MÏÏIM c 'Als je minderheid zegt benadruk je minder zijn' Kunstuitleen open voor Leiderdorpers College laat fietsen graveren Vereniging Ons Suriname wil voorlopig geen subsidie Verenigingen- markt terug Hans de Boer bij partij in Voorschoten Weipoortseweg op riool en wellicht ook aardgas Stad en rand DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 LEIDERDORP - Aan het toch al zo rijke vereni gingsleven van Leider dorp wordt over enige tijd weer een nieuwe telg toe gevoegd. Zo'n 45 Surina- mers zijn bezig een vereni ging op te richten met als doel op te komen voor het welzijn van deze groep. Tot nu toe is de vereniging in oprichting niet uit de anonimiteit getreden. Met opzet, omdat zij eerst een grote groep mensen wil len verzamelen voordat de vereniging daadwerkelijk wordt opgericht. S. Chotoe is de woordvoerder van de groep. "Eind 1981 zijn we voor het eerst bij elkaar gekomen. S. Chotoe: "We willen ook een brug slaan met Suriname want er zijn genoeg mensen die terug willen". culturele minderheden in het al gemeen. Toen kwam de situatie in december 1982 in Suriname. De politiek nam toen een groot deel van de tijd in beslag. De op richting van de vereniging is toen een beetje in het slop ge raakt. In augustus dit jaar zijn we eigenlijk weer begonnen met bij elkaar komen", aldus Chotoe. Het doel van de vereniging in op richting, die als tijdelijke naam 'Vereniging Ons Suriname' heeft gekregen, is tweeledig: het wel zijn van de Surinamers, maar ook dat van andere culturele groepen. "Wij denken dat we ge noeg know-how in huis hebben dat we niet alleen een functie kunnen hebben naar de Surina mers toe, maar ook naar andere culturele groepen in Leiderdorp. Met behoud van de eigen identi teit kan samenwerking tussen de culturele groepen resulteren in beter gericht beleid voor hen", vertelt Chotoe. n, acht mensen wilden Duidelijk stelt hij dat de Surina- gaan werken aan het welzijn van de Surinamers in het bijzonder, r ook aan het welziin van de •s, naar schatting zijn twee- driehonderd in Leider dorp, de andere groepen niet wil- LEIDERDORP - Inwoners van Leiderdorp krijgen de gelegen heid kunstwerken te gaan lenen bij de kunstuitleen Leiden. De gemeente zal zich aansluiten bij de regionale kunstuitleen. Hier voor moet de gemeente 25 cent per inwoners betalen, wat voor Leiderdorp neerkomt op 5.250 gulden. Enkele maanden geleden was het gemeentebestuur nog van me ning dat alleen deelgenomen zou worden, als het de gemeente niets zou kosten. Voorgesteld werd om de bijdrage in natura te leveren in de vorm van kunst werken, die de gemeente heeft aangekocht in het kader van de beeldende kunstenaars regeling. Nu blijkt dat Leiden de aankoop van kunstwerken niet kan garan deren, aangezien elke aankoop voor de kunstuitleen goedge keurd moet worden door een speciaal hiervoor ingestelde ad viescommissie. Er is echter een tekort aan kunst werken bij de uitleen, waardoor het wel zeer waarschijnlijk is dat er ook Leiderdorpse werken aan gekocht zullen worden. Mogelij kerwijs dekken deze inkomsten dan toch de geldelijke bijdrage. De leden van de raadscommissie bestuurszaken adviseerden om bij wijze van proef een jaar aan de regeling te gaan deelnemen. In 1985 komt er een geheel nieu we landelijke regeling. De deelnemers aan de kunstuit leen uit Leiderdorp zullen in te genstelling tot inwoners van een aantal andere regio-gemeenten wel het volledige leenbedrag zelf moeten betalen. Dit bedrag va rieert van 15 tot 25 gulden per kunstwerk,, dat dan voor drie maanden geleend kan worden. Dit bedrag is afhankelijk van de waarde van het geleende werk. LEIDERDORP De vroeger zo suceesvolle, wegens bezuinigin gen afgeschafte informatiemarkt van de gemeente Leiderdorp en de plaatselijke verenigingen keert weer terug. Zo'n zeventig verenigingen en instellingen pre senteren zichzelf aanstaande donderdag in de sportzaal 'Op Dreef aan het Van Alphenplein. De informatiemarkt is bedoeld voor