"De allerjongsten spelen het" De goedkoopste hangkast van Nederland.jg. Het goedkoop^^SS. "Jong Oranje géén waterpoloploeg". moedkoojoraumer ■C8S Poortvliet mag weg van PSV j> d i::J r! r Altiiik en Duquesnoy in Oranje ■■■■■■■■■ULi lil' Tropische regenval nekt jeugdige voetballers Spanjaarden beheersen resultaatvoetbal tot in de perfectie Vijfhonderd gulden voor een kaartje cannp SS; Palotai bergt fluit op WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Sport EINDHOVEN (ANP) - PSV'er Jan Poortvliet mag voor de rest van het voetbalseizoen op uit leenbasis omzien naar een ande re vereniging. Poortvliet is door oefenmeester Jan Reker bij de Eindhovense ploeg op de reser vebank gezet. De 28-jarige mid denvelder voelde er niets voor de competitie als wisselspeler uit te zitten. Manager Kees Ploegsma gaf Poortvliet gisteren toestem ming elders onderdak te vinden. Over een eventuele verkoop van Rob Landsbergen is nog geen beslissing gevallen. Het Zuidko- reaanse Hyundai uit Seoel, waar ex-PSV'er Jung Moo Huh speelt, lijkt de belangrijkste kandidaat voor Landsbergen, die een kwart miljoen gulden moet opbrengen. Sparta is naast enkele andere ere divisieclubs de belangrijkste ge- r Poortvliet. Sparta's onbezoldigde manager Floor Bouwer: "Wij zijn nog niet door PSV op de hoogte gebracht van het feit dat Poortvliet weg mag. Als dat gebeurt, gaan we probe ren hem zo snel mogelijk in te lij- De huurling zal in elk geval niet in actie mogen komen voor de UE- FA-cupduels met Spartak Mos kou. De regels willen dat een speler op 15 juli onder contract dient te staan om in de eerste drie ronden van de Europese toernooien te mogen worden in gezet. Spartak Moskou won gisteravond overigens met 4-2 van de West- duitse amateurclub SUS Hüsten. Sparta-trainer Bert Jacobs zal vrij dag naar Kassei rijden om de mo menteel in West-Duitsland ver blijvende Sowjet-ploeg tijdens een oefenduel aan het werk te zien. Spartak Moskou is in de buurt van München neergestre ken om zich voor te bereiden op de eerste ontmoeting met de Rot terdammers (23 november). De return zal op 7 december wor den afgewerkt in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. ADVERTENTIE aWxfoxIbcm Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Geldig t/m 19.11/83 AMSTERDAM (ANP) - De bondscoach van de Neder landse rugbybond (NRB) De- nis Power heeft de Neder landse rugbyploeg die zater dag in Hilversum de tweede wedstrijd (tegen Denemar ken) moet spelen in de B- poule voor de FIRA-competi- tie op enkele plaatsen gewij zigd. Na het teleurstellende resultaat tegen België twee weken geleden (6-6) was dit te verwachten. Uit het team is verdwenen Michel van der Loos van de Haagse Rugby Club. In zijn plaats werd zijn clubgenoot Louis Straathof aan de selectie toegevoegd. Nederland en Denemarken hebben tot nu toe vijf maal tegen elkaar gespeeld. Vijf maal ook won de Oranje- ploeg: 24-3 (1971), 62-0 (1973), 50-3 (1977), 12-3 (1979) en 25-3 (1983). Het ging hier om vriendschappelijke ontmoe tingen. De ontmoeting van zaterdag is de eerste confron tatie op competitieniveau. De opstelling van Nederland is: Jan Heinen (Castricum), Marck Visser (Hilversum), George de Vries (AAC), Ar nold Huizing (Rotterdam), John Dam (Castricum), Louis Straathof (HRC), aanvoerder Dick Altink (DIOK), Henk Batterman (AAC), Fred Du quesnoy (DIOK), Bas Kasteel (Delftse Studenten), Joost Takken, Erik Hengeveld, Ed win Jansma en Paul Henge veld (allen NFC) en André Marcker (Castricum). Reser ves zijn: Wytse Doeleman (Utrecht), Peter Corver (DIOK), Rijnoud Kimman en Coen Potters (beiden Delftse Studenten). ADVERTENTIE Stanley, met 5 mesjes. Per stuk Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te vinden. v Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. Geldigt/m 19 11/83 MALAGA (EFE) - Jong Oranje is uitgeschakeld voor de kwartfinales van de strijd om het Europese kampioenschap voor UEFA-elftallen. Het verloor gisteravond in Malaga de laatste kwalificatiewedstrijd in groep 7 met 0-1 van Spanje. Door de overwinning plaatste Jong Spanje zich bij de laatste acht. Beide jeugdelftallen werden in Ma laga verrast door tropische re genbuien, die de straten van de Spaanse stad blank zetten en het veld onbespeelbaar maakten. De Zwitserse scheidsrechter Bauf- mann overwoog het duel één dag uit te stellen, maar na overleg met Spaanse en