''Vrouwen uitsluiten is onevangelisch' 5/^8 Aparte ww-regeling voor weigeraar korter werken CREDIT LYONNAIS BANK NEDERLAND 'Energieverbruik nieuwbouw kan helft omlaag' DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Er heerst een onnatuurlijke stilte rond de kidnapping van Alfred Heineken en Ab Doderer. „News blackout on Heineken" meldde The Times van zaterdagmet daaron der een foto van Heinekens chauf feur Ab Doderer. Maar voordat ik kon denken dat de Engelse kwali teitskrant weer eens de verkeerde foto bij de goede naam had gezet, las ik (above) achter Mr. Ab Dode rer, dus het was de bedoeling om juist diens foto te plaatsen. De Volkskrant had maandagmorgen, na het weekeinde, geen woord over de ontvoering. De Telegraaf, die via de advertentiekolommen als koerier van de tsaar tussen de ont voerders en het Heineken Concern schijnt op te treden, had nog wel iets te melden, maar dan toch ook niet veel meer dan dat er zowel vrijdag als zaterdag door het Hei neken Concern via „contactadver tenties" contact was gezocht met de ontvoerders. Die in de krant, van vrijdag stond onder het rubriekje „Felicitaties" en luidde aldus: „Het weiland is groen voor de haas. CONTACT dringend gewenst. De aard van deze rubriek vereist een gelukwens aan het slot". En zaterdag stond er een kortere advertentie in De Telegraaf: „Hartelijk gefeliciteerd. Het wei land is groen voor de HAAS. Kon- takt dringend gewenst". Dat de ene keer CONTACT en de andere keer HAAS in hoofdletters was afgedrukt zal wel geen specia le betekenis hebben gehad. Ik neem aan dat die terugkerende zin: „Het weiland is groen voor de haas", in opdracht van de ontvoerders als te ken van bereidheid het gevraagde losgeld te betalen in de tekst moest worden opgenomen. „Groen" is het groene licht voor de transactie en de „haas" zijn in dit geval de ontvoerders, op wie gejaagd wordt door de politie. Zo interpreteer ik het tenminste. De afsluitende zin: „De aard van deze rubriek vereist een gelukwens aan het slot", lijkt me meer een bedenksel van het Hei nekens Concern, dat geen andere manier van feliciteren kon beden ken maar toch het idee had dat er ter camouflage een soort felicitatie in de advertentie moest worden op genomen, omdat deze in opdracht van de kidnappers in de rubriek „Felicitaties" moest worden opge nomen. Die rubriek is natuurlijk een onop vallende dekmantel voor raadsel achtige advertenties, er stonden er vrijdag wel meer in, maar dan on der „(Korte) mededelingen": „Mijn lieve oliedomme FANTJE. wij zijn een mooi span, K, je blind paard". Als FANTA een merk van Heine kens was geweest in plaats van Co ca Cola. zou ik achterdochtig zijn geworden, maar dit moet volgens mij toch op een andere kidnapping slaan. Achterdochtiger werd ik bij: OKKIE, neem a.u.b. contact op met iemand of met huis". Daar zit het contact opnemen in, maar verder? Ik twijfel. Zouden er misschien in Het Parool en de Volkskrant (ook Amsterdamse kranten tenslotte) nog betekenisvol le contactadvertenties staan? „Sterkte Beertje, ik ben bij je, je maatje" of „Vrienden van Alex, mijn bultje is weg", of „SPIL: Kha- nya Apho Ukhona". of anders wel: „Kronkel? Dood? Doof?(A)(d) a(e) ME (n) Veelzijdigheid!". Bij deze advertenties vergeleken, is „Het weiland is groen voor de haas" van een bijna openhartige begrijpelijkheid! Ik wed. dat er op het ogenblik heel wat journalisten van dag- en weekladen zitten te peinzen en piekeren en informaties lopen na te trekken in de hoop dat zij de politie voor zullen zijn, en Al fred Heineken en Ab Doderer zul len opsporen voordat zij vrijgela ten worden of door de politie wor den ontdekt. En wat zou de politie nu doen? Alle politieposten vragen, in hun eigen omgeving al die huizen met een be zoekje te vereren waarvan zij den ken dat zij als schuil- of opberg plaats voor twee gekidnapte vol wassen mannen kunnen dienen. Een altijd leegstaand huis, een pas gehuurde woning, een woonbootje aan een plas. of misschien toch ge woon een flatwoning in een ge bouw in de stad? Is het doenlijk, om alle Chinese restaurants te vragen of zij de politie waarschuwen zo dra iemand twee porties meer dan gewoonlijk meeneemt? Of alle krantenwinkels en sigarenwinke liers te vragen op te letten wie een Telegraaf koopt en, eenmaal bui ten, meteen de advertentiepagina opslaan om te kijken of er iets voor hem bij staat? Of