KRIJGT IN BESTELLING NETZO STIPT ALS NORMAAL 'Ik had echt op niet hier gerekend' vrij»'* ssamsm Peter Houtman krijgt kans op revanche Kou deert Munoz niet Lucratieve nederlaag Van Boeckel Eijkelkamp in Jong Oranje Crooks naar Manchester DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 Die Peter Houtman. Niet goed genoeg (meer) voor de hoofdmacht van Feyenoord, wordt hij wel uitverkoren woensdag in de uiterst belang rijke interland tegen Spanje het oranjeshirt te dragen. Eerder hebben we in een recent verleden iets dergelijks meege maakt met de PSV-ers Willy Jansen en Michel Valke. Reserves van Nederland, wan hoopt dus niet. Er is véél moge lijk in dit land. Aan de voetbalkenner bij uitne mendheid, ir. A. van Emmenes (86), heb ik telefonisch even ge vraagd of er uit de geschiede nis nog veel krassere voorbeel den van dit genre aan te reiken zijn. En ja, hoor, dat bleek wel degelijk het geval. Van Houtman kun je in elk geval zeggen dat hij zijn sporen in het eerste van Feyenoord al ruimschoots heeft verdiend; vo rig seizoen behoorde hij tot de topscorers van Europa. Dat kon in 1925 bepaald niet worden gezegd van de toen 21- jarige Puck van Heel. Hij was wel een paar keer ingevallen in het eerste elftal van Feyenoord, maar op die bewuste plaats in de half-linie gaf men bij de Rot terdammers de voorkeur aan Van der Velde. Hoe Van Heel dat jaar nu eigenlijk in het Ne derlands elftal belandde, weet ook ir. Van Emmenes niet pre cies. Met de matige communi catiemiddelen van toen (geen tv, geen radio) had men al moeite alle eerste-elftalspelers in den lande in de gaten te hou den, laat staan de tweede gar nituur. Van Emmenes ver moedt dat Van Heel zijn plaats te danken had aan de grote Karei Lotsy, die hem wel eens had zien spelen "Toen Van Heel een voortreffelijk debuut in Oranje maakte, stond Van der Velde zijn plaats in het eerste van Feyenoord vrijwillig af. Een mooi gebaar - dat kon in die tijd", aldus Van Emmenes. Van Heel debuteerde tegen Dene marken en sloot dertien jaar later tegen datzelfde land zijn interland-carrière af Met 64 interlands was hij heel lang onze record-internatio nal, tot Ruud Krol hem een paar jaar terug verdrong. Een ander geval van een speler die van het tweede elftal van zijn club regelrecht het Neder lands elftal binnenstapte, was de Hagenaar Mauk Weber. Dat gebeurde in 1931 voor de inter land tegen.... alweer Denemar ken. Weber was nog pas 17 jaar ("een beresterke vent", aldus Van Emmenes, "die eigenlijk zijn juniorentijd gewoon over sloeg") en had nog geen vaste plaats in het keurkorps van ADO. Hoe hij in het Neder lands elftal verzeilde, is zelfs allesweter Van Emmenes een raadsel. "Het mooie was", aldus Van Em menes, "dat een week na die in terland ADO 2-Hermes DVS 2 werd gespeeld voor promotie naar de reserve eerste klasse. En daar kwam Mauk Weber het veld op draven. Ik herinner me dat nog goed. Bij Hermes waren ze woedend. Dat gaf toch geen pas, een internatio nal die bij ADO 2 meedeed. Maar hij stond gewoon van het begin van het seizoen bij dat elftal ingedeeld..." Merkwaardige samenloop: even als Van Heel begon en beëin digde Weber zijn interland- 2 tegen Denemarken. Record, Van Emmenes vertelde me dat hij zich zeer verheugt op de komen de strijd tegen Spanje. Het is de 398ste interland die hij bij woont. Daarvan waren er 289 van het Nederlands elftal. Hij houdt die dingen dus nauwge zet bij. "Mijn eerste was in 1909, Neder- land-Engeland 0-4, in de Wa tergraafsmeer. Ik was toen een jaar of twaalf. Ik kreeg van mijn