KITS Redactie Roskam: handen vol werk Centrum voor jongeren uit het buitenland Zanussi schrapt 5600 banen Bevolking Tripoli de dup e van ruzie buitenland Mazda wil VS paaien met bouw autofabriek WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Varia PAGINA 19 Een van de mooiste, zeg maar ge rust ontroerendste boeken die ik de laatste tijd onder ogen heb gehad („gelezen" is het woord niet), is „What's What". Een uitgave van Ballantine Books uit New York. geimporteerd door Van Ditmar in Amsterdam, en geredigeerd >door Reginald Bragomer Jr. en *David Fisher met behulp van enige tien tallen medewerkers. Het is hel soort boek waar ik zolang ik schrijf al naar verlangd heb, en waarvan ik dolgraag een Nederlandse verta ling zou hebben, die ik nog veel dol grager niet zelf zou willen maken. Want dat moet een verschrikkelijke heksentoer zijn. De titel. ..What's What", is uiteraard een variatie op „Who's Who", het boek waarin alle personen van enige betekenis met hun personalia zijn opgenomen. In Wat is wat" zijn alle dingen van enige betekenis met hun personalia opgenomen. De ondertitel van de paperback van 565 pagina's groot luidt dan ook: Als u weet hoe het eruit ziet, kunt u van nu af aan ook opzoeken hoe het heet". En verder staat op het omslag: „Een visuele woordenlijst van alledaagse voorwerpen - van paperclips tot passagiersschepen". Ik heb mij er vaak over verbaasd dat ik, met de grote woordenschat die ik mijzelf in de loop der jaren dank zij mijn beroep toch eigen heb gemaakt, zelfs de eenvoudigste din gen van mijn eigen lichaam niet weet te benoemen. Natuurlijk, de „elleboog", de „neusvleugels", en zelfs de ..nagelriem" (volgens Van Dale: „ondereinde van de nagel- plooi, dat over de nagel heen groeit") ken ik bij naam en toe naam, maar bestaat er eigenlijk een aparte naam voor dat gootje tussen neus en bovenlip, of voor dat openstaande dekseltje boven het oorlelletje vóór de ooropening? Dank zij „What's what", dat met 1500 illustraties en 25.000 hoehee- tuts de weg wijst in al deze onge kende onderdelen van mensen, die ren en dingen, weet ik nu dat dat stukje oor „tragus" heet, en dat wat ik wel eens „het gootje" tussen neus en lip noem als het „philtrum" be kend staat. Ook weet ik nu hoe alle onderdelen van het prikkeldraad („barbed wi re") in het Engels heten. De venijni ge uitstekende punt heet „barb" en de twee vervlochten draden waar tussen die „barbs" worden vastge klemd heten „wire strands"En via de firma's Heras en Beckaert weet ik nu ook dat dezelfde onderdelen van het prikkeldraad dat tegen woordig bij voorkeur puntdraad wordt genoemd in het Nederlands „prikkels" of „punten" en „loop- draden" worden genoemd. Ik weet zelfs wat een concertinais: zo'n rol prikkeldraad met een diameter van één meter, die ter afschrikking voor ministeries en dergelijke be- schermenswaardige gebouwen worden gezet! Mijn belangstelling voor uitgere kend puntdraad werd overigens geprikkeld door het verhaal van Willem te Pas uit Naarden, die eind juli met zijn gezin ging kam peren op een camping in Axel. Bij het opzetten van de tent ging de vijfjarige Jochem, uitgelaten als een jonge hond na een paar uur in de auto te hebben vastgezeten, de omgeving verkennen. .„Pas op het prikkeldraad!", hadden zijn ou ders nog gewaarschuwd, maar hoe gaat dat, Jochem zag een vogeltje, liep het achterna en raakte in het splinternieuw aangelegde prikkel draad. dat je tegenwoordig dus puntdraad moet noemen („punt- draadhindernis" is volgens Van Dale de militaire uitdrukking voor „prikkeldraadversperring"). De gevolgen waren catastrofaal. Het puntdraad was voor zo'n klein jon getje op ooghoogte aangebracht, en ook lager trouwens, hij liep diepe wonden op in zijn buik en op een haar na werd zijn linkeroog gemist doordat zo'n punt een millimeter erboven binnendrong. De lokale arts, die het wel vaker bij de hand had gehad, is er anderhalf uur mee beziggeweest, heeft 20 hechtingen aangebracht (er hadden er nog wel tien bij gekund, maar