breeveld. 30 november: 'Gezondheidszorg in Mozambique', Taverna, Oegst- geest. LEIDEN - Een vijftienjarig meisje moest gisteravond omstreeks ze ven uur met knie- en hoofdletsel naar het AZL worden gebracht nadat zij op de Steenstraat was aangereden door een auto. Vandaag wordt zuster Toos van Leeuwen tachtig. "Eigen lijk heet ik dus Catherina, Maria, Jozefina; ja wat dacht je!" Jarenlang heeft ze in het postkantoor aan de Gere- straat gezeten. Collecteren voor het Leger des Heils. "An derhalf miljoen heb ik in tien jaar opgehaald. Ja, de men sen waren gul. Neem begrafenisondernemer Van der Luit. Dat was een goeie, die gaf op zaterdagochtend altijd een tientje". Ze heeft haar hele leven in Leiden gewoond. Eerst bij haar moeder, daarna woonde ze samen met een vriendin, en nu is ze in huis bij een nicht die samen met haar man in de Leeuwerikstraat woont. Veertig jaar werkte ze in het ziekenhuis. Keukenwerk. "De hele dag hing ik boven die ke tels. Pap zat erin, of groente of aardappelen. Ik had trouwens ook een tienrittenkaart voor de afdeling heelkunde. Kijk zo ie mand ben ik nou: ik val zelfs over een steentje. Lag er een kwak spinazie op de grond in de keuken, nou reken er op, dan maakte deze dame een smak". Ze lacht hartelijk, alsof ze het heeft over een feestelijke gebeurtenis. "Die mensen van heelkunde kenden me zo langzamerhand ook wel. Je raadt nooit wie er in de wachtkamer zit, zeiden ze dan. Het antwoord was makke lijk te geven: Toos. Op straat heb ik ook eens een behoorlijke smak gemaakt. Als ze me niet hadden opgeraapt dan had ik er nu nog gelegen. Toen ik gepen sioneerd was en uit het zieken huis wegging zei de baas nog te gen me: Toos, als we je nodig hebben dan komen we je halen. Is nooit gebeurd. Ik denk dat ik wel weet waarom niet. Kijk, als ik weer zou vallen, dan stond die chef er natuurlijk scheef op. Een bejaarde vrouw..." Wasserij Od haar achttiende ging ze bij het door Wim Brands Leger des Heils. Ze werkte toen tertijd nog in een wasserij, even als haar vriendin. En die zei op een dag tegen haar: "Toos ga zondagavond nou eens mee. Het leek mij wel wat. M n moeder vond het maar niks, die was ka tholiek. Gelijk de eerste keer dat ik ging had ik het reuze naar m'n zin. Al die mensen die aan klap pen en zingen waren. Dat was wel wat anders dan de katholie ke kerk. Daar had je een kape laan, vreselijke man was dat. Die mocht mij helemaal niet. En ik kon die man maar niet aan z'n verstand brengen dat ik het niet leuk vond om altijd maar achter aan te zitten. Nee, zeg nou zelf- ...zou u het leuk vinden om achteraan te zitten?" Met de zusters en broeders van het Leger heeft ze veel op straat ge zongen. "En veel gecollecteerd natuurlijk. Huis aan huis. Veel grote gebouwen. Trap-op-trap- af-trap-op-trap-af. De mensen ga ven meestal wel wat. Niet altijd. Ik herinner me dat we een keer in Oegstgeest waren en dat een kerel tegen ons zei: Nee, en hek- kie-toe! Lopen we jaren later op de Breestraat, m'n vriendin en ik, roept m'n vriendin opeens: hekkie-toe! Had ze die vent weer gezien. Nou, die was gauw weg". Begin zeventig kreeg ze haar vaste plaats in het postkantoor aan de Gerestraat. Ze was weer eens ge vallen. "Gebroken pols had ik. Met die pols kon ik natuurlijk wel zittend collecteren; vandaar dat ik op het postkantoor terecht kwam. Ik zat er de hele week. Leuke tijd; iedereen was vrien delijk voor me. Het was