alle inwoners van Leider dorp die kennis willen maken met het rijke verenigingsleven. De gehele avond, vanaf zeven tot elf uur, geven verenigingen de monstraties. Er is een optreden van 'De Lenco's', demonstraties square-dancen, aerobics en EH BO. De informatiemarkt wordt traditie getrouw geopend door burge meester Van der Have om zev uur. De opening wordt muzikaa omlijst door de muziekvereni ging 'Tamarco'. De gemeente is zelf ook vertegen woordigd op de informatie markt. De dienst gemeentebe drijven koos als onderwerp 'De Boom'. Mensen kunnen daar ook terecht voor vragen over tuinon derhoud. Bovendien kan de kwa liteit van de aarde worden onder zocht. Dan moet daar wel een zakje vol van worden meegeno- len overheersen. "Het zijn nog maar ideêen, we hebben nog geen contacten gelegd". Ook de keus of de nieuwe Suri naamse vereniging de nadruk moet gaan leggen op integratie of remigratie wil de groep niet ma ken. "Die keus kunnen wij niet maken. Wij vinden het niet juist om als kleine groep die keus te maken voor alle Surinaamse Lei derdorpers". door Henny van Egmond 'Behalve werken hier willen we ook een brug slaan met Surina me. Want er zijn nog genoeg mensen die terug willen, maar daarover ontbreekt de informa tie. Die moet er komen, zodat die mensen zich kunnen oriënte ren". aldus Ch^oe. Getolereerd De woordvoerder van de vereni ging in oprichting wil eigenlijk liever niet over minderheden praten als hij spreekt over bij voorbeeld Turken, Surinamers of Marokkanen. "Als je minder heid zegt, wordt altijd de nadruk gelegd op het 'minder' zijn. Be leidsmakers krijgen de indruk dat ze te maken hebben met groepen die in een achtergestel de positie zitten. Zij zullen dan wel even uitdenken hoe dat goed moet komen en nemen dan de methode die ze voor zichzelf ook hebben gevolgd", aldus Chotoe. Maar er zit nog een kant aan het begrip minderheden. "Als dat woord algemeen wordt gebruikt dan krijg je een psychologisch effect. De gemiddelde burger zal gauw gaan denken: die groepen zijn kwalitatief minder. Ik spreek dan ook veel liever over culturele groepen. Mensen dus die een andere cultuur, een ande re levenswijze, andere normen en waarden hebben". Het beleid van een overheid ten opzichte van de culturele groe pen moet volgens Chotoe gericht zijn op acceptatie van die groe pen. "Als er een goed beleid wordt gevoerd dan komt er heus wel een periode dat wij hier wor den getolereerd, maar echt geac cepteerd? Vergeet dat maar". Een goed beleid houdt volgens Chotoe onder andere in dat men sen van culturele groepen op ge zichtsbepalende posities worden benoemd. "Neem nou de omroe pen, die zeggen dat ze voor min derheden staan. Laat ze dan een Surinamer in dienst nemen en die in serieuze rollen op televisie laten verschijnen", meent Cho toe. "Ook bij sociale diensten, de rechterlijke macht en in de poli tiek zouden veel meer mensen kunnen werken evenals bij de vakbonden, de politie en de raad van kerken". "Dat werkt naar twee kanten", ver volgt hij. "Allereerst versterkt het het gevoel van herkenning en acceptatie bij ons, omdat we zien dat we worden geaccepteerd. Maar het werkt ook in op de Ne derlanders die nu nog afkerig r de fotograaf wordt gegraveerd door een vrijwilli- in rijkspolitie en de wethouders Bezemer (half achter JaSSeil VOORSCHOTEN - Oud CDA- minister Hans de Boer praat 22 november in de Voorscho- tense Ambachtszaal over de toekomst van zijn christen democratische partij. De plaatselijke afdeling van het CDA heeft het kopstuk naar Voorschoten gehaald omdat het de komende tijd, evenals andere afdelingen in het land, uitgebreid wil discus siëren over de vraag: Wat nu? Ze wil dit doen aan de hand van twee rapporten die on langs zijn verschenen, te we ten 'Appèl en weerklank' en 'Van verzorgingsstaat naar verzorgingsmaatschappij'. De Boer is de aangewezen per soon om het startschot te los sen voor deze discussie, vindt het CDA-Voorschoten: "Hans de Boer heeft een