actief in vrije tijd I 'Er moest altijd worden gepraat, Dat was wel eens frustrerend' -c Kantonrechter Tsjoeke, tsjoeke, tsjoeketsjoeke.. Ex-wethouder Den Haan-Groen over haar Leidse jaren: Vrachtwagen komt in Vrouwevaart terecht Leiden LEIDEN - De kantonrechter was in een vriendelijke bui: "Goede morgen allemaal Ik hoop dat het op deze koude dag hier binnen wat warmer wordt. Niet van de opwinding natuurlijk". De oude man was op de Hoge Rijn dijk door rood gereden. Had hij het verkeerslicht niet gezien? "Nee, ze waren met de weg bezig en daarom stonden er zoveel lampen dat ik dat verkeerslicht niet heb gezien". Niet gezien! Wat deed hij dan ach ter het stuur, wilde de officier van justitie weten. De verdachte beantwoordde deze vraag indi rect: "Ik heb u toch al duidelijk gemaakt dat het overal flikker de". Geen valide argument, merkte de officier op. Eis: hon derdtwintig gulden boete. De automobilist verklaarde ver drietig te zijn, zeer verdrietig. "Autorijden is mijn hobby. Niet in Nederland, en zeker niet in Leiden, maar elders rij ik graag. Mijn gevoel voor eigenwaarde is na deze eis geknakt". Een gebro ken man, omdat zijn gevoel voor eigenwaarde is geknakt als een bosje prei na zware regenval. De rechter deed een poging om de ernst van de overtreding te relati veren. "We verwijten u niet dat u als een moordenaar door het ver keer snelt, echt niet". Mooi ge zegd, maar de rijder bleef sip kij ken. "Het kan ons allemaal over komen meneer", vervolgde de rechter. "Ook achter deze tafel zit niemand die nooit eens een bekeuring heeft gehad". Nog keek hij sip. Die prei was voorgoed onverkoopbaar gewor den. De rechter ging echter on vermoeibaar door troostende woorden te spreken. "U moet het zo zien: u komt nu van uw voet stuk af. U heeft nog nooit eerder een bekeuring gehad en nu heeft u er lekker ook eens eentje". De verdachte vond het helaas hele maal niet leuk dat hij een boete van honderd gulden kreeg. Wel beschouwd had hij nog het meeste weg van een beeld waar van de sokkel is weggehakt door vandalen. Tsjoeke Fouten in de dagvaarding komen nog weieens voor. Zo verscheen er gisterochtend een meisje voor de balie tegen wie de rechter zei: "U heeft dus met uw brommer op het fietspad gereden, zo lees ik in de dagvaarding". Meisje, vrolijk: "Ja, en dat mag dus". Rechter, ook vrolijk: "Ja, dat mag. Vrijspraak". Er was een fout in de dagvaarding gemaakt. Soms worden in verband met zo'n fout vrijge sproken. Maar dat is niet altijd het geval. De man die met een lekke uitlaat had gereden werd bijvoorbeeld gewoon veroor deeld. En hij had nog wel zo triomfante lijk vastgesteld dat zijn geboorte datum niet klopte. "U heeft een fout gemaakt", zei hij tegen de rechter. Deze antwoordde nuch ter: "O, dan veranderen we die datum toch ijlings". Man: "Ja, maar die datum klopt niet". Rechter: "Ach u voelt zich aange sproken, want u bent gewoon hier gekomen" En nadat de rechter nog even had voorgedaan welk geluid een lek ke uitlaat voortbrengt "tsjoe ke,tsjoeke.tsioeke.tsjoeke" - kreeg de verdachte te horen hoe groot de boete was die hij moest betalen: vijftig gulden. Reflector Je maakt tijdens zittingen van de kantonrechter niet vaak mee dat verdachten hun verdediging doorspekken met juridisch jar gon. De jongeman die voor de rechter verscheen omdat hij op een fiets zonder reflector had ge reden was een uitzondering: hy oreerde als een advocaat. "Ik wil een beroep doen op het ont breken van verwijtbaarheid", be gon hij. Glimlachten de heren achter de tafel even, of was dat verbeelding van ons? De ver dachte vervolgde: "Kijk, ik ben op die fiets gestapt omdat ik m'n door Wim Brands vriendin even naar huis wilde brengen. Het was al laat en het zal niet de eerste keer zijn dat ze wordt lastig gevallen. Ik heb het ontbreken van een reflector daarom maar voor lief genomen. Dat bedoel ik nu met het ontbre ken van verwijtbaarheid". Je kunt me wat, zag je de rechter denken. Hij zei: "Ja, luister eens, dan had je