"Nederland is er nog niet" "Je weet maar nooit wat er nog gebeurt" Verre reis met valse entreekaart Stand groep 7 DE ZIJL LGB- HZC DE ROBBEN Wedstrijd tegen Malta in Kuip? Ruime zege van Ierland Strooptocht Engelsen 9 Mirakel van Rotterdam99 voltrekt zichmaar: DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 Sport PAGINA 13 ROTTERDAM - Het 'heilige' resultaat tegen Spanje bracht niet alleen het hoofd op hol van de lijfelijk aanwezige supporters, maar liet ook de jeugdige Oranjeklanten let terlijk en figuurlijk doordraven. Vooral de jonge spelers van het Nederlands elftal die in de uiterst chaotische en lange slotfase van de interland net niet helemaal van de kook raakten, waren na de 2-1 van de Kuip nog zodanig op temperatuur dat ze zich in het voorjaar van 1984 al zien afreizen naar Frankrijk. Hoewel de kans op plaatsing voor de eindronden van het Europees voetbalkampioenschap door de winst van gisteravond uiteraard aanmerkelijk is vergroot, met een voordelig doelsaldo van plus zes en de thuiswedstrijd tegen Malta in het vooruitzicht, werden in de wilde vreugde over de winst echter wel een paar zaken vergeten. Kees Rijvers wees op de realiteit met het veelbeteke nende zinnetje: "We zijn er nog niet" en ook zijn collega Munoz zinspeelde er fijntjes'op met zijn opmerkingen. "Nederland heeft een elftal dat kan groeien, maar het is er nog niet". Nog even afgezien van het zinnetje dat de Spaanse bondscoach daar zonder een spier te vertrekken aan toevoegde ("Misschien heeft Malta wel een verrassing in pet to"), waren dat woorden met een dubbele betekenis. Oranje is er inderdaad nog niet. Niet in Frankrijk en zeker niet qua voet bal. ROTTERDAM (ANP) - De po litie heeft bij de ingangen van het Feyenoord-stadion in Rotterdam 22 mensen aangehouden, die in het be zit waren van valse plaats bewijzen. Dat deelde politie- voorlichter Van Wanum kort voor het begin van de wedstrijd Nederland-Spanje mee. De gedupeerden kwa men ondermeer uit Delfzijl (2), Laren (6), Rotterdam, Spijkenisse en Oud-Beyer- land. De KNVB had tevoren geschat dat er vijf- a tiendui zend valse kaarten in om loop waren. Bij alle ingan gen werd met behulp van ul traviolette straling extra controle uitgevoerd. Als het kaartje grijs bleef was het echt, lichtte het wit op, dan had men met een vals en treebewijs te doen. Voorts werden vijf venters verbaliseerd, die woeker prijzen vroegen voor de kaartjes. Een 19-jarige mili tair uit Wielingen werd aan gehouden omdat hij op dief stal van een kaartje werd betrapt. Natuurlijk: de vooruitzichten zijn goed en de prestatie staat er en mag er zijn. Na het 'wonder van Dublin' werd nu 'het mirakel' van Rotterdam bewerkstelligd. Qp zich knap tegen een ploeg die als de 'kampioen van het niet verliezen' te boek staat. Achter het tenslotte weer zaligmakende resultaat echter verborgen zich een aantal gebreken die moeilijk over het hoofd konden worden gezien. Zelfs niet als het anti voetbal van de laatste 25 minu ten wordt vergeten (want als in die periode anders was gespeeld met fatale afloop, zou de kritiek zeker zijn losgebarsten). Ook los daarvan, speelde het Ne derlands elftal slechts bij vlagen redelijk. De goals waren fraai. De wijze waarop Houtman direct naar 1-0 uithaalde bij zijn eerste kans, moet zijn clubtrainer Thijs Libregts op z'n minst te denken hebben gegeven. En de 'zwabbe rende' afstandsknal waarmee Ruud Gullit (hij weer) voor een bijna hysterisch supportersver- langen naar het eindsignaal zorg de, mocht er ook zijn. Maar al leen aan de doeltreffende uithaal van de reserve-spits van Feye- noord