Rietkerk biedt 3-jarig contract Kamer staat op behoud tandheelkunde Utrecht Problemen door staking PTT worden steeds groter Buitenlanders weten weinig van politiek nva L Hoop op akkoord groeit Anderhalf jaar cel geëist voor explosie Lubbers: hulde aan bonden en Rietkerk WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Binnenland PAGINA 5 De ambtenarenbonden eisen al ja ren dat de arbeidsvoorwaarden van het ovrheidspersoneel in vrije onderhandelingen moeten worden vastgesteld, zoals dat in het bedrijfsleven ook gebeurt. Momenteel bepaalt de minister eenzijdig de arbeidsvoorwaar den van de ambtenaren. Een eventueel 3-jarig arbeids con tract is voor de ambtenarenbon den een groot winstpunt. Het voorlopige akkoord kwam gis teren tot stand in een nieuwe overlegronde, waartoe de presi dent van de Haagse rechtbank de minister en de grootste ambtena renbond, de AbvaKabo, had ver plicht. De rechter stuurde hen naar de onderhandelingstafel te rug in zijn uitspraak in een kort geding dat de Nederlandse Orga nisatie voor Tijdschriften Uitge vers had aangespannen tegen de PTT. Ook de andere ambtena- rencentrales schoven gisteren HEERLE (GPD) - Met het tonen van de bereidheid om met de ambtenarenbonden ook te gaan praten over de arbeidsvoorwaar den voor de jaren na 1984 „heeft het kabinet iets ongewoons ge daan". Dat zei premier Lubbers gisteravond op een CDA-partij- bijeenkomst in het Westbrabant se Heerle. Lubbers noemde ae dag van gisteren daarom „een goeie dag". Lubbers sprak, samen met CDA- fractieleider Bert de Vries, op de eerste van vijf regionale CDA- bijeenkomsten waarop de partij leiding het kabinetsbeleid aan de achterban probeert te verkopen Om zo de teruglopende aanhang weer voor zich te winnen. De premier sprak „hulde" uit aan de ambtenarenbonden en minis ter Rietkerk omdat zij hebben af gesproken te zullen bekijken waar zij het met elkaar eens zul len worden, inplaats van tegen over elkaar te gaan staan. Lubbers gaat er vanuit dat de maatregelen die het kabinet voor 1984 getroffen heeft onvermijde lijk zijn. „Maar laten we dan pra ten over wat daarna bereikt kan worden". Lubbers deed een drin gend beroep op de verantwoor delijkheidsbeleving van de amb- tenarenorganisaties. Bij deze gesprekken zal ook aan de orde moeten komen welke offers ook in de jaren 1985 en 1986 nog draagbaar zijn, zei Lubbers. Hij hield de mogelijkheid open dat de uitkomst van dat beraad wel licht toch kan zijn dat het nodig WEERRAPPÖRTEN half bew 9 2 2 regenbui 8 3 2 zwaar bew 5 13 onbewolkt 9 11 regenbui 2 2 1 zwaar bew 10 6 2 regenbui 9 2 4 half bew 3 3 09 half bew 9 6 3 mist 1 1 2 geheel bew 00 00 0 zwaar bew 19 13 1 zwaar bew 18 12 3 motregen 2 1 3 onbewolkt 12 3 0 mist 1 1 2 sneeuw -1 -1' 02 geheel bew 2 10 sneeuw 2-2 4 zwaar bew 4-1 0 onbewolkt -1—9 0 zwaar bew 9 1 0 zwaar bew 6-3 0 zwaar bew 7 5 0 geheel bew 1-1 0 regen 13 11 9 regen 18 15 33 licht bew 00 9 00 mist 23 14 0 geheel bew -1-3 0 zwaar bew 13 6 0 half bew 6—3 0 zwaar bew 5 2 0 regen 13 5 11 onbewolkt 9 0 0 licht bew 4-1 2 zwaar bew -1 -3 02 zwaar bew 1-2 0 regen 22 16 11 zwaar bew 10 3 30 geheel bew 00 19 00 onbewolkt 22 13 0 zwaar bew 00 11 00 om de onderhandelingstafel aan. Het resultaat van het afgedwongen overleg is alom met instemming begroet. FNV-voorzitter Kok sprak van een 'moedgevende ontwikkeling, een uiting van een symbool om van alle kanten alles op alles te zetten om tot een op lossing van de problematiek te komen'. AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur zegde toe 'op een constructieve manier' te zullen streven naar een oplossing voor het conflict. Volgens Van de Scheur is het nog lang niet zeker dat het morgen tot een akkoord komt. De aangekondigde acties gaan gewoon door, maar zullen volgens de bondsbestuurder niet worden uitgebreid. Voorzitter De Jong van de ambtenaren bond van het CNV zei dat met een contract een einde zou ko men aan de tijd van de eenzijdig opgelegde arbeidsvoorwaarden. CNV-voorzitter Van der Meulen vond het bemoedigend dat de wordt de overneid in te krimpen, dus arbeidsplaatsen te schrap pen. „Maar ook daar zullen we het dan samen eens over moeten worden". Volgens Lubbers is momenteel sprake van een schokeffect. „Niet alleen vanwege de drie