helemaal niet vervelend. Er kwamen altijd wel mensen een praatje met me maken. Jonge jongens soms. Die waren zonder werk en kwamen dan naar mij toe. Ik heb ze altijd aangeraden eens een bijeen komst van het Leger des Heils te bezoeken. Voor de kleintjes had ik altijd snoep bij me. Schuim- pies. Dat was slim bekeken van me, want wat zeiden ze tegen hun moeder: als jij wat geld in die bus gooit, dan krijgen we snoep van die mevrouw". Parkiet Twee jaar geleden hield ze er mee op. "Ik kreeg van de dokter te horen dat ik een versleten heup had. Nou bedankt, heb ik geant woord. Ja, wat moet je anders zeggen. Een versleten heup...wat ik vreemd vind is dat niemand m'n werk heeft overgenomen. Ze moeten zeker allemaal in het zonnetje zitten of in hun tuintje werken. Dat zal het wel zijn". Op zondagmorgen en maandag middag gaat ze nog naar bijeen komsten van het Leger des Heils. Wat nu als het Leger niet meer zou bestaan, vragen wij. Ze hoort die vraag niet, hoe vaak wij ook in herhalingen vervallen. "On mogelijk, het Leger, dat blijft be staan. Er komen nog steeds nieu we broeders en zusters bij". Haar aandacht wordt even afgeleid door de parkiet die er lustig op los kwettert. "Mooi beestje hè. M'n kanarie is verleden week ge storven. Die heb ik een grote be grafenis gegeven. In de tuin". Op haar verjaardag verwacht ze wel de nodige mensen. "Eens kij ken wie er allemaal komen". Ze maakt een optelsom, zegt dan: "Jongen, ik geloof dat ik zelf wel op de trap kan gaan zitten". LEIDEN - Een fotoboek na een actie, bezetting of de monstratie: er lijkt een markt voor te zijn. Ook het Universitair Vrouwen studies Overleg waagt een poging. Het heeft een be langrijk tijdsbeeld probe ren te vangen met het op de gevoelige plaat vastleg gen van de bezetting van het bureau van de facul teit der sociale weten schappen vorig jaar no vember. Reden voor deze bezetting: er bestonden plannen om vrouwenstu dies op te heffen. Een jaar later kan er op deze bij- zondere gebeurtenis worden te ruggekeken. Ter gelegenheid van het eerste Leidse Vrouwen studiefestival, dat dinsdag is be gonnen en tot vrijdag duurt, is er een fotoboek over deze bezetting uitgebracht. Het resultaat: een boekwerk met 48 foto's en een onthullende tekst over de onder handelingen met het faculteits bestuur en het college van be stuur van de Rijksuniversiteit Leiden. 'Als blikken eens konden doden', denk je bij het zien van de foto van Matthijs Koornstra, lid van het college van bestuur. Zijn ge zicht spreekt boekdelen: de foto toont duidelijk aan dat hij niet zo van actievoerende vrouwen houdt. Foto's zijn wat dat betreft onverbiddelijk. Ook de voorzit ter van het college van bestuur, K.J. Cath, is vele malen gefoto grafeerd. Uit zijn houding en ge laatsuitdrukking is op te maken dat hij de hele situatie erg ver drietig vond. Je ziet hem den ken: 'Waarom doen die dames toch zo onaardig?'. (Pikant de tail: de begeleidende tekst in het boek meldt dat Cath het af en toe nodig vond om de bezetsters met zijn dochter te vergelijken). Ondanks hun 'vrouwvijandige' houding moesten bovengenoem de heren samen met prof. dr. L. Laeyendecker, decaan van de fa culteit sociale wetenschappen, met de dames onderhandelen. Het was wel even wennen voor ze, aangezien deze bestuurders afkomstig uit de hoogste gelede ren van de universiteit tot die tijd weinig met vrouwen in strategi sche posities te maken