zou Freddy Heineken, die al ja renlang bang was ontvoerd te wor den, in zijn portefeuille een dok tersrecept bij zich hebben gehad waarop hem een dagelijkse dosis Putiforan XA-33 wordt voorge schreven. en heeft hij alle apothe kers in het land aliang geleden ge waarschuwd dat als iemand om l\et denkbeeldige Putiforan XA-33 komt vragen, zij I. een doosje vita minetabletjes moeten meegeven, en 2. onmiddellijk de politie waar schuwen? Op 1 oktober is de Katholieke Universiteit van Nijmegen verrijkt met een leerstoel voor feministische theologie. Deze bijzondere leerstoel, de eerste in Europa, is ingesteld door het Nijmeegse Universiteitsfonds. Voor de hand liggend was de benoeming van mevrouw Catharine Halkes tot bijzondere hoogleraar. Zij was in 1977 betrokken bij het project 'Feminisme en christendom' aan deze universiteit. Sinds 1981 als docent met de bevoegdheid examens af te nemen. Het belang van deze leerstoel omschrijft mevrouw Halkes als 'een zichtbaar symbool dat er iets aan het groeien is met vrouwen en theologie'. „Een nieuwe erkenning van het belang van deze stu dierichting, een bemoediging en bevestiging", noemt zij het in een gesprek over feminisme, theologie en over haar betrokken heid daarbij. „Kijk, de theologie is tot voor kort altijd onder woorden gebracht door mannen, die niet in de gaten hadden dat ze maar een gedeeltelijke theologie beoefenden. Vrouwen zijn kritisch geworden, zijn gaan ontdekken dat ook hun stem gehoord mag worden, dat ook hun ervaringen meetellen, ook in de theologie. Zo gezien is feministische theologie geen doel op zich, maar een overgangsfase. Zij moet leiden tot een omvorming van de eenzijdige mannencultuur. Als dat bereikt is, wordt feminisische theologie overbodig". Urenlang kan zij praten over de grote interesse in haar leven: de theologie. Toen Tine (Catharine) Halkes, geboren in 1920. na de Tweede Wereldoorlog moest kiezen wat ze zou gaan studeren, wil de ze het liefst theologie gaan doen. Op de middelbare school was zij de enige in haar klas die de godsdienstlessen leuk vond en die er ook goed in was. Maar theologie studeren betekende voor haar katholieke theologie studeren („Je was wel zo katholiek dat je ka tholieke theologie wilde doen"), en dat kon niet". Catharine Halkeser moest iets ingrijpends gebeuren. „De Theologische Faculteit in Nijmegen was niet toeganke lijk voor leken. Het was een zo genaamde cursus maior (hoge re cursus), die alleen toeganke lijk was voor mensen die de cursus minor (lagere cursus) hadden gevolgd. En die werd alleen gegeven aan de groot-se minaries en de andere priester opleidingen. Voor Tine Halkes dus geen theologie. Het werd Nederlands en Engels. Met als bijvak de Middeleeuwse wijs begeerte en vroomheid, dat wel. Vrouw en leek In de vijftiger jaren was me vrouw Halkes betrokken bij al lerlei kerkelijke en maatschap pelijke activiteiten. „Vijf heer lijke jaren" - zoals ze zelf die tijd omschrijft - was ze presi dente van het ongeveer 1000 le den tellende Katholieke Vrou wen Gilde in haar woonplaats Breda. Daar begon zij wat zij nu nog ziet als doel van haar werk: vrouwen kijk geven op hun situatie. Aan het eind van de jaren vijftig kreeg dat alles een wat bredere bedding door het Tweede Vati- kaans Concilie en alles wat daarmee samenhing. Bisschop Gerard de Vet van Breda vroeg- haar in de directie van een pas toraal opleidingsinstituut voor leken. Vier jaar werkte zij daar aan de Maartenshof in Breda. Zelf bagatelliseert ze haar keu ze: „Er moest nog een vrouw in de directie en nog een leek. Ik was allebei, dus dat kwam mooi uit". In die tijd ontstond het idee: nou ga ik ook theologie studeren. De mogelijkheid daartoe was inmiddels aanwezig. Ondanks haar werk en de zorg voor een man en drie kinderen begon zij aan deze studie. Utrecht en Nijmegen zagen haar regelma tig in de collegebanken. Pasto- raal-theologie was de richting die haar het meest trok, want zij wilde vooral pastoraal werk zaam zijn. De vrouwenproblematiek liet haar niet meer los. Ze zag dat er iets ingrijpends in de kerk moest gebeuren, wilde die kerk niet steeds meer vrouwen verliezen. De ervaring van Va- ticanum II, waar 2600 celibatai- re mannen zich bezighielden met zaken als huwelijk, sek sualiteit, gezin, opgevoeding, zonder dat er vrouwen bij wer den toegelaten, trof haar diep. Ze voelde zich niet meer