HM ri Vaste oefenruimte blijft grootste wens Poststukken Leidse regio opgeslagen in containers Stimuleren toerisme wenselijk' Er worden echt geen sloten met brieven gedempt Katwijks DVS geeft vrijdag jubileumcoticert in sporthal Meer aandacht voor gehandicapte sporter WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Tienduizenden poststukken van en voor de Leidse regio liggen ordelijk opgeslagen in containers. Niemand hoeft te vrezen dat er op het Haagse postbolwerk aan de Wal dorpstraat een chaotische berg brieven ligt, die met elke dag dat de staking langer duurt onoverzichtelijker wordt. Dagelijks wordt de vers aangevoerde stapel keurig in een aparte container gezet, die van een datum wordt voor zien. De PTT-ers hopen straks, als de acties worden ge staakt, de opgeslagen post op volgorde te kunnen afwer ken. Orde moet er zijn, ook al zijn de twaalf knooppunten lamgelegd. Als het goed is wordt er binnenkort geen en kele sloot met volle postzakken gedempt. Zo chaotisch als het er in het Haag se expeditie-knooppunt uitziet, zo geordend is het momenteel in het inwendige van de hoofdpost kantoren in Alphen en Leiden. Alleen de brieven die voor de ei gen regio bestemd zijn worden er tijdelijk opgeslagen, de rest gaat meteen door naar Den Haag. Erg schrijverig zijn de inwoners van deze regio overigens niet. Het aanbod van post is in ruim een week met zo'n tachtig procent geslonken. De PTT-beambten in Leiden en Al phen kunnen het er dezer dagen tegen wil en dank van nemen. Al zouden ze willen, dan nog kun nen ze niet meestaken om de eenvoudige reden dat Leiden noch Alphen tot de grotere postknooppunten behoren. Deuk vinden de meeste PTT-ers in de regio dat niet. Zo zegt een woordvoerder van het postkan toor aan de Alphense Juliana- straat dat de stemming "zéér ge prikkeld" is. "En terecht. Tach tig a negentig procent van de hier zijn tegen die actie. Maar al wil je werken, je kunt niets meer doen dan rondbren gen wat de mensen hier vanuit het hele land zelf komen bren gen". Er zijn meer redenen om het einde van de staking met gejuich te be groeten. De Leidse PTT-direc- teur Vos ziet de binnenkort los barstende kerstpost met angst en beven op zich af komen. Vos vraagt zich af hoe hij en zijn me- dewerkers die gigantische stapel kerstpost kunnen verwerken, als de grote achterstand nog niet eens is ingehaald. Concurrentie En dan is er het opduikende gevaar van de particuliere postverzen- ders, die uit de poststakingen een slaatje kunnen slaan. Vos: door Miep Hoenson "Ze knabbelen aan onze boter ham. Kijk, wij hebben dan wel het monopolie voor het verzen den van brieven, maar dat alleen recht geldt niet voor drukwerk en pakjes. Ik vrees dat het markt aandeel, dat de particuliere be drijfjes nu in handen krijgen, niet zo snel meer terug te winnen is. Die concurrenten zouden ons wel eens arbeidsplaatsen kun nen gaan kosten". Ziet Vos het te somber in? Dat kan alleen de tij<^ leren. Feit is wel dat de particuliere postbestellers hun uiterste best zullen doen om het gewonnen marktaandeel vast te houden. De pakjesdienst van Van Gend Loos, die de omzet in Leiden dagelijks met vijf a tien procent ziet stijgen, is daar bij niet de gevaarlijkste concur- rent. Van Gend Loos blijft als pakjesvervoerder ook nu met de handen van brieven af. Maar wat te denken van de Partikuliere Stadspost voor Leiden e.o., die klantenbinding momenteel zo belangrijk vindt dat een rit naar Alphen voor één enkele brief niet wordt geschuwd? Overigens valt de Stadspost met de neus in de boter. Deze organisatie werd Elke dag groeit de al in Leiden een paar weken voor dat de poststaking losbarstte op