hadden gehad. En de tientallen vrouwen die in een opwelling hadden be sloten het pand te bezetten, zaten inderdééd in die strategische po sitie, ofschoon zij zich daar in het begin nog nauwelijks van be wust waren. door Saskia Stoelinga In eerste instantie werd gedacht aan een korte actie; het duurde twee weken. Contacten Het is heel ontwapenend om te le-' zen hoe de vrouwen langzamer hand werden doordrongen van het feit dat ze eisen konden stel len en hoe snel ze daarna hetzelf de machtspelletje gingen spelen als de bestuurders. "Met dit voordeel", zo stellen zij, "dat ze al die kleine tactische spelletjes nooit zo serieus opvatten als de bestuurders, ook al konden zij er heel goed mee overweg". Ook komt naar voren welke rol de leden van de universiteitsraad, faculteitsbestuur of college van bestuur in zo'n proces kunnen spelen. Informele contacten ble ken er genoeg te zijn. In het boek staat daarover: "Wanneer Cath met ontruiming dreigde of de ontwikkelingen onduidelijk wa ren, lieten de bezetsters iemand opbellen naar een collegelid, of ging er iemand langs het Bureau van de Universiteit om een bab beltje te" maken. Deze acties had den wel resultaat, want een colle gelid kwam dan langs om te ver tellen dat er dat weekeinde niet zou worden ontruimd (hetgeen later bleek te kloppen)". Dat de bezetting al spoedig veel aandacht trok van de media was niet verwonderlijk. Na de Maag denhuisbezetting in Amsterdam was er weinig meer op dit gebied gebeurd. Overigens werkte het 'vrouwzijn' deze keer in het vóór- deel van de bezetters. En je bent vrouw genoeg - geëmanicipeerd of niet - om daar gebruik van te maken en snel een persgroep op te richten om de buitenwereld van de dagelijkse gang van zaken op de hoogte te stellen. "Dit leverde een stroom van solida riteitsbetuigingen op, afkomstig van allerlei groepen en personen. De hele actie door zouden deze brieven en telegrammen binnen komen en een belangrijke rol vervullen bij het op peil houden van het moreel van de bezet sters". Strijdlust Helemaal echt werd het, toen vrou wen als Annemarie Grewel (Emancipatieraad), Elsbeth Etty (Waarheid) en Wijnie Jabaay (PvdA) de actie op alle mogelijke manieren begonnen te steunen en de vrouwen opriepen vol te houden. "De vrouwen waren vanaf dat moment niet meer stuk te krijgen". De strijdlust van actievoerders steeg naarmate de gebeurtenis sen zich ontwikkelden. "Toen op 30 november eindelijk een reac tie van het faculteitsbestuur kwam was dat wel een stap voor uit. De bezetsters stuurden het briefje wel eerst terug omdat het slechts door faculteitsbestuurder Irwin was ondertekend en niet door of namens het faculteitsbe stuur. Toen de status van het be richtje duidelijk was, kon er op worden ingegaan. Het faculteits bestuur beloofde in de brief met voorstellen te komen, zodat be sluitvorming op goede gronden kon plaatsvinden". Ja, zelfs een voornaam - het faculteitsbestuur wilde ook eens 'vlot' zijn - werd gewantrouwd. Het is leuk om te lezen in wat voor een bochten de vrouwen en de bestuurders zich hebben moeten wringen. Niet alleen een aardig document voor hen die erbij wa ren, maar ook voor degenen die willen weten ftoe zoiets in zijn werk gaat. LEIDEN - Het Universitair Vrouwenstudie Overleg (UVO) toonde zich gistermiddag, een jaar na de be zetting, zeer verrast over de subsidie van één mil joen voor vrouwenstudies. "We hadden niet ver wacht