dui delijk visie over het onder werp", schrijft de plaatselijke afdeling. "Dat zal de discus sie ten goede komen". Hans de Boer is momenteel burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer Tijdens de avond in het Am bachtshuis, die om 20.00 be gint. bestaat de mogelijkheid met De Boer te diuscussië- De fiets van burgemeester Van der Have altijd oog vo ger van de stichting 'De Werkwijzer' onder toeziend oog i Van der Have), Meerburg en Gehner. "■,l Actie in Leiderdorp gaat maandag beginnen en bezwaren dan schriftelijk ter kennis van het college van B en W worden gebracht. De avond is belegd in het ge meentehuis en begint om half negen. dinsdag staan tegenover ons. Omdat ze zien dat wij op dergelijke posten worden geaccepteerd door in stanties waarin zij vertrouwen hebben heeft dat een uitstra lingseffect". Regionaal In het Leiderdorpse zal de nieuwe vereniging zich vooral richten op de twee eerdergenoemde activi teiten: culturele manifestaties en het minderhedenbeleid. Contact met de gemeente Leiderdorp is er over het laatste punt al sum mier geweest. Aanleiding tot te vredenheid gaf dat niet. "Voor Surinamers is er alleen maar een mogelijkheid ingericht om taal lessen te volgen. Geen kwaad woord over die taallessen, maar dat is alles wat er is", vertelt Cho toe. "De gemeente zegt dan: omdat er geen georganiseerde groep zich heeft aangediend kunnen wij niets doen. De initiatieven moe ten van beide kanten komen, zegt de gemeente. Maar dan zeg ik: nee, dat is principieel fout. Gemeentebestuurders, jullie zijn gekozen voor de gehele Leider dorpse bevolking inclusief de Surinamers. Jullie zijn gekozen volksvertegenwoordigers. Jullie zijn verplicht ook voor dat deel van de bevolking dat niet voor zichzelf kan opkomen een beleid te maken. En als je een echt ac tief beleid wil voeren ga dan eens poolshoogte nemen", zegt Cho toe. Contacten met de gemeente Lei derdorp zijn tot nu toe ook zo veel mogelijk vermeden. "Nieu we groepen worden niet beoor deeld naar hun identiteit, naar hun doel, maar naar de financiële gevolgen. Dat is een fundamen teel fout uitgangspunt. Daarom hebben wij nog niet aangeklopt voor subsidie. Want als je dat wel wil moet je duizend en één keer uitleggen waarom je de vereni ging hebt opgericht, wat je doel stellingen zijn, wat je wil gaan doen enzovoorts. Voor de ener gie, die we daar dan in moeten steken, tasten we liever gelijk in eigen beurs". "Bovendien", gaat Chotoe verder, "moet je dan een deugdelijk ver slag uitbrengen en gaan motive ren waarom een bepaalde bijeen komst wel of niet goed is be zocht. Bij tegenvallende cijfers kan men dan niet begrijpen dat groepen die van elders komen niet echt plaatselijk of wijkge- wijs zijn georiënteerd. Nee, bui tenlanders zijn over het alge meen bovenwijks, ja zelfs regio naal georiënteerd". Chotoe pleit ervoor dat Leiden met zijn grote concentratie culturele groepen een centrum wordt voor de regio wat culturele activiteiten betreft. Voorlopig wil de vereniging zoveel mogelijk Surinaamse Leiderdor pers bij de groep betrekken (voor informatie 897981). "Als er meer mensen komen zullen we ook een ruimte moeten hebben, waar we kunnen vergaderen. En dan zal ook de vereniging daadwer kelijk worden opgericht", vertelt Chotoe. "Dat zal niet lang meer duren". i de Universiteit van Amsterdam 1981-1982', 20 uur. Kapelzaal K&O - film The Last Wave', 20 uur. Lak-Cinema - film 'Eigen haard, goud waard' van Anette Apon, 20 uur; film 'Stalker' van Andrej Tarkovsky, 21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Caeciliastraat 18 - vergadering LVL, 20 Hooigracht 79, café- Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. Gebouw 1175, zaal 152 - Cleveringa- plaats 1, lezing van de Duitse auteur Ingeborg Drewitz, 20 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, ge opend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987. Leiderdorp Winkelhof - koopochtend voor gehandi capten, 9-12 uur, inl. 896600. Muzenhof - volksdansen voor ouderen (50+). 