Nieuwe bruggen in centrum geliefd bij langzaam verkeer Weer blokkades van stadhuis en stadsbouwhuis Voortbestaan nog onzeker Het beleid van de regering is niet eerlijk en niet sociaal! Ambtenaren herhalen actie .,Mri iHii; rt min'mi.il Gebroken arm Prijsverhoging paspoort Verkoop kinderpostzegels Sen niet Jceiemk btadkheeld Misdrijf? Miljoen voor onderzoek vrouwen studies Sint komt zaterdag WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Leiden LEIDEN - De houten noodbrug na bij het Waaghoofd en de nieuwe St. Sebastiaansbrug in het ver lengde van de Beschuitssteeg zijn populair bij voetganger en fietser. Vooral op zaterdag wor den beide bruggen intensief ge bruikt. Ongeveer 6500 voetgan gers maken dan gebruik van de bruggetjes terwijl de Waagbrug bovendien nog ruim duizend fietsers verwerkt (de Sebas tiaansbrug ongeveer vijftig). Ter vergelijking: over de Koorn- beursbrug lopen op zaterdag zo'n vijftienduizend mensen. Verreweg de meeste mensen lopen nog altijd via de Visbrug van Marktenroute naar de Haarlem merstraat (zevenendertigdui zend). Maar over de Waagbrug gaan bijna tweeënhalf keer zo veel voetgangers dan over de Kippenbrug ter hoogte van de Vrouwesteeg. Fietsers gaan er aanzienlijk meer over de Waag brug (ruim duizend) dan over de Visbrug (vijfenzeventig), waaruit blijkt dat de Waagbrug voor fiet sers zeer belangrijk is. Eigenlijk is er geen doorkomen aan op de Hoogstraat en dus wijken fiet sers op zaterdag in grote getale uit naar de Waagbrug. Tellingen Een en ander blijkt uit tellingen die de afgelopen tijd in opdracht van de gemeenteraad zijn ver richt. Belangrijkste conclusie is dus dat de Waagbrug en de St. Sebastiaansbrug op zaterdag veel worden gebruikt. Dat geldt in mindere mate voor de Dulle- brug over de Oude Rijn, ter hoogte van de Dullebakkersteeg. De Sebastiaansbrug by de Be schuitsteeg is inmiddels een vas te brug, maar van de andere twee populaire bruggetjes staat nog steeds niet vast dat ze in de toe komst mogen blijven. De aanleg van de bruggen is voort gekomen uit het structuurplan voor de binnenstad. Gekozen werd toen voor een concentratie van winkels (het kernwinkelge bied) rond de Hoogstraat. Als be zwaren tegen het huidige winkel gebied werden aangevoerd dat eigenlijk sprake is van twee min of meer zelfstandige delen (Haar lemmerstraat en Breestraat) ter wijl verder het gebied als te wijd lopig en te uitgestrekt werd be schouwd. Dit zou in sterke mate afbreuk doen aan de aantrekke lijkheid van het Leidse winkel centrum. De Hoogstraat en Donkersteeg wa ren feitelijk de enige logische verbinding tussen Breestraat en Haarlemmerstraat. Gezegd Medewerk(st)ers van de Leidse sociale dienst protesteren mei klem tegen het besluit alle inkomens van uitkerings gerechtigden, trendvolgers en ambtenaren met tenmin ste 3 te korten. Deze inkomensgroepen worden ge pakt, terwijl de overige buiten schot blijven. Dat vinden wij niet eerlijk. Bovendien ervaren wij dagelijks dat de lagere inkomens al veel te veel hebben moeten inleveren. Van het uit gangspunt dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, is niets meer terug te vinden. Het beleid van de regering vinden wij dan ook niet sociaal. Verdere aantasting van de lagere inkomens is volstrekt onaan vaardbaar. De mogelijkheden om ons protest in daden om te zetten zijn beperkt. De afhandeling van aanvragen en de tijdige uitbetaling van de uitkeringen mogen niet in gevaar ko men. Daar staan we voor! Deze advertentie is een eer ste daad om ons protest te laten horen. Als tweede aktie houden wij a.s. donderdagavond 17 november open huls in ons hooldgebouw aan de Steenschuur, ingang Langebrug. Van 19.00 tot 23.00 uur staan de deuren open. In het programma is plaats ingeruimd voor diskus- sie, sprekers, muziek en informatie, ledereen