Ruim een miljoen bezuinigd Begroting '84 Bus- en schooiroutes aangelegd en verbeterd Huisvuil anders opgehaald Oude linden in Voorstraat beschermd met boomrooster Leidenaar aangehouden Muziekcafé na diefstal Zoeterwoude sluit overeenkomst met Leiden over ophalen huisvuil Stad en rand DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 AGENDA Gemeenteflat te klein voor sociale dienst VOORSCHOTEN - De Voor- schotense gemeentelijke afde ling algemeen maatschappe lijk werk verhuist 1 februari vanuit de "bijzonder krap ge worden" gemeenteflat naar het pand Leidseweg 31. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit pand be schikbaar gesteld omdat het vindt dat de sociale dienst, waaronder het maatschappe lijk werk ressorteert, zodanig krap is gehuisvest in de ge meenteflat "dat goed functio neren steeds moeilijker wordt". Door de verhuizing krijgen de af delingen bijstandsmaatschap- pelijk werk en huisvesting, die in de gemeenteflat gehuisvest blijven, de beschikking over meer kantoorruimte en spreek kamers. Wachttijden bij deze afdelingen kunnen hierdoor worden beperkt, merken B en W op in het gisteren gepresen teerde beleidsplan voor 1984. Hoe druk het bij de afdeling bij- standsmaatschappelijk werk is, blijkt uit het volgende cijfer materiaal: 667 Voorschotena ren ontvingen in oktober 1983 een uitkering. De gemeente verwacht dat dit aantal per jaar met honder zal stijgen. De kos ten van de uitkeringen zullen in 1984 naar verwachting 900.000 bedragen. Dat is 129.000 gulden méér dan begin dit jaar werd t Werkgelegenlieidsnota op komst VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil binnenkort in een nota het gemeentelijke 'werkgelegenheidsbeleid' uit de doeken doen. In deze nota zal onder meer worden aangegeven welke mogelijkhe den kantoren en kleinschalige bedrijven hebben om zich te vesti gen binnen de "woonomgeving". Dit meldt het gisteren geopen baarde beleidsplan 1984. VOORSCHOTEN - 1984 lijkt het jaar van de bus- en schooirou tes te worden. Na jaren aarze len wil het college van burge meester en wethouders nu 150.000 gulden uittrekken voor het veiliger maken van het kruispunt Prins Bernhardlaan/ Prinses Margrietlaan/Prinses Marijkelaan, dat door scholie- VOORSCHOTEN - Door ruim een miljoen gulden te bezuinigen heeft Voorschoten kans gezien de begro ting 1984 sluitend te krijgen. Ruimte voor nieuw be leid is echter nauwelijks voorhanden. tingverhogingen, maar boven dien wil het college in deze "zware tijd" de burgers niet al te veel lastenverzaringen op leggen. Gisteren bleek dat de bezuini gingsoperatie 1.015.000 gulden heeft opgeleverd, 135.000 gul den meer dan de 880.000 gul den die het moest opbrengen. Dit streefbedrag werd ge noemd tijdens vele vergaderin gen, die gedeeltelijk achter ge sloten deuren werden gehou den. De politieke partijen merkten tijdens het overleg op dat dit bedrag zou kunnen worden bereikt door 4,5 pro cent te korten op alle gemeen telijke uitgaven. Zowel de ge subsidieerde instellingen als de gemeentelijke diensten zou den met dit percentage moeten worden gekort. Ambtenaren sloegen vervolgens aan het rekenen en kwamen op de proppen met honderden be zuinigingsposten. Sommige van deze posten onttrekken zich aan het oog van de burger. Zo zal niemand merken dat de gemeente ruim 3.000 gulden bezuinigt op posten als typen en copiëren. Andere bezuini gingen zullen wat eerder in het oog springen. Zo is het niet denkbeeldig dat burgers iets merken van het korten op het vegen, onderhouden en opho gen van straten en pleinen, het minimaliseren van het onder houd van de Peperbus aan de Schoolstraat en verlaging van het onderhoudspeil bij de be- plantingsdienst. Dat het hier bij niet om kinderachtige be dragen gaat blijkt wel uit het bedrag dat de gemeente denkt te kunnen bezuinigen op 'wijk- groen': 73.708 gulden. Onverwachte meevaller bij de bezuinigingsoperatie was dat de gemeente het komende jaar weinig kosten meer hoeft te maken voor het onderhoud van de Parkschool, Adegeest- school en Boschgeestkleuter- school. Deze scholen