moeder die middag een dubbeltje mee. Dat was genoeg. Je kon toen nog fijn langs de kant in het gras zitten. Ach ja, de tijden zijn veranderd..." Een moeilijk te overtreffen record lijkt me dat: driehonderdach tennegentig interlands in bij na 75 jaar. En daarbij nog zo helder en redelijk gebleven. Ik was al lang stapel idioot gek geworden. MVKV Je moet nooit gaan voetballen op grond toebehorend aan het mi nisterie van defensie, want hoe grazig de weiden ook zijn, het draait op ellende uit. Dat is de les die moet worden ge trokken uit de ervaringen van de Katwijkse zaterdagclub MVKV op vliegveld Valken burg. De wordingsgeschiedenis van stukje grond van het vliegveld, daarna de oprichting van een club. de toestroming van gewo ne burgers en vervolgens het meedoen aan de officiële com petitie. Daarmee gaat de voetbalclub een eigen leven leiden met de daar aan verbonden verplichtingen. En die kunnen wel eens niet te verenigen zijn met datgene wat geldt voor militair gebied. MVKV kreeg opeens een zend mast op één van zijn velden. Dat gebeurde op een tamelijk botte manier, maar militaire autoriteiten met hun door de hiërarchie bepaalde gedrag blinken nu eenmaal niet uit door elegantie en soepelheid. Voor het kleine veld dat nu over gebleven is, eist MVKV-voorzit ter De Goey zekerheid. Hij wil garanties hebben dat hij op het vliegveld kan blijven spelen, "anders is MVKV ten dode op geschreven". Je kunt op deze wankele basis immers geen in vesteringen voor de accommo datie doen. Hij is het gedrag van de Marine zat, heeft advo caten in de arm genomen en een bijkans dramatisch beroep gedaan op de clubs van de Af deling Leiden hem te steunen. Ik heb zeer te doen met MVKV en zijn voorzitter. Ze zijn in een afschuwelijke situatie beland. Maar hoezeer het mij ook spijt voor MVKV, wat De Goey wil, kan niet. Valkenburg is een mi litair vliegveld en daarmee gaan per definitie belangen ge paard die niet stroken met ja renlange garanties aan een daar spelende voetbalclub. De fensie-voorlichter Geneste heeft volkomen gelijk als hij zegt dat het ministerie om redenen van veiligheid of wat dan ook aan dat soort afspraken niet kan en niet mag beginnen. MVKV moet zo snel mogelijk van dat vliegveld af, dat is duide lijk, want daar blijft het don deren. Is het niet dit jaar dan volgend jaar of het jaar daar op. Militair terrein zal in prin cipe altijd onmiddellijk opeis baar blijven. Maar waar moeten de Katwij- kers naar toe, dat is natuurlijk de grote vraag. De Goey doet nogal bitter over de gemeente Katwijk. Hij vindt dat die plaats "gefaald en geblun derd" heeft door MVKV aan zijn lot over te laten. Harde woorden. Maar waar haalt Katwijk ineens een paar vel den vandaan? Die schud je in malaisetijd niet uit je mouw. En zelfs al zou De Goey gelijk hebben dan bereik je met deze ruwe, weinig tactvolle aanpak weinig. Zo kweekt hij alleen maar tegenstanders en waar hij voor alles behoefte aan heeft zijn medestanders. Verbeteren, niet verbitteren is zijn eerste taak. HGH Nieuwe gruwelen uit de wereld van de topsport. Volgens het Westduitse persbureau DP A is de Duitse deskundige prof. dr. Manfred Donike een geheel nieuwe vorm van doping op het spoor gekomen. Bij een na dere controle van de urine-sta- len, verzameld tijdens de deze zomer gehouden WK atletiek, heeft hij sporen gevonden die wijzen op het gebruik van so matropine. Dat middel schijnt beter bekend te staan als hgh, een groei-hormoon dat wordt voorgeschreven aan kinderen die in de groei zijn achtergeble ven. Het wordt bereid