'Je kunt andere vrouwen heel veel ellende besparen' Milieu-organisaties houden manifestatie Cytologisch laboratorium doet twaalf jaar onderzoek baarmoederhalskanker DE NATUUR ALS BUUR "AGINA4BÜJ5IC Leiden LEIDEN - Als één van de eersten in Nederland is zij in Leiden begonnen met het opzetten van een laboratorium voor onderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij nam personeel in dienst - alleen vrouwen - leidde ze op en zorgde ervoor dat hun kinderen in een crèche konden worden ondergebracht. Na twaalf jaar heeft de opricht ster en directeur van het Leids Cytologisch Laborato rium, dr. Mathilde Boon, onlangs haar werkzaamheden overgedragen aan Josefien Alons-van Kordelaar. Tijdens haar studie in Amerika aan de universiteit van Ann Arbor in Michigan, een wereldbekend centrum op het gebied van kankeronder zoek, maakte ze kennis met de verschillende vormen van baarmoeder- kanker. Toen Mathilde Boon in 1969 terug kwam schrok ze ervan dat hierover in Nederland nog zo weinig bekend was. Uitstrijkjes van de baarmoederhals werden nauwelijks gemaakt. Getrainde analistes die in die uitstrijkjes kankercellen konden ontdekken, moesten met een loep worden gezocht. En van een bevolkingsonderzoek was nog hele maal geen sprake. Dertien jaar later is er heel wat veranderd. De 42- jarige patholoog-anatoom heeft daarin een belangrijk aandeel gehad. In 1969 begon ze in samenwerking met de laboratoriumschool 'Rijnland' een opleiding tot cytologisch (celleer) analiste. In die jaren was het aanbod van mensen met de juiste vooropleiding te gering om de groeiende vraag naar cytologisch analiste te beantwoorden. Na een artikel in een Haagse krant stond de telefoon niet stil. Allerlei vrouwen met verschillende vooropleidingen, maar met een behoorlijke kennis van de Engelse taal en belangstelling voor de medische vakken konden zich aanmelden. Na een selectie werd een twintigtal dames onderwezen in het beoordelen van preparaten. "Het is boeiend werk voor vrouwen die veel gevoel voor kleuren en vor men hebben", vertelt An Metzelaar. Zij was de eerste die zich aanmeld de voor de opleiding en werkt zoals vele vrouwen van het eerste uur nog steeds op het 'lab'. "Bovendien", vult ze haar verhaal aan, "geeft dit vak je ongelofelijk \^el voldoening als je bedenkt hoeveel ellende je andere vrouwen kunt besparen". In later jaren, toen het aanbod van analisten in spe voldoende was, kwam er een eind aan de mogelijkheid niet-analisten op te leiden. door Saskia Stoelinga Het onderzoek naar baarmoeder halskanker is alom bekend: het doel is vroegtijdig kanker aan de baarmoedermond te ontdekken; als het snel genoeg wordt gesig naleerd is genezing praktisch al tijd mogelijk. Bij het maken van een uitstrijkje wordt er met een houten spatel wat slijm van de baarmoedermond afgenomen en op een microscoopglaasje uitge streken. Deze handeling is abso luut pijnloos en duurt hooguit vier vijf minuten. Op het Cytologisch Laboratorium, gehuisvest in drie gerestaureer de wevershuisjes aan de Groe- nesteeg, zijn inmiddels 650.000 uitstrijkjes van vrouwen onder zocht. Het is het op één na groot ste cytologisch laboratorium van Nederland, telt 25 parttime me dewerksters en op gezette tijden een, soms mannelijke, stagiaire. "Om dat baantje wordt gevoch ten, want analisten die in het Leids Cytologisch Laboratorium hebben gewerkt zijn zeer gewild op de arbeidsmarkt". Niet alleen de kwaliteit van het werk werd door Mathilde Boon in de gaten gehouden, maar ook heeft ze steeds gedacht aan de carrière van de vrouwen die er werken. Om het mogelijk te ma ken dat haar medewerksters na een vruchtbare zwangerschap weer op hun stek konden terug keren, richtte ze de kindercrèche 't Konijn op. Vele kinderen wer den daar opgevangen. En nog is "t Konijn', ondergebracht in de voormalige Barbaraschool aan het Levendaal, een goedlopende creche, hoewel de dames van het cytologische laboratorium daar nauwelijks meer gebruik van hoeven te maken. De kinderen die eertijds in het"t Konijn' ver bleven, zitten nu op de middel bare