c ■wswa? «p» Onderzoek naar gevolgen giffen in bollenteelt in 84 'Buren hielpen elkaar uit 9 Leimuidense college denkt aan regionale milieudienst Opbrengst collecte gestolen Moordverhaal in Woubrugge Conclusie in boek over medisch-sociale geschiedenis van de Haarlemmermeer: Nachtelijke controle 'T SNELST BESTELD, ALS UEVEN BELT... DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Streek Vermoeden dat het wel meevalt LEIDEN - Huisartsen in de duin- bollenstreek en in Haar lemmermeer blijken veel beter op de hoogte van de ge volgen van het werken met bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt dan tot nog toe werd aangenomen. Deze con clusie kan worden getrokken uit een onderzoek dat twee Leidse studenten, C.M. van Gestel en W.J. Landman on der huisartsen in de regio hebben gehouden. Zij deden dat in het kader van een scriptie. Het vermoeden bestaat, mede op basis van de scriptie, dat er in werkelijkheid veel minder aan de hand is dan de onrust over en de angst voor chemische midde len suggereerde. Nog niet zo lang geleden zei een medewerker van de Leidse Wetenschapswinkel nog "Het is onbegrijpelijk dat zo weinig artsen in de bollenstreek weet hebben van de schadelijk heid van bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Geen sneeuwlandschap, maar schuim op het Binnenhof. Vanmorgen vroeg spoot de Amsterdam se brandweer dit protest in de richting van de regeringsgebouwen. Het Binnenhof werd onder een metershoge laag bedolven. 'Een symbool voor het ondersneeuwen van de democra tie', aldus een pamflet. (Foto ANP) ARNHEM - Bij een verkeersongeval tengevolge van de gladheid raakte een vrachtwagenchauffeur op de A 50 bij Arnhem beklemd in de cabine van zijn wagen. De brandweer had anderhalf uur nodig om de man uit zijn benarde positie te bevrijden. De GG en GD verleende de man in de cabine eerste hulp (Foto ANP) LEIMUIDEN - Op langere ter mijn ontkomen de Rijnstreekge meenten waarschijnlijk niet aan het opzetten van een gezamenlij ke milieudienst. Die verwach ting spreken B en W van Leimui- den uit in hun aanbiedingsbrief. Volgens het college worden de gemeenten in toenemende mate betrokken bij de uitvoering en handhaving van het in omvang steeds toenemende milieubeleid. De kosten van gespecialiseerde mankracht zijn voor kleine ge meenten steeds moeilijker op te brengen. "De vraag is ge rechtvaardigd of de gemeentelij ke werkzaamheden moeten wor den overgeheveld naar een regio naal samenwerkingsverband om de kosten te drukken", aldus B en W van Leimuiden. Tot het begin van de jaren zeventig KATWIJK - Uit de Nieuwe Kerk in Katwijk is in de nacht van zon dag op maandag de opbrengst van de zondagse collecte - groot vijfduizend gulden - en een antie ke Friese klok gestolen. De poli tie is de dader(s) nog niet op het spoor. was er behalve de hinderwet vrij wel geen milieuwetgeving. Toe nemende milieubewustheid leid de er toe dat er nieuwe, uitge breidere wetten kwamen. De wetgeving kwam in een stroom versnelling toen door de affai re—Lekkerkerk en tal van nog er gere gifvondsten duidelijk werd dat het milieu in Nederland ern stig wordt bedreigd. Zo is in af wachting van een definitieve wet op de bodembescherming voor lopig de interimwet bodemsane ring van kracht geworden en zijn er inmiddels een afvalstoffen wet, een wet chemische afval stoffen en een wet geluidshinder. WOUBRUGGE De historische vereniging Otto C. van Hemes- sen uit Woubrugge houdt van avond in gebouw De Wijk om acht uur de ledenvergadering. Ie dereen is hartelijk welkom, want de avond biedt twee interessante onderwerpen voor de inwoners van Woubrugge. De secretaris van de vereniging, Hans van der Wereld, houdt een inleiding over de moord op het Braassemer- meer, die in 1804 de gemoederen in Woubrugge heeft beziggehou den. Verder vertoont