Zomerse winst bij Akzo chemie RSV hoopt nog op kolengraafmachine Nu kort geding om gasprijs Kort zakelijk Nu al meer dan in 83 Banen bij Bronswerk voor 140 man gered Banenplan voor alle' jongeren Beurs Amsterdam DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Banen Via de werkgelegenheidsverrui- mende maatregel (wvm) kunnen nog voor het einde van dit jaar 46 jeugdige werklozen een jaar lang in de bosbouw aan de slag. Het werk betreft voral achterstallig onderhoud. De projecten in Gel derland en Utrecht zijn opgezet door de Stichting Boswerk. Die is begin vorig jaar opgericht om de werkgelegenheid in de bos bouw te bevorderen. Los van projecten in het kader van de wvm rekent de stichting voor 1984 en 1985 nog op een bedrag van 35 miljoen gulden van de in totaal 175 miljoen, die het minis terie van sociale zaken ter bevor dering van de werkgelegenheid in landbouw en visserij beschik baar wil stellen. De Stichting Boswerk heeft ook daarvoor al bosbouwprojecten op het oog. Israël De regering van Israël heeft giste ren besloten tot een verhoging van de voedselprijzen met vijf tien twintig procent nadat die prijzen de afgelopen maand al waren verhoogd met vijftig pro cent. De Histadrut, de overkoe pelende vakbondsorganisatie in Israël, heeft de werknemers ge vraagd de prijscompensatie die in januari wordt betaald nu uit te keren. De prijsverhoging van de vorige maand behoorde tot een aantal maatregelen die zijn bedoeld als een poging de economie van het land er weer bovenop te helpen. Daarbij hoorde ook een devalua tie van de sjekel met 23 procent. Hongarije De Hongaarse regering heeft nieu we hervormingen aangekondigd in het kader van haar beleid om Hongarije een meer op de markt gerichte economie te geven, zo blijkt uit een bekendmaking van het officiële Hongaarse persbu reau, MTI. Op 1 januari zullen in de Hongaar se landbouw diverse subsidies worden verlaagd, wat onder meer de prijzen van kunstmest, machines, energie en veevoeder omhoog zal jagen. Om de klap voor de boeren wat minder hard te laten aankomen krijgen ze een belastingverlaging van twintig procent. De verlaging van de subsidies, die de binnenlandse koopkracht aantast, is voor een deel bedoeld om meer geld bij elkaar te krij gen voor het aflossen van de Hongaarse buitenlandse schul den, die in het Westen op acht miljard dollar worden geraamd. McDonnell Douglas McDonnell Douglas zal haar plan nen voor de produktie van de vliegtuigen MD-90 en MD-100 niet uitvoeren. De president van de Amerikaanse vliegtuigfa briek, Sanford N. McDonnell, deelde gisteren mee dat hiertoe is besloten met het oog op de aanhoudende recessie in de luchtvaart en het ontbreken van aanwijzingen voor een spoedige oplevering van de vraag naar nieuwe vliegtuigen. De MD-90 had een kortere versie van de DC-9 Super 80 moeten worden. Met MD-100 werd het ontwerp van een driemotorig vliegtuig met brede romp aange duid. LEIDEN Weekaanvoer- veemarkt: 5482, dagaanvoer: 3842; slachtrunde- ren: 104; gebruiksvee: 324; graskalve ren: 58; nuka's: 1752; varkens: 961; biggen: 8; schapen/lammeren: 550; geiten: 87. Prijsnoteringen: slachtrunderen als gis teren. Nuka's: ƒ2,75 tot ƒ2,80; melk en kalfkoeien: ƒ1750 tot 2900: vare- koeien: ƒ1450 tot ƒ2550; pinken: 'ƒ1050 tot ƒ1800. graskalveren- ƒ500 tot ƒ1150; rood: ƒ345 tot ƒ600; zwart: ƒ245 tot ƒ500; schapen: ƒ200 tot ƒ255; lammeren: ƒ200 tot ƒ260; geiten: ƒ20 tot ƒ105. Toelichting: minder (aanvoer), ruimer (handel) en stabiel (prijzen); kalf- en melkkoeien, varekoeien, pinken en graskalveren: dito; nuka's: hoger, ruim en iets minder; varkens: minder, matig en stabiel; schapen en lamme ren: minder, flauw en iets minder, geiten: hoger, stug en stabiel. ARNHEM/SASSENHEIM (GPD) - Het chemisch concern Akzo, waartoe ook Sikkens lakfabriek in Sassenheim be hoort, heeft een zeer gunstige zomer achter de