Taiwan-order dwingt tot helder buitenlands beleid Lezers schrijven Koffie uit Derde Wereld: met of zonder 'bijsmaak' PAGINA 19 Taiwan heeft een nieuwe lo keend uitgezet voor de Nederlandse industrie: een militair orderpakket ter grootte van een paar miljard gulden, waarmee de werkgelegenheid van zo'n drieduizend mensen tot 1990 kan worden vei liggesteld. Hoewel de orders van grote bete kenis lijken voor de Nederlandse economie, heeft politiek Den Haag het er buitengewoon moei lijk mee. Zelfs in het bedrijfsle ven is twijfel gerezen over de vraag of de Nederlandse regering wel een exportvergunning moet afgeven voor een nieuwe leve ring van militaire goederen aan Taiwan. Gevreesd wordt voor te- door Wim. Wirtz genmaatregelen van de Volksre publiek China, die al heeft aan gekondigd dat het doorgaan van de orders ernstige gevolgen zal hebben voor de zakelijke en di plomatieke verstandhouding met Nederland. Het is een oud verhaal. Nederland voert een zg. één-China politiek, die geen ruimte biedt voor er kenning van Taiwan als zelfstan dige staat. In de praktijk ver toont het land alle kenmerken van een welvarende, onafhanke lijke natie, die bovendien over een krachtig defensie-apparaat beschikt. Maar in de ogen van de Volksrepubliek China is het niet meer dan een rebelse Chinese provincie die ten onrechte aan spraak maakt op de regeringsze tel voor heel China. Nederland respecteert dit stand punt sinds 1950 en bevestigde dat nog eens in 1972 bij de uit wisseling van ambassadeurs. Bij die gelegenheid werd bovendien uitgesproken dat Nederland de regering van de volksrepubliek als enige wettige regering van China erkent. De praktische betekenis van deze Vrouw als Eva De toon van de aankondiging van de film "Een vrouw als Eva" in het Leidsch Dagblad van 12 nov. stoorde mij enorm. De schrijver heeft heel wat vooroordelen over vrouwen in huis. Waarom noemt hij Eva (niet voor niets "Eefje" voor haar man) een huissloofje, haar vriendin een weeuwtje? Waarom is Lilliane in zijn/haar ogen een sombere feministe met al even vreugdeloze vriendin nen? De schrijver neemt vrou wen blijkbaar niet serieus en schrijft over hen met betuttelen de verkleinwoordjes, tenzij ze van het geijkte pad afwijken en een bedreiging vormen. De weg die Eva kiest, kan de schrijver helemaal niet volgen. Had ze maar werk gezocht of een leuke hobby, misschien was ze dan niet verliefd geworden op Lilliane. De schrijver vraagt zich niet af waarom vrouwen ontevre den zijn met hun ondergewaar deerde huisvrouwenrol, hoe het komt dat er zo weinig (betaald) werk is voor vrouwen, en waar om vrouwen eigenlijk verliefd zouden moeten worden op man nen. De schrijver gaat ook nog even in op het toewijzingsbeleid van de rechter m.b.t. de kinderen bij een scheiding. Mannen zou den vaak hierbij worden gedis crimineerd. Zielig hoor, maar als mannen daadwerkelijk een groot aandeel hadden in de opvoeding van kinderen zou het verwijt te recht zijn, nu is het een loze kreet. iet lijkt wel alsof Ad, de man van Eva in de film in al zijn subtie le en minder subtiele uitingen van gefrustreerde mannelijkheid prachtig gespeeld door Peter Fa- ber - de pen ter hand genomen heeft om zijn gif te spuien in de aankondiging van de film. Al is de film al jaren oud en naar mijn mening een beetje te netjes, de opstelling lijkt voor de hand te liggen: Nederland levert uitslui tend wapens aan landen waar mee het diplomatieke betrekkin gen onderhoudt; dus niet aan Taiwan. In 1980 werd deze onge schreven regel voor het eerst overtreden. Het toenmalige kabi net-Van Agt I besloot, na een roe rig debat in de Tweede Kamer, een exportvergunning te verle nen voor de levering van twee onderzeeërs door RSV aan Tai wan. De Volksrepubliek China beschouwde dit besluit als een inmenging in binnenlandse aan gelegenheden en verlaagde de diplomatieke betrekkingen met Nederland van het ambassa deursniveau tot dat van zaakge lastigde. Behoedzaam Sindsdien poogt de Nederlandse regering behoedzaam te manoe- vreren