Kruisraketten nu op Britse bodem c Mocht u deze klok tegenkomen Rabobank Q Kruisraket: snel, klein en accuraat Stembusnederlaag hindert Peruaanse president niet Aankomst dag eerder dan verwacht Negri gaat niet naar Italië terug Moskou wijst nieuw rakettenvoorstel af Vijftienduizend mensen spoorloos in Guatemala Brits-Argentijnse twist over Falklands DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 LONDEN - De Britse minister van defensie Hesseltine heeft gisteren bevestigd dat de eerste van de Amerikaanse kruisraketten die de komende jaren in Europa zullen wor den gestationeerd zijn aangekomen op de Britse luchtmachtbasis Greenham Common. Buitenland Voor hij zijn verklaring gaf, had het in Engeland al uren gegist van de geruchten over de aan komst van de raketten. Dat was begonnen toen 's morgens rond negen uur een Amerikaans Star- lifter transportvliegtuig op de ba sis landde, en naar een plaats ta xiede vlak bij de silo's waarin de raketten zullen worden gestatio neerd. door Henk Dam Uit het vliegtuig werd een diepla- der met daarop enkele grote, met doeken afgedekte pakken gere den. Tegelijkertijd werd de be waking op en rond Greenham Common tot het uiterste ver scherpt. De pakken verdwenen in een van de silo's, en de hele operatie was na nog geen uur achter de rug. Inmiddels was het elders in het land, bij de legerbasis Aldershot, opgevallen, dat minister Heselti- ne geheel onverwachts een werk bezoek daar afbrak omdat zijn aanwezigheid gewenst was op Downing Street 10, de ambtswo- MILAAN (DPA) - De voortvluch tige Italiaanse hoogleraar Toni Negri, tegen wie in Rome een proces wegens terrorisme wordt gevoerd, zal niet naar zijn land terugkeren om zich ter beschik king van de justitie te stellen. Dit zegt Negri, die gold als de ideo loog van het linkse extremisme in Italië, in een interview met een tijdschrift in Milaan dat gisteren is verschenen. "Ik kies voor de vrijheid omdat het een plicht is tegen onrechtvaar dige wetten weerstand te bie den", aldus de hoogleraar. De verdachte die meer dan vier jaar in voorarrest heeft gezeten werd tijdens zijn proces op vrije voe ten gesteld toen hij in juni als kandidaat van de Radicale Partij in het Huis van Afgevaardigden werd gekozen. Toen het parlement met krappe meerderheid zijn parlementaire onschendbaarheid ophief en in stemde met zijn inhechtenisne ming, vluchtte Negri naar Frank rijk, waar hij zich nog steeds be vindt. Hij rekent er naar eigen zeggen op dat de Franse autori teiten hem niet zullen uitleveren aan Italië. De Radicale Partij heeft zich politiek van hem ge- distancieerd. ning van premier mevrouw That cher. Het ministerie van defensie liet vervolgens rond het middaguur in bedekte termen weten, dat de eerste kruisraketten inderdaad waren aangekomen. Dat was een dag vroeger dan tot gisteroch tend algemeen in Engeland was aangenomen, en daarmee heeft het Britse ministerie van defen sie althans gisteren al te massale protesten weten te voorkomen. 's Middags las Heseltine in het La gerhuis een verklaring, voor, waarin hij de aankomst van ra ketten zelf - lanceerinrichtingen, transportvoertuigen en andere hulpmiddelen zijn de afgelopen weken al met zware transport vliegtuigen vanuit de Verenigde Staten aangevoerd - bevestigde. De bewindsman herinnerde het Lagerhuis eraan, dat het op 31 oktober jongstleden akkoord is gegaan met het NAVO-dubbel- besluit van 1979, waarbij werd besloten tot plaatsing van kruis en Pershingraketten, terwijl te gelijkertijd met de Sowjet-Unie in Genève zou worden onderhan deld. Toen Heseltine zei, dat nu de eerste kruisraketten inderdaad waren aangekomen, brak groot rumoer los in het Lagerhuis. Conserva tieve parlementariërs riepen luid „Hear, hear", maar werden nog overstemd door Labour-politici die hun afkeer lieten blijken. Minister