Vooruitzichten EG-top somber itj Sowjet-steun voor Arafat Bondsrepubliek weert buitenlanders Populariteit Reagan in VS gestegen na invasie Grenada Onenigheid over lastenverdeling Duits parlement stemt in met "oprotpremie Minister Zimmerman symbool van onverdraagzaamheid /..x IWMRGRORH ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Buitenland WASHINGTON (AP) - Hoewel de rest van de wereld eensgezind, maar in verschillende bewoor dingen, de door Amerika geleide invasie van Grenada heeft ver oordeeld, wordt het steeds dui delijker dat president Ronald Reagan met de actie op het thuis front een leuke overwinning heeft geboekt. Opiniepeilingen wijzen uit dat de meeste Amerikanen achter de actie staan, die door Reagan con sequent een "reddingsoperatie" wordt genoemd. Sinds 1981 is Reagan niet zo populair geweest. Zelfs leden van de oppositie, die fel hebben geprotesteerd tegen de invasie, hebben hun mening de afgelopen dagen veranderd. Dat neemt niet weg dat veel leden van het Congres nog steeds ern stig verontrust zijn over het mili taire beleid van de regering. De aanwezigheid van Amerikaanse mariniers in Libanon blijft een omstreden onderwerp. Direct aan het begin van de invasie van Grenada heeft het Witte Huis ge zegd dat de Amerikanen niet lang op het eiland zouden blij- Thomas O'Neill, de leider van de democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden is één van de mensen die hun me ning ongeveer 180 graden heb ben gedraaid. In eerste instantie veroordeelde hij de invasie als "kanonneerboot-diplomatie", maar deze week zei hij dat de in vasie "gerechtvaardigd" was. Als oorzaak voor zijn ommezwaai noemde de New York Times "de grote steun van het publiek voor de door de VS geleide invasie". De Washington Post schreef woensdag zelf zijn oorspronke lijk "skeptische" reactie op de in vasie te hebben bijgesteld. "Alles in overweging nemende denken wij dat president Reagan de juis te beslissing inzake Grenada heeft genomen", schreef de Post. Veël kranten hebben echter kri tiek geleverd op de regering, om dat journalisten niet bij de inva sie werden toegelaten. Een belangrijke steun voor Reagan tijdens de invasie, vormden zijn retorische talenten die er al eer der voor zorgden dat het Ameri kaanse publiek zijn economische, beleid slikte. Hij wist een aantal' gegevens uit te buiten om het pu bliek voor de invasie te winnen: - de onthullingen dat er veel com munistische arbeiders en func tionarissen op het eiland waren, dat er veel wapens in beslag wa ren genomen en dat er geheime documenten waren gevonden; de positieve reacties op de inva sie van veel Grenadanen en van de geevacueerde Amerikaanse studenten die op het eiland wa ren. De studenten werden door Reagan in de tuin van het Witte huis officieel ontvangen en zij beloonden hem met een dank baar applaus. De Washington Post en ABC-tele- visie publiceerden woensdag een opiniepeiling, waaruit bleek dat 71 procent van de Amerikanen het eens is met de invasie. Twee ëntwintig procent was het er niet mee eens. Vorige week bleek uit een andere peiling dat 68 procent van de Amerikanen het met de invasie eens was. Vooral belangrijks is het gegeven dat Reagan voor het eerst sinds april populairder is bij het volk dat de twee belangrijkste demo cratische kandidaten voor de presidentsverkiezingen. MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- minister van buitenlandse zaken. Andrej Gromyko, heeft er bij zijn Syrische ambtgenoot, Abdul Ha- lim Chaddam, op aangedrongen dat de Syrische druk op PLO-lei- der Arafat wordt verminderd. Dit is uit welingelichte Arabi sche diplomatieke bronnen ver- De Syrische bewindsman kwam donderdag in Moskou aan voor wat werd beschreven als een werkbezoek. Westeuropese di- ATHENE - De vooruitzichten voor de topconferentie van Europese regeringsleiders be gin december in Athene worden steeds somberder. De regeringsleiders worden geacht dan besluiten te nemen" om een financiële crisis in de Europese Gemeenschap te voor komen, maar de EG-lidstaten blijven zeer verdeeld over de aanpak van het probleem. De Europese ministers van buiten landse zaken, financiën en