dat hebben ze Jochem bespaard), en hoewel het perfect gedaan is zullen de litte kens op het voorhoofd en de buik altijd zichtbaar blijven. „Concen tratiekampspul", noemt Willem te Pas het niet ten onrechte. Hoe zinvol is het om een camping, vol kleine kinderen, af te rasteren met punt- of prikkeldraad? Ik wil hier wel onthullen dat ik zelf een dochtertje heb van vijfjaar, en het is mij al een doorn in het'oog dat alle deurknoppen op het ogenblik op ooghoogte voor haar zitten. Bruynzeel zou verplaatsbare deurknoppen op zijn deuren moe ten aanbrengen, zodat je hun hoog te kan aanpassen aan de ooghoogte van je kinderen. En puntdraad zou alleen bij uiterste noodzaak aange bracht moeten mogen worden. Er blijkt trouwens al een beperking te zijn, hoorde ik van buurboer Goed- maat. Je mag puntdraad wel op ei gen terrein aanbrengen, maar niet aan de openbare weg, tenzij met speciale toestemming, bijvoorbeeld op een zeedijk waarop schapen te grazen worden gezet. Zo'n cam ping zal dus wel onder eigen ter rein vallen, maar of hét wijs is ook daar prikkeldraad aan te brengen (voor kinderen toch een passief aanvalswapen), waag ik te betwij felen. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. De netelige positie van Arafat De Palestijnse leider Jasser Arafat zit op het ogenblik in een heel moeilijke positie, omdat mensen binnen zijn ei gen organisatie tegen hem in opstand zijn gekomen. Hun leider, Abu Musa, vindt Ara fat maar een zachtgekookt ei. Hij is van mening dat alleen met wapens kan worden af gedwongen wat de Palestij- nen willen: een eigen land waarover zij zelf kunnen re geren. Maar Arafat heeft juist de weg van onderhandelin- igen gekozen en ziet niet zo veel meer in aanslagen en ge weld. De tweespalt tussen Arafat en Abu Musa is niet van van daag of gisteren. Vorig jaar verliet Arafat, na de Israëli sche aanval in Libanon, Bei roet en vestigde zich met zijn aanhangers in Tunesië. Vlak daarna richtten Libanese christelijke falangisten (een van de vele groeperingen in Libanon) een bloedbad aan in de Palestijnse kampen Sa- bra en Chatila. De Palestijnse opstandelingen tegen Arafat verwijten hem min of meer dat bloedbad. "Hii had nooit uit Beiroet weg mogen gaan", is hun mening. Sindsdien is de onenigheid tus sen aanhangers van Arafat en de rebellen van Abu Musa al leen maar groter geworden. Arafat verscheen onlangs weer op het Libanese toneel, waar hij zich verschanste in zijn laatste bolwerken, de kampen Nahr el Bared en Baddawi nabij de Noordliba- nese stad Tripoli. Dat eerste kamp viel al gauw tegen de door Syrië gesteunde Pale stijnse rebellen, maar wonder boven wonder hield Baddawi langer stand. Het optimisme binnen de PLO groeit, ook al omdat Arafat inmiddels steun heeft gekre gen van een van de grootste en belangrijkste Libanese milities, de zogenaamde Be weging van Islamitische Een heid. Die beweging is zeer an- ti-Syrisch. En de leider heeft gezegd dat hij Arafat zal blij ven steunen, omdat hij bang is dat Syrië als Arafat Tripoli verlaat deze stad zal aanval len en ook zijn islamitische beweging zal verdrijven. Intussen is de bevolking van Tripoli de dupe van de scher mutselingen tussen de Pale stij nen. Zij ziet Arafat liever gaan dan komen. Heb Informatiecentrum voor Buitenlandse Jongeren aan de Leidse Haarlemmerstraat is vijf dagen per week open van tien tot vijf. Mansour Maatoug, twee jaar gelden uit Marokko gekomen om bij zijn familie te kunnen zijn, voorziet buitenlandse jonge ren van informatie en hëlpt ze (voor zover mogelijk) met hun problemen. Omdat Man sour zelf nog maar kort in Ne derland is, weet hij heel goed hoe jongeren zich voelen als ze plotseling terecht komen in een ander land met een an dere cultuur: "Het grootste probleem is de taal. Als je hier komt versta je niemand, je begrijpt niemand en je kunt niets lezen. In Ma rokko had ik de middelbare school afgemaakt, maar hier kon ik eigenlijk nergens te recht. Toen ben ik naar de technische school gegaan. Je Mansour