Heseltine benadrukte in zijn verklaring, dat de statione ring van de raketten niet in het minst afbreuk doet aan de be reidheid van de NAVO om met de Sowjet-Unie over beperking van het aantal middellange-af- standswapens te praten. „De sta tionering wordt uitgevoerd in een periode van vijfjaar, en kan op ieder moment worden ge stopt, gewijzigd of terugge draaid", zo zei hij. Maar daaraan voegde Heseltine di rect toe, dat de Sowjet-Unie sinds het NAVO-dubbelbesluit werd genomen het aantal SS-20- raketten bijna heeft verdrievou digd. van 126 in '79 tot 360 nu. ..Onze regering blijft vastbeslo ten stappen te nemen die nood zakelijk zijn voor de verdediging van dit land en zijn bondgeno ten", zo eindigde hij zijn verkla ring. Labour-woordvoerder Silkin be streed Heseltine's stelling, dat de onderhandelingen in Geneve door de stationering van de eer ste kruisraketten niet op losse schroeven zijn komen te staan. „Dit betekent het einde van die onderhandelingen", zo voorspel de hij. Veel parlementariërs vroegen He seltine andermaal om een verze kering, dat de Verenigde Staten niet zonder Britse toestemming de kruisraketten kunnen afschie ten. De voormalige Labour-lei- der Michael Foot zei het zo: „Is dit geen schandelijke overgave van Britse soevereiniteit?" Heseltine benadrukte, evenals hij tijdens het Lagerhuisdebat van 31 oktober had gedaan, dat de kruisraketten alleen van Britse bodem kunnen worden afge schoten, als daartoe toestem ming is gegeven door de Britse premier. De vrouwen van het vredeskamp bij de hoofdingang van Green ham Common, die daar in wisse lende samenstelling sinds twee jaar hebben verbleven, hebben gisteren laten weten hun strijd door de komst van de raketten niet als geëindigd te beschou wen. LONDEN (RTR) - De kruisraket gisteren is zo accuraat dat zij een kernkop vanaf 2.400 kilometer afstand op een tennisveld kan doen terechtkomen. De laag over de grond scherende raket, een vliegtuig zonder piloot dat "onder radar door" kan vliegen, introduceert een nieuw niveau van verfijning in het nu cleaire bewapeningsspel. In het verleden waren raketten niet accuraat genoeg om te kunnen worden gebruikt voor precisie- aanvallen op doelwitten zoals ra ketsilo's en commandobunkers. Maar de nieuwe generatie Ameri kaanse raketten - de kruisraket, de Pershing-2, MX en Trident d5 verandert dat allemaal. De kruisraket, die een kernkop vervoert die 16 keer zo vernieti gend is als de bom die in 1945 Hirosjima wegvaagde, kan 50 procent van de tijd gedirigeerd worden tot binnen 46 meter van een doelwit. Zij is klein, moeilijk te ontdekken en zij kan zigzaggend op haar doel afgaan en zij laat de vrijheid zitten met de vraag wat dat doel Het basisprincipe van de raket da teert van de Tweedé Wereldoor log en de Duitse raket VI, die in 1944 Londen dood en vernieling bezorgde. IÉ Na de oorlog werden verschillende types kruisraketten door de su- permogendheden ontwikkeld maar zij hadden de beperkingen van povere accuratesse en kort bereik. De enige kruisraket van interconti nentale actieradius, de Ameri kaanse "Snark", was een misluk king. Een nucleaire commenta tor schreef: "minstens één is in het verkeerde werelddeel te rechtgekomen en is ergens in het binnenland van Brazilië verdwe- Maar technologische vernieuwin gen veranderden de kruisraket in een wapen van dodelijke tref zekerheid. Waar het om draait is haar stuur systeem, dat "Terrain Contour Matching (tercom)" wordt ge noemd en dat naar beneden ge richte radar gebruikt om het landschap in kaart te brengen. Dit wordt vergeleken met een al in de computer opgeslagen kaart als controle dat zij terwijl zij vliegt op koers zit. Om aan radarschermen te ontko men vliegt de raket laag tussen de 15 en 100 meter - afhankelijk van het terrein. Zij volgt de con touren van de grond met