Nederlandse of ficials liet hij toch spelen. Op het moerassige veld was van een wedstrijd geen sprake. KNVB-official Schoenmakers: "Dit was een loterij. De gelukkig ste zou winnen. Dat werd al heel snel duidelijk. Combineren was niet mogelijk. Lange ballen voor het doel óf een doorglijbal, dat waren de enige mogelijkheden om te doelpunten". UTRECHT (GPD) - Zes jaar terug moest het voetbalteam van Spanje zich in Belgrado kwalificeren voor het wereldkampioenschap een half jaartje later in Argentinië. De door Kubala getrainde Spanjaarden mochten met 1-0 verliezen. Het werd een voetbal oorlog waarin de jonge Joegoslavische ploeg het hoofd verloor en de spelers van Real, Barcelona en Atletico slim en uitgekookt kwalificatie afdwongen. Het werkelijke aantal minuten dat de ronde knikker in het spel was moet minimaal geweest zijn. Als het aan de 61-jarige Miguel Mu- noz en zijn matadoren ligt, ver toeft de bal ook vanavond in de Rotterdamse Kuip gedurende vele seconden werkloos op de grasmat. Het gaat weer om kwa lificatie, 0-0 is voldoende voor een Spaans feestje. Tijdrekken, bal in de ploeg houden, doorge broken tegenstanders neerhalen, de jonge opponent uit het spel halen, massaal verdedigen, coun teren, het beeld dat verwacht mag worden van de eerste tot de laatste minuut als het Neder lands elftal faalt in de opzet: het scoren van een doelpunt. Hoe doorbreek je de hard en als het nodig is gemeen spelende defen sie van de Zuideuropeanen, een probleem waarover vele trainers en coaches zich gebogen hebben en nu de grootste zorg van Kees Rijvers. Resultaatvoetbal, de Spanjaarden beheersen het spel letje tot in de perfectie. Waarom kunnen zij het wel en gaat het immer mis als het Nederlands voetbalteam met dezelfde uit gangspositie aan de startstreep staat. In februari, in Sevilla, had Oranje in ruil voor een gelijkspel wel terug willen zwemmen naar Nederland. De zwembroeken konden in de koffer blijven, want zelfs tegen een matige tegenstan der kon het droomresultaat niet strafschop "Beroerd" ROTTERDAM (ANP/GPD) - Rond 4000 in Nederland wo nende Spanjaarden zullen vanavond de interland Ne- derland-Spanje bezoeken. Volgens bet Madrileense dagblad 'El Pais' heeft er de laatste dagen onder de Spaanse gemeenschap in Rotterdam een levendige handel in toegangsbewijzen bestaan. Kaartjes van 25 en 50 gulden gingen, naar ver luidt, voor een bedrag van 25.000 peseta's (500 gulden) van de hand. Als gevolg van de poststaking zijn diverse plaatsbewijzen niet op de plaats van be stemming terechtgekomen. KNVB-er Jan Huijbregts: "Om die reden hebben wij met name de oud-internatio nals nieuwe kaarten ver strekt". "Mentaliteitskwestie" „Een mentaliteitskwestie", gelooft Rinus Michels, de gelouterde voetbalcoach, die in beide kam pen rondgekeken heeft. „Span jaarden zijn altijd gewend vanuit de defensie te voetballen. De Ne derlander legt veel meer risico in zijn spel". Han Berger heeft bij het debuut van FC Groningen twee keer te maken gehad met tegenstanders uit landen rond de Middellandse Zee. „Het wordt bij de jeugd met de paplepel ingegoten", meent hij. „In het jeugdvoetbal bij ons staat de spelvreugde voorop, winnen of verliezen is minder be langrijk. Ik heb de afgelopen we ken veel gepraat over de jeugd opleiding in Spanje, mij is geble ken dat ook de alleijongsten re sultaatvoetbal spelen". Leo Beenhakker, die aan zijn der de seizoen als oefenmeester be zig is bij Real Zaragoza, beaamt: „Het vastbijten in een tegenstan der wordt al vroeg geleerd. Ook de pupillen spelen met mandek- kers. Als je jarenlang niets ander doet dan achter je tegenstander aanhollen, dan word je een spe cialist". Leo Beenhakker, die met zijn Real on-Spaans voetbalt, Rinus Mi chels, die vanuit zijn tweede huis bij Barcelona het rollen van de leren knikker op het Iberisch schiereiland volgt, en Han Ber ger die met FC Groningen een klap toebracht aan het Spaanse prestige, nemen het voetballen in dat land alle drie in bescher ming, de grootste boeven en ver krachters van het spel wonen niet in het land van Sinterklaas. Leo Beenhakker: „Ik word be roerd van al die verhalen waarin de Spaanse voetballers als mis dadigers afgeschilderd worden. De normen worden bepaald door de scheidsrechter, het is een feit dat in de Spaanse competitie meer mag, tackles van achter zijn toegestaan. Maar de excessen hebben veel te veel