Maatoug. moet gewoon weer opnieuw beginnen. Het vervelende is, datje met allemaal landgeno ten bijelkaar in een klas wordt gestopt. Zo leer je na tuurlijk geen Nederlands spreken". Maar Mansour heeft 'geluk' ge had. Hij werkt nu hele dagen bij het Informatiecentrum en 's avonds volgt hij de voorbe reidingsklas van de sociale academie. Overdag helpt hij landgenoten met het invullen van formulieren van jonge ren die een opleiding willen volgen of een uitkering wil len aanvragen en die niet we ten wat ze met zo'n formulier meoten doen. Karin Harte, een studente van de sociale academie, loopt stage bij het Informatiecen trum. Zij zegt: "Het is belang rijk dat je deze mensen ook echt helpt. Het is met de be doeling dat wij de formulie ren invullen. We proberen ze zó te helpen, dat ze het de vol gende keer zelf kunnen. Jon geren kunnen hier ook te recht voor een kop koffie. Een heleboel buitenlandse jongeren vervelen zich name lijk te pletter. Ei zijn er die de hele dag de Haarlemmer straat op en neer lopen, om dat ze niets te doen hebben. Dat zijn vooral buitenlandse jongeren van de zogenaamde 'tweede generatie". Mansour: "Hun ouders leven hier nog net zo als in Marok ko en houden vast aan hun ei gen cultuur. Zij zijn vaak nog strenger dan in Marokko zelf De jongeren zijn hier geboren en leven als het ware in twee werelden: thuis in Marokko en op school, of op het werk in Nederland. Zo mogen Ma rokkaanse meisjes nog steeds IIIlU! Bert Bijlage niet in een ruimte komen waar ook jongens zijn. Je zult hier op het Informatiecen trum nooit meisjes zien, ter wijl dat in Marokko in de gro te steden allang een gewone zaak is geworden." "Het is voor veel buitenlandse jongeren echt een uitzichtlo ze situatie. Aan de ene kant willen ze graag terug naar hun eigen land. Maar ze we ten dat ze daar ook niet meer echt thuis zijn. En hier in Ne derland kom je als buitenlan der nauwelijks aan de bak". Een ander probleem waar bui tenlandse jongeren mee te maken krijgen is discrimina tie. Mansour: "Het is niet zo-, zeer wat mensen tegen je zeg gen, maar de manier waarop ze je aankijken. Dan voel je je echt rot". Karin:" Ik ken twee jongens die graag verkering willen hebben. Maar als de meisjes horen dat ze uit Marokko ko men, dan willen ze niks van ze weten. Als ze nu naar een disco gaan, zeggen ze gewoon dat ze Italianen zijn en de meiden vliegen om hun nek. Kan je nagaan!" (Het Informatiecentrum voor Buitenlandse Jongeren kun je vinden op de Haarlemmer straat 73b in Leiden. Alle bui tenlandse jongeren zijn wel kom. Je kunt daar terecht voor alle mogelijke informatie op het gebied van buitenlanders in Nederland. Ook als je proble men hebt kun je hier terecht. De openingstijden zijn: maan dag tot en met vrijdag van 10 tot 5 uur. LEIDEN Een béétje school heeft vandaag-de-dag een schoolkrant. Menig journalist heeft met bijdragen aan de schoolkrant de eerste schre den op het schrijverspad ge zet. De schoolkrant van het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest, een vari de grootste scholen in Leiden en omstre ken, heet De Roskam. Fred van der Tang en Daniël van Leer zijn redacteur van die krant. Zij maken deel uit van een redactieteam dat be staat uit in totaal zeven leer lingen, afkomstig van de ver schillende 'studierichtingen' van het Rijnlands. De redac tie streeft ernaar dit school jaar elke maand een nummer van De Roskam het licht te doen zien. De eerste twee maanden na de zomervakantie is dat in elk geval gelukt. Twee nummers van de 28ste jaargang zijn in middels uitgebracht. Dikke nummers, voornamelijk vol geschreven door de redactie leden, die zijn verspreid in een oplage van 1500 stuks. Het redactieteam van De Ros kam wordt bijgestaan door een leraar, John den Exter. tekenleraar en daarom vooral belast met de vormgeving. Daniël van Leer is sinds het be gin van dit schooljaar hoofd redacteur van De Roskam. Fred van der Tang is 'ge woon' redactielid. Journalis tieke aspiraties hebben hen overigens