Aktuele interieur verfraaiers in eigentijdse kleuren. 3 Gemeenten niet blij met kwijtschelding van belastingen Vroeger staakten we ook welmaar werden dan prompt ontslagen Lissenaar J.Beijk 60 jaar lid van vakbond Hof A'dam: actieve euthanasie strafbaar Mitterrand hekelt Sowjet-Unie Arafat: staakt-het-vuren ACHTERHD DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 Varia LISSE - "Vroeger staakten wij ook wel eens. Dat was vaak voor zaken van levensbelang. Staakte j, dan werd je prompt ontslagen, maar met behulp van de bond werd dat ook in de meeste gevallen snel weer rechtgestreken. Maar wat de ambtenarenbonden nu doen daar heb ik eigenlijk maar weinig goede woorden voor over". "We hebben de afgelopen jaren met z'n allen te veel opgemaakt. Daar moeten we nu de rekening van betalen. Dat valt niet mee. Maar we hebben het toch prima. Neem nu de gepensioneerden, daar hoor ik tenslotte zelf ook bij. Die kunnen van de uitkering die ze krijgen best leven. Dege nen die roepen dat dat niet kan hebben ongelijk. Zo simpel is dat". Dat zegt de bijna 82-jarige Lisse naar J. Beijk over de apties van de ambtenaren in ons land. Vol gende week dinsdag wordt hij door de afdeling Bollenstreek van de ABVA/KABO gehuldigd omdat hij zestig jaar onafgebro ken lid van de bond is. "Voor mij hoeft die flauwekul helemaal niet. Wat betekent het nu zestig jaar lid van een vakbond. Niets toch? Trouwens ze zijn ook nog een jaar of wat vergeten. Zeven tien jaar was ik toen ik lid van de katholieke landarbeidersbond 'St. Deus Dedit' werd. Maar 'echt' lid van de bond werd ik, blijkt nu pas volgens de brief die ik hen gekregen, op 21-jarige leefijd. Maar daar zal ik maar niet "Dit is zeker een reden om Beijk te huldigen", verklaart de secreta resse van de ABVA/KABO-afde- ling Bollenstreek de feestelijkhe den rond de jubilaris volgende week dinsdag. "Tenslotte komt een dergelijk jubilaris niet elke dag voor". Voor Beijk was het bijna vanzelf sprekend dat, toen hij op zijn ze ventiende 'de bollen in ging', hij zich bij de bond aansloot. "Dat was nodig, want de bazen waren in die tijd oppermachtig en de ar- door Kees van Kuilenburg beiders hadden niets, maar dan ook niets te vertellen. Je moest dus de bond wel te hulp roepen als het weer eens goed fout was Keukenjongen Voor die tijd had Beijk echter ook al gewerkt. Als keukenjongen bij een gefortuneerde Lissese fami lie. "Ik stond daar onder de dienstbode. Van alles moest ik doen. Boodschappen halen en schoenen poetsen. Je kon het zo gek niet bedenken of Jan Beijk draaide ervoor op". Daarna werkte hij zo'n vijfentwin tig jaar in de bollen. "Geen ge makkelijke tijd", aldus Beijk. "Werkdagen van 's morgens zes tot 's avonds fceven, ook op zater dag. Je wist niet beter, maar als je terugkijkt zeg je nu bij jezelf: het was toch niet zo'n goeie tijd. We roepen dat altijd wel, maar vooral de ouderen weten dat de tijd vroeger gewoon slecht was. En'niet anders". De slechtste tijd voor Beijk kwam in de crisisjaren. "Ik was niet ge trouwd in 1931 en verdiende toen 23 gulden per week. Na zes we ken werd ik ontslagen en kreeg zeventien gulden steun. Ook die steun werd echter steeds minder en op een gegeven moment kreeg ik maar negen gulden per week. Een gulden minder dan anderen die geen eigen huis be zaten. En daarvoor moest je ook nog twee keer per dag je kaart laten afstempelen". Bij tijd en wijle werkte Beijk in die jaren in de zogenaamde werkver schaffing. Hij legde buizen in de Haarlemmermeer en werkte ge ruime tijd aan de verkeersweg Haarlem-Leiden. "Voor de rest liep je gewoon thuis niets te doen en kreeg je die paar armzalige centen steun", merkt Beijk wat verbitterd op. Pogingen om boven de steun iets extra's te verdienen hadden wei nig succes. '"Ik had