tussen het 'echte' en 'on echte' China, waarbij de politie ke en economische belangen zorgvuldig in het oog worden ge houden. Dat bleek bijvoorbeeld indertijd bij een op handen zijn de luchtvaartovereenkomst tus sen de KLM en de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlines, waarvoor via Martin Air alsnog een zachtaardige oplos sing werd gevonden: onze natio nale luchtvaartmaatschappij zou niet onder eigen vlag maar onder die van de chartermaatschappij op Taiwan gaan vliegen. Daar mee werd voorkomen dat Neder land op regeringsniveau zou meewerken aan een luchtvaart- overeenkomst met Taiwan - wat China zou opvatten als een schending van het Chinese luchtruim - terwijl de KLM tege lijkertijd toch haar belangen in de opstandige Chinese provincie kon vestigen. Inmiddels is de destijds ingetreden koelte tussen de Volksrepubliek China en Nederland enigszins weggeëbd en worden aan beide kanten weer zakelijke contacten gelegd, die op langere termijn misschien nog eens tot iets moois zullen leiden. Aan de an dere kant blijft Taiwan proberen Nederland te paaien met aan trekkelijke - militaire - orders om inhoud is blijkbaar voor sommi gen nog aktueel en zelfs revolu tionair. Els Veenis, Fagelstraat 19; Leiden. Grenada (2) n een artikel op deze pagina over de volkenrechtelijke aspecten van de invasie op Grenada ver onderstelde ik dat het gerucht dat de gouverneur-generaal van Grenada, sir Paul Scoon, om mi litair ingrijpen had gevraagd wel nooit officieel zou worden beves tigd. Die veronderstelling is nu al gelogenstraft, want die bevesti ging is door Scoon zelf gegeven in een interview met de BBC. Dat de zaak er door dit interview veel helderder op is geworden kan echter niet gezegd worden. Scoon stelt namelijk dat hij aan vankelijk tegen een mogelijke in vasie was en dat hij dat nog op zondag de drieëntwintigste okto ber tegenover de Britten had be vestigd. Gezien echter de ver slechterde situatie op het eiland zou hij echter diezelfde avond laat de andere leden van de Oost- caribische organisatie verzocht hebben de Amerikanen te vra gen om te interveniëren. Op de vraag of het niet vreemd was dat een Gemenebestland de Ameri kanen had gevraagd om militaire hulp, stelde Scoon dat de reden daarvoor was dat naar zijn oor deel de Amerikanen sneller zou den handelen, iets waar hij onge twijfeld gelijk in heeft gehad. Bo vendien wist hij, zoals hij verder zelf stelt, dat een gewapend in grijpen 'het laatste was waaraan de Britten dachten', let blijkt dus dat Scoon eigen machtig, zonder goedkeuring van zijn chef, koningin Elisa beth, heeft gehandeld. Maar voor het overige blijft de zaak ondui delijk. Want de Amerikaanse mi zo meer politieke erkenning te verkrijgen en zijn status als zelf standige natie te verhogen. Het recente Taiwanese aanbod be treft de bouw van twee tot vier onderzeeërs, een serie mijnenve gers en nog een handjevol civiele opdrachten, waarmee de noodlij dende scheepsbouw in Neder land weer een tijdje uit de voeten kan. De directies van de werf Wilton Fijenoord en Van der Giessen-De Noord Marinebouw lieten er dan ook geen twijfel over bestaan wat de Nederlandse regering moest doen. Een paar miljard gulden en zes jaar lang werk voor zo'n drieduizend man, dat is tenslotte geen kleinigheid. En zo dacht ook de Industrie bond FNV erover; geen gezeur over Nederlands-Chinese betrek kingen, de order moest door gaan. Verdeeldheid Op het eerste gezicht lijkt het alle maal heel eenvoudig. Geld en werk zijn tastbare dingen, diplo matieke betrekkingen zijn dat niet. Maar in de praktijk ligt het iets ingewikkelder. Ondernemend Nederland is in elk geval sterk verdeeld. Het stand punt van de direct betrokkenen - de twee marinewerven en de in dustriebond - ligt voor de hand. Maar elders in het bedrijfsleven wordt het aanbod van Taiwan met grote reserve bekeken. Het is ook niet voor niets dat de grootste werkgeversorganisatie, het VNO, zich nadrukkelijk afzij dig houdt onder het mom dat er grote economische belangen