14 uur. 'woensdag Stadhuis - Stadhuis, raadcommissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 Rapenburg 100 - Studenten Ekkleaia, verslag door Greteke de Vries van de vergadering van de Wereldraad van kerken, 21.30 uur. Wienerwald - Steenstraat, filmavond over de Duitse spoorwegen, 20 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, ontmoetingsmiddag vrouwen in de overgang, 14-16 uur. 't Huis op de Waard - Kaarsenmakers- straat 2, bazaar, 10-12.30 en 14-17 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing 'Alles is overal, maar het milieu selecteert', door A.M. Hulkenberg uit Lisse, 20 uur. Collegezaal van de Vrouwenkliniek van het AZL - thema-avond over de werk gelegenheid voor artsen, 20 uur. Collegezaal van het Zoölogisch Labora torium - Kaiserstraat 63, forumdiscus sie over de vele vragen die experi menten met dieren en mensen oproe pen, 20 uur. Kapelzaal K&O - kinderfilmmmiddag, door Toneelgroep Theater, 20.30 t Sjelter - eetgroep v deren, 17.45 uur. Gemeentehuis - voorlichtingsavond nieuwe wijk Voorhof, 20.30 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus Nietus - voorstel ling 'wie niet blauw is, is gezien', 14.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van 'de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten n den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoéterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do van 14 c 13- Gezondhei(lscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. ir.d. Waalslaan, LEIDERDORP - Geheel tegen de gewoonte in togen drie van de vier leden van het Leiderdorps college van B en W vanmorgen met de fiets naar de wekelijkse vergadering. Reden: het met eni ge ceremonieel omgeven begin van de actie 'fietsen graveren'. 3 en W waren vanmorgen de eer sten die hun postcode en huis nummer in het frame lieten zet ten door de rijkspolitie bijge staan door vrijwilligers van de stichting 'De Werkwijzer'. ZOETERWOUDE - Eindelijk zal de Weipoortseweg op het riool worden aangesloten. Ook een aansluiting op het aardgasnet hangt in de lucht. Het streven van de gemeente is om nog dit jaar met de aanleg te beginnen. Wat betreft de financiële gevol gen van deze werkzaamheden is nog niet alles opgelost. Vanaf Weiportseweg 1 tot en met Uiterdijk 5 zal in elk geval een vacuümriolering komen. De zes woningen in het buurtschap De Weipoort die op de Uiterdijk aan de overkant van het water staan, worden aangesloten bp een drukriooL Dankzij een regeling die voor dit soort klusen bestaat kost de aanleg de gemeente geen geld. Wat betreft de acht woningen aan de overkant van de Weipoortse- vliet is de kostenfactor nog een hindernis. Wanneer de provincie geld uit de 'Bijdrageregeling voor kostbare rioleringswerk zaamheden' overmaakt naar Zoeterwoude is de aanleg verze kerd. Gebeurt dit niet, dan bete kent dit niet direct dat de aan sluiting van deze huizen en boer derijen van de baan is. Dan zal de gemeente zelf met een oplossing moeten komen. Ook de bewoners van Hoge Rijn dijk-Noord (tussen de Hoge Rijn dijk en de Oude Rijn, van Ha- zerswoude tot Rijksweg 4) kun nen nog hopen op aansluiting op het riool. Hier zal een drukriole- ring moeten worden aangelegd die uiteindelijk terecht komt bij het gemaal bij het industrieter rein 'Grote Polder'. Het valt of staat mej. een geldelijke bijdrage van de provincie. De uitslag hier van zou uiterlijk eind oktober binnen zijn. Wanneer het bericht uit Den Haag negatief uitvalt zal de riolering er niet komen Geheel verregend kwamen de wet houders Bezemer (PvdA) en Meerburg (CDA) aangefietst. Burgemeester Van der Have was - zoals altijd - zeer vroeg al in het gemeentehuis en was net voor de bui uit gereden. En wet houder Gehner kwam met de au to. Om toch iets om handen te hebben kreeg zij een fiets te leen. Het doel van de actie 'fietsen gra veren', die in bijna iedere ge meente wordt gehouden, is