gezet door een Haarlemmer, die een dergelijke bezorgingsdienst met succes al in andere steden is begonnen. Anderen hebben in één week tijd bliksemsnel een bezorgingsdienst ingezet. De 'PakkeTdienstT TPF' is daarvan een bijvoorbeeld. Achter deze CDA-ledenvergadering in Katwijk: snelle bezorging van postpak ketten en kleine stukgoederen" gaat de Leidse student Jan Paul Fylbry (22) schuil, die het verse gat in de markt best wil delven. Hij biedt zijn diensten via een ad vertentie aan door heel Neder land voor de prijs van 0,70 per kilometer voor de eerste 250 kilo meter. Daarboven zakt de kilo- meterprijs naar 65 cent. f KATWIJK Het is moeilijk toeris ten in voor- en naseizoen in Kat wijk onder te brengen omdat dan de meeste hotels zijn gesloten. Het is wenselijk dat meer hotels, en ook andere horecagelegenhe den, in die periode open zijn om toeristen op te vangen. Dat vindt de Katwijkse wethouder W. van der Plas. Hij sprak gister avond tijdens de algemene le denvergadering van zijn partij die werd gehouden in de Ont- moetingskerk. Hij zei dit in het kader van plannen die er bestaan om het toeristisch beleid van Katwijk eens op pa pier te zetten en om te bekijken hoe het verder moet met dat toe risme. Daartoe is een vragenlijst voorgelegd aan tal van verenigin gen en instellingen die activitei ten ontplooien op toeristische gebied. De algemene mening binnen het CDA is dat Katwijk op het ge bied van toerisme wel degelijk een functie heeft, maar dat een eventuele uitbouw van die func tie niet ten koste mag gaan van de Katwijkse samenleving. Tij dens de CDA-vergadering werd gesuggereerd dat er meer recla me moet worden gemaakt voor bezoek aan Katwijk in voor- en naseizoen. In dat verband wejd ook gesproken over de openstel ling van hotels. Baatbalasting Tal van bezoekers van de vergade ring verzetten zich tegen invoe ring van de zogenaamde baatbe lasting voor het herinrichten van de Princestraat. Wethouder J. Bergman wil zo'n belasting hef fen omdat de winkeliers duide lijk voordelen hebben van zo'n opknapbeurt, die naar schatting 440.000 gulden gaat kosten. Thans zijn plannen in de maak om van de Voorstraat (tussen de Princestraat en de Badstraat) een zogenaamd woonerf te maken. Onlangs is dat gedeelte in do Voorstraat veranderd en zijn er geen trottoirs meer. Winkelende Katwijkers wanen zich veilig, maar de straat wordt intensief bereden door auto's omdat het een goede verbinding is met de Zeeweg. Dat levert soms gevaar lijke de situaties op. Met een woonerf worden automobilisten duidelijk beperkingen opgelegd. Beroerd Een overweldigende respons heeft Fylbry nog niet gehad op zijn aanbod. Welgeteld twee op drachten heeft de Leidenaar bin nen, maar het begin is er. Fylbry vermoedt dat er meer komen zo dra de kat uit de boom is geke ken. Vooralsnog zal hij de bedrij ven in de regio zo snel mogelijk zelf gaan benaderen. Een aarze lend contact met een grote bank is er al. Op particulieren wil hij zich nog niet richten. Zij zullen de vervoersprijs wel te hoog vin den, zo vermoedt de inventieve student informatica, die niet van plan is zijn werkzaamheden te staken als de PTT weer voor hon derd procent draait. Wat portier Koek van het Leidse hoofdpostkantoor betreft mag het vandaag weer zo ver zijn. Niet vanwege het grote aantal scheldwoorden en bedreigingen, dat hij als eerste moet opvangen, want wat dat betreft valt het pu bliek hem nog alles mee. De Koudekerker: "Maar dit is toch een beroerde zaak die van weers kanten niet goed uit de verf komt? En denkt u niet dat wij het zo leuk vinden dat de bestel lers elke morgen met zo'n mager bundeltje vertrekken. Ze weten dat