ge bruikmaking van een radar 'alti meter'. De kruisraket is klein: 52 cm breed en 6,2 meter lang en zij is zo ont worpen dat ze op radar kleiner lijkt. Momenteel heeft haar ra darbeeld de grootte van een zee meeuw. Kruisraketten vliegen ongeveer 800 km per uur en zij zouden er enkele uren over doen om vanaf bases in West-Europa de Sowjet- Unie te bereiken. Deze zou eerst de raket moeten ontdekken, al vorens zij haar zou kunnen on derscheppen. Is een raket gelanceerd, dan kun nen satellieten haar hitte ontdek ken, maar de stuwraket van de kruisraket werkt maar ongeveer 20 seconden alvorens een "turbo- fan"-motor overneemt. Er zijn deskundigen die zeggen dat de Sowjet-Unie het Westen aan het inhalen is op het gebied van vliegend radarvermogen en dat zij over een paar jaar het mate rieel kan hebben om de kruisra ket te signaleren en neer te schie ten. Tot dusver is de kruisraket - die ongeveer 1,7 miljoen dollar per stuk kost - geen absoluut succes gebleken. Drie van de 12 proef vluchten boven de woestijn van Utah mislukten. Engeland heeft zich verplicht 160 kruisraketten te plaatsen. In tij den van internationale spanning zullen ze uit hun silo's worden gehaald en overgebracht naar van tevoren vastgestelde lan- ceerplaatsen, die wel op 160 kilo meter afstand kunnen liggen (tij dens die overbrenging wil de En gelse anti-kernwapenbeweging acties ondernemen. De andere Amerikaanse kruisra ketten komen op Sicilië (112), Nederland en België (elk 48) en de Bondsrepubliek (96). MOSKOU (AFP) De Sowjet- Unie heeft gisteren het jongste Amerikaanse voorstel voor de onderhandelingen over middel- lange-afstandwapens in Genève (INF) afgewezen. Zij deed dit via een commentaar van het Sowjet- persbureau Tass. Tass reageerde op westelijke pers berichten over een nieuw voor stel, dat gisteren werd bevestigd door Bonn, en het instellen in houdt van een maximum van 420 kernkoppen voor beide partijen in Europa en Azië samen. In het commentaar wees Tass het voorstel, dat 'onderwerp van analyses vormt in de westelijke pers', af daar het 'een voor de Sowjet-Unie duidelijk onaan vaardbare oude eis van Washing ton bevat, het recht op het plaat sen van de pershing-2'. Dit is een snelle raket die vanuit West-Eu ropa binnen enkele minuten Sowjetdoelen zou kunnen berei ken en die de Russen meer zou den vrezen dan de langzamere kruisraket. Vrouwen in het vredeskamp bij de Britse rakettenbasis Greenham Com mon luisteren naar de radio, waarop de rede te horen was, waarin minis ter van defensie Hesseltine de aankomst van raketten op Britse bodem bevestigden. (Foto: ap> PARIJS (AFP) - In Guatemala zijn sinds de staatsgreep van ge neraal Rios Montt in maart 1982 15.000 mensen verdwenen of ver moord. Dit heeft de Internationa le Federatie voor de rechten van de mens (FIDH) bekendgemaakt in een rapport dat gisteren in Pa rijs is gepubliceerd. Het rapport dat over enkele dagen wordt overhandigd aan de Ver enigde Naties, brengt ook het be staan van verschillende clandes tiene gevangenissen aan het licht. In één van deze onder de polytechnische school in de hoofdstad zouden tussen de 800 tot 1000 gevangenen zitten onder onmenselijke omstandigheden en martelingen zijn er normaal. Voor zijn vertrek naar New York om er het rapport aan de VN aan te bieden, is de vice-voorzitter van de FIDH, de Spanjaard Gar cia, in brieven met de dood be dreigd, aldus de organisatie. Vol gens het rapport dat is samenge steld na een bezoek van Garcia in oktober aan Guatemala, zijn de moorden en ontvoeringen voor het overgrote deel het werk van extreemrechtse bendes of mili taire of para-militaire groepen. Bovendien hebben "tactische groepen" binnen het leger op verschillende plaatsen in het land ongeveer 1000 mensen in handen die gedood moeten wor den, aldus het rapport. "Dit alles heeft