op een be paald moment een dag geholpen met het lossen van een kolen- schuit in Lisse. Verdiende daar die dag een gulden mee en heb drie dagen met pijnlijke ogen ge lopen. Het zure bleek pas een paar dagen later toen ik die gul den minder kreeg bij mijn uitke ring. De verraders hadden hun werk gedaan". Het einde van de moeilijke periode kwam voor het echtpaar Beijk in 1944. Beijk solliciteerde bij de gemeente Lisse en werd aange nomen voor het beheer van de sportvelden in de gemeente en werd dus ambtenaar en lid van de Katholieke Bond van Ambte naren (KABO). "Dat werk heb ik altijd met plezier gedaan. Ik ben een groot liefheb ber van sport en in dat werk had ik veel voldoening. En dat is al tijd zo gebleven. Tot mijn pensio nering zeventien jaar geleden, heb ik altijd met veel genoegen bij de gemeente gewerkt. En nog dagelijks fiets ik langs de sport accommodaties waar ik altijd heb gewerkt. Er is wat van jezelf in gaan zitten en dat wil je in de gaten houden", zegt Beijk wat trots. J. Beiik: "We hebben het nu toch aoed". (Foto Ho,vast) AMSTERDAM (ANP) - Actieve euthanasie is strafbaar. Dit heeft het gerechtshof in Amsterdam vanochtend bepaald in een straf zaak tegen een 36-jarige huisarts uit Purmerend. De arts heeft vorig jaar euthanasie toegepast op een 95-jarige vrouw, die daar zelf uitdrukke lijk om had gevraagd. In eerste instantie had de rechtbank in Alkmaar de arts van rechtsver volging ontslagen. De officier van justitie was hiertegen in be roep gegaan. Overeenkomstig de eis werd geen straf opgelegd. Het vonnis van de Alkmaarse rechtbank was het eerste in de Nederlandse rechtsgeschiedenis dat een geval van actieve eutha nasie wel bewezen, maar niet strafbaar achtte. PARIJS (UPI) - De plaatsing van Russische middellange-afstands- raketten heeft het decor gescha pen voor de ernstigste crisis in de wereld in twintig jaar. Dat heeft de Franse president, Fran cois Mitterrand, gisteravond ge zegd in een vraaggesprek met de Franse televisie. Mitterrand viel in het vraagge sprek scherp uit naar de Sowjet- Unie. "Waarom zijn de Sowjets uit op ongeëvenaarde regionale superioriteit? Waarom willen ze een scheiding teweeg brengen tussen de Verenigde Staten en West-Europa op het gebied van de defensie?" Volgens Mitter rand is.ae sowjet-Unie het enige land dat op het ogenblik het commando voert over een nu cleaire macht voor de middellan ge afstand. "Ik weiger het mono polie van vernietigingswapens van één land te aanvaarden". Nu de Russisch-Amerikaanse be sprekingen in Genève in een im passe verkeren, heeft het Franse volk alle reden bezorgdheid te uiten, aldus Mitterrand. "Dit is de ernstigste crisis die de wereld heeft gekend sinds Cuba en Ber lijn". Mitterrand wuifde overi gens overdreven pessimisme weg. "Men moet koelbloedig blij ven", zei hij. TRIPOLI (AFP/UPI/Reuter) - Na de val van het kamp Baddawi, zijn laatste bolwerk in Libanon, heeft PLO-leider Jasser Arafat vandaag zijn troepen gelast het vuren te staken, zo bericht de Libanese staatsra dio. Volgens de radio namen de gevechten tussen Arafat-aanhangers en dissidenten vanochtend in hevigheid af. Buitenlandse correspondenten in Tripoli meldden vanochtend nog felle strijd bij de zuidoostelijke toegangsweg tot Tripoli. Strijders die Arafat trouw zijn proberen de opmars van de dissidenten te stuiten. In de loop van de nacht zijn versterkingen aangevoerd ter verdediging van de wijk Zahrieh, waar het hoofdkantoor van Arafat is gevestigd. Volgens Libanese militaire zegslieden heeft de strijd om Badawi de afge lopen twee dagen aan 345 guerrilleros en burgers het leven gekost. Er zijn 805 gewonden. De Consumentenbond heeft uit gerekend dat zeker een half miljoen mensen in aanmerking komt voor kwijtschelding van de