school. Langzamerhand is het laborato rium, sinds 1974 ondergebracht in een bv, uitgegroeid van een buurtwinkel tot een supermarkt. Boon: "Dit is heel geleidelijk ge gaan. De mogelijkheid om een uitstrijkje te laten maken werd met het jaar bekender. Niet al leen wij gingen op pad om de uit strijkjes te maken, maar ook de midden, geflankeerd door hun medewerksters, de komende en gaande directeur van het Leids Cytolo- boratorium. Links: Josefien Alons Van Kordelaar en rechts: Mathilde Boon. wijde, omgeving op hun vrije za terdag voor de deur van het cyto logisch laboratorium te trappe len. Ze waren uitgenodigd om eens te kijken wat hier nu alle maal tot stand komt. Volgens Metzelaar is dat weer een typi sche "Boon-actie". "Juist dok tersassistenten moeten weten" zegt Boon, "wat er in zo'n labora torium gebeurt, omdat zij feite lijk een sleutelpositie in de huisartsenpraktijken hebben". De patholoog-anatoom die nog niet precies weet waar ze zich de ko mende tijd op gaat toeleggen, vond dat haar opvolger beslist een vrouw moest zijn. "In zo'n pure vrouwengemeenschap kun je alleen een vrouw als baas heb ben. Daarom ben ik verrukt over het feit dat het mij is gelukt haar te vinden. Dat was beslist geen eenvoudige opgave omdat er in Nederland maar circa vijf vrou wen zijn die de juiste papieren hebben voor deze functie". Voor ieder van de medewerksters geldt dat het werken in het labo ratorium een onmiskenbare stempel op haar leven heeft ge drukt. In het boek dat zij voor het tienjarig bestaan van het la boratorium voor de directeur maakten leest men bij voor beeld: "Mijn leven zonder het lab zou misschien wel minder in spannend zijn, maar ook beslist saaier". LEIDEN - Onder het motto 'Uw stad, Uw milieu', houdt de Ver eniging Milieudefensie, afdeling Leiden, met ingang van donder dag een manifestatie in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Tijdens de manifestatie zal een groot aantal Leidse milieu-orga nisaties met een standje aanwe zig zijn. Van de Waddenvereni ging tot 'Lekker Dier' en van Re- pelsteel tot het energiecomité Rijnland. Ook een drietal ge meentelijke directies en weten schappelijke instellingen op mi lieugebied zullen zich presente- De manifestatie begont donder dagavond om acht uur, waarna wethouder Waal omstreeks acht uur de officiële opening verricht. Hem zal dan de vernieuwde 'Her- gebruikfolder' worden aangebo den. Vrijdag zal de manifestatie in De Waag vervolgens van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend zijn, zaterdag van tien tot zes uur. Bedoeling van de manifestatie is de Leidenaars bekend te maken met alle groeperingen die hier met het milieu bezig zijn. Daar toe zijn overigens niet alleen standjes aanwezig. Ook zijn er tentoonstellingen van - onder meer de Stichting Energie An ders, wandplaten, dia-series en zelfs films. In de film 'Mensen werk' van de provincie wordt bij voorbeeld getoond wat deze overheid aan het milieu doet. Vrijdag is de manifestatie speciaal geopend voor jongeren. Er is dan kinderopvang, een tekenwed strijd en scholen kunnen een rondleiding krijgen langs de ma- nifestie. Bovendien zal er een poppenspel over het milieu wor den opgevoerd. Scholen die een rondleiding willen, kunnen daar over inlichtingen krijgen via de telefoonnummers 146335, 133480 en 125657. Overigens kreeg de vereniging voor de manifestatie geen subsi die van de gemeente: deson danks zal de toegang tot het Waaggebouw gratis zijn. ken, maar een behulpzame en kundige directeur, die je liet zien hoe boeiend het vak is". Sinds 1973 werden bevolkingson derzoeken uitgevoerd door het laboratorium. In 1977 kreeg het Leids Cytologisch Laboratorium te maken met net grote gesubsi dieerde landelijke bevolkingson derzoek naar baarmoederhals kanker. Dit betekende dat in drie jaar alle vrouwen tussen de 35 en 65 jaar moesten worden 'uitge streken'. Het opkomstpercenta ge is hoog; ruim negentig pro cent van de vrouwen in de regio Leiden wordt gecontroleerd. Mathilde Boon schrijft dit toe aan de goede 'infrastructuur' in de regio. Met enige