ging een aanval vooraf die voorzien was van inventiviteit (het overstapje van de grote uit blinker Willy van de Kerkhof); de manier waarop Gullit in het bezit was gekomen van de bal waarmee hij zichzelf andermaal tot matchwinner kon laten uit roepen, sprak boekdelen. Tegen alle principes in negeerde Gerald Vanenburg bij de daar aan voorafgaande actie de vrije positie van de overigens zeer zwakke Bud Broeken, die hij met een simpel passje naar het doel van Arconada had kunnen sturen. Inplaats daarvan draaide de tegenvallende Ajacied zich zelf vast in een web van Spaanse verdedigers, waaruit alleen nog te ontsnappen viel met een ver krampt achterwaarts tikje op de toesnellende Gullit. Die had nog een lichaamscorrectie nodig om de bal goed voor zijn rechtervoet te krijgen. Via het lichaam van een tegenstander zag vervolgens de 2-1 het kunstlicht. Toevalligheden Gevolg dus eigenlijk van een ree'ks van toevalligheden, die het voet bal van Nederland te vaak be paalden. Rijvers schreef dat toe aan de omstandigheden ("na tuurlijk hebben sommige jon gens een betere wedstrijd in de benen, maar nu was niets anders te verwachten"), maar of ze ook een beter tactisch inzicht in het hoofd hebben? Ruud Gullit heeft vernietigend uitgehaald en zal even later tot zijn genoegen constateren dat het leder achter Arconada in de Spaanse touwen terecht komt. Op dat gebied stak het gisteravond in elk geval allemaal niet sterk in elkaar, zoals vooral in het begin nadrukkelijk bleek. Omdat Gul lit aanvankelijk niet vaak op avontuur durfde te gaan, na twee vroege missers, en Willy van de Kerkhof als corrector toch paraat wilde blijven voor het geval de libero wel ging, liep Nederland langdurig met vijf verdedigers tegen de twee Spaanse spitsen Carrasco en Santillana. Het ging ten koste van de opbouw en aanval, die paradoxaal genoeg nog meer aan kracht verloor in de spaarzame gevallen dat Gullit (of Van de KerkhoD dan wèl tot een uitstapje besloot. Op die mo menten weken de middenvel ders naar de zijkant, om aldus ruimte voor de 'opkomers' te ma ken. Bij balverlies, wat geregeld voorkwam bij de al snel terugge- Nederland 7-11 (17- 6) Spanje 7-11 (12- 7) Ierland 8- 9 (20-10) IJsland 8- 3 3-13) Malta 6- 2 4-20) Programma Nederland-Malta (17-12) Spanje-Malta (21-12) zakte Vanenburg en de Koeman nen, werd het aldus getrokken gat niet gedicht, waardoor de Spanjaarden vrijheid van hande len kregen bij het uitverdedigen en het aanzetten voor de counter. De dit keer bepaald niet harde spe lers van Munoz, "we hebben on ze verziekte image hier verbe terd", controleerden dan ook driekwart van het treffen. Met gepolijster spel (Gordillo) en voornamelijk op het midden veld, want de counter oogde ge vaarlijker dan die in werkelijk heid was. De Spaanse gelijkma ker van Santillana was dan ook niet het gevolg van een aanval, maar viel uit een corner door een fout van Piet Schrijvers, die zich in de tweede helft overigens knap herstelde door Gallego van scoren af te houden. Sober Met hem kende ook de kern van Oranje de sterkste wedstrijdpe riode vlak na rust. De ruimte achter de definitief opgeschoven Gullit, werd toen wel gedicht on der leiding van met libero Van de Kerkhof. Met assistentie van Wijnstekers en de opvallend hard werkende Houtman, sleep ten die twee de ploeg erdoor. Gullit die zijn beperkingen nog steeds verlegt en "met zijn indi viduele kwaliteit, de doorslag gaf'(Munoz) en Van de Kerkhof die zijn beperkingen inmiddels kent en daarnaar handelde door sober corrigerend vertrouwen te brengen. Éénmaal ten koste van een gele kaart, na