aandacht ge kregen, die heb je in België, Ne derland, Duitsland en Engeland ook. Ieder land heeft wel een mafkees rondlopen, maar daar- zijn niet alle voetballers Rinus Michels: „Het wordt veel te zwart-wit gesteld. Ik heb wed strijden gezien van een zeer aan vallend Real Madrid. Spanjaar den zijn, zoal het hele voetbal, gebaat bij een goed resultaat. De belangen zijn groot, ze hebben in de loop der jaren een tactiek ont wikkeld om een uitgangspositie te verdedigen". Han Berger, de naweeën van de uitschakeling zijn nog niet ver werkt: „Nederland mag blij zijn dat het niet tegen Italianen moet spelen". De Groningen-trainer is een duidelijk verschil opgevallen tussen Spaanse en Italiaanse hardheid. „Italianen lopen te loe ren op een tegenstander, onbe schoft, gemeen. Spanjaarden doen het veel meer uit onbe heerstheid. Ze schoppen pas als het verkeerd gaat. Kaiserslau- tern tegen Real en Tottenham te gen Barcelona zijn daarvan voor beelden. En ook tegen ons in Groningen begon Atletico pas hard te voetballen toen de positie uitzichtloos was. Dan raken ze het hoofd kwijt en slaan de stop pen door. Maar in zijn totaliteit is het voetbal veel attractiever dan in Italië". Het lot viel gunstig uit voor de Spanjaarden, die in de 35ste mi nuut de leiding namen. Een voorzet van rechts smoorde niet, zoals eerder in de wedstrijd her haaldelijk voorkwam, in de grote plas voor zijn doel, waardoor doelman Van Ede verrast werd. Hij liet de gladde bal uit de han den glippen, waardoor spits Bu- tragueno van dichtbij kon sco ren: 1-0. "Geen mazzel" Met twee verse krachten, Van de Boogaard (PSV) voor Van 't Schip (Ajax) en Blind (Sparta) voor Roord (FC Twente), heeft Jong Oranje daarna alles gepro beerd om de achterstand onge daan te maken. Schoenmakers: "Ik moet de jongens werkelijk complimenteren voor hun inzet. Ze hebben er echt alles aan ge daan om gelijk te komen. Het zat er op dit veld gewoon niet in. We misten de mazzel die Spanje in de eerste helft wel had". Overigens liet Jong Orarye een duel eerder de kans op kwalifica tie bij de laatste acht al lelijk lig gen. Op 6 september had een overwinning op Jong IJsland het Nederlandse UEFA-elftal in de kwartfinales gebracht. In Venlo kwamen de pupillen van Bert van Lingen niet verder dan een beschamende 1-1. Door dat resultaat moest Neder land in Malaga minimaal gelijk spelen om plaatsing af te dwin gen. In het waterballet van Anda- lusië was dat misschien, zoals Schoenmakers verwoordde "een waterpoloclub gelukt", maar niet elf jonge Nederlandse voetbal lers. De eindstand in groep 7: Ï.Spanje 4 2 1 1 5 2-5 2. Nederland 4 12 14 7-3 3. IJsland 4 0 3 1 3 2-3 De Spaanse voetbalselectie is, zo te zien, hier bezig zich nog verder te bekwamen in het tijdrekken, onderdeel van het geliefkoosde resultaatvoetbal. "Het is ze met de paplepel ingegoten", zegt Groningen-trainer Han Ber ger, kenner van het Spaanse voetbal. (Foto anp> ADVERTENTIE Rol behang van 33 meter j lang, 53 cm breed Probeer maar 'ns een goedkopere bouwmarkt te Bel voor het dichtstbijzijnde Gamma-adres 03499-84994, tst 130. te vinden.^^ vff- Geldig t/m 19 11 83 P DIE 0ai£ UIT MAAKT" ET VANPAAS W£L W MOOIE l VAM - HAMBURG (DPA) - Op eigen verzoek beëindigt één van de bekendste arbiters op in ternationaal topniveau, Ka- roly Palotai, vandaag met de wedstrijd West-Duitsland - Noord-Ierland zijn scheids rechterlijke loopbaan. De 48-jarige Hongaar, die dit seizoen nog ten einde had mogen brengen, lichtte gis teren zijn afscheid toe met: "Ik ben langzamer gewor den. Ook krijg ik steeds meer last van de knie waar aan ik vroeger geopereerd ben". Twee jaar na de beëindiging van zijn activiteiten als spe ler floot hij al eredivisie wedstrijden in Hongarije. Hij speelde 200 wedstrijden voor Gyori Vasas ETO, waarmee hij één keer lands kampioen en drie keer be kerwinnaar werd. Verder was hij aanvoerder van de Olympische ploeg in Tokio. Door een blessure miste hij toen de finale, waarin Hon garije de gouden medaille In 1967 stopte hij met spelen. In 1972 werd Palotai door de FIFA bevorderd tot interna tionaal arbiter. Hij leidde vier Europacup-finales. Hij werd vooral bekend door op vallende beslissingen. Zo stuurde hij bijvoorbeeld in de Europacup-wedstrijd 1. FC Kaiserslautern-Rcal Ma drid in 1982 drie Spanjaar den tegelijk van het veld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15