land bouw hebben gisteren hun derde speciale voorbereidingsvergade ring voor de topconferentie beëindigd zonder werkelijke doorbraken. Op 28 november zal er in Brussel weer een nieuwe extra poging worden gedaan. Vooral over het zgn. Britse pro bleem blijven de meningen ver deeld. Groot-Brittannië (en West- Duitsland in mindere mate) pro fiteert onvoldoende van het Eu ropese landbouwbeleid en wil daarom minder aan Europa gaan betalen. De andere landen vin den dat redelijk, maar over de omvang van die vermindering en over de manier waarop voortaan de financiële lasten beter ver deeld kunnen worden kan men het maar niet eens worden. Mi nister Van den Broek van buiten landse zaken ontkende gisteren in Athene dat de Britten zich on redelijk zouden opstellen. „Alle landen knokken voor hun eigen belangen en, zeker ook wat Ne derland betreft ook voor het voortbestaan van de Gemeen schap. Ik blijf optimistisch, want als we geen oplossing vinden valt de Gemeenschap uit elkaar, dan hebben we geen geld meer voor onze landbouwers, we moe ten dus gewoon een oplossing vinden", aldus de minister. Behalve over het Britse probleem zal de top in Athene met name gaan over de vraag hoe de Euro pese landbouwuitgaven beteu geld kunnen worden. Nederland en Engeland wensen in principe een juridisch bindende afspraak dat de groei van de landbouwuit gaven achter zal blijven bij de groei van de totale eigen finan ciële middelen van de Europese Gemeenschap. De andere landen wijzen zo'n drastische begren zing van de landbouwuitgaven echter af en een compromis tus sen die twee standpunten is nog niet gevonden. Zonder garantie dat de landbouw niet weer alle financiën van Europa opeist, wensen Nederland en Engeland echter niet akkoord te gaan met een verhoging van de financiële middelen voor de Gemeenschap. Momenteel staat ieder land 1 procent van zijn nationale btw- inkomsten jaarlijks aan Brussel af. Volgens de Europese Com missie zou dat naar 1,4 procent verhoogd moeten worden om Europa draaiend te houden. Het enige waar de afgelopen dagen wel overeenstemming over groeit is een drastische beper king van de zuivelproduktie door de boer voor iedere liter melk boven een bepaald niveau slechts een kwart van de prijs te betalen. Over de vraag waar dat niveau moet liggen kon men het in Athene echter ook weer niet eens worden en door Ierse en Lu xemburgse tegenstand tegen het hele principe is het nog maar de vraag of de top in Athene werkelijke besluiten kan nemen. PARIJS - President Mitterrand van Frankrijk loopt, met de Are de Triomphe op de achtergrond, langs e oorlogsveteranen tijdens de jaarlijkse herdenking van de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog. BONN (AP) - De Westduitse Bondsdag heeft ingestemd met de omstre den "oprotpremie" van ruim 10.000 mark voor buitenlandse werkne mers die naar hun vaderland terugkeren. Minister van werkgelegenheid Blum schat dat 20.000 buitenlanders van het aanbod gebruik zullen maken. Wanneer de Bondsraad op 25 no vember ook met het voorstel instemt zal de maatregel wettelijk in wer king treden. In de Bondsrepubliek zijn 2,7 miljoen mensen zonder werk, dat is 8.7 procent van de beroepsbevolking. Meer dan 10 procent van de werklo zen is buitenlander. De terugkeerpremie van 10.500 mark geldt tot 30 september van het vol gend jaar. Elke buitenlandse werknemer kan er op basis van vrijwillig heid gebruik van maken. Voor elk kind dat mee terugkeert wordt nog eens 1500 mark uitbetaald. De maatregel geldt alleen voor buitenlanders buiten de EG, zoals Turken, Marokkanen, Joegoslaven. TOKIO ReuterAFP) - Op de laat ste dag van zijn bezoek aan Ja pan heeft president Reagan van de VS de Sowjet-Unie gewaar schuwd dat ze er beter aan doet. in te stemmen met afspraken over wapenbeperking. "Anders zullen de Verenigde Staten de Russen voor het blok zetten en hun enorme industriële macht aanwenden om de kracht te krij gen die de Russen ervan zal weer houden ooit een oorlog te begin- In het interview voor de Japanse televisie ging de Amerikaanse president vooral in op de ver meende Russische dreiging, één Dreigende taal Reagan in Japan van de