Run op schriftelijk onderwijs Synode komt terug op Zuid-Afrika Werldoze schoolverlaters schrijven zich massaal in British Aerospace: grote order uit VS Deureiifabriek uit bankroet door Jan Westerlaken PAGINA 17 Varia Zeg 's eerlijk: hebt u gegniffeld gegnuifd, of geginnegapt toen u hoorde (op de radio), en daarna zag (op de televisie) en vervolgens las (in de krant) over die 350 ludie ke Amsterdamse brandweerman nen, die in gehuurde bussen naar Den Haag waren getrokken om daar met een geleend schuimkanon het hele Binnenhof met een meters hoog schuimtapijt te vxdlen „Het schuim lag plaatselijk vijf tot zes meter hoog", schreef Het Parool nauwgezet), omdat zij daarmee „het ondersneeuwen van de demo cratie" wilden symboliseren? Voor de vervaardiging van het blos- schuim wordt een veredelde zeep gemengd met water, las ik, en dat vond ik zeer milieuvriendelijk klin ken. De Haagse politie blijkbaar ook, want zij greep niet in, en ook kamervoorzitter Dick Dolman, al tijd zeer waaks als het om het be lemmeren van het parlementaire werk gaat, zag geen reden om de politie te vragen die 350 Amster damse brandweerlieden onder het schuimtapijt te meppen. Vanaf het Binnenhof kon je de parlementsge bouwen weliswaar niet meer betre den (althans niet zonder dat je bril besloeg), maar aan de buitenzijde zat nog een deurtje waardoor ie dereen erin of eruit kon glippen, dus wat Dolman betreft was er door dat binnenhofbrede schuimta pijt nog geen man overboord. Al doende leert men kennelijk. „Het Witte Gevaar", dat in anderhalf uur tijd door de Amsterdamse brandweerlieden gecreeerd was, werd daarna door hun Haagse col lega's weer neergeslagen met sproeistralen. Je zou denken: één telefoontje van Amsterdam naar Den Haag, en die jongens in Den Haag waren langs hun stang naar beneden gegleden om dat vrolijke werkje uit naam van hun Amster damse collega's even uit te voeren. Dat had veel heen en weer rijden, huur van bussen, en gebrek aan brandweerpersoneel in Amster dam in geval van calamiteiten ge scheeld. Maar u weet hoe Amster dammers in dit opzicht zijn: altijd: klaar voor ludieke actie, zoiets la ten ze niet graag aan anderen over! Dat herinneren we ons nog wel uit die goeie ouwe tijd van „Het Witte Gevaar", zoals Roel van Duyn zijn boek uit 1967 over Provo doopte (op het omslag zie je een do minee, een agent met hond en een kapitalist die worden onderge sneeuwd). Ik heb het boek nog eens doorgelezen om te kijken hoe er in de jaren 1966. 1967 gereageerd zou zijn als ANDERE Amsterdammers, dus niet zulke semi-gezagsdragers als brandweerlieden, maar ongere geld goed als provo's, de ingeving zouden hebben gehad het Binnen hof als een gigantische poef met blusschuim te vullen. Zou de politie van Den Haag dan ook werkeloos hebben toegekeken, en zou mr. Van Thiel, die toen kamervoorzitter was, dan ook schouderophalend aan dit Witte Gevaar voorbij zijn gegaan? Ik heb, om eerlijk te zijn, mijn twij fels als ik herlees hoe de Amster damse politie reageerde op KOOS- JE KOSTER, toen deze op 23 april 1966 bij het standbeeldje Het Lie verdje niets anders deed dan KRENTEN uitdelen. Ik citeer Roel van Duyn: „Öp 23 april was ook Koosje Koster (nr. 6 op de Provo-lijst) bij het Spui gearresteerd, „omdat" ze krenten uitdeelde. De krenten symboliseer den de liefde en de kommunikaat- sie die de politie voor het Lieverdje niet opbrengen kan. Ondanks deze christelijke liefde leidde de arresta tie tot een calvinisties zeden-schan daal. Op het buro werd Koosje te gen haar wil en onder hevig verzet uitgekleed door drie mannelijke en een vrouwelijke agent. Daarna werd ze, slechts gekleed in een kort jasje en een onderbroekje, uren lang verhoord. Van Hall verklaar de in de gemeenteraad dat herha ling van iets dergelijks niet voorko men kon worden. Trouwens, het was eigenlijk te gek om je druk te maken over een „malle dwarslig gende juffrouw, voor wie je nu een maal geen nette dames van huis hoefde te halen", zoals hoofdinspek- teur Koppejan het