maar een taxi moeten nemen". Het woord was aan de officier van justitie: "Ik vind het een goeie zaak dat u uw vriendin begeleidde". "Ik ook", sprak de DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 rechter. "Maar", vervolgde de of ficier, "toch eis ik een boete van twintig gulden, want die fiets was niet in orde". "Ik wil vrijspraak", zei de jongen even later. "En nu kom ik met een ander punt naar voren: die datum op de dagvaarding klopt niet. Het gebeurde allemaal een maand later dan hier staat aange geven". Waarom kwam hij daar nu pas mee? "O, ik heb weieens ge hoord dat de officier van justitie geen veranderingen meer kan aanbrengen in de dagvaarding nadat hij zijn eis heeft uitgespro ken". Slim. De officier was ook wel onder de indruk en zag zich genoodzaakt om zijn eis te veranderen: schul dig zonder boete. "Nou krijg je weer het woord", zei de rechter tegen de verdachte, "en ik hoop niet dat je nog meer van die frat sen hebt". Had hij niet. Vonnis: tien gulden boete. De rechter was dus strenger dan de officier van justitie. Vond hij deze jonge man misschien te gewiekst? VOORBURG/LEIDEN Lange tijd niets van Elly den Haan-Groen gehoord. Dat ligt niet zozeer aan haar, als wel aan de denkbeeldige scheidslijn tussen Leiden/Voor schoten aan de ene en Leidschendam/Voorburg aan de andere kant. "Nee, ze hebben er in Leiden geen idee van gehad wat ik hier zeven jaar lang heb uitgevoerd", zo beseft de voormalige Leidse wethouder zelf ook. Stof afgenomen in elk geval niet, want daaraan heeft ze gruwelijk het land. Mevrouw N.A. Den Haan zwaaide zeven jaar lang de scepter over het gemoedelijk ogende Voorburg. Een burge meesterschap, de tweede grote sprong die ze vanuit huis maak te. Die eerste sprong in het diepe maakte ze vanuit haar gerieflijke huis aan het Leidse Pieterskerk hof. Ze belandde zomaar, we spreken nu over het jaar 1966, op de zetel van eerste vrouwelijke wethouder van een roerige stad. Huis en zetel werden halverwege de jaren zeventig even plotseling verruild voor een villa en een burgemeestersstoel. Voorlopig is ze niet van plan de stap terug naar Leiden te maken. Het is dat ze de ambtsketen op 1 november - welgeteld een dag na haar 65ste verjaardag - vol gens de regelen der wet moest af geven. "Anders was ik zéker doorgegaan" zegt de vrouw, die door menigeen als 'kordaat', maar ook als 'charmant' wordt betiteld. Nee, de zichzelf immer 'een rasechte Leidse' noemende heeft het in die plaats aan de an dere kant van de lijn prima naar haar zin. Mevrouw Den Haan is er in die zeven jaar diep gewor teld. "Ik had nooit gedacht dat ik nog uit Leiden zou verkassen", geeft ze toe. "Maar ik vind Voor burg heerlijk om te blijven wo nen. Het is niet te benauwd, juist een echte gemeenschap". Te vroeg Wel houdt ze de gebeurtenissen in de Sleutelstad met een schuin oog in de gaten. Tot voor kort maakte mevrouw Den Haan nog deel uit van de bestuurscommis sie van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Daar hoorde ze nog wel eens wat. Bovendien neemt een trouwe vriend om de veertien dagen een stapel kran ten uit Leiden voor haar mee. Zo doende weet ze van de perikelen rond de bouw van de parkeerga rage, de paaltjes en de slechte be- door Miep Hoenson reikbaarheid van de binnenstad. Een enkele keer leest ze over ge nomen beslissingen bij kwesties, waarvoor zij als wethouder ver keer en huisvesting, later cul tuur, recreatie, maatschappelijk werk en volksgezondheid des tijds de aanzet gaf. Zo vernam ze tot haar stomme verbazing dat er plannen werden gesmeed voor de bouw van parkeergarages op het Levendaal (Sanders) en in de Driessenstraat. "Die plannen hadden wij destijds al in een ver- keersnota gezet, maar we kregen de gemeenteraad niet mee. Ach, wat dat betreft ben ik te vroeg geweest, want de bereikbaarheid van de binnenstad was toen al mijn stokpaardje". Uit eigen bevinding weet ze ook dat er in Leiden volop wordt ge renoveerd en gerestaureerd. Me vrouw Den Haan zegt haar