procent maar omdat wij nu ge dwongen zijn te gaan praten over wat over meerdere jaren moge lijk is". Lubbers zei nadrukkelijk dat de bereidheid om over 1985 en 1986 te gaan praten niet voort komt uit vrees voor de acties van de ambtenaren. Het kabinet staat volgens Lubbers voluit voor de keuzen die het heeft gemaakt. „We hebben ge kozen voor een zo groot mogelijk behoud van werkgelegenheid. We zijn ver gegaan bij het vragen van offers. Maar de offers zijn ge rechtvaardigd", aldus Lubbers. De korting van drie procent op uitkeringen en ambtenarensala rissen komt volgens hem ook niet voort uit een boekhoudkun dige visie op het beleid, maar „uit het sociale geweten van het kabinet". Economisch herstel noemde Lubbers een sociale plicht. In Heerle waren zo'n duizend CDA-aanhangers aanwezig. De bijeenkomst had een tamelijk ru moerig karakter omdat enkele tientallen protesterende ambte naren, die eerst voor de zaal had den gedemonstreerd, de toespra ken van Lubbers en De Vries re gelmatig onderbraken. Het kwam overigens niet tot echte in cidenten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Steeds meer mensen en bedrijven ko men door de staking van PTT- ambtenaren, die volgens een uit spraak van de Haagse rechtbank met hun acties mogen doorgaan, in moeilijkheden. De grafische industrie zegt door de stagnatie bij de postbezorging miljoenen- verlies te lijden; grote winkelbe drijven worden meer en meer ge confronteerd met gebrek aan contant geld en girobetaalkaar ten; problemen dreigen bij huu- ropzegging; en de kinderpostze gels staan nog steeds in grote pakken opgestapeld in Amster dam. Bij het Girokantoor in Leeuwar den en de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam werd gisteren de helft van het perso neel naar huis gestuurd omdat er door de poststaking geen werk voor hen was. De president van de Haagse recht bank M. R. Wijnholt heeft giste ren de eis van de Nederlandse Postorderbond en vijf postorder bedrijven aan de ambtenaren bond AbvaKabo om de acties bij de PTT onmiddellijk te staken niet ontvankelijk verklaard. De contouren van een overeen komst zichtbaar worden. 'Maar het is nog te vroeg voor al te gro te tevredenheid', aldus Van der Meulen. De uitkomsten van het ambtena- renoverleg zullen een belangrij ke plaats innemen in het gesprek dat een kabinetsdelegatie aan staande vrijdag heeft met de overkoepelde centrales van werkgevers en vakbonden in de Stichting van de Arbeid. Dit overleg zal duidelijk moeten ma ken in hoeverre het bedrijfsleven de lijn in het arbeidsvoorwaar denbeleid zoals die door de over heid wordt aangegeven, bereid is te volgen. De ambtenarenbonden hebben steeds geëist dat het overheids personeel en werknemers in het particuliere bedrijfsleven op ge lijke wijze worden behandeld. Het kabinet heeft na het afkondi gen van de salarisverlaging steeds gezegd dat een gelijke be handeling tot stand zou kunnen komen wanneer het bedrijfsle ven zichzelf gelijksoortige beper kingen zou opleggen. Voor een loonmaatregel die tot een derge lijke beperking zou dwingen, voelt de regering niets. In de uitgangsstelling van de bon den speelt mee dat ook in 1984 (het jaar van de salarisverlaging) sprake moet zijn van een gelijke behandeling. Waar minister Riet kerk de verlaging niet wil laten vallen, zal het driejarige contract zodanige andere bepalingen moeten gaan bevatten dat de sa larismaatregel van volgend jaar aanvaardbaar wordt. Er is de bonden veel aan gelegen met de minister tot een zodanige overeenkomst te komen dat ook werkelijk van een contract tus sen twee partijen sprake is. Tot dusver heeft het Georganiseerd Overleg toch altijd iets vrijblij vends gehad. Als het overleg niet tot overeenstemming leidde, was de minister bevoegd om eenzij dig de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel vast te leggen. Van dat soort dictaten hebben de bonden steeds afge- wild. In de afspraak die gisteren is ge maakt, wordt ervan uitgegaan dat voor de komende drie jaren slechts die arbeidsvoorwaarden van kracht worden waarover bei de partijen overeenstemming hebben bereikt. Het lijkt onont koombaar dat daarvoor zowel de minister als de bonden water bij de wijn doen. Minister Rietkerk liet gisteren evenwel duidelijk