komen in '84 namelijk leeg te staan om dat de leerlingen aan het einde van dit schooljaar verhuizen naar de nieuwe centrale basis school, die wordt gebouwd op de plek van de deze week ge sloopte oostelijke vleugel van het cultureel centrum. Schaduwkant aan de bezuini ging is dat met de opbrengst van de operatie niet al te veel kan worden gedaan. B en W verwachten namelijk dat niet veel wordt overgehouden van deze ruimte, die 225.000 gulden bedraagt. Maar ook De onverwacht snel stijgende kosten van de bijstandsuitke ringen en de extra kosten die de gemeente verwacht te moe ten maken voor de bejaarden zorg, snoepen de gereserveer de ruimte nagenoeg op, zo vre zen B en W. Onduidelijk is nog of de inkrimping van 9,5 ar beidsplaats bij de gemeente, die het college nodig vindt in het kader van de bezuiniging, via natuurlijk verloop kan wor den bereikt, of dat er gedwon gen ontslagen gaan vallen. Dit bleek gistermiddag bij de presentatie van de begroting voor 1984 door wethouder Van Dalen van financiën. De WD- bestuurder verklapte dat op dit moment eigenlijk niet goed valt aan te geven hoe het finan ciële plaatje voor 1984 eruit zal zien. Ieder moment kan vanuit Den Haag nieuwe rampspoed komen, merkte hij op. "Wel is zeker dat er sprake is van een gigantische achteruitgang ten opzichte van 1983", zei hij. Zo krijgt de gemeente in 1984 500.000 gulden minder uit het gemeentefonds en kost de in voering van de financiële ver houdingswet de gemeente vol gend jaar 65.000 gulden. Het college heeft deze tegenvallers opgevangen door een groot scheepse bezuinigingsoperatie op poten te zetten. Dit leek B en W een beter idee dan de be lastingen drastisch te verho gen. Niet alleen leveren even tuele verhogingen weinig op, omdat het rijk geen toestem ming geeft voor grote belas- de ruimte niet zou worden op gesnoept kan de gemeente haar maar voor een beperkt aantal dingen gebruiken. Slechts uitgaven die eenmalig zijn en alleen in 1984 worden gedaan kunnen uit de ruimte worden bekostigd. Uitgaven die na volgend jaar ook nog geld kosten kan de gemeente niet doen, omdat de vooruit zichten voor de jaren 1985 en '86 nog somberder zijn dan die van het komende jaar en de ge meente zich nergens op wil vastpinnen. Enig soelaas zou het potje 'on voorzien' kunnen bieden. In dit potje zit 217.000 gulden. Ook hiervoor geldt echter dat de gemeente het alleen kan aanwenden voor eenmalige uitgaven. Bovendien moet ook dit potje dienst doen als buffer tegen "de dreigende ramp spoed", aldus wethouder Van Dalen. VOORSCHOTEN - De Voorschotense Schoolstraat wordt zwaar getrof fen door de bezuinigingen. Zo wordt de winkelstraat, samen met enkele andere straten in het centrum, niet langer schoongeveegd in het week einde. Het is dus te hopen dat klanten hun rotzooi in hun binnenzak laten zitten en niet op straat deponeren tijdens de winkelavond en de druk bewinkelde zaterdag. Het college van burgemeester en wethouders wil met de 'veegstop' 41.000 gulden besparen. Het "minimaliseren" van het onderhoud van de verroeste Peperbus moet nog eens 750 gulden opleveren. VOORSCHOTEN - De kans is groot dat Voorschoten enkele huisvuilverzamelcontainers erbij krijgt en dat bovendien het aan tal open huisvuilverzamelplaat- sen wordt uitgebreid. De gemeente wil namelijk serieuze proeven doen met deze verza melmethoden, zo staat in het gis teren verschenen beleidsplan 1984. Gedachten hierachter zijn dat vooral in woonerven 'gecon centreerde vuilstort' noodzake lijk is. Bovendien wil het college de efficiency van de huisvuilop haaldienst vergroten en de aan schaf van een derde volwaardige huisvuilwagen zo lang mogelijk uitstellen. De derde reden is dat ze het achteruitmanoeuvreren in bepaalde straten behoorlijk on veilig vindt. ren druk wordt gebruikt. Dit blijkt uit het beleidsplan dat gistermiddag verscheen. Bovendien willen B en W 500.000 gulden opzij leggen voor de derde fase van de busroute Vlietwijk. Deze fase betreft de Badhuisstraat, Sophiakade en Anthonie van Leeuwenhoek- kade-west. VOORSCHOTEN - De "monu