petje af te nemen voor de opknapbeur ten van de Pieterskerk, het Hee renlogement (de huidige centrale bibliotheek) en de Camp. Opera ties waarvoor in haar tijd veel minder geld beschikbaar was. Leiden was ten tijde van haar wethouderschap al een straatar me gemeente, maar potjes van het rijk werden pas later openge- ^Droken. Doener Achteraf betreurt mevrouw Den Haan het nog dat er niet meer van de grond kon komen. "Ik ben een doener, geen prater", zo luidt al jarenlang één van haar geliefde gezegdes. "Maar de laat ste jaren van mijn wethouder schap moest ik zoveel régelen. Ik had m'n handen vol aan instellin gen als Release. Er moest altijd maar worden gepraat. Dat was wel eens frustrerend, als je graag resultaten van je besluiten wilt zien. Het woonwagencentrum, dat is in mijn tijd tot stand geko men. Dat heb ik nog net kunnen openen. Maar ja, dan staat het er goed en wel, en het was hard no dig hoor, dat het er kwam, en dan veranderen de richtlijnen van het rijk weer. Moeten er ineens kleine kampjes komen". (Foto GPD) Gefrustreerd voelde ze zich ook toen haar huis op een £oed mo ment door woningzoekenden werd besmeurd met verf en de actievoerders telkens op haar stoep stonden. Achteraf blikt ze op dit gebeurden terug als één van de meest vervelende voor vallen uit haar Leidse tyd. "En verder deprimeerde het me om huisvesting te doen. Je kon zo weinig doén. Er waren gewoon lang niet genoeg woningen voor al die schrijnende gevallen". Nee, ontspannend heeft ze het wet- houderswerk nooit gevonden. Niet omdat ze het als eerste vrou welijke bestuurder moeilijker had ("ik heb er voordeel, noch nadeel van ondervonden"), maar omdat de raadsleden vaak zo op de man speelden. Toen ze goed en wel in Voorburg was beland, verzuchtte ze eens de raadsleden daar veel aardiger te vinden dan die in Leiden. "Dat komt omdat ze hier niet op de man spelen, maar op de bal. Kijk, het politie ke spel mag best hard worden gespeeld. Als men er maar niet op uit is om één bepaald persoon te pakken". Diepe Stukken gemoedelijker ging het er bij Provinciale Staten aan toe. Daar belandde mevrouw Den Haan tussen Leiden en Voorburg in voor een paar jaar. Maar om dat de provinciale handel en wandel haar wat te ver van het bed afstond, solliciteerde ze naar Voorburg. Spijt heeft ze.nergens van gehad. Ook niet van haar Leidse tijd. "Want ik werd daar meteen in het diepe gegooid. Daardoor leer je razend snel en veel, en daar heb ik altijd profijt van gehad". Laat niemand nu denken dat Elly den Haan voortaan tijdens het stof afnemen gaat mijmeren over vervlogen tijden. Om te begin nen is ze gevraagd om per 1 ja nuari voorzitter te worden van het bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds. Een functie die al gauw anderhalve dag per week zal opslokken. Verder heeft ze bestuursfuncties bij het Residentie Orkest, de rijkscom missie musea, de Monumenten- raad en dr PREGO, een advies orgaan vour energiebeperkende bouw, achter de hand. En dan hoopt ze wat meer tijd te vinden voor haar kinderen en kleinkin deren, haar verwaarloosde hob by's en vrienden en voor wat uit gebreider winkelen. Nee, niet in Leiden. Als Voorburgse is me vrouw Den Haan tegenwoordig op Den Haag georiënteerd. Verkeer gestremd, bus omgeleid LEIDEN Een 56-jarige Hazers- woudse vrachtwagenchauffeur heeft gisteravond zijn truck half in de Vrouwevaart 'geparkeerd'. Rond de klok van acht uur werd het gewicht van zijn wagen te veel voor de berm van de Vrou- wenweg. Het gevolg was dat de pas vernieuwde beschoeiing het begaf, de grond afbrokkelde en de wagen gedeeltelijk in de vaart belandde. Een langs de kant aan gemeerde roeiboot kwam onder de vrachtwagen terecht. Het verkeer op de Vrouwenweg was gedurende een uur ge stremd. De lijndienst Rotterdam- Leiden van West-Nederland werd omgeleid over de Europa- weg. Een vrachtwagen en een kraanwagen hebben de truck uit zijn benarde positie bevrijd. De getroffen roeiboot werd ook uit de Vrouwevaart getakeld. Het