is van har te welkom. Medewerk(st)ers van de Gemeentelijke Sociale Dienst Leiden, telefoon 254737. (Deze advertentie is betaald door de medewerk(st)ers). wordt dat deze route op zaterdag drukker is dan de Kalverstraat in Amsterdam. Om de problemen van het Leidse winkelgebied te ondervangen heeft de gemeente raad er voor gekozen om het cen trum overzichtelijker en beter beloopbaar te maken. Met name de aanleg van de drie nieuwe bruggen moest er toe leiden dat het winkelgebied meer in elkaar verstrengeld zou raken. Monumentenzorg De Rijksdienst voor de monumen tenzorg heeft echter grote bezwa ren tegen de aanleg v Waagbrug. De huidige Waagbrug is aangelegd in januari 1979 in verband met de toenmalige werkzaamheden aan de walmu- ren en rioleringen van de Vis markt, waardoor de Hoogstraat moeilijk toegankelijk werd. De brug zou er ongeveer vijf weken blijven liggen. Maar na die vijf weken werd er steeds weer een andere reden gevonden om de brug te laten blijven. Inmiddels heeft de gemeente een vergunning aangevraagd voor de aanleg van een definitieve brug. Die vergunning werd echter ge weigerd. De gemeente is daarte gen in beroep gegaan bij de Raad van State. Onlangs bleek dat het beroepsschrift in voorgelegd aan de Monumentenraad, die on danks twee aanmaningen daar toe nog steeds geen advies heeft uitgebracht aan de Raad van Sta te. Ook in de Leidse gemeenteraad wordt verschillend gedacht over de aanleg van de brug. Met name de WD-fractie in de raad is ge kant tegen de brug. De aanleg van de Waagbrug is echter wel opgenomen in het verkeerscircu latieplan en bepleit in het distri butie-planologisch onderzoek alsmede in het economisch be leidsplan. Het slaan van de brug De houten noodbrug bij de Waag. Vooral op zaterdag in trek bij fietsers rn voetgangers. De rijksdienst voor de monumentenzorg heeft echter be twaar tegen de aanleg van een definitieve brug. (Foto Holvast). maakt ook deel uit van het verbe teringsplan De Camp. Wethou der Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) is van mening dat de nieuwe bruggen in de binnen stad een nuttige functie vervul len en dat over de definitieve ver vanging snel een besluit moeten worden genomen. LEIDEN - De gladheid veroor zaakte gistermorgen in Leiden tenminste een tiental ongeluk ken. Een 22-jarige bromfietser uit Sassenheim kwam op de Om- medijkseweg ten val. Hij werd met een gebroken arm overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Voor het overige bleef het bij materiële schade. LEIDEN Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft een stok je gestoken voor het verhogen van de gemeentelijke leges voor paspoorten en toeristenkaarten. Het ministerie wil de verhoging wel toestaan, maar dan uitge smeerd over twee jaar. Voor het afgeven van paspoorten voor meer dan één persoon mag de ge meente volgend jaar veertig gul den in rekening brengen. Een tientje minder dan de bedoeling was. De Toeristenkaart voor meer dan één persoon gaat 17.50 gulden kosten. Een riks minder dan het college had voorgesteld. LEIDEN - Het Stadhuis en het Stadsbouwhuis zijn donderdag opnieuw ontoegankelijk voor het pubhek. De blokkade-actie van anderhalve week geleden wordt herhaald. De afsluiting gebeurt onder vrijwel dezelfde voorwaar den als voorheen: alleen in nood gevallen wordt men tot de secre tarie-afdelingen toegelaten. Het voltrekken van huwelijken gaat gewoon door, als ook het 'betekenen' van een huwelijk (ondertrouw). Ook de commissie die bezwaren behandelt tegen het weigeren van uitkeringen gaat door. De blokkade duurt tot vijf uur, zodat de loketten van het Stadhuis op koopavond nor maal geopend zullen zijn en de de vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening eveneens doorgang vindt, 's Mor gens vanaf tien uur wordt op het Stadhuisplein