c J Stuivenberg móést aftreden om bouwopdracht te krijgen 'Zorniewoning niet voor energiefreaks' Einde van buurthuis Vlietwijk Vleugel cultureel centrum in puin Stad en rand WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 De Rijnstreek: 'Onverenigbaar met lidmaatschap algemeen bestuur' LEIDERDORP Tot twee keer toe heeft architect Th. Stuivenberg als lid van het algemeen bestuur van het waterleidingbedrijf'De Rijnstreek', tevens WD-raadslid in Leiderdorp, de directeur van het waterleidingbedrijf benaderd om een bouwopdracht te krijgen. Toen bij het dagelijks bestuur van 'De Rijnstreek' bekend werd dat hij die opdracht zou krijgen, een bouwplan maken voor een project in Hazerswoude, werd Stuivenberg voor de keus gesteld: öf als architect het bouwplan maken maar dan aftreden als bestuurslid, öf aanblijven maar dan de opdracht niet verder uitvoeren. Het dagelijks bestuur vindt het lidmaatschap van het algemeen bestuur en het maken van het bouwplan voor 'De Rijnstreek' onver enigbaar. Dat staat in een brief die het dage lijks bestuur van het waterlei dingbedrijf heeft geschreven aan de leden van het algemeen be stuur. De brief is "van belang", zo schrijven de Woubrugse bur gemeester D. Brouwer de Ko ning en de Leimuidense CDA- wethouder J. den Haan, respec tievelijk voorzitter en secretaris van het dagelijks bestuur, om de leden van het algemeen bestuur ."op de hoogte te stellen van de toedracht van alle in het geding zijnde zaken na perspublicaties in het Leidsch Dagblad". In opspraak Stuivenberg kwam twee weken ge leden in opspraak. Hij werd er van beschuldigd een opdracht te hebben verworven van het wa terleidingbedrijf op het moment dat hij lid was van het algemeen bestuur. Het feit dat die opdracht zou worden vergeven was alleen bij de direct betrokkenen van het waterleidingbedrijf bekend. Het in de publiciteit komen van de zaak was voor de gemeenteraad van Leiderdorp aanleiding om een onderzoek naar de affaire- zaak in te stellen. Er werd een commissie gevormd waarin alle vijf Leiderdorpse partijen zitting hebben. De onderzoekscommis sie wil op korte termijn de zaak uitzoeken. In de brief gaat het dagelijks be stuur uitgebreid en zeer gedetail leerd op de zaak in. De brief gaat terug tot eind 1981, toen de be groting van het waterleidingbe drijf voor 1982 door het alge meen bestuur werd vastgesteld, waarin het bouwplan was opge nomen. Na de vaststelling van de begroting benaderde Stuiven berg directeur H.E.J. Boon van het waterleidingbedrijf om de opdracht te krijgen. Van het opstellen van het voorge nomen bouwplan kwam echter in 1982 niets terecht, zodat het in de begroting van 1983 opnieuw werd opgenomen. Die begroting werd eind 1982 vastgesteld. "De heer Stuivenberg, als lid van het algemeen bestuur bij die be sluiten aanwezig, heeft na de be grotingsvergadering, zowel in 1981 als in 1982, aan de directeur gevraagd of hij hierbij als archi tect betrokken zou kunnen wor- Kunstuiting Gedeelten uit de brief van het dagelijks bestuur van De Rijnstreek aan de leden van het algemeen bestuur waarin 'de zaak Stuivenberg' uit de doeken wordt gedaan. Op 4 januari 1983 volgde toen een gesprek tussen Stuivenberg en directeur Boon. In dat gesprek vroeg Boon of Stuivenberg "de door hem aangeboden diensten verenigbaar achtte met zijn lid maatschap van het algemeen be stuur en of hij geen moeilijkhe den op dat punt verwachtte". Volgens het dagelijks bestuur was Stuivenbergs antwoord: "Dat er van onverenigbaarheid geen sprake was, omdat met na me kunstenaars en architecten hiervan zijn uitgesloten. Immers het betreft hier een vorm van kunstuiting, waarop de zoge naamde onverenigbaarheid niet van toepassing is". De directeur bekeek daarna de te keningen die Stuivenberg al had vervaardigd. "Dit was voor de di recteur van een dusdanig gehalte dat hij toen de heer Stuivenberg verzocht een schetsontwerp te maken, alsmede een globale ra ming van kosten voor het realise