een klimaat van totale on veiligheid geschapen in Guate mala, aangezien de burgers die NEW YORK (Rtr) - Argentinië en Engeland hebben elkaar gisteren in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties de mantel uitgeveegd over de Falklandeilanden. Aan de Assemblee ligt een oproep voor van 20 Latijnsamerikaanse landen om het conflict aan de onderhandelingstafel bij te leggen. De Argentijnse minister van buitenlandse za ken Juan Ramon Aguirre Lanari beschul digde Engeland van "diplomatieke fraude" en hij herhaalde Argentinië's aanspraken op de Falldandeilanden. Volgens hem heeft Londen de onderhande lingsvoorwaarden veranderd en is terugge komen van een stilzwijgende overeenkomst uit 1967 dat de eilanden Argentijns zouden worden met waarborgen voor de belangen van de bewoners. Sinds Engeland de eilan den met geweld terug in bezit genomen heeft, zei hij, heeft een "massieve militarisa- tie plaatsgehad van de gebieden die van mijn land zijn geüsurpeerd". De Britse gedelegeerde, sir John Thomson, zei: "ik vind het nogal moeilijk beschuldi gingen over militarisering aan te nemen van een regime dat een leger van 10.000 man af zette op gebied van een ander en een volk onderwierp dat er geheel en al tegen was". Thomson zei dat hij van het houden van een inhoudsvolle rede had afgezien nadat hem privé was meegedeeld dat de Argentijnse verklaring waarmee het debat werd ge opend, verzoenend van aard zou zijn. "De rede die we te horen kregen was het ech ter allesbehalve", voegde hij eraan toe. om 8 uur 's ochtends vertrekken niet weten of zij om 8 uur 's avonds weer thuis zullen komen. Het minste oponthoud en de ge zinnen zijn in paniek". Tijdens zijn bezoek aan Guatemala is Garcia ontvangen door presi dent Humberto Meiia die als reactie op de beschuldigingen zei dat "dit alles alleen maar ver keerd kan zijn". Een vertegen woordiger van het Vaticaan in Guatemala verklaarde tegenover Garcia dat "hij op het gebied van de mensenrechten niets ver wacht van de autoriteiten". Ook de Amerikaanse ambassadeur velde een zeer ongunstig oordeel over de Guatemalteekse leiders die hij omschreef als "slechte mensen zonder geweten", aldus het rapport. Piloot liep over uit 'China-haat TAIPEI (UPI) - Een piloot van de Chinese luchtmacht is gisteren met een Mig-17 overgelopen naar Taiwan. Op een persconferentie verklaarde de 28-jarige Wang Hsueh-Cheng zijn vaderland te hebben verlaten uit afkeer van het communistische systeem. Hij wist niet dat hem in Taiwan een beloning van ruim twee mil joen dollar aan goud zou wach ten en benadrukte dat het voor hem om een vlucht naar de vrij heid ging. "Ik haat het onderdrukkende com munistische systeem. De levens standaard in China is verschrik kelijk", aldus Wang. Hij zei al ja ren van plan te zijn geweest te vluchten en het juiste moment en goede weersomstandigheden te hebben afgewacht. Hij wilde naar Taiwan omdat hij had ge hoord van de economische wel vaart en de vrijheid die de men sen daar hebben. De piloot was gisterochtend in alle vroegte voor een oefenvlucht op gestegen van de luchtmachtbasis bij Daishan in het oosten van China. ADVERTENTIE Kom ik thuis van een korte vakantie, is mijn fraaie wandklok ontvreemd. Wat is een mens dan blij als hij merkt dat hij de juiste polis heeft. Want dat is nou het typische van verzekeringen, ze werken pas echt als er iets gebeurt. Zelf heb ik een stel Rabopolissen. Voor allerlei 0 zaken. En dat die dingen prima werken kan ik u verzekeren Snel en deskundig wordt alles geregeld. Eigenlijk ligt dat voor de hand. De Rabobank staat achter haar cliënten èn achter haar polissen. Rabopolissen. geld en goede raad MEXICO-STAD - „Ik ben ver heugd dat het land de mogelijk heid heeft gehad om zich te ui ten", aldus het lakonieke com mentaar van de Peruaanse presi dent Fernando