balverlies van Vanenburg, voor het overige su bliem in zijn eenvoud en koel heid. Zeker toen de rest het hoofd dreigde te verliezen in de extreem chaotische slotfase, waarin Rincon en Marcos (de beste man van de eerste onder linge confrontatie) invielen en Houtman 'en Boeve de definitie ve beslissing uitstelden tot het laatste fluitsignaal. Die missers werden in de euforie snel vergeten. Zoals ook Rijvers zijn aanvankelijke objectiviteit vergat, toen hij na afloop van de matige vertoning stelde: "We hebben de overwinning vooral in de tweede helft verdiend en ik denk dat we met het voetbal een paar stappen verder zijn. Er be gint van lieverlee een ploegje te komen en deze zege doet dat ploegje goed. Vooral de jonge ren, die hier onder hun kunnen hebben gevoetbald. Dat zal ook in hun competitiewedstrijden meespelen, waardoor ze verder kunnen groeien. Daar zullen we dan van kunnen profiteren als we naar Frankrijk gaan". Zover is het echter nog niet. De bondscoach vond zijn realiteits zin wat dat betreft opvallend snel terug, nu eerst Nederland en daarna Spanje nog tegen Malta (Foto ANP) moet spelen om de groepswinst op doelsaldo. Tegen de "kam pioen van de verliespartijen", nu plotseling de lotbepaler, die de 'thuiswedstrijd' tegen Nederland vorig jaar best in Aken wilde af werken, loeren de gevaren. Munoz rekent op een 'verrassing', maar zei er niet bij in welke van de twee wedstrijden. Rijvers wil met alles rekening houden. Hoe wel de voorsprong in doelsaldo zes goals bedraagt, concludeerde de coach, die hoopt dat Van Bas ten fit is voor de confrontatie mét Malta: "We zullen heel veel goals moeten maken. Drie zal niet ge noeg zijn: het aantal zal dichter bij de tien moeten liggen". Het zou niet voor het eerst zijn dat een ploeg met zo'n opdracht dichtslaat en de concurrent ver volgens wèl door ziet draven... PAUL DE TOMBE Waterpolowedstrljd donderdag 17 november aanvang 21.00 uur zwembad De Zijl. Aangeboaen door MERCASOL ROTTERDAM (ANP) - De offi cials van de KNVB en bonds coach Kees Rijvers hebben giste ren de wens te kennen gegeven de wedstrijd Nederland-Malta ook in het Feyenoord-stadion te willen afwerken. Het duel in de Kuip is dan op zaterdag 17 de cember. Vier dagen later treedt Malta in Spanje aan voor de laat ste wedstrijd in groep 7. LEIDEN (DPA) - Ierland heeft nauwelijks hinder ondervonden van de vele afwezigen in het elf tal dat tegen Malta moest aantre den. Ondanks 6 invallers kwam het team van trainer Hand tot een 8-0 overwinning tegen Malta. Bij rust was de stand 3-0. Doelpunten: Lawrenson (2), Brady (2), Stapleton, O'Callaghan, Shee- dy en Daly. LUXEMBURG (DPA) - In Lu xemburg is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden ge komen door toedoen van En gelse voetbalfans, die naar het groothertogdom waren gereisd voor het kwalificatie duel tussen Luxemburg en Engeland. Er ontstonden hef tige confrontaties tussen de politie en supporters, die alle perken te buiten gingen. De vandalen vernielden meer dan honderd auto's, plunder den winkels en vielen toeval lige voorbijgangers aan met ROTTERDAM - Er kan dus nog hard worden aangepoot in een natie, die kreunt onder de talloze stakingen, demonstraties, prik- en stiptheidsacties. In de Rotterdamse Kuip kraaide gisteravond het oproer tegen de Spaanse furie. Nog harder werkend dan bij de baas gooiden dik 57.000 oranjegezinden zich als 'twaalfde man' in de strijd tegen de dikwijls als erkende schoppers aangeduide voetballers van het Iberisch schiereiland. Uit de huiskamers gelokt door die opmerkelijke 3-2 winst op Ier land, waren ze