dat ze daar zo snel mee zouden komen, hoe wel we er het afgelopen jaar wel hard voor hebben gevochten. Het is nu zaak dat vrouwenstudies de komende jaren op zo'n manier wordt ingericht dat het niet meer weg te cijferen is". Het college van bestuur heeft deze week voor vier jaar een miljoen beschikbaar gesteld voor onderwijs en onderzoek op het gebied van vrouwenstudies bij de faculteit sociale wetenschappen. Volgens het UVO betekent dit onder meer dat het aan tal arbeidsplaatsen - nu drie - in de loop van de tijd kan worden verdubbeld. Ook het voorstel van het college van bestuur om een buitengewoon hoogle raar voor anderhalve dag aan te trekken om de lei ding van het project op zich te nemen, is in goede aarde gevallen. Met deze subsidie voor onderwijs en onderzoek wil het UVO vooral bereiken dat de vrouwenstudies niet meer zo geïsoleerd komen te staan, maar deel uit gaan maken van de verschillende studierichtin gen. "Het moet in elk vak verweven zitten. Wij stre ven naar samenwerking. Net zoals onderwijs en me thodiek een onderdeel is van de psychologie, moet vrouwenstudies dat ook worden. En niet alleen bij psychologie maar ook bij geschiedenis of neder- lands". "Het is al eens eerder gezegd: wat wij willen is dat de bestaande situatie dus het geven dat vastroesten in traditioneel opgelegde rollen 1 andert. Om dat te bereiken bestuderen we dat1 schijnsel". Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur: verdrietig. (Foto Ron van der Kooy) Folk Infolkclub Horus treedt vrijdag avond de groep 'Ekstra Stout' op. Deze Leidse viermansfor matie speelt Ierse en Engelse folkmuziek. De groep zal voor deze gelegenheid waarschijn lijk worden uitgebreid, waar door er een soort 'Ceilidh'-band ontstaat. Horus is gevestigd in Aniba's Muziekkamer, Heren straat 1. Aanvang negen uur. Swingen In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is vrijdag weer een swingavond. De zaal gaat om negen uur open. Kledingbeurs Ter ondersteuning van het mis siewerk van broeder C. Kruit wagen wordt ook dit jaar een kledingbeurs gehouden in het parochiehuis aan de Haagweg 14 (tegenover de Leonardus- kerk). Vrijdag van drie tot ze ven en zaterdag van tien tot één uur wordt er tweedehands kleding te koop aangeboden. Broeder Kruitwagen zal de op brengst gebruiken voor een aantal landbouwprojecten in Irian Jaya (het voormalige Nieuw-Guinea). Jazz Bij jazz-zolder Hot House treedt zaterdagavond het Hans van de Geijn kwintet op. Het is voor het eerst dat de volgende com binatie in Leiden te zien is: Hein van de Geijn, leider en bassist; Derbie Poryes. pianiste uit San Francisco; Bert Joris, trompettist uit België; Hans Eijkenaar, drummer; Toon Roos, tenorsaxofonist. Het con cert begint om tien uur, de zaal gaat een uur eerder open. Hot House is gevestigd op de zolder van het LVC, Breestraat 66. Bingo Het buurtcomité Tuinstad-Staal- wijk houdt vrijdag een bingo avond in de zaal aan de Heren straat 64, aanvang acht uur. B loemschikkunst In het Rijksmuseum voor Volken kunde wordt zaterdag een de monstralie gegeven van Ja panse bloemschikkunst. Daar aan voorafgaand verzorgt Do- ris Diels-Krafft, gediplomeerd lerares bloemschikken van de Ikenobo-Ikebanaschool 'Shun- Pu-An-Koyo', een korte inlei ding. Er worden twee tentoon stellingen gegeven in de aula van het museum aan de Steen straat: om twee en om drie uur. Prestatieloop