blijken dat de taakstelling van het kabinet voor de komende ja ren gehandhaafd blijft. Die houdt ook voor de jaren '85 en '86 aanzienlijke bezuinigingen op de salarissen van het overheidsper soneel in. rechter wees er op dat de postor derbedrijven de gelegenheid hebben gehad afgelopen vrijdag samen met de NOTU en een aan tal gedetineerden te procederen tegen de poststaking. De postor derbedrijven hebben zich toen echter van de lijst laten schrap pen. President Wijnholt zag geen rechtvaardiging voor het op nieuw inschakelen van de rech ter voor hetzelfde probleem. Wijnholt heeft de poststaking af gelopen vrijdag niet verboden. Op Nederland 1 was gisteravond van 6 uur tot de Sterreclame voor het journaal van 8 uur alleen het testbeeld te zien als gevolg van een actie van PTT-ambtenaren in het Audiovisueel Schakelcen trum te Hilversum. Volgens het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen (KVGO) werd de afgelopen weken in de grafische sector tussen de 25 en 50 miljoen gulden verlies gele den, vooral door de acties bij de PTT. Volgens het verbond ver liest de grafische bedrijfstak per dag minstens vijf tot tien miljoen gulden aan omzet omdat orders per post uitblijven en tijdschrif- DEN HAAG (GPD) - Een intensie ve voorlichtingscampagne moet de politieke kennis van de bui tenlandse werknemers vergro ten, voordat ze in 1986 voor het eerst aan de gemeenteraadsver kiezingen kunnen deelnemen. Anderzijds zullen de politieke partijen zich meer om de proble men van buitenlanders moeten bekommeren. Deze aanbevelin gen staan in een onderzoek dat in opdracht van de Rijksvoorlich tingsdienst is ingesteld door bu reau Veldkamp en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ruim 367.000 buitenlanders krij gen in 1986 voor het eerst kies recht bij de gemeenteraadsver kiezingen. De helft van hen woont in steden met meer dan 100.000 inwoners. Vooral Am- opgevraagd ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse recherche heeft gisteren in verband met de rellen tijdens de voetbalwed strijd Feyenoord-Tottenham Hotspur van 2 november bij Fotobureau Ton den Haan in Rotterdam 12 negatieffilms in beslag genomen. Eerder was beslag gelegd op televi sie-opnamen van de NOS en Veronica. De politie had het volgens Den Haan speciaal gemunt op fo tomateriaal van een steekpar tij in vak S, dat een aantal kranten voor publikatie heeft gebruikt. Hij heeft de politie daarvoor echter doorverwe zen naar de advocaat van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF). Den Haan heeft de advocaat de bewuste negatieven enige tijd geleden toegestuurd. Den Haan is er niet over te spreken dat justitie persfo to's voor een gerechtelijk vooronderzoek in beslag neemt. Hij zegt uit ervaring te weten dat een deel van de voetbalsupporters bij foto grafen verhaal komt halen. NVF-advocaat mr. R. J. Vies zegt dat hij de foto's, waar schijnlijk door de stakingsac ties bij de posterijen, nog niet heeft ontvangen. Hij wacht verder het moment af dat de politie zich bij zijn kantoor meldt. ten niet worden gedrukt.Grotere winkelbedrijven en warenhuizen die artikelen bij de klant thuis bezorgen, worden steeds meer geconfronteerd met gebrek aan contant geld en girobetaalkaar ten bij hun kopers. Gevolg hier van is dat de goederen weer mee terug worden genomen door de bezorgende chauffeurs.Ook ont staan door de PTT-staking pro blemen bij huuropzegging. De Nationale Woningraad heeft zijn leden geadviseerd de bepalingen ten aanzien van de opzegtermijn in de huidige situatie soepel te hanteren.Verder dreigt ernstige vertraging bij de aflevering van de jaarlijkse kinderpostzegels. Als gevolg van de acties bij de PTT staan alle kinderpostzegels nog in grote pakken opgestapeld in Amsterdam.De koeriers- en pakketdiensten die nu gouden tijden doormaken sinds de acties bij PTT, zijn niet echt blij met het grote aanbod van werk. „Er moet dag en nacht worden ge werkt, maar omdat het slechts een tijdelijke drukte betreft, zijn we er niet zo gelukkig mee", al dus een woordvoerder van de Nederlandse pakketdienst. sterdam en Rotterdam krijgen er veel stemgerechtigden bij: met elkaar goed voor zes raadszetels. De politieke kennis van die buiten landers blijkt echter gering te zijn. Slechts