een manifestatie gehouden, waar bestuurders van de FNV zullen spreken. Sociale dienst De Sociale Dienst stelt donderdag avond zijn deuren open voor uit keringsgerechtigden en andere belangstellenden. Er wordt een muzikaal omlijste protest-bijeen komst gehouden, waarbij onder meer sprekers van de vakbewe ging het woord zullen voeren en ruimte is voor discussie. De werknemers van de Sociale Dienst hebben sluiting van de dienst met het oog op de gevol gen ervan voor de uitkeringsge rechtigden unaniem afgewezen. In hun acties leggen zij juist de nadruk op de belangen van hun cliënten. Gistermiddag hebben de gemeen te-ambtenaren over de acties overleg gevoerd met burgemees ter en wethouders. Het college stelt zich vooralsnog neutraal op, maar handhaaft het verbod op het gebruik van gemeentelijk materieel. Na PvdA, PSP, CPN en PPR heeft nu ook de SP schriftelijk haar steun betuigd aan de acties. Burgemeester Goekoop (links) kocht vanochtend in het postkantoor aan de Breestraat als eerste de kinderpostzegels. (Foto Holvast) LEIDEN - De jaarlijkse verkoop van kinderpostzegels is vandaag begon nen. In het postkantoor aan de Breestraat schafte burgemeester Goe koop de postzegels vanochtend vroeg als eerste Leidenaar aan. De ze gels dragen dit jaar het thema 'Kerst en Kind' en zijn ontworpen door Joost Roelofsz. In Leiden zijn de postzegels tot 23 december te koop bij de postkantoren aan Breestraat, Bevrijdingsplein en Kopermolen. Overigens dreigt er door de acties van de ambtenaren ernstige vertraging te ontstaan bij de aflevering van de kinderpostzegels. Honderduizen den schoolkinderen, die in oktober al langs de deuren zijn geweest om zegels te verkopen, wachten tot nu toe tevergeefs op de zegels. Veel pakken met kinderpostzegels staan nog steeds opgestapeld in Amster dam. Het Nederlandse Comité Kinderpostzegels hoopt dat het publiek de be stelde postzegels ondanks de vertraging nog af zal nemen. "Een gevoe lige daling van de actie-opbrengst zou erg slecht uitkomen", aldus het comité in een gisteren afgegeven verklaring. "In deze tijd zijn de kin- derpostzegelgelden onmisbaar voor het jeugd welzij ns- en gezondheids- werk". De laatste jaren heeft de opbrengst van de postzegelactie rond de vijftien miljoen gulden geschommeld. ADVERTENTIE Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Pleuntje Hoebenbach, Krabbeltje, On deugd en Gitje en nog elf ande re zullen het de rest van hun kattenbestaan zonder Pleuntje van Poelgeest moeten doen. "De oudste kraakster van Lei den en onovertroffen vrien din", zoals gisteren in de over lijdensadvertentie stond, is vo rige week donderdag op 75-ja- rige leeftijd gestorven. Óp haar eigen boot, "eindelijk vrij van gezeur", zoals één van haar vrienden vertelt. Pleuntje's leven was niet gemak kelijk. "Waar de wind vandaan kwam, daar liep zij naar toe", zo wordt ze achteraf gekarakte riseerd. Lange tijd woonde ze met een legertje honden en katten in Noord wijkerhout. Terwijl ze in het ziekenhuis lag, brandde haar boerderij af. Sindsdien heeft ze in verschil lende kraakpanden gebivak keerd. Woonde aan het Noord einde, de Oude Singel, het Le vendaal, de Franchimontlaan. Kortom, waar niet? De Kraakbond kraakte vervol gens voor haar een woonboot, maar ook daar moest ze weer vanaf. Uiteindelijk dan haar ei gen, zelf in Amersfoort, varen de huis, afgemeerd in de Nieu we Rijn bij de Kaarsenmakers- steeg. "Die laatste tijd is voor haar een leuke tijd geweest". Van de vijftien katten zijn er nu negen onder de pannen. l\vee zijn te zeer zwerver om nog er gens te aarden. "Er moeten nog vier worden geplaatst. Maar dat wel lukken. Alleen moeten we ze eerst nog zien te vangen". B.J. Jumping Leie Wederom gratis publiciteit voor Indoor Leiden. Vorige week merkten we op dat deze TROS- paardenwedstrijd