ren van een nieuw machinege bouw", aldus nog steeds het da gelijks bestuur. Stuivenberg heeft toen in samen werking met de chef productie van het waterleidingbedrijf een half jaar lang gewerkt aan het plan. Dit plan werd op 17 augus tus jongstleden voor het eerst voorgelegd aan het dagelijks be stuur. Onverenigbaar "Ons bestuur was van oordeel dat hier wel degelijk sprake was van onverenigbaarheid", schrijven de voorzitter en de secretaris na mens het dagelijks bestuur. Voor het dagelijks bestuur was de zaak toen duidelijk: Stuivenberg mocht de opdracht verder uit ir moest dan wel aftre- Raadslid Stuivenberg: 'Bouwop dracht is kunstuiting... (foto Dijkman) den als lid van het algemeen be stuur of er moest geen gebruik worden gemaakt van de diensten van Stuivenberg en dan kon hij aanblijven. Op 5 september, luttele weken voordat het algemeen bestuur het geld voor het bouwplan be schikbaar stelde, koos het WD- raadslid voor de eerste mogelijk heid. Hij schreef een brief waarin hij meedeelde om persoonlijke redenen af te treden. Overigens staat de naam van Stui venberg als architect niet ge noemd in de stukken noch op de tekeningen die het algemeen be stuur in de vergadering van eind september onder ogen kreeg. Volgens het dagelijks bestuur wa ren er na het aftreden van Stui venberg "geen beletselen meer om hem de opdracht te verle- Raadslid Stuivenberg wil net als de fractieleidster van de Leider- dorpse WD, C. Huigen geen commentaar leveren op de brief. Wij hebben afgesproken tijdens het onderzoek geen commentaar te geven. Dus dat doe ik ook niet", aldus Huigen WOENSDAG Leiden Stadhuis - Stadhuis, raadcommissie ruimtelijke ordening en verkeer. 20 Rapenburg 100 - Studenten Ekkleaia, verslag door Greteke de Vries van de vergadering van de Wereldraad van kerken, 21.30 uur. Wienerwald - Steenstraat, filmavond over de Duitse spoorwegen, 20 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, ontmoetingsmiddag vrouwen in de overgang, 14-16 uur. 't Huis op de Waard - Kaarsenmakers- straat 2, bazaar, 10-12.30 en 14-17 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing 'Alles is overal, maar het milieu selecteert', door A.M. Hulkenberg uit Lisse, 20 uur. Collegezaal van de Vrouwenkliniek van het AZL - thema-avond over de werk gelegenheid voor artsen, 20 uur. Collegezaal van het Zoölogisch Labora torium - Kaiserstraat 63, forumdiscus sie over de vele vragen die experi menten met dieren en mensen oproe pen, 20 uur. Kapelzaal K&O - kinderfilmmmiddag, 14.30 uur. Kapelzaal K&O - concert door Trio Le na Bik, 20.15 uur. Lak-Theater - 'Een grimmige Feydeau' door Toneelgroep Theater, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Het land van mijn ouders' van Marion Bloem, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Sjelter - eetgroep voor vrouwen en kin deren, 17.45 uur. Gemeentehuis - voorlichtingsavond nieuwe wijk Voorhof, 20.30 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - voorstel ling 'wie niet blauw is, is gezien', 14.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 nov tot 18 nov door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Leiderdorps experiment lijkt te bevallen LEIDERDORP - Bij binnenkomst valt direct de aangename temperatuur op. Bewoonster mevrouw Hospers houdt tijdens het gesprek haar winterjas niet aan, gasten kunnen gerust hun jas aan de kapstok achterlaten, de koffie is goed warm en toch is het buiten behoorlijk winters. De conclusie dat de zonnewoningen aan de Leiderdorpse Hella Haassestraat in nieuwbouwwijk Buitenhof voldoen, lijkt dan ook gerechtvaardigd. Gedurende de drie maanden dat ze er nu woont heeft Hospers nog niet één keer gebruik hoeven te maken van haar bijverwarming. In 1978 richtte Hospers, haar man en E. Hennipman, de Stichting Zonnewoningen Leiderdorp (SZL) op. Hun initiatief kwam voort uit bezorgdheid over de aantasting van het milieu door het gebruik van 'traditionele' energie. Verder beschouwden