c 'Klucht' krijgt passend vervolg 5D T Kwalificatie voor EK '84 in eindfase Ju geeft voorsprong weg THB-Boys zegevieren met 3-5 Boelsma klopt concurrentie DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Sport LEIDEN - In de hoofdklasse van de zaalvoetbalcompetitie behaalde THB Boys gister avond een belangrijke 3-5 overwinning in de topper te gen Ju/De Singel. Glasber gen boekte een 4-5 zege op Cleijn Duin, terwijl in de in terregionale afdeling Vonk gelijkspeelde tegen Rotter damse Studenten (3-3). Ju/De Singel - THB Boys 3-5 Een belangrijke overwinning voor de Lissenaars in het top- treffen. In het begin zag het er bepaald niet naar uit dat de gasten een overwinning zou den boeken. De thuisploeg immers kwam via doelpun ten van Jan van der Reyden en John Jansen al snel op 2-0. Ed Griffioen, Wim Diels en Gert Jan van der Valk even wel zorgden er voor dat THB Boys nog voor de rust op een 2-3 voorsprong kwam. Jan Wansink maakte direct na de pauze nog wel gelijk, maar Fred Muller en Gerard van Beek (zeer fraai) loodsten de Lissenaars in veilige haven: 3-5. Cleijn Duin - Glasbergen 4-5 AMSTERDAM (GPD) - De KNVB heeft gistermiddag een klucht opgevoerd tijdens de presentatie van het sponsorcontract met Sony. Om de schijn op te houden dat de ontevreden achterban nog steeds het laatste woord heeft over de sponsoring van onder meer het Nederlands elftal, plaatsten bondsvoorzitter Jo van Marie en Ton Brandsteder van Sony hun persoonlijke krabbels niet onder het officiële contract, maar onder een zogenaamde intentieverklaring. Glasbergen maakte het zichzelf in dit duel onnodig moeilijk. Dankzij doelpunten van Huug Aandewiel, Jan Hoge- woning en Marcel van der Blom kwam de ploeg met 0-3 voor. Met deze stand ging ook de rust in. Na de pauze verslapte Glasbergen. De Katwijkers profiteerden via Adri Nijgh en Martin van der Plas (2x). Anne Ouwersloot en Jan Hogewoning zorgden hierna echter weer voor 'lucht'. Vlak voor het einde maakte Nijgh er nog 4-5 van. Rott. Stud. - VWL 3-3 De Leidse ploeg kreeg met een verdedigend ingesteld Rot terdamse Studenten te ma ken. De ploeg profiteerde al snel twee maal van een man- meer-situatie (Ger Nagtegel- ler zat een straf uit). Via Hen- nie Koet, Bennie Heemskerk en Ben de Roo kwam VWL goed terug. De Leidenaars konden in de tweede helft op een overwicht bogen, maar het was de thuisploeg die scoorde: 3-3. Overige uitslagen interregiona le competitie: Huug van Es-Silva Boys 4-5; Datarex-Grovo 5-1. DEN HAAG (DPA/ANP) Gastland Frankrijk, België (groep 1) en sinds zondag ook Portugal (groep 2) hebben zich geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap, dat van 12 tot 27 juni 1984 in Frankrijk wordt gehou den. Negen kwalificatiewedstrijden staan morgen op het programma om de vijf overige plaatsen in te vullen. Nederland - Spanje (groep 7) in het Feyenoord-stadion is daar één van. Oranje moet winnen. Spanje heeft aan een gelijkspel voldoende. Ook dan is de beslis sing nog niet helemaal gevallen. Immers beide landen moeten nog aantreden tegen Malta. Bij winst van Nederland tegen de Spanjaarden wordt het een kwestie van prijsschieten in de wedstrijden tegen Malta, waarbij De schijnbewegingen van de KNVB-afgevaardigden, die bij voorbeeld ook als „gasten" van Sony in de zaal plaatsnamen, veranderen echter niets aan het bestaan van het contract zelf. Met het ondertekenen van de in tentieverklaring ging de voetbal bond gistermiddag om precies twintig minuten over vier