het verlagen van de kans op diefstal en het makkelijker terugvinden van de eigenaar als de fiets on verhoopt toch mocht worden ge stolen. De Leiderdorpers kunnen vanaf maandag voor het graveren te recht op de gemeentewerf, Si mon Smitweg 9. tussen tien en vijf uur. De katholieke bond voor ouderen houdt woensdagmiddag 16 no vember om twee uur een kaart- middag in bejaardencentrum 'Huize Emmaus' aan de Verlaat- weg. Er kan worden gekozen uit klaverjassen en kruisjassen. Kinderopvang De Wassenaarse 'werkgroep voor bereiding thema-avond kinde ropvang' bereikt wbensdag- avond, 16 november, het doel van de werkgroep. Op de thema avond zal ook wethouder Greep aan de forumdiscussie deelne- De avond wordt gehouden in het UVV-huis aan de Kerkstraat en begint om acht uur. Desgewenst kan voor oppas wor den gezorgd via een telefoontje naar nummer 01751-10842. Voorlichting Over de uitwerkingsvoorschrif ten, waar mag wat worden ge bouwd en hoe, van de nieuwe wijk Voorhof in Leiderdorp, is er woensdagavond 16 november een voorlichtingsavond voor de bewoners. Tot uiterlijk 1 de cember kunnen ideeën, wensen LEIDEN Geboren: Bas zv, W. Houwe- ling en J.H. Oudshoorn; Marcel Wil lem Jan zv. G.J. Vos en J.M.A. Nie- wold; Danny zv. S.H.J. van Tol en M.M. Witteman; Jacoba dv. L. van Til burg en A. van Beien; Michelle Jean- nine dv. P.J. Peters en A. Rozendaal; Jochem Mattheüs Jacobus zv. J.M.J.M. Mimpen en C. Pullen; Su zanne Pauline dv. R.C. Kos en J. van Oosterhoud; Iris Marjolijn dv. G A. Vogelezang en H.M.M. van Rijn; Tie- go Merijn zv. G.J. Velthorst en A.W.M. Bernards, Mary-Ann dv. C. Dubbelaar en A.M. Zandbergen'; Lin da Emerentia Maria dv. J.H. Kettenis en J.M.M. Duindam; Mark zv. J. van der Bent en S. Haveman; Baris zv. M. Gökgigek en G. Cantürk; Yannick zv. J.C.A.M. Avenel en A.C. Biesheuvel. Dennis zv. J. de Mooij en C. van Eg- mond; Maarten Anthonius zv. A.J.M. Devilee en M. Klok; Crista Danielle dv. M.M. van Duijn en E.A. Haasnoot; Hanneke dv. F.S. de Jonge en T.H. Ouwehand; Menno zv. H.J. Olden en G.A. van der Wal; Sanne Bastiaan zv. W.A. van den Wijngaard en M.T.E. Kruijver; Stephen zv. J.F Gorren en C. Jansen; Kirsten Marije dv H.P Jurgens en Y. de Nie, Jacob zv. J. Du- rieux en D. Barnhoorn; Peter zv H.J.A. Driessen en J. van der Zwart; Ronald zv. J. van den Bosch en A.W.C. Ravensbergen; Rosalina dv. C. Ouwéhand en M. Ouwehand; Cor- nelis Jacobus zv. P. Wolters en M.E. Scharwachter; Jozina Cornelia Esme- kan; Danielle Helena Henderika dv. W.F. Franken en H. van Roon; Robin zv. A. Schrama en C. Janssen; Anne Helena dv. A.G.W. Rouwhorst en H.A. de Vroom; Mark Hendrikus Pe trus zv. J.C.A. Wolvers en N.H.J. Geerlings; Johanna Maria dv. I.M. Schumacher en G.M.P. Kaptyn. Burgerlijke stand maand oktober 1983. Geboren te Warmond Katharina I.M. dv. van H.G.M. van Vel- zen en M.W.M. Geerlings, Tulpenpad Gehuwd te Warmond J.H. Vredenborg en H.J.M. Verhoeven; G.F. van de Vate en A. Spaargaren: G. Kloppenburg en J.W. Wiegers; H.W. Vledder en M.J.T. Haverkort. Overleden te warmond C.CM. Verdegaal (1904): C. van der Zwet (1902); G.A. de Vogel (1895) w/v. L.J. Sikking; S.H. Sülze (1924) e/v. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) Bq automatische 0*efsct*nvmg Kwartaalabonnement 61.25 Comm geen administratie- en Per post 83.60 vu p incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien een maand voor net verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) s 1 0.85 Directie G Koopman Ad) dir N Ouakernaat Hooldredacteur Drs. J W E Metselaar Ad) Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A A van Brussel Rutonekchets J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) W F 1 Post (plv) l 219 2311 BG LEIDEN toegestaan Pe,- o Jaarabonnement t 233.50 (geestelijk leven) tel 071-W4941.I Aangesloten bij de Gemeenschappelijke correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen. Panjs. Washington, Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2