rug, waar door de nettowinst over 1983 nu ruim honderd miljoen gulden groter is dan die van vorig jaar. De verbetering deed zich voor in alle produktgroepen, van lakken tot chemische vezels. Akzo schrijft het goede resultaat toe aan kostenverlagende saneringen, de hoge dollarkoers, aan een opleving in de chemische industrie en aan het economisch herstel in de VS. In het derde kwartaal steeg de om zet steeg met elf procent naar bij na 3,4 miljard en de winst zelfs met 275 procent tot 112 miljoen gulden. Het traditionele zomer- dal, waardoor bij Akzo anders de resultaten ruim plegen achter te blijven bij die van de andere kwartalen, bleef uit. Door het zeer gunstige derde kwar taal kwam de omzet over de eer ste negen maanden uit op ruim 11 miljard, vier procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1982, toen voor 10,7 miljoen werd verkocht. In hoeveelheden nam de omzet met vijf procent toe. De nettowinst steeg in de eerste negen maanden van 115 miljoen tot 284 miljoen gulden. Dit is 147,5 procent. De winst per aandeel in de eerste negen maan den was f8,58 tegen f5,56 in de maanden januari-september 1982. De chemische vezels lieten in het derde kwartaal een stijging zien in omzet en bedrijfsresultaat (nu 48 miljoen gulden positief tegen 18 miljoen negatief in de maan den juli-september 1982). Dit is vrijwel geheel toe te schrijven aan het herstel van de vezelacti viteiten van American Enka in de VS. De omzet op dit terrein in Europa was als gevolg van stilgelegde of aan derden overgedragen bedrij ven lager dan in 1982. Ondanks het nu vrijwel voltooide sane ringsplan worden in enkele sec toren van synthetische vezels voor textielentoepassingen en ta pijtgarens nog steeds verliezen geleden. Na de sluiting, in mei 1984, van de Enkafabriek in Kas sei West-Duitsland, moet daar verandering in brengen. De chemische produkten konden zowel in de buiksector als bij de chemische specialiteiten belang rijk betere resultaten boeken. Bij coatings was van volumestijging nauwelijks sprake. Hier werd een verbetering bereikt door ver schuiving naar produkten met een hogere winstmarge. De dit jaar verworven Amerikaanse verfonderneming Wyandotte boekte een uitstekend resultaat en droeg in belangrijke mate bij aan het betere resultaat van de divisie. Ook op het terrein van de farmaceutische produkten boek te Akzo betere resultaten bij een hogere omzet SURINAMEVLUCHTEN - Nu de Amerikaanse maatschappij Ar row vluchten uitvoert tussen Schiphol en Paramaribo, zal ook de Engelse luchtvaartmaat schappij British Caledonian niet langer worden gedwarsboomd in haar pogingen een DC-10 in te zetten tussen Londen en Schip hol. Dit blijkt uit een gisteren verstrekte verklaring van minis ter Smit-Kroes (verkeer). Caledo nian heeft behoefte aan een gro ter toestel op deze route sinds de ze maatschappij in samenwer king met de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij vluchten tus sen Paramaribo en Londen Gat- wick uitvoert. De SLM werkt niet meer samen met de KLM. Bij de consumentenprodukten bleef de omzet praktisch gelijk, dit onder druk van de concurren tie die merkartikelen in Neder land ondervinden. Toch kwam de winst in deze produktgroep hoger uit dan vorig jaar dankzij de baten uit verkoop van interna tionale rechten voor Zendium tandpasta aan een Amerikaanse firma. Bij de Amerikaanse tak van de Ak- zo-groep, Akzona, trad in het der de kwartaal een verdere verbete ring in het operationele resultaat op. De herstructureringen ma ken goede vorderingen. Die gaan gepaard met eenmalige kosten, maar toch wordt voor geheel 1983 een positief nettoresultaat verwacht. In het resultaat van de groep werd in het derde kwartaal een bedrag van f35 miljoen als buitengewone lasten opgeno men in verband met de voorge nomen verkoop van het Ameri kaanse bedrijf Brand-Rex. Bij de Amerikaanse