B. van Wijk films over ijszeilen in en om Woubrugge. voor de gezondheid van werkne mers in de bollenbedrijven". Dat het mogelijk allemaal wel mee valt zegt de Leidse huisarts D Hammerstein. die tevens lid is van de begeleidingscommissie 'Werken met bestrijdingsmidde len', die een diepgaand onder zoek naar het werken met chemi sche middelen en de gevolgen er van voorbereidt. Professor dr. F.A.de Wolff, toxicoloog en voor- door Henk van der Post zitter en eveneens lid van de be geleidingscommissie. zegt: "Ge zien het aantal verhalen bestaat het voorlopige vermoeden dat het allemaal meevalt. Maar het onderzoek moet het gaan bewij zen". Overigens hebben vele huisartsen in de regio toegezegd mee te werken aan een nader on derzoek door de Leidse universi teit. Acuut In totaal zijn door de beide studen ten 86 huisartsen benaderd met een enquêteformulier, van wie er daadwerkelijk 56 de papieren in gevuld hebben geretourneerd. Slechts 11 huisartsen antwoor den dat zij te maken hebben met acute vergiftigingsverschijnse len bij mensen die werkzaam zijn in de bollenteelt worden gecon fronteerd. Het aantal acute geval len per jaar bedraagt, zo ant woorden 9 van de 11 huisarten niet meer dan twee per jaar. Slechts een huisarts zegt dat hij jaarlijks zo'n 10 keer met acute vergiftigingsverschijnselen te maken krijgt. De scriptie van de twee studenten geeft alvast een globaal overzicht van de kennis van huisartsen in de regio en hun bereidheid mee te werken aan een nader onder zoek. "Dat is voor het onderzoek een aardige invalshoek. De huisartsen beschikken over veel informatie", aldus Hammerstein. Volgens professor De Wolff wordt het onderzoeksplan voor dat na der onderzoek 'binnen enkele maanden, doch uiterlijk in het vroege voorjaar' gepresenteerd. De rijksuniversiteit Leiden heeft een startsubsidie gegeven en met dat geld wordt de inmiddels aan getrokken coördinatrice van het onderzoek, mevrouw dr. A.P. Koemeester, betaalt. Subsidie Als het plan gereed is zal aan mi- HAARLEMMERMEER/OEGSTGEEST - Louter toevallig. Zo noemt drs. P.G.J. de Boer uit Oegst- geest zijn belangstelling voor de geschiedenis van de Haarlemmermeer. Een toevalligheid die echter inmiddels wel heeft geleid tot het verschijnen van twee boeken over de 'polder' van de hand van De Boer. Het eerste boek 'Pioniers in de Meer" verscheen in 1980 bij het 125-jarig bestaan van de Haarlemmermeer. Zijn twee de geesteskind, getiteld 'Haarlemmermeerders in moeilijkheden', werd gister middag officieel overhandigd aan burgemeester H.A. de Boer van de poldergemeente. Dit behandelt de medisch-so ciale geschiedenis van de Haarlemmermeer in de vori- ge eeuw. Hoewel De Boer zelf niet in de polder is geboren, heeft hij toch veel binding met 'De Meer'. Zijn overgrootvader van moeders kant, boer Knaap, was een van de pio niers in de pas drooggelegde Haarlemmermeerpolder. Na de sloop van boerderij 'Knaapenburg' in verband met de aanleg van het vlieg veld Schiphol rond 1920 in de buurtschap Rijk, herinnert nu alleen de Knaapenburger- weg nog aan het werk van 'pionier' Knaap. "Interesse voor 'De Meer' kreeg ik zo rond 1972 toen ik die naam Knaapenburgerweg ontdekte. Uit verhalen van mijn moeder wist ik dat de naam Knaap veel had bete- kend in de Haarlemmermeer. Maar ik was niet van plan mij op die geschiedenis te stor ten. Mijn belangstelling ging wat dat betreft veel meer uit naar de internationale poli tiek. Dat is nog steeds mijn grootste hobby^. "Merkwaardig genoeg kreeg ik nadat mijn moeder naar een bejaardencentrum in Oegst- geest was verhuisd, een gro tere belangstelling voor de Haarlemmermeer. Om mijn moeder wat afleiding te be zorgen, niet uit gemakzucht maar gewoon omdat ze dan bezig zou zijn, vroeg ik of zij haar jeugdherinneringen op papier wilde zetten. Dat wer den schriften vol