er nog een hele berg ligt, die alsmaar groter wordt en straks tóch weggebracht moet Worden. Nee, een rustige kerst zal er voor ons niet bij zijn". Koek heeft begrip voor de erger nissen die de acties bij het pu bliek oproepen. "Maar ik zou zo graag willen dat ze voor ons ook eens wat meer begrip zouden to nen. Lang niet alle ambtenaren hebben een rustig baantje. Juist tijdens de feestdagen maken wij overuren. En wie wil er 's nachts werken, of tijdens de weekein den? Wist u dat ik van de vier za terdagen er één vrij heb? Weten de mensen wel dat onze chauf feurs in het holst van de nacht soms op spiegelgladde wegen rij den om al die bussen te lichten? De mensen vergeten nu hoe lang er altijd uiterst nauwkeurig is be zorgd". Omvallen ze dat allerminst vergeten. Ster ker: de hele organisatie achter de schriftelijke cursussen leunt op een snelle en degelijke postbe zorging. In plaats van leunen is het nu omvallen. Tienduizenden cursisten moeten hun studie noodgedwongen staken. Ze krij gen geen opdrachten en hun ijve rig gemaakte lessen blijven ook in die Haagse containers steken. Slechts de grote bulk lessen, die eens per maand wordt verzon den, kan via een particuliere ver- spreidingsorganisatie de deur uit. Betalingen, examenaanvra- gen, verzoeken om informatie - er komt verder niets binnen. Woordvoerder De Vries van het vleugellamme LOI zal "God op m'n blote knieën danken als die staking over is". Minder last heeft het Academisch Ziekenhuis van de poststakin gen. Zoals bekend komt medi sche post, voorzien van speciaal stempel, wel op de plaats van be stemming. Afspraken en andere contacten, die schriftelijk ge maakt dienen te worden, moeten maar wachten. De Leidse universiteit heeft geen particuliere PTT nodig. Men be schikt er over een eigen apparaat dat het geschrevene over de ver schillende universiteitsgebou wen en nu ook naar de zusteror ganisaties verspreidt. Alleen de brieven van en naar de studenten blijven liggen. De Alphense uitgeverij/drukkerij Samsom tenslotte zit wel met de stakingen verlegen. Het bereke nen van salarissen voor diverse bedrijven is een belangrijke bron van inkomsten voor Samsom. Momenteel valt er weinig te be rekenen, want de gegevens ko men maar niet binnen. Vandaar dat ook het Alphense bedrijf in alle haast een particuliere pak ketdienst in de arm heeft geno men. Desondanks moeten er in de PTT-containers in Den Haag nog heel wat brieven van Sam som zijn blijven steken. Van wie eigenlijk niet? KATWIJK Toestemming van het gemeentebestuur voor de bouw van een oe fenruimte. Dat zou voor de Katwijkse muziekver eniging DVS (Door Vrien- schap Sterk) het mooiste veijaardagscadeau zijn. D. de Jong, secretaris van de 30-jarige chriselijke dru- m- en showfanfare, denkt al aan een symbolische steen van wethouder Bergman en een schep zand van wethouder Van der Plas. door Adriaan Brandenburg Al jarenlang is de vereniging op zoek naar passende ruimte. De Jong daarover: "We hebben tot nu toe steeds in schuurtjes, ou de gebouwen en scholen geze ten. Momenteel oefenen wij in vier verschillende schoolge bouwen in Katwijk. Deze week nog hebben wij geoefend in een onverwarmde ruimte. Dat kan toch eigenlijk niet". Even leek het er op dat DVS kon worden gehuisvest op een gro te zolderruimte in een gebouw aan de Tramstraat. Het ge meentebestuur gaf uiteindelijk toch geen toestemming aange zien het gebruik van de zolder door het muziekkorps niet pas te in het voor dat gebied gel dende bestemmingsplan. Wat DVS betreft zet de Katwijk se gemeenteraad binnenkort DVS voor de Oude Kerk in de Katwijk. Het badplaats bestaat deze week dertig jaar. het sein op