onderneming Ar- mira, die leerprodukten maakt, vindt een ingrijpende reorgani satie plaats die tot positieve re sultaten moet leiden. Akzo maakt zich overigens zorgen over het betalingsverkeer met enkele Latijns-Amerikaanse lan den, met name Argentinië en Brazilië. In het derde kwartaal verminderde het personeelsbestand van het concern met 300 tot 71.300. Ver geleken met 31 december 1982 is het aantal werknemers afgeno men met 2400. Overdracht van ondernemingen aan derden is daarvoor deels de oorzaak. Aandeelhouder in de kou De sloop van de Hembrug over het Noordzeekanaal vordert gestaag. Het plan om de pijlers te laten staan bij wijze van kunstwerk is daarmee definitief naar de schroothoop verwezen. (Foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - De leiding van het in surseance van betaling verkerende RSV-concern heeft meer vertrouwen in het Ameri kaanse kolengraafproject dan het de afgelopen twee jaar heeft gehad. Dat viel gisteren tijdens de algemene aandeelhoudersver gadering van het concern in Rot terdam op te maken uit de woor den van financieel directeur J van Rijn. Van Rijn zei dat de vroegere Ame rikaanse partner, die het kolen graafproject in Amerika aan de man had moeten brengen, voor 4 miljoen dollar is uitgekocht en dat het concern nu bezig is het beleid om te buigen. Wat dat pre cies inhield wilde Van Rijn de aandeelhouders niet zeggen. Geef ons de tijd, zei hij. Van Rijn erkende dat de problemen rond het kolengraafproject niet uit sluitend te wijten waren aan het inzakken van de kolenmarkt, maar ook aan problemen met de gewezen Amerikaanse partner. Raad van State biedt Vegin geen kans DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Exploitan ten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) maakt met haar bezwaren tegen de gasprijsverhoging geen kans bij de Raad van State. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van deze raad, mr. J.H. Blaauw, verklaarde de vereniging gisteren niet ont vankelijk in haar beroep tegen de prijsverhoging. Ook een schorsingsverzoek zal door hem niet in be handeling worden genomen. De Vegin is het niet eens met de door minister Van Aardenne van economische zaken afgekondigde prijsverhoging met drie cent per 1 januari. Volgens de Vegin is er voor de prijsverhoging, die alleen geldt voor kleinverbruikers, geen enkele reden. UTRECHT (ANP) - De redding van 140 arbeidsplaatsen bij Bronswerk ketel- en apparaten bouw in Utrecht is in zicht. Veer tig werknemers van de marke ting- en engineeringsafdeling van Bronswerk KAB zijn al ver zekerd van het behoud van hun baan. De beslissing over de reste rende honderd arbeidsplaatsen is nog deze week te verwachten. Dit hebben de Industriebond FNV en de Industrie- en Voe dingsbond CNV gisteren op een persconferentie in Utrecht mee gedeeld. De bonden zijn in verregaande on derhandeling met het moeder concern VMF-Stork, het West- duitse ketelbouwbedrijf Stan- dardkessel in Duisburg, de ge meente Utrecht en de banken om Bronswerk KAB in afge slankte vorm op de been te hou den. Nog deze week verwachten de bonden overeenstemming te bereiken met de verschillende partijen. In het kort houdt het reddingsplan van de bonden in dat Bronswerk KAB onder de hoede van een nog op te richten stichting voor Standardkessel vanuit Utrecht de wereldmarkt voor hoekpijp- ketels gaat bestrijken. Daarvoor is in elk geval al een gedeelte van de marketing- en engineeringaf- deling 'overgenomen'. Over het in dienst nemen van zo'n hon derd produktiemedewerkers moet nog een beslissing vallen, aldus de bonden. Van VMF-Stork hebben de bonden 1,75 miljoen gulden toegezegd gekregen. De overdracht van ge bouwen en machines is nog niet rond. Daarnaast hebben de bon den de gemeente Utrecht ge- De advocaat van de Vegin, mr. Samkaiden, zei giste ren dat de prijzen worden verhoogd op grond