op het spel staan. Een woordvoer der van het VNO zei het onlangs zo: "We hebben leden die zaken doen met de Volksrepubliek Chi na, leden die met Taiwan betrek kingen onderhouden en leden die met beide landen contacten hebben". Hoewel Taiwan een aantrekkelijke markt kan worden voor het Ne derlandse bedrijfsleven, moeten de zakelijke contacten met het grote China niet worden onder schat. De export naar de volksre publiek zit sinds de eerste helft van dit jaar duidelijk in de lift 178,4 miljoen tegen 177,5 mil nister van buitenlandse zaken heeft gezegd dat het besluit tot de invasie genomen is op zondag voordat het afschuwelijke nieuws over de bloedige aanslag in Beirouth op de Amerikaanse militaire missie bekend was ge worden; als dat juist is heeft het verzoek van Scoon bij de besluit vorming geen rol kunnen spelen en kan dat verzoek dus ook geen rechtvaardiging zijn voor het op treden. Maar de premier van Bar bados heeft laten weten dat het besluit tot de invasie op maan dag is genomen en in dat geval was het verzoek van de gouver neur-generaal wel weer relevant. Wie het nog begrijpt, mag het zeggen. én ding is echter wel duidelijk: als in de toekomst Aruba het Ko ninkrijk der Nederlanden verlaat en onafhankelijk wordt doch wel een speciale volkenrechtelijke band met Nederland blijft onder houden, dan mag die speciale band niet verzinnebeeld worden door het feit dat Koningin Bea trix ook koningin van Aruba zou worden, of blijven. Zulk een op zich mooie Figuur kan alleen maar tot onontwarbare proble men leiden, zoals we nu op Gre nada gezien hebben. P.H. Kooijmans, Hugo de Grootstraat 20, Leiden. Kruisraketten Enkele dagen geleden ontving ik een geschrift waarvan de afzen der anoniem wenst te blijven. In plaats van een naam werd de boodschap ondertekend met: "Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken". Verder droeg het pamflet de tekenen van het Oud Strijders Legioen. Op een weinig openhartige wijze wordt hier de eigen mening (of de mening van een ander) door gegeven. Een ieder in dit land heeft het recht de eigen opvat ting uit te dragen, maar ook de aangesprokene behoort het recht te hebben te weten wie hem toe spreekt. Daar waar openheid achterwege blijft, wordt een de joen over het gehele jaar 1982). Bovendien heeft China nog on langs meer zakelijke transacties in het vooruitzicht gesteld, die erop duiden dat de Chinezen de economische betrekkingen met Nederland verder willen aanha len. Voor beide landen geldt overigens dat het volstrekt onduidelijk is in hoeverre de aan het Nederlandse bedrijfsleven gedane beloften zullen worden waargemaakt. Zo pakte de export naar Taiwan in het eerste half jaar van 1983 176,7 miljoen) aanzienlijk lager uit dan het land had voorspeld en heeft China zijn recente toe zeggingen nog steeds niet aange kleed met zakelijke contracten. Voor geheel Duidelijk is wel dat beide landen als handelspartner van het Ne derlandse bedrijfsleven elkaar redelijk in evenwicht houden. Dat verklaart ook waarom de verschillende economische be langen tot nu toe sterk overheer sen in de discussie over de mili taire orders van Taiwan. Maar daarop kan het Nederlandse bui tenlandse beleid ten opzichte van de Chinese regio niet wor den gebaseerd. Ja of nee zeggen tegen militaire Taiwan-orders op grond van louter economische belangen is opportunistisch en maakt de één-China politiek tot een voos geheel, als zij dat al niet Tot nu toe mist het Nederlandse buitenlandse beleid ten opzichte van de twee China's een duidelij ke grondslag. En zolang die ont breekt, zal de Nederlandse rege ring blijven schipperen tussen enerzijds de korte-termijn voor delen van Taiwanese orders en anderzijds het belang van de be trekkingen met de Volksrepu bliek China op langere termijn. In die situatie bepaalt de volksre publiek in feite hoe Nederland zich moet opstellen ten opzichte van Taiwan. In juridische kring wordt betwijfeld of de Neder landse regering zich dat maar moet laten welgevallen. Tenslot te