offi cieel akkoord met het sponsor contract dat reikt tot 1 juli 1987 en de voetbalbond een bedrag oplevert van vier miljoen gulden. De handelwijze van Van Marie is overigens aanleiding voor het zo veelste conflict over de sponsor kwestie. Als gevolg van de on vrede bij 28 clubs, 25 spelersra den en 5 oefenmeesterafgevaar- digden over het eigenzinnige op treden van het sectiebestuur in deze affaire, was afgelopen zater dag namelijk besloten om de pre sentatie van gisteren passief bij te wonen. Tegen alle afspraken LEIDEN Menno Boelsma heeft op de kunstijsbaan in Leeuwar den ook de tweede competitie wedstrijd shorttrack op zijn naam gebracht. De rijder uit Nootdorp versloeg op de 1000 meter in de finale Charles Veld hoven (Indoor Hardrij Club Lei den), broer Ger Boelsma en Paul Rutten. Cees Boer (IHCL) ein digde vijfde. Peter v.d. Velde, Edwin Chaudron en Wils van Leyden klasseerde zich op de 9e tot en met 11e plaats. Bij de C-rijders ging de zege naar Arie Ravensbergen (IHCL). Ingrid Marcusse (IHCL) was de snelste dame in de Friese hoofd stad. Zij klopte Esmeralde Os sendrijver, Jolanda de Vries en Marjolein Groenendaal. Bij de junioren meisjes C en D ging de zege ook naar Leiden. Monique Velzeboer was de rapste vóór Lia van Schie, Maija Schipper en Sandra Zwolle. Ook bij de jongens CenDi een eerste plaats voor de i uit Leiden. Lard Koeken snelste. Patrick Karregat, Mare Velzeboer en Yoeri Takken gre pen de 2e tot en met vierde plaats. Tijdens selectiewedstrijden i Jong Oranje in Utrecht behaalde Jolanda Grimbergen uit Rijns burg twee derde plaatsen. Op de 500 meter kwam zij tot 45.7 sec. De zege ging naar Boukje Keu len in 44.4. De winst op de 3000 meter ging naar Grietje Mulder in 5.05.4. Grimbergen kwam tot 5.10.3. in hield Jo van Marle toch een speech en voorzag de intentie verklaring „namens de KNVB" zelfs van zijn handtekening. De beide werknemersafgevaardig den in het sectiebestuur, Karei Jansen en Cees van den Berg worden daarmee voor de zoveel ste maal met hun neus op de fei ten gedrukt dat ze niet serieus worden genomen. Zij waren na melijk degenen die er zaterdag op aandrongen in welke vorm dan ook rekening te houden met de kritiek van de achterban. Het doorkruisen van de hierop over eengekomen afspraken maakt het opstappen van beiden wel haast onafwendbaar. "Advies Om dat toch nog te kunnen voor komen, overweegt Cees van den Berg een kort geding tegen zijn eigen bèstuur aan te spannen. Van den Berg benutte zijn ver blijf in Straatsburg deze week om daarover advies in te winnen T T bij de jurist Janssen-Van Raay. V dueling Sony een commerciële samen werking aan te gaan. „Het be taald- en amateurvoetbal kunnen tegenwoordig niet meer buiten elkaar", herhaalde de bonds voorzitter het standpunt van de sectie betaald voetbal. „Daarom was de aanbieding van Sony be ter dan die van Philips; Sony sponsort de gehele KNVB, de aanbieding van Philips was al leen van betrekking op het Ne derlands elftal". Van Marle liet enigszins geirriteerd weten dat hij tijdens de presenta tie geen verantwoording wilde afleggen voor het beleid dat er uiteindelijk toe leidde dat „de KNVB en de commercie vanaf vandaag hand in hand gaan", al dus Van Marle. „Dat zullen we op de komende algemene verga deringen wel doen". De bonds voorzitter weigerde vervolgens in te gaan op vragen over de in houd van de overeenkomst met het Japanse bedrijf. Nederland de beste uitgangspo sitie heeft. De enige echte beslissing valt