uit stad en omme landen naar het stadion van Frits de Kimpe gekomen om die knul len van ome Kees naar de over winning te gillen, te schreeuwen en te krijsen. Een hele klus voor waar, zeker nu er ook nog geld voor moest worden meege bracht. Wat heet, bij elkaar zorg den de oranjeklanten voor een toprecette van ruim een miljoen gulden. Geen mens echter, die na afloop poen terug wilde zien van de KNVB voor de verleende bij stand. Niemand ook, die het in zijn hoofd haalde bij het sectie- bestuur aan te kloppen voor een andere vorm van honorering van de verleende steun, al was het dan maar een videorecorder. De 2-1 zege op "die Spanjolen" werd algemeen gezien als dé beloning voor de aanslag op de stemban den. geapplaudisseerd, toen Ruud Gullit gelijk een carottespelende biljarter de bal in de tweede ring dropte. In die ambiance ook kre gen de opvallend correct spelen de Spanjaarden de massale hoon over zich uitgestort bij zelfs maar het minste of geringste duwtje. Geheel in de roes van de actie 'Oranje moet naar Frankrijk' werd gisteravond uitsluitend voor het eigen cluppie gejuicht. 'Het publiek heeft ons geweldig gesteund", dankte aanvoerder Ben Wijnstekers uit naam "van alle jongens" de 'twaalfde man' voor de geleverde inspanningen tijdens de interland, die weinig fraai voetbal maar zovele andere attracties bood. Een geen enkele overtreding makende Antonio Goicoechea bijvoorbeeld. De 'slager van Bilbao', die kort gele den het ziekenhuis van Barcelo na aan klandizie hielp door de Argentijnse supervedette Mara- dona uit te benen, gedroeg zich in de Kuip als een verklaard te genstander van milieuvervuiling in de voetballerij. Wie niet beter had geweten, zou hebben ge dacht dat de Spaanse nummer 5 een in zijn vrije tijd tegen een bal schoppende welzijnswerker was. "Het viel me ontzettend mee, zo als die Goico-en-nog-wat me aan pakte", verbaasde ook zijn direc te tegenstander Peter Houtman zich na afloop over de 'vriendelij ke' benadering van de zo verfoei de Spanjaard. Met Houtman is meteen de tweede attractie van de wedstrijd ge noemd. De reserve van Feye- noord reageerde na 26 minuten al zijn frustraties af met een pe gel, die hem, zijn ploegmaten, Jan Publiek en zelfs zijn club trainer Thijs Libregts tot een aantal luchtsprongen noodde. "Tsjonge, wat gaf die goal mij een lekker gevoel". Loyaal De winnaar van de 'Zilveren Schoen' stelde zich ook na zijn verdienstelijke arbeid voor het Nederlands elftal loyaal op ten opzichte van Thijs Libregts. die hem bij Feyenoord al weken zit vlees laat kweken. "Best moge lijk dat ik zondag tegen DS weer op de bank moet gaan zitten. Dat doe ik dan. Ik kan er alleen maar alles aan doen om terug te ko men in het eerste". 'oetbalminnend Nederland JHfflBBfliHHHB dweepte gisteravond derhalve ?- weer eens met het tot voor kort r-.^ niet voor vol aangeziene Neder- H lands elftal. Kees Rijvers werd na drie jaar verguizing alsnog ge- H S3 doopt tot wereldcoach, hier en flH daar riekte het chauvinisme zelfs 1i ''j naar het nationalisme dat onze 1 geliefde Oosterburen zo welbe- 99 kend is. In die soms wat eng aan- jSL-JS m doende sfeer kon het gebeuren dat bij een 2-1 stand luid werd Na zijn 1-0 kreeg Houtman gister avond kennelijk het gevoel alles te kunnen. De Rotterdammer be moeide zich overal mee. Hij hield huis in het Spaanse zestienme ter-gebied, maar dook ook veel vuldig op in de omgeving van Piet Schrijvers als assistent van de verdediging. Indirect had hij in die hoedanigheid de hand in de Spaanse gelijkmaker door een corner te veroorzaken. Als een heer van stand belastte