onroerend-goedbelasting omdat hun inkomsten te ge ring zijn of hun lasten te groot. Toch is in slechts 31.000 geval len daadwerkelijk die belas ting kwijtgescholden. De men sen die er voor in aanmerking willen komen moeten die kwijtschelding namelijk zelf aanvragen bij de Directeur van de Rijksbelastingen. Maar tot nog toe waren slechts weini gen op de hoogte van die mo gelijkheid. Het aantal aanvragen tot kwijt schelding bij de Directeur van de Rijksbelastingen in Utrecht, waartoe ook de regio Leiden behoort, is sinds op uit gebreide schaal daarover is ge publiceerd nog niet opmerke lijk gestegen. Er is weliswaar sprake van een toename, maar die is nog lang niet zo groot als volgens gegevens van de Con sumentenbond zou mogen ver wacht. Daarmee is overigens niet uitge sloten dat het aantal aanvragen later dit jaar en begin volgend jaar alsnog flink zal toenemen. In de regel wordt zo'n aan vraag tot kwijtschelding ge daan vjak nadat de aanslag in de bus rolt. In veel gemeenten ontvangen de inwoners de aan slagen omstreeks oktober en november. Het is niet uitgeslo ten dat in de komende maan den het aantal aanvragen tot kwijtschelding nog zal oplo pen. Een aantal mensen vist trouwens net achter het net. Het artikel over kwijtschelding in het blad 'Koopkracht' verscheen eigen lijk een paar maanden te laat. Velen hadden net de onroe rend-goedbelasting betaald. En betaalde huizenbelasting kan niet worden teruggevor derd. Geen reclame Veel reclame is er dan ook nooit voor gemaakt. Op de aanslagen staat weliswaar op de achter kant dat mogelijkheid van kwijtschelding bestaat, maar velen hebben dat of over het hoofd gezien of niet geweten dat iedereen met behulp van vastgelegde normen, op aan vraag verkrijgbaar bij de belas tingdienst in Utrecht, bijna zelf kan uitrekenen of hij voor kwijtschelding in aanmerking komt. Gemeentebesturen stonden niet vooraan in de rij om burgers duidelijk mee te delen dat die kans op kwijtschelding be stond. Die taak wordt toege schreven aan de belasting dienst omdat die de gelden int. Die houding van de gemeenten is trouwens op zichzelf wel be grijpelijk. Kwijtschelding op grotere schaal gaat gemeenten geld kosten en dat idee lokt in deze financieel moeilijke tijd niet erg aan. De Consumentenbond beweert dat vrijwel iedereen die een eenmalige uitkering krijgt, ook in aanmerking komt voor kwijtschelding van de onroe rend-goedbelasting. Als dat zo is dan kan dat voor een ge meente als Leiden weieens wel een half miljoen aan inkom sten schelen. Vorig jaar werd in 5200 gevallen (aantal aanvra gen bedroeg 7110) een eenmali ge uitkering verstrekt. Uit gaande van een gemiddelde aanslag van zo'n 100 gulden zou kwijtschelding van onroe rend-goedbelasting de ge meente Leiden meer dan 500.000 gulden kosten. Het aantal aanvragen voor een een malige uitkering in 1983 is ove rigens 1000 groter dan in 1982. Links Juist op aandrang van met name linkse partijen - al dan niet ver tegenwoordigd in de gemeen teraad - is de laatste weken flink reclame gemaakt voor de mogelijkheid tot afschrijving van de belasting, want zo heet dat officieel. In Noordwijker- hout verscheen op voorstel van de PvdA aan het begin van de ze maand uitgebreide informa tie in het plaatselijk weekblad over de mogelijkheid tot kwijt schelding. De gemeente Noordwijkerhout wil in elk geval in 1984 "het door kwijtschelding ontstane tekort dekken uit de reserve. Maar wat in volgende jaren gebeurt is nog niet duidelijk. Wat Jan tje niet betaalt zal toch Pietje moeten betalen, zo redeneert de afdeling financiën van de gemeente Lisse. Met andere woorden: het is niet uitgeslo ten dat die geringere op brengst van de onroerend- goedbelasting door middel van belastingmaatregelen zal moe ten worden aangevuld door