onderwerpen van zijn be sprekingen met zijn Japanse gastheer, premier Nakasone. Als bij de wapenonderhandelingen in Genève geen akkoord uit de bus komt, zullen de VS mogelijk niet anders kunnen dan een "duidelijk" militair overwicht op Moskou op te bouwen, aldus Reagan. Reagan en Nakasone hebben de af gelopen dagen sterk de nadruk gelegd op het belang van het Amerikaans-Japanse bondge nootschap terwille van de inter nationale veiligheid en welvaart. Maar als het op daden aan kwam, bleek dat een oplossing voor de ernstige handelsproble men geen stap dichterbij is ge bracht. In kringen van Reagans gevolg werd erkend dat het be langrijkste punt van wrijving tussen Washington en Tokio - de grote onevenwichtigheid van de onderlinge handel nog steeds zorgen baart. plomaten. die deskundig zijn op het terrein van het Midden-Oos ten, zeiden dat uit een korte ver klaring van het officiële Sowjet- persagentschap Tass na het eer ste onderhoud was gebleken dat er niet op alle gespreksonder werpen overeenstemming was. Arafat, voorzitter van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO), en zijn medestanders, zijn be trokken bij zware gevechten die worden geleverd met Palestijnse opstandelingen en met Syrische troepen in en rond de Noordliba- nese havenstad Tripoli. Uit Ara bische .diplomatieke bronnen werd vernomen dat Gromyko, onder verwijzing naar de gespan nen situatie in Libanon, druk heeft uitgeoefend op Chaddam om Arafat met rust tc laten. Ara fat heeft nog steeds steun van de Sowjet-Unie vanwege zijn, wat wordt genoemd, stabiele invloed in de complexe politiek van het Midden-Oosten. "De Syriërs zijn afhankelijk van de parapluie, die wordt geleverd door de Sowjet-technologie en zijn daarom, vooral nu de span ningen stijgen, gevoelig voor Sowjet-commentaar. Maar ik denk niet dat zij hun mening over Arafat zullen wijzigenzo zei een hoge Arabische diplo maat. Ondertussen wordt de druk op Arafat om Tripoli te verlaten steeds groter. Een woordvoerder van de pro-Syrische Palestijnse rebellen waarschuwde dat zijn troepen Tripoli zouden binnen trekken als daarom gevraagd werd door "onze Libanese bond genoten". De burgemeester van de haven stad, Ashir al-Daye, zei dat hij en andere plaatselijke leiders willen dat Arafat vertrekt. Een gelijklui dende oproep werd donderdag gedaan door de voormalige Liba nese premier Rashid Karami. Rebellenwoordvoerder Jihad Sa- leh zei in het Palestijnse vluchte lingenkamp Nahr al-Bared, 17 km ten noorden van Tripoli, dat het besluit was genomen Tripoli niet binnen te gaan. Maar hy voegde er aan toe: "Wij kunnen niet zeggen dat we Tripoli nooit zullen binnengaan omdat er van alles kan gebeuren". ADVERTENTIE Daar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes Grote keukenshow met inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires Woningverbetering en verfraaiing Onderhoud van huis, tuin en auto Doe-Het-Zelf materialen en -gereedschappen Tuinaanleg Nationale postzegelmanifestatie met eigen postkantoor en Ahoy:stempel Zelt-Maak-Nlode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazzballet Hobby's en kreatieve vrijetijdsbesteding Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen Doodvonnis voor 1)1 a like die zwarten vermoordde PIETERSBURG (AFP) - Een 21- jarige blanke, Pieter Willem de Beer, is gisteren in Pietersburg, Transvaal, ter dood veroordeeld wegens moord op drie zwarten. Zijn enige motief was zijn haat voor alle zwarten. Zijn 19-jarige broer, Zacharias, kreeg 12 jaar wegens medeplichtigheid. Hij Beiden verklaarden zich schuldig, en toonden geen enkel berouw. Er was geen enkele verzachtende omstandigheid. De oudste vertelde dat hij een stil staande trein voor niet-blanken op het station van Pietersburg was binnengegaan met in zijn zak een geladen revolver. Ge volgd door zijn broer schoot hij op de reizigers in het eerste com partiment van wie drie meteen dood waren en twee ernstig ge wond werden. Hij zei dat zijn haat dateerde van de dag dat hij, een kind nog, had ontdekt dat zijn aan alcohol verslaafde moe der een zwarte minnaar had. Afwijkingen geboorten na kernongeluk LONDEN (AP) - Het