groen voor de bouw van een oefenruimte van vier honderd vierkante meter aan de Cantineweg. De Jong: "Wij hebben de tekeningen al klaar liggen. Als wij vrijdag toestem ming krijgen kunnen wij bij wijze van spreken zaterdag al aan de slag". Volgens De Jong, reeds zeven jaar secretaris van DVS, zit er sinds het aantreden van wethouder W. van der Plas meer schot in de zaak. "Wij hebben veel vertrouwen in hem. Hij heeft ook gezegd dat wij nu nummer één zijn. Al hoop ik dat hij daar mee be doelt nummer één van boven en niet van beneden". Bus DVS werd in 1953 in de bus tus sen Den Haag en Leiden gebo ren. Katwijkse leden van de christelijke jongeren vereni ging (CJV) besloten op de te rugreis na een bijeenkomst in de Den Haag een muziekkorps op te richten. Als snel meldden zich zestig leden aan. Enkele jaren later werden ook meisjes toegelaten. Het tamboer- trompetter- en pijperkorps groeide uit tot ongeveer 120 le den. Rond 1965 brak de vereniging in een diep dal. Het ledental liep uiteindelijk terug naar...niet meer dan 12 leden. "De belang stelling voor alle verenigingen liep terug. De mensen keken liever naar de televisie. En te gen die concurrentie konden wij niet op", herinnert De Jong zich. Het plan bestond destijds de ver eniging maar op te heffen. "Maar je weet hoe dat gaat", vertelt de secretaris, "er zijn er altijd die tot het laatste mo ment door willen gaan. En ge lukkig maar, want we zijn er weer bovenop gekomen". DVS werd een vereniging waarin geen plaats meer was voor het 'zwakke' geslacht. Momenteel telt de muziekvereniging weer 130 leden. En dat aantal neemt volgens De Jong nog steeds toe. In de loop der jaren bouwde DVS een zeer goede naam op. Jaarlijks worden uitvoeringen in het buitenland gegeven en ook in den lande is de Katwijk se muziekvereniging - die zich steeds meer heeft toegelegd op het show-element - een veel gevraagde band geworden. Eindjes De muziekverenging is finan cieel gezien voor een belang rijk deel afhankelijk van de op brengsten die uitvoeringen op leveren. Van de gemeente krijgt de muziekvereniging on geveer 11.000 gulden per jaar. Volgens De Jong is het nog steeds mogelijk om de eindjes aan elkaar te knopen. "Maar wordt het er niet gemakkelij ker op. Ook voor ons wordt al les duurder. Als wij door de straten trekken gaat er wel voor 350.000 gulden voorbij. Dat beseffen niet veel men sen". Speciaal ter gelegenheid van het jubileum heeft DVS een lang speelplaat opgenomen. Wet houder Bergman krijgt vrijdag tijdens het optreden in de sporthal Cleijn Duin het eerste exemplaar aangeboden. De Jong wil niet te veel verklap pen over het optreden, maar wel dat de jubileum-uitvoering bol zal staan van de verrassin gen. Zo zullen bijvoorbeeld de oud-leden een optreden ver zorgen. De sporthal zal in elke geval, voorspelt De Jong, tot de laatste plaats bezet zijn. Geen bezwaren bij provincie tegen bouw van tenniscomplex in Noordwijk DEN HAAG/NOORDWIJK - De provincie heeft geen bezwaren tegen de bouw van een tennishal annex groothandel door Piet Veentjer Beheer op het Casino terrein in Noordwijk. Het dage lijks bestuur van de provincie heeft de gemeente dit gisteren te lefonisch laten weten. De gemeente wacht nog met het af geven van een bouwvergunning tot de provincie deze zogenaam de 'verklaring van geen bezwaar' schriftelijk heeft bevestigd. Vol gens een woordvoerder van de gemeente wordt de definitieve bouwvergunning naar alle waar schijnlijkheid in december ver leend. De bezwaren van de Noordwijkse Ondernemersvereniging (NOV) en Kritisch Noordwijk tegen de tennishal en groothandel heeft het provinciebestuur niet geho noreerd. De beide