geluid van hevig krakend hout herinnerde de takelaars eraan dat het bootje nog stevig aan de steiger zat vastgebonden. Rapenburg Ook in het Rapenburg raakte gis termiddag een auto spontaan te water. Een oranje Citroën die aan de walkant geparkeerd stond, was waarschijnlijk niet goed op de handrem gezet. De 32-jarige Leidse eigenaresse van de auto moest lijdzaam toezien hoe haar vervoermiddel in het water gleed. De brandweer en een sleepbedrijf haalden de auto ge zamenlijk weer boven water. Duikers visten gistermiddag deze 'eend uit het Rapenburg op. Duitse spoorwegen De afdeling Rijnland van de spoor- en tramvriendenclub NVBS wijdt woensdag een filmavond aan de Duitse spoorwegen. Door middel van zeven kleurenfilms worden on der meer de gloriejaren van de stoomlocomotieven, de techni sche aspecten van het rail be drijf en de aanleg van een nieuwe regionale spoorlijn in de buurt van Mönchenglad- bach in beeld gebracht. De films worden vertoond in Wie- nerwald aan de Steenstraat, aanvang acht uur. LVL De LVL (Lesbiese Vrouwen Lei den) vergadert vanavond in gebouw Caeciliastraat 18. aan vang acht uur. Geïnteresseerde vrouwen zijn welkom. Youth for Christ Youth for Christ, afdeling Lei den, heeft deze week twee acti viteiten op het programma staan. Donderdag is er een 'open avond', waarop ds. De Lange een bijbelstudie zal hou den over de 'Wederkomst'. Aan vang acht uur in pand Oude Rijn 5. Zaterdagmiddag draait in het Hooglandse Huis, bij de Hooglandse kerk, de kof fiebar (om twee uur open) en 's avonds is er daar een optreden van de evangelische zanger Rob Favier. Gezondheidszorg De WEMOS (Werkgroep Medische Ontwikkelingssamenwerking) houdt donderdag een discussie avond over 'Primary Health Care' en de doelstelling van de WHO: 'Basisgezondheidszorg voor iedereen in het jaar 2000'. Plaats: Verbum Dei, Plantage 16, aanvang acht uur. In de overgang De werkgroep v.i.d.o. (vrouwen in de overgang) houdt woens dag een ontmoetingsmiddag voor alle vrouwen uit de v.i- .d.o.-praatgroepen die op het ogenblik lopen of vrouwen die daar reeds eerder deelneemster aan waren. Een sociologe zal met de aanwezigen de vraag besprekem "hoe het toch komt dat vrouwen en mannen soms het gevoel krijgen dat zij niet alleen van verschillend ge slacht zijn, maar ook tot heel andere werelden behoren". Ook vrouwen van tussen de veertig en zestig jaar die nog niet in een praatgroep hebben gezeten, maar wel belangstelling voor dit onderwerp hebben, zijn welkom, van twee tot vier uur in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 in de Me- renwijk. Voor nadere informa tie: Adriënne Stam, tel. 892114 of Rietje Dirkmaat, tel. 894797. Vegetarisch Het vegetarisch restaurant, an nex winkel De Zaailing be staat vijfjaar. Dat wordt don derdag gevierd met een feest dag, er zal dan een speciaal menu worden geserveerd. Het duo Van Schaik treedt op met dwarsfluit en gitaar, aanvang half zes. Zaterdagavond slaat er andermaal een feestmenu op het programma, met ditmaal muziek van het duo Onbemind (zes tot tien uur). Maandag avond om acht uur is er in het kader van de festiviteiten een lezing van dr. L.F.C. Mees, met als titel: 'Voeding - kanker, wat doe je ermee?' Mees heeft vijftig jaar ervaring als anthroposo- fisch arts. De Zaailing is geves tigd aan de Hooigracht 41. Breng- en verkoopdag De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert don derdag weer een zogenaamde breng- en verkoopdag in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde 2a. Van tien tot twee is er van alles te koop, zowel nieuwe als tweede hands spullen als ook zelf ver vaardigde artikelen en hand werken. Ook is er een verloting. Voor meer inlichtingen: me vrouw C. ten Hacken, tel. 01714-2007. Bazaar In 't Huis op de Waard, Kaarsen makersstraat 2, wordt woens dag een bazaar gehouden, met een boeken— en rommelmarkt. ■HWIIHMW verkoop van handwerken en een rad van avontuur. Ope ningstijden: 's ochtends van tien tot half een en 's middags van twee