zelfspot komt voor de tweede maal dit "dure" woord uit haar mond. "Door de goede contacten en voorlichting waren er maar weinig vrouwen die angsten hadden of de nood zaak er niet van inzagen. We stonden zonder problemen in de meest bizarre lokalen uit te strij ken. Doordat leden van de lokale vrouwenverenigingen meehiel pen, en doordat altijd dezelfde dames van het laboratorium de uitstrijkjes maakten, heeft het bevolkingsonderzoek voor de deelnemers iets heel eigens en vertrouwds gekregen". Epidemie Hoe belangrijk is zo'n onderzoek nu? "Heel belangrijk. In" 98 pro cent van de gevallen is er hele maal niets aan de hand. Baar moederhalskanker is, mits in een vroegtijdig stadium opgespoord, de enige vorm van kanker die door een kleine ingreep kan wor den verholpen. De vrouwenkli nieken van de drie ziekenhuizen in de Leidse regio hebben zich er de laatste jaren op toegelegd de ingreep zo weinig mogelijk be lastend te maken voor de vrouw. Dit dank zij de vele nieuwe tech nieken". "Natuurlijk, een bevolkingsonder zoek geeft geen garantie voor de individuele vrouw dat zij de ziek te nooit zal krijgen of dat je de ziekte kunt uitroeien, maar dat het nuttig is staat voor mij vast. Het onderzoek wordt zelfs hoe langer hoe belangrijker, omdat naar onze ervaring en uit verha len van de medische pers blijkt dat bij vrouwen die nog niet zijn onderzocht de ziekte de laatste jaren sterk toeneemt. In het lei dinggevende tijdschrift de 'Bri tish Medical Journal' wordt zelfs gesproken over een epidemie". Van begin af aan heeft Mathilde Boon ernaar gestreefd alles op het gebied van het onderzoek naar baarmoederhalskanker te registeren. "Wij hebben nu van de afgelopen twaalf jaar een schitterend overzicht, mede door de goede samenwerking met an dere laboratoria". Niet zonder trots vertelt ze dat deze docu mentatie voor allerlei weten schappelijke doeleinden wordt gebruikt. Niet alleen door bui tenstaanders, maar ook door de mensen van het laboratorium. Over de hele wereld houden me dewerksters van het Leids Cyto logisch Laborartorium lezingen over de onderzoekingen van het laboratorium. Ook publicaties in internationale tijdschriften zijn geen uitzonderingen. Metzelaar: "Er gebeurt hier veel, heel veel" Stempel Onlangs nog stonden bijna hon derd doktersassistenten uit de huisartsen stuurden hun uit strijkjes op om ze door ons te la ten onderzoeken". Wekker "De infrastructuur van zo'n bedrijf moet goed zijn", zegt ze gedeci deerd. "Dit betekent dat je effi ciënt en goedkoop moet werken. Van begin af aan hebben wij sa mengewerkt met vrouwenver enigingen. Dat zijn je belangen groepen; het contact daarmee moet optimaal zijn". An Metze laar moet bekennen dat haar 'meéster' daaraan steeds heel streng de hand heeft gehouden. "We leerden op snelheid werken met een wekker naast ons. Dat ging subliem. Er stond geen dik ke professor op je vingers te kij- De opening destijds van kindercrèche 't Konijn'. Directeur Boon zorgde ervoor dat de vrouwen die dat wilden, konden blijven werken. De kinde ren konden naar deze door haar opgerichte crèche. (Foto Frans Rombout) Scouting Enige opmerkingen bij een bericht uit het LD van 8-11 jl., over het al dan niet subsidiëren van Scou ting door de gemeente Leiden. Het gaat om een subsidie van 10 per lid. Dit geld zou uit een potje moetén komen dat 'kinderop vang in Leiden' heet. Is het niet heel erg vreemd dat dit geld van de ene kinderopvang (Scouting) naar de andere kinderopvang (speelzalen) overgeheveld gaat worden? (Als de plannen van de linkse partijen doorgaan). En bij die speelzalen betreft het dan óók nog een experiment. Scouting draait al helemaal op vrij willigers en ik geloof dat het werken in een speelzaal en het leidingslid zijn bij een scouting groep allebéi, of allebei niet, re creatief genoemd mogen wor den. Scouting is voor heel veel kinderen in de leeftijd van zes tot twintig jaar een opvangende, opvoeden de en, inderdaad, recreatieve vrijetijdsbesteding. Gelukkig maar; ik ben ervan overtuigd dat dit mèt of zonder het tientje zo blijven zal. Het