uitdrukte (24 mei 1966). Het vertrouwen in de methodes van de politie werd nog maar ternauwernood gered, toen de minister verklaarde dat Koosje onjuist behandeld was". Nu er in Dén Haag sprake was van 350 malle, dwarsliggende brand weerlieden, die geen krenten uit deelden maar het Binnenhof vol spoten met Haagse Bluf. werden er GEEN arrestaties verricht en hoef den zij zich NIET uit te kleden, maar werden er WEL nette Haagse brandweerlieden van huis gehaald om de rotzooi weer op 'te ruimen. Er is dus onmiskenbaar vooruitgang in soepel denken en reageren in Ne derland. Intussen was Hans Tuyn- man, die op 15 april 1966 uit voor lopige hechtenis was ontslagen op voorwaarde dat hij zich van orde- verstorende activiteiten zou ont houden, op dezelfde roerige dag als Koosje Koster gearresteerd omdat hij toch weer de orde had verstoord, namelijk door bij het Lieverdje „imaazje te roepen, althans te mompelen", zoals de aanklacht luidde. Ik geef toe, het geeft geen pas om „imaazje" te mompelen waar politie bij staat, maar dat het in 1966 zoveel minder pas gaf dan in 1983 het volspuiten van het Bin nenhof was ik bijna alweer verge ten. Hans Tuynman kreeg van MR. BLETZ drie maanden ONVOOR WAARDELIJK. Andere tijden, an dere zeden, zeg ik altijd maar! LONDEN (ANP) - De luchtvaart maatschappij Pacific Southwest Airlines (PSA) in San Diego (Ca- lifornië) heeft twintig vliegtuigen van het type BAe 146 besteld bij British Aerospace, een concur rent van Fokker. Dat betekent voor de Britse vliegtuigfabriek een order van ongeveer 900 mil joen gulden, de grootste die zij in meer dan twintig jaar in de wacht heeft gesleept. PSA heeft optie genomen op nog 25 vlieg tuigen. De BAe 146 is een vliegtuig voor korte afstanden dat plaats biedt aan tachtig tot ruim honderd passagiers. Het is speciaal ont worpen voor kleine luchthavens. Het zal gebruik kunnen maken van luchthavens waar tot dusver alleen maar vliegtuigen met pro pellermotoren konden komen. De vier straalmotoren waarvan de BAe 146 is voorzien maken opvallend weinig lawaai, waar door het vliegtuig ook welkom zal zijn op luchthavens in dicht bevolkte streken. BAe zal de eerste acht vliegtuigen volgend jaar aan PSA afleveren en de resterende twaalf in 1985. De produktie wordt van één op twee per maand gebracht. Het vliegtuig wordt in Hatfield geas sembleerd uit onderdelen die bij diverse fabrieken van BAe maar ook bij andere binnen- en buiten landse bedrijven worden ge maakt. Toeleveranciers zijn on der mger Avco Aerostructures in de VS en Saab-Scania in Zwe den. De motoren worden betrok ken van Avco Lycoming in de BAe heeft nu 38 bestellingen en 45 opties op de 146 binnen. De ma chine vliegt onder meer al bij de Royal Air Force, Dan-Air, Air Wisconsin en Air Mali. Het Britse concern zal er verscheidene hon derden van moeten verkopen om de ontwikkelingskosten terug te verdienen maar heeft er alle ver trouwen in dat dat zal lukken. Er is naar haar mening de komende jaren een opleving van de vraag naar zuinige en stille vliegtuigen voor korte afstanden te verwach ten. GROUW (GPD) Halbertsma BV in Grouw is van plan op zo kort moge lijke termijn weer te beginnen met de fabricage van deuren. Het is de bedoeling dat er in de deurenfabriek geleidelijk weer 50 mensen aan het werk kunnen. Directeur Jaap van Kleef en bewindvoerder mr. Pier Rietstra maakten dat gisteravond bekend, toen de gemeenteraad van Idaarderadeel una niem had besloten een kredietgarantie te verstrekken van 600.000 gul den. De Friesland Bank en de Friese Participatiemaatschappij nemen de financiering van de onderneming voor hun rekening met garanties van de gemeente en de provincie. Een en ander werd mede mogelijk door afspraken met de Amro-Bank, vroegere financierder van Hal bertsma. „Een unieke constructie", liet burgemeester mr. B. Holtrop gisteravond weten. De garanties gelden tot uiterlijk 31 december 1984. De Leidse Onderwijs Instellin gen begroette de afgelopen drie maanden meer dan vier duizend