functioneert Taiwan als een onafhankelijke staat en wordt de opvatting van China dat Taiwan een opstandige Chi nese provincie is, niet door ons land erkend maar (slechts) geres pecteerd. Het toenmalige kabinet-Van Agt I huldigde de opvatting dat Tai wan geen land is maar een klant. Maar daarmee valt geen duide lijk buitenlands beleid te voeren. Daarom zou de Nederlandse re gering eerst moeten aangeven wat zij onder de erkenning van de Volksrepubliek China verstaat en hoe zij - in het ver lengde daarvan - Taiwan als zelf standig functionerende natie beoordeelt. Dat zijn principiële vragen, waarbij vooral politieke overwegingen een rol zouden moeten spelen. Zolang die dis cussie niet is gevoerd, is het on gewenst dat voor de militaire or ders van Taiwan exportvergun ningen worden afgeven. Het blijft dan hopelijk bij wat de toenmalige premier Van Agt in 1980 in de Tweede Kamer sugge reerde: eens, maar nooit weer. (De auteur is redacteur bij deze krant). mocratie ernstig aangetast. Ze ker in een publieke discussie rond zo'n gewichtige zaak als de kernbewapening past het niet je te verhullen achter de slogans van een ander. De boodschap zelf is duidelijk. Plaats in dit land atoomwapens want de Russen hebben 360 ra ketten op Europa gericht staan. Dat laatste is waar. En die dingen moeten weg. Maar evenzo is het waar dat Rusland omringd wordt door dezelfde vernietigingswa pens, te land, ter zee en in de lucht. Het heeft daarom geen en kele zin om eikaars koppen te tellen. Het zijn er sowieso te veel aan beide kanten. Daarbij komt dat je die 360 Russische raketten niet wegkrijgt door er zelf 572 te genover te plaatsen. Dat is uitge sloten. Maar er is meer. Zelfs deskundigen zeggen (wat simpele zielen al ja ren door hebben) dat kruisraket ten militair niet nodig zijn. Deze raketten vormen dan ook niet meer en niet minder dan een po litiek steekspel tussen de twee grootmachten met als mogelijk risico ingebouwd: een wereld ramp. De ironie wil dat het West- blok en het Oostblok steeds meer afhankelijk worden van el kaar. Men levert elkaar graan, gas. hoogwaardige technolo gieën etc. Een krankzinnige we reld. Daarom moet die wapenwedloop stoppen. Nu. We moeten ophou den ons economisch afhankelijk te maken van zelfvernietigings wapens. We moeten ophouden jonge mensen op te leiden om eventueel het einde van de sa menleving te bespoedigen. Rege ringsleiders zal duidelijk ge maakt moeten worden dat voor de oplossing van de politieke problemen de atoombom taboe Moedig is een volk dat zich niet laat ringeloren door destructieve krachten. Dat de moedigen in ge tale mogen toenemen en daarvan getuigen op 29 oktober a.s. in Den Haag. Theo Buurman, Kerkstraat 39. Noordwijkerhout De ambtenaren van de gemeente Tilburg willen voortaan, om smaaktechnische en financiële redenen geen Derde Wereld-kof- Fie meer drinken. Helaas komt bijna alle koffie uit de Derde We reld. Als u een kopje koffie drinkt van één van de grote kof fie concerns als Douwe Egberts, Van Nelle of Niemeyer drinkt u koffie waar waarschijnlijk heel wat ellende aan kleeft. door Koert van der Velde De verbouw van koffie gaat ten koste van de verbouw van voe dingsgewassen voor de eigen be volking. De Derde Wereld-lan den zijn als leveranciers van grondstoffen zo afhankelijk van het Westen geworden dat ze eco nomisch gezien nog steeds kolo niën van ons zijn. Veel koffie komt van grote planta ges van grootgrondbezitters. De bonen worden geplukt door mil joenen rechteloze dagloners die van plantage tot plantage trek ken. Zij verdienen te weinig om van te leven doch teveel om van dood te gaan en wonen in zeer ellendige omstandigheden. Daarna verrijken handelaren, speculanten en koffie concerns zich, om het u vervolgens voor te schotelen. Er is echter ook zuivere koffie te krijgen. Deze koffie wordt recht streeks zonder winstbejag geïm porteerd door o.a. de alternatieve handelsorganisatie S.O.S. We reldhandel. S.O.S. koopt alleen koffie van groe pen of landen die ze wil steunen. Dat