niet tot het redac teurschap gedreven. Beiden zeggen dat het hen er in de eerste plaats om ging "iets te doen voor de school". Fred voegt daar aan toe: "Ik zag dat De Roskam werd gewaar deerd. Vandaar dat het mij leuk leek juist daaraan mee te werken". Daniël heeft speciaal naar de functie van hoofdredacteur 'gesolliciteerd' omdat die functie hem wel aantrok. Vorig jaar heeft De Roskam een 'face-lift' ondergaan. "De oplage is vergroot, de kwali teit is verbeterd en de lay-out. Er zijn ook verschillende ru brieken ingevoerd", zegt Da niël. Krijgen jullie veel reacties op de krant? "Vrij veel, postieve en negatie ve", aldus Daniël. "Maar meer positieve", haast Fred zich eraan toe te voegen. On danks alle reacties, zo blijkt uit de woorden van de beide redacteuren, kost het vrij veel moeite kopij voor De Roskam te vergaren. Twee keer per week tijdens de pauze komt de redactie van de schoolkrant bijeen. Dat gebeurt in een tot redactielo kaal gebombardeerd berg hok ergens in de school. De redactie buigt zich dan over de inhoud van de eerstvol gende Roskam. De krant wordt gemaakt op basis van een bepaald thema. Daniël: "We bedenken eerst een the ma. Daarna maken we pos ters waarop we dat thema aankondigen en waarop we de deadline (uiterste inleve ringsdatum, red.) vermelden. En we benaderen leerlingen en leraren voor een bijdrage. Vrijwillige bijdragen krijgen we niet zo veel, we moeten de mensen wel achter de broek zitten". Volgens Daniel en Fred mag de redactie alles plaatsen. "We bekijken dat zelf. Bijdragen waarvan we vinden dat die niet kunnen leggen we terzij de. Twijfelen we ergens over dan leggen we het probleem voor aan de leraar die de redactie begeleidt". Van censuur, zo menen Daniël en Fred, is eigenlijk geen sprake. "De redactie weet zelf wel waar de grens zo'n beetje ligt", vinden zij. "De krant is van en bestemd voor de leerlingen. Niet alles wat erin staat hoeft per se waar te zijn. Stel je voor, an ders kregen we 'm niet eens gevuld" De redacteuren van De Ros kam hebben er hun handen vol aan elke maand een num mer uit te brengen: "Al m'n vrije tijd gaat erin zitten", zegt Daniël. rechts: Job, F{ed, Wensen zijn er nog wel. "De Roskam is nu eigenlijk meer een verhalenbundel dan een krant, we zijn eigenlijk te weinig actueel. We zouden best wat meer rubrieken kun nen hebben... En het zou heel erg goed zijn als de krant in plaats van te worden gesten cild in offset kon worden ge- Leerkrachten uit Leiden staken niet Een heleboel leerkrachten zijn ook ambtenaren. Daarom hebben ook zij te maken met de plannen van minister Riet kerk om 3 Va procent te kor ten op de salarissen van amb tenaren. In de noordelijke provincies is er daarom begin deze week op een aantal scholen actie gevoerd. Bijel kaar werden dertien school voor één dag gesloten. De leerkrachten zijn 'boos op Koos' (Rietkerk), omdat zij vorig jaar ook al een deel van hun salaris hebben moeten inleveren. Gisteren hebben ongeveer driehonderd leer krachten uit Nijmegen, Til burg, Arnhem, Doetinchem, Apeldoorn en Zutphen ge staakt. De Amsterdamse leerkrachten gaan waarschijnlijk morgen en overmorgen de straat op. In Leiden heeft.de ABOP (de vakbond van het onderwij zend personeel) besloten om niet te staken. De bond is na melijk te klein om alle men sen die het werk neerleggen te kunnen betalen. Wel is er morgenmiddag een protestbijeenkomst van leer krachten op het Leidse Stad huisplein. De leerkrachten die dan geen lessen hebben zullen op deze manier actie- ROME (Rtr) De Italiaanse fabri kant van huishoudelijke appara ten Zanussi is het met de vak bonden eens geworden over een saneringsplan dat 5600 arbeids plaatsen zal kosten. Dit is giste ren bekendgemaakt door een woordvoerder van de onderne ming. Het akkoord met de vakbonden betreft de eerste fase van een driejarig herstelplan en stelt Za nussi in staat zich te concentre ren op de produktie van wasma chines, fornuizen en koelkasten. Het concern is diep in de rode cijfers geraakt doordat