mentale" linden in de Voor schotense Voorstraat worden alle voorzien van een boom rooster. De 'rooster-proef met twee bomen is de gemeente goed bevallen. Voor de bomen is het namelijk plezierig wanneer ze een op de grond rustend rooster krijgen rond hun stam. Dit maakt het onmogelijk dat er vuilnis komt in de aarde waar zij hun voed sel uit betrekken. Maar ook mensen vinden de roosters plezierig, omdat de straat door de komst van de roosters veel vlakker wordt. Hobbelige boomomheiningen van wiebelige straatstenen be horen plotsklaps tot het verle den. Het college van burge meester en wethouders wil de komende jaren 92.500 gulden uittrekken voor plaatsing van de roosters, zo staat in het be leidsplan 1984. VOORSCHOTEN - Maar liefst 68.000 gulden heeft het Voor schotense college bezuinigd op de personeelskosten van zwembad Het Wedde. Het col lege heeft dit bedrag bespaard door het aantal deeltijdbanen terug te dringen. Aanpassin gen in het rooster hebben dit mogelijk gemaakt. Bovendien hebben B en W beslo ten de 1 april 1983 vrijgekomen vacature van bedrijfsleider niet op te vullen. Ze vinden dat deze vacature gedeeltelijk kan worden vervuld door een me dewerker van de afdeling sport en recreatie. Hierdoor kan wor den volstaan met een" be drijfsleider op deeltijdbasis, zo staat in het gisteren ontvouw de beleidsplan 1984. DONDERDAG Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer. 20 uur. Schoolgebouw - Rijnsburgersingel 55. projectgroep Stationsbuurt. 20.45 Pand Oude Rijn 5 - open avond Youth Health Care' en de doelstelling van de Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. inl. 149324/216180. Filmhuis LVC - film 'Alpha Ville' van Jean-Luc Godard. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa- tieporgramma's, 15-17 uur. Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - informatiemarkt, presentatie van verenigingen en in stellingen in L'dorp, 19 uur. VRIJDAG Aniba's muziekkamer - optreden folk- club 'Ekstra Stout', 21 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 Parochiehuis - Haagweg 14, kleding- beurs, 15-19 uur. Zaal Herenstraat 64 - bingo-avond buurtcomité Tuinstad-Staalwijk, 20 Speeltuingebouw - Lage Morsweg 14a, bijeenkomst Nationaal Rheuma- fonds, 10-12 uur. De Waag - manifestatie Milieudefensie, 10-22 uur. Clubhuis Matilo - bingo-avond, 20 t Otte. Lak-Theater - Van Orkater, Jim van der Woude, solo. Stadsgehoorzaal - concert door Harry Sackioni. Filmhuis LVC - film 'Et Dieu creé la femme' van Roger Vadim. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Leiderdorp Muzenhof - volkdansinstuif 7-12 jr., 19- 20 uur, voor volwassenen van 20.15-23 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 nov tot 18 nov door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Beker. Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do vai 13- 14 i Myra Kroese indrukwekkend bij Vocaliter Concert van Wassenaar Vocaliter met medewerking van Ellen van Lier (so praan), Myra Kroese (alt), Michiel ten Houte de Lange (tenor), Harry van der Kamp (bas), het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland met Tyn van Eijk (orgel). Uitgevoerd werden het 'Stabat Mater' van Haydn en de 'Spatzen-messe' van Mozarl. 16 no vember, Dorpskerk te Wassenaar. WASSENAAR - Een merkwaar dig verschijnsel is het dat soms een bepaald muziekstuk dat in jaren niet gehoord wordt, plotse ling vlak achter elkaar in de regio wordt uitgevoerd. Zo werd het 'Stabat Mater' van Haydn vorige week - weliswaar in verkorte versie door het Leiderdorps Kamerkoor uitgevoerd. Interes sant was het 't zelfde werk nu in tegraal te horen, gezongen door een veel korter koor. Een succesvolle uitvoering van het 'Stabat Mater' staat of valt met de keuze van de solisten. Hier van had men zich kennelijk ter dege rekening gegeven. De alt Myra Kroese, die ik twee jaar ge leden in een concert van Colle gium Musicum hoorde, maakte opnieuw veel indruk. Zij heeft een prachtig breed en ontspan nen stemgeluid, waarop zij in haar hele ambitus (toonomvang) zonder enige moeite lijkt voort