en daardoor kreeg ik echt belangstelling in het verleden van de polder. Tevens werd ik lid van de in 1973 opgerichte 'Stichting Meerhistorie". door Kees van Kuilenburg Bestuurder M snel werd De Boer gevraagd om bestuurslid te worden van de stichting die zich met de plaatselijke geschiedenis bezighoudt. "Het verbaasde me dat ze mij vroegen als be stuurder. Ik was historicus, dat wisten ze kennelijk. Maar een binding met de Haarlem mermeer had ik eigenlijk. Het leek me echter wel leuk om te doen en dus heb ik maar toegestemd". Als be- sturslid van de stichting houdt De Boer zich vooral bezig met de ruimtelijke or dening en de gemeentelijke geschiedenis, waarover hij in de loop der jaren veel publi ceerde in het kwartaalblad van de stichting. Het 125-jarig bestaan van de ge meente was voor de stichting aanleiding om iets te doen. De Boer stelde toen voor een boek te schrijven over de pio niers in de polder. "Ik had toen al heel wat materiaal bij elkaar gehaald. Veel uit de schriften van mijn moeder en ook uit gesprekken met in woners. En de jaargangen van de streekbladen boden veel informatie over de pol derhistorie". P.G.J de Boer. 'Boek 'Met mijn eerste boek wilde ik vooral rechtdoen aan de oude pioniers. Veel was er over hun inspanningen geschre ven, maar het was mij geble ken dat sommige verhalen niet helemaal met de waar heid strookten. Dat heb ik met 'Pioniers in de Meer' wil len rechtzetten", aldus De Boer. Va een zijsprongetje met boe ken over de geschiedenis van het Waterschap Zuiderleg- meer in Aalsmeer en een boek over Alexander de Gro te 'dook' De Boer weer op nieuw de Haarlemmermeerse geschiedenis in. Dat leverde een boek op over de aspecten van de medisch-sociale ge schiedenis van de Haarlem- 'Oorspronkelijk was het de be doeling een artikel te schrij ven voor het kwartaalblad. Ik had echter zoveel stof verza meld dat ik in het bestuur voorgesteld heb, een boek over dat onderwerp te schrij ven. Het bestuur stemde daarin toe. Het was de bedoe ling een boek van 100 pagi na's te schrijven, maar het werden er uiteindelijk 143". 'Wat mij vooral trof in mijn speurwei.c in de geschiede nis was dat de zozeer gero mantiseerde burenhulp nog al tegenviel. Veelal gebeurde dat uit berekening. Opmer kingen: als je moet daar maar gaan helpen, want als moeder eventueel ziek wordt dan ko men ze ons ook helpen, wa ren vaak reden voor deze bu renhulp". 'Je kunt je voorstellen dat ou deren, die niets terug konden doen, of mensen die niet zo populair waren wat dat be treft volledig de boot misten. Vooral nu op dit moment ook weer gesproken wordt over burenhulp is dat een zaak die we goed in de gaten moeten houden. Ik zal minister Brinkman en staatssecretaris Van der Reijden van wvc (welzijn, volksgezondheid en cultuur) daarom ook een boek sturen. Dan kunnen ook zij kennisnemen van de ze conclusies". Vraagtekens zet De Boer in zijn boek bij de tot dusver als al gemeen aanvaardde conclu sies over de daling van de sterftecijfers na 1870. "Vooral de medische wereld sloeg zich op de borst over de door braken op medisch en farma ceutisch gebied. Ten onrech te wordt in de veelal oudere werken van medische histori ci gesteld dat de daling van het sterftecijfer en van het overlijden van zuigelingen vlak na de geboorte een ge volg was van betere medi sche prestaties. Die ontwik keling van de medische we tenschap kwam pas na 1870 goed op gang". Hetzelfde bezwaar heeft De Boer tegen de concrete vast- stellngen van sociale histori ci. "Zij noemen andere oorza ken voor de daling van de sterftecijfers. Vooral de aan leg van waterleiding en riole ring moet volgens hun bewe ringen hebben bijgedragen aan deze daling. Uit mijn boek blijkt dat Haarlemmer meer aan het eind van de vo rige eeuw nog geen waterlei ding en riolering bezat. Maar ook in de