uit de hy pofyse (een klier aan de onder zijde van de hersenen) van overleden personen. Somatropine of hgh is, aldus het bericht, al geruime tijd de elite- doping van de internationale atletiek. De echte toppers hou den zich al lang niet meer op met anabolica en testosteron. Dr. Robert Kerr, die wordt op gevoerd als "deskundige op het gebied van sportgeneeskundi- ge in Californie"zegt: "De atle ten die bij mij komen, lachen er om en zeggen dat ze die ver schrikkelijke spullen al jaren niet meer hebben genomen. Ze zweren bij hgh". Topsporters uit negentien landen behoren tot zijn patiënten, al dus het bericht. Somatropine, dat wegens zijn on- aantoonbaarheid nog niet op de dopinglijst van het Interna tionaal Olympisch Comité voorkomt, zou dezelfde spier- versterkende werking hebben als anabole steroïden, maar dan sterker en zonder bijver schijnselen". Het zou reeds na twee dagen volkomen in het systeem van de gebruiker zijn opgenomen, tuat bij anabole steroïden bepaald niet het ge val is. De atleten in het oost- blok, en dan vooral de gewich- theffers, zouden ook al heel lang met hgh werken. Kerrfeen vreemde man, als u het mij vraagt) is ervan overtuigd dat de werking van hgh buiten gewoon is. "Eén van mijn pa- tienten heeft dit jaar een fan tastisch wereldrecord geves tigd. Hij deed dat vier maan den nadat ik met de hgh-be- handeling was gestopt". Patiënten die wereldrecords ves tigen, zo gaat dat waarschijn lijk in de toekomst heten. Een gewoon, gezond mens komt er niet meer aan toe. Grote triestheid overvalt je bij dat soort berichten. "Jager" Donike zal dat enge, ui terst griezelige middel op een dag maar zeker niet meer voor de Spelen van 1984) ongetwij feld feilloos weten op te sporen. Maar waar zal de "sport-elite" (wat een woord!) dan inmid dels op overgestapt zijn? Naast me liggen toevallig lijsten met wereldrecords van de laat ste jaren. Peinzend vraag ik me af: welk record zou het laat ste zijn geweest dat nog ge woon werd gevestigd met be hulp van aardappelen, andij vie, vette jus en een lekkere bal gehakt? De Spaanse selectie arriveerde gistermiddag op Schiphol. Maceda, trainer Munoz, Camacho, Gordillo en Goichoechea (v.l.n.r.) wachten op de koffers. (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Miguel Munoz, de Spaanse bondscoach, vertrok geen spier toen gister avond op Schiphol duidelijk werd dat de Nederlandse avond- temperatuur wat onder het vries punt ligt. "Dat is voor ons geen handicap. Wij voetballen in Spanje ook wel eens bij lagere temperaturen", zei hij. Niettemin blijft het een grote over gang in temperatuur voor de Spaanse voetballers, die zondag avond in Madrid bij meer dan vijftien graden nog hadden geoe fend tegen een jeugdige combi natie van Real en Castilla. De na tionale selectie won dat duel, voor 15.000 toeschouwers, met 5- 1 door doelpunten van Santillana (twee), Carrasco, Goicoechea en Gordillo. Munoz wilde de samenstelling van het elftal voor woensdagavond nog niet prijsgeven voor de trai ning van morgen in het stadion van Feyenoord. Waarschijnlijk is, dat de opstelling niet zal afwij ken van zondagavond. Voor het eerst sinds Munoz het bewind voert speelde Spanje in de for matie van vier verdedigers, vier middenvelders en twee aanval lers. Dat team bestond uit: Arconada (Real Sociedad), San chez (Barcelona), Maceda (Gij- on), Goicoechea (Bilbao) en Ca macho (Real Madrid), Guerri en Senor (Zaragoza), Gallego (Real Madrid) en Gordillo (Betis), San tillana (Real Madrid) en Carrasco (Barcelona). Wisselspelers