te drijven. De sopraan Ellen van Lier beschikt over een niet geringe techniek, waarmee elke coloratuur zonder problemen overwonnen werd. terwijl de tekstexpressie even eens aandacht kreeg. Deze aan dacht was ook ten volle aanwezig bij de bas Harry van der Kamp. en bij de tenor Michiel ten Houte de Lange, hoewel de toonvor- ming van ten Houte de Lange enigszins grillig en onvoorspel baar was. Wassenaar Vocaliter was in het 'Stabat Mater' goed geconcen treerd en geïnspireerd. De koorklank was evenwichtig. De sopranen waren helder en lenig. De spanning nam bijna zichtbaar af in de 'Spatzen-messe'. Deze- mis klonk een beetje log en vier kant, hoewel in het 'Credo' wel nuances werden aangebracht (zoals: 'et sepultus est'). De in strumentatie van deze mis (veel paukenwerk en koper) nodigt ook wel uit tot eenvormigheid. Onder leiding van de dirigent Ad de Groot begeleidde het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Hol land. waarvan het officiële be staan nog steeds onduidelijk is, meestal alert en muzikaal. ELLEN LOOYESTIJN OEGSTGEEST - De trimbaan in het Oegstgeester Bos van Wijckerslooth wordt niet meer hersteld. B en W van Oegstgeest overwegen zelfs de trimbaan te verwijderen. "Gelet op de veelvuldige vernielingen aan de trimbaan is herstel of vervanging zinloos", aldus B en W. (Foto Holvast) ZOETERWOUDE - Zoeterwoude gaat een vaste regeling treffen voor het ophalen van huisvuil door de gemeente Leiden. Voor heen werd het huis- en grofvuil ook door Leiden opgehaald, maar bestond er geen duidelijke regeling. Voor het einde van dit jaar moet de regeling een feit zijn omdat hiermee voorkomen wordt dat over de diensten van Leiden BTW moet worden be taald Wanneer een regeling met Leiden wordt getroffen is die gemeente niet BTW-plichtig. De zaak was volgens wethouder Van der Heij den van Zoeterwoude tot dusver re een 'los-vast' regeling. "Wij vroegen aan Leiden of ze ons vuil wilden ophalen. Leiden vond dat prima tegen een bepaalde ver goeding", aldus Van der Heijden Buurgemeente Leiden heeft echter verzuimd over deze diensten be lasting te heffen. Toen de belas tingdienst hierop wees trachtte Leiden de niet doorberekende BTW bij Zoeterwoude terug te vorderen. Dit lukte niet. Het slui ten van bovenstaande zakelijke overeenkomst voorkomt in elk geval dat over 1983 BTW moet worden betaald. Het is nog niet zeker dat Zoeter- WASSENAAR - In navolging van de WD zal ook het CDA in Wassenaar een politiek café gaan beginnen. Dat werd in de alge ledenvergadering beslo- woude ook voor de komende ja ren met Leiden in zee gaat. Aan drie particuliere bedrijven is ge vraagd hoeveel zij voor het opha len van huisvuil rekenen. Ook Leiden is gevraagd een prijsop gaaf te doen. Binnenkort moeten de bedragen bekend zijn en kan er een keus worden gemaakt. LEIDERDORP - Een twintigjari ge Leidenaar is vannacht rond half vijf door de Leiderdorpse rijkspolitie aangehouden nadat hij samen met twee andere Lei- denaren twee auto's had openge broken. Een Leiderdorper die woont bij de Van Diepeningen- laan zag drie mannen een bestel auto openbreken en daar type machines uit stelen. De Leider dorper waarschuwde de rijkspo litie, die even later een van de drie aantrof in een personenauto. Daar lagen ook de typemachines en spullen uit een andere perso nenwagen die ook was openge broken. De man werd meegenomen naar het bureau en bekende daar de inbraken. De twee andere Leide- naren waren vanmiddag vroeg nog niet aangehouden. Dat zou in de loop van vandaag wel ge beuren. De rijkspolitie weet wie het zijn. Vrijwilligerswerk OEGSTGEEST In het gemeente huis van Oegstgeest ligt sinds enige tijd een vacaturemap voor vrijwilligerswerk. Het bijzondere van die map is dat er niet alleen activiteiten uit Oegstgeest in staan, maar ook uit Rijnsburg, Sassenheim en Warmond. Alle activiteiten worden getoetst door het 'Regionaal Platform Al ternatief Werk' om te voorkomen dat normale arbeidsplaatsen worden ingevuld door vrijwilli gers. De vacaturemap is op dit moment in te kijken op afdeling sociale zaken van