Haarlemmermeer liep het sterftecijfer met het zelfde percentage terug. Ik ben dan ook benieuwd naar reacties uit die wereld", zegt De Boer. De Boer beklemtoon t dat het boek niet alleen interessant is voor de 'vakmensen'. "Aan de hand van verhalen van vroeger en van wat archieven bieden heb ik geprobeerd wat meer duidelijk te maken over wat er vroeger in 'De Meer' op medisch-sociaal ge bied te koop was". nisteries en landbouworganisa ties subsidie worden gevraagd ter bekostiging van het onder zoek. Een woordvoerder van de Leidse Wetenschapswinkel ver klaarde in deze krant dat die kos ten weieens tonnen, en wellicht miljoenen, guldens kunnen gaan bedragen. Hammerstein meent dat een diep gaand onderzoek naar het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt dringend nodig is. Hij legt daarbij de klemtoon op diepgaand en uitgebreid, zo dat na afloop ervan alle vragen op dat gebied kunnen worden beantwoord en "spookverhalen uit de wereld kunnen worden ge holpen". Dergelijke spookverhalen zijn vol gens hem vooral door de media in de wereld gebracht. De angst voor bestrijdingsmiddelen is door tal van publicaties groter geworden. "Als er in een van de damesbladen een verhaal heeft gestaan over mogelijke nadelige gevolgen van het gebruik van een bepaalde pil, dan zit de spreekkamer de week er na vol. Zoiets geldt ook voor onderzoek. Als angstaanjagende verhalen in de kranten staan, dan is het re sultaat van een onderzoek heel anders dan in het geval dat er geen verhaal over was versche nen", aldus Hammerstein. Hoewel de Leidse huisarts dus ver moedt dat het gezien het aantal verhalen wel meevalt met die ge volgen van het gebruik van be strijdingsmiddelen, vindt hij wel dat vrees voor bestrijdingsmid delen gerechtvaardigd is: "Er is sinds 1940 zo'n 300.000 ton aan bestrijdingsmiddelen over Ne derland uitgestrooid". 'Zoutzakken' Hij bestrijdt dat de huisartsen in de duin- en bollenstreek en Haar lemmermeer er als een soort 'zoutzakken' hebben bijgezeten. "Huisartsen weten wel degelijk veel van vergiftigingsverschijn-' selen. Zij hebben alleen weinig mogelijkheden tot nader onder zoek". Bij het nog uit te voeren onderzoek krijgen de wetenschappers nog te kampen met moeilijke proble men. "Veel arbeiders staan niet geregistreerd omdat zij zwart hebben gewerkt. De indruk be staat dat juist zij over het alge meen bloot hebben gestaan aan die bestrijdingsmiddelen. Maar zij zijn moeilijk op te sporen. Zij zouden zich moeten melden om deel te nemen aan het onder zoek", aldus Hammerstein. Het gaat vooral om gastarbeiders, maar ook om Polen die een aan tal maanden in Nederland heb ben gewerkt maar weer naar het vaderland zijn teruggekeerd. Overigens begint op voorstel van het Landbouwschap binnen af zienbare tijd een onderzoek naar het gebruik van bestrijdingsmid delen in de hele landbouwsector, dus niet alleen in de bollenteelt. Volgens Hammerstein wordt dat onderzoek gedaan in nauw over leg met de Leidse onderzoekers. VOORHOUT De rijkspolitie in Voorhout heeft vannacht tien processen-verbaal opgemaakt te gen automobilisten wegens tech nische gebreken aan het voer tuig. Tussen elf uur gisteravond en drie uur vannacht controleer de de politie op de 's Graven- damseweg ruim honderd auto's. Een van de aangehouden be stuurders kreeg een rijverbod en een proces-verbaal omdat hij te veel alkoholhoudende drank had gebruikt. (uitknippen en bewaren) EXTRA SNELLE EN ZEKERE MANIER OM UW BESTELLING IN HUIS TE KRIJGEN: BEL NU 010 -62 06 22 020-971361 DAGELIJKS EN IN HET WEEKEND VAN 08.00 TOT 2A.00 UUR. UW VOLLEDIG INGEVULDE BESTELKAART MAG U OOK INLEVEREN BIJ ÉÉN VAN ONZE 150 CHAUFFEURS/ BESTELLERS. WIJ GARANDEREN DAN AFLEVERING VAN UW BESTELLING RUIMSCHOOTS VOOR DE SINT. pOS' ROTTERDAM

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17