ze de wetenschap dat in het stook- seizoen op het buitenoppervlak van woningen meer energie valt dan er binnen wordt verbruikt, als een uitdaging. Die situatie moest maar eens omgedraaid worden, van het totale Neder landse energieverbruik gaat im mers een vijfde deel op aan de verwarming van woningen. De SZL heeft bij de totstandko ming van de zes zonnewoningen door Wim Koevoet een bemiddelende rol gespeeld. De stichting bewoont zelf drie exemplaren, drie zijn los van de SZL door een aannemer op eigen risico gebouwd. Hospers en de haren functioneren niet als winstnemer maar als behartiger van het experiment waarvan over twee jaar moet worden vast gesteld of het als geslaagd kan worden beschouwd. De SZL heeft regels opgesteld waaraan de bewoners moeten voldoen om de metingen niet oneigenlijk te beïnvloeden. Verder heeft de SZL tal van contacten met aller hande instanties gelegd en van de overheid subsidie los gekre gen. Bij verwarming De zonnecollector op het dak ver warmt de lucht die in een geslo ten circuit het huis rondcirkelt. De warmte komt ook onder de vloer terecht en wordt daartoe naar beneden gestuwd. De dikke muren zijn voorzien van een flink pak isolatiemateriaal en al het glas is voorzien van luiken die 's avonds moeten worden ge sloten om te voorkomen dat de overdag met zonnewarmte ge wonnen warme lucht verloren De zonnewoningen i i de Hella Haassestraat m Leiderdorp aan de achterzijde gezit (foto Holvi gaat. Elk uur wordt de lucht ver verst, de warmte van de 'oude' lucht blijft behouden. Behalve dat Hospers haar huis met zonne-energie verwarmt kan ze ook warm water uit haar kraan laten stromen dankzij de inspan ningen van dat immense hemel lichaam. Indien nodig kan ze ge bruik maken van bij verwarming. Maar zelfs afgelopen dinsdag ochtend was dat niet nodig ter wijl het die nacht gevroren had. Bij het ontwaken constateerde ze dat het achttien graden Celsius in haar huis was. Hospers meent dat er veel moge lijkheden zijn om in de nieuw bouw op grote schaal zonnewo ningen te bouwen. Ze geeft toe dat zonnewoningen nog erg duur zijn. De prijs van de hare wil ze liever niet noemen: "Die is niet maatgevend. De prijs van het huis zegt niets van wat we ervoor terug krijgen en nog minder over de prijzen in de toekomst. Nu is een zonnewoning nog duur om dat de ontwikkelingskosten erg hoog zijn. De materialen zelf zijn niet duur. Slagen dit en andere experimenten dan zal de prijs ongetwijfeld dalen. Men kan dan verder teren op de met deze hui zen opgedane kennis". Is de afgelopen hete zomer extra gunstig voor zonnewoningen? "Nee. We kunnen de warme lucht namelijk niet heel lang op slaan. Hoe lang dat kan moeten we nog uitvinden, ik houd het voorlopig op drie dagen. Maar het is in elk geval niet zo dat we in de zomer warmte opslaan voor de winter", antwoordt ze. Sport De veronderstelling dat bewoners van zonnehuizen in de zomer te kampen hebben met broekas- temperaturen kan volgens Hos pers eveneens naar het rijk dei- fabelen worden verwezen. "Het was hier in augustus heel koel dankzij de zonnewering. I«k heb geen plantje hoeven te verzetten. In het najaar staat de zon lager. Dan schijnt de zon veel meer het huis in maar dat moet ook", al dus Hospers. Zelf is ze al gewend aan het leven in een zonnewoning. Het ener giebedrijf heeft meer moeite met het verschijnsel en laat haar voorschotten van tweehonderd gulden betalen. Eind dit jaar zul len metingen uitwijzen dat teveel is berekend. Volgens Hospers vereist bewoning van een zonne huis nauwelijks of geen speciale leefgewoontes. "Ik maak er wel ëen sport van om zo weinig mo gelijk energie te verbruiken en ben me wat meer bewust van het weer. Maar zonnewoningen zijn geschikt voor normaal gebruik en worden niet gebouwd ten be hoeve van e'nergiefreaks". Hospers beschouwt stadsverwar ming niet als een bedreiging voor de verdere ontwikkeling van zonnewoningen. "Over stadsverwarming lees je steeds meer