Juan An tonio Senor zich met de hoek- trap, met een keurig boogje zwiepte hij de bal voor het doel van Schrijvers. De 'Bolle van Zwolle', die eens als 'Beer van de Meer' zijn kooi dikwijls zo be kwaam wist schoon te houden, liet vervolgens in een moment opname zien waarom de cliché mannetjes onder ons hem tegen woordig het 'lek van PEC' noe men. Je zag 'dikke Piet' denken: "Zal ik nu wel of niet naar die bal gaan?" Piet besloot te blijven staan, "muchas gracias", zei San tillana en "Spanje, grote boeh" had "Hup Holland Hup" achter haald. "Ik slipte weg", poogde Piet Schrijvers zich te excuseren. Zijn uitglijej werd hem evenwel niet kwalijk gerromen. Het le gioen ging gewoon nog harder aan het werk. het onrecht van de 1-1 moest tenslotte uitgewist, nog inniger spande 'de twaalfde man' samen met "onze jongens". De aanmoedigingen inspireer den de vertrouwelingen van Rij vers, van wie Willy van de Kerk hof als "stofzuiger" naar grote hoogte groeide. "Ik weet ook niet waarom ik zo word omschreven. Het maakt me ook niet uit welke naam ze die rol van mij geven, zelfs niet op welke plaats ik moet spelen. Het belangrijkste voor mij is dat ik een shirt krijg met een nummer ónder de twaalf'. In de eerste helft posteerde Van de Kerkhof zich "op eigen initia tief' naast libero Ruud Gullit. "Want het zat achterin niet zo lekker", meende "ons" Willy. "Maar dat was helemaal niet de bedoeling", voelde Gullit zich gehinderd door de PSV-er. "Ge lukkig mocht ik in de tweede helft van Rijvers naar het mid denveld opschuiven, toen ging het beter". De tegenwoordige inwoner van Al phen drukte zich wat bescheiden uit. Want hij heeft met zijn twee goals in Ierland en zijn schitte rend gescoorde 2-1 in Rotterdam 'Oranje' vanaf een zijspoor op de rails naar het EK gerangeerd. "Toch waan ik me nu niet in Frankrijk. Eerst moeten we te gen Malta dat doelsaldo nog maar eens opkrikken", bedacht Gullit voorzichtig. "Ruud heeft gelijk", viel Wijnstekers zijn clubgenoot bij. "Spanje moet ook nog tegen Malta en je weet maar nooit wat er in zo'n wed strijd kén gebeuren". Toegespitst op die laatste opmer king moet het voor 'Bennie Wijn' een hele geruststelling zyn dat FC Groningen-voorzittcr Renze de Vries deel uit maakt van het sectiebestuur. Die kent immers sinds kort de internationale voet- balhandel en wandel op zijn duimpje... GERARD VAN PUTTEN bijlen en andere slagwerktui gen. Ze drongen zelfs een be jaardenhuis binnen en leef den zich daar uit. Een arts, die op weg was naar een pa tiënt, werd uit zijn auto ge sleurd en in elkaar geslagen. Zijn voertuig werd omge gooid. De Luxemburgse poli tie deelde via de radio mee, dat verscheidene agenten en relschoppers gewond zijn ge raakt. Hoeveel boosdoeners zijn gearresteerd is nog niet bekend. De schade loopt in de miljoe nen franken. De supporters gingen direkt nadat zij het zwaarbewaakte stadion van Luxemburg hadden verlaten tot in de nachtelijke uren op strooptocht. Uit angst voor de gewelddadige reputatie van Engelse voet balfans, hadden de autoritei ten 200 militairen opgeroe pen om de politiemacht te versterken. In het stadion pa trouilleerde oproerpolitie met wapenstok. De suppor ters hielden zich gedurende de wedstrijd evenwel koest, om later in de straten van de hoofdstad hun gram te halen. Dinsdag werden al zeventien Engelsen in België aange houden. Ruud Gullit, geflankeerd door Willy van der Kerkhof en Peter Houtman, was na afloop het middelpunt van de vreugde, die na afloop in het Feyenoord-stadion in alle hevigheid losbarstte.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13