schoolverlaters die met een werklozenkorting van 25 procent aan een nieuwe cur sus zijn begonnen. PBNA in Arnhem, die eenzelfde opzet introduceerde, hield aan zes duizend reacties uiteindelijk twaalfhonderd studenten over. De verwachting van de PBNA is dat dit aantal nog zal oplo pen tot rond de tweeduizend cursisten. Negentig procent van de werklo ze schoolverlaters volgt een ge richte opleiding. Favoriet zijn de cursussen informatica, computerkunde, automatise ring en opleidingen die op het bedrijfsleven zijn afgestemd. Cursussen op medisch gebied komen op de tweede plaats. De student kiest bewust. Want sol liciteren is zinloos als je met le ge handen komt. Een verrassing was die enorme toeloop wel voor beide onder wijsinstituten. "Ik kan niet an ders zeggen dan dat dit onze verwachtingen ver heeft over troffen", aldus algemeen direc teur R. Sloos van de Leidse Onderwijs Instellingen. "En er komen nog altijd zo'n driehon derd aanvragen per week bin nen. Nu al kunnen we, wat ons betreft, met een gerust hart van een geslaagde actie spre ken. Zeker als je weet dat we op niet meer dan rond de dui zend nieuwe aanmeldingen hadden gerekend." Ogen open Of het louter en alleen aan de korting heeft gelegen dat zo veel werkloze schoolverlaters schriftelijk onderwijs gaan vol gen? LOI-directeur Sloos moet het antwoord daarop schuldig blijven. "Als ik naar al die tele fonische reacties kijk zeg ik ja. Voor praktisch iedereen was die korting aanleiding om naar de mogelijkheden te informe ren. Het verwerken van die stroom heeft ons overigens wel de nodige hoofdbrekens ge kost." Steuntje Een feit is dat de LOI en PBNA met hun actie samen wat aan de financiële barrière van stu deren doen. Voor veel werklo ze schoolverlaters met een mi nimuminkomen was dit net LOI-directeur R. Sloos bij de computerverwerking van het leerlingenbestand: opsteker. het steuntje in de rug dat ze no dig hadden om schriftelijk on derwijs te kunnen volgen. Het grote aanbod is daar een be wijs van. "Maar al hadden wij dit niet ge daan", denkt Sloos, "dan had den we toch wel een deel over de streep getrokken. Door die korting zijn we wat duidelijker in beeld gekomen. Misschien dat nu veel jonge mensen in de gaten krijgen welke kansen het schriftelijk studeren biedt. Dat ze het allemaal serieus menen blijkt duidelijk uit de keuze van de cursussen. Het leeuwe- deel is bereid om voor een baan te knokken. Een havo-di ploma is mooi. Maar wat moet je in deze tijd met alleen dit pa piertje op zak nog beginnen? Niks toch? Commercieel ge zien is dit voor ons een aardige opsteker. De andere kant is toch wel dat er in Nederland behoorlijk wat jeugd rond loopt waar pit in schuilgaat. Jonge mensen die, hoe dan ook, een baan willen hebben." Om voor de kortingsregeling in aanmerking te komen moet men tussen de 17 en 25 jaar zijn en als werkloze bij een arbeids bureau zijn ingeschreven. Wie ouder is komt niet in aanmer king voor de korting. Zij kun nen, aldus Sloos, bij de over heid om steun aankloppen. Diezelfde overheid doet in de ogen van de LOI en PBNA te weinig voor deze leeftijds groep. De actie van beide instituten heeft tot nog toe meer meisjes dan jongens gelokt. Vreemd is dit overigens niet. Juist in deze categorie zijn er meer meisjes dan jongens zonder werk. Sloos is enthousiast over de tot nu toe geboekte resultaten. "Er wordt hard gewerkt, het huis werk wordt zorgvuldig ge maakt." Boekhouden Een van die blokkers zonder werk is Henk Blaauwgeers uit Leiden. Na een vwo-opleiding ging hij farmacie studeren. Hij deed zijn doctoraal-examen. Kort erop brak hij de studie af, omdat hij zichzelf niet geschikt achtte om als apotheker door het leven te gaan. Henk meld de zich als cursist bij de LOI. Binnen drie maanden wil de Leidenaar proberen te slagen voor het diploma boekhouden. En dan? "Dit is nog maar de eer ste stap. Ik wil proberen MBA en later SPD te gaan doen. Als ik dat eenmaal in huis heb, denk ik wel aan de slag te kun nen komen. Kijk de kranten er