tot vijf uur. Milieu A.M. Hulkenberg uit Lisse houdt woensdag bij de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden en Omstreken, een lezing met dia's. Titel: Alles is overal, maar hel milieu selecteert'. Over zijn ervaringen met plan ten. Dat gebeurt in het Rijks herbarium, Schelpenkade 6, aanvang acht iinr Artsen en deeltijd De Landelijke Aktiegroep voor Medische Deeltijd Opleiding en Arbeid (Lamdoa) organi seert woensdag een thema avond over de werkgelegen heid voor artsen. Lamdoa zet zich in voor een veertigurige werkweek voor artsen. Er is een forum uitgenodigd, bestaande uit: I. Muller-Van Ast, fracties pecialiste gezondheidszorg voor de PvdA in de Tweede Ka mer; mr. P. Schwenker, direc teur van de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienstver band; drs. E.L. Vrijland, neu roloog en auteur van verschil lende artikelen over de ar beidsmarkt voor medisch spe cialisten; vertegenwoordigers van de Lamdoa en de VAAZL, de Vereniging van Arts-assis tenten van het AZL. De bijeen komst wordt gehouden in de collegezaal van de Vrouwenkli niek van het academisch zie kenhuis, aanvang acht uur. Muziekgroep Vrouwenkruid le vert een muzikale bijdrage. Experimenten Aan de vele vragen die experi menten met dieren en mensen oproepen, wordt woensadag- avond een forumdiscussie ge wijd in de grote collegezaal van het Zoölogisch Laborato rium, Kaïserstraat 63 (ingang Sterrewachtlaan). Deelnemers zijn E.L. Noach, hoogleraar farmacologie in Leiden, H. Smid van de Dierenbescher ming in Den Haag, J.M.H. Vos sen, hoogleraar fysiologische pscychologie in Nijmegen, C. Goosen, etholoog, werkzaam bij het Primatencentrum in Rijswijk en als discussieleider H. Verhoog van 'Biologie Sa menleving'. Aanvang acht uur. Literaturbetrieb De vakgroep Duits van de Leidse universiteit organiseert van avond een lezing van de Duitse auteur Ingeborg Drewitz. Zij zal spreken over het onderwerp 'Altemativbewegung und Lite raturbetrieb', met aansluitend gelegenheid tot discussie. De le zing begint om acht uur; plaats van handeling is gebouw 1175, zaal 152 van het Witte Singel Doelencomplex, Cleveringa- plaats 1. Astrologie De astroloog Jack Chandu houdt donderdagavond een lezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Hij spreekt onder meer over de basisbegrippen van astrologie en hoopt duidelijk te kunnen maken in hoeverre astrologie een hulpmiddel kan zijn voor de psychologie. Ook zal hij de vele uitwassen die tot de niet-serieuze astrologie gere kend kunnen worden, bekriti seren. Aanvang half negen. Kinderfilms De kinderfilmmiddag van K&O bestaat woensdag uit een komi sche film en een serie teken films met bekende stripfiguren. Aanvang half drie. Borstvoeding Maandelijks organiseert een groep Leidse vrouwen een avond over de verschillende as pecten van borstvoeding, be stemd voor moeders die (willen gaan) voeden en andere be langstellenden. De eerstvolgen de avond is woensdag bij Lie- neke Wassenaar, Cees Noote- boompad 2 in Leiderdorp (on derwerp 'overgang op vaste voeding') en daarna op woens dag 21 december bij Lies v.d. Erf, Gerberatuin 11 in Leiden (onderwerp: werken en kol ven). Eetgroep Het 'Komitee Vrouwen in de Bij stand' heeft een eetgroep voor vrouwen opgericht, die elke woensdag van vijf tot zeven uur bijeen komt in buurthuis 't Spoortje. Bemhardkade 40. Wie mee wil eten, moet zich bij tijds opgeven. Ook kinderen zijn welkom. Kosten: 2.50 per persoon. Voor meer inlichtin gen: tel. 142505. Wereldraad. Bij de Studenten Ekklesia, Ra penburg 100, geeft Greteke de Vries woensdagavond een ver slag van haar bezoek als een van de Nederlandse afgevaar digden aan de vergadering van de Wereldraad van Ker ken, die eerder dit jaar in Van couver is gehouden. Ook zal ze dia's laten zien en ingaan op eventuele vragen. Aanvang half tien. Ex-wethouder en ex-burgemeester N.A. den Haan-Groen: "Ik had nooit gedacht dat ik nog uit Leiden zou verkassen"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4