is op dit moment koffie uit Guatemala, Nicaragua en Tanza Beer en egel (2) In reactie op de brief van mijnheer Maas van vorige week donder dag, het volgende. Ik put niet uit mijn geheugen, maar uit erva ring. "Nooit meer bezetting" en dan heb ik het niet eens over al dat andere dat er nu is bijgeko- Iedere bom vaagt alles weg. Heeft u Rotterdam gezien? Ik wel. Puin, puin, puin, meters hoog, onafzienbaar, geen weg te beken nen. Zes maanden heeft het ge duurd voordat de 3,5 miljoen ton puin was opgeruimd. Uw geheugen laat u toch in de steek, zingend naar het front "Denn wir fahren gegen Enge land" weet u het weer? "WA marcheert, WA marcheert voor volk en vaderland". Ik sta te kijken naar de brand in de Begijnhof. Ik wordt aangespro ken door een mevrouw: "Ik heb in een Jappenkamp gezeten". Ik zei: "Dan bent u gered door de atoombom!!". Ze was nu, 1983, onder behandeling bij prof. Bas- tiaans! Prof Bastiaans had haar verteld dat het aantal patiënten enorm wag toegenomen. 1983. En dat is maar een heel klein deel van mijn ervaringen. Nooit meer een bezetting. Vrede zónder vrij heid bestaat niet. Daar hoeven wij niet voor te demonstreren, we hébben vrede én vrijheid en dat hebben jullie aan mijn gene ratie te danken!! Ik wil dat dét wordt verdedigd. Ook met kern wapens, als dat moet. Lees "Uitzicht" van Floris Bakels, lees het en probéér het te begrij pen. Dan zullen jullie nooit kun nen zeggen: "Wir haben es nicht gewusst!". M. Bosch-Gans Rapenburg 87 Leiden Acties "De advertentie in uw blad van 9 november jl. van Abva Kabo en aanverwanten is toch wel een lachtertje. "Sorry, maar met nia. De koffie uit Guatemala komt van negen boerencoöpera ties. Om zich niet te laten uitbui ten hebben deze boeren zich aan eengesloten en proberen plaatse lijk te werken aan verandering in dit autoritair geregeerde land. Nicaragua en Tanzania zijn landen met een progressief regiem die ook de nadruk leggen op het on afhankelijker worden van koffie en daarom de verbouw van voe dingsgewassen stimuleren. S.O.S. koopt hun koffie om hen te steunen in de strijd voor een menswaardig bestaan voor ieder- De Tilburgse ambtenaar die deze Derde Wereld-koffie "om smaak- techniek en financiële redenen" niet meer willen drinken gaan voorbij aan het hele probleem wat achter dat kopje koffie ligt. De koffie is inderdaad wel iets an ders van smaak, maar ze wordt gemaakt van de beste kwaliteit bonen. Ook is een pak Indio (een mengsel van Guatemala en Nica ragua) of Tanzania koffie wel iets duurder (nl. 4,50 per pak). Dit komt omdat S.O.S. 5 tot 10% meer betaald dan de prijs op de wereldmarkt en naast de koffie ook informatie geeft. We zijn klein en machteloos t.o.v. de grote wereld problemen als honger en onderdrukking, die miljoenen mensen in hun greep hebben. Voor de gemiddelde Til burgse ambtenaar is er een enor me afstand tussen zijn dagelijkse kopjes op kantoor en de onder drukking van arbeiders in b.v. Guatemala. De onrechtvaardige gang van za ken in de wereld lijkt bepaald te worden door krachten waarop wij geen enkele greep hebben. Toch is er een direct verband tus- klachten..." Dat ambtenaren in hun dagelijkse werkzaamheden veel met voorschriften uit Den Haag hebben te maken is wel be kend. Zij kunnen zonodig altijd daarachter wegkruipen. Zij heb ben immers die voorschriften niet gemaakt. Het toppunt is ech ter wel dat voor de kinderachtige streken die nu hier en daar wor den uitgehaald (ik wil kwajon gens niet beledigen door het kwajongensstreken te noemen) door Abva/Kabo c.s. ook de ver antwoordelijkheid wordt door geschoven naar Den Haag. "Voor klachten naar het Binnen hof'. 