maar op na: bijna dagelijks staan er wel advertenties in waarin medewerkers worden gevraagd met een MBA- of SPD-opleiding." Henk Blaauwgeers pakt zijn stu die energiek aan. Dagelijks zit hij vijf uur over de boeken ge bogen om zo snel mogelijk de opleiding te kunnen afronden. "Hoe eerder ik aan het werk kan', zegt hij, "hoe liever het mij is. Vandaar dat hoge stu dietempo." Om het regelmatig studeren te stimuleren stort de LOI de kor ting één keer in de drie maan den op de rekening van de cur sist terug. Daar staat wel de dwang tegenover dat er gere geld huiswerk moet worden in gezonden. PBNA heeft een iets andere rege ling. Wie zich als cursist bij het Arnhemse instituut inschrijft en aan de voorwaarden vol doet, krijgt direct al twintig procent reductie. Als de studie is afgerond, wordt de resteren de vijf procent overgemaakt. Drukmiddel Directeur opleidingen J. Beguin van PBNA daarover: "Het vooruitzicht op een extraatje bevordert de studie, denken wij. Zie het maar als een soort drukmiddel om vooral toch door te gaan. Het ministerie van sociale zaken heeft laten weten heel tevreden te zijn met dit initiatief. Watje niet uit het oog mag verliezen is, dat de cursist alleen maar gebaat is bij het voltooien van de studie. En niet alleen hij, maar ook wij. Het percentage afvallers valt overigens best mee. Zeker zestig procent maakt de studie af." Hoe je het ook wendt of keert, de korting die de LOI en PBNA verstrekken lijkt op een ver kapte subsidie. Een studietoe lage die. zo vinden de onder wijsinstellingen, eigenlijk het ministerie van onderwijs voor zijn rekening zou moeten ne men. Maar dat gebeurt slechts mondjesmaat in het schrifte lijk onderwijs. De cursisten worden wel op het spoor gezet van de mogelijkheden die het rijk te bieden heeft. Directeur Sloos van de LOI: "Het is toch hoogst opmerke lijk dat avondscholen waar de zelfde opleiding als bij ons kan worden gevolgd, wel subsidie krijgen en wij er helemaal niet voor in aanmerking komen? Eigenlijk zou het volwassenen onderwijs moeten werken zo als wij nu doen: achteraf geld geven als je een bepaalde pres tatie hebt geleverd. De avond scholen zullen met deze op merking niet blij zijn, maar ik denk dat de overheid een flink stuk goedkoper uit zal zijn als zij zo te werk zou gaan." Om nu al over resultaten te pra ten naar aanleiding van de kor tingsactie is het nog te vroeg. De prestaties die worden gele verd zullen nauwkeurig wor den genoteerd. Wat wil men er mee doen? "Dan gaan we maar weer eens opnieuw naar Den Haag. Dit is een goede basis om de zaak weer aan te zwen gelen. Medio volgend jaar breekt het moment van de waarheid aan", voorspelt Sloos. 'Vernietigde' besluiten opnieuw formuleren 4 Het dagelijks bestuur (kerkelijke term: moderamen) van de her vormde synode wil op de synode van maart volgend jaar de 'ver nietigde' synodebesluiten inzake Zuid-Afrika en Namibië op nieuw aan de orde stellen. "Er is zorgvuldige voorbereiding nodig om te komen tot herformulering van deze besluiten". Dat schrijft het moderamen in een nota waarin het verslag doet van zijn activiteiten na de laatste synode (juni dit jaar). De synode zal de ze nota zaterdaa bespreken. De hervormde commissie voor be zwaren en geschillen verklaarde in september een synodebesluit van november 1982 nietig. Dat besluit hield in, dat de synode zou blijven streven naar contac ten met bevrijdingsbewegingen, in het bijzonder het African Na tional Congress. De commissie voor bezwaren en geschillen oor deelde, dat het besluit kon wor den uitgelegd als een goedkeu ring van geweld. En dat zou in strijd zijn met de kerkorde. Ook het besluit dat de verwerking van uranium uit Namibië (door Zuid-Afrika bezet) door Euratom afkeurde, werd nietig verklaard. Tegen een uitspraak van deze com missie voor geschillen is geen be roep mogelijk. Toch verklaarde het dagelijks bestuur van de sy node onmiddellijk, dat de vernie tiging van de besluiten geen we zenlijke aantasting van het syno- debeleid