zijn: Buyo, Salvo, Quique, Marcos en Rincon. ANTWERPEN (ANP) - Prestige zou ook in het professionele ten nis zwaarder behoren te wegen dan geld. Maar met een prijzen- pot van tweeëneenhalf miljoen gulden, waarmee de "sinjoren" de vedetten voor de tweede edi tie van hun kampioenschap van de Europese kampioenen naar het stokoude Antwerpse sport paleis hebben gelokt, is dat moeilijk vol te houden. Zo was het alleszins begrijpelijk dat de toevallig in het gezelschap van de grootverdieners verzeild ge raakte Huub van Boeckel de te leurstelling over de nederlaag in de openingswedstrijd tegen San- dv Mayer (3-6 4-6) razendsnel in- slikte in het besef dat deze zeven tig minuten matig tennis hem twaalfduizend gulden hadden opgeleverd. Meer dan genoeg om de reis- en verblijfkosten te be strijden van de vijfweekse trip door Australië, waar hy zaterdag aan begint. Van Boeckel meent dat het snelle gras zijn spel ten goede zal ko men. "In de vijf weken van het Nederlandse satelliettoernooi speelde ik 33 partijen. Dat lever de me net 3000 gulden op", ver geleek de Hagenaar. In het tref fen Van Boeckel-Sandy Mayer gebeurde exact datgene wat ver wacht mocht worden als men de nummer 256 van dc ranglijst te genover de nummer twintig zet. De oudste van de Mayer-broers greep Van Boeckel aan zodra de ze de bal in het spel bracht, maar maakte daarbij iets teveel fouten om werkelijk indruk te maken. ADVERTENTIE ZEIST (GPD) De doelpunten die het Nederlands elftal morgenavond tegen Spanje moet produceren om in de race te blijven voor de eindronde van het Europees kam pioenschap voetbal, worden in de eerste plaats verwacht van aanvallers die al volop vragen hebben opgeroepen op het moment dat ze werden geselecteerd. Peter Houtman is bij zijn club Feyenoord sinds drie weken niet eens meer vaste keus, Gerald Vanen burg behoort tot de Ajacieden in wie bondscoach Kees Rijvers nauwelijks vertrouwen ZEIST <ANP> - R(Té Eijkelkamp 1 S. n J T» 1 T-»/~i /-< 1 J- van Ahpari Fatflpc i«s Hnnr heelt, en Bud Broeken van FC Groningen lijkt de ervaring te missen om de geroutineer- de Spanjaarden in problemen te brengen. Dat zij toch opgesteld zijn zegt enerzijds genoeg over het feit dat de spoeling dun is en toont an derzijds de onnavolgbaarheid van Rijvers aan. Dat laatste is vooral van toepassing op de uit verkiezing van Houtman. In de vorige competitie werd hij met 30 doelpunten topscorer van de' eredivisie en nummer twee van Europa. Toch werd hij door de bondscoach niet opgemerkt. Toen Houtman dit seizoen als ge volg van tactische veranderingen en vormverlies bij Feyenoord in problemen raakte, werd hij ech ter plotseling aangewezen als de butant voor de interland tegen IJsland op 7 september. Nu hij in het Rotterdamse team nog slechts als „wisselspeler" fun geert, is hij de „logische" stand- in van de zieke Marco van Bas ten. Of zoals Rijvers zaterdag middag opmerkte: „Houtman zat al een paar wedstrijden bij de se lectie. Omdat ik die groep zoveel mogelijk in tact wilde houden, heb ik ook Houtman opgesteld. Alleen als iemand anders feno menaal had gepresteerd dan was die in beeld gekomen, maar dat is niet het geval geweest". Toch blijf het opvallend dat Hout man de voorkeur heeft gekregen. Begin september merkte Rijvers nog op dat hij bepaald geen fan van hem was. „Ik had hier", al dus Houtman, „niet echt op gere kend. Je weet dat er aanvallend gespeeld moet worden tegen Spanje, maar op welke manier dat moest gebeuren wist ik niet. Nu ik er in sta moet ik slagen. Faal ik, dan zegt men meteen, 