burgers die wel tot betalen in staat worden geacht. De mogelijkheid tot afschrijving van belasting bestaat trouwens al lang. Het beperkt zich niet alleen tot de onroerend-goed belasting, ook andere belastin gen kunnen worden kwijtge scholden. Overigens komen als door Henk van der Post gevolg van de economische malaise steeds meer mensen in aanmerking voor kwijtschel ding. Onder die groep scharen zich ook vaker mensen die geen uitkering genieten, maar door kortingen op het salaris kelderen tot een minimum-in komen. Laat Hoe vaak kwijtschelding van huizenbelasting in een bepaal de gemeente plaatsheeft kan de Directeur van de Rijksbe lastingen in Utrecht niet zeg gen. Die specifieke gegevens ontbreken eveneens op het mi nisterie van financiën. Wel zijn over het hele land bezien 31.000 aanslagen voor de on roerend-goedbelasting in 1982 afgeschreven. Gemeenten kunnen pas veel la ter vaststellen of veel belasting is kwijtgescholden of niet. Een paar keer per jaar ontvangen zij lijsten van de belasting dienst waarop staat aangege ven in welke gevallen belas ting is kwijtgescholden en wel ke vorderingen oninbaar zijn, bijvoorbeeld wegens faillisse ment. Hoewel de belasting tus sendoor bedragen overmaakt naar de gemeenten heeft de eindafrekening vaak twee jaar later plaats, zodat dan pas dui delijk wordt of de onroerend- goedbelasting zoveel heeft op gebracht als de gemeente eer der voor ogen stond. In de regio Leiden zijn maar zijn maar weinig gemeenten die bijhouden hoeveel kwijtsched- lingen de belastingdienst heeft gedaan. Zelfs bij benadering kan het antwoord in de meeste gemeenten niet worden gege ven. De gemeente Noord wij kerhout schat het aantal kwijt scheldingen van de onroerend- goedbelasting op 50. Alleen in Katwijk is in verband met de behandeling van de be groting precies uitgezocht hoe veel aanslagen van de huizen belasting in 1982 zijn kwijtge scholden. Volgens het hoofd van de afdeling financiën gaat het om tien stuks met een to taalbedrag van ongeveer 1500 gulden. De indruk bestaat dat dat aantal zeer laag is vergele ken met andere gemeenten. Dat is waarschijnlijk een ge volg van de lage belastingdruk per inwoner in Katwijk. De badplaats heft per inwoner het laagste bedrag aan belasting in deze regio. Niet blij Op het minsterie van financiën zijn ambtenaren niet erg blij met de informatie over de mo gelijkheid tot kwijtschelding van de onroerend-goedbelas ting zoals die door de Consu mentenbond is verstrekt. Vol gens een woordvoerder van het ministerie wordt de indruk gewekt dat iedereen met een minimum-inkomen in aanmer king komt voor afschrijving. Maar volgens hem wordt wel degelijk gekeken naar de per soonlijke omstandigheden. De woordvoerder betwijfelt in ho ge mate of er in Nederland wel meer dan 500.000 mensen zijn die voor kwijtschelding in aan merking komen. Hij bespeurt voorts een tendens dat tal van mensen wel bereid zijn een regeling te treffen voor andere schulden (persoonlijke leningen, hypotheken, e.d maar wel vragen om kwijt schelding van bijvoorbeeld on roerend-goedbelasting. Maar belastingschuld is 'preferent' en moet dus met voorrang wor den betaald. Het heeft bij hem bevreemding gewekt dat mensen die altijd gewoon hun belasting hebben betaald, en dus naar zienswijze van het ministerie in staat wa ren te betalen, nu ineens voor kwijtschelding in aanmerking willen komen. Bovendien is volgens de woordvoerder van het ministerie de basisgedach te van een uitkering dat de noodzakelijke kosten er van kunnen worden betaald, ook de onroerend-goedbelasting. Overigens komt de kwijtschel ding van belastingen nog ter sprake tijdens de behandeling van de begroting van het mi nisterie van financiën in de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23