woensdag in groep 3. Alle ogen zijn gericht op Athene, waar De nemarken moet winnen van Griekenland om de reis naar Frankrijk veilig te stellen. On danks de recente nederlaag te gen Hongarije (0-1) is de Deense bondscoach Sepp Piontek opti mistisch over de kansen van zijn ploeg tegen de Grieken. De con current van Denemarken, Enge land, heeft slechts één punt ach terstand en veel betere doelcij- fers. Bovendien is het niet aanne melijk dat de Engelsen over "dwerg" Luxemburg zullen struikelen. In Praag vecht Tsjechoslowakije tegen wereldkampioen Italië voor zijn laatste kans in groep 5. De Italianen zijn reeds uitge schakeld en Roemenië heeft in deze groep de beste papieren. Over twee weken moeten de Tsjechoslowaken, de Europese kampioen van 1976, het opne men tegen Roemenië. Indien Tsjechoslowakije beide ontmoe tingen in winst omzet, geldt het doelsaldo, waarbij dan ook de Zweden moeten worden betrok ken. Zweden is uitgespeeld met elf pun ten uit acht wedstrijden. In groep 4 kan Wales zich in de uit- .wedstrijd tegen Bulgarije een ne derlaag permitteren. Dan moet Wales de thuiswedstrijd tegen concurrent Joegoslavië op 14 de cember wel winnen. In groep 6 is West-Duitsland bij een overwin ning op Noord-Ierland zo goed als zeker van een plaats in "Frankrijk". Wanneer Oostenrijk van Turkije zou verliezen en de titelverdedigers verslaan de Noordieren is de deelneming van West-Duitsland aan het Euro pees kampioenschap een feit. In het omvangrijke programma van woensdag zijn ook nqg de wedstrijden Ierland - Malta (groep 7) en Oost-Duitsland Schotland (groep 1) opgenomen. Deze duels zijn slechts van statis tisch belang. Het overzicht van de voorronden voor het Europees kampioen schap ziet er zo uit: Woensdag: Oost-Duitsland - Schotland Stand: 1. Belgie 6 4 119 12-8 2. Zwitserland 6 2 2 2 6 7-9 3. Schotland 5 1 2 2 4 7-8 4. Oost-Duitsland 5 1 1 3 3 5-6 Groep 2: Eindstand: 1. Portugal 2. Sowjet-Unie 3. Polen 4. Finland Groep 3: Woensdag: Griekenland Denemarken en Luxemburg Engeland. Stand: 1. Denemarken 2. Engeland 3. Hongarije 11 15- 5 10 19- 3 6 16-15 ADVERTENTIE Gisteravond was evenwel nog niet bekend of Van den Berg daadwerkelijk tot de voor het be taald voetbal unieke actie zal be sluiten. Op de achtergrond dreigt bovendien nog de reactie van het reclamebureau Pro Sport Pro motions, dat van plan is hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de Utrechtse recht bank, die het contract tussen de KNVB en Sony vorige week rechtvaardigde. In zijn 'verboden' speech belichtte Jo van Marle gistermiddag voor een aandachtig en zeer uitge breid gezelschap uit zowel de voetbal- als showwereld nog maals de beweegredenen die voor de KNVB aanleiding waren om niet met Philips, maar met De vertegenwoordigers daarvan waren wat openhartiger, hoewel beide partijen zich vreemd ge noeg niet uit willen laten over de verdeling van de gesponsorde vier miljoen gulden. Vast staat wel dat het Nederlands elftal het grootste bedrag zal toucheren, wat resteert wordt verdeeld over nog eens zeven onderdelen. Deze zijn een totaal-voetbalprogram ma, de creatie van een speciale krant (oplage van tussen de 600.000 en 1,2 miljoen exempla ren), ondersteuning van het Jeugdplan Nederland, het scho lierenvoetbal, de jeugdvoetbal kampen, schoolvoetbal met au- dio-visuele presentatie en van het zaalvoetbal. Buiten dit pak ket valt een extra budget van on geveer 1,5 miljoen gulden, dat wordt gebruikt voor het plaatsen van advertenties