Dubbele ramen? Lubbers maant bedrijfsleven Uw Gasbedrijf adviseeitrr C Perry Sport in handen V&D Japan waakt voor ruzie met Peking Kort zakelijk Marktberichten Voedselhulp EG moet los van overschotten Stichting MANS wil Japan inhalen Taiwan nu nog profijtelijker Beurs Amsterdam WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Economie Vrije Volk Het Vrije Volk heeft besloten de proef met een landelijke weeke- ditie uit te breiden. Behalve in de drie noordelijke provincies, waar zich onverwacht snel 14.000 proefabonnees hebben gemeld, zal de weekeditie nu ook in Noord-Holland gaan versche nen. Het Vrije Volk, vroeger een lande lijk ochtendblad maar als dag blad nu alleen nog verkrijgbaar in Rotterdam en omstreken, mikt met de weekeditie op 'pro- gessieve' lezers en mensen die een dagblad niet meer kunnën betalen. Het van huis uit socialis tische blad heeft voor de proef een subsidie ontvangen van de minister van economische za ken. Economische groei Het ziet ernaar uit dat de Westduit- se economie dit jaar een reële groei zal doormaken van één pro cent en dat er in 1984 een groei zal zijn van 2,5 procent, zo heeft de Westduitse minister van fi nanciën, Gerhard Stoltenberg, gisteren verklaard. De regering was tot nu toe uitgegaan van een stagnering van de economie in 1983. Ook de werkloosheidsver wachtingen zijn in gunstige zin bijgesteld. Voor dit jaar verwacht de regering nu een gemiddeld aantal werklo zen van 2,25 miljoen en voor 1984 gemiddeld 2,4 miljoen. Deze twee aantallen liggen beide 100.000 lager dan eerdere ramin gen. Lening Brazilië De internationale banken hebben tot nu toe vijf miljard dollar toe gezegd voor een lening van in to taal 6,5 miljard dollar aan Brazi lië. Het land heeft een schuld van ruim 90 miljard bij ongeveer 830 banken. Er is een achterstand van ongeveer drie miljard in de sschuldenaflossing. De bank- commissie die Brazilië adviseert moet het Internationale Monetai re Fonds (IMF) verslag uitbren gen van de voortgang die er is ge boekt bij de pogingen het geld bij elkaar te krijgen. Over het al gemeen wordt de vijf miljard dollar als „kritische grens" be- schouwd. Als het IMF vindt dat er voldoende geld is toegëzegd zal er groen licht worden gege ven voor het economische pro gramma dat met het IMF is uit gewerkt. Cao Dagblad De Nederlandse Dagblad Pers (NDP) en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten zijn het eens over inlevering van de prijs compensatie in 1983 en 1984 voor de Financiering van 75 tijdelijke banen (voor een jaar) voor jeug dige journalisten. Door deze 'kennismakingscontracten' stijgt de journalistieke werkgelegen heid bij de dagbladen met 2,5 procent. Het principe-akkoord moet nog wel aan de leden (dag bladuitgevers en journalisten) worden voorgelegd. NDP en NVJ houden op termijn reke ning met arbeidstijdverkorting. Begin dit jaar wezen de bij de NVJ aangesloten journalisten ar beidstijdverkorting in ruil voor de prijscompensatie af. Aardappelen 0,47-0,54, Andijvie 0,74- 1,36, Boerenkool 0,24-0,72, Spitskool 1,03, Postelein 1,50, Prei 0,44-1,07, Spinazie 1,07, Spruiten A 0,98-1,05, Spruiten B 1,07-1,08, Spruiten C 0,80, Spruiten D 1,00-1,51, Uien 0,23-3,20, Witlof 2,10-3,20, Bloemkool 6 per bak 2,30, Bloemkool 8 per bak 1,40-2,10, Bloemkool 10 per bak 0,80-1,40, Knol selderij 0,32-0,54, Sla 0,19-0,41, Bleek selderij 0,23-0,46, Bospeen 1,57-1,77, Peterselie 0,73-0,88, Raapstelen 0,21- 0,24, Radijs 0,30-0,42, Selderij 0,52- 0,83, Paprika st. 0,12-0,34. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veiling van 15 november 1983. Boerekool per kg 0,72-0,85, waspeen Al- per kist 7,40-10,20, BI 8,10-11,30, Cl 4,30-6,90. Aanvoer: 129 ton. Breekpeen Bi-per kist 2,80, schorsene ren A 2,05-2,21, B 0,97-1,13, C 0,21- 0,26, uien per kg 0,49-0,81, peterselie (krul) 0,46-0,47, bloemkool 6 per bak I 1,67-1,93,811,52-1,60,1011,18-1,25,12 I 1,03-1,04. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap gaat zich beraden op een andere manier van voed selhulp aan de ontwikkelingslan den. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gaat met name bestuderen of de grote stroom zuivelprodukten die naar de Derde Wereld gaat, niet door meer graan moet wor den vervangen. Die nadruk op de zuivelsector vloeit ten dele voort uit de grote overschotten die de Gemeenschap aan zuivelproduk ten heeft. De EG-ministers van ontwikke lingssamenwerking, onder wie de mevr. Eegje Schoo, wezen gis- teren echter een voorstel af om radicaal een einde te maken aan het sturen van magere melkpoe der en boterolie naar de arme landen. Dit was voorgesteld door Groot-Brittannië en Grieken land. Deze landen vinden dat de zuivelhulp niet erg doelmatig is en veel te veel extra kosten met zich meebrengt. De Europese Gemeenschap ver strekt jaarlijks zo'n 150.000 ton magere melkpoeder als voedsel hulp aan de Derde Wereld, en dat kost dit jaar 206 miljoen gulden extra door het verschil tussen de Europese prijs en de wereld marktprijs. De 36.000 ton botero lie die in 1983 naar de ontwikke lingslanden gaat, kost zo 192 mil joen gulden extra. Minister Schoo gaf toe dat de grote hoeveelheden zuivelprodukten met de EG-overschotten te ma ken hebben. Een radicaal stop pen van die zendingen acht zij echter te ver gaan. „We moeten wel meer gaan letten op de voedingsgewoonten en -behoeften in de Derde Wereld. Dat kan inhouden dat er in de toekomst minder zuivel ver stuurd wordt, maar sommige landen zullen die zuivel toch no dig blijven hebben", aldus me vrouw Schoo. UTRECHT (ANP) - Premier Lubbers meent dat het kabi netsbeleid een zware verant woordelijkheid legt op het bedrijfsleven, dat juist door dat beleid een nieuwe kans moet krijgen. Hij zei dit giste ren in Utrecht, waar hij een pleidooi hield voor het be drijfsleven als motor, die de economie er weer bovenop moet helpen. Sanering van de overheidsfinan ciën, één van de sporen van het beleid, is een doodlopende straat als de bedrijven hun kans niet grijpen. De bedrijven zullen bo vendien moeten beseffen dat de hoge eisen die dit beleid aan het maatschappelijk incasserings vermogen stelt betekenen dat al les moet worden ingezet om de werkgelegenheid een kans te ge ven. Dat mogen de mensen ver langen van ons als overheid en van u als ondernemers, aldus Lubbers. Hij sprak ter gelegen heid van de introductie van de stichting Management en Arbeid Nieuwe Stijl (MANS). Dit initia tief van een aantal grote bedrij ven en de FME (metaalwerkge vers) wil nieuwe produktiepro- cessen introduceren. In Neder land werkt Volvo Car al volgens het MANS-principe. "Niemand moet denken dan MANS een snelkookrecept is voor verbetering van de bedrijfs resultaten. Zo'n recept bestaat niet. Invoering en toepassing van MANS in een onderneming, in alle geledingen van die onderne ming, is een kwestie van lange adem en duurt jaren", aldus de brochure van de stichting. Maar voorzitter Ter Hart stelt dat Ne derland uiteindelijk Japan kan inhalen. Met de nieuwe aanpak van de be drijfsorganisatie wordt op drie - gelijktijdig - te bereiken doel einden gemikt: hogere kwaliteit van het produkt, de arbeid en de arbeidsorganisatie, een hogere produktiviteit en een optimale betrokkenheid van de werkne- In de MANS-filosofie moet het ma nagement zich kwetsbaar dur ven optstellen. Iedere medewer ker moet zijn kritiek kunnen spuien en daar moet het manage ment naar luisteren. Volgens Ter Hart zijn 85 procent van de fou ten en problemen in de organisa tie organisatiefouten. De overige fouten (15 procent) zijn slechts aan de werknemers te wijten. MANS baseert zich op de filosofie