van een beschikking die betrekking heeft op de Gasunie en waartegen beroep bij de Arob-rechter mogelijk is. Vertegenwoordigers van het ministerie van eco nomische zaken en de Gasunie brachten hier tegen in dat het juist gaat om een algemeen verbindend voorschrift, dat min of meer toevallig alleen op de gasunie betrekking heeft. Voor dit laatste argument bleek de voorzitter van de afdeling gevoelig. Een vertegenwoordiger van de Vegin liet onmiddel lijk na de uitspraak weten dat de zaak nu in kort geding moet worden uitgevochten. Met de president van de Haagse rechtbank is inmiddels 22 november als datum afgesproken. vraagd om een plaatselijke ont wikkelingsmaatschappij voor de metaalindustrie in het leven te roepen, die Bronswerk als eerste project zou hebben. Van de ge meente willen de bonden boven dien 2,8 miljoen gulden steun (20.000 gulden per arbeidsplaats) en overdracht van de grond te gen de boekwaarde. Het college van burgemeester en wethou ders neemt vandaag een princi pebesluit over het verzoek van de bond. Laatste ontbrekende deel van het reddingsplan is kredietverlening door de banken. Districtsbe stuurder Henk Wijninga van de Industriebond FNV wilde in het belang van de onderhandelingen niet zeggen om welk bedrag het gaat. Wezenlijk verschil met de in de afgelopen zomer mislukte reddingspoging - toen de ban ken op het laatste moment af haakten is volgens Wijninga dat er nu wel dekking is voor bankgaranties. geinvesteerd, is een van de be langrijkste oorzaken geweest van de ondergang van het RSV- concern. Van Rijn zei te ver wachten dat van de f 405 miljoen gulden vermoedelijk een behoor lijk deel kan worden terugver diend, maar hoeveel en op welke termijn kon hij niet zeggen. Op het moment draaien er volgens Van Rijn vijf kolengravers. Zoals de Raad van Bestuur in een tussentijdse rapportage al liet weten zullen de meeste schuldei sers kunnen rekenen op een be hoorlijke uitkering, gesteld dat een vordering van de overheid van f 900 miljoen, die door RSV wordt bestreden, niet behoeft te worden voldaan. De overheid vordert dat bedrag aan steungel den terug. De schulden van het concern bedragen volgens een schatting in het tussentijdse be richt ongeveer f 800 miljoen, waarvan f 430 miljoen schulden zijn aan (vroegere) dochteronder nemingen. De aandeelhouders kregen weinig hoop op een uitkering voorge schoteld. zo zij die al gehad mochten hebben. Op de concrete vraag wat een aandeel RSV nog waard is bleven Van Rijn en ir J.M. Spanraft, de voorzitter van de vergadering, het antwoord schuldig, maar zij wezen er wel op dat na het voldoen van de schulden aan de crediteuren eerst nog een achtergestelde le ning van f 150 miljoen aan de overheid moet worden terugbe taald. Pas dan komen de aan deelhouders aan de beurt. Het ziet er zoals de zaken er nu voor staan niet naar uit dat er op dat moment nog veel te verdelen zal zijn. Behalve een mogelijke versterking van het eigen vermogen van RSV (aandelenkapitaal plus re serves) door middel van op brengsten uit het kolengraafpro ject moet ook de verkoop van de werf in Brazilië een forse duit in het zakje doen. De opbrengst moet volgens het tussentijdse verslag ongeveer f 200 miljoen bedragen, waarvan al een deel is gestort. Van belang is verder of de over heid een exportvergunning zal geven voor de duikbotenorder van Taiwan. Die toestemming is in hoge mate bepalend voor de waarde van Wilton Feijenoord- RDM, zo bleek uit de woorden van Van Rijn. Over de resultaten die het c dat vorig jaar volgens voorlopige cijfers toch nog een bescheiden winst boekte van f 2.8 miljoen, dit jaar kan bereiken kon Van Rijn niet veel zeggen. Wel deelde hij mee dat het in de reparatie- sector slecht gaat. Daar bedraagt het verlies ongeveer f30 miljoen. Inmiddels zijn er sinds eind vo rig jaar 4300 arbeidsplaatsen ver loren gegaan bij