Belaunde Terry na de overweldigende nederlaag van zijn regeringscoalitie bij de verkiezingen van afgelopen zon dag. Belaunde kan er blijkbaar niet wakker van liggen; zijn rege- door Rob Sprenkels ring is door de stembusuitslag immers niet in gevaar gekomen, want het ging slechts om het kie zen van gemeentebesturen en burgemeesters. De linkse oppositie, verenigd in de Izquierda Unida, een blok van acht centrum-linkse tot trotzkis- tische partijen, had de stembus- slag van afgelopen zondag uitge roepen tot een volksreferendum tegen de economische „honger- politiek" van het bewind van Be launde. En met succes, vooral in de hoofdstad Lima, die meer dan 45 procent van de in totaal zeven miljoen Peruaanse kiezers her bergt. De 54-jarige advocaat Al fonso Barrantes Lingan, de man die de acht linkse partijen on danks verregaande ideologische tegenstellingen sinds 1980 bij el kaar heeft weten te houden, ver wierf bijna 35 procent van de stemmen. Binnenkort zal hij de eerste marxistisch gezinde magi straat van de Peruaanse hoofd stad worden sinds de Spaanse veroveraar Pizarro er ruim 400 jaar geleden de eerste gebouwen liet optrekken. Ook de APRA, de belangrijkste op positiepartij in Peru, kwam sterk uit het verkiezingsforum, hoewel er binnen de partij een nieuwe machtsstrijd mag worden ver wacht, omdat men in Lima geen overwinning kon boeken. De APRA is de nogal dogmatische, nationalistische beweging die werd opgebouwd door de legen darische Haya de la Torre De partij vertoont de nodige gelijke nissen met het peronisme in Ar gentinië. Toen Haya de la Torre in 1979 overleed, brak er een he vig conflict tussen de progressie ve en de conservatieve stromin gen binnen de APRA uit. De sociaal-democratiSch gezinde knokploegleider Armando Villa- nueva veroverde uiteindelijk de kandidatuur voor de presidents verkiezingen van 1980. Maar Vil- lanueva werd met bootlcngtcn verslagen door Belaunde en dat gaf de conservatieven binnen de APRA de kans om de partblei- ding naar zich toe te trekken. Nu links afgelopen zondag in Lima echter sterker is gebleken dan de conservatieve APRA, heeft Villa- nueva weer argumenten om zijn positie te verbeteren met het oog op de presidentsverkiezingen van 1985. De nederlaag van de regeringscoa litie is zonder meer beschro- mend. De Accion Popular van president Belaunde bleef op de 20 procent steken en de conser vatieve Christehike Volkspartij, de coalitiepartner, behaalde maar amper 10 procent van de stemmen. Hoewel voorspeld, was de nederlaag groter dan ver wacht. Belaunde heeft Peru in de afgelo pen drie en een half jaar in feite steeds sneller in het economi sche moeras laten zakken dat reeds onder de 12 jaar van mili taire dictatuur was betreden. In plaats van het beschermen van het nationale produktieapparaat gooide Belaunde de grenzen steeds verder open voor buiten landse produkten. Met de inter nationale geldschieters werden voor Peru zeer nadelige beta lingsvoorwaarden gesloten voor het afbetalen van de buitenland se schuld, die inmiddels de 16 miljard dollar is gepasseerd. De Peruaanse munteenheid is onder Belaunde al met 700 procent ge devalueerd en de jaarlijkse infla tie bedraagt inmiddels bijna 150 procent. Duizenden stakingen, parlemen taire protesten en het toenemen de politieke geweld hebben Be launde tot nu toe echter nog niet van zijn liberale vrije-markti- deeën kunnen afbrengen. Het lijkt daarom onwaarschijnlijk, dat hij het economische beleid als gevolg van de overweldigen de stembusnederlaag zal aanpas sen. Het commentaar van zyn eerste minister. Fernando Schwalb. zegt in feite genoeg: „De regering respecteert de wil van het volk, maar we geloven niet dat dit een referendum is ge weest. Het ging om gemeentelij ke verkiezingen, niets meer".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7