van de Amerikaanse, inmiddels hoogbejaarde, statisticus dr. W. Edwards Deming. In het voor jaar is Ter Hart met vertegen woordigers van tien FME-leden naar Amerika gereisd om kennis te maken met de daar inmiddels ook toegepaste ideeën van De ming. Deming ontwikkelde zijn systeem van kwaliteitsbeheersing in de jaren dertig. Zijn bedoeling was alle aspecten van die handelin gen - niet alleen produktie - statistisch zo in kaart te brengen dat alle varianten, problemen en fouten, die kunnen optreden, ogenblikkelijk worden gesigna leerd en vervolgens opgespoord en geëlimineerd. Een Franse politieman proeft de nieuwe beaujolais primeur, die hem wordt aangereikt door een in traditionele kledij gestoken wijnboer uit de Bourgogne. De Franse wijnbouwers verwachten dit jaar een record-omzet van 450.000 hectoliter. Vorig jaar was dat 400.000. (Foto ap». AMSTERDAM (ANP) - Het KBB-concern (Bijenkorf, Hema, Maxis) en Vendex International BV (houd stermaatschappij van onder meer V en D-warenhui- zen) voeren besprekingen over de overdracht van een groot deel van Perry Sport. Hiertoe horen de Perry Sport winkels, de fabriek van sportmode Trois Tulipes BV in Sliedrecht en Perry Sport Rei zen BV. Buiten de transactie vallen de filialen van Perry Sport in Enschede en Den Bosch, die te zijner tijd gesloten zullen worden. Ook het personeel van het centrale kantoor van Perry Sport in de Amsterdamse Bijl mer en het centrale magazijn in Weesp zal niet mee overgaan. Voor 370 van de in totaal 470 personeelsle den is de werkgelegenheid hiermee verzekerd. Voor de resterende 100 mensen zoeken de twee concerns nog alternatieven. De gesprekken met Vendex International sluiten aan bij het herstelplan KBB dat begin 1983 werd gepre senteerd. De verkoop van Perry Sport was daarvan een belangrijk onderdeel Bracona Vendex heeft tevens besloten de tot het concern beho rende confectie-ateliers van Bracona in Den Bosch en Eindhoven niet te sluiten. In de ateliers werken ongeveer 250 mensen, voorna melijk vrouwen. In augustus liet Vendex weten dat de ateliers nog voor het einde van dit jaar gesloten zouden moeten worden. Er werd al jarenlang verlies geleden en een intern onderzoek had uitgewezen dat er geen mogelijkheden waren om het tij te ke ren. Op verzoek van de bonden en de ondernemingsraad liet Vendex International ook een onderzoek instel len door het organisatiebureau Beerenschot. Dit bu reau kwam tot de slotsom dat er voor Bracona wel degelijk een toekomstperspectief is als ten minste aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Zo moet het personeelsbestand met 40 tot 50 mensen worden afgeslankt. "Robot krijgt geen kansen" AMSTERDAM (ANP) - In verge lijking met andere geïndustriali seerde landen loopt ons land sterk achter in de industriële toe passing van robots. Het ont breekt aan een gericht over heidsbeleid. Dat zei prof. ir. L. Reijers, hoogleraar produktie au tomatisering aan de Technische Hogeschool in Delft, op een sym posium over robots in het RAI- congrescentrum. Op het ogenblik wordt door de overheid ongeveer tien miljoen gulden aan onderzoek naar de toepassing van robots uitgege ven. Dit zou naar de opvatting van prof. Reijers het tienvoudige moeten zijn. Hij vergeleek de in spanningen op dit gebied met een land als Zweden, dat negen gulden per jaar per hoofd van de bevolking aan onderzoek naar computergestuurde systemen uitgeeft. In ons land is dit niet meer dan drie kwartjes. ADVERTENTIE Er gaat heel wat kostbare warmte verloren soms. Zonde, en niet nodig. Want met dubbel glas of het aan brengen van voorzetramen, kunt u aardig op uw stook kosten besparen. Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. n,i ,c prn m.hhk^tie vAn He in VFGIN umenwrlirnHp GasheHriiven V TOKIO „Als je de kosten en baten op dit moment bekijkt, dan is het onzinnig wat er ge beurt", zegt Akira Sato van de internationale afdeling van de Mitsui Bank in Tokio. Steeds meer Japanse banken vestigen zich in China en de Mitsui Bank opende op 8 november al zijn derde kantoor in de Volks republiek. Maar erg vee\ werk zal de staf daar niet om handen hebben, geeft Sato toe. De Nihon Keezai, Japans dag blad voor het zakenleven, con stateerde begin deze maand „een tweede stormloop van Ja panse banken op China". Vijf tien Japanse banken hebben al vestigingen in de Volksrepu bliek en zijn nu druk doende met het opzetten van een twee de of derde kantoor, meestal in Shanghai of de zuidelijke pro vincie Guangdong. Het merk waardige is dat er voorlopig nauwelijks bankzaken te doen ziin in China. door Ruud Kreutzer De achtergrond van het her nieuwde enthousiasme voor China, zo legt een door de Ni hon Keezai aangehaalde top man uit de Japanse bankwe reld uit, is dat China zijn aan passingsproblemen te boven is en dat het programma van eco nomische modernisering goed van de grond komt. Maar des ondanks is er de komende ja ren nog weinig werk aan de bankwinkel, omdat China vol doende kredieten heeft dank z(j een strikte financiële poli tiek en de hulp van internatio nale geldschieters als de We reldbank en het IMF. Hoe lang kan dat nog duren? Mitsui-woordvoerder Sato: „Wij verwachten dat China over ongeveer vijf jaar com mercieel geld nodig zal heb ben. Buitenlands geld en bui tenlandse technologie zijn on misbaar bij de ontwikkeling van energiebronnen, de infra structuur en telecommunica tie". Maar het blijft een onzeke re zaak, met een groot „als". Het gebeurt alleen „als Peking de huidige koers (van sterke maar ook oude man Deng Xia oping - red.) voortzet", aldus Sato. De handel tussen Japan en Chi na is dit jaar weer gestegen na een forse daling gedurende 1982. Dat betrof vooral een te rugval in $e export naar China, een verlate uitwerking van de bezuiniging die Peking tussen 1979 en 1981 doorvoerde in de 'zware industrie. Een aantal su percontracten werd opge schort en de aanvankelijke eu forie over China als han delspartner sloeg om in een even overtrokken tegendeel. Intussen heeft China orde op zaken gesteld en met de devie zenreserve van 13 miljard dol lar een zeer hoge kredietwaar digheid opgebouwd. Dit jaar zal de Japanse export naar China weer aantrekken, en uitkomen op ongeveer vijf miljard dollar, volgens gege vens van de JETRO, de semi- overheidsdienst voor handels- bevordering. De import uit China zal iets lager uitvallen, 4,6 miljard dollar. De export naar Taiwan is nagenoeg gelijk aan die naar China, maar de import uit de eilandstaat is nauwelijks meer dan de helft daarvan. De Nihon Keezai schrijft dat de heersende opinie bij de Japan se handelshuizen is dat de ex port naar China de komende jaren verder zal stijgen. De China-deskundige van JE TRO, Masaharu Hishida, is daar niet zo van overtuigd. „Een belangrijk deel van de Ja panse export bestaat uit staal, dit jaar een record-hoeveelheid v^n 6,5 miljoen ton. Dat zou wel eens lager kunnen worden, genomen verwacht Hishida dat de handel met China zich zal stabiliseren rond het huidi ge - niet te versmaden - volume van 10 miljard dollar. Wel zijn er andere hoopvolle ontwikke lingen, zoals de Chinese be hoefte aan telecommunicatie, een miljardenzaak waarbij Ja pan vooral met Amerikaanse bedrijven zal moeten omdat de Kapitaalsinvesterin gen in China teruglopen", zegt hii voorzichtig. Over het geheel Minder gunstig blijven de voor uitzichten voor joint ventures en directe investeringen. JE- TRO-onderzoeker Hishida: „Het belangrijkste probleem is eigenlijk het uitgangspunt. De Japanners vinden dat beide partijen de winsten en de risi co's moeten delen, terwijl Chi na geen risico wil lopen en en kel