overal in de stad stond aangekondigd als een 'concour hippique' in plaats van een 'concours hippi que'. Groenoordhallen-direc- teur en Indoor Leiden-bestuur- der André de Jong bedankte ons voor de "gratis reclame" toen hij hoorde dat wij aan de ze blunder van de Zuidgroep uitgevers bv te Best enkele re gels wilden wijden. Wij beloofden hem vervolgens nog meer gratis reclame wan neer het concours net zo slor dig zou zijn verzorgd als de re clame. In de krant van maan- aan de Franchimontlaan dooreen paar 'zware jongens' was ontruimd. Ze bleef lachen. (Archieffoto) dag lazen we dat de tribu neklanten de springwedstrij- den van zaterdag maar moei lijk konden volgen omdat de programmaboekjes niet klop ten met de startlijsten en de stem van de speaker niet door drong tot grote delen van de tribunes. Bovendien: de speaker mócht het publiek slechts gebrekkig informeren omdat hij anders de televisie-opnamen van de Tros teveel zou verstoren. Con clusie: Indoor Leiden was vooral een hippisch spektakel stuk voor de televisie. Het pu bliek zou meer als decorstuk hebben gediend. André de Jong geeft toe dat er een aantal schoonheidsfoutjes aan Indoor Leiden kleefden. "De kritiek op de gebrekkige informatie aan het publiek was terecht. Daar gaan we volgend jaar dan ook wat aan doen in de vorm van grote scorebor den. Wat de gebrekkige door komst van het geluid betreft: voor de televisie konden we het niet maken om overal pa len met speakers neer te zet ten. Daarom hadden we geko zen om de speakers boven het publiek te hangen met als na deel dat je er nauwelijks bij kunt wanneer er iets stuk gaat. En dat gebeurde dus prompt. Daar moeten we ook een oplos sing voor zoeken. De kritiek op de programmaboekjes vind ik ten onrechte. Er is geen con cours in Nederland waar de startlij sten wel kloppen. Je zit nu eenmaal met het probleem dat de ruiters tot op de wed strijddag van paard kunnen veranderen. Daar kun je dus met je programmaboekjes nooit alert op zijn". Al met al hadden de bezoekers van Indoor Leiden volgens De Jong beslist niet het gevoel dat zij knollen voor citroenen had den gekocht. "Integendeel. We hebben ontzettend veel leuke reacties gehad. Toen we 's avonds met het bestuur van In- door Leiden ergens een hapje zaten te eten, kregen we van een wildvreemde man een fles je wijn aangeboden. Omdat we hem zo'n fantastische dag had den bezorgd. Ook de collega's van Indoor Brabant en Am sterdam waren zeer enthou siast. En wat die foute aanplak biljetten betreft: 'concour' klinkt op z'n Leids toch een stuk beter dan 'concours'? Mis schien moeten we 'concour' er maar gewoon inhouden". Juh, De Jong, dan ken je er beter 'Jumping Leie' van make, niet dan? J.V. Dwaze moeders Een menselijke blokkade met succes. De 'dwaze moeders van de Parkstraat' hebben met hun 'actietje' gescoord. Maandagmorgen haalde een aan tal bewoners, voornamelijk be zorgde ouders van jonge kin deren, van de Parkstraat de tuinstoeltjes te voorschijn. De ijzige kou werd getrotseerd en de toegang tot de speelplaats achter hun woningen geblok keerd. De gemeente was vorige week begonnen met het leggen van de betonnen biels en daar deden ze de bewoners niet be paald een plezier mee. De op elkaar gestapelde betonblok ken zijn in hun ogen een ge vaar voor de kinderen. Ééntje zou zich al een flinke buil heb ben gevallen. Het inderhaast gevormde actie comité kreeg gistermiddag be zoek van ambtenaar Bollen van de afdeling groen. Hij had volgens mevrouw Van der Pluym (één van de actievoer- sters) begrip voor het verzet en kwam met een compromis voor de dag: de ene helft van de huidige 'betonnen' speel plaats zou zo blijven, de andere mochten de bewoners naar ei gen believen invullen. Daar waren de boze moeders wel voor te porren. Van der Pluym: "We moesten maar een