is alleen erg jammer dat de PvdA, CPN, PSP en PPR het be lang van een betaalde baan gro ter achten dan het steunen van kinderopvang, waarvoor deze pot toch in eerste instantie wel bedoeld is. Mijn indruk van de raadscommis sievergadering is dat er van de zijde van de bovengenoemde partijen weinig kennis van en weinig waardering voor het rei len en zeilen van Scouting is. Ze zijn bij deze uitgenodigd; op een zeildag of een troepsmiddag. Of als we de Kaag schoonmaken, of assisteren met de 3-oktoberfesti- viteiten. Namens de zeeverkenners Helen Suijker Witte Singel 94 Leiden Aarding Ik zou graag willen reageren op de reactie van mevrouw Van der Pouw Kraan, directrice van het Leidse Aardingsbedrijf, in de krant van 3 november (rubriek STEEDS), artikel 'Ontaard'). Die reactie slaat nergens op. Ik heb NIET geprotesteerd tegen de lengte van de aarddraad en de re kening van 361 gulden. Wél was er toegezegd en goedgevonden dat er EÉN aarding op twee wo ningen zou komen in onze straat. Toen het personeel kwam, werd de vrouwen verteld dat er een grote breekpartij zou plaats vinden, als ze dat zo wilden hebben. Ze gin gen daarop overstag. Nu kan ie dereen op nummer 76-78 gaan zien dat er helemaal niet is ge broken, integendeel. Op num mer 76 is een paar jaar geleden al een aarddingspen geslagen en deze voorziet, door het boren van een gaatje, de buren van een aar- dingsdraadje. Om terug te komen op de reactie van mevrouw Van der Pouw Kraan, dat de mensen vinden dat ze opgelicht worden: dat vinden wij zeker. Want de feiten zijn hier overduidelijk en niet alleen op de nummers 68, 70, 72 en 74. Ik weet nog meer straten waar in el ke woning apart is geaard. Mensen in Leiden en omstreken, let op uw portemonnee, want die is tegenwoordig toch al zo gauw leeg. C.J. Kleyweg Evertsenstraat 74 Leiden C en A (4) Moet C en A nu uit Leiden? Is dat nu echt niet te vermijden? 60 jaar August en Claus die hebben het toch bewezen dat Leiden niet zonder C en A kan leven. Huilen laten jullie het publiek. Leiden is toch al zo ziek. Mevr. Smit Boshof 17 Leiden Ambtenaren "Publiek koelde woede op politie" stond er vorige week in de krant bij het verslag over de blokkades van wegen en bruggen door Leidse ambtenaren. Terecht deed het publiek dat, om dat het onder meer de taak van de politie is om verstoring van de openbare orde te voorkomen. De politie deed dit niet, nee, zij maakte deze actie mogelijk. Het is dus niet juist dat de politie1 ongelijkt doet over de door haar ondervonden agressie. Het is agressie die ze uitgelokt hebben. Deze ambtenaren lijden duide lijk aan zelfoverschatting, ze hebben niet de goodwill die ze dachten te hebben. Bovendien vind ik dat deze krant veel positiever had moeten schrijven over de actie van de winkeliers dan over de ambtena- renactie. Zij stonden veel meer in hun recht. A.L. Hagedoorn Hoefstraat 50 Leiden Grenada Wat jammer voor onze sportmen sen dat zij nu weer niet naar de Olympische Spelen kunnen. Ik neem tenminste aan dat de ko mende zomerspelen in Amerika zullen worden geboycot, want anders zou men met twee maten meten en dat zou onze geloof- wardigheid in de derde wereld niet ten goede komen, lijkt mij. Toen de Sovjet-Unie in 1956 een haar niet welgevallig bewind aan haar grenzen omverwierp gingen wij niet naar Melbourne, toen de Sovjet-Unie ingreep in Afghanis tan boycotten wij de Spelen in Moskou, nu Amerika een haar niet welgevallig regime op een eiland, ruim duizend km. van haar grenzen, omverwerpt kan men toch niet anders doen dan dezelfde maatregel treffen? Het zou toch ook óns rechtvaardig- heidgevoel te kort doen als wij dit nalieten? Bovendien zou een dergelijke maatregel het Amerikaanse volk, dat volgens een opiniepeiling in grote meerderheid achter deze invasie staat, tonen dat een groot deel van de wereld er anders over denkt en geschokt is door 'deze agressie. Het zou ontstellend zijn als men van een bondgenoot daden tole reerde die men van de andere partij heftig afkeurt. Zou een Olympisch deskundige hier eens op willen reageren? I. van Voort