'zie je nou wel, dat het juist is dat hij bij Feyenoord niet in de basis staat'. Het is niet zo dat ik aan mezelf ben gaan twijfelen omdat ik in mijn club geen vaste plaats meer heb, maar je raakt er soms wel eens ontmoedigd door". „Op die momenten zeg je tegen je zelf dat je moet doorgaan. Dat heb ik gedaan en dan komt het natuurlijk prima uit als je hoort dat je in het Nederlands elftal staat. Ik vind het wel vreemd dat Libregts heeft gezegd dat, als hij bondscoach zou zijn, hij mij niet meer zou hebben gekozen. Zoiets begrijp ik niet. Wat heeft dat nou met Feyenoord te ma ken? Ik zeg in ieder geval niet dat ik mijn selectie als een over winning op Libregts beschouw. Ik ben niet haatdragend. Feye noord is mijn werkgever en daar moet ik mee verder". Een pikant detail is dat Houtman de kans om revanche te nemen krijgt in zijn „eigen" stadion, waarbij het voor hem een voor deel is dat het Nederlands elftal de intentie heeft om heel anders te gaan spelen dan Feyenoord de laatste tijd gewend is. Bij Feye noord moet hij als spitsspeler sinds de komst van Cruijff gaten trekken voor anderen. Tegen Spanje kan Houtman er wellicht op rekenen dat de bal regelmatig vanaf de vleugels zal worden aangespeeld. Een probleem is daarbij dat Van enburg, die op links is gepos teerd, bij Ajax de laatste wed strijden beter tot zijn recht is ge komen als middenvelder. In de halflinie sorteren zijn solistische acties wat meer effect dan in de voorhoede en beschikt hij ook over het overzicht dat hij in meer vooruitgeschoven positie mist. Het maakt het voor Vanenburg wat moeilijker dan voor Hout man en Broeken om zich waar te maken en aan te tonen dat hij ook wel degelijk in belangrijke wedstrijden een opvallende rol kan spelen. Wat dat betreft voelt Broeken zich als een soort ouderwetse rechts buiten meer op zijn gemak. Hij houdt zich meestal op bij de zij lijn, maakt daardoor weliswaar weinig goals, maar kan als „aan gever" nuttig zijn. Hij werd met Vanenburg en Houtman geko zen, omdat er volgens Rijvers geen andere mogelijkheden wa ren: „Had ik dan Rep moeten ne men? Die speelt bij PEC op het middenveld, Van der Gijp en Ta- hamata wilde ik ook niet nemen, omdat die niet constant genoeg zyn" Go Ahead Eagles is door bondscoach Bert van Lingen op gesteld in het elftal van Jong Oranje, dat morgen in Malaga in het beslissende duel voor een plaats in het toernooi om het Eu ropees voetbalkampioenschap uitkomt tegen Jong Spanje. Van Ede (FC Utrecht), Maessen (Fortuna S), Koevermans (Fortu- na S), Rutten (FC Twente), Van Aerie (PSV), Suvrijn (Fortuna S), Wouters (FC Utrecht), Roord (FC Twente), Van 't Schip (Ajax); Eij kelkamp (Go Ahead Eagles) en De Wit (FC Utrecht). MANCHESTER (Reuter) - Man chester United heeft aanvaller Garth Crooks (25) op huurbasis overgenomen van Tottenham Hotspur. Crooks behoorde het vorige seizoen tot de vaste basis spelers van de Londense vereni ging, maar werd in de huidige competitie nog nauwelijks inge zet. Manchester United-manager At kinson verwacht in Crooks de opvolger te vinden voor de kort geleden afgekeurde Steve Cop- pell. Indien Crooks aan de ver wachtingen voldoet, zal Man chester de speler een vaste baan aanbieden Ondanks alles zorgt Wehkamp dat de bezorging gewoon doorgaat. Ook bestellen is geen probleem. Meer telefonistes dan ooit (60!) zitten zeven dagen per week iran 's ochtends half negen toCs avonds tien voor u klaar. Dit zijn onze telefoonnummers: 95230-17123 of 038-973444. Wehkamp

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11