uit is op buitenlandse tech nologie". Ook zijn er juridische problemen, maar op dat vlak is China bezig meer uitgewerkte regelingen op papier te zetten. De resultaten van de open-deur- politiek zijn teleurstellend voor China. Tot en met de eer ste helft van dit jaar zijn er slechts 112 joint ventures ge sloten met buitenlandse onder nemingen, die samen 200 mil joen dollar aan investeringen vertegenwoordigen. Japanse bedrijven nemen slechts deel aan vier van deze ondernemin gen. Elektronica-gigant Hitachi heeft een fabriek in de provincie Fu- kien en kampt voortdurend met een gebrek aan grondstof fen. Een van de oorzaken is dat de leveranties die onder het staatsplan vallen voorgaan, en joint ventures met buitenlands kapitaal daar per definitie bui ten vallen. Totdat dit soort pro blemen is opgelost valt er geen spectaculaire investeringsgolf in China te verwachten. De westerse banken zullen vooral als uitkijkpost en als uithang bord fungeren om een goede uitgangspositie te hebben als de 1 miljard Chinezen econo misch uit de startblokken ko- En wat doen de banken met Tai wan? „Dat is ook voor ons een kopzorg", zegt Sato van Mitsui. „Het handelsvolume met Tai wan is erg groot en veel kleine re Japanse bedrijven hebben er geinvesteerd. Voor Japanse banken zou er dus heel wat werk te doen zijn, maar slechts één bank, de Daiichi Kangyo Bank heeft er een vestiging". De reden hiervoor is overdui delijk de angst om by de vaste land-Chinezen uit de gratie te raken. De Japanse banken „kiezen voor de langere ter mijn van China boven de korte termijn van Taiwan". De autoriteiten in Peking heb ben officieel nooit gewaar schuwd tegen het hebben van kantoren op Taiwan, maar in Tokio neemt men toch het ze kere voor het onzekere. De Daiichi Kangyo Bank kreeg pas in mei van dit jaar toestem ming een eerste kantoor in Pe king te openen, lang na de Ja panse concurrenten die geen kantoor in Taipei hebben. In Japanse bankkringen wordt dat uitgelegd als een straf voor het feit dat Daiichi Kangyo (al vele jaren) op Taiwan actief Noteringen van woens dag 16 november 1983 (tot 12:28 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 80.40X 347 80 132 40 123.20 36 50- 17000 70 00+ 219.00 149 50 216.00 32200B 323.00 180.00 165.00 252 00 25300 6650 00 6700.00 747000 7350 00 620 00 62000 0.00 L 3600.00 L 200.20 200.00 wyV hermg 810 buitenland asas westingh. 49 20 belegglngsinst. «ereldhave 15200 OBLIGATIES staatsleningen nl 8V4 83-93 100 00 bng bg11'/« 82-07 Dg 10*4 82-07 12-07 105.60 105 80 nbo 8^ 83-98 99 00 nmb 7*4 83-92 97 nmb 7V4B3-91 92 nmb s 8*4 78 153 nmb s 7i/*? 78 149: nwb 8*4 84-03 99 php 8*4 83-93 100.1 pandbrieven fgh 11 81-88 1041 tgh 9 78-86 100 WUD9V? 79-87 100 65 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 1405 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) goud en zilver Good: 36 700 - 37.200 buitenlands geld Ponuges Ssc (100) Spaanse peseta (100) VERKLARING DER TEKENS Beursoverzicht Beurs flink lager Na een al flink lager begin zijn de noteringen vanmorgen op de Am sterdamse Effectenbeurs nog ver der teruggelopen De koers van Koninklijke Olie lag rond het mid daguur f 3,50 lager De beurs wachtte gelaten op kopers, vooral voor het aandeel Akzo. waarin de afgelopen dagen, in afwachting van de cijfers, grofe aantallen zijn gekocht Nu de markt een dalende tendens laat zien. zijn ze echter moeilijk te verhandelen Philips raakte 11,10 kwijt, terwijl morgen de uitkomsten over het 3e kwartaal bekend worden gemaakt. VNU was flink in reactie Tegen 12 00 uur was er I 6 van de koers afgegaan, vooral doordat de verho ging van het interimdividend met 10,20 de beurs erg tegenviel AhokJ leverde aanvankelijk onge veer f 4 in, maar trok daarna weer iets aan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11