ernstige on geluk in Groot-Brittannië in 1957 met een kerncentrale bij Winds- cale heeft mogelijk geleid tot de geboorte van een groot aantal mongooltjes. Dat hebben twee artsen gisteren gezegd. Tussen 1963 en 1972 werd een on gewoon aantal mongooltjes ge boren en de artsen zeggen dat de moeders van de kinderen in de vijftiger jaren samen .op school zaten in Dundalk, een plaats aan de oostkust van de Ierse repu bliek. De moeders zouden in oktober 1957 allemaal een onbekende ziekte hebben gehad, die leek op influenza. In diezelfde maand ge beurde er een ongeluk in de kerncentrale van Windscale, aan de noord-westkust van Groot- Brittannië. Er kwam daar een wolk radio-actief stof vrij, die over de Ierse zee dreef en terecht kwam op Dundalk. "Het aantal mongooltjes was veel te hoog om van toeval te kunnen spreken", aldus de artsen Patri cia Sheehan en Irene Hillary uit Dublin. Zij publiceerden hun be vindingen in het medische tijd schrift British Medical Journal. "Het voorkomen van zes baby's met het syndroom van Down (mongolisme) op een totaal van 26 zwangerschappen is aanzien lijk hoger dan het gebruikelijke gemiddelde van één op 600", al dus de artsen. De Ierse regering heeft eerder al een toename gemeld van het aan tal gevallen van leukemie en an dere kankers in het gebied rond Dundalk. Renovatie op zn Amerikaans NEW YORK (DPA) - Om het ver val van het Newyorkse stadsdeel Bronx althans gedeeltelijk aan he.t oog te onttrekken, wil de ge meente de lege venstergaten van verlaten huizen dichtplakken met plastic gordijnen waarop lui ken en bloempotten zijn geschil derd. De verfraaiing, waarvoor ongeveer 100.000 dollar is uitgetrqkken, betreft gemeentewoningen langs een druk bereden snelweg. Men wil zo de duizenden voorbijrij dende automobilisten, onder wie beleggers zouden kunnen zijn, een betere indruk geven. Als de versiering dan ook nog het mo reel opvijzelt van de Newyorkers die nog in de achterbuurten le ven, dan is ook dat meegenomen. Hij is de meest omstreden minis ter van de regering-Kohl: dr. Friednch Zimmermann, gebo ren in 1925, lid van de Beierse CSU en sinds ruim een jaar chef van het belangrijke minis terie van binnenlandse zaken. De een noemt hem de banier drager van de veel bezworen politieke „Wendo" (omme keer), de andere ziet in hem het symbool van een nieuwe into lerantie. „Ik ben er trots op", aldus de minister, die behalve voor de politie, de veiligheids diensten en de vreemdelingen ook nog verantwoordelijk is voor het milieu en de cultuur, „dat de mensen weten waar zij met mij aan toe zijn". door Hans Amesz Dat dat waar is, konden woens dag een aantal buitenlandse correspondenten constateren die met Fritz Zimmermann lunchten in de persclub van Bonn. De man is inderdaad niet te beroerd om te zeggen waar het volgens hem op aan komt. Bijvoorbeeld dat het probleem van de vele buiten landse gastarbeiders in de Bondsrepubliek (ruim 4 mil joen) in feite een Turkenpro bleem is. „Dat is toch de waar heid en dat komt ten eerste omdat er zoveel, namelijk 1,7 miljoen, Turken zijn en ten tweede omdat ze zich anders gedragen dan Joegoslaven of Spanjaarden of Portugezen". Volgens Zimmermann is is er in de Bondsrepubliek geen spra ke van een toenemende vijan digheid tegenover buitenlan ders. Sterker nog: die zoge naamde vijandigheid is onzin. Heeft de minister dan mis schien geen kennis genomen van het feit dat de politie in West-Berlijn onlangs in staat van alarm is gebracht om te verhinderen dat neo-nazi's en rechtsradicalen naar aanlei ding van de voetbalwedstrijd Duitsland-Turkijc ernstige rel len zouden trappen? Ziet al leen hij dan niet dat overal in West-Duitsland parolen als „Turken eruit", „Duitsland voor de Duitsers" op muren zijn gekalkt? En wat vindt Frits Zimmermann van de op merkingen van onderwijzers en maatschappelijk werkers die zich juist wel zeer bezorgd tonen over de groeiende vreemdelingehaat? Zeker, de bewindsman weet daarvan. Maar, zo voegt hij daar aan toe, „het gaat hier toch om een onbeduidende minderheid". En alsof dat niet verstaan zou zijn, herhaalt hij nog een keer met nadruk: on beduidend. Voor Zimmer mann is er