't Mankeert er nog maar aan dat wordt geadviseerd een speciaal formulier in drievoud in te dienen. Nee mensen, als jullie ruzie hebben met de heren in Den Haag, ga dan zelf op het Bin nenhof uithuilen. Daar moet je zijn. Je gram verhalen op het pu bliek dat hiermede niets te ma- 1 ken heeft en ook niets te maken wil hebben, vind ik laf'. C.A. van Sprang, Narcissenlaan 17, Sassenheim. Acties (2) N.a.v. het ingezonden stuk van P. Overvliet voel ik mij gedwongen te reageren. Dhr Overvliet vraagt zich af waar wij mee bezig zijn. Weet hij dat niet9 Of hij steunt dit regeringsbeleid of hij is wei buitengewoon naïef. Wij moeten inleveren. Hoe is het dan in godsnaam mogelijk dat de heren ministers wel voor zichzelf een aardige loonsverhoging heb ben bedacht en Lubbers zelfs nog een extra bedrag aan repre sentatiegeld van 12000,- per jaar. U weet toch wat dit inhoudt. Kijk, mijnheer Overvliet. deze re gering maakt van elke bevol kingsgroep een stel citroenen en dan wordt deze groep uitgekne pen en dan de andere. Ik weet aat actievoeren niet zo leuk is. dat mensen daar hinder van on dervinden. Zie maar dat de vrachtwagenchauffeurs zo boos zijn. Maar laten zij eerlijk zijn. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs sen dat kopje koffie en die ar moede en onderdrukking. Voor veel mensen in de Derde Wereld zijn honger en onderdrukking di recte problemen. En aan deze problemen is het rijke Westen in hoge mate schuldig. Als wij niet verder kijken dan de smaak van ons kopje koffie begaan wij een misdaad. Wij moeten beseffen dat we door het drinken van ge wone of zuivere koffie onder drukken of ondersteunen. In Guatemala, Nicaragua en Tanza nia spannen mensen zich tot het uiterste in voor rechtvaardiger samenleving. Ondanks de enor me tegenstand die ze ondervin den (uit binnen en buitenland) zetten ze door. Het zijn ontwik kelingen als deze die het geloof in de mogelijkheid van verande ringen sterken. De boeren in Guatemala, Nicaragua en Tanza nia verdienen onze steun Wij kunnen onze solidariteit betui gen en een kleine daadwerkelij ke ondersteuning geven door hun koffie te drinken. Dit verhaal over de koffie is niet uniek. Over de meeste grondstof fen, die de Derde Wereld wereld ons levert, zijn soortgelijke ver halen te vertellen. Een bewuste keuze van de koffie die we drin ken betekent een kleine stap op de goede weg. Zo'n keuze is een teken van een mentaliteitsveran dering in de ontwikkelde landen. En omdat de Derde Wereld en de ontwikkelde landen zo enorm af hankelijk zijn van elkaar, moet onze mentaliteit en onze maat schappij veranderen, wil er in de Derde Wereld wat kunnen ge beuren. (De auteur is medewerker van de Leidse Wereldwinkel) Als zij straks aan de beurt zijn zullen zij ook niet aarzelen hun vrachtwagens dwars over de weg te zetten. De bejaarden hebben het nu moeilijk maar deze groep staat ook op het lijstje van deze regering. Aow'ers. wao'ers die twintig-dertig jaar gewerkt heb ben en steeds netjes hun premie hebben betaald zijn de slachtof fers van deze regering. Laten al deze mensen bedenken dat deze acties ook voor hen zijn. Als u er geen begrip voor hebt dan weet ik het niet meer. Vooral tot het deel van de regering dat zich ver enigd heeft in het Christelijk De mocratisch Appèl zou ik willen zeggen dat christen zijn bete kent: de naakten kleden. En niet ontkleden, waar ze nu mee bezig zijn. Ik hoop dat u het nu weet mijnheer Overvliet. W. Veilbrief Rijn- en Schiekade 96b, Leiden Acties (3) Wat is de weg voor eenheid van ons volk van Nederland? Op heden verlangt onze regering een kleine inlevering. Echter de noodzake lijkheid der economie eist tot de ze inlevering. Daarom, bezie met mij eens 4 punten. Ten eerste: alle stakingen of derge lijke acties zijn een grote afbraak voor ons ganse volk. 2de onderhandelingen en bespre kingen, ombuiging dit is de weg om tot eenheid te komen! 3de: de welvaart van het verleden heeft zijn hoogtepunt bereikt. D.w.z. stilstand veroorzaakt ver mindering. Daarom moeten we eendrachtig zijn en kunnen zo ons land red den uit de moeilijkheden. 4de: als er in de toekomst blijkt dat er mensen zijn die geholpen moeten worden dan zal er zeker vanuit onze regering een weg worden gevonden. Dit is volgens mij de enige weg. Nederlander te zijn en te blijven. J. Verhave Katwijkereind 16 Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19