verenigingen zijn bang dat er ook detailhandel op het terrein zal worden bedre ven en andere winkeliers daar door oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. De NOV vindt het bovendien 'inconsequent' dat de gemeente op het terrein wel een groothandel toelaat en iets dergelijks op andere plaat sen in Noordwijk niet wil heb ben. Kritisch Noordwijk maakte daarnaast nog bezwaar tegen de 'massale' indruk van het ge bouw. Vooral een blinde muur van 100 meter lang zou het ge bied de Zuidduinen volgens Kri tisch Noordwijk erg ontsieren. Kort geding Het dagelijks bestuur van de pro vincie vindt dat kan worden voorkomen dat er detailhandel in het gebouw wordt bedreven als deze activiteit in het nieuwe bestemmingsplan voor het ge bied uitdrukkelijk wordt verbo den. Het tenniscomplex is vol gens de provincie uit stedebouw kundig oogpunt acceptabel. De beide verenigingen hebben de mogelijkheid de bouw - voorlo pig - tegen te houden door de Raad van State in een kort ge ding te vragen de verklaring van geen bezwaar van de provincie op te schorten. Dat houdt in dat Veentjer niet mag bouwen zo lang de eventuele bezwaren van de beide verenigingen nog wor den behandeld voor de Raad van State. L. Korbee, voorzitter van de NOV. heeft vanmorgen laten weten dat de ondernemers afzien van een dergelijk 'schorsingsverzoek' en verder geen bezwaar meer zullen maken tegen de bouw van het tenniscomplex. "Ons bezwaar was meer gericht tegen de ge meente dan tegen Veentjer. Nu hij de verklaring van geen be zwaar binnen heeft, kunnen wij hem alleen maar feliciteren", al dus Korbee. Kritisch Noordwijk beraadt zich waarschijnlijk van avond over eventuele volgende stappen. Toeristen De kosten van het sportcentrum worden geschat op drie tot vier miljoen gulden. Op het ongeveer 6200 vierkante meter grote ter rein komen vijf overdekte ten nisbanen, vier squashbanen, twee banen voor racketball en een sporthal van 24 bij 44 meter. De sporthal wordt geschikt ge maakt voor verschillende doel einden, zodat ook toeristen deze kunnen gebruiken bij slecht weer. De plannen van Veentjer voorzien verder in de bouw van een 1200 vierkante meter groot groothan delscentrum in sportartikelen. De bar-dancing die nu nog op het Casino-terrein staat wordt ge sloopt. De huidige exploitant van die dancing, de Noordwijker N.C. van Hese heeft laten weten dat hij zijn "medewerking zal verlenen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Klei nere gemeenten doen weinig tot niets voor lichamelijk gehandi capten die willen sporten. De op lossing zou gevonden kunnen worden in het oprichten van re gionale verenigingen, onder steund door verschillende ge meenten. Dit is te lezen in het rapport 'Ge handicaptensport in Zuidhol landse gemeenten', de weerslag van een onderzoek dat vorig jaar is gehouden. De onderzoekers moesten concluderen dat er wei nig aandacht wordt besteed aan sportmogelijkheden voor gehan dicapten. Sommige gemeenten konden niet eens opgeven hoe veel gehandicapten er in hun dorp of stad wonen. Aan de hand van het landelijk ge middelde (circa 9 procent) moet worden aangenomen dat in een gemeente van 5000 tot 10.000 in woners tussen de 475 en 950 li chamelijk gehandicapten wonen en in een gemeente van 10.000 tot 15.000 inwoners 950 tot 1425 li chamelijk gehandicapten. Het aantal geestelijk gehandicapten in een gemeente wordt geschat op een procent van het inwoner- tal. Uit de praktijk blijkt verder, dat als er al een vereniging of instelling iets aan gehandicaptensport doet, er meestal slechts aan één tak van sport aandacht wordt ge schonken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23