slechts rede zich be zorgd te maken als duidelijk zou blijken dat 20 tot 25 pro cent van het Duitse volk de gastarbeiders het land uit wil gooien. Zo eenvoudig is dat. Die laatste woorden gebruikt de minister graag. De Bondsrepu bliek kan niet doorgaan met het over laten komen van fami lieleden van gastarbeiders, want anders zijn er in het jaar 2000 circa 7 miljoen buitenlan ders en dat schept problemen die eenvoudig niet meer zijn op te lossen. „Dat is onver draaglijk, zo eenvoudig is dat", aldus Zimmermann. Daarom, heeft hij een voorstel inge diend om alleen nog maar kin deren onder de zes jaar toe stemming te geven naar hun ouders in de Bondsrepubliek te komen. En dat is niet, zoals zijn tegenstanders beweren, discriminerend of familie-vij andig of onmenselijk. Nee, in tegendeel, dat is volgens Zim mermann juist buitengewoon vriendelijk, in het belang van de familie, want oudere kinde ren zijn niet meer in staat zich in Duitsland aan te passen. Dat bewijst de statistiek, zegt hij. Een Tunesische journalist wil weten of hier niet met twee maten wordt gemeten. Ten op zichte van de Oostbloklanden past de Bondsrepubliek im mers een heel andere politiek toe. „Beste vriend", antwoordt Zimmermann, „daarop kan ik slechts zeggen dat er in het ene geval zus en in het andere ge val zo gehandeld wordt. Som mige mensen uit bepaalde lan den kopen wij vrij als die hun land willen verlaten. Zo is dat, ik heb de wereld toch niet uit gevonden". Het probleem van de mensen die politiek asiel aanvragen in de Bondsrepubliek, is voor Zim- zonneklaar. „Ruim 95 procent daarvan wil naar ons land om economische re denen. omdat ze denken het hier beter te hebben dan thuis. Dat zal wel, maar dat kan dus niet. Die aanvragen worden af gekeurd en die mensen moe ten eruit. Zo eenvoudig is dat". Tot ontzetting van de Bondsre gering had Friedrich Zimmer mann onlangs de vluchtelin gencommissaris van de Ver enigde Naties, Poul Hartling. laten weten dat die voor een al afgesproken bezoek niet wel kom was. Het bureau van Hart ling had namelijk een - nog niet geautoriseerd - rapport ge maakt waarin de asielpraktijk van de Bondsrepubliek aan de kaak wordt gesteld. Zimmer mann reageerde woedend en sprak van laster. Hartling hoef de zijn koffers niet te pakken. Voor zichzelf, zegt de minister, heeft hij niet het gevoel iets verzuimd te hebben sinds hij in oktober van het vorig jaar werd belast met de uitvoering van datgene op binnenlands politiek gebied wat tijdens de coalitie-onderhandelingen tus sen CDU, CSU en FDP was be sloten. Dat gevoelhebben vele anderen ook, zij het dat de liberale FDP vindt dat de CSU-minister op het vlak van de voor haar zo belangrijke rechtspolitiek van dik hout planken zaagt. Zim mermann wil het demonstra- tierecht dusdanig hervormen dat elke demonstrant die zich niet onmiddellijk verwijdert als de politie dat eist, in princi pe een misdadiger wordt. On der het motto: „Als de plaatse lijke politiechef zegt; Bitte, verwijdert u zich en hij doet dat niet, dan is hij al geen nor male burger meer". Dat ging de FDP-minister van justitie Engelhard te ver maar die kon fin'ïiTi-iïiïVjj.VÏ...fa» tegen de krachtige collega van binnenlandse zaken niet op. Zimmermann: „Het kabinet diende te beslissen. En uiter aard werd het voorstel van de minister van binnenlandse za ken aangenomen. Nou nog Of het, wil ik weten, de minister niet persoonlijk stoort dat hij zo vaak als „boeman" van de natie wordt omschreven. Ant woord: „Weet u, ik krijg veel post en negen van de tien brief schrijvers zijn het met mijn po litiek eens. Ja, dat de publici teitsmedia soms een ander beeld schilderen, daar moet ik mee leven. Ik voer alleen dat gene uit wat de coalitie heefl besloten". En dan lachend: „Ik leef ermee". Zimmermann is er stellig van overtuigd dat hij de minister van een „heel grote meerderheid" is. Desgevraagd zegt hij van mening te zijn dat zijn partijchef, Franz Josef Strauss naar Bonn moet komen. „Dat is niet nieuw, dar joep ik al een jaar" Of dat ook de mening van de „heel grote meerderheid" van de West duitse bevolking is?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9