een kwart weet de naam van de burgemeester of kan aangeven wat in de gemeen te de grootste politieke partij is. Italianen en Spanjaarden zijn in het algemeen wat beter op de hoogte dan Turken en Marokka nen, zo heeft onderzoek uitgewe- Minister Deetman (Foto ANP) Een informatie-campagne onder de buitenlanders is volgens de onderzoekers „uiterst belang rijk" om het gebrek aan kennis onggdaan te maken. Ze hebben vastgesteld dat de buitenlanders stemrecht beschouwen als een duidelijke verbetering van hun positie. Zestig tot zeventig pro cent wil aan de verkiezingen deelnemen. Bovendien verlan gen vooral Turken en Marokka nen de benoeming van ambtena ren uit hun etnische groep. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil ondanks grote bezwa ren van minister Deetman (on derwijs) dat de studierichting tandheelkunde aan de Rijksuni versiteit Utrecht wordt gehand haafd. Met uitzondering van PvdA en Centrumpartij stemden alle fracties gisteren voor een motie van de CDA'er Lansink. Deetman had de motie eerder "met de grootste klem" ontraden. Lan sink weigerde haar gisteren ech ter in te trekken om een politiek conflict met de minister te ver mijden. Deetman zal nu binnen anderhalve week laten weten of en in welke mate hij aan de wen sen van de kamermeerderheid tegemoet kan komen. De minister heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat omwil le van een doelmatiger opzet van het wetenschappelijk onderwijs het aantal tandheelkundige fa culteiten moet worden terugge- braht van vijf naar drie. Nijme- Volgens het onderzoek hebben de buitenlanders weinig vertrou wen in de oprichting van eigen politieke partijen, omdat die meestal te weinig stemmen krij gen voor een zetel. Meer heil ver wacht men van eigen kandidaten op de lijsten van bestaande poli tieke partijen. De partijen moe ten daarmee rekening houden, aldus de onderzoekers. Die „etnische kandidaten" zullen een sterk op hun persoon gerich te campagne moeten voeren, die naar Nederlandse begrippen uit zonderlijk is. De onderzoekers stellen, dat een dergelijke cam pagne aansluit bij de politieke cultuur in het moederland. Dankzij het systeem van voor keurstemmen kunnen de buiten landse kandidaten bij de verkie zingen tot hun recht komen. Behandeling wetsontwerp tweeverdieners eind december DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van financiën is verontrust over het late tijdstip waarop de Eerste Kamer het wetsontwerp 'tweeverdieners' wil behandelen. De Senaat heeft gisteren beslo ten de behandeling van het wets ontwerp extra belasting tweever dieners extra belast zullen wor den, uit te stellen tot 28 decem ber. Het ministerie vreest nu dat de wet niet meer op tijd in het Staats blad kan worden gepubliceerd om op 1 januari van kracht te kunnen worden. Pas op 20 de cember wil de Senaat schriftelijk reageren op de voorstellen van staatssecretaris Koning (finan ciën) en zijn collega Kappeijne van de Coppello (emancipatieza ken). Het Eerste Kamerlid Christiaanse (CDA) deelde mee dat de Senaat in ieder geval wil weten wat de belastingplichtigen van de voor stellen vinden. Daarvoor zal de Eerste Kamer om schriftelijke en mondelinge reacties vragen. Mo gelijk zal in december ook nog een hoorzitting worden georga niseerd. Zoals bekend hebben beide rege ringspartijen in de Senaat grote bezwaren tegen de voorstellen van het kabinet, die erop gericht zijn gehuwden en ongehuwd sa menwonenden met meerdere in komens extra belasting te laten betalen. De maatregel moet in 1984 een half miljard opleveren. In een later stadium volgt een aanvullende maatregel, waarbij ook het voordeel wordt wegge nomen dat tweeverdieners heb ben dankzij de progressie in het belastingstelsel. De voornaamste bezwaren in de Senaat betreffen de tijdsdruk waaronder het wetsontwerp door de Kamer moet worden be handeld, de geringe mogelijk heid om het weg te stemmen en de dreigende aantastingen van de persoonlijke levenssfeer. In de Tweede Kamer kan het kabi net in ieder geval rekenen op de steun van beide regeringsfrac ties, en mogelijk ook van de PvdA. Deze fractie bepaalt pas in de loop van de week het defini tieve oordeel. Morgenavond wil kamervoorzitter Dolman over het wetsontwerp stemmen. STARFIGHTERS - De levering van 23 door de Nederlandse luchtmacht afgedankte Starfigh- ters aan Turkije gaat door. De Tweede Kamer verwierp giste ren moties van de PvdA'er Van den Bergh en de PSP'er Van der Spek die uitstel en niet-doorgaan van de levering beoogden. De re geringspartijen en klein rechts stemden tegen. gen en Groningen mogen blijven bestaan, Utrecht moet verdwij nen en de beide Amsterdamse universiteiten moeten nauw gaan samenwerken, aldus de mi nister. Als doekje voor het bloeden wil de minister Utrecht een tandheel kundig centrum voor "bijzonde re gevallen" geven en de Utrechtse faculteit volgend jaar nog een keer toestaan zestig stu denten aan te nemen. De Kamer vindt echter in meerderheid dat de patiëntenzorg in midden-Ne derland op die manier onvol doende is geregeld. Voorzitter dr. L. Ginjaar van het bestuur van de Utrechtse univer siteit liet gisteren in een eerste reactie blijken het nog te vroeg te vinden om te juichen. "De minis ter heeft niet gezegd dat hij de motie zal uitvoeren, alleen dat hij er rekening mee zal houden bij zijn definitieve beslissing. Ik ben benieuwd wat daar uit komt", al dus Ginjaar. ADVERTENTIE van eenv dvies -laten op hun kwahtci i begeleiding. De NVA is uw verzekering Voor het beste advies. DEN HAAG (GPD/ANP) - De hoop op een akkoord over de ambtenarensalarissen van volgens jaar is sterk toegenomen na het gisteren gevoerde overleg tussen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de ambtenarenbonden. Rietkerk heeft de bonden een contract aangeboden waarin de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel voor 3 jaar worden vastgelegd. Delegaties van de bonden en het ministerie zullen vandaag en morgen nagaan wat de mogelijkheden voor zo'n driejarig contract zijn. Morgenavond zal er verder over worden onderhandeld. Minister Rietkerk en AbvaKabovoorzitter Van de Scheur schudden elkaar de hand vlak voor het overleg dat gisteren tussen ambtenarenbonden en regering werd gevoerd. De bondsbestuurder kon het niet laten nog even het 'belerende' vingertje te heffen. Persfoto's voetbalrel door politie AMSTERDAM (GPD) - „Het misdrijf wist zijn eigen sporen uit. Veel vragen zijn onbeantwoord gebleven". Tot die conclusie kwam de Am sterdamse officier van justitie mr. G. J. M. Goes gisteren in de zaak tegen de 41-jarige cultureel-antropoloog H. W., wiens woning in de Quellijnstraat in Amsterdam in 1980 door een explosie en brand werd verwoest. Mr. Goes eiste anderhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf tegen W. wegens het in bezit hebben van metalen flessen met een explosief mengsel. W. is weliswaar niet schuldig bevonden aan de explosie, maar voor de officier van justitie staat vast dat hij een of meer bommen had en die te lang heeft laten staan. W. werd ook schuldig bevonden aan het onrechtmatig bezit van twee pistolen en valse identiteitspapieren die hij tijdens zijn aanhouding twee dagen na de brand bij zich had. Mr. C. F. Korvinus, die samen met mr. G. Mols de verdediging van W. voerde, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt omdat er geen bewijs is verkre gen over de plaats, de aard en de oorzaak van de brand en de ontploffin gen. „De brandweer had de slangen nog maar net opgerold of de politie wist al wie de mogelijke daders van de brand waren: W. en zijn vriendin B. werden vanaf 17 juni door de politie gezocht als verdachten van brand stichting en het voorhanden hebben van explosieven", aldus mr. Mols. Hij noemde die verdenking onterecht, omdat die was gebaseerd op de „antecedenten" van W. en op de omstandigheid dat hij onvindbaar was. Op het moment dat W. is aangehouden bestonden er onvoldoende aan wijzingen voor een verdenking. De beide advocaten hebben veel kritiek geuit op het slordige politieon derzoek. Met name zou geen onderzoek zijn gedaan naar de gasflessen uit de loodgieterswerkplaats op de bëgane grond, noch naar de gasap- paratuur op de overige verdiepingen van het uitgebrande pand. De verdachte zelf ontkende dinsdag in zijn laatste woord dat hij op zijn etage springstoffen bewaarde. De rechtbank doet op 29 november uitspraak. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Maliorca Malta München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5