inzake Zuidelijk Afrika zou betekenen. Het argument van de commissie dat het syno debesluit als legitimatie van ge weld kan worden uitgelegd is, volgens het moderamen, in strijd met de stukken en met de ter sy node gevoerde discussie. Misschien dat een andere formule ring van de gewraakte besluiten wél genade kan vinden in de ogen van de commissie. Geen basis meer voor gesprek Twee voorstanders van het Icto (Interkerkelijke Commissie Tweezijdige Ontwapening) heb ben bedankt als lid van de com missie 'vredesvraagstukken' bin nen de Evangelisch-Lutherse Kerk. Zij menen, dat er geen ba sis meer is voor gesprek. (De commissie 'vredesvraagstukken' heeft ten doel, het gesprek over dit onderwerp in de plaatselijke lutherse gemeenten te bevorde ren). Het Icto had ook de lutherse syno de om een zekere erkenning ge vraagd. De Lutherse Kerk doet officieel mee aan het IKV (Inter kerkelijk Vredesberaad), maar er zijn ook in deze kerk mensen die de IKV-visie afwijzen. Op grond daarvan maakt het Icto aan spraak op erkenning. De lutherse synode van begin no vember gaf die erkenning niet. "Kennelijk acht de top van de Lutherse Kerk de monopoliepo sitie van het IKV normaal", zo reageerde het Icto teleurgesteld. De twee die nu uit de lutherse commissie zijn gestapt vinden het argument van de synode dat er al een kerkelijke vredesbewe ging is en dat de kerk door deel te nemen aan het IKV in zekere zin al een keuze heeft gedaan niet overtuigend. Binnen het Icto bestaat een luther se werkgroep. Met deze groep gaan de twee bedankers zich nu inzetten voor 'echt beraad' op plaatselijk niveau. Beroepen. Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Den Haag-Loosduinen mevrouw drs. C. L. Kraan, kerkelijk werkster aldaar. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Krabbendijke J. de Pater Krimpen aan de IJssel. Offervaardig. De hervormden in Sliedrecht hebben binnen een week f275.000 extra bijeenge bracht voor herstel van het dak van hun Dorpskerk. De Monu- mentenwacht had geconsta teerd, dat de uiteinden van de kapbinten waren verrot. Er moest onmiddellijk worden in gegrepen. De kerkvoogdij had daar niet op gerekend; in de be groting was er geen ruimte voor. Toen ging er een brief naar alle leden. Met genoemd resultaat. Nieuwe voorzitter Bisschop James W. Malone van Youngstown (Ohio) is gisteren in Washington gekozen tot voorzit ter van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. Malone, die in 1945 priester werd en in 1968 bisschop, kreeg enkele ja ren geleden landelijke bekend heid door zijn pogingen om de sluiting van een staalfabriek in Youngstown te voorkomen. In een toespraak na zijn benoe ming tot voorzitter zei hij, dat hij ook in deze functie het evangelie in verband zal brengen met so ciale en economische vraagstuk ken. Malone volgt aartsbisschop John Roach van Minneapolis (Minnesota) op, die vooral rich ting heeft gegeven aan de maat schappelijke betrokkenheid van het Amerikaanse bisschoppen college. De nieuwe voorzitter had een groot aandeel in het herderlijk schrij ven van de Amerikaanse bis schoppen over de kernwapens. Daarin wordt het gebruik afge- Boetedoening. In een verklaring na hun najaarsvergadering her inneren de Ierse bisschoppen de rooms-katholieken in dit land er aan, dat zij de vrijdag als een dag van boetedoening in ere moeten houden. "Ook het nieuwe kerke lijk wetboek bekrachtigt de tra ditionele praktijk van boetedoe ning in de vastentijd en op de vrijdagen". Boetedoening houdt in: op vrijdag geen vlees eten, geen drank en amusement, niet roken, bidden in het gezin, naar de mis gaan of de kruisweg bidden en zieken en bejaarden bezoeken. Duizenden werkloze schoolverlaters hebben zich op het schriftelijk onderwijs gestort. Om dat de arbeidsbureaus weinig of geen geld meer beschikbaar hebben voor het bijscholen van jonge mensen zonder werk, hebben ze gretig in het aas gehapt dat de ze instellingen hun heb ben voorgehouden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17