Appelstraat 8 Leiden 'De natuur als buur', luidt de naam van de nieuwe rubriek die één keer per week op deze plek verschijnt. De Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch stuiten tijdens wandelingen door de stad geregeld op allerlei interessante natuurverschijnselen, waar de 'gewone' Leidenaar dagelijks voorbijrijdt of wandelt zonder het te beseffen. Natuurverschijnselen die zij aantreffen van pakweg Tuin- stadwijk tot Groenoord. Vandaag deel vijf: over smakelijke reuzenpaddestoelen, die soms echter de vervelende gewoonte hebben nogal wat gif op te slokken. De reuzenbovist, Langermannia gigantea is een paddestoel die zijn naam zeker eer aandoet. De doorsnee van een flink, vol wassen exemplaar kan maar liefst 80 cm bedragen. Als je ze in het weiland ziet, zou je den ken dat iemand één of meer grote, witte voetballen heeft la ten liggen. Door de grootte worden ze niet snel over het hoofd gezien en ieder najaar verschijnen er in alle kranten foto's van dergelijke reusachti ge exemplaren. Uiteraard kan uw Leidsch Dagblad hierbij niet achterblijven. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch ken. Zoals zoveel paddestoelen nemen reuzenbovisten giftige stoffen uit de bodem op, zoals zware metalen. Sommige zwa re metalen, bijvoorbeeld kwik, worden zelfs selectief opgeno- Enkele weken terug stond er op de hoek van de Engelendaal en de Willem de Zwijgerlaan in Leiderdorp een heksenkring van maar liefst zestien exem plaren. Nu is het een soort die graag in grazige wegbermen staat, maar een grote heksen kring bij een dergelijk druk verkeersplein is toch wel uit zonderlijk. De paddestoelen zijn hier al die tijd blijven staan. Dit is ver moedelijk te danken aan het feit dat er alleen gemotoriseerd verkeer langskomt, de rijweg is ter plekke verboden voor fietsers en voetgangers. De reuzenbovist is goed eetbaar, zolang de vruchtlichamen nog vers en van binnen geheel wit zijn. Bij ouder worden, worden ze bruin en smaken ze niet meer lekker. Het is alleen niet verstandig om ze voor de consumptie te ver zamelen langs drukke autowe gen of bij chemische fabrie- Een reuzenbovist kan tot 20 mg kwik per kg. bevatten en dat is 50-60 keer zoveel als een kg. grond waarin de paddestoel groeit!. Het zal iedereen duide lijk zijn dat het inderdaad niet zo verstandig is om langs grote wegen ed. reuzenbovisten te verzamelen. Misschien kunnen we ze nog gebruiken om gifbel ten op te sporen.... In sommige jaren is de reuzenbo vist algemener dan in andere jaren. In goede bovistenjaren worden ze regelmatig bij de groenteboer of op de markt te koop aangeboden. Alleen niet onder de naam reuzenbovist, maar onder de naam reuzen- champignon of reuzenweide- champignon, anders worden zé niet verkocht. Wij Nederlan ders zijn immers niet zulke grote paddenstoeleneters Een paddestoel verspreidt zich door middel van sporen. Deze worden bij bovisten inwendig, binnen in de bol, gevormd. Bij rijpheid scheurt de bol open en kunnen de sporen ontsnappen. Het aantal sporen per paddes toel is gigantisch groot, een volwassenen reuzenbovist kan enkele miljarden sporen bevat ten. Ze worden verspreid door de wind. Daar de paddestoel vrij strenge eisen aan zijn groeiplaats stelt, is het noodza kelijk om veel sporen te vor men en ze goed te verspreiden. Voor de verspreiding heeft de reuzenbovist een effectieve methode. Als de sporen rijp zijn, laat de gehele paddestoel los van de grond. Bij een flinke wind wordt de hele bol wegge blazen, net zoals u dat kent van het tumbleweed uit de wes tern-series op de televisie. Als de sporen op een geschikte groeiplaats belanden, groeit er nieuw schimmelweefsel uit en worden er in het najaar nieuwe reuzenbovisten gevormd. Blijkbaar is het kruispunt En- gelendaal-Willem de Zwijger- laan zo een goede groeiplaats. Misschien staan ze er nu nog wel. Kijkt u er eens naar als u er met de auto langskomt, nu -of anders volgend jaar. Reuzenbovisten bij de hoek Engelendaal. de Willem de Zwijgerlaan en het (Foto In den Bosch)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4