het stre ven naar diversificatie van de ac tiviteiten op een fiasco is uitgelo pen. De in de jaren zeventig ver worven belangen in de produktie van televisietoestellen en ko pieermachines, de elektronica en de woningbouw veroorzaakten forse verliezen. Tweederde van het verlies van 5600 banen zal het gevolg zijn van het afstoten van deze belangen. De rest zal via vervroegde pensionering ver dwijnen bij de hoofdactiviteiten van Zanussi. Zanussi onderhandelt op het ogen blik al met verscheidene onder nemingen die belangstelling hebben voor een belang in de verlieslijdende dochter Ducati Elettronica. Andere dochteron dernemingen die zullen worden verkocht zijn een fabrikant van kopieermachines en een bedrijf dat installaties voor centrale ver warming maakt. Deze twee on dernemingen maken wel winst, maar zij passen niet in de nieuwe strategie van Zanussi. De pro duktie van televisietoestellen is eerder dit jaar al afgestoten en samen met de activiteiten van In- desit op dat gebied onderge bracht in een nieuw staatsbe drijf. heeft dinsdag laten weten volgend jaar op zoek te zullen gaan naar nieuwe part ners. De familie Zanussi heeft de onderneming tot nu toe volledig in eigen hand willen houden. Eerder dit jaar werd een samen werkingsovereenkomst met Phi lips ondertekend. Dat heeft ge leid tot speculatie over een mo gelijke deelneming van het Ne derlandse i UTRECHT (ANP) - Burgemeester en wethouders van Utrecht heb ben gisteren besloten om geen fi nanciële steun te verlenen aan het reddingsplan voor Brons- werk ketel- en apparatenbouw (KAB). "Gelet op de financiële si tuatie van de gemeente" heeft het collége een verzoek om 2,8 miljoen gulden steun afgewezen. Het reddingsplan van de vak bonden, dat voorzag in behoud van 140 arbeidsplaatsen bij Bronswerk, is door deze weige ring op losse schroeven komen te staan en hangt nu af van de gemeenteraad. Gemeente en provincie Utrecht ha- den afgelopen zomer bij eerdere pogingen om Bronswerk althans Redding deel Bronswerk toch onzeker gedeeltelijk overeind te houden in totaal 10,5 miljoen gulden aan steun en 2 miljoen aan leningen toegezegd. Die reddingspoging mislukte toen omdat de banken niet over de brug wilden komen. Volgens wethouder Ten Cate (eco nomische zaken) liggen de zaken bij Bronswerk nu geheel anders dan afgelopen zomer, omdat toen sprake was van behoud van het gehele bedrijf en nu van een gedeelte. Bovendien, aldus Ten Cate. is er in het huidige red dingsplan sprake van samenwer king met een buitenlandse be drijf (ketelbouwer Standardkes sol in Duisburg), terwijl er afge lopen zomer sprake was van een gemeentelijke constructie. De gevraagde steun is volgens de wethouder nu in totaal hoger dan de steun die zij eerder had toege zegd. Toen ging het volgens haar om zo'n 4,5 miljoen. Nu zou de steun - overdracht grond, kwijt schelding onroerend goedbelas- ting en verlaagde electriciteitsta- neven meegerekend tot een hoger bedrag oplopen. TOKIO (UPI) - Toyo Kogyo (Mazda), de op drie na grootste autofabrikant van Japan, zoekt in de Verenigde Staten een terrein voor een fabriek waar middelgrote perso nenwagens zullen worden gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de onderneming gis teren meegedeeld. De autoproducent heeft het afgelopen voorjaar plannen opgesteld en heeft nu diverse mogelijkheden, maar een definitieve beslissing is nog niet genomen Toyo Kogyo heeft het afgelopen jaar 824 247 personenwagens gemaakt, waarmee zij op de vierde plaats staat op de ranglijst van Ja panse auto-ondernemingen, na Toyota, Nis san cn Honda. Toyota heeft al vergevorderde plannen om samen met de Amerikaanse Ge neral Motors auto's te gaan maken in Califor- De Japanse autofabrikanten hopen door in de VS te gaan produceren de gevolgen van de vrijwillige beperking van hun export naar de VS op te vangen. Volgens de woordvoerder v.m T..yo Kogvo werkt ook Mitsubishi aan plannen om in de VS auto's te maken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19