het gemeentehuis (tussen half negen en half een). Telefonisch kan ook informatie worden verkregen: 172121, toe stel 265. In het Voorschotense jongeren centrum 'Lindehoeve' (Konink lijke Marinelaan) is vanavond het muziekcafé weer geopend. De internationale folkgroep 'Trefoil' (een Amerikaan, een Engelsman en een Nederlander) spelen naast traditionele liedjes ook moderne en eigen composi ties. Het muziekcafé is vanaf half tien geopend. Eenzaamheid Het Oegstgeester vrouwentref punt 'Aletta' houdt vandaag een thema-avond met als onder werp 'eenzaamheid'. De avond heeft plaats in 'Taberna', Julia- nalaan 1. Aanvang half negen. Informatie Begin volgend jaar vangt een Gordoncursus aan in Oegst geest. "Het doel van de Gordon cursus is het ontwikkelen van de ouder-kindrelatie in de rich ting van meer democratie, effec tiviteit en meer bevrediging voor alle betrokkenen", meldt T. Bruijn-Wielenga die de cur sus leidt. Vanavond wordt er in formatie gegeven over de cur sus. Plaats van handeling: Rhijngeesterstraatweg 103. Aanvang acht uur. Telefonisch informeren is ook mogelijk: 01751-15213. Welfare-expositie De Welfare-afdeling van het Voor schotense Rode Kruis exposeert vrijdag 18 november in de Ne- Gehuwd: op 16 sep 1983 te Zoeterwou- derlands Hervormde Kerk in de de: Dikken. Nicolaas Johannes Anto Schoolstraat spullen die het af- mus. 10 jul 1961. met Meijer, Ingrid gelopen jaar zijn gemaakt door Astrid Stella Maria, 11 jul 1962 bejaarden en gehandicapten tij- 0v£rl5de": op -1 dens de handwerkmiddagen Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. geopend is van tien tot acht uur wordt het publiek in de gelegen heid gesteld de tentoongestelde voorwerpen te kopen. Tevens kunnen zij meedoen met de lote rij. Sint Nicolaas De Warmondse vereniging 'Het oude raadhuis' houdt vrijdag, zaterdag en zondag traditioneel de Sint Nioolaasmarkt. Allerlei artikelen, die niet fabrieksma tig zijn vervaardigd, worden aangeboden in de kelders van het oudé raadhuis aan de Dorps straat. De openingstijden zijn: vrijdag van half acht tot negen uur, zaterdag en zondag van elf tot vier uur.% Volksdansen In het Leiderdorpse sociaal cultu reel centrum 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel 3) wordt vrijdag avond een volksdansinstuif ge houden. Kinderen van zeven tot twaalf j,aar kunnen terecht van zeven tot acht uur, ouderen (zo wel beginners als gevorderden) vanaf kwart over acht. Poppen Het Voorschotense poppentheater 'Wellus-Nietus' treedt zondag op in 'Ons Huis' aan het Zoeter- woudse Kosterspad. Het pop pentheater brengt het stuk 'Wie niet blauw is, is gezien'. De voorstelling, bedoeld voor kin deren van vier tot twaalf jaar, begint om half drie. -ochtenden die vier keer i week worden gehouden in het Rode kruisgebouw aan de Leid seweg. Gedurende de tentoonstelling, die 1983 te Leider dorp: Ammerlaan, Gerardus Johan nes. 15 jan 1907. op 29 sep 1983 te 's- Hertogenbosch: Van Paassen geb Westgeest, Maria Clazina. 31 aug 1904, op 15 okt 1983 te Leiderdorp: Van der Hoeven geb Elderhorst. Helena Ma ria, 5 aug 1893. i onge- ten. De bedoeling i dwongen sfeer over actuele Was- senaarse politieke zaken te pra ten". aldus CDA-fractievoorzit- ter Wensveen. Het initiatief is ontstaan nadat uit de achterban van de christen-democraten de wens was geuit om de onderlinge contacten tussen leden en niet- leden en de politieke nen te verboteren. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan overschrijving Kwartaalabonnement 61,25 Commenta automati Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.nv Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per post 322,90 Per post 83.60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Adj.dir N. Quakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef J M J Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H vd. Post (plv) W F J. Wirtz P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) I. 071-144941, tst. 219 Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cair<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2