teke ning maken, zei-ie". En dat gaat nu dus gebeuren. Volgens haar is het de bedoeling dat het een open ruimte wordt, waar de kinderen alle ruimte krijgen "om te tennissen of te rollers katen" (stelt mevrouw Van der Pluym voor). En daar kun je geen betonblok ken bij gebruiken. B.J Cortona Het opvanghuis Cortona aan de Haagweg heeft het werk gisteren een paar uur onderbroken als protest tegen de 3,5 procent kor ting op de inkomens van trend volgers en uitkeringsgerechtig den. Cortona, waar alleenstaande ouders met hun kinderen wor den opgevangen, stuurde onder meer een telegram naar de rege ring om het protest kracht bij te zetten. De werkonderbreking werd giste ren gebruikt om voorgenomen acties van Cortona nader uit te werken. Ideeën zijn onder meer om stickertjes met '3,5 procent inleveren, nee' op de uitgaande post te plakken en in samenwer king met andere opvanghuizen soep te gaan uitdelen. "Wanneer de kortingen doorgaan, moeten we immers weer terug naar de tijd van de bedeling". Ook overlegde Cortona gisteren met de Abva/Kabo over nadere acties, zoals bijvoorbeeld een de monstratie. Overigens beteken de de werkonderbreking niet dat Cortona gesloten was voor zeer dringende gevallen. Urgente te lefoontjes en hulpvragen werden gewoon behandeld. LEIDEN Kokkelbank, Me- renwijk. Tien uur gistermor gen. Mannen springen uit een auto. Zware koffers in de hand. Stappen over in een an dere gereedstaande auto, met buitenlands kenteken. Ze verdwijnen met grote snel heid. Een misdrijf!? Snel wordt de politie gealarmeerd. Wat blijkt: Leiden was op nieuw het decor van een film, zij het dit keer een reclame filmpje, waarvan - anders dan gebruikelijk - de politie niet vooraf op de hoogte was gesteld. LEIDEN - De faculteit der sociale wetenschappen heeft voor on derwijs en onderzoek op het ge bied van vrouwenstudies voor de komende vier jaar een miljoen gulden gekregen. Het bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden heeft daartoe besloten. Het onderzoek by de vrouwenstu dies moet dan op zo'n niveau worden gebracht, dat na die tijd geen verdere subsidie meer no dig is. Voor de leiding van het project kan een buitengewoon hoogleraar anderhalve dag per week worden aangesteld. Dit blijkt uit een brief die het colle ge van bestuur van de universi teit na overleg met betrokkenen heeft gestuurd aan het bestuur van de faculteit. Vorig jaar al had een aantal vrouwen fel geprotes teerd tegen plannen om arbeids plaatsen bij vrouwenstudies op te heffen. Toen hun wensen niet werden ingewilligd, gingen zij over tot een bezetting van het fa culteitsbureau. Ter herinnering aan deze bezetting wordt deze week een vrouwen studiefestival gehouden, waar onderwerpen als roldoorbreking in het onderys, angst voor seksu eel geweld en vrouwen op de ar beidsmarkt aan de orde komen. LEIDEN - Sint Nicola as arriveert zaterdag in Leiden. Zoals de laatste tijd gebruikelijk arri veert de Spaanse goedheiligman per boot in de Haven. Hij en zijn Zwarte Pieten worden om precies één uur morgenmid dag verwacht Sint Nicolaas wordt opgewacht door de mu ziekkorpsen Concordia en De Burcht. Behalve de Hoofdpiet zijn er in zijn gezelschap 25 loop pieten, acht ruiters en een heuse clown. Om 13.15 uur vertrekt het gezel schap in een grote optocht naar het stadhuis. Nieuw daarbij is een kindertrein die meerijdt. De route van de optocht is als volgt: Haven, Haarlemmerstraat, Turf markt, Beestenmarkt, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Kort Rapenburg, Breestraat, Hoge- woerd, Watersteeg, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat, Stadhuis plein. Om 14.30 ontvangt burgemeester Goekoop de Sint op het stadhuis. Op het bordes zal de bekendste Spanjaard de menigte toespre ken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3