zo thuis in de kerk, die zij als vrouw-onderdrukkend ervoer. Toch functioneerde zij erg actief in alle zittingen van het Pasto raal Concilie in Nederland. Met een paar anderen richtte zij een werkgroep 'Samenwerking man en vrouw in de kerk' op, in de veronderstelling dat er sprake kon zijn van een groei proces. waarin de vrouw gelei delijk haar plaats zou vinden. Maar: „de mannen wilden het niet en de structuren verdroe gen het niet". De werkgroep kreeg ten slotte een andere naam: 'werkgroep vrouw-man- kerk'. Binnen een week De eerste publikaties in de Ver enigde Staten over feministi sche theologie begin jaren ze ventig formuleerden voor Tine Halkes ineens zeer helder waar het om draaide. „Binnen een week was ik toen feministe". Mevrouw Halkes schreef vanuit haar kijk op de rol van de vrouw in de kerk boeken als 'Storm na de stilte', 'Als vrou wen speken', 'Met Mirjam is het begonnen' en 'Op water en brood'. Ook in veel artikelen droeg zij haar visie uit. Die visie is gebaseerd op het be sef dat vrouwen net als man nen beeld van God zijn en ver antwoordelijk voor het beheer van de schepping. In de huidi ge maatschappij is de verhou ding tussen mannen en vrou wen echter een van de wortels van 'het kwaad der ongerech tigheid'. Vrouwen participeren niet alleen te weinig in de structuren waar het beleid wordt gemaakt, zo wel sociaal-politiek als kerke lijk, maar zij krijgen daartoe ook nauwelijks de gelegenheid of zij worden nadrukkelijk uit die structuren eeweerd. Dat komt omdat de mgn de vrouw ziet als een mindere, een lage re, die alleen geschikt is voor taken die met haar lichaam te maken hebben, en te weinig geest heeft om leiding te kun nen geven en ten volle deel te nemen aan het menselijk be-, staan in al zijn facetten". 'Zaken als teder-zijn. zorg voor het leven, tact en genuanceerd heid in het omgaan met elkaar worden als typisch vrouwelijk gezien, maar zijn dat niet. Wél zijn vrouwen er door eeuwen lange training beter in dan mannen. De vraag is of je gebo ren bent zoals je bent of dat het cultuurpatroon je een bepaal de manier van 'zijn' opdringt. Die cultuur komt voort uit de Bijbel, die ook vanuit een een zijdige cultuur is geschreven". Gemeenschap In de theologie gaat het erom na te denken over de verhouding van God tot mens. Wel, de fe ministische theologie wil daf vanuit de vrouw doen. Maar het einddoel moet zijn een ge meenschap waarin mannen en vrouwen gelijk zijn. „Het is ui terst discutabel en zelfs one vangelisch om vrouwen uit te sluiten". Mevrouw Halkes wil niet de in druk wekken dat Nijmegen de enige plaats is waar men met feministische theologie bezig is of waar feministes iets doen aan het eenzijdige cultuur beeld. Zij wijst op Maria de Groot die zich in Friesland heeft teruggetrokken om daar met kleine groepen vrouwen te werken, zij herinnert aan wat in Groningen gebeurt, waar een groep vrouwen bezig is met het kerklied te ontdoen van eenzijdige mannelijke ter minologie. Opmerkelijk is dat in de feminis tische theologie de grenzen tussen katholiek en protestant vervallen. Zowel katholieke als protestantse wouwen ervaren de geldende theologie als on derdrukkend voor de vrouw. „Het oecumenische in de femi nistische theologie, het geza menlijke is veel dichterbij dan wat ons traditioneel scheidt". Verzet Er is aanvankelijk ook in Nijme gen verzet geweest tegen het project 'feminisme en christen dom', tegen de feministische theologie. „Er is maar één theologie", werd er geroepen. Door de snelle groei en de be langstelling voor deze richting zijn ook haar mannelijke colle ga's de waarde ervan gaan zien en is er goodwill gegroeid ten aanzien van de feministische benadering van de theologie. Daaraan ligt vermoedelijk mee ten grondslag het feit dat het aantal vrouwelijke theologie studenten in Nijmegen een enorme groei heeft doorge maakt: bijna de helft van alle theologiestudenten zijn nu vrouwen en van de eerstejaars is dat dit jaar tweederde. In de basisopleiding in Nijmegen is nu de feministische theolo gie in het program opgeno men. Alle studenten krijgen dus te maken met de feministi sche kritiek. Mannelijke colle ga's van prof. Halkes spreken al van integratie, maar: "wij zijn nog niet zover; laten we onszelf eerst wat sterker ont wikkelen". Het ziet ernaar uit dat de feminis tische theologie zich in Nijme gen een vaste plaats heeft ver overd. Wegbereidster Tine Hal kes was dus niet 'de stem van een roepende in de woestijn'. En als zij over enige jaren met emeritaat gaat zal haar plaats niet zoals die van haar collega's Schillebeeckx en Van der Lin de onbezet blijven: „Er zou een oproer komen als deze ene plaats niet opgevuld zou wor den". RENTETARIEVEN PER 1-10-1983 DEN HAAG (ANP) - Er moet een speciale regeling in de Werkloos heidswet komen voor mensen die onvrijwillig in deeltijd gaan werken omdat ze anders ontsla gen zouden moeten worden. Zo'n regeling moet de werkne mer recht geven op een ww-uit- kering gedurende maximaal 130 dagen. Na deze termijn zou de werknemer recht moeten krijgen op een (gedeeltelijke) wwv-uitke- ring. Verliest de werknemer binnen een jaar na de omzetting van zijn vol ledige baan ook zijn deeltijd baan, dan moet hij als volledig werkloze alsnog een volledige wwv-uitkering gedurende 130 dagen krijgen. Daarop moeten de al genoten ww-rechten in mindering worden gebracht. Dit staat in een advies dat de com missie sociale verzekeringen van de Sociaal Economische Raad heeft uitgebracht aan staatsse cretaris De Graaf van sociale za ken en werkgelegenheid. Deze had de SER in januari advies ge vraagd over de toepassing yan de werkloosheidswet bij omzetting van volledige banen naar deel tijdbanen. De werknemer wordt dan eerst ontslagen en vervol gens weer in deeltijd aangeno men. De Graaf stelde voor de werkloosheidswet zodanig te wijzigen cfat zowel degenen die volledig werkloos zijn als werk nemers die een gedeeltelijke ww- uitkering ontvangen naast een gedeeltelijk baan maximaal 130 Thans wordt op grond van de wet voor iemand die voor de helft werkloos is de 130 dagen ww-uit- kering omgezet in 260 halve da gen, dus een vol jaar. Hierna heeft de werknemer dan recht op een wwv-uitkering gedurende twee jaar. Met de wetswijziging wil de staatssecretaris voorko men dat het omzetten van een volledige baan naar een deeltijd baan tot extra kosten leidt voor de ww-fondsen als gevolg van de langere uitkeringsduur. De SER-commissie heeft aan de hand van voorbeelden berekend dat de maximale uitkeringslas ten voor de ww-fondsen bij om zetting van volledig naar deel tijdbanen vaak drie keer zo hoog uitkomen als in het geval dat een kleiner aantal werknemers volle dig zou zijn ontslagen. De hoge kosten die de omzetting van volledige banen in deeltijd banen voor de ww-fondsen met zich meebrengt, worden niet al leen veroorzaakt doordat een groter aantal werknemers een (gedeeltelijke) ww-uitkering ont vangt dan in het geval dat slechts enkele werknemers volledig ont slagen zouden zijn. Een andere oorzaak is dat bij gedeeltelijke werkloosheid vaak gedurende anderhalf jaar (78 weken) recht op uitkering blijft bestaan in plaats van een half jaar (130 da gen) zoals bij volledige werkloos heid. Bi) opname boven f 5000,-en binnen de termijn van 1 maand, wordt 1/4% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt, Bij opname binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Renteverrekening op jaarbasis op maandbasis vanaf f25.000,- 6 jaar vast ïrstrekt Bij alle kantoren Credit Lyonnais Bank Nederland is een Nederlandse bank die behc bij de Crédit Lyonnais Groep, de vi bank ter wereld. Hoofdkantoor Coolsmgel 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam Telefoon 010-694400 Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 DEN HAAG (ANP) - Het energieverbruik nieuwbouwwoningen kan door een goed ontwerp tot vijftig a zestig procent van het huidige niveau worden teruggebracht. Wan neer de resultaten van de lopende onderzoe ken naar energiebesparende maatregelen en technieken worden toegepast, kan het ener gieverbruik nog een stuk verder omlaag. Minister Van Aardenne van economische za ken zei dit gisteren bij de opening van een internationale bijeenkomst over energiebe sparing in woningen en gebouwen in het congresgebouw in Den Haag. De driedaagse bijeenkomst was georganiseerd door zijn ministerie en de EG-c De bewindsman acht het noodzakelijk dat on verminderd doorgegaan wordt met het zoe ken naar middelen om het energieverbruik nog verder te beperken. Er is naar zijn me ning een reele kans dat de vraag naar en de produktiecapaciteit van olie elkaar in de tweede helft van de jaren tachtig zullen na deren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15