De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat organi seert zaterdag een prestatie loop. De start van de twee kilo meter is om half elf en van de zeseneenhalf en tien kilometer om elf uur. De inschrijving be gint om tien uur, bij de school. Onder de deelnemers wordt met de hand gedraaid kera miek verloot. Reuma Het Nationaal Rheumafonds houdt geregeld zg. creatieve dagen met demonstraties voor patiënten die daardoor een hobby kunnen beginnen. Vrij dagochtend is er van tien tot twaalf zo'n bijeenkomst in hel speeltuingebouw aan de Lage Morsweg 14a. Mevrouw M. de Pagter laat zien hoe ze brood deegfiguren vervaardigt. Ski-beurs De Nederlandse Ski Vereniging, kring Leiden, organiseert za terdag in het restaurant van de Groenoordhallen een ski-beurs voor gebruikte wintersportar tikelen. Wie spullen wil inleve ren, kan dat van tien tot twaalf uur doen; de verkoop is van twee tot vijf uur. Niet-verkoch- te goederen kunnen van half zes tot zes uur worden afge haald. Voor meer inlichtingen: tel. 071-154830 of 071-150404, na zes uur 's avonds. LVC-pop De Amsterdamse groep Salsa Ca- liente treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Salsa-muziek is afkomstig uit de Spaans spre kende wijken van New York en is in de jaren zestig ontstaan. Een combinatie van Ameri kaanse jazz met Zuidameri kaans en Afrikaans ritme. De zaal gaat om negen uur open. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag de Sint Nicolaas wandeltocht. De te kiezen afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. De start is bij het Parlement, in gang Nieuwstraat 45, tussen tien uur en half drie. Inlichtin gen: tel. 071-132596. Bazaar In Huize Groenhoven, het verzor gingscentrum aan de Witte Ro zenstraat 21, wordt zaterdag middag een bazaar gehouden. Aanvang twee uur. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Gul den Voorn hield een wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 B. Velt- huijzen 8770 gram-23 stuks, 2 F. Smit 7970-31, 3 N. Hoogka mer 7890-17, 4 G. Harland 7740-49, 5 H. Schouten 5290-25, 6 7. iLd. Meer 4950-13, 7 H. van Alphen jr. 4880-40, 8 H. van Al phen sr. 3980-20, 9 G. Kleijn 3880-14, 10 H. Teske 3590-21. Hengelsport (2) Viscollege De Ruisvoorn viste zijn negende competitiewed strijd in de Rijn en de Heij- manswetering. Uitslag: 1 Th. van Daalen 1625 gram-17 stuks, 2 J. v.d. Berg 1275-12, 3 W. de Roode 1175-12, 4 J. de Hoed 1525-8, 5 J. Nieuwenburg jr. 700-7, 6 J. Nieuwenburg sr. 675-6, 7 L. van Deventer 550-6, 8 A. Sinteur 525-6, 9 W. van Weizen 400-6, 10 M. Riemens 350-5. Hengelsport (3) VOP '74 viste in de Ringvaart. Uitslag: 1 F. Reijken 4200 gram-21 stuks, 2 G. Kokkedee 3050-23,3 A. v.d. Meij 3250-19,4 H. van Tongeren 2940-19, 5 J. Kokkedee 2420-15, 6 R. v.d. Zeeuw 1000-5, 7 D. van Rossen 700-7, 8 J. Heijmans 740-3, 9 K. v.d. Vliet 470-4, 10 C. Meijer 420-3. Hengelsport (4) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in Oude Wete ring. Uitslag: 1 W. den Edel 3580 gram-6 stuks, 2 T. Blans- jaar 2990-5, 3 A. Beij 2900-4, 4 N. Verhoef 1800-3,5 H. van Am sterdam 1430-2, 6 R. van Eg- mond 1000-2, 7 W. Verhoef 930- I, 8 L. Jansen 670-1, 9 E. van Houten 500-1,10 D. Boon 320-2. Bingo Clubhuis Matilo houdt morgen een bingo-avond. Aanvang acht uur. Iedereen vanaf zes tienjaar is welkom. Het buurt huis aan de Zaanstraat 126 is bereikbaar met bus 31 van de NZH.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4