de bedrijven die toen samen het RSV-concern vormden, zo zei hij. ROTTERDAM (ANP) - Het open baar lichaam Rijnmond wil alle jongeren tussen 17 en 23 jaar die al een jaar werkloos zijn, aan een baan helpen. Volgens het Rijn mond-garantieplan, dat gisteren in Rotterdam is gepresenteerd, zal het mogelijk zijn vrijwel alle jongeren die onder deze catego rie vallen met behoud van een uitkering te laten werken bij de gemeentelijke overheden in Rijnmond. In principe komen al- AD VERTENTIE Een héél kilo in één pak le jongeren tussen 17 en 23 jaar voor een baan in aanmerking. Op 1 september van dit jaar stonden 7600 jongeren als werkzoeken den geregistreerd. Het werk zal worden gecreëerd door de Rijn mondgemeenten en bestaan uit een baan voor 20 uur per week. Een verkennend onderzoek bij de gemeenten Schiedam en Capelle a/d IJssel heeft uitgewezen, dat die plaatsen in staat zijn 650 ar beidsplaatsen "boven de sterk te" te scheppen. Uitgaande van het aandeel dat deze gemeenten leveren in dc werkgelegenheid bij de overheid in Rijnmond zou den dat er maar 600 hoeven te zijn. Dit heeft het Rijnmondbe- stuur gesterkt in de verwachting dat het plan gaat lukken. Zeker als men ervan uitgaat dat niet al le werkloze jongeren er gebruik van zullen maken. Het werk waar men aan denkt komt neer op het verrichten van overheidstaken die nu door ge brek aan geld bij de gemeente niet kan worden verricht, zoals het op peil brengen van plantsoe- nenonderhoud, wegenbeheer en schoonhouden van straten. Ook wordt gedai nt aan het toevoegen van arbeidskrachten bij taken die dan kwalitatief beter zullen worden. De extra kosten die het project met zich meebrengt zullen de ge meenten in principe zelf op moe ten brengen. Daar staat tegen over dat een deel van de gelden voor werkgelegenheidsverrui- mende maatregelen in Rijnmond overbodig wordt. In 1983 is voor werklozen onder 23 jaar in Rijn mond 23 miljoen gulden uitge trokken. In overleg met het mi nisterie van sociale zaken zal Rijnmond een plan voor het hele gebied nader gaan uitwerken ADVERTENTIE Gratis boekenkrant met verrassende aanbiedingen. Bij De Slegte vind je meer dan 5000 titels met 15 tot 80% korting! Een paar voorbeelden uit de nieuwe aanbiedingskrant: Het grote kerstvertelboek. Van 32,501 6,95. Casanovj geschiedenis Rük geillus 65,- of per Ambachtei voor 12,90.# De Slegte is een goeie voor voordelige boeken. Snel halen dus die krant by Boekhandel J. de Slegte b.v. Breestraat 73.2311 CJ Leiden. TH 071-12 20 07 AANDELEN binnenland doorlopend begemann 87 50 Noteringen van dinsdag 15 november 1983 (tot 12:28 uur) 70500 00 7420 00 31500 302 00 beleggingsinst. 1250 00 1254 00 OBLIGATIES staatsleningen Dg 982-07 105 bq 9 83-08 102 1 bedrijfsleven parallelmarkt officieel toegelaten 2550 00 2360 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Bankiezen 223 2 Verz wezen 287 7 Alg lokaal 13' 0 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 25 goud en zilver Goud 36780 - 37280 Zilver 835 905 38.50 39ZS Engelse pond Belg franc (100; Du rtse ma/V (101 Hal Ire (10 000) °ortuges 6sc (1 Can donar Franse franc (IC Zwits franc (IOC Zweedse kroon Deense kroon r VERKLARING DER TEKENS gedaan en ia en j o oftoéto nol geschorsJ acNergestekJe <"«ng Beursoverzicht Dinsdagreactie Hoewel de beurs vanmorgen aan- vankelgk - ook al gestimuleerd door een hoger Wall Street - nog wat be gon uit te lopen op het sterk ver hoogde peil van gistermiddag, zak- veeiai in tot Vol gens handelaren op ae beurs is er sprake van een dinsdagreactie, die wel vaker voor schijnt te komen en Ahold stond hoe dan ook rond het middaguur op 1 3 verlies Koninklij ke Olie had toen 1 2 moeten mleve- it maandag dapper tot t i I170 s op t 169 gunstige kwartaalci|ters op nognimr^M terecht l> Philips en Unilever v een halve gulden i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9