negatieve verhalen. Koste noverwegingen zullen de door slag gaan geven. De SLO heeft in een gesprek met de raadscom missies openbare werken en ruimtelijke ordening gepleit voor de verdere ontwikkelingen van het gebruik- van zonne-ener gie. Het Leiderdorpse gemeente bestuur staat volgens Hospers "niet onwelwillend" tegenover het SZL-project. Landelijk gezien gebeurt er erg veel, vertelt ze. "In de Haarlem mermeer wordt een studie ver richt naar een plan voor 15.000 zonnewoningen en de wethbu- der in Schiedam laat alleen nog maar de bouw van woningen toe- waar maximaal duizend kubieke meter gas wordt verbruikt. Zon ne-energie kan veel veranderin gen teweeg brengen. Misschien komt er nog wel een tijd waarin bewoners alleen nog maar kook- gas nodig hebben. Voor energie bedrijven, die toch berekend zijn op een hoog verbruik, komt dan de vraag of het nog wel lonend is om al die dure aansluitingen te verzorgen". VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense buurthuis Vlietwijk gaat dicht. Politie en bestuur van het buurthuis hebben dit bekend ge- ntaakt. De reden van de sluiting is dat onvoldoende ouders be reid bleken de handen uit de mouwen te steken in het buurt huis, aldus een woordvoerder van de politie. Hierdoor zou vol gens hem een onwerkbare situa tie zijn ontstaan in het buurthuis, dat in februari 1982 werd ge- - opend en dat gevestigd is in een lokaal van een noodschool aan de Molenlaan. Het bestuur van het buurthuis wil deze lezing van de politie beves tigen noch ontkennen en wacht met "naar buiten treden" totdat het een gesprek heeft gehad met de gemeente. Tot die tijd hult men zich in stil zwijgen en weigert men in te gaan op het verhaal van de poli tie dat vorige week dinsdag avond een straatrel heeft plaats gehad bij het buurthuis. Rond acht uur zou het bestuur de circa 35 aanwezigen hebben meege deeld dat het buurthuis de poor ten sluit, aldus de woordvoerder. Hierop zouden de bezoekers, in leeftijd variërend van 15 tot 19 jaar, kapstokken en posters van de muren hebben getrokken. Na lichte drang zouden ze het lokaal hebben verruild voor de buiten lucht. Eenmaal buiten lichtten ze, volgens de woordvoerder, straattegels uit de stoep en richt ten hiermee een blokkade op voor de voordeur. Vervolgens gooiden ze twee grote ruiten in met de klinkers. Toen de politie, gealarmeerd door buurthuis-bestuurders, ter plek ke arriveerde hielden de tegel- lichters op met hun vernietigen de arbeid, maar weigerden zij het hazepad te kiezen, aldus de woordvoerder. Hierop besloot de politie 12 van hen te verhoren. Twee van hen bleken onschul dig. De politie verwacht in deze zaak nog 12 a 15 man te kunnen aanhouden. VOORSCHOTEN - Met grof geweld sloopt een groot graaf apparaat momenteel de oostelijke vleugel van het Voorschotense Cultureel Centrum. Gistermiddag is het apparaat begonnen met zijn vernietigende werk. De sloper hoopt dat eind van de week "de boel tegen de vlakte is en de zaak kan worden schoonge veegd". Volgende week kan dan begonnen worden met de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van de centrale basisschool. Deze basisschool wordt gebouwd op de plek van de te slopen vleugel. 1 juni moet de school klaar zijn. De gemeente wil de tijd hebben om de school in orde te brengen voordat de leerlingen van de Parkschool en Adegeestschool en de kleuters van de Woelwaters en Bochgeestkleu- terschool bij aanvang van het schooljaar '84-'85 het gebouw betrekken. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleutelde opgeven 071-143545. Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag v 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir N. Qüakernaat Hooldredacteur: Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R. D Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: A. A. - i Brussel J. M. J. Post Rubnekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschapjjelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2