en dergelijke. Aangezien het in officieel verband vertegenwoordigende elftallen nog steeds niet is toegestaan om shirtreclame te dragen - mocht dat ooit veranderen, dan is Sony de eerste die daarvan bij Oranje gebruik kan maken -, zullen de spelers van het Nederlands elftal vooral 'gebruikt' worden voor promotionele activiteiten. De ko mende vergaderingen van de clubs en het gehele betaalde voetbal zullen uitwijzen of de spelers van PSV zich daar ook voor zullen lenen. Zij maken in dit geval immers reclame voor een concurrerend bedrijf. Sectiebestuurslid Ton Harmsen maakt wellicht nog deze week, maar in elk geval voor de alge mene najaarsvergadering van 28 november bekend welk bedrijf naast General Motors als co- sponsor van de KNVB gaat op treden. Resterende wedstrijden: 3 december: Griekenland - Hongarije. 14 december: Griekenland Luxemburg. Groep 4: Woensdag: Bulgarije - Wales. Stand: Ï.Wales 2. Joegoslavië 3. Noorwegen 4. Bulgarije 4 2 2 0 6 6-4 4 1 1 2 3 4-5 Resterende wedstrijden: 14 december: Wales - Joegoslavië, 21 december: Joe goslavië Bulgarije. Groep 5: Woensdag: Tsjechoslowakije Italië. Stand: Ï.Roemenië 7 5 1 1 11 8-2 2. Zweden 8 5 1 2 11 14- 5 3. Tsjechoslowakije 6 2 3 1 7 12- 6 4. Italië 6 0 3 3 3 3-9 5. Cyprus 7 0 2 5 2 3-18 Resterende wedstrijden: 30 november: Tsjechoslowakije - Roemenië, 22 de cember: Italië - Cyprus. Groep 6: Woensdag: West-Duitsland Noord- Ierland en Turkye - Oostenrijk. Een theologische opleiding op hbo-niveau onafhankelijk van de kerken begint volgend jaar aan de sociale academie 'De Horst' in Driebergen. Het initiatief daar toe is genomen door de Vereni ging voor Theologie en Maat schappij. Hierin werken onder andere samen de Orde der Domi nicanen, de Basisbeweging Ne derland, de werkgroep Feminis me en Theologie en de beweging Christenen voor het Socialisme, alsmede personen die werken in missieberaden, de catechese en het industriepasloraat. De vereniging werd in september van dit jaar opgericht. De oprich ters menen, dat de kerken steeds minder ruimte geven aan een 'theologie van kerkelijke en maatschappelijke bevrijding'. Na de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Ro me (begin 1980) is er, volgens de vereniging, sprake van een 'waar offensief tegen progressieve theologiebeoefening'. rooms-katholieke theologie-op- leiding wordt naar Pools-Ro- meinse snit geherstructureerd". Ook herinnert de vereniging aan de kerkelijke druk bij hoogle raarsbenoemingen binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. Het ministerie van onderwijs heeft inmiddels toestemming gegeven voor de nieuwe leergang (vier jaar). Te zijner tijd komt er nog een voortgezette opleiding (twee jaar). De leergang gaat mensen opleiden die verhoudingen van onder drukking willen veranderen en inzicht willen verwerven in het functioneren van maatschappe lijke systemen. Nico Roozen, me dewerker van de Basisbeweging en voorzitter van het bestuur van de opleiding: "Dit wordt de eer ste theologie-opleiding in Neder land waarvan het beleid niet wordt bepaald door de kerkelij ke top, bisschoppen of synode, maar door de basis. Het congres, waaraan alle leden kunnen deel nemen, is het hoogste orgaan". Bomers: beleid voortzetten Bisschop Bomers van Haarlem is van plan, het beleid van zijn overleden voorganger, mgr. Zwartkruis, voort te zetten. In een brief aan de kerkgemeen schap van het bisdom betuigt hij, mede namens zijn hulpbisschop mgr. Lescrauwaet, instemming met de lijnen die zijn voorganger ten aanfcien van het functioneren van de kerk heeft uitgestippeld. "Zijn nadruk op het samen-kerk- zijn achten wij helemaal in de lijn van wat het Tweede Vati caans Concilie leert over de kerk als volk yan God. Er is niet de minste reserve in ons hart, als wij verklaren, dat wij onze beschei den bijdrage willen leveren om aan deze gedachte gestalte te ge ven". Beiden hopen op een loya le samenwerking. "Wij wensen niets liever dan ons buiten elke polarisatie te houden". De bestuursvorm van het bisdom blijft bestaan. Bisschop Bomers, vicaris-generaal Kuipers, de drie regionale vicarissen, versterkt met hulpbisschop Lescrauwaet, zullen "in onderling overleg het bestuur van het bisdom met el kaar delen". Op zaterdag 14 januari wordt mgr. Lescrauwaet tot bisschop ge wijd. Dan zal ook mgr. Bomers als bisschop worden geïnstal leerd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Puttershoek J. den Dikken Olde- broek, te Ellecom-De Steeg H. G. Hoogenkamp Doesburg, te Bos koop H. A. van de Pol Wierden, te Hendrik Ido Ambacht D. Dek ker Dirksland, te Sint Johannes- ga-Delfstrahuizen (Fr.) C. S. Ver- woert Berlicum (Fr.); bedankt voor Groot-Ammers P. van de Kraan Woudenberg, voor Nedcr- horst den Berg J. J. van der Wal Arum-Kimswerd. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Britsum (Fr.) kandi daat M. van der Hout aldaar, naar Creil-Espel ('Samen op weg') D. J. Ras Andijk; bedankt voor Poortugaal K. Jonker Stedum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Gramsber- gen M. H. de Boer Heerde. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hilversum H. de Graaf 's Gravenzande. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Borssele A. Hooger- land Dirksland; beroepen te Go- rinchem D. Hakkenberg Lisse. Vanavond om 8 uur worden in de zaal naast de lutherse kerk in Leiden (Hooglandse Kerkgracht) dia's vertoond over een Luther- reis naar de DDR. In het 'Evangeliecentrum' Zijlsin gel 2 in Leiden draait vanavond om 8 uur de film 'Mr. Texas'. De Protestantse Kerk in Frank rijk heeft zich op haar algemene vergadering in La Rochelle uit gesproken voor eenzijdige stap pen als eerste fase in het terug dringen van de kernbewapening. De vergadering - ongeveer 2 miljoen protestanten vertegen woordigend - stelde zich daar mee op tegenover de rooms-ka tholieke bisschoppen van Frank rijk, die 'afschrikking' door be wapening bruikbaar achten ter verzekering van vrede en veilig heid. De synode van de Evangelisch- Lutherse Kerk in Mecklenburg (Oost-Duitsland) is bezorgd over de plaatsing van Russische ra ketten in dit land als antwoord op Amerikaanse kruisraketten in West-Europa. Zij heeft de rege ring gevraagd, andere maatrege len te nemen om de veiligheid te verzekeren. "Plaatsing van kern- Met een concert in de Thomaskerk in Leipzig zijn de plechtigheden in Oost-Duitsland ter gelegen heid van Luthers 500ste geboor tedag afgesloten. Op een perscon ferentie zei bisschop Werner Leich, voorzitter van het kerkelij ke Luther-comité. dat de kerken zich ook na het Lutherjaar zullen moeten richten op een construc tieve samenwerking met de staat. "Wederzijds respect voor eikaars overtuiging moet bepalend zijn voor de contacten". Mogelijke gevaren mag